DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. STADSNIEUWS Aanbestedingen. Zaterdagavondpraatjes. Kisidephuisvesf 29-31-33, Hsai*ieni EERSTE BLAD. AGENDA De verkiezing voor den Gemeenteraad. ZATERDAG 22 APRIL. 1911. 36ste Jaargang. No. 7522 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Voor advertentiën en roclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Alle betalende sbonnéa op dit blad, die In het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: Dri uitkeeHng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean" Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandse!» Credietbank Nieuwe Gracht U Dit nummer bestaai uit uier bla den, w. o. de Officiëeie Kerk- Iijst en het GeïllustreerdZon- dagsblad in 8 bladzijden. if. Pli. LooiSi H, Ph. Loots. Haarlemsche Alledagjes No. 251. ROODE KRUIS TRANSPORTCOLONNE TE HAARLEM. ABO MME ME MTS PR IJS: Per 8 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) Voor de ovenge plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummers /1,85 1,36 1,80 ö,08 PRIJS OER ADVERTENTIEH; Van 16 regels 60 oent (contant 50 cent) Iedere regel meer 10 cent Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 cent per regeL (Buitenland 20 oent Koe lames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 oent (6 regels), driemaal voor 50 oent (i contant.) 1000 - ann ^nn™- im™ inn™ Cü Sflyiiyl overlijden. iUilUiilJi band of voet. 3 éénoog. Si lül wM éen duim. sohiktheid tot werken. en één wijsvinger. 15 GULDEN bfj verlies van dén anderen vinger. Zondag, 23 April. Schouwburg Jansweg half 8 uur Rotterd. Tooneelgezelschap „De Twee Weezen". Brong ebo uw 8 uur „De 'Posthar- monie" Uitvoering. Soc. Vereeniging 8 uur Kunst aan den Werkenden Stand Kunstavond. Bioscope-theater Groote Markt 1 en 8 uur Bioscope- voorstelling. Maandag,24 April. Gebouw „St. Bavo" R. K. Volksbond half 9 uur Ondersteuningsfonds. 1 uur Prov. Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in Noord-Holland. Soc. Vereeniging 8 uur Haar lem's Kinderkoor Volksconcert. Brongebouw Groote zaal 8 uur Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 105 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen, Zondagen en R.-K. Feestdagen. Teyler's Stichting op de gewone Museumtüden Buitengewone tentoonstel ling van teekeningen on schetsen: Holland- scbe school 16de eeuw. Goltzius en anderen; Fransche school 17e en 18e eeuw, Watteau, doucber, enz. Het zou opgeschroefd zijn te zeggen, dat er voor de stemming, die a.s. Woensdag moet plaats hebben ter vervulling van een vacatu re iu onzen gemeenteraad, opwinding heerscht of geestdrift in de stad. Integendeel, tot dusverre hoorde men nog niet veel van deze stemming, al kan verwacht worden dat de partijen niet zullen stil zitten wanneer het op de laatste dagen loopt. Er zijn dan ook voor bijzondere opwinding geen redenen: de vacature die vervuld moet worden, was door een Katholiek bezet, en de andere partijen die candidaten stelden en die dus alweer op verovering uitgaan, heb ben volstrekt geen bijzondere aanleiding om dat bedrijf met emphase goed te praten! In tegendeel: dat ze aan de Katholieken weer een zetel proheeren te ontfutselen, is nu juist niet zulk een lofwaardig pogen, dat men er met veel ophef van spreken zal! Op verovering gaan wij echter niet uit. Niemand kan ons dus beschuldigen, in den gemeenteraad van Haarlem naar gelang van het getal der Katholieke bevolking te véél plaatsen in te nemen, integendeel! We willen alléén houden wat we hebben. Den zetel, door een Katholiek opengelaten, willen we weer door een Katholiek bezet zien. En voor dit rechtmatig verlangen gaan we a.s. Woensdag tot den laatsten man ter stem bus, en kiezen den Katholieken candidaat, door de R. K. Kiesvereeniging unaniem en met warmte gesteld, den heer Doch er zijn nog andere redenen, waarom geen enkel Katholiek kiezer op Woensdag 26 dezer thuis zal blijven, nu het er op aankomt een gemeenteraadslid te kiezen in de plaats van Mr. Smit! Want 'het moet onomwonden worden ge zegd, dat de keuze die de R. K. Kiesvereeni ging deed, en waarbij zich elk Katholiek kie zer natuurlijk neerlegt, ditmaal een uiterst gelukkige is geweest- Men weet, dat wij er niet van houden, per sonen te bewierooken of persoonskwesties op den voorgrond te stellen. En daarom zullen wij ook over den per soon van onzen candidaat het zwijgen doen: wie den heer Loots kent zal weten dat hij ook als persoon volkomen het vertrouwen van de Katholieken verdient, en dat Dr. van den Berg, die in de vergadering van de R.-K. Kiesvereeniging dezen candidaat zoo warm persoonlijk aanbeval, geen woord te véél zeide! Doch er is wat anders. Een „lid der R,-K. Kiesvereeniging" heeft het in een onzer vorige nummers Zoo terecht gezegd: als Middenstander vooral heeft de heer Loots voor zich al een warme aanbeve ling, en deze kwaliteit stempelt hem tot den voortreffelijksten en meest-gewen sehten can didaat voor het Raadslidmaatschap. In onzen Raad is de Middenstand tot nog toe niet voldoende vertegenwoordigd. Gegra dueerden hebben we er velen onder de raads leden, maar de eigenlijke Middenstanders zijn ieder zal het erkennen al zeer dun gezaaid! En nu valt het toch niet te ontkennen, dat er tal van onderwerpen en vraagstukken in den Raad behandeld worden, waarover alléén Middenstanders met kennis van zaken kunnen oordeelen. Wij zeggen hier niet men lette wel dat er zooveel onderwerpen te behandelen zijn, die de belangen der Middenstanders ra ken. Ook dit laatste is het geval, doch men behoeft niet absoluut tot den Middenstand te behoor en, om diens belangen te kunnen be hartigen, evenmin als de z.g. arbeidersbelan gen enkel en alleen, of zelfs maar in hoofd zaak, door arbeiders moeten worden behan deld. Maar gezien de eigenlijke Middenstandsza ken, die in den Raad in behandeling komen, durven wij gerust zeggen dat nóg een objec tief Middenstandsoordeel volstrekt geen over bodige weelde zal zijn. Daarom dus: in district I, dat zoo terecht het Middenstandsdistrict wordt genoemd, zal ook een Middenstander het beste figuur ma ken En dien moeten we dan ook in den Raad kiezen, kiezers in District I, door Woensdag als één man en zonder één thuisblijver, te stemmen op den heer EEN MOOI STAALTJE. Als de socialisten maar een gaatje opeu zien om van leer te kunnen trekken tegen een patroon of werkgever, dan vliegen ze er op af! Een mooi staaltje daarvanen ook van de manier waarop ze zich telkens blameeren en zoo duidelijk laten zien dat het alleen klassenhaat en niet het belang van den werkman is, die hen leidt, geeft de historie van wat er op de werf Conrad is gebeurd. Er was slapte in het werk. En er zouden arbeiders moeten worden ontslagen. De directie had echter al plannen om met eigen opofferingen, door het scheppen van ar beid die voor het oogenblik zeker onnoodig is, tóch de menschen aan het werk te houden. Vóór evenwel de directie deze harerzijds groo te opofferingen had gepubliceerd, was de zoogenaamd neutrale, in waarheid echter so cialistische Metaalbewerkershond al aan het „ageeren", had hij een „protestvergadering" belegd, een infame motie aangenomen, enz. Het ordelijk personeel heeft daarop geant woord, zooals onder „Stadsnieuws" is te lezen, met een motie van afkeuring van deze over ijlde en onrechtvaardige agitatie, die een goed staaltje geeft van de manier waarop de so cialisten eenzijdig te werk gaan! EEN ZILVEREN JUBILEUM. Op 2 Mei a.s. hoopt eèn der verdienstelijk ste Broeders in het Ziekenhuis en Pension „St. Joannes.de Deo" aan de Maerten van Heemskerkstraat, alhier, de Eerw. Broeder Steplianus, den dag te herdenken, waarop hij vóór vijf en twintig jaar het ordeskleed ont ving der Congregatie. Hij werd geboren te Tilburg op 29^Juli 1865. Hij trad in de Con gregatie op 27 September 1885. Hij ontving bet ordeskleed op 2 Mei 1886. Na zijn Novi ciaat verbleef hij ruim acht jaar in Amster dam, werd in 1895 tot overste benoemd te Utrecht en verbleef aldaar tot 1901, om weder naar Amsterdam terug te keeren. Hij was daar wederom werkzaam tot 1903, toen hij overste werd te 's-Hertogenbosch. Dezen post bekleedde hij tot 1906, in welk jaar hij te Den Bosch novicenmeester werd. Sedert 1910 is hij werkzaam in de ziekenverpleging in het zie kenhuis, alhier. Alhoewel nog slechts korten tijd in onze stad werkzaam, heeft de Eerw. Broeder zich reeds vele vrienden onder de Haarlemmers gemaakt. Den eeu- voudigen, vromen en opgewekten Broeder kennen, is zich aan hem hechten met warme vriendschap. De enkele merkwaardige data uit des broeders leven, die wij hierboven ga ven, spreken duidelijker dan boekdeelen, welk een welbesteed leven de jubilaris achter zich heeft en op welken prijs de uitstekende hoe danigheden van den Broeder door zijn supe rieuren steeds zijn gesteld. Wij meenen dat het den zilveren jubilaris aan blijken van belangstelling bij zijne feestviering niet zal ontbreken, zoo min uit Haarlem en hare om geving, als uit de overige plaatsen.waar hij, Stephanus, heeft gearbeid. Terwijl wij den jubilaris met Gods zegen nog vele jaren van verdienstelijken arbeid tot het heil der zielen toewenschen. Het feest zal in het klooster, alhier, niet op 2 Mei, doch op 30 April a.s. gevierd worden. Met hem vieren m verschillende huizen eveneens op 30 April hetzelfde feest: te Am sterdam, de Eerw. Br.Lambertus en Br. Phi- lippus; te Utrecht, de Eerw. Br. Basilius, en te 's-Gravenhage, de Eerw. Br. Bartholomeüs. R. K. SPOORr RN TRAMPERSONEEL. D©R. IC. Spoor- en Trarn.ma.nnen, leden van „St. Augustinus" vergaderden gisteravond in 't gebouw St. Bavo. [Wegens afwezigheid van den voorzitter Qm huiselijke omstandigheden, opende en leidde jde Algemeen Functionaris de heer J". Bomhof deze vergadering. De notulen werden na lezing ongewijzigd geaccepteerd. Onder de mededelingen werd gewezen op de groote propagandavereeniging te Rotter dam .op Zondag 30 April a,.s. Vrijbiljetten voor die vergadering kunnen tot uiterlijk Dinsdagavond bij den Algemeen Func tionaris worden aangevraagd, door de leden der .Centrale [Werkplaats; de overige spoor - mannen vragen z® °P de gewone wijze aan, met .vermelding van het doel. Ook werd een commissie gevormd om steunlijsten 'te pre senteeren voor het ontslagen Bondslid Bouw man en de leden aangespoord, hunne bijdra gen aan moeder de vrouw te geven, dan kun nen ze gelijk met de contributie worden geïnd. Hierna installeerde de voorzitter ee- nige nieuwe leden met een kort doch harte lijk woord. In afwijking der agenda, werden thans eerst de verslagen uitgebracht. De com missie tot nazien der boeken van den Pen ningmeester bracht dezen dank voor zijn ^voerd beheer, hetgeen door hen accuraat in orde was bevonden. Een verslag van den heer IC. C. Donzien, welke van 1518 April ter retraite te Noordwijkerhout was geweest mocht een le vendig applaus inoogsten, hetgeen dan ook ten zeerste was verdiend, daar het uitmunt te, èn door stichtenden inhoud, èn door keu- rigen stijl, èn door levendige, aangrijpende beschouwing. Het was dan ook niet te ver wonderen, dat na, dit keurige verslag zich eene levendige discussie ontspon, omtrent de beste wijze van werking van de onlangs opgerichte retraitanten-club. De conclusie was een voorstel, deze zaak ter uitwerking aan het bestuur op te dragen, hetgeen algemeenen bijval vond. Het nu aan de orde zijnde punt'der agenda: ^progressieve contributie heffing werd, alhoewel een zeer cardinaal punt zijnde, naar omstandigheden yrijspoedig .opgelost. Het werd verworpen tegenover een voorstel om met 1 Juli a.s. de contributie met 2 cent per week te ver- hoogen voor alle loonen boven de 600 gulden zoodat 't slechts gedeeltelijk progressief wordt. .Uit het hierna uitgebrachte verslag van den Penningmeester bleek dat een blatig saldo van 42,12V2 in kas was. Bij de Rond vraag jverd gewezen op de Algemeen© B. Communie voor alle leden van den R. K. Volksbond op Zondag 14 Mei a.s. 's morgens in de H. Mis van 8 uur in de St. Ravokerk en verzocht algemeen cteel te nemen en 't in signe te dragen. Het lid P. Bears, bedankt hierna als lid der vereeniging wiegens ver andering .Van betrekking, daar hij zich als melkslijter zal vestigen in de Maarten van Heemskerkstraat en hevtaelt zich beleefd aan Ook verzocht hij buitengewoon lid der ver eeniging te mogen worden. Da voorzitter dankte den heer Bears voor zijn steeds trouw vervullen van zijn lidmaatschap en wcnscht hem 't beste succes in zijne nitauwe werk kring. De Zeer Eerw. hear Adviseur bracht hierna nog een hizonder woord van dank aan den heer Donzen voor 't keurig varslag der bijgewoonde retraite, hJatgeen ook Z.Eerw ten zeerste had gesticht, wekte verder de leden op tot bijwonen eener retraite, en hoopte .veel succes van de retraitanten club. Hierna sloot de voorzitter met ean opwek kend woord en den Chr. groet deze hoogst belangrijke .vergadering. KALENDER-HERVORMING. Het lid van het permanente comité voor de internationale congressen der Kamers van Koophandel, de heer G. S. de ClerccL, alhier, heeft, zoo meldt de „N. Ct." van den minister van buitenlandsche zaken bericht ontvangen, dat de Nederlandsche regeering toestemmeiid heeft geantwoord op de vraag, of zij bereid is deel te nemen aan een internationale con ferentie over de vereenvoudiging van den Gregoriaanschen kalender en het vaststellen van de dagen voor het Paasehfeest. ZANGWEDSTRIJD KWARTET „LORELEY". De heer Jhr. Mr. J. W. G. Boreel v. Hoge- landen, Burgemeester van Haarlem, Eere- Voorzitter van het Feestcomité voor den oy 3 en 19 September a.s. te houden Natioualen Zangwedstrijd voor enkel- en dubbel kwartet- ten, heeft aan het kwartet „Loreley", 8 verg. zilveren medailles ten geschenke gegeven, be stemd voor den len Prijs in de afd. dubbel gemengde kwartetten. EXAMEN MUZIEKKORPS 10e REG. INF. Bij het muziekkorps van het 10e Reg. Int. is op 20 en 21 April examen afgenomen voor eene commissie beslaande uit de kapt. Adj. de Jongh, Luit. Directeur v. d. Kon. Mil. Kapel Bouw man en Kapelmeester 4e Reg. Inf. van Erp. Aan dit examen namen 9 adspiranlen deel w.o. 1 voor den rang van onderkapelmeester. Slechts 4 adspiranlen zullen worden geplaatst als muzikant. Bij Koninklijk Besluit van 15 April 1911, uo. 34, zijn de statuten van deze vereeniging goedgekeurd. De vereeniging stelt zich ten doel: le. Het verleenen van hulp aan zieke of ge wonde personen, behoorende tot de legers of vloten van oorlogvoerende mogendheden; 2e. mede te werken tot leniging van den nood bij rampen in binnen- of buitenland; 3e. Het verleenen van eerste hulp hij plotse ling voorkomende ongevallen, c.q. door ieder der leden afzonderlijk. Getracht wordt het doel te bereiken, door: Het organiseeren en houden van verband en transportcursussen; het in bruikleen afstaan van verhand-, transport- en verplegingsmaleriaal aan geoe fende leden; alle wettige doeltreffende middelen. Het behoeft geen betoog dat een vereeni ging met dat doel aller steun verdient. Secretaris is de heer E. E. de Jong, Duven- voordestraat 35, Haarlem. EXAMEN ONDERWIJZER(ES) L. O. Bij het gisteren alhier in het Brongebonw afgenimen examen waren opgeroepen en op gekomen 8 candidaten. Toegelaten zijn de hee- ren: N. P. Andriesma, C. Andringa, J. van Berkel, allen te Beverwijk; J. C. Bender, Leiden. ONZE GROENTENMARKT. Als een bijzonderheid kan nog worden me degedeeld dat door den tuinder P. Zwart, wo nende te Heemstede, nag schorseneeren aan de groentenmarkt zijn gebracht. Ze zijn opgekocht door P. H. Hoes, Spaarnwouderstraat, alhier. BADEN. Iu het douchebadhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week 690 en in dat aaD het Leidsche plein 620 baden genomen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: E. Minkels, Gedempte Voldersgraeht 47B, 4 dubbeltjes; het bureau van politie, een sleu tel en een gummibal, en een sleutel van een brandkast; A. de Vries, Essenplein 24H, een bankbiljet van 10; G. P. Warmerdam, Lan ge Boogaardstraat 21, een doos met inhoud; M. M. Gabor, Tulpeustraat 8rd, een reticule met inhoud; H. J. Meerman, Kinderhuissin gel 62C, een deur; P. van Halen, Burgwal 94b, eenig timmermansgereedschap; Th. Beljaars, Oosterstraat 24. een kip. (Zie Stadsnieuws verder op in dit Blad.) AAN 3-E BESTEDEN, Maandag, 24 April. HAARLEM ter Secretarie des Polders Haarlemmermeer 12 uur Het dempen van een gedeelte Kruistocht en het ophooger van een terrein met bijkomende werken. CLXVI. i *iei Oongrcssemeizoen en een belangrijke kwestie Belang stelling voor onze Jcunslschatten en een beroep op onze lezeressen. Een modem onderwerpen wat de Zaterdagavondman er over denkt. We komen nu zoo zoetjes aan weer in den zo mertijd; de een zegt natuurlijk: die heerlijke zomertijd, zoo prachtig om er eens uit te trek ken; de ander zegt: foei, die warmte; en de kranlenmenschea hebben nu al gezegd: de con- gressenlijd! Ik lees dan ook in de kranten, dat er ook voor Haarlem alweer heel wat con gressen en vergaderingen dezen zomer zullen plaats hebben, waarvan dat van de Maatschap pij van Nijverheid wet het voornaamste is. Die Maatschappij van Nijverheid is nog zoo'n echt- ouderwelsche instelling vol statige deftigheid en ceremonieel: niet zoo plechtstatig als bijvoor beeld de Ilollandsche Maatschappij voor letter kunde, wiér ijverige oud-seeretaris deze week zoo plotseling overleed, maar toch een lichaam dat zoo langzamerhand wel naar men alge meen van oordeel is zal moeien plaats ma ken voor meer moderne instellingen. Intusschcn, zoolang ze er nog is, vertoont die maatschap pij, den zwartgaüigen ter spijt, nog levenskracht genoeg en de vergadering die hier ter stede zat worden gehouden, is clan ook' om nog an dere redenen belangifijk dan omdat er definitief zat worden besloten dat ons Koloniaal Mu seum naar Amsterdam zal verhuizen! De krant schreef over die verhuizing een stukje waar ik het hcetemaal en volmaakt mee eens bende sloïsom van deze historie, nu we alweer een in stelling kwfijt raken die Haarlem tot roem en eer strekt, moet voor ons deze wezen, dat we nu dubbel zooveel zorg moeten dragen voor wat we hebben op dit gebied.l En ook, dat we daarvoor belangstelling toonen van degelfjken aard, om het te behouden. Natuurlijk dacht ik, toen ik het las, dadelijk aan onze Halsen en aan het Museum': de Ilatsen waarvoor nu zoo goed gezorgd wordt naar de geleerden heb ben uilgemlaakt, en hel Museum dat in liet Heiligland zat worden gebouwd en waarvoor men al bezig is den boet omver le halen. Nu weet iedereen wel, dat ik met die plaats van het museum nooit erg ben ingenomen geweest, en er genoeg tegen gespookt heb op mijn. ma nier: maar nu de kogel eenmaal door de kerk is daarin ben ik het heelemaal eens met onze redactie hebben we ons erbij neer le leggen, ,en zal liet goed wezen als we nu pok warme belangstelling gaan koesteren voor dat nieuwe museum en pogen om onze stad er zoogoed mogelijk van te laten profiteerenl En in dit opzicht zou misschien de gemeente ook wel wat kunnen doen' Wie kent er van onze gem e entenaren :de plannen, wie weet er nu ei genlijk wèt cr daar op het Heiligland zal ko men? Ik mag wet zeggen zoo goed als niemand! j De raarste dingen heb ik er al van hooren j vertellen, en dat de notie omtrent den vorm van ons nieuwe museum nog allesbehalve hel der is, bewijzen de praatjes die onder het volk rondgaan. Nu, wat zou C1' nu niet voor le zeg gen zijn, om ook aan het publiek vau te voren eens te laten kijken hoe het museum worden zat en wat men er mec vo°r lieeft, het oude wees- i huis te verbouwen, door de projecten en een mooie perspectiefteekening of zoo iets dergelijks eens .ten toon tc stellen op een plaats waar het publiek ernaar kijken komt? Ik geloof dat door zoo iets de belangstelling onzer stadgenoo- ten in wat Haarlem nog voor moois heeft, enorm zou kunnen stijgen, en dat is toch heuscli zoo haikl noodigl ik weet niet of dergelijke dingen in den gemeenteraad terecht hooren, maar an ders kon het wel iels wezen voor een of ander der zoogenaamde volks-afgevaardigdeu, ik bedoel natuurlijk voor ccn van hen, die van opinie zijn dat ze alleen Jon Werkman, vertegemvoor- digetn, en dat ze dus voor niets anders dan werktiedenbelangen te spreken zijn, om hier. ©ens op le wijzen! Ik geef m'n idee voor niets, maar nu ik dan toch aan het praten hen over den gemeenteraad, gedenk ik natuurlijk direct de verkiezing die we deze week 'zullen hebben, en waarbij naar ik van harte hoop;, de heer. Loots .de gelukkige zat wezen die met de mees te slemmen uit de bus komt. 't Is liard noodig,, dat daarvoor geen enkele Roomschc of rechtsche kiezer thuis blijft in het eerste District.... en trouwens, ik kan me niet goed voorstellen dat er nog zouden zijn die het bij deze gelegenheid, nu het op één stem kan aankomen, vrijwillig zou den wagen om de Roomschen een van de weinige zc'cls, die we nog maai' in onzen Raad hebben, to lal'cn verliezen! Want zie-je, dóór komt heti toch maar op nee.komt de heer Loots niet in den Raad, tlan zijn wij Katholieken, die moch ten aanspraak maken volgens een evenredige ■.'e 'cnwoordiging op minstens 11 leden van de id, en zei(s eerder nog een méér, geredu ceerd lot 6 raadsleden. Alleen om die reden zou ik dus al ten warmste een beroep willen doen op al mijn geëerdelezeressen, dat ze Woensdag althans voor zoover ze in het eerste kiesdistrict wonen hun mannen naar do stembus sturen 1 De invloed van de vrouw is op die manier op den uilsfag van de stembus machtig groot, nog grooter zonder eenigen twij fel, dan wanneer de vrouwen zelve mochten meestemmen, want dan zullen ze doen net als de mannen nu, enblijven weg! En stel je voor wat 'n bron van ruzie bet woiden zou 'in een huis, waar de man op Loots, en de vrouw op den vrijzinnige of den democraat zou witten siemmen! Neen hoor, mij geen vrouwen kiesrecht vooreerst asjeblieft: Ik heb van al de blauwkouserij waarmee we nu at zijn opge- j scheept, mijn buik al meer dan volt Met be langstelling heb ik wel onlangs in onze krant gelezen, wat die dame uit Hilversum schreef over vrouwenkiesrecht, maar hoezeer ik ook geloof dal het goede mensch het oprecht meenti geloof ik even sterk dat ze bitter ontnuchterd, zou wezen wanneer zij en haar discipelen en seksegenooien inderdaad T kiesrecht eens zoudemf krijgenI En daarom ben ik het eens met de genen, die de vrouw maar liever in den huise- lijken kring, in de keuken of bij de wasch ontmoeten, dan dat ze haar tegenkomen bij de stembus, of zien optreden in een politieke ver gadering! Soort bij soort, cn iedere schoen-, maker moet zich bij zijn leest houden, zoo lui-i den de spreekwoorden die hier toepasselijk zijn; vrouw zoo vcrlaal ik dat vrij houdt je asjeblieft bij de kinderen cn bij de huiskamer en bij de keuken en plaag u het hoofd niet mef muizenissen over politiek en partijzucht! Daar. zijn al zoovele mannen die er beu van zijn, wat zullen de vrouwen zich er nu aan gaan wijden?.... Ik ben hard bang, dat de een of andere van mijn lezeressen den Zaterdagavond- man nu voor een beslist ca verstokt conserva tief aanziet, maar dat is toch niet zoo: in deze zaak echter houd ik me aan de beproefde leer van ouds en ik geloof niet dat een van lelie moderne vrouwen mij eraf zal brengen, dat zeg ik je vooruil 1 22 A PROL.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 1