TWEEDE BLAD Ds Koning der Andes. BUITENLAND. BINNENLAND. De Mexicaansche operette revolutie. VRIJDAG 21 APRIL 1911. WAT DE TARIEF WET NU AL DOET. FEUILLETON. cc, V, HIEUWË HAARLEM De heer G. A. Mar!in, oorlogscorrespondent van de World, zendt aan zijn blad beschrijvin gen over dc Mexicaansche revolutie, die in New- York voor uitspanningslccluur gelden. Do „war-corrcspondent" van het groole New- Yorksche blad is bet schouwspel van ernstige gevechlen gewoon. Ook voor hem zijn dc ge beurtenissen, die zich in de omstreken van El Paso, in het uiterste noorden van. Mexico, af- spei-en, niels andei's dan een „big attraction", waar hij zich kolosaal amuseert en dank dien onvergeielijken, haast niet weer te geven humor, die een Mark Twain beroemd maakte, slaagt hij er in al zijne lezers in zijn genot te doen deelenl El Past» is bovendien een der meest ge zochte buitenplaatsen en talrijke Amerikanen van het Noorden hebben van de huidige omstandig heden geprofileerd, om er, voorat uit pleizier, de verschillende phasen van den reeds zoo lang- durend-en strijd tusschen insurgenten en Mexi- kaansche federalen te gaan volgen. Er is on middellijk een heele transportdienst georgani seerd. Rijtuigen brengen de toeristen naar het terrein van. het gevecht. Auto's staan gestation- neerd en de at lie hes kondigen aan, als gold het eene vermakelijkheid: „Round trip for a battle: 25 dollars. 30 dollars a day." Voor 75 gulden heeft de bezoeker dus het recht een heelen dag lang den strijd om Mexi co's toekomst tc volgen. Mai l in echter v ergeet in zoo'n omgeving zijn beroepsplicht niet. Hij is in den zadel gespron gen en rijdt aan de zijde van. den grooten Ma dero zelf. Hij weet ons daarom 't best een en ander van de voornaamste leiders van. den op- siand mee te deden. Ziehier in de eerste plaats geleekend Madero zelf, die zich tot president van Mexico heeft geproclameerd ter vervanging van i'orfirio Diaz, die door de revolutionna'ren bij voorbaat reeds voor afgezet is verklaard. Groot van figuur, ma ger, hoekig, donker, met borstelige snor, is hij zicli bewust van de belangrijkheid van zijn. rol en verliest geen oogenbtik zijn ernst. Hij berijdt een paard, nog schraler dan hij zelf en aan zijne zijde gaat de voortoopige gouverneur van Chihuahua, Ahram Gonzales, een ware Sancho Panca, grooter nog dan president Taft. Dan krijgt men Guilcrez de Lara, de „dandy" van de Iroep, die vooral, in 't zadel een fiere houding bewaart. Eerst verdediger met de pen en nu met het zwaard, is hij bezield met een vurigen ijver voor de „zaak". Een curieus feit is het, dat er in de gele deren der ops land elingen talrijke Yaukees zijn. Om er cenigen te noemende makelaar O. S. Greighton uit New-York City, die per auto naar Bache kwam cn daar den smaak van dit avon tuurlijk leven heet kreeg; Paul Mason, een „pro fessional" in zake revoluties, die zijn „vak ill Nicaragua leerde; Jini IVIadison, woedend op een regeering, die, volgens hem, onrecht doet aan de Amerikaanschc eigenaars van Mexicaan sche mijnen. - Zoo kwamen er van overal en om de meest Verschillende redenen Yankees zieti scharen on der dc banier van Madero, die uit hen zijn ge weldigen generalen staf heeft gekozen. Daar hij een massa kolonels- en majoors-titels met kwis tige hand uitdeelde cn kapiteins benoemde, zon der cat er eenig motief voor was, moet er ook een evenredig aantal luitenants worden aange wezen. Een vagabond, die 's morgeus gearres teerd wordt, heeft dan ook kans vóór de avond valt lot kolonel gepromoveerd te zijn.... Overigens is er geen. enkel onderscheid tus schen die ontelbare gegradueerden, want er is geen enket uniform voorgeschreven. Met verba zing ziet men te midden der oude sombreros een nieuw-nrodisciien hoed uitsteken, het plunje van een cow-boy naast ecu costuum, dat vóór twaalf jaren voor het laatste seizoen als „fas hionable" gokt, of een „ragtan" coupe 18901 En evenals met de kleeding is het met de be wapening gesteld. Ieder heeft een wapen, maar geen enkel lijkt op elkaar. Er zijn geweren 30— 30 der Vereen. Staten, Mausers, die het Mexicaansche merkteeken dragen, Winchesters, die al 'n veertig jaar oud zijn, verroeste mus ketten, die 't echter uitstekend deden in het midden der vorige eeuw, cn pistolen van alle merken cn alle modellen. „Niets is méér pit toresk, verklaart Martin, maar de kwestie van do uitdeeling van patronen wordt er erg inge wikkeld door Nu het gevecht: daar stapt een man op Ma dero toe en meldt hem, dat de federalen een aanval in het zuiden voorbereiden. De avond valt, maar dat hindert niet! De kleine troep licit zich op, men geeft aan eiken manschap :es sardines en twee beschuiten en den gehee- len nacht draaft het groole opperhoofd, met den reporter naast zich, op en neer en rolt de eene sigaret na den ander. Tegen den middag van den. volgenden, dag verschijnt er een man op den kop van een heuvel en verklaart „in rapid-fire Spanish" dal hij op 300 Meter afstand met geweerscho ten werd ontvangen. „Bij deze tijding zou elke andere opperbevel hebber dadelijk zijne bevelen gegeven hebben," zegt Martin# Madero echler deed niets en rolde, evenals zijne officieren, kalm een sigaret. Wat de manschappen betreffen, vrij van de kluisters der discipline en vrij naar eigen meening het strategisch vraagstuk op te lossen, beginnen zij in ailerhaast Ie handelen: dc een na den an der verspreiden zich de ruiters, die naar links, die naar rechts, die weer naar het midden en de infanteristen richten zich in „an easy dog trot" naar een anderen hoek naar het front van de linie." De generale staf schrijd! kalm voorwaarts, met een waardige langzaamheid, maar als weldra de silhouetten der voorhoede niet meer te onder scheiden zijn, besluit hij wat sneller vooruit te gaan. Wanneer de troep zoo goed en kwaad als 't kan den heuvel beklommen heeft, hoort men een wild gelach Midden in het dal. worden vier groote stukken vee geroosterd cn in de nabijheid scherpen zes insurgenten lange keukenmessen. Ze waren den avond tevoren uitgezonden om munitie 1e halen en daarna had men hen vergeten Maar dien dag heeft men echter het kruit doen spreken; het was het ernstige gevecht van Bauche, waarover alle bladen hebben geschre ven. In de vlakle verdedigden zich tweehonderd federale ruilers legen de opstandelingen, die hen van af den top van eea heuvel aanvielen. Niet meer dau twaalf revolutionnairen scholen ech ter tegelijk: het gros van de troep bleef ver scholen achter het „Kopje", waar de strijders zich vroolijk onderhielden met de uit Ei Paso gekomen toeristen en ouder hen aulografen ver deelden. Op een gegeven oogeublik kondigde een vroolijk flessehengerinkel de komst van met bier geladen aulo's aan! Het was nu een vreugde van belang; men dronk op de gezondheid der revolutie.... Van tijd tot tijd herinnerde een. onregelma tig knetterend salvo aan de vertooningen van Pawnee Billen de insurgenten aan hunne vaderlandschc plichten. Twee of drie hunner lieten even hunne kameraden in den steek en klommen op het „Kopje" om ieder op de beurt een paar kogels weg te zenden. In dit gevecht werden aan de zijde der fede ralen verschillenden gewond of gedood, onder wie ook drie vrouwen, want het Mcxikaansche leger laat in zijne gelederen de weduwen van de in den strijd gevallen soldaten toe. „Van de zijde der opstandelingen echter, besluit de re porter van de „Wortd", was Bauche slechts een amusante grappenmakerij." Ziehier een kiekje uit de Mexicaansche re volutie! ....,- Sidneysfreef in Polen. In de Pooischestad Lodz heeft zich een gebeurtenis afgespeeld, die veel overeenkomst vertoont met de befaamde Londensche Houndsditch-zaak. In een huis met twee verdiepingen, dat door arbeiders bewoond wordt, drongen Zondagmorgen om 2 uur 4 ter roristen binnen, die de huurders van de tweede verdieping zonder omslag uit hun woningen ver dreven en zich daarna in die woningen bar ricadeerden. Het huis werd nu omsingeld door sterke afdeeüngen der politie, die de terroris ten sommeerden zich over te geven. Dezen antwoordden echter door te schieten. De po litie, gesteund door inmiddels ontboden infan terie, begon nu het huis te belegeren. Ruim 8 uur duurde deze belegering. Eindelijk moes ten de terroristen hun vuur staken, omdat zij al hun patronen verscholen hadden. Een der be legerden klom nu op het dak van een belendend huis, maai' werd neergeschoten en viel doodelijk gewond naar beneden. De andere drie slaken daarop hel huis in brand, dat, ondanks de blus- sphingspogingen van de brandweer, tot den grond toe afbrandde. Tusschen de puinhoopen vond men de verkoolde lijken der drie belegerden. Hun identiteit kon echter nog vastgesteld wor den en nu bleek, dat men met drie buitenge woon gevaarlijke individuen te doen had gehad. Een zuigeling alleen op reis. Mrs. Hol lis i er zou, met haar kindje van 6 maanden, per trein van New-York naar Deventer ver trekken. Zij kwam een half uur voor het ver trek van den trein aan het station, koos zich een plaats in deu waggon uit en legde daar haar kind vast neer, waarop zij met kennissen een praatje ging maken. Terugkeerende ont dekte zij tot haar schrik, dat zij zich in den trein vergist had en dat de kleine reeds was vertrokkennaar San Francisco. De sta tionchef had zooveel medelijden met de wanho pige moeder, dat hij een extra trein voor haar bestelde, die den sneltrein naar het Verre Wes ten nasioomde. Te Grand Island, 150 mijlen ten Westen van Omaha-, haalde de moeder haar kind in, dat nog aldoor rustig lag Te slapen. Als het maai' waar LsH! Spaarbankboekjes als cadeau. De slad Merseburg zal een regeling treffen, volgens wel ke ieder kind bij de geboorte een spaarbank boekje met 1 M. zal krijgen, waarover hij op zijn 21e jaar vrij kan beschikken, maar dat tot dien tijd voor hem afgesloten is. Het doel is opvoedend op ouders en kinderen te werken en de spaarzaamheid aan le moedigen. Jaarlijks komen 700 kinderen voor het cadeau in aan merking. Sterft het kind, dan kunnen de ou ders over het boekje beschikken. Vergiftigd door Paascheieren. Te Bruoy- sur-Escaut, in Frankrijk, zijn 2 broertjes, lOen 6 jaar oud, onder vreeselijk lijden gestorven. Men schrijft hun dood toe aan het eten van suiker-eieren, die vermoedelijk met een giftige kleurstof geverfd waren. Twee neefjes, die mede ran dc Paascheieren hadden gegeten, liggen ziek te bed. Uit liet „Opcretteland". De lintjeshandelaar Valensi, schrijft de Parijsche correspondent van het „Hbl.", is weer gansch geen ongewoon ver schijnsel; commissionnahs in eervolle onder- scneiamgen zijn er, vooral hier in Frankrijk, ten allen tijde geweest. Ook de oprichting van een orde als die van de „Roode Maan van Marokko", louter en^ alleen dienende tot het plaatsen van diploma's en rozetjes van een tot duizend francs per stuk, is niet zonder voor beeld. Wat me alleen trof is dat deze Corsi- kaansehe advocaat-zondex-practijk winsten heeft kunnen maken met het verhandelen van den „Nicham Iftikhar." Volgens een in ridderorden ervaren Franschman, dien ik wel eens over linljes en hun beleekeuis sprak, staat het ver- leenen van deze orde van den bey van Tunis gelijk met een... oorvijg. Lo „Nicham" a la val leur d'un söufflet," ploegt men te zeggen.... Hoe konden er dan nog zooveel liefhebbers zijn voor een dergelijke oneervolle liefkoozing? Valensi's vrouw sinds jaren al van hem gescheiden, trouwens bracht in een inter view de oplossing van dit raadsel. Een aantal advocaten, collega's van mijn man, vertelde ze, riep zijn hulp in om den Nicham machtig te worden, in de hoop daardoor meer practijk te krijgen! - Het lintje blijkt dus in een aantal gevallen dienst le doen als attra penigauds, vol gens het axioma: een geridderd advocaat is knapper, heeft in elk geval meer invloed op rechters en tegenslanders, dan een wiens knoops gat' maagdelijk is. Qu' imp or te la couleur, pour- vu qu'on aie l'insignel Wie had gedacht dat de begeerte van zoovele Fransehen om ufl te blinken in de oogen van hun medeburgers som tijds zulk een bij uitstek pr.actischen ondergrond had?! Wat het ernstige van Valensi's geval uitmaakt, is overigens niet het feit, dat hij in „Nicham" en „Roode Manen" handelde, en degenen di» zoo dom waren om ze van hem te koopen, waardelooze perkamenten en eindjes lint lever de, maar integendeel dat hij een aantal klanten goede, geldige diploma's van de „Palmes Acadé- miques" heeft bezorgd, die klaarblijkelijk een voudigweg gestolen waren, Cn dat hij of zijn medeplichtigen onder wie een zekere demen ti, die leefde van wat het presidentschap van een „Ligue humanitaire" hem opbracht, óók Co-rsikaan en thans ook gearresteerd de hand tekeningen van <J.éputé's hebben nagemaakt om de aanvragen.om echte „Nfchams" te apostil- 1 eer en. Wanneer hij zelf, alcohilicus en zwak van geest, er al niet een ontoerekenbaar-ver klaring afkomt, dan zullen toch zeker zijn ka meraden er voor esnige jaren achtergaan. Et se sera justice. Een vreemd luchtverschijnsel waargenomen op Sicilië en in Calabrië. De Romeinsche cor respondent van het Ce.drum schrijft d.d. 3 April. Dc bewoners van de brcdiaansche en van de Calabreesche kusten, die liggen om de Straat van Messina en om de Ionische Zee, zijn in den avond van den ldden Anril dus op den- zelfden, toen we hier 's morgens dien vrij ster ken aardschok hadden door een eigenaardig hemelverschijnsel in de giootste onrust gebracht. Uit de thans te Rome binnengekomen berich ten blijkt, dat gehéél OosUSieilië en West-Cala- brië, plotseling, even ],a- zevenen, een helder licht (velen beweren: „als 't ware een soort van sterk magnesialieht langs den geheelen horizont hebben gezien, na een minuut of wat gevolgd door een oorverdoovend lang aanhou dend geluid, dat de een vergelijkt bij 't afgaan var.riuizend kanonschoten en de ander bij 't m de lucht springen van een kruitschip in de Straat van Messina of van een kruitfabriek. Doordat de hemel onheilspellend zwart zag in Sicilië en Calabrië scheen het overal •sledht weer le zijn, want alle berichten spreken van regen verkreeg dat licht, door het reusach tige contrast van licht en donker, nog heviger intensiteit. Op de kust van Sicilië hoorde men het ge donder als komende uit de buurt van Catania inderdaad zegt men te Messina, dat het ge luid en het licht van den kant van Catania kwamen, terwijl men le Catania beweert, dat men beide uit de richting van Messina waar nam en de bewoners van de Calabrische kust spreken van een fel eleclrisch licht, dat als een dichte bundel of boog van Catania tot Mes sina uitgeworpen werd. Dit alles komt dus overeen met den uitleg, die prof. Riceo, directeur van het observatorium van Catania, dadelijk aan 't fenomeen gaf, toen hij zei, dat het hemeiverschijnsel was veroor zaakt door een meteoorsteen, die ongeveer 60 K.M. ten Noorden van Catania gevallen moest zijn. Door het slechte weer had men nog geen nadere onderzoekingen, kunnen instellen. le Catania is de geweldige slag ongeveer 3 minuien na net zien van nee ieïle licht ge- noord; te Messina en te Reggio na 4 minuten en overal elders later, te Nkotera op de ber gen van Calabrië, runn na 8 minuten. Onnoodig te zeggen, dat do paniek, die voor at na den slag ontstond, onbeschrijflijk moet zijn geweest en dat de nacht niettegenstaande de geruststellende berichten uit Catania, onder den bloolen hemel is doorgebracht. Een oogeu blik zelfs heette het, dat nieuwe aardbevingen Sicilië en Caïabrië hadden geteisterd en dat het stadje Patli, op de Noordkust van Scilië reeds van den aardbodem was verdwenen. Gelukkig is dit droevig bericht gauw weersproken kunnen worden, maar de schrik zit en blijft in de be volking. Een paai' sterke aardschokken zijn al leen te Ca'ania gevoeld, ongeveer 40 minuten na elkaar.... doch zonder ernstige noodlottige gevolgen. Dat licht en slag enorm moeten zijn geweest blijkt wel hieruit, dat beiden niet alleen op de Liparische eilanden te Siraeusa en te Gerace (Caïabrië) zijn waargenomen, maar zelfs le Pa lermo. En Palermo ligt een aardig eind van Catania verwijderd. Prof. Ricco herinnerde er terstond aan, dat een soortgelijk natuurverschijnsel den lOen Fe bruari 1890 le Madrid was geconstateerd en dat alles toen later veroorzaakt bleek te zijn door het vallen van een geweldigen meteoor steen. Als een merkwaardig staaltje van het ef fect, dat het nieuwe Tariefontwerp heeft, reeds vóór het wet is, verneemt de „Lirnb. Koerier" het volgende: Op de hloote aankondiging van de tariefs herziening in Nederland heeft een onderne mende Amerikaansehe zeeptrust, vreezende dat wellicht de invoerrechten op bewerkte zeep zoodanig zullen worden vastgesteld, dat de concurrentie voor haar in Nederland moei lijk zal worden, eene zeepfabriek hier te lan de aangekocht, waar vermoedelijk honderden handen werk zullen vinden. De trust is de Solvent-Zeepmaatschappij, die in Amerika de Sunlight-zeep reeds goed deels van de markt heeft gedrongen en zich ook reeds in Europa heeft gevestigd, met hoofdkantoor te Vilvoorden bij Brussel, van waaruit eerlang, ten koste van tonnen gouds, eene reusachtige reclame (ook met behulp van vliegmachines) over Nederland en Belgie zal worden gemaakt. De aangekochte zeepfabriek is die van de firma Alberts Co., te Zutphen. EEN NIEUWE UITVINDING OP HET GE BIED VAN DRAADLOOZE TELEGRAFIE. Uit Hoek van Holland wordt gemeld: Door den heer A. Vlug ambtenaar aan het Radio-telegraafstation aan den Hoek van ïloi- land, is een systeem seinstation voor draad- looze telegrafie uitgevonden, waarbij het mo gelijk is, om zonder gebruik te maken van de snelle trillingen, door de Duitsclie telefuaken gebruikt, een zeer fraai regelmatig geluid te verkrijgen in het ontvangtoestel. De vonk, welko dit geluid veroorzaakt, springt regel matig in een zoo groot aantal malen per se conde over, dat hierdoor een muzikale loon verkregen wordt. Bij de Duitsclie inrichting moet men hierbij gebruik maken van een wisselstroom-machine, doch bij de inrichting van den heer Vlug is dit verkregen door ge bruik te maken van gelijkstroom. Vooral door toepassing aan boord van de schepen, waarbij, de machine bijna uitsluitend ingericht is voor: levering van gelijkstroom, schijnt de uitvin ding van zeer groot voordeel te zijn. Boven dien zljii de toestellen zeer eenvoudig, bewe gende deelen komen er niet aan voor en de plaatsruimte welke ze inneemt is gering. Voorloop! ge proefnemingen hebben zeer goed voldaan. De Oudenbossche socialist. Uit een uit voerig verhaal in de „Oudenbossche Courant"- van hetgeen op Zondag in en bjj de kerk -van. Oudenbosch is voorgevallen blijkt nader, dat de man, die daar het volksopstandje veroorzaakte,- een Amsterdam sche timmerman was, H. P. C. M. Hendrix genaamd. Uit de convocaties voor socia listische vergaderingen, die hij bij zich had, maakte men op, met een socialist te doen te hebben. Hij heeft het in de kerk niet verder gebracht dan tot den uitroep: „Menschen blijft hier! Zwijg orgel!" Maar daar hij zich tijdens de H. Mis al zonderling gedragen had, hadden, eenige kerkgangers hem in het oog gehouden en was hij dadelijk overmeesterd en werd hem door hem de mond te sluiten verhinderd eenig geluid te geven. Toen men hein buiten de kerk had gebracht was het publiek ontzaggelijk opgewon den. Zijn kameraad had zich uit de voeten gemaakt en nu werd de man slechts beschermd door één politieagent en een slager, die zich in het zweet werkten om de menigte, die hem wilde doodslaan te bedwingen. Er waren meer dan 3090 menschen op de been en de toestand was hachelijk. Onder onophoudelijke slagen en stompen bereikte de man eindelijk het politie bureau, nadat men er reeds buiten in geslaagd was hem te ontdoen van zijn zesloops revolver met een tasehje vol patronen. Uit de houding van Hendrix en ook bij het onderzoek van den geneesheer dr. Gribling maakte men op mét een ontoerekenbare te doen te hebben. Hij en zijn maat waren des Zaterdagsnachts per fiets van Amsterdam gekomen en hadden hun intrek genomen in „Hotel de Kroon". Hendrix had een ledige porlemonnaie bij zich, maar had een. spaarbankboekje met 50. De andere was dus zeker de kashouder. Zooals men weet, werd Hen drix naar Amsterdam getransporteerd. De mis handeling door de Oudenbosschenaren, die zeer is af te keuren en nu ook wordt betreurd, is een gevolg van de eerste opwelling der meening, dat men een anarchistisch kerkschender voor zich had. Het blijkt nu, dat de Oudenbossche naren daar niet over te spreken zouden zijn. Van een dief en een kaartlegster. Het „N. R." vertelt: Als 's avonds het kantoor der firma B. M. Spier en Zn., Leuvenhaven te Rotterdam wordt gesloten, worden de sleutels aan den jongs fen bediende toevertrouwd, die ze dan naar de wo ning van een der firmanlen moet brengen. Dat gebeurde ook eenige avonden geleden. De jong ste bediende was juist op straat, toen hij werd toegesproken door een jongmeusch, dat hem den bos sleutels vroeg, daar hij nog even het kantoor binnen wilde. De copie-boekhouder, blijkbaar niet ergdeakend, gaf het jongmensch de sleutels, waarop deze het kantoor binnenging, de brand kast opende en er f 50 uithaalde. In een. af gesloten vakje van de kast werden nog f 2000 bewaard, doch daarvan had een der firmanten, den sleutel aan zijn ring. 's Morgens werden de f 50 vermist en toen ging ook den jongsten bediende eea licht op. Men waarschuwde de polilie en deze nam pools hoogte. Na eenigen tijd toonde zij den jongsten bediende een portret van den 17-jarigen kan toorbediende C. K. wonende Goudschewagen- slraat, die vroeger in dienst der firma was ge weest, reeds eenige zaakjes met de politie had gehad en met de gewoonte op het kantoor be kend was. De jongste bediende herkende op het portret onmiddellijk het jongmensch, dat hem de sleutels had gevraagd. De recherche op zoek en de kantoorbedien de werd ingepikt. Uit zijn verhoor bleek, dat hij zijn arreslatie elk oogenblik had verwacht. Wat was er gebeurd? Na het volbrengen van zijn diefstal had K. zich naar een kaartlegster begeven en haar gevraagd, wat de toekomst voor hem zou zijn. De helderziende had er de lamp bij opgestoken, had geluurd in de kaarten, na de twee kwartjes te hebben opgestreken en had toen gezegd op een hoogst indrukwekkenden loon, die K. finaal van streek bracht: „Vóór de haan driemaal zal gekraaid hebben, zullen er twee heeren komen, die je naai- het politie bureau zullen brengen." K. smeerde hem toen heel snel, doch de arm der gerechtigheid is lang. Er verschenen wer kelijk twee heeren, die rechercheurs waren en dezen brachten hem naar het politiebureau aan de Pauwesteeg, waar hij achter slot werd gezet. (naar liet Fransch Voelend dat Kaar ontroering' tot' uitbar- ttiig zou komen, rjido zij deze kamer uit, -vaarill zij oen korte poos rustig- .geleefd had, gekoesterd door iedereen, tevreden in do kalmo sterkte van Solepto. Buiten wachtten haar M- Hamelette ten Bi 11c, beiden zeer aangedaan. In de dagen dat zij herstellende was, had Inès met den ex-socialist dikwijls een onderhond gehad, waarbij zij ook de godsdienstige vraagstuk- leen aanraakte. In deze zaken Avas Inès beter tehuis dan menig! ander mjeisje, dat zelfs zeer christelijk zou zijn opgevoisd, daar- bij bezat zij een heidenen geest, en een vlug gen .en juisten kijk op. de dingen. In en kele dagen was zij er in geslaagd leen aardig stelletje vooroordeelen, die Bille tegen den godsdienst voedde om te kantelen en hem de ware toedracht van alles in een helderder dagjicht to .doen zien. •w [Wel, juffrouw Inès, laat u mijn be- keering jnu zoo half afgedaan liggen! zeidis hij, stevig de hand schuddend, die het meisje hem toestak. U hadt toch nog wel een weinig Jhier kunnen blijven, zeg Nie mand zou er over gemord hebben, geloof dat vrij sr,.[YV ie .weetmisschien; Komt n Ytajj' nog wel .eens een bezoek brengen te Far ijs, Bil le! antwoordde: Inès, tevergeiefsoh beproe vende te glimlachen. Als gij u een trouw onderdaan toont, is het best mogelijk, dat don Miguel pp een go-eden da.g, ophoudt u to behandelen als ©en gevangene. ^Sapperloot, daar zou ik schik in heb ben', nog eens terug te heeren in Parijs als Broeder .der Gerechtigheid! [Wat een poet sen zou ik dien dikken socialist bakken, dat zou grappig kunnen wordenEh ik zou u voorzeker een kort bezoek komen bren gen, mejuffrouw Inès en mijnheer Jacques. Al pratende waren zij tot "bij de lift ge wandeld. Alle bewoners van Solepto had den zich fangs den weg geschaard, om de twee jongelieden voor de laatste maal te zien en te groeten, want door iedereen wer- n 1 bemind en hooggeschat. Don Miguel wachtte hen op bij' den uit gang.. .Mij zou, ze uitgeleide doen' tot beneden en zou hen daar toevertrouwen aan 'een van zijn officieren, pen Franschman, die in op dracht had, hen met een tiental manschap pen te escorteeren fot bij een nader aange duide plaats in liet gebergte, alwaar zij pen arriero zouden vinden, verbonden aan bet genootschap yan ,de Broeders der Gerechtig heid. Die zou heu paar Lima; geleiden, alwaar M. Sevaldo, .door don Miguel gewaarschuwd, zich ermee zou belasten, hen naar het vader land terug te brengen. Een laatste handdruk aan ML Hamelette, aan M. de Salves, aan Bille, aan den goeden don, Sanehe, ,die zeer ontroerd was, aan don Est-evan zonder wrok, en, langzaam be gon do lift te dalen—- Gen laatste maal om vatte Inès met haar blik do geheimzinnigs stad, badend in gouden zonnelicht, bekoor lijker en liever dan ooit met haar zindelijke huisjes ,en tuintjes. 011 waarboven het pa viljoen van den konmg der Andes rijzig uitstak. En, ten spijt van al haar wilskracht, voel de zü een traan op haar wangen vloeien. Don Miguel, op eenige passen afstand van haar, de armen gekruist over zijn borst, be- j schouwde haar. HÜ scheen zijn oogen te willen vullen met haar beeld, nu hij op het I punt stond haar te verliezen. .Toen de lift stil stond, hielp hij het meisje uitstappen. De mannen wachtten haar reeds op met muilezels on levensmiddelen. Inès stak don [Miguel haar beide handen toe, en haar ernstige, droevige oogen tot hem opheffend, zeide zij: Nogmaals dank ik uNimmer zal ik uwe goedheid, uwe vriendelijkheid verge- 'ten.... ;en .vooral niet hoe gij uw; leven ge waagd hebt om mij te redden. Zij beproefde de ontroering, til onderdruk ken, die haar van het hoofd, tot de voeten deed rillen. Buiten zichzelven door het laad dat hem het hart verscheurde, prevelde dop Miguel op „vurig smeekenden toon Als gij toch wildot blijven! Z;j werd, nog [bleeker en hare handen beef- den U weet wel da,t dit onmogelijk is! zeide zij met verstikte stem, maar waarin men de wilskracht hoorde trillen, Het is zoo, ik beu gen dwaas[Vaart wel, dona Inès], Even raakten zijue lippen de kleine vin gers van het meisje aan en zich daarna plot seling omdraaiend, schudde hij krachtig de handen van Jacques. .Vaarwel, beste Jacques!.... En als gij mij ooit mocht noodig hebben, vergeet dan niet dat jk steeds uw toegenegen vriend j blijf. Eenige ,o ogenblikken later zette de kleine karavaan zich in beweging. Don Miguel volgde zoolang mogelijk 't jonge meisje op een muilezel gezeten, met do oogenToen zij uit het gezicht was, streek hij met zijn ijskoude hand over het voorhoofd. Een bladzijde van mijn leven, die uit- gewischt wordt.... een heerlijke, en tevens droevige bladzijde. Nu moet jk weder aan het werk. Maar denzelfden ijver heb ik niet meer. Zij heeft bij mij twijfel doen rijzen over de ongerepte (eerlijkheid mijner daden en middelen, die „ik aanwend :om tot mijn doel te komen, en zelfs ovler de mogelijkheid ooit mijn ideaal te kunnen bereiken. [Wie zal de sterkste zijn, zjj met haar goedheid en jnedelijdend hart, of ik, 4ê onverbidde lijke rechter Zes maanden reeds was Inés gezelschaps juffrouw hij do oude gravin dc bambras. Deze betrekking was haai' bezorgd door tusschenkomst .van de moeder overste van het klooster, waar zij een toevlucht had ge zocht .na haar terugkomst uit Peru. Getrouw aan de belofte, die zij don Miguel liad, |g. daan, was zü steeds weigerachtig gebleven iets juxt te laten over haar verblijf, te mid den der roovers, en ook Jacques was stom! gebleven op dit punt. (Wij hebben een eed gedaan en alleen voor dien prijs hebben wij onze vrijheid her kregen. Maar M- de Blangard, zijn kinderen' de mannen, die hem vergezelden? vroegen de heeren van het gerecht, die een onder zoek instelden naar de geheimzinnige ver dwijning van den afgevaardigde en zijn mak kers. Zij zijn allen ter dood gebracht. [Waarom hebben zij u alleen dan ge spaard? Ongetwijfeld uit medelijden met onze jeugdigen leeftijd? Alle pogingen om iets meer te weten te komen hadden schipbreuk geleden op ue volharding van Inès en Jacques. Men ging zelfs zoover dat men hen beschuldigd'! van medeplichtigheid met .de roovers.... Al aar bij na tegelijkertijd veranderde die aanmatigen de toon onder een onbegrijpelijk geheimzin- ni^sn invloed, en voort-onn liet men d)3 jonge lieden met rust. Tengevolge van de vele aandoeningen, die zij had medegemaakt, was Inès langen tijd lijdende gebleven. |Toen zij eindelijk eenigs- zins hersteld was, nam zij dadelijk het aan bod aan, dat de eerwaarde overste haai' deed, en kwam zij, als gezelschapsjuffrouw bii do gravin '({Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5