DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Kindephuisvest 29-31-33, Haarlem De Stemming. STADSNIEUWS. en om Haarlem. EERSTE BLAD. Aan tf.H. Adverteerders. AGENDA. DONDERDAG 27 APRIL 1311. 36ste Jaargang. No. 7526 Bureaux van Redactie en Administratie intercommunaal Telefoonnummer 1426. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zieh tot RICARDQ's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. AUe betalende abonnés op dit blad, die In bet bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor; Dn uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean" Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandsche Credietbank Nieuwe Gracht 11 Dit eiumsnes9 bestaat uit twee bladen. Haarlemsche Aliedagjes No. 255. De vierde Diocesane Katholiekendag te Amsterdam. Kath. Soc Actie. ELENA GERHARDT, EN COENRAAD BOS,' Eeü eeuwfeest en een gedenkboek. jfe^uk"iehèeftde famiÜe Krelage een »wa" den IEUWE HAARLEMSCHE COSIUHT ABONNEHENTSPRUS: Per 3 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een Voor de overige plaatsen in Afzonderlijke nummers ;ent is gevestigd (kom der gemeente) J franco per post /l,3ö 1,35 1,80 0,08 PRIJS DER ADVERTENTIE^: Van 16 regels 60 cent (contant 50 oent) Iedere regel meer 10 oent Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 oent per regel, (Buitenland 20 cent Reclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 oent oontant.) 1000 - 400 300=:"-- 150 "Sr 100 60 2~ sohiktheid tot werken. GULDEK bq verlies van één anderen vinger. yrMmnaayiTOTHUMmmjaMmin—i n—M—an—.—mm»—i«ul ,.111 !U!Wiff !9R_ Wij verzoeken lieeren adverteerders drin gend, ons de advertentiën, die den dag van inzending geplaatst moeten worden, zoo vroeg mogelijk toe te zenden. Van adverten tiën die na lialf twaalf uur inkomen, kan de plaatsing niet meer worden gegarandeerd. Advertentiën voor het nummer van Za terdag gelieve men zooveel mogelijk des Vrij dags in te zenden of aan onzen reiziger mede te geven. DE ADMINISTRATIE. Vrijdag, 28 April. Gebouw „S t. B a v o" K. K. Volksbond half 9 uur Hoofdbestuur. Half 8 uur Ex- ploitatie-commissie. Half 9 uur Propaganda- club. Half 9 uur Metaalbewerkers. Half 9 uur Schilders. Brongebouw 15 en half 8—10 uur Teekencollege „Kunst zij ons Doel" 5de kunstbeschouwing. Schouwburg Jansweg 8 uur Kpn. Lett. Yer. »J- J- Cremer" Les Jaco bites. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur. tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen, Zondagen en R.-K. Feestdagen. Tcyjer's Stichting op de gewone Museumtijden Buitengewone tentoonstel ling van teekeningen en schetsen: Holland- sche school 16de eeuw. Goltzius en anderen; Fransche school 17e en 18e eeuw, Watteau, Boucher, enz. De uitslag der stemming van gisteren is voor ons een teleurstelling geweest. Wij hoopten, dat de candidaat der heide Christelijke Kiesvereenigingen er met eer ste stemming zou komen, en inderdaad is het er niet ver van af geweest: een verplaat sing' van een tiental stemmen, of het opkomen van een veertigtal rechtsche kiezers méör, zou den heer Loots de overwinning hebben bezorgd. Bij het nader bezien van de cijfers stijgt on ze teleurstelling. Want als we gaan vergelijken met de laat ste stemming in District I (einde Juni 1910) toen de heer Smulders tegenover den heer Wilkens stond, dan zien we dat de heer Loots bij deze stemming in alle drie de stern- districten is gebleven beneden het stemmen- cijfer dat de heer Smulders toen kreeg. In stemdistr. I had de heer Smulders 277 st, de heer Loots nu 251; in 't bureau Haarlem- merliedestraat kreeg de heer Smulders ver leden jaar 220 stemmen, nu werden er slechts 156 stemmen op den Katholiek uitgebracht, terwijl in het bureau Spaarwouderstraat deze cijfers 241 tegen 201 waren. Men ziet: een aanmerkelijk verschil! Er is over het algemeen minder en slapper gestemd dan toen: het totaalcijfer bedroeg toen 1674 stemmen, nu 1369, doch dat ligt klaarblijkelijk óók aan de Christelijk-Histori- schen, die dus mede de verantwoordelijkheid dragen van deze teleurstelling. De vrijzinnig- democratische candidaat Van Emmerik kreeg echter 336 stemmen, tegen 266 in 1910 uitge bracht op den sociaal-democraat Poppe, waar uit blijkt dat zooals gewoonlijk het parool der sociaaldemocraten om thuis te blijven, larie is geweest; wat trouwens ook wel uit hun blaadje en de anonieme pamfletjes geble ken is. Wij schrijven deze teleurstelling dus toe aan de slappe opkomst onzer kiezers van a 1 le r- 1 e i s 1 ag en stand (zooals de cijfers duidelijk uitwijzen) en aan de onverklaarbare onthou ding der Christelijlr-Historische bondgenoo- ten. In dit licht beschouwd is met de stemming van gisteren toch niet alles verloren: beide oorzaken kunnen bij de herstemming wegge nomen worden. Aan de wakkere propagandisten vooreerst, die ook gisteren niet luidruchtig en met slaande trom, maar in stilte en intensief heb ben gewerkt, zal het nu zijn om de lauwe en trage kiezers bij de herstemming nog ter stembus te brengen: de Middenstanders, die wegbleven, hebben zich een zware verantwoor delijkheid op den hals gehaald, welke zij al leen hij de herstemming door zéér trouwe op komst kunnen goedmaken! En ook die Ka tholieke werklieden, welke om allerlei rede nen buiten deze verkiezing- gelegen, gisteren hun stem niet hebben uitgebracht op den heer Loots, of heelemaal zijn thuis gebleven, mogen zich hij de herstemming de zware ver antwoordelijkheid gedenken die zij door hun gedrag zich op den hals halen tegenover hun beginselen en de Katholieke partij. Wij behoeven er geen doekjes om te winden: het is juist omdat de Katholieken zoo min vertegenwoordigd zijn in den Raad wat het aantal betreft, dat we niet veel kooren van zelfstandig sociaal werken en krachtige so ciale politiek, voor zoover die in een gemeen teraad gevoerd kan worden. Waarhij men dan moet bedenken dat onze Katholieke raadsle den door hun positie en het aanzien waarin zij staan bij alle anderen, het meest en het best kunnen werken in stilte, in commissies, in vóórvergaderingen, door persoonlijke overre ding. Het wordt nog al eens vergeten, dat het onze gewoonte niet is, met veel geschreeuw en „voor de tribune" op te treden om goed- koope succesjes te behalen! Aan het bestuur onzer kiesvereeniging ïs het nu meenen wij om aan de andere zij de door sterken druk uit te oefenen op de Christelijk-Historisehen, deze alsnog te bewe gen tot het opgeven van de zeer betreurens waardige houding, die ons dezen verkiezings strijd in eerste instantie mede heeft doen ver liezen. Wordt er zóó gewerkt, dan gaan wij de her stemming, voor 't behoud van den Katholie ken raadszetel die de liberale partij, in troe bel water visschende, ons op slinksche wijze poogt afhandig te maken, met volle vertrou wen te gemoet! DE HINDERWET. Ofschoon er vele wetten zijn, die in de oogen van dezen en genen die er door ver plicht worden, nog al „hinderlijk" zijn, is de „Hinderwet" juist het tegenovergestelde. Ze dient om hinder te voorkomen. Doch.... wie ervan wil profiteeren moet er precies de bepalingen van nakomen. Dit zeggen we, omdat we herhaaldelijk van ahonnó's en vrienden van ons blad vragen ontvangen, hoe ze van een of andere inrich ting die ze in de huurt van hun woning heb ben en die hun hinderlijk is, kunnen af-ko- men. De een klaagt over een stinkend lompen pakhuis, de tweede over een veel lawaai makende werkplaats, een ander over 'n ma chine die vlak naast zijn woonvertrek den geheelen dag staat te hameren of te dreunen. en zoo meer. Nu valt het ons op, dat we die klagers meest altijd met de_ boodschap naar huis moe ten sturen: er is niets meer aan te doen! Maar er is toch eep Hinderwet! zegt men dan..._. Ja doch die Hinderwet geeft een bepaalden tijd aan, binnen welke aan gegronde klachten kan worden tegemoet gekomen. Is die tijd verstreken, dan helpt alle klagen niets meer, oolc al is de reden er toe nóg zoo billijk! Dót willen we nu maar eens in herinnering brengen: juist gisteren hebben we tot onzen spijt alweer twee ahonnó's, die naar ons beste weten als ze o p t ij d hun klachten hadden in gebracht, wel gehoor zouden hebben gevon den, ongetroost naar huis. moeten zenden. Wij raden dus: leest geregeld onder onze stadsberichten de mededeelingen over inge komen verzoeken van degenen die zaken wil len beginnen of veranderen of uitbreiden, wel ke onder de Hinderwet vallen. Daar staat dan bij, op welke dagen en wanneer men ten stad- huize bezwaren kan inbrengen. En ddarop dient gelet! Dia intLeelin'gi van den. 4an Diooeisalnein Katho liekendag in het Bisdom Haarlem, die op Maandag 23 October a. s. te Amster dam zal worden gehouden, jg als volgt; Des morgens zal door Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop yan Haarlem, in de Parochiekerk van de H. Oatharina, aan het Singel, een H. [Mis .worden opgedragen. Die Afdeelingsvergaderingen, zoowel als de Algemeene Vergadering, zullen alle ge houden worden in het Concertgebouw (van Baerlestraat). Afdeeling I. Godsdienstzin in het huis gezin, Voorzitter Mr. A£ M A. Smits te Amsterdam, Inleider Dir.. Cl. Me ul> 3 man te Leiden. Afdeeling II. Godsdienstzin in het Open bare leven, Voorzitter die Heer A. O. A. van Vuuren te 's-Gravenhage, Inleider (Mr. P. J. M. Aalberse te Leidien. Afdeeling III. Godsdienstzin in het so ciale leven, Voorzitter da Heer Jos. Th- J. Cuypers te Amsterdam, Inleider Z.E. lieer Rector P. Stroomer te Amsterdam. Jn de algemeene vergadering zal als spre ker optreden' de Z.E. Pater Fr. Hendriclis, S.J, De gemeenschappelijke maaltijd zal op na der aan te wijzen plaats gehouden worden, terwijl ook de uren, waarop de H. Mis op gedragen en de .verschillende vergaderingen gehouden worden, nader zullen worden me degedeeld. Tot Penningmeester van het Uitvoerend Comité is gekozen de Hoer J. H. M. Schmed- ding, Singel 134 te Amsterdam. Het Plaatselijk Comité der K. S. A. voor Haarlem en omstreken schrijft op Woensdag 3 Mei a.s. dus de volgende week een hoogst- belangrijke vergadering uit. Reeds meermalen is eroiver geklaagd, dat de iK. S. A. hier ter stede niet vooraan-gaat in het Roomsche vereenigingsleven, dat men er te weinig van hoort, dat er niet genoeg belangstel ling voor is. i Die klacht is niet van hier alléén, ze wordt zoo ongeveer overal gehoord! En de reden ervan is bekend: de organisatie der K. S. A., de verhouding van de Comitéis tot de vereenigingen, de macht die de Comi- té's hebben, de geldmiddelen waarover ze kunnen beschikken, dat alles is, naar wij in artikelen meermalen hebben uiteengezet, niet zóó dat er voldoende leiding en kracht van de Go- mité's kan uitgaan. Maar bovendien is er nog een andere reden, die wel met het bovenstaande samenhangt, doch niettemin evengoed oorzook als gevolg van die weinige populariteit der K. S. A. onder de Ka tholieke verecnigingsmannen mag "heeten. En dat is: de weinige belangstelling die men niet alleen hier, maar overal in den lande, onder de ka tholieken daadwerkelijk toont met den ar beid der Comité's. Men laat de comitéledenj maar zwoegen en arbeiden en onderling bespre ken, men neemt de organiseering die ze voor stellen, en het werk dat ze doen voor 't Roomsche leven, koeltjes aan, en omdat het comité buiten alle werk moet blijven als dat eenmaal op eigen beenen staat, wordt de K. S. A. als de organisaties-zelve hun werk beginnen, een voudig vergelen. Het kind dat de moeder die er het leven aan-schonk, vergeet.... Hierin moet verandering komen. i Eén manier om er verandering in le krijgen is de medewerking van zooveel mogelijk Katho lieken, het scheppen van een band tusschen de katholieken-persoonlijk en het Comité der K. S. A. En daartoe zijn noodig energieke propagan disten, die dien banjd zullen leggen pyeral en bij zoovelen als mogelijk is! Om nu tot de stichting van een „Sociale Propagandaclub". die zich hoofdzakelijk uit de propaganda voor de K. S. A. zal bezig hou den, le komen, heeft het Plaatselijk Haar-i lemsche Comité den heer A. C. van Zijp, lid van den gemeenteraad te Rotterdam en voor zitter der R'.K. Soc. Propagandaclub aldaar uit- genoodigd een spr eekbeurt te vervullen. En deze vergadering zal nu Woensdag 3 Mei plaats hebben. Wij behoeven niet te zeggen, dat wij met buitengemeen veel belangstelling deze vergade ring le gemoet zien. t Deze Zangeres hebben we, ik meen' nog 't verleden seizoten op onze B ach vereen i ging gehoord, en nu, kwam ze gisteravond met Coenraad. Bos als begeleider een liederen- avond geven. Elena Gerhardt noem ik oen groot zange res: haar zang heeft een diepe ontroering te weeg gebracht, want haar kunst is veel zijdig waar we "bij andere zangeressen dik wijls en meestal zoeken naar een of andere kenmerkende bijzonderheid van artisticiteit, die we dan ook vinden, zonder nog in hen een groote persoonlijkheid te zien, hier bij 't hooren van Elena Gerhardt, werd onze geest, onze ziel opgenomen in een sfeer van weelderige poëzie, van pure muziek, jan 't dikwijls ongekend-verledene dat in ons groeit wanneer we ons bewust voelen meegeleid in een stemming die hoven 't .aadsche schijnt. Zij, Elena Gerhardt geeft leen kunst te genieten, zóó geweldig gegroeid van bui tengewone schoonheid, zoo aangrijpend door behcerschte hartstocht, zóó fijn-ontroerend, door luchtig-lichtende poëzie, dat wij in haar herkenden een héél, liéél groot kunstenares! Haar stem o, neen, die was wel heel mooi, vol, en glanzend van kleurwarmte, vooral in het midden, maar deed soms heeseh aan in de hoogere registers, neen haar stem was 't niet-, maar dat eigen-persoonlijke, dat leven van een zielsstemming, van een gloed,- een brand, die uitgloeide, oplaadde in dat geweldige temperament, dat voortdurend zijn in een stemming van verfijnd-wieelderige mu zikaliteit van „wonne und seligkeit", dat was 't wat zoo ontroerend was, zoo meesle pend, door de geheimnisvolle bekoorlijkheid ervan. Haar voordracht, om één ingeburgerd, woord te gebruiken voor alles, wat ik nog. meer zou willen verklaren, stond ver, heel ver hoven haar eigenlijke stem. Die was soms in de hoogte wat keesch., zooals ik zei maar voorts doet dit niets af, aan. het warm, sympa.thiek-walluidendB van die stem. Misschien was de indruk van haar „voordracht" alleen zóó groot, dat haar ge luid alleen daarom al „minder" scheen. Prachtig was 't zooals ze iederen compo nist .wist te karakteriseerenBeetho ven: „(Wonne der Wehmuth", Schubert. o.a. „Die junge Nonne", Schumann: o.a,. „Mondnacht" Eiszt„Die drei Zigeu ner", Tschaikowskyo.a.. „Im wogen- dem Tanze" en Hugo [Wolf o.a. „Der Freund" terwijl als toegift „Der Schmjed" van' Brahms door de zaa,l schalde, luid klinkend van geweldigheid, Coenraad Bos, we kenden hem als [Williner- begeleider. Als kunstenaar een héél ander type als fraülein Gerhardt, maar daarom niet minder belangrijk: groote karakteris tieken zijn niet te vergelijken(Wat al friscR- heid, zonnige opgewektheid, juichende le venslust trilt uit in een fijnheid van senti ment, licht doorweven van glinsterende poë zie. Dat was heerlijk, heeft me evenveel ge troffen De zaal was slecht bezet. Hoe weinig kaar ten er eigenlijk waren verkocht hoorde ik later! Ik durf 't werkelijk niet neer schrij ven. Treurig! ""j, H, F. ANDRIESSEN. ONZE GROENTENMARKT. Gisteren zijn alhier door Jan Wijnands, wonende Nasaulaan, de eerste bossen asper ges aan de groentenmarkt gebracht. Ze zijn opgekocht door P. Brussé, Groote Houtstraat en door F. Beelen, Kruisstraat, alhier. Dit is 12 dagen later dan het vorige jaar. (Zie Stadsnieuws verder op in dit Blad.) XIV. Ik zou bet niet denken, want in het Ge denkboek, dat het energieke hoofd dezer fa milie bij het eeuwfeest zijner firma heeft ge schreven, erkent de heer E. H. Krelage met den gerechten trots van een self-made han delsgeslacht, dat zijn grootvader als vrij on bemiddeld Duitscher hier in Holland kwam, om werk en geluk en fortuin te vinden.... Hij hééft ze gevonden. Maar gevonden, vooral door eigen energie, zooals zijn zoon de zaak die de eerste^ Krela ge vestigde, door verdubbelde energie heeft groot gemaakt en een wereldroem heeft be zorgd. En daarom zou de wapenspreuk der Kre- lage's wanneer ze het noodig vonden, zulk een familieleuze er op na te houden, kunnen luiden: „door eigen energie groot", of iets van dien aard. Dar zit een pittigen ras-aard in dit geslacht. Het Gedenkboek van „een eeuw bloembol lenteelt dat de historie van twee generalies der Krelage's beschrijft met al de energie en de eigenaardige scherpte van blik en uit- drukking, die aan de derde generatie der Krelage's eigen is, en ook atavistisch eigen ft'oest zijn, doet al die eigenaardigheden van deze merkwaardige familie zoowel in wat er beschreven werd als in de beschrijving-zelve, bedoeld dus en onbedoeld, ten volle recht we dervaren. Ik denk er niet aan, om voor de lezers der „Nieuwe Haarlemsche" te gaan navertellen in droge opsomming, hoe de lotgevallen zijn ge weest van den eersten en den tweeden Kre lage in Holland, die zoo onderhoudend en aangenaam worden medegedeeld door den kleinzoon van den stichter der firma. Hoe ze werkten, en met geestkracht en energie zich opwerkten, lioe ze met hun eigen belangen die van het nieuwe vader land, die van de gemeente waar ze woonden, en die van het vak dat ze beoefenden, voort durend verzorgden, hoe ze stap voor stap vooruitgingen in aanzien en fortuin, hoe ze sport voor sport omhoog klommen op tie ladder naar de hoogte waarop èn hun bedrijf en hun familie nu staat, dat alles is interes sante lectuur voor den navorscher van fa-1 nühegesehiedenissen, voor historiologen en oioljcgraphen, maar het gewoon krantenpu- heeft er niets aan, een dorre opsomming van data en feiten te lezen, die veel beter en veel interessanter in het boek-zelf zijn om schreven en toegelicht. Maar er is iets anders dat dadelijk op valt bij het doorlezen van dit gedenkboek op 't eeuwfeest der Krelage's, en hierover heb- ik een paar woordjes te zeggen. Dit gedenkboek van een familie is méér dan een levensbeschrijving, en dit eeuwfeest1 van een firma is méér dan een persoonlijk i jubileum. "Want dit gedenkboek is tevens een beschrij ving van den vooruitgang der bloembollen teelt, van de moeilijkheden waarmede de han delaren hebben te kaïnpen gehad, van de energie die zij moesten gebruiken om die moeilijkheden te overwinnen. En het eeuwfeest der firma Krelage is een voudig: het eeuwfeest van den modernen bloembollenhandel In dit licht beschouwd is dit hoek nog be langwekkender, nog mooier, nog lezenswaar diger, dan het in al z'n intieinen vorm voor buitenstaanders toch reeds is. Zeker: het bloembollenbedrijf bestond ai, en gloriëerde, toen Ernst Heinrich Krelage in 1804 uit het Duitsche „Vaterland" naar Holland kwam als een van de velen die op den Hollandsehen bodem de Duitsche ener gie en volharding kwamen overplanten m den Hollandschen vrijheidstuin. Maar Ernst Heinrich had niet alleen gezonden koopmans- zin en handige flair getuige de manier waarop hij, eenmaal zelfstanig bloemist, in 1813 op de veiling te Noordwijk zieh naam en crediet wist te verschaffen, doch hij had onverwoestbare energie, nooit falenden ar- beidslust, den kijk op zaken-doen en de voort varendheid, die den echten handelsman ken merken. "Waar de bloembollenteelt en de hollenhan- del vooruitgingen en verbeterd werden en grooter werden in de 19e eeuw, daar stond Ernst Heinrich Krelage onder de eersten al tijd, het gedenkboek is daarom niet alleen een beschrijving van het leven van dezen Duitscher die een gezeten Nederlander werd door energie en óók door geluk, maar het is ook een beschrijving van den vooruit gang der teelt en van den handel-zelf in de moderne tijden. De faits et gestes van den tweeden Krelage, die velen onzer nog als merkwaardig I man in Haarlem hebben gekend, liggen meer op het gebied van den tijdgenoot, en waar de j derde Krelage in begrijpelijke waardeering en eerbied de levensbeschrijving zijns vaders j maakt tot een uiterst-interessante, wel be scheiden-gehouden, maar in alle opzichten l waarheidgetrouwe schildering van het maat- schappelijk en handels-leven van Haarlem, voor zoover Jacoh Heinrich Krelage daarbij was betrokken, daar biedt de lezing van een en ander nog méér belangwekkends dan in het eerste deel van het Gedenkboek wordt ge boden. Het is hier evenwel niet de plaats, om dat alles in den breede weer te gaan overnemen: zooals ik al zeide, de breede lijnen van deze fapiiliebeschrijving vooral zijn het, die de Haarlemsche burgerij in haar geheel interes seeren en nabij staan. Want er blijkt uit dit Gedenkboek dat de Krelage's zieh immer, naast de behartiging van hun eigen zaken, hebben gegeven aan het algemeen belang, aan de publieke zaak. Meer malen zelfs met persoonlijke opofferingen hebben zij voor openbare belangen open oog gehad, anders dan zoovele handelslieden, die alléén voor „de zaak" leven en een krin getje trekken om hun huis en kantoor, voor wie de maatschappij daarbuiten, en veel meer nog de menschen in de maatschappij, niet be staan...... Deze karaktertrek der Krelage's komt óók uit in de wijze waarop zij met hun personeel omgingen enomgaan, in de wijze waarop volgens den schrijver van het Gedenkboek zoovele jubilea van getrouwen in de zaak wer den gevierd en.... in den vorm van deze be schrijving-zelve, die toont dat de derde Kre lage óók in dit opzicht, evenals gelukkig in zoovele andere, de voetstappen der beide eer ste Krelage's drukt! Zoo is dit Gedenkboek 'n merkwaardig stuk Haarlemsche geschiedenis niet alleen, maar ook menschkundig een belangwekkend boek, Het leert energie, en wijst aan wat energie vermag. En ten slotte: er blijkt uit dat ook de Haar lemsche burgerij aan de Krelage's iets heeft te danken, behalve nog dat hun voorbeeld tot energie en ondernemingsgeest ongetwij feld zeer veel heeft bijgedragen tot opwek king van anderen. Met een variatie op de ou de spreuk: „gelukkig het land, dat zijn groo te mannen eert" mag Haarlem zich gelukkig noemen, deze zoo ondernemende firma nu honderd jaren in haar vesten te herbergen: als Haarlemsche burgers metterddddl Dit mocht meende ik op dit eeuwfeest en bij dit gedenkboek wel met waardeering en eerbied worden gezegd!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 1