BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN OMTREK. De «blijde incomste" van Graaf en Gravin van Limburg Stirum binnen hunne heerlijkheid. OVERZICHT. De gebeurtenissen in MEXICO zijn nu opeens liocgst belangrijk geworden. Zooals we gisteren onder onze Laatste Berichten nog konden melden, gaan de op standelingen aanvallend te werk, en is Ju arez al door hen ingenomen. Blijkbaar wordt dus door de opstande lingen de voorwaardelijke toezegging van :Biaz te zullen aftreden, beschouwd als niet de oplossing te zijn, die een einde zal maken aan de crisis! De insurgenten hebben daaromtrent dan ook aan hun agenten t<? (Washington meege deeld, dat zij het manifest van Diaz enkel beschouwen als een kunstgreep, die bedoelt, tijd te winnen en de insurgenten te paaien. De partij van den opstand zal geen genoe gen nemen met eihi ontslag van Diaz in de toekomst; maar zij eischt diens onmid dellijk aftreden. Bovendien is het de vraag, of de opstan delingen in het midden en het zuiden van Mexico wel het voorbeeld van Madero zou den volgen, indien deze op het aanbod van Diaz mocht ingaan. Terwijl anderzijds Madero-zelf laat bekend maken, dat de aanval op Jurez tegen zijn zin is gebleken.... 'tls een hopelooze verwarring.' Dat is het eveneens in MAROKKO De Fransche regeering heeft uit Tanger een telegram gekregen, luidende als volgt: Volgens de na 30 April uit Fes ontvan gen berichten is die toestand er nog steeds kritiek. In sommige kringen zouden pogin- aangewend zijn om verdeeldheid te doen ont kiugen geven. De Koningin van, België heeft de ontvangst niet bijgewoond. Familiekwaal. De Koningin van Spanje gaat met haar tweede zoontje, Prins Jaime, naar Freiburg in Zwitserland om daar het vent je te la'.en opereeren. De zzaak is, dat het .drie jarig Prinsje aan een spraakgebrek lijdt en dat hij een opera',ie aan de tong moet ondergaan. Een typisch liallonongeluk. Nabij Zurich heeft een luchtba ion een merkwaardig ongeluk gehad. Hij dreef boven een. veld waar soldaten bezig waren met schic'.oetenirigéu en 't scheelde niet veel o: een onervaren schutter had den balion getroffen in plaats van de schijf. Het schieten werd gestaakt eti de luchtschippers trachtten naar boven te komen door ballast uit te werpen. Het lukte echter niet at tc best icn ongelukkigerwijs kwam op een gegeven oogen blik iiet sleeptouw in aanraking met de elec- trische geleitding van een fabriek. De draden wa ren zwaar met eiectriciteit geladen, zoodat ter stond groote vonken oversprongen naar den gon del, die hoogstens 3 M. hing boven den stroom van 45.000 volts. Daarop zag men een passagier uit den gondel tuimelen. Hij kwam op zijn voelen terecht, van 40 M. hoogie. Hij werd zwaar gewond: een beensplinter drong zelfs door zijn schoen heen. Door het verlies van zijn gewicht was de ballon weer naar boven gegaan en daarop konden de andere passagiers landen. Een curieus auto-ongeval. Een Amerikaan reisde in zijn auto door Italië. In Viterbo waar de Amerikaan het Camorristen-proces wil de bijwonen werd do auto door den chauf feur opnieuw van benzine voorzien. Terwijl de chauffeur daarmee bezig was, viel er een wei nig benzine op den grond. Een jongen die er naar stond te kijken, slak voor de aardigheid een lucifer aan en wierp die op de gestorte benzine. De vlam vloog ongelukkigerwijze over op het juist gevulde benzine-reservoir van den auto; dit sprong uit elkaar, de brandende ben- staan onder de troepen van majoor Brémond. >au°i SP »n ernaar, oe nranaenae nen- Aan den anderen kant ondervindt het Mag-tzme Roomde overal heen cn de auto gmg m steeds grooter moeilijkheden om aan geld do vlam®en( D.e. «"«tienden konden zich zen te komen. Het is te vreezen, dat de troepen, op den dag, waarop hun niet langer hun sol dij wordt uitgekeerd, aan het muiten zul len slaan. Men rekent, dat de stad het nog een veertien dagen kan uithouden. Men is er, niettegenstaande men allerlei middelen geprobeerd heeft, niet in kunnen slagen regelmatig ptódedeelingen "n Fes doen aankomen. Omgekeerd komen ook de berichten van Fes heel ongelijk en moeilijk binnen. De Fransche consul te Fes en kolonel Mangin spannen hun uiterste krachten in om het gezag van het Magzen te handhaven, welks bestaan hoe langer hoe meer bedreigd wordt door den opstand, die de stad ingesloten houdt. Sedert het begin der vijandelijkheden hebben zij hun best gedaan de omgeving van den sultan te overtuigen van de noodzake lijkheid om de 'stammen in sommige hunner eischen toe te geven, opdat er wat ontspan ning in den toestand zou komen en het ver trek der vreemdelingen uit Fes mogelijk wi den. Deze door de regeering ontvangen meae- deelingen zijn van de eerste dagen van Mei. Zoo zij juist zijn, Zou Fes het dus van nu af nog een dag of tien uit kunnen houden. Daarbij is Spanje zeer tegen de Fransche inmenging gekant: de officieuze „Imparcial beweert, dat de door den Franschen consul- generaal te Fez, M- Gaillard, gedane mede- deelingen, welke een gewenscht voorwend sel ?ijn geweest om generaal Moinier bevel te geven den marsch naar Fez voort te zet ten, absoluut afwijken van de offieieele en particuliere berichten omtrent den toestand in de hoofdstad van Marokko. Uit deze houding van de „Imparcialdie in nauwe betrekking tot de hooge regeerings- personen staat, mag men gtereedelijk opma ken, dat Spanje zich, ofschoon tegen Frank- rijk's optreden protesteerend, ook tot een interventie voorbereidt. Volgens uit .Ceuta ingekomen berichten, nebben Zaterdagavond 250 jagers, uit het Rif-gebied, en een detachement genie deze stad verlaten om de heuvels op den weg naar Tetuan te bezetten. Generaal Alfau, de com mandant van het garnizoen te Oeuta, heeft aan twee stoomschepen bevel gegeven, zich gereed te houden voor de inscheping van troepen, omtrent wtelker bestemming het diepste stilzwijgen bewaard wordt. nog juist bijtijds redden. Een geheimzinnige diefstal is in Het ko ninklijke paleis te Londen ontdekt. De beheerder der juweel en van de koningin-weduwe, Alexan dra, Robert Greville, had, naar gemeld wordt, in de zoogenaamde gezantenzaal, enkele juwee- len uit hun étui genomen. Hij was toen even weggegaan en ontdekte, toen hij terugkwam, tot zijn schrik, dat de edelgesteenten verdwenen waren. De gestolen sieraden, waaronder zich o.a. een in goud gevat portret van koning Eduard VII bevond, zijn een geschenk van wijlen dezen koning en vertegenwoordigen een aanzienlijke waarde. Venezuela. De New-Yorksche Tribune meldt dat de Venezolaan Vasquez, die minister is ge weest onder president Castro, zich te New York bevindt en daar een opstand voorbereidt tegen president Gomez. Processen om de erfenis. Voor de tweede civiele rechtbank te Brussel is het proces begon nen, door prinses Louise tegen den Belgischen Staat op touw gezet over de erfenis van koning Leopold. De belangstelling was zeer groot, maar zij, die op een „schandaaltje" gerekend hadden, gingen teleurgesteld heen, daar uitsluitend juri dische vraagstukken ter sprake kwamen. De advocaat der prinses, Jaspar, voerde het eerst het woord. Hij verdedigde de stelling, dat het vermogen van. koning Leopold niet aan. den Staat toekomt, maar aan de erfgenamen des konings. Daarna volgde een debat tusschen Jaspar en den advocaat van den Belgischen staat. Het proces zal waarschijnlijk geruimen tijd duren. HOFBERICHTEN. 1 Den 18den Juni hoopt Z. K. H. de Prins zicli met de hem toegevoegde heeren naar Londen te begeven, ter vertegenwoordiging van H. M. de Koningin bij de Kroningsfeesten aldaar. De Prins is voornemens, tijdens zijn verblijf te Londen een bezoek te brengen aan de inter nationale rubber-tentoonstelling, welke aldaar den 26slen Juni voor het publiek geopend wordt. Aan 'de vlootrevue te Spithead, welke ter eere van de Kroning' zal plaats hebben, zal worden deelgenomen door Hj. (Ms. „Heemskerck" met naar wij yer nemen, den schout-bij-nacht F. ,0. E. L- Koster, direc- mmFTC,nn„ j teur en commandant der Marine te JWjllems- De EXGELSCHE bladen geven nog met boord veel aanvullende bijzonderheden bij de reeds gegeven details van het belangrijke yoorstel van lord Lansdowne. Een algemeen over zicht dus te geven van de nieuwe voorstel len, die ongetwijfeld bij 'de verdere ont wikkeling .van .de politieke crisis een be langrijke rol zullen speten, is op het oogen- blik nog niet weldoenlijk. Uit hetgeen reeds van de nieuwe voor stellen werd medegedeeld, blijkt, dat lord Lansdowne zich het Hoogerhuis na zijn her- Hunne Hoogheden d'3 Hertog van Mecklen burg, regent yan Brunswijk, en zijne gema lin zijn gisterenmiddag .even zes uur per Staatsspoor van het Lbo in de residentie aangekomen, om enkele dagen de gasten te zijn van H. M- de Koningin-Moeder., UIT DE STAATS COURANT, Bij Kon. Besl. is benoemd tot dijkgraaf Tvan het waterschap, de Deemster, IJ. Qtjes, vorming, en dat is dan toch de kern der te Beemster; kwestie, voorstelt als een lichaam' sa-J tot dijkgraaf yan den polder |Wiermgl.3tr- mengesteld uit 350 leden, een aanmerke- waard, K Koste.r, te jWieringerwaard lijke beperking dus daar het Hoogerhuis I tot plaatsvervangend hoofdingeland yan op het oogenblik uit 620 leden bestaat, jvV estfnesland, vanwege het ambacht Drech- en samengesteld uit een groep peers, die bc- terland, H. Stam, te .Oudendijk, fen D. Kos- noemd worden door den koning, een groep ter, te Schellinkhout. van peers, die gekozen wordt uit de tegen- tot hoogheemraad van Amstelland, provm- woordige leden van het Hoogerhuis, hetgeen ciën Zuidholland, KoordlioJland en Utrecht, vooral die leden zullen zijn, welke erfelijke G, J. Hacks van Mijnden, te Loosdrechty aanspraak of een aanspraak op andere gron- TARIEFfWETTEK. den kunnen doen gelden, en ten slotte eeii TT j A U 'Vr n -vr a* groep peers, die van buiten het Hoogerhuis Het Vad yerneemt dat de Miller Natio- gekozen zullen worden door kiescolleges van i n^l Federation .te Chicago een motie heeft parlementsleden en die dus maar heel indi- aangenomen, waarm besmten wordt, om reet door het Volk zouden worden geko-'™^1" de Tw-eode Kamer het voorgesteld zen i Tarief op Amerikaansch meel zal goedkeu- Van veel belang was, zooals men begrij-^en, bij liet Congres aan te dringen op aan- pén zal, de verklaring, die namens de regse- neming van een wet waarin een invoerrecht ring door lord Morley werd afgelegd ten op-'^ordt vastgesteld op bloembollen en andere zichte van de ingediende hervormingsvoor- bolgewassen van 100 pCi- boven het Pmg- stellen. i leydanef, Lord Morley verklaarde dadelijk, dat het SUCCESSIEBELASTING EN DEBIETRECHT. met de voorstellen van Lansdowne onmbge-,] jje Minister van Financiën zegt in zijn Ant- lijk wezen zou een liberale meerderheid te woord op het Afdeelingsverslag der Eerste Ka- krijgen in het Hoogerhuis en dat die voor- mej. ovel- het Successiebelasting-ontwerp: Te zij- stellen dus geheel „onvoldoende" en „hersen- aer 'tijd zal worden aangetoond hoe sehromc- scnimmig' waren. (Welke uitlatingen alles lijk overdreven de bezwaren zijn', die thans al- benalve op oen zweem van toenadering ook gemeen van belanghebbenden zijde tegen 'het maar duiden Veel verwachtingen schijnt men Debietrecht op tabak worden ingebracht, zich dus met van eenige overeenkomst te hoeven maken. R. K. CENTRALE VEREENIGING TOT i BESCHERMING VAN: MEISJES IN. HET BISDOM HAARLEM- Fallières fp Brussel. President Faillières is Gistermiddag öm 2 uur werd in het R K. gistermiddag te Brussel aangekomen en met veel [Weeshuis aan de ,W--Kruiskacte teR.dam e-eïie praal en vertoon en gejuich binnengehaald. Aari j algemeerte vergadering gehouden Van boyen- het diner zijn. de traditioneele toasten afgestoken 'genoemde yereeniging. 'jT' die echter geen aanleiding lot bijzondere opmer- 1 In deze yergactering werd' Vefslalg! Uitge bracht over de werkzaamheden van het af- geloopen jaar, waarop wij nader terug ko men. De dames mevr. Krul-Sehiitz, en mej. Sie- burgh werden als bestuursleden herkozen. Vervolgens hield de Eerw. heer H. |W. J. Hoosemans, kapelaan aldaar oen korte rede over: meisjes bescherming en katholieke le vensbeschouwing. NEDERLAND EN CHINA, Op 8 dezer vond te Peking de onderI óekc- ning plaats der tusschen Nederland en China gesloten overeenkomst, regelende de toela ting van consulaire ambtenaren van laatst genoemden staat in de Nederlandsche Kolo niën en Bezittingen. Tegelijkertijd wierden tusschen Harer (Mar jesteit's gezant te Peking en de Chineesche Regeering gelijkluidende nota's gewisseld, wederzijds vaststellende, dat vóór de toe passing 'dezer overeenkomst pxogelijke twij fel omtrent de vraag of eenig persoon Neder- landseh dan wel Chineesch onderdaan is, beslist zal worden overeenkomstig dc in de Nederlandsche Koloniën en Bezittingen gel dende wetten. PEST OP JAVA. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-gene raal van Ned.-Indië, d.d. 8 dezer, betreffende pestgeval 1 en op Java In de afdeeling Mafaug (7 Mei) 21 gevallen, waarvan 8 dooden. Van de pestlijders van vo rige dagen overleden er nog 6. Onder de koortslijders van eergisteren (6 Mei) waren 6 pestlijders. Te Kediri, Soeralbaja en Sitoeboudo zijn geen nieuwe gevallen bijgekomen. Het geval te Madioeu is vermoedelijk ont staan door overbrenging van de besmetting uit Soerabaja; daarom heb ik aangedrongen op stren gere maatregelen te fsoerabajay casu quo be perking van het reizigersverkeer per spoor en invoering van het instituut van toezicht. De moord bij Koekangc. Dc Asser Ct. verneemt, dat er geen enkele reden is om J. W. (den vader van den vermoorden schaapherder), die Zaterdag in hechtenis genomen, maar Zondag weer in vrijheid gesteld is, te verdenken, en dat de indruk is verkregen, dat de zoon in ijlenden toestand verkeerde, toen hij uitroepen deed, die tol de arrestatie van zijn vader aanleiding heb ben gegeven. De jongen was steeds erg omlei den indruk van den moord In het Koekanger- veld en wilde daarotm ook niet bij zijn vader ko men inwonen. In zijn ziekte was hij dikwijls van de zaak vervuld, en 't was dus geen won der, dat hij in koortsachtigen toestand het daar over had. Ondank is 's werelds loon. Den Ilaag, om streeks negen uur in den avond. Zwaaiend en tegelijkertijd een liedje neuriend kwam hij op den Zuid-Buitensingel aangesuk keld. Hoe meer hij zwaaide des te dichter: kwam hij den waterkant nabij, zoo-dat de voor bijgangers zelfs een oogenblik vreesden hem in' het water te zien onderdompelen/Een man, 't blijkbaar goed met hem meenende, trad uit den kring der kijkers naar voren, sprak den b'eschon- kene op vriendelijken toon aan, hem veiJmancn- de zkt'i van den waterkant ta verwijderen. Edoch, of de plots ingetreden hooge tempera tuur hem had bevangen, dan wel Cambrinus-, daarin had hij geen idee; echter wel om met den vermaner een bad te nemen, waarin deze op zijn beurt geen zin had. De aangesehotene liet zich echter niet afschrikken; hij zou en moest met den ander een bad nemen, waarop hij den raadgever beetpakte, die, beduusd over zooveel dankbaarheid, zich maar ten halve ver dedigde, wak tot gevolg had, dat hij uiit erkente lijkheid met een half afgebeten duim huiswaarts kon keeren, terwijl de pseudo-badgast, zijn zin' doorvoerend,, zich te water wierp om, na eenig spartelen, maar weer spoedig den vasten wal op le zoeken. („Vad.") Een tjalk gezonkein. Gistermiddag 1 uur, op ruim een uur afstand van Lemmer, is het houten tjalkschip „Twee Gezusters", schipper J. Fokke, van Leeuwarden, geladen met basalt, van Hasselt naar Akkrum, lek geraakt en gezonken. Alle op- i varenden zijn door schipper Brouwer van Har- lingen gered, en te Lemmer aangebracht. Het schip is verzekerd. Gezonken. Gisterenmiddag is m de Maas ge zonken het aakschip „Zelden van Pas", geladen met zand, schipper j. B-, wonende Gedempte Slaak. Döor het botsen van den mast tegen de wielenbrug maakte het scheepje water en zonk. De opvarende J. B:. en zijn knecht A. V.,f konden gered worden. Brand. Gisteravond is op een kleermakers-» werkplaats op de zolderverdieping van een per ceel Rapenburg te Amsterdam, brand ontstaan doordat een openstaand raam tegen een bran- dende petroleumlamp sloeg. De vlammen gre pen snel om zicft heen en sloegen onmiddellijk uit, ook door het dak. De werkplaats en de aangrenzende vertrekken brandden) geheel uit. De brandweer blusehte het vuur onder leiding van den hoofdbrandmeester Brunet de Rochebrune. De schade wordt niet door verzekering gedekt. Brandstichting. Maandag brandde de woning en schuur, bewoond door M. van Nispen, wo nende op het „Ileike", tijdens zijn afwezigheid to'aal af en uit. i De inboedel werd gedeeltelijk gered, doch Van Nispen is niet verzekerd. Door de te Rucphen gestationneerde maré chaussee is in deze een. streng onderzoek inge steld en het is hun mogen gelukken den dader, een jeugdigen knaap, te Rucphen, woonachtig, in handen te krijgen. Hij heeft reeds bqkchd. -. Onwejder Gistermiddag is te Maastricht bij een hevig onweder de bliksem ingeslagen in een huis in de Anloniusstraat. Het dak is weg geslagen, doch brand werd niet veroorzaakt. Van onzen bijzonderen verslaggever. Noordwijk', 9 Mei. Als verdronken in een zee van Meizonlicht, wacht Noordwijk, in feestdos, zich stil koes terend in de gouden morgenstralen, ter fees telijke ontvangst van haren geëerden am bachtsheer graaf Leopold van Limburg Sti rum en zijne jonge gade, Ida Randebroek. Den 27sten Februari j.l. trad bij te Cannes met haar in het huwelijk; thans zal hij zijne uitverkorene brengen te midden van zijne ge trouwe Noordwijkers. Vandaag zullen de dor pers naast hun ambachtsheer ook hun am- baelitsvrouwe kunnen groeten. Huis aan huis en van de toppen der gol vende duinenrij, floept de Nederlandsche drie kleur, wijd-uit en breekt liet strak-ijle blauw van de scherp-aondoende lucht, die zich in dc verte mengelt met liet zacht-groene, rus teloos deinende der ruischende zee. Om half twaalf, als wij Noordwijk's ouder- wetsche straten doorrijden is het een en al bedrijvigheid, 'n zenuwachtige spanning, die steeds grooter wordt naarmate wij verder ko men en haar toppunt bereikt op liet Linden- plein en voor „Hof van Holalnd". Tal van vurige paarden, in toom gehou den door mannen, in zwart gekleede jassen en hoogen hoed op de bruin gebrande ge zichten, nu leden der eerewaclit, vormen zij morgen weer den eerzamen landbouwers stand verdringen zich voor de poort naast het café. Op de achterplaats van het café wórden ruiters en paarden met bloemen en linten getooid. Ook de schoolkinderen rijen zich aaneen Een talrijke menigte, dorpelingen, vreem den, kinderen en grooten, een menigte, die elke minuut aangroeit, beschouwt dit onge wone gedoe. Iutusschen nemen wij de versiering van het dorp in oogenscliouw. Deze is waarlijk grootseli. De verbinding tusschen Voorstraat en Offemweg, langs de laan langs dén tuin van „Hof van Hol and", bloeit van groene guirlandes en roode en gele bloemen, daar- tnsschen, opgehangen aan veelkleurige mas ten, waarop de schilden in grafelijke kleuren prijken van ambachtsheer en -vrouwe. De op rijlaan naar „Huize Offem", het landgoed van den graaf, is door de zorgen van het personeel in lentepracht gebracht. Een reusachtige eereboog van groen en bloemen zal het hoo ge eclitpaar straks de welkomstwenschen ver tolken van hun personeel. Veelkleurige vet potjes en lampions beloven de verlichting van hedenavond een schitterend effect. Voor de laan een middeleeuwsclie poort. Voor den ingang van het buitenverblijf is een baldakijn van groen aangebracht, en een loofhut van laurierbladen met vlaggen daar binnen. Geheel de Offemweg prijkt ook in bloemen- tooi en schildersrijkdom. Aan de Voorstraat valt vooral op de keurige versiering vóór de woning van den eere-voorzitter van het feest comité, burgemeester Van Panhuys. Aan de Schiebrug staat een aardig nagebootste mid- deleeuwsche poort, als voor den ingang van „Huize Offem", met het jaartal 1611 en weer de blazoenen van den hoogen heer. Op de grens van het dorp langs den kant van Noordwijkerhout, staat een eenvoudige eereboog van vlaggen en groen, met den liart- grondigen wensch, daarop aangebracht: „IVelkom aan het Hooge Echtpaar." De na tuur zorgt prachtig voor het overige decor. Te Noordwijk aan Zee werden wij getroffen door de grootsche versiering van de Hoofd straat. Eén lange eereboog van een 200 Me ter, voorstellende 't visscherybedrijf. Een bal dakijn van ongeteerde netten, rustende op met groen Versierde palen, waarop weder de gra felijke schilden. Aan den Ouden Zeeweg is het geheel mid- deleeuwsch omgetooverd. Een middeleeuw- sche poort en in de omgeving middeleeuw sclie omgeverfde huisjes. Alleraardigst. Wat bij dc versiering voox-al opvalt zijn de vele Amerikaansche vlaggen: de gravin is van Amerikaansche afkomst. Iutusschen is het één uur geworden en wij spoeden ons naar de grens van Noordwijk en Noordwijkerhout, alwaar de ontvangst zal plaats hebben. Ons geduld wordt, op zwaren proef gesteld, Reeds veel publiek is ter plaatse. Tegen kwart vóór twee uur doemen de eer ste symptomen op van een feeststoet, die zal worden opgesteld. De Harmoniekapel „Cres cendo" en de gasten dagen op. Om zicli te stereken tegen de komende vermoeienissen, overtreden zij Noordwijk's grondgebied en ne men in het café aan den hoek een hartverster king. De burgemeester komt per rijtuig eveneens ter plaatse en ziet verlangend uit naar den kant vanwaar de lang verbeiden zullen ko men. Eindelijk, te half drie, arriveerde het Gra felijk Paar. Door Jhr. W. C. van Panhuys werd het verwelkomd uit naam der burgerij. „De aankondiging van uw huwelijk," zeide hij, „was een blijde mare voor Noordwijk en van de zeer velen, die Graaf van Stirum een warm hart toedragen, ging de oprechte wensch uit voor uw beider toekomstig geluk. „En nu wij op dezen feestelijken dag het voorrecht hebben, u te begroeten aan de zijde van uwe hooggeachte echtgenoote, is het ons, alsof thans de jonge lente eerst waarlijk haar intocht binnen Noordwijk houdt. Zoo straks zult gij zien, hoe men u beiden met vreugde welkom heet, en getracht heeft, daar aan op verschillende wijzen uiting te geven; men wilde hierdoor tevens doen blijken van de gevoelens, die men u, geachte Ambachts heer toedraagt uit dank voor hetgeen gij voor Noordwijk en de Noordwijkers deedt. Moge met dezen feestelijken intocht een reeks van gezegende jaren voor n heiden aanvangen!" Een „Lang zullen zij leven!" beaamde dat de burgervader gesproken had naar het hart der dorpelingen. De Harmoniekapel speelde de jonge gravin, wie gedurig een vroolijke, minzame glimlach op het fijn gevormde ge laat speelde, het Amerikaansche volkslied: „The Star Spangled Banner" toe. Door de ka pelmeester van „Crescendo was voor deze ge legenheid een „Huldigingsmarsch" gecom poneerd. Door Mej. Jo IVasenaar werd namens de Harmoniekapel „Crescendo", waarvan de graaf beschermheer is, een bouquet aangebo- boden, dat door de gravin met een vriende lijk woord werd in ontvangst genomen. Daarna zette de stoet zicli in beweging on der de vroolijke tonen der kapel. De stoet werd geopend door den inspec teur van politie te paard. Hierop volgden 2 baniersdragers op schimels met de banieren van Noordwijk en de Ambachtsheerlijkheid. Dan 6 ruiters, „Crescendo" te voet, geëscor teerd door 2 ruiters, weer 6 ruiters, 't rijtuig van den Eerevoorziter, 4 ruiters, eindelijk dat van graaf en gravin, geëscorteerd door 2 rui ters. Hiehacliter volgden een achttal rijtuigen met de Hoofdcommissie en de subcommissies voor de financiën, de eerewaclit en de versie ring. Dan de vertegenwoordigers van de vol gencle corporatiën, allen in rijtuigen: IJsclub, IJssport, Bloemistwerkliedenbond (voorafge gaan door ruiter met vaandel), Bakkersver eeniging, Kweekcrsbond, Vreemdelingenver keer, Maatsek. Zebad. De gymnastiekvere niging D. O. S., volgde hierop te voet, verder nog een rijtuig van de Visschersvereeniging, en een van de Vereenighig tegen Drankmis bruik te Noordwijk aan Zee, terwijl de stoer door 6 ruiters werd gesloten. Tusschen elk tweetal rijtuigen gingen eeni- ge leden van de eerewaclit te paard. In liet ge heel bestond de stoet uit 20 rijtuigen en meer dan 70 ruiters, waarvan er 7 behoorden tot de Commissieleden en de overigen tot de eere waclit. De leden hiervan waren allen in het zwart gekleed met hoogen hoed. Op de Schiebrug werd namens de Noord- wijksche politie een bouquet aangeboden door liet dochtertje van den inspecteur der politie, mej. Verlioeff, Duyster en liet zoontje van Jhr. Van Panhuys. Bij het „Hof van Holalnd" bood mej. Zemrowsky, namens den eigenaar van „Hof van Holand" en bouquet aan, en mej. Kruyswijk namens de naaischool een tuil rozen met een toespraakje op rijm. Op het Lindenplein had een aardige atten tie plaats, waar/voor de graaf en vooral de gravin nog menigmaal op den dag hun tevre denheid betuigden. De kinderen der drie scho len van Noordwijk-Binnen, zongen daar op kranige wijze het jonge paar Gods besten zegen en een lang leven toe. Een gecalligre- feerd exemplaar van het welkomstlied, ver vaardigd door de Eerw. Zusters, werd hun aangeboden en weer rozen en ruikers en bloemen. De jonge gravin dankte maar steeds, en neigde en glimlachte, en het publiek juich te op den gelieelen wqg. Vanaf het Lindenplein ging het naar Noordwijk aan Zee, wrtór zij ook door de kin deren der 3 scholen werden toegezongen en door liet hoofd der school toegesproken. Ook daar ontving zij op verschillende plaatsen bloemen, o. a. bij den heer S. van Ruiten, zoodat het rijtuig wel één groote rui ker geleek. Tegen half vijf kwam de stoet te Noordwijk- Binnen terug en reed de oprijlaan op van „Huize Offem". Bij de eerepoort had het jeugdige echtpaar nog de vriendelijke wen- sclien en beloften in ontvangst te nemen van het personeel van het buiten bij monde van den rentmeester den heer De Jong. De graaf antwoordde hierop in eenige korte woorden, waarin hij de hoop uitsprak dat het perso neel aan zijn gade dezelfde trouw zou bewij zen, die het hem steeds had bewezen. Den heer De Jong dankte hij voor de hulp en raad, die hij steeds van hem ondervonden had in moei lijke oogenblikken. Het einde van den tocht was de kroon op het werk, n.l. de aanbieding door den burge meester van het huldeblijk namens de burge rij, bestaande in een tuinvaas, welke op liet gazon prijkt vóór het huis van den graaf. Zij is uit zandsteen vervaardigd en rust op blau wen hardsteen. Aan de voorzijde staat het wapen van Noordwijk gebeiteld, aan de ach terzijde de opdracht: „Den 27en Febr. 1911 aangeboden door de ingezetenen van de beide Xoordwijken. Het stuk is vervaardigd in Den llaag. Bij het stuk behoort een kunstig be werkt album met de namen van niet minder clan 660 bijdragers. Het album is geealligra- fstrd door J. Kloos, bakker. Vooral de band is unique en geheel af van fijne afwer king. Daarop prijkt het ingewikkelde, volle dige wapen des graven. Penteekeningen ver luchten den inhoud. Een gezicht in de Van Limburg Stirumstraat, het portret van de we duwe A. Duin, oftewel Dirkje Bas, en een gezicht vanaf het strand op Oud-Noordwijk aan Zee. De burgemeester zeide hij de aanbiedins ongeveer het volgende: „De rondgang door de beide Noordwijken heeft u bewezen hoeveel sympathie u daar van d< bewoners geniet. De dag var. heden zal aangename herinneringen hij u achter laten, en als blijvend aandenken aan dezen dag, wenscht de burgerij u dit huldeblijk aan te bieden. Het is eenvoudig, doch verkrijgt zijn waarde door bet groot aantal dat er aan heeft bijgedragen. Moge het vele jaren liier staan, zooals wij ook hopen dat wij u vele jaren in Noordwijk mogen zien, dat ons allen zoo lief is. God geve u vele en gelukkige jaren." De graaf antwoordde, het woord richtende tot den burgemeester, den leden der feest- en andere commissies, en die voor het huldeblijk, mede namens zijne echtgenoote. „Ik breng u dank voor het huldeblijk. U hadt geen betere plaats er voor kunnen uit kiezen. Eiken dag zullen wij hier voorbij ko men en ons herinneren de sympathie, die men ons op dezen dag bewees. Wij aanvaarden het met oprechte dankbaarheid en hopen dat het getuige moge zijn van ons toekomend geluk en dat van Noordwijk, dat ons na aan bet harte ligt." Een woord van dank bracht spr. ook aan de eerewaclit en de muziekkapel, die zich .he den niet voor de poes getoond had, en dankte voor het schitterend feest. De graaf stelde voor op aller gezondheid een glas champagne te drinken. „Crescendo" speelde nog het Amerikaansche Volkslied. De champagne werd rondgediend en nog eenige oogenblikken onderhielden de graaf en gravin zich met de deel nemers aan de optocht, daarbij blijk gevende van hunne groote tevredenheid. Door het gemengd zangkoor „Soli Deo Glo ria" werd hierna een welkomstlied gezongen. De Christelijke Jongelingsvereeniging bood een prachtig, door den heer H. v. ei. Loo ge beeldhouwd eikenhout wandbord aan, waar op de woorden: „Onze burcht is onze God". Nogmaals dankte de graaf, waarna zij zieli in hunne vertrekken terugtrokken. Het Avondfeest. Des avonds is in <le beide dorpen echt vroo- lijk feest gevierd. Toen de duisternis begon te vallen, werd overal de illuminatie aange stoken. Te Noordwijk-Binnen was de gevel van het huis van Ds. Verlioeff en de veranda van „Hof van Holland" eectrisch verlicht. Het Lindenplein met de traditioneele vetpot jes, die ook aan de eerepoorten en enkele par ticuliere versieringen waren aangebracht. „Huize Offem" was grootsch verlicht. Te Noordwijk aan Zee was een electrische verlichting bij den heer Van Beelen en ver der was de oude poort bij den Ouden Zeeweg, alsmede de nettenpoort op de Hoofdstraat met lampions verlicht. Te Noordwijk aan Zee speelde de „Echo der Duinen" van Noordwij kerhout in de muziektent op het binnenter- ras van badhotel Konijnenberg, terwijl „Cres cendo" op liet Lindenplein te Noordwijk-Bin nen na den vermoeienden middag nog lust en genoegen vond, een concert te geven. Tc Noordwijk aan Zee was de verwachting hoog gespannen: „De graaf en de gravin ko men naar zee". Het geduld werd tot bij lialf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2