Michelin Rijwielbanden Mengelwerk. De Geheimzinnige ridder. I A. von der Mêhlen, 1 Groote Markt. 25, Witte- en Tricotgoederen. R. K. VEREEN1GINGEN. ZES guEdeif- BERIJDT Geisr. ütUIGROK, TELEFONIE OP DE SPOORWEGEN. - I Telefoon ilo. 1471 HAARLEM. Henficus van Braak én Jacobus Slijkerman.; HOOFDDORP, ZONDAG, 7 uur voor hek Geestelijk én tijdelijk welzijn' der Parochie, 9 uur de Ca techismus, 10 uur voor Joannes Henrieus Jansen, 3 uur de Vespers, daarna oefening voor de kinderen, die 30 April hun le plech tige H. Communie zullen doen. MAANDAG, 8 uur voor een zekere over ledene, half 9 voor den Z Eérw. Heer J. Steenvoorden stichter van uezie Parochie. Dinsdag 8 uur voor Petrus Lhstiole. Half 10 Uitvaartdienst voor G. G. Koppen, lid van het Hoofdbestuur der Centrale Kiasver- eeniging. [WOENSDAG, 8 uur tot zekere intentie. Half 9 voor .Theodoras Henrieus Spiering- DONDERDAG, 8 uur tot zekere inten tie, half 9 gezongen Jaargetij voor den Z. Eerw. Heer Joannes Lager we ij, weleer Pas- stoor van deze Parochie, VRIJDAG, 8 uur voor Margaretha. Beenf- sterhoerOudejans, half 9 voor de over ledene familie Spicht. ZATERDAG, 8 uur tot zekere intentie, half 9 voor een zekere overledene. De gebeden worden verzocht voor j Mathilda van der Hooft—Picavet, die met de laatste H.H, Sacramenten dier Stervenden is voorzien. De Kerkberichten die te laat inkwamen voor dit nummer, zün opgenomen in de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT van heden. De R.-K. Vereenigingen van Haarlem en Omstreken vinden in deze rubriek gelegen heid om KORTE (ook huishoudelijke) mede- deelingen, agenda's enz. bekend te maken. HAARLEM. ït. K. Propaganda elub Pins X voor verspreiding van goedkoope R. K. Volkslectuur to Haar lem en Omstreken onder de hooge be scherming van Z. I>. H. Mgr. A. J. Calliert Bisschop v. Haarlem. Bisschoppelijk goedgekeurd 13 Januari 1909. Koninklijk goedgekeurd 27 Mrf. 1909 no. 63. Ten huize van de heeren Propagandisten, wier adressen hieronder volgen, zijn te allen tijde (de boeken verkrijgbaar. Parochie ST. BAVO. Th'. J. F. Corstens, Jordensstraat 73; A. Voor- ling, Plein; C. Willemse, Oranjekade 14. Parochie ST. ANTONIUS. 'A. J. Lips, Pieler Kiesstraat 52; B. W. L. Heeremans, Korte Houtstraat 8; H. Leeflang, Kerk H. HART. W. ThijsseD, Wouvvermausstraat 1; A. van Leeuwen, Jan Steenstraat 31. Par. ST. ELISABETH EN BARBARA. A. Beumer, Spaansche Vaartslr. 34; A. Hu- bers, Tugetastraat 55. Parochie ST. JOZEF. E. Duyn, Jansstraat 16; VV. J..ThooIen, Scliou- tensteeg 5; H. Bakkenhoven, Bakenessergraeht. Parochie O. L. VROUW. i Th. Jansen, Spaarne 11; J. v. d. Aart, Camp- huisslraat 26; G. Roeiofs, Barendsestraat 28; W. en G. Lips, Schneevoogtstraat 15rood; E W'. de Bruin, Barendsestraat 9; H. Kooij, Hagestraat 3; B. Spierings, Koningsteijnstraat 1/rd.P. Huij- bens, Barendsestraat 22. i_ Kerk ST. JOANNES DE DOOPEff. P. J. Berg, Amsterdamstraat 13; A. II. I'ren- sen, A. L. Dyserinckstraat. HEEMSTEDE. J. A. M. v. d. Weiden Antz. v Aug. Braam, Heerenvveg 64 H. G. van Hout, Wilhelminap ICliU. J. en P. de Wildt, „Klein Bosch en Hoven". J. M.ooren, Raadhuisstraat 2. SCHOTEN. B. Burger, W. J. v. d. Bos, H. A. Langendorff, alten te Schoten. j Gebrs. Spanjaard, Bloemendaal. I. v. d. Brouk, Santpoort (Station). J. P, Handgraaf, Santpoort. s HAARLEMMERLIEDE EN SPAARln uuuuc,. WetEerw. heer J. van der. Marck, kapelaan- commissaris. N. Jabroer, Spaarndam. Renier Balm, Spaarnwoude. N, Molenaar, Lage Dijk. DRIEHUIZEN. P. Tervoort, G. Schoort, L. Kroone, P. Uitcn- Jaal, L. Tervoort. Zij, die zich hij de Propagandacluh willen aansluiten, worden'beleefd verzocht zich te wen den tot den heer Alph. Voorting, Plein,'Haarlem. De heeren Propagandisten zijn ook bereid om abonnementen voor de „N. H, Lt.' aan te nemen. R.-K. Propaganda club „LEO XIII", te Hillegoni. Kerkelijk goedgekkeurd 1 Februari 1911. ir T- van Rooden. C. Korte- kaas. M. Rmgrok. Jac. van Leeuwen. J. van dei' Linden 1 z. A. vv assenaar. W. van Maris H van Nobelen. Nie. Weijers. J. van der Lin- den Cz. A. Broekhof. P. Darnen. Z. van Tol. •F. Ruigrok. Half 9 uur zitting en inschrijving van nieu we leden in de Coöp. Bakkerij „Arbeid Adelt". Half 9 uur Steuncomité. Mededeelingen. Z o n d a g 30 April zal door de Rederijkers kamer een uitvoering worden gegeven tot sluiting van het seizoen. Zondag 14 Mei a.s. zal. ter gelegenheid van het Eneyeliekfeest, in de kathedraal St. Bavo des morgens om 8 uur een H. Mis met algemeene H. Communie plaats hebben en op Maandag 15 Mei zal een algemeene vergade ring worden gebonden, waar als spreker zal optreden de ZeerEerw. heer P. Stroomer, Cen traal Adviseur. Bestuursverkiezing. In de Vrijdag 14 April gehouden vergade ring van 't Hoofdbestuur waren wegens 't be danken van den heer T. H. Broekhuijzen, in gekomen een 2-tal candidaten, n.l. de heeren T. H. Broekhuijzen en F. J. Teeven; daar eerst genoemde een voorwaarde aan zijn candï- daatstelling had gesteld, welke voorwaarde niet door het Hoofdbestuur werd aanvaard, trok deze hierop zijn eandidatuur in en werd alzoo de heer F. J. Teeven bij enkele candi- daatstelliug gekozen verklaard. Namens het Bestuur: T. H. Broekhuizen, le Seer. Xfdeeling VELSEN en O, Bondsgebouw: Rijksstraatweg L 24c. Op de aanstaande jaarvergadering zullen als bestuursleden periodiek aftreden, de hee ren: P. van 't Padje, P. Versteeg, Jac. Witte brood en H. Wijker. De heeren P. Versteeg en H.. Wijker stellen zich niet weder herkiesbaar. B« den president worden eandi datenlij sten ingewacht vóór 30 April a.s. Dringend worden de secretarissen der on deraf deelingen verzocht, alsnog hun jaarver slagen 1910—1911 hij den afdeelings-secretaris in te zenden. Namens het Bestuur: P. van 't Padje, Voorzitter. Jac. Zuurbier, Secretaris. UITGEEST. Cominnniefonds. Na de Hoogmis tot 12 uur zitting Commis sie Communiefonds „Sint Aloysius". Namens het Bestunr: P. Twaalfhoven, Secr. Xfdeeling HEEMSTEDE. R.-K. Vereenigingsgebouw, Z a te r tl a g 22 April, 's avonds van 9— 9 u., Spaarkas. Zondag 23 April, van half 12 tot 12 uur, Spaarkas Winterprovisie. Dinsdag 25 April, 's avonds om half 9 uur, repetitie Muziekvereeniging. W o e n s tl a g 26 April, 's avonds van half 8 tot 9 uur, Gymnastiekoefening voor de tweede afdeeling en ran 9 tot 10 uur voor de eerste afdeeling. Mededeeling. Zij, die nog in het bezit zijn van boeken uit de bibliotheek, worden beleefd verzocht die zoo spoedig mogelijk terug te bezorgen. Daal de bibliotheek reeds veertien dagen gesloten is en de hoeken nog niet allen ingeleverd zijn, verwachten wij uw beste zorg daarvoor. Namens het Bestuur: L. N u n n i n k, 2e Secretaris. Afdeeling LISSE, Bondsgebouw: Bondstraat H. 47. Zaterdag 22 April, 's avonds van 8—9 uur, zitting Spaarkas. En van 8 tot kwart vóór 9 uur zitting Winterprovisie De boden worden verzocht, als de nieuwe contributiekaarten worden uitgegeven, om de kaarten van degenen, die bedankt hebben, te rug te bezorgen bij den secretaris. En ook geen kaarten te veranderen, maar dit ook cp te geven Namens het Bestuur: A. H. Schram a, Secr. Afdeeling VOORHOUT. Zondag 23 April ledenvergadering, des avonds 7 uur, in het café Boerhave. Namens bet Bestunr: P. Vlasveld, Secr. Afdeeling HAARLEM. Nederlandsehe R.-K. Volksbond, Bondsgebouw: Smedestraat 23. (St. Bavo.) Maandag 24 April, half 9 uur Ondersteu ningsfonds. Woensdag 26 April, 8 uur, Bestuur Met selaars. Half 9 uur algemeene vergadering Vrouwenafdeeling „St. Veronica". Donderdag 27 April, half 9 uur Rederijkers kamer. Vrijdag 28 April, half 9 uur Ho >fd- bestuur. Half 8 uur Exploitatiecommissie. Half 9 uur Propagandaelub. Half 9 uur Me taalbewerkers. Half 9 uur Schilders. Zaterdag 29 April, half 9 uur Spaarbank „St. Antonius van Padua", 8 uur zitting Hulp spaarbank (Schoterkwartier). Half 9 uur Spaarkas ,.St. Nicolaas" (Winterprovisie). HAARLEM. R.-K. Militaire Vereeniging. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelijks geopend, des avonds van 6—10 uur en op Zon- en feestdagen den geheelen dag. Sint Jozefsgezcllen-Vereeniging. Vereenigingsgebouw: Zoetestraat 15. Ge opend des Zondags van 12—3 uur en van 5—10 uur. Op werkdagen van 6—10 uur 's avonds. Liefdewerk St. Joseplis-Ambachtsleer- lingen. Patronaat voor jongens van 12—16 jaar. Gevestigd in bet St. Vincentiushuis, Nieuwe Groenmarkt 22. Zondagavond van 6 uur tot half 7, ontspan ning, godsdienstonderricht, spaarbank. Het Bestuur is iederen Zondagavond te spreken aan bovenstaand adres van 6 uur tot half 8. EERBIED IN GODS HUIS. Onderafd. v. d. Ned. R. K. Volksbond, afd. Haarlem. Zij, die wenschen lid te worden van boven genoemde vereeniging, kunnen zich opgeven aan de volgende adressen: O. van Wieringen, Voorz., Meester Joosten- taan 4; W, L. de Rooij, Secr., Eendraehtstr. 12; J. Antonisse, penningmeester, Witte Heerensteeg 2Srood; J. Dijt, Krom 8; J. J. v. o. Walle, Lange Heeren vest 106; J. en P. Umans, Anthoniestraat 61; A. Rnigrok, Voor uitgangstraat 12; J. J. v. d. Aardt, Koning stemstraat 19; J. Heijne, Brouwerstraat 55E; H. B. v. d. Vlist, Schalkwijkerstraat; H. Hug- tenburg, Kampersingel 20; G. J. v. d. Veldt, Meester Joostenlaan 20; B. v. d. Weiden, Bo- zensteeg 1; L. H. J. Zandstra, Soutmanstraat 40; A. Verberne, Teding van Berkhoutstraat 8; D. Blom, Meester Joostenlaan 35; J. F. v. d. Pol, Kamperstraat 72; J, N. Knoppert, Gen. Cronjéstraat 113rood; A. v. d. Meij, Rozen- priëelstraat. R.-K. Vereeniging tot bescherming van meisjes, gen. „St. Martha". Het Bemiddelingsbureau der Vereeniging is geopend eiken Dinsdagmiddag van 12—2 uur, voor betrekkingen als dienstboden, enz., Donkere Spaarne 22, alwaar voor R.-K. dienst meisjes, wier ouders buiten de stad woonach tig zün, ilederen Zondag- en Woensdagavond van 810 uur gelegenheid bestaat tegen de geringe vergoeding van 5 cent per week, haar vrijen tijd aangenaam en gezellig door te brengen. Aanmelding daartoe aan het „Te Huis" op bovengenoemde avonden. <£•- St. Elisabetlisvereenigin^, Inleveren van ziekenbriefjes Maandag avond tusschen 7 uur en half 9, Woensdag en Vrijdagmiddag tusschen 1 en 2 uur, Jans straat 49. R.-K. Meisjespaironaat ,.ST. ROSA". Nassaulaan 50. Het doel van dit patronaat is, meisjes uit den arbeidenden stand, van 12-16-jarigen leef tijd, g ra t i s in het naaien en aanverwante vakken, alsook in het knippen, te onderrich ten. Tevens ontvangen zij Godsdienst- en Bij- belsch onderricht, alsmede Herhalingsonder- wijs in het lezen, schrijven, rekenen, enz. Het onderwijs wordt gegeven eiken avond der week van half 7 tot half 9, uitgenomen Zaterdagavond. Aangifte van leerlingen tweemaal per jaar, n.l. in de maanden Juli en December, op een steeds in dit blad te vermelden datum. Het Bestunr is voor ouders der leerlingen en belangstellenden te spreken aan boven staand adres, op iederen len Woensdag der maand van half' 3 tot half 5 nnr. R.-K. Propagandaelub „St. Petras", Schoten (stadsgedeelte). Het Bestuur bestaat uit de heeren: J. Th. Bakker, Voorz., Kloosterstraat 101. N. P. J- Verzcllenberg, le Secr., Javastr. 61. Tb. van Geldorp, Penningm., Borneostr. 15. P. Beers. 2e Secr., le Hoogewoerddwarsstr. no. 12. H. M. A. Mathot, Commissaris, Dr. Leyds- straat 74. St. Maria-vereeniging. R.-K. Vereeniging tot bestrijding van het drankmisbruik, vergadert elke twee maanden, hetwelk vooraf in de agenda dezer courant wordt bekend gemaakt. De Maria-vereeniging heeft een onderafd. Meisjeshond, voor leden van 1116 jaar, die ook tweemaandelijks vergadert op Zon dag, 's nam. te 4 uur, in het gebouw St. Bavo, Smedestraat. In de vergadering is gelegenheid zich voor het lidmaatschap te laten inschrijven; tus- schentijds bij het secretariaat der vereeniging Z ij 1 w e g 21. Het Bestunr is voor ouders en belangheb benden te spreken eiken eersten Woensdag der maand van half 3 tot half 5. GELOOF EN WETENSCHAP. Vereeniging tot bevordering van de weten schap onder de meer ontwikkelde Katholieken. Aangifte voor het lidmaatschap (minimum Lensen, 2de Secretaris, Groote Houtstraat. ƒ2.50 per jaar) to richten tot den heer G. -f- Vogelenzang, Heemstede. Vele eeuwen geleden was er te Nijmegen een brug over de Waai geslagen, d.w.z. niet een spoorbrug, maar een houten brug, die stroomop iets hoog er lag dan de spoorbrug, vlak tegenover het tegenwoordige Mariënburg der Duitsehe Zus ters Ursuiinen. Op dat kasteel Halio woonde een rijk en machtig ridder; die heer heette Aliard en zijne echtgenoole werd Laurentia ge noemd. Beiden leefden hoogst gelukkig met el kander en werden om hunne vele deugden door do geheele stad hoog geëerd en hoog geschat. Zij ontvingen eindelijk een tweeling: de zoon heette Ruiger, en de dochter heette als de moe der Laurentia. De moeder werd ernstig ziek. ontving de H.H. Sacramenten der stervenden en overleed. De gansche slad was in diepen rouw. De droefheid van Ridder Aliard over dit verlies klom tot een verbazende hoogte. Half zinneloos wierp hij zich in den grootea oorlog, die toen werd afgespeeld in het jaar 1288 bij Woeringen. Vóór hij vertrok kwam zijn broer Evert op het kasteel, die in last kreeg zijne kinderen, streng op te voeden naar t'en geest der aloude Moeder kerk. Heer Aliard scheen in den oorlog het le ven verloren te hebben, althans niemand te Nijmegen heeft hem éoit gezien, öf teruggevon den Do beide kinderen, groeiden voorbeeldig op en wat het eigenaardigste was, beiden reden dap per te paard en schermden met het zwaard, alsof zij legeraanvoerders moesten worden. De zoon Rutger was de koensla ruiter van Oud- Gelderland, de jonkvrouw Laurentia of, zooals zij vaak genoemd werd, jonkvrouw Laurd, was de dapperste aller jonkvrouwen! Op zekeren avond kwam Rutger van, de jacht thuis met de jonkers van Lent en. van Bemmel. Zeg, Ru tl zei de jonker van Bemmel, Wees voorzichtig op de Waalbrug van avond. Gij weet immers dat uw, vader, die de brug ge legd heeft, altijd heeft geknord en gebromd over dien beroerden kippenloop, zooals. hij dat ding noemde. (Dq brug was eenvoudig. Men Had van af- siand tot afstand door het water telkens twee dennen palen geslagen, die door een dwarshout vereenigd werden gehouden. Daarop lag een breede eiken plank zonder bouwvast, zonder leuning.) .Kom, Bemmel, zegt Rut, wordt niet kin derachtig. De wijn heeft me den bol niet in de "war gestuurd. Bij Sint-Joris, den zaligen pa troon van ons huis, ik rij over hef planken ding: de palen staan; yastt. Doe Het niet, Rutf Ga met Lent pf met mij naar huis. Doe het niet, het weer is te woest, het water te ontstuimig en planken zijn maar planken. Zou ik dan mijn zusier ongerust den nacht laten doorbrengen? vroeg Rut. Ik heb' beloofd thuis te komen. Hij riep zijn beide vrienden goeden nacht en verdween met zijn hangen knecht Fried in de richting naar de Waal. Na een kwartier door een modderigen weg stap voets te hebben voortgesukkeld, kwam de maan bloedrood achler de hooge olmen van den .Waaldijk op. Rutger stond aan de Waal, ging op h'et smal le bruggetje en bleef te paard zitten, alsof er niet het minste gevaar bestond. Zijn knecht volg de hem op grooten afstand in honderd angsten en duizend vreezen. Bijna op het midden der rivier verschrikte eensklaps het trouwe dier door iets, dat in het schuimend water sterk licht gaf en dof bromde. Het paard sprong achterwaarts, en door de spo ren des ruiters geprikkeld, sloeg het kop en hals heen en weer en paard en ruiter wa ren in den stroom verdwenen. Het bloed langs de palen wees de plaats aan, waar de broeder van Laurenlia om het leven was gekomen. Den volgenden morgen, bracht de bange knecht de tijding aan zijn meesteres, terwijl een poos later een paar visschers het lijk van mijnheer op een haar binnen de poorten van het kas teel droegen. Van heinde en verre stroomden bloedverwanten en vrienden naar de Waalstad om den overledene de laatste eer te bewijzzen en den lijkdienst in de Sint-Steveaskerk bij te wonen. Weken lang trok jonkvrouw Laurentia zich in hare vertrekken terug; alleen de armen ont vingen in stilte meer giften en weldaden, en de zieken kregen een veelvuldiger avondbezoek. Zij was gedachtig de woorden van den Hei land: „Wat gij den minste van de mijnen hebt gedaan, dat hebt gij aan Mij gedaan 1" Een paar jaar later na den dood des broe ders kwam weer eens de oude baron van Lent om Laurentia te bezoeken, en haar bij het be heer der goederen behulpzaam te zijn. De heer van Lent begon aldus te spieken Reeds dikwijls, jonkvrouw, heb ik gedacht, dat gij een keuze doen moest uit al die ferme jongelieden", die naai" uwe hand vragen. Gij blijft niet altijd jeugdig en de dagen vervliegen als sneeuw voor de zon. Bovendien is het niet raadzaam een oude vrijster te worden; gij weet, zuur hier wordt niet graag gedronken. Ik geef u gelijk, heer van Lent, antwoord de zij, doch ik ben niet voornemens met het eerste schip het beste in zee le steken. Ik be geer een man, doch liefst een man die ter wille van zijn bruid lieel wat aandurft. En welke dappere daad moet er dan ge daan worden om uw hand le verwerven? De ridder, die begeert, mij als bruid naar het altaar te geleiden, moei op een hengst bij maneschijn over de houten brug rijden, waarvan mijn beminde en betreurden broeder met zijn paard in den stroom is gestort. Degene, die den gevaarvollen tocht het eerst volbrengt, zal over mij en mijne goederen gebieden! Deze voorwaarde deed al spoedig de rondte als een loopend vuurtje want zoo'n rijk meisje was niet te versmaden, dachten velen. Eindelijk na zeer langen rouwlijd gaf Lau rentia een groot feest, waarop alle edelen, man nen en vrouwen, van uren ver uit den omtrek werden uitgenoodigd. Te midden der feest vreugde voerde zij al hare gasten naar dc groo te h&tïe aan den Waalkant, toonde de houten brug en sprak: Hier bij de plaats, waar mijn beminde Rutger op jeugdigen leeftijd om het leven is gekomen, betoof ik plechtig, dat ik hem als mijn wettigen gemaat zal erkennen die op een hengst bij maneschijn over deze brug zal lij den, gelijk mijn broeder dat vroeger durfde. Wie den tocht volbrengt, zal over mij en mijne goederen gebieden. Een rilling doorliep de gansche zaal. Eenigen verheugden zich door het uitzicht, dat de volvoering kon gelukken en eene rijke bclooning in uitzicht stond. Anderen morden onder elkaar over het steenen hart van de on ridderlijke jonkvrouw. Daar drong op eens een jong ridder tot vlak bij Laurentia door. Hoffelijk en eerbiedig boog hij voor de gastvrouw, waarbij zijne lange, goud blonde haarlokken zwierig over den schouder sloegen. Het was Hendrik, de zoon van den baron van Drulen tot Puytlijk, bekend wegens zijn moed, en door allen als een der dapperste en felste ruiters erkend. Laurentia ontmoette met hare zwarte oogen de blauwe kijkers van den jonker, en het was op haar aangezicht te lezen, dat zij nu reeds berouw gevoelde zulk een zwaren eisch ge steld te hebben. Dit verbeterde er niet op, toen jonker van Drulen in schoone woorden haar toesprak: „Hooggeachte Burchtvrouw, vergun mij de eerste te zijn den tocht over de brug te wagen. Ik verwerf uwe liefde, oi de Waal- stroom voert mij mee! Een koogroode kleur bedekte het gelaat der jeugdige Laurentia, en met taonlooze slem zei- de ze: Gij zijl moedig, heer van Druten, ik wensch u van harte den besten uitslag met de dappere onderneming. Zonder toeven verliet Hendrik het deftig ge zelschap, zadelde zijn vurigen hengst, deed zich over de Waal zetten en wachtte met het groot ste ongeduld tot de maan aan den hemel ver scheen. Een langen sloot in den jachthoorn gaf het teeken, dat het ros des jonkers de brug had betreden. Éen. menigle volk liep aan beide kan ten to hoop om den tocht te aanschouwen. Laurentia beklom het plat van den burchttoien en volgde met bonzend hart het koen begin van den rit. Bijna dé helft van den smallen weg was afgelegd, zonder dat de hengst het minste teeken van eenige onrust had doen blijken. Te midden van den diepen, en breeden stroom ech ter klotsten de achter tegen elkander schuiven de golven tegen palen en planken, hier en daar spatte het schuin tegen de hoeven van het dier. en de flikkeringen van het maanlicht op het water gaven het weldra een onrustigen tred. Soms bleef het plotseling stilstaan, de liefkoo- zingen van den berijder brachten het evenwel al verder en verder, zoodat de jonkvrouw en de toeschouwers aan den wal hoopten op een gunstigen afloop. Eindelijk naderde de hengst da droevige plek van Jonker Rutger. Het dier scheen te huiveren voor de bloedvlekken aan dc palen; geen zacht woord, geen sireeüng geen liefkoozing is in staat het paard een duim ver der ,te brengen, jonker Hendrik wordt ongedul dig, hij zet het paard de sporen in de zijde, slaat met zijn karwats links en rechts, doch de hengst slaat met de voorpootea in da lucht, staat kaarsrecht overeind en paard en ruiter, ver- d;wenen in den, gapenden afgrond. Een doffe kreet weerklonk op hetzelfde öogen- blik langs de Heide oevers en op de burcht.' De vrouwen en maagden die in bezwijming vielen, waren niet te tellen. O, zuchtte Laurentia, gave God, dat ik nooit die noodlottige woorden had gesproken'. Zij liet echter bij haar terugkomst aan het hof niet de minste ontroering blijken. En toen een tweede ruiter naderde, hield zij hem niet terug.. Ook deze onderging hetzelfde akelige lot, gelijk haar broeder. Eer de klok op dan Sint-Steven Het uur van middernacht aankondigde, waren vijf edele man-* nen, veelbelovende jongelieden, op de brug over., den stroom de poorten der eeuwigheid binnen- gesprongen. Bijna alle gasten waren huiverend huiswaarts getrokken, doch geen enkele hunner/ of zij bekende, dat Laurentia een ijzeren ofj steenen hart moest hebben. Een bejaarde ba-" ron wees op de domheid der jongere lui om' rijkdom na te jagen. Hij riep: „was het niet. beter, dat die jonge gasten zich toelegden op_.' degelijke zaken, het is dwaas zooveel te doen ter wille van een vronwegril." Zoo was een jaar voorbijgegaan zonder dat het één ruiter getukt was den overkant der"' brug te bereiken. De een verdronk, de ander krterde bijtijds terug en niemand had het voor-; recht de r.'ikc braid naar het altaar te geleiden. Op zekeren dag meldde de torenwachter be zoek van vreemdelingen. Het was een rijk, zwie rig gekleed ea hooggeplnimd ridder met ten sim- peten en sur'erijen schildknaap. Grijze lokken op clcu schouder duidden een bejaard heer aan. Alles werd in gereedheid gebra ht voor den ge vaarlijken rit, en op het torenplat gezeten zag zij wéderom hos moedig de bejaarde heer zijn vurigen klepper op de brug dreef. Tot ver wondering van haar en tot ontzetting van de menigte, draafde het ros vooruit en bereikte zonder den minsten schrik getoond te hebben, den oever. Onnoodig te zeggen, hoe de mannen en vrouwen, hoe groeien en kleinen hem dave rend toejuichten. Geen vijf minuten later stond de waaghals voor de jonkvrouw. Deze reikte hem fier ea gul de band Niet voor mij, jonkvrouw Laurentia, niet voor mij heb ik bijna het onmogelijke beproefd om uw hand te winnen, maar wet voor dezen, mijn schildknaap, wien gij voortaan on terdanig zult zijn. Want zoo luidt uw eed: „degene, die den gevaarlijken tocht volbrengt, zal over u en uwe goederen gebieden." Weken en maanden heb ik mijn p rd in stüis geoefend. Ik bouwde een brug over een afgelegen water, deed rumoer maken, liet lam pen en vuren branden, vergezeld met oorverdoo- vend geraas met ketels, trommen en trompetten, ten einde het trouwe dier aan alle verschrik kingen te gewennen. Laurenlia werd bleek als een doode, want het was nooit in hare gedachten gekomen dc vrouw te worden van een mindere, van ecu ge- ringen schilddrager. De ruiter trad nader. Doch hoe verslagen stond de burchtvrouw, toen zij na bet afleggen van helm en grijze pruik des ridders, het blin kend gelaat aanschouwde van den beminden, doch doodgewaanaen Hendrik, baron van Druten tot Puiflijk, die het eerst over de brug bad willen rijden. Herinner u, Laurentia, zeide hij, herinner u, dat ik het eerst na uw broeder over den kippenloop reed en na hem in de diepte ver dween, met dit onderscheid, dat ik geluk ig i oor een goeden engel naar den oever werd getrok ken. Ik zweer u te zullen bezitten. Ik oefende mij dag en nacht met het paard, totdat het de geringste schichtigheid had afgelegd. Geduld en standvastigheid schenken mij den prijs der eere. Weldra volgden van Hendrik en Laurenlia de verloving en de schitterende bruiloft. Op lastgeving der bruid moest daags voor de bruiloft de geheele houten brug over de Waal worden afgebroken en weggeruimd, want, zeide Laurentia: Wie in 't vervolg te paard over de Waal wil rijden, legge eerst maar een brug van staal en steen. - f' Men schrijft aan de N. R. Ct.f Indertijd hebben, wij melding gemaakt van. proeven, die er op den spoorweg Londen— Brighton werden genomen met een door den ia- geEieur von Kramer uitgevonden stelsel om te lefonische verbinding ia te richten tusschen rij dende spoortreinen en spoorwegstations. Deze proeven zijn zco gunstig uitgevalleu, dat deze spoorwegmaatschappij het door den uitvinder met railophone (spoor- of trcintclefoon) aan ge- duide stelsel op bet traject tusschen Londen en Brighton hééft ingevoerd. Het stelsel berust opd oen eleclro-magnetische overdraging der telefoon,-, stroomen uit een aan da onderzijde van den spoorweg wagen aaugebraehlen klos op een even wijdig aan de sporen gespannen geleiding oï omy gekeerd. Dé afstand tusschen klos en geleiduig. moet Ongeveer 45 c.M. bedragen. De kosten', voer dé inrichting beioopeii voorloöpig ongeveer honderd gulden voor de Engelsche mijl. Zelfs wanneer do treinen in voLls vaar: zijn, is het; mogtlrk van de stations uit ten aflen tijde me-/ dedeelingca ea bevelen van allerlei a&rè aan. den. trein te doen toekomen. Ook kunnen de; op hetzelfde traject rijdende treinen pnmiddelA lijk raet elkander in verbinding treden. De sein-? geving zal meer don thans, b.v. ook bij mistig', wear, verzekerd zijn. In vele gevallen zal hef' mogelijk zijn, de gevolgen van het weigeren ofj van onjuiste bediening 'der optische seinteeken^ bijtijds af to wenden. In welken omvang nieuwe srfchiing anderzijds ook voor de behoef*/ ten der reizigers nuttig gemaakt kan worden,/ behoeft niet nader aangetoond te worden, wan/' neer men bedenkt op welke veelzijdigs w.ijze thans reeds het reizende pubiiek van de draad loos telegrafische inrichtingen aan boord van, schepen gebruik maakt. Gp de Pru:s:sche staats spoorwegen zullen met hetzelfde stelsel groefne- mingen plaats vinden. SPECIALITEIT IN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 11