DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 1000 HERSTEMMING. STADSNIEUWS. NIEUWS UIT DEN OMTREK. Een nieuwe Yereeniging. HCinderhuisvest 29-31-33, HaarSem EERSTE BLAD. H. Ph. LOOTS* AGENDA. In en om Haarlem. DINSDAi 2 NI EB 1911./ Jttste iaargang. Ho. 7530 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Voor advertentiën en roclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Alle betalende abonnés op dit blad, die In het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor; Or uitkeerlng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean" Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandsche Credletbank Nieuwe Gracht li Dit stummer bestaat uit twee bladen. Voor de herstemming op Vrijdag a. s. bevelen wij dringend aan den heer Haarlemsche Alledagjes No. 259. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. (Zie Stadsnieuws verder op in dit Blad.) De verovering der lucht. IEÜK HURLEMSCHE CMiï ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een a; Voor de ovenge plaatsen in N Afzonderlijke nummers ent is gevestigd (kom der gemeente) 'edertnnd franco per post /3,85 1,85 1,80 0,08 PRIJS DER ADVERTENTIE»; Van 16 regels 60 cent (contant 50 oent) Iedere regel meer 10 oent Buiten Haarlem en de Agentsohappen 15 oent per regel. (Buitenland 20 oent Reclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 oent (4 oontant.) 400 - 3005?-- ISO w? 100 s? 60 'sf 15 s ÏT»! Woensdag 3 Mei. Gebouw „St. Bavo" Half negen uur metselaars, half 9 „Eerbied in Gods Huis", half 9 Communiefondsen, 8 uur Plaatsel. Co mité der K. S. A. Spreker de heer A. C. van Zijp, lid van den gemeenteraad van Rotter dam. De Kroon. Tentoonst. afgesn. bloemen. Tcy.er's Stichting op de gewone Museum tijden Buitengewone tentoonstel ling van teekeningen en schetsen: Holland- eche school 16de eeuw. Goltzius en anderen; Fransche school 17e en 18e eeuw, Watteau, Boucher, enz. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79>. Geopend eiken dag van 10—5 uur. tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen. Zondagen en R.-K. Feestdagen. (Ingezonden). Roomsch Haarlem is een nieuwe vereeni- ging rijker. Eene vereeniging van Katholie ken Socialen aard. Een vereeniging voor den Roomschen jongeling uit den werkenden stand. Daar was hier behoefte aan zulk eene ver eeniging. De gewenschte schakel tusschen pa tronaat en Volksbond ontbrak nog immer. Thans is zij er. Wel had voor ongeveer 18 jaar de St. Vin- centiusvereeniging hier ter stede reeds een liefdewerk opgericht, als voortzetting van dat der St. Josephs-ambachtsleerlingen, en tal rijke jongelingen binnen Haarlem hebben in die jaren rijke vruchten van dat liefdewerk ontvangen, maar toch, aan de eisehen van on zen tijd kon dat liefdewerk geen voldoening geven. Op den laatsten diocesanen Katholie kendag te 's Gravenhage was de wenschelijk- heid uitgesproken, dat de jongeling na het voltooien der opvoeding (in het Patronaat) zoude overgaan in een R.-K. Jongelingsver- eeniging. De vruchten der Patronaatsopvoe ding moesten duurzaam zijn en de jongeling is op 17-jarigen leeftijd nog niet zelfstandig genoeg om naast de mannen van den „Bond" plaats te nemen. Hij heeft aan 't hoofd zijner vereeniging den priester nog noodig, die hem zal vormen en voorbereiden voor het werkelijk leven; waarin hij eenmaal als volwassen werkman moet op treden. De noodzakelijkheid van zulk eene vereeni ging, wie zal er in onzen tijd nog aan twijfe len? Wij hebben de vereeniging noodig, wil len wij iets goeds, iets krachtigs tot stand brengen. In de vereeniging zijn wij sterk; in de scheiding, in de splitsing zwak. Daar ligt altijd een groote waarheid in de fabel van een vader, die aan zijne zonen een bundel van zeven staven overreikte, met het verzoek ze te breken. Zij probeerden het de een na den an dere, maar geen hunner gelukte het. Toen nam de vader zelf den bundel, trok de slaven uit en zonder moeite brak hij ze ieder afzon derlijk. Door eendracht wilde hij leeren zonden zijne kinderen sterk zijn, door onee- nigheid, door scheiding zwak. Geldt deze waarheid voor iedere vereeni ging, zij vindt vooral haar volle waarde in een vereeniging van jongelieden. In zulk een vereeniging komt de jonggezel in aanraking? met allerlei kameraden van verschillend ka rakter, vak en werkzaamheden; zijn kijk op personen en zaken wordt ruimer, hij wordt meer zelfstandig. Daarenboven vindt hij op zijn werk ge makkelijk één of meer leden zijner vereeni ging en alzoo staat hij vaster, wanneer hij zich bevindt tegenover spotters of afbreker» van geloof en godsdienst. Wat is bij een pro cessie, een algemeene H. Communie en vaan deloptocht zulk een vereeniging niet 'n schit terende Katholieke demonstratie en hoezeer zal dit de jongelieden niet boeien en binden! Den kracbtigen invloed ten goede welke van de vereeniging op de jonggezellen uit gaat, leeren wij uit de degelijke brochure, ge titeld: „Patronaten", dezer dagen in druk ver schenen. Zulk een vereeniging, lezen wij daar, (p. 47 v.) biedt de volgende voordeelen: lo. De priester-vader houdtvoortdurend con tact met de beste jongelingen uit zijn omge ving; 2o. Hij vormt deze jongelui tot overtuigde Katholieken en propagandisten voor de goe de zaak; 3o. Hij houdt voortdurend gelegenheid ook voor hun maatschappelijke en vakkundige vorming iets te doen; 4o. Hij kan voor goede plaatsing of beter voor plaatsing bij goede patroons zorgen; 5o. Hij beschouwt zijne jongens in den vreemde; 6o. Hij kan matigheid en spaarzaamheid aankweeken, menschen van vasten wil en karakter vormen. 7o. Hij beschermt hen van zelf tegen de vele en velerlei gevaren van hun omgeving; 8o. Hij doet in zijne omgeving, wijl hij in. zijn gezellenvereeniging ook iets gezelligs or ganiseert, zijn invloed gelden op 't zich steeds meer uitbreidend clubwezen, dat het verderf is van vele jongelui; 9o. Hij doet zijne leden overgaan in de vak verenigingen, de kruisverbonden en andere ernstige of godsdienstige vereenigingen. Wanneer wij nu weten dat hier geen theo reticus of idealist aan het woord is, maar een ernstig priester, die reeds vele jaren lang aan het hoofd zijner jongelingsvereeniging staat, dan zal niemand meer betwijfelen of de vruchten, welke zulk een vereeniging voor de jongelui afwerpt, zijn talrijk. Zulk een vereeniging is volgens het woord van Schaepman „een school van werklieden met rotsvast geloof en kennis". Het is de kweekschool onzer Katholieke vak vereeni gingen, door sociale cursussen en vakcursus sen worden daar de flinke organisatiemannen gevormd, aan welke nog maar al te veel be hoefte bestaat. Waar zulk een vereeniging dus bestaat be hoeven wij niet te vreezen, voor wat het Cen trum eenmaal schreef: „Onze kinderen wor den Katholiek opgevoed, onze mannen vinden hunne vereenigingen, maar in dien tus- schentijd gaan er zoovelen voor de goede zaak verloren." Daarom is het ook billijk dat alle Katho lieken van Haarlem eenparig deze nieuwe vereeniging steunen. Wie het kind bezit, be zit de toekomst,maar wie den Katholieken werkman-jongeling bezit, hij bezit de toe komst der Katholieke werklieden. Daarom is steun verleenen aan onze nieu we vereeniging, een weldaad bewezen aan aan de goede zaak. Daasrom zullen alle Ka tholieken in wie de geest van naastenliefde woont, zich gaarne het kleine financiëele of fer getroosten, dat hun in deze dagen voor zulk een grootsch en vmchtbaar werk ge vraagd wordt. De nieuwe vereeniging draagt den naam van St. Josephs-gezelleii-vereeniging: omdat zü zal trachten den geest van vader Kolping en diens gezellen in haren praeses en leden levendig te houden; omdat zü zich gesteld heeft onder de be scherming van Hem, aan wien God zelf een maal het kostbaarste toevertrouwde dat Hij bezat: den Goddelijken werkman-jonge ling van Nazareth. K. S. A. Voor de vergadering van morgenavond in Sint Bavo, waar het Plaatselijk Comité der K. S. A. de Katholieken van Haarlem bijeen geroepen heeft, sta hier nog een warm woord van waardeering. Daarvoor hebben w« verschillende ernstige redenen. Vooreerst is de belangstelling voor de Ka tholieke Sociale Actie helaas niet altijd ln overeenstemming met het gewicht en de be- teekenis ervan. Men zal hier nu van een man der practijk nit Rotterdam, waar door allerkrachtigst werken do K. S. A. is opgevoerd tot een goed georganiseerde macht, die aller medewerking heeft, hoor en waarom alle Katholieken aan de sociale actie hun steun moeten geven, pn hoe. Dan moet de propaganda voor de K. S. A. besproken. ODze lezers weten dat over ernstige verlee ning die propaganda algemeen instemmend wordt gedacht, maar dat over de wijze waar op dit moet plaats hebben, de meeningen ver deeld zijn. Welnu: de vergadering van morgen geert juist door de deskundige inleiding en de ge legenheid tot bespreking alle mogelijkheid, om die propaganda voortaan op de best-denk bare wijze te voeren, en met de meeste vrucht. Zoodat niet alleen zij die warm gestemd zijn voor meerdere propaganda .noodig om de Roomsch-sociale actie op te werken in onze stad en omstreken, morgenavond in St. Bavo moeten aanwezig zijn, maar ook degenen die in het algemeen het Katholieke leven willen groot zien en daarvoor belangstelling ge voelen. Laat de vergadering van morgenavond zóó talrijk zijn, dat dezen 3en Mei een mijlpaal worde gezet op den weg, dien de Katholieke Sociale Actie in Haarlem gaatl PERSONALIA. De heer A. van der Togt, hoofdopzichter van den Prov. Waterstaat, die dezer dagen den provincialen dienst verliet, is fteren geridderd met de Oranje Nassauorde. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. Het Museum van Kunstnijverheid te Haar lem werd gedurende de maand April bezocht door 785 belangstellenden; uit de aan het Mu seum verhonden boekerij werden 194 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land in bruikleen verzonden. De aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid werd gedurende de afgeloo- pen maand bezocht door 142 vrouwelijke en mannelijke leerlingen. Door de vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" werd voor behoeftigen toegestaan gedurende de maand April 1910: Brood en levensmiddelen 269.89; brand stoffen 6.54; in geld 501.40. Totaal 804.83. Totaal sinds November 1910 voor 5301.69. POSTDUIVEN-WEDVLUCHT. Zondag hield de H. P. B. zijn eersten bonds- concour met oude duiven van uit Roozen- daal. Afstand 95 K.M. De duiven werden om 7.30 min. in vrijheid gesteld. Z.W wind helder weer. De duiven bereikten haar hokken als volgt: le prijs G. Giebels, 8.48.55; 2e prijs C. Gie bels, 8.49.9; 3e prijs C. Giebels, 8.49.26; 4e prijs Heernhop, 8.50.31; 5e prijs Runper, 8.50.34; 6e prijs Bienders, 8.50.55; 6e prijs Baumont, 8.57.07; 8e prijs Geijsler, 8.51.16; 9e prijs de Lucht, 8.51.27; 10e prijs C. Giebels, 8.52.24; lie prijs Beenders, 8.52.47; 12e prijs de Lucht, 8.53.32; 13e prijs C. Giebels, 8.53.17; 14e prijs de Lucht, 8.53.32; 15e prijs L. van Brugt, 8.53.40; 16e prijs Geistel, 8.53.43; 17e prijs Duyn, 8.54.50; 18e prijs Beaumont, 8.54.51; 19e prijs Heerschop, 8.54.53; 20e prijs Klei, 8.54.53 (hu loting); 21e prijs L. van Brugt (bij loting). Aantal deelnemers duiven 203; de prijsuit- deeling zal plaats hebben Woensdagavond 9 uur, in Café „De Postduif", KL Houtstraat. De Postduivenvereniging „De Vrijheid" hield een wedvlucht uit Quévy, afstand 228 K.M. Zij werden losgelaten om 8 uur 20 min. Door de volgende personen werden de prijzen behaald: le prijs J. van Honschoten, getoond 11.55.12. 2e prijs A. Th. A. Th. v. Olrlemnarkt, getoond 11.55.35 3e prijs R. Heiloo get. 11.58.25; 4e prijs G. J. Broekhuizen, get. 11.59.39; 5e prijs J. Vaars get. 12.2.25; Ge prijs P. v. d. Pol get. 12.10.16; 8e prijs troostprijs H. Th. van Wei get. 12.19.32. „De Snelpost" hield 30 April een diploma- vlucht uit Roozendaal. 95 K.M. De uitslag was as volgt,: le prijs H. de Lucht, 2e pr. de zelfde; 3e prijs G. L. Kley; 4e prijs J. J. v. Putten; 5e prijs dezelfde; 6e prijs dezelfde; 7e prijs dezelfde; 8e prijs G. L. Kley. HAARLEMSCHE IJZERGIETERIJ. De algemeene vergadering van aandeelhou ders heeft benoemd tot directeur de heer P. M. Keubier Afschrijvingen nadden plaats. Di vidend werd niet uitgekeerd. DE EERSTE DOPERWTEN. Gisteren zijn alhier door A. van Waard, com missionnair in binnen- em builemlandsche groen ten de eerste jonge doperwtjes aan de groen tenmarkt gebracht. Ze zijn opgekocht door Lee narts, wonende Anthoniestraat en Jan, Wijnands Nassaulaan alhier. Dit is 11 dagen vroeger als het vorige jaar. KENNISGEVING. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis, dat het op den 28en April jL executoir verklaard kohier No. 13 op de Per- soneele belasting dezer Gemeente, dienst 1911, is aan den ontvanger der directe belas-' tingen ter hand gesteld. HEEMSKERK. Burg. Stand. Geboren: d. van Jn. van Duivenvoorde—Kleef, r— z. van J. de Ruijter —van Zelf. d. van S. van der KoLk—Smit d. van P. Bleijendaal—Beenljes. z. van Gcrb. W elboren*—Lamm ers Overleden: M. de Wildt, 74 j. E. (de Ruijter, 20 mnd. Getrouwd: D. Greeuw en M. Knap. Ondertrouwd: A. Buur en G. Rijs. W. Welboren en C. Kruijer. J. Duin en M. Jansen. HEEMSTEDE. Onderwijs. Tot onderwijzer aan de R.K. Jon gensschool is benoemd de heer J. van Berkel te Beverwijk. Polderzaken. In de vergadering van den Schouwbroekerpolder onder deze gemeente is vastgesteld de rekening over 1910, bedragende in ontvangst f 760.041/2 in uitgaaf f 580.04, ba-| tig saldo f 156.005. De begrooting voor 1911 in ontvangst en uitgaaf op f 745.69, de polderomslag werd vastgestefld op f 5 per II.A over 115.83.71 HA. XVI. O ja, ik weet het al.... Ge zult zeggen: 't is alweer over dat vlie gen! Accoord. Maar geloof me nu eerst als ik zeg, dat 't gisteren de glorierijkste en meest belangrijkste vlieg-dag is geweest dien wc ooit in ons vaderland hadden: iels nieuws, iets bui tengewoons, zooals ik, vóór 'n vliegtuig 'n alge meen vervoermiddel wordt als 'n atax, wellicht van mijn leven niet wéér zal zien.... Tot dusver zag ik „vliegen". '1 Wonder, dat de mensch met 'n zware mar chine zich opwerkt in de ijle lucht, en er ma noeuvreert en op en neer en links en rechts gaat naar believen. Maar nü zag ik „vliegkunst". De mensch als een vogel, die scheert van bo ven naar beneden en opwaarts weer en. in cirkels en glijdend op z'n kant, en nauw-rond- buigend naar omlaag, die heelemaal één is met z'n vliegtuig en te samen den vogel-zelf lijkt.... Legagneux wederom, de stoutste en koenste vlieger van de drie, was de man die de vlieg kunst op 't hoogste ons gaf, maar behalve ^•t zagen we gisterenmiddag op 't veld aan den fistel, ver buiten Amsterdam, nog andere won- dingen: cel *ie vliegtuigen tegeLijk in de lucht, Mar- dekkIanr'ot °P z'n „übell", den zwaren twee- Lena„ van Koolhoven hoog-óverzwevend, sterdam"* z'n ron(iun makend heel boven. Am- Tuel 611 °uzen Koolhoven rondvliegend 1 i J1 Vouwtje, terwijl de beide Franschen en aan snorden door de lucht.... w|/luerc'aa<l, dat was een uniek schouwspel, en Kisteren op hei vliegveld waren aan den Amstel, hebben iets beleefd, dat ze zullen kunnen navertellen aan hun, kleinkinderen als 'n wonder in ons Nederland, als een wonder in Amsterdam Maar Iaat ik vertellen. j Marcel Ilanriot m'n lezers kennen 'm van, gisteren, toen ik 't éérste van 'm vertelde had gewacht op papa. En nauw, was die eP, of daar ging z'n „hangar" open, en de fijne „Libellule" 'n „glazenmaker of „groenjuffer- tje" kwam buiten, 't Sloepje glom en 't -kb- perwerk blonk in het zonlicht, en in een. wip, zat de kleine, dikke Hanriot in z'n bootje. Even sloeg de motor door, en: ,.allez...." daar, ging hij. Dat was weer 't sensatiewekkend oogenblik:, scherp-strak klom de „libel" opwaarts naar den blauwen hemel; 'n wonder schouwspel, zoo als 't ranke toestelletje zeker en kalm rechuiit liooger steeg en dan langzaam aan links draai de, dat we 't kregen te zien in de lengte: waar lijk, precies zoo'n groot insect met beide vleu gels vooraan en Lang-gestrekt lijf, en zeker en nooit-falend, rechtuit en zelfs niet deinend op de windvlagen, streepte de jonge Marcel z'n weg langs den hemel, in een cirkel wijd-weg rond het veld, en nóg eens, en nóg eens, en toen kwam hij van den Amstelkant, achter ons, neer strijken. Een hooge vlaggestok stond er, en veel kleinere vlaggen, en met een vaart dat even. de angst stokte in onze keel, scheerde z'n ma chine langs dien langen vlaggepaal en dook toen neer, en gleed over het veld, maai- z'n vaart wipte 't ranke toestel weer op, en nóg eens, en de snelheid liep uit tot heel achter op het veld, waar over een kort stuk de wetering was overplankt.... Doch juist toen gehoorzaam de de machine, die alleen bij snel-vooruitvlie- gen naar het roer luistert, niet meer aan de besturing, en op het allerlaatste moment gleed t heele toestel van het plankier en dompte heel prozaïsch linksweg half in de sloot... Wat je denken, mag, maar zoo'n vliegtuig is. nog géén pleiziervervoermiddeU Ofschoon de zware motor vooruit half in het water lag, was door vereende krachten de „libel" heel gauw op het droge en papa Hanriot, die heel .leelijk had gekeken, monterde op toen-ie zag dat alles vrijwel heel was. De monteurs gingen aa-u 't modder-schrob- ben, en keken de lijnen en draden één voor één na, en inspecteerden den motor.... onder wijl was Legagneux al de lucht in, en vèr weg boven Amsterdam waar op de bruggen en plei nen zoo hoorde ik laler de Amsterdammers stonden uit te kijken bij duizenden; van 't vliegveld af zag je hem als een klein streepje hoog in de lucht, ver boven de stad, en al (drijvend op den wind cirkelde hij heeL den hemel af tot we opeens de twee vlerken van z'n BLériot zagen toegekeerd naar ons.... hij naderde. Toen kwam 't wonder-mooie. Nu was-ie op een goede duizend meters hoogte: Koolhoven, die er verstand van heeft, wist de hoogte te bepalen. En tot vLak boven onze hoofden zoemde de motor.... toen opeens werd 't stil daarboven.... Je hart voelde je klop pen, want voorover boog het vliegend insect, en suizend plofte het een paar honderd meters zichtbaar naar beneden en dan „ging" weer de motor, en zoemde 't welbekend geluid, en 't toestel hief zich op en rondde een halven cirkel in 'n korten draai., en wéér kwam hij haast vallend omlaag, en zóó in een nauwe spiraal daalde de koene, stoutmoedige vlieger, lot hij op 'n tiental meters was boven de hoof den van het publiek.... en dan raasde opeens weer geweldig de machtige schroef, en opwaarts ging het weer, en héél ver-weg in een paar mi nuten was-hij, wéér naar de stad. Dót was vliegkunst, hoogeschool van het vlie gen, de man één met z'n vliegtuig, de wiL van den mensch en z'n voeten en handen, één met het broze, ijle-instrument dat hem draagt! Koolhoven steeg even later, op zijne beurt omhoog De zware tweedekker ik zei het al is meer 'n machine, lijkt meer een dood instru ment, 'n kunstig uitvindsel van ingenieurs- kunst, tegenover zoo'n x-anke vogel als 'n Blériot, of zoo'n fijn reuzen-insect als Hanriot's „Li bellule." De tweedekker stijgt niet op, maar drijft om hoog op z'n zware doek-daken, en rijdt als door de lucht, en zweeft weer omlaag, en of het nu aan de personen van de vliegers ligt weet ik niet, maar het schijnt me, of de bestuur baarheid en vlugheid en zekerheid van die ele- ganle „monoplans", van die werkelijke vogels der lucht, grooter zijn dan die van zoo'n zwevend instrument als Koolhoven's groolen tweedek ker „Holland." Daarentegen: zoo'n tweedekker maakt weer méér den indruk van stabiliteit, van vertrouw baarheid, en als 't ooit op vLiegen aankomt, zal ik liever achter Koolhoven 'n plaatsje nemen, dan in zoo'n rank sloepje aLs dat van Marcel Hanriot of in zoo'n ijl gedoente als Legagneux Blériot! Koolhoven's eerste tocht was 'n volledig suc- oes(.... hij beheerschte z'n biplan volkomen, en Vers/traeten, dien we het vorig jaar hier zagen vliegen, overtrof onzen moedigen landgenoot in geen enkel opzicht. IntegendeelKoolhoven wint het van 'm, want nauw was onder daverende toejuichingen de Hollandstche vlieger geland, of 't toestel ging „om" en nu klom de kleine mevrouw Koolho ven achter haar man in 't witte hokje, om mee te vliegen! Toen werd het 't meest belangwek kende oogenblik: Hanriot en Legagneux waren alweer in de lucht, nu samen héél hoog zwevend, en Koolhoven steeg op met z'n vrouwtje!... Zoo iets hebben we in Nederland nog niet beleefd, en deze dag van 't Amsterdamsche vlie gen mag met 'n streepje worden aangeteekend! De stoute Legagneux bleef weer 't langste uit, en toen hij eindelijk eens wou neerkomen, ging het weer met zóó wonderlijke toeren, met zulke scherpe bochten en stoutmoedige spiralen, zóó' verrassend in z'n wendingen en koelbloedig in' z'n vallen, dat Marcel Hanriot-felf z'n bewonde ring niet kon onderdrukken en een krachtig „c'est épatant!" van papa Hanriot óns, aarde- stervelingen, de zekerheid nu gaf dat die won- derbaa!rlijk koene durver hier toch wel waf héél bijzonders van zijn vliegkunst liet zieml Dat was de vliegkunst dan; met 'n na druk op kunst! En zóó doen geen zes vliegers op heel '1 wereldrond 't hem na, vertelde Koolhoven heel. openhartig, terwijl hij ons opmerkzaam maakte, op dat telkens stilhouden van den motor, en dan weer in gang brengen, op dat voorover néérduiken en zich dan weer oprichten, op die gedurfde s pinaalvlucht van hoog naar laag, die een van de meest-gewaagde, maar ook een'- van de mooiste praestaties is van een meester-* vliegerI.... 't Werd zeven uur, en de lucht donkerde, maar de wind was nu nul. En Koolhoven steeg nóg eens op, en Hanriot- maakte nóg een tochtje... ze kregen den smaak beet, die koene vliegers.... Doch onder den indruk van dat zeldzame schouwspel: drie vLiegfuigen en vier menschen tegelijk bij elkaar in de lucht, en dat andere: Legagneux in al de waagstukken van zijn zcld— zeldzame vliegkunst, hen ik toen heengegaan, terwijl Koolhoven nog een laatste vlucht maak-' te over het veld naar Amsterdam toe.... Zóó'n dag en zóó'n gezicht vergeet ik nooit, van m'n leven nieill - Nu heb. ik het gezien: de verovering der luch.t'1 <5.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 1