DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 1000 ■S 400 3DDS5T- 188 6ö~~"lS STADSNIEUWS. Kinderhuis west 29-31-33, Haarlem AGENDA. 0e Volkszang-dag. Verkoopingen, Boel- huizen enz. Aanbestedingen, Staten-Generaal. EERSTE BLftQ. WOENSDAG 17 MEI ISII. '36ste Jaargang. No 7543 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Voor advertentiën en reclames bulten Haarlem en de agentschappen wende men zleh tot RlCARDO's Advertentie-Bureau, N, Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Teistoon 1020. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Haarlemsche Alledagjes Mo. 272. Gemeentezaken, drinkhal. ITE VERKOOPEN;.: AAN TE BESTEDEN, Donderdag, 18 Mei. Gewisselde stukken» heb MEUK KJUUtlEMSCHE COURUT E SS E M T 8 f- R W S: Per 3 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1,36 Voor de ovenge plaatsen in NederUnd franco per post 1,80 Afzonderlijke nummers 1,85 1,36 1,80 ü,08 PRIJS OER ADVERTENTIE*: Van 16 regels 60 cent (contant 60 oent) Ieders regel meer 10 cent Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 cent per regeL (Buitenland SO oent .Reclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 26 cent (6 regels), driemaal voor 50 oent (i contant.) Alle betalende abonnés op dit blad, die In bet bezit eener ve zekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen onge.ukken verzekerd voor; werken. VP «V nana w voet. S 1# éénoog. 9 $0 W uuuu- W «0 wijsvinger. De uitkeeriing dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean" Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandscha Credietbank Nieuwe Gracht 11 vinger. I Donderdag, 18 Mei. üroote kerk n.rn. 2—3 uur - Orgel bespeling door den beer W. Ezerman. R. K. Vereeniging voor Volkszang in het Bisdom Haarlem le Algem. Vergade ring. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken flag van 10—5 uur. tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen. Zondagen en R.-K. Feestdagen. Tcy.er'j Stichting op de gewone Musenmtijden Ruitengewone tentoonstel ling van kunstwerken, berustende in de ver zameling van Teyler's Museum: de gravures van Lucas van Leyden, geb. 1404 te Leiden, al daar overleden 1533. „Een goede zaak beginnen Gelooven en beminnen Volharden kloek van zinnen Verwint 't all" Dr. Sehaepman. (Val, juist en wat mooi toepasselijk op de „goede zaak" van den volkszang zijn deze woorden van Sehaepman t Want ook in ons diocees, neen in ons Haar lem zijn mannen opgestaan, die deze goede zaak begonnen, die geloofden in de levensvat baarheid ervan en daardoor in 't succes dat zij hebben zou, die haar ook beminden en daarom moeiten noch opofferingen zich spaarden om te verbeteren en te veredelen wat uit zich zei- ven zoo mooi en edel is, maar door wansmaak en bedorven kunstzin verbasterd was, den zang sn vooral den Volkszang. En al is, volgens een oud Hollandsch spreek woord, „een goed begin het halve werk", zij wilden het niet laten bij beginnen, omdat zij, als van zelf spreekt, niet houden van half werk, maar hun geloof in en hun liefdé voor dit edele werk, dringt hen, om kloek van zinnen te volharden en aldus het al te verwinnen, d.w.z. hun pogen met succes bekroond te zien in den volkszang te veredelen. Of dit gelukken zal? Wij weten 't niet, doch we hopen en ver wachten het van harte. Want als er een streven sympathiek is, als er iets is wat onze mede werking verdient, dan toch zeker de volks zang, de zang van 't volk in huis en in de kerk, op straat en bij gelegenheden. Doch als we zien het succes, waarmede het pogen van de voormannen dezer beweging, waarbij de Haarlemmers in de eerste gelederen staan, in zoo korten tijd reeds bekroond is, wanneer we ook letten op de goede resultaten in andere bisdommen, dan mogen we met moed en vertrouwen de toekomst tegemoet gaan en ondanks vele pessimisten, het beste verwach ten op dit gebied. Een aanbeveling, een aansporing desnoods, lijkt dan ook b ij n a nog overbodig. Let wel: we zeggen bijna, want, al klinkt het ongeloof lijk, het is niet minder waar, er zijn nog velen - te veel zelfs die de schouders ophalen wanneer zij hooren spreken van verbetering van den Volkszang, niet omdat zij er tegen vijn, dezulk enzijn er gelukkig maar weinig, maar omdat zij het nut eu de noodzakelijkheid er niet van willen inzien. Voor hen moet het nu morgen de groote be- keeringsdag zijn. Laten zij onpartijdig zijn en hun goeden wil toonen om tenminste kennis te nemen van hetgeen de vereeniging voor volks zang wil en doet en we zijn er zeker van dat zij morgen na een enthousiaste rede van Al- phons Laudy en na gehoord te hebben welke degelijke en ook leuke liedjes die vereeniging in haar „Leeuwerk" heeft, zij zich zullen bekee- ren en volkszangers worden met hart en ziel W ant wil men een zaak liefhebben dan is een eerste vereischte, dat men ze kent en de zaak van den Volkszang kennen is haar liefhebben 1 Dat zij dan evenwel die liefde omzetten in daden en zich als lid opgeven1.per jaar is toch niet te veel, als men nog een maandblad op den koop toe ontvangten al dus de sympathieke vereeniging metterdaad steunen. „Weest allen apostelen en apostolinnen voor den Volkszang, ieder in zijn huiselijken kring- in zijne buurt, in zijn dorp, in zijne stad" heeft Prof. Dr. Paul Erédérieq gezegd in leuk ïiaamseh, laten wij die woorden onthouden en ernaar handelen, dan zal de dag van morgen een succes zijn, dan zullen de ijveraars voor verbetering van den Volkszang, onder wie een woord van dank en hulde niet mag onthouden worden aan den heer Jac. de Jong, alhier, die 't initiatief nam rijkelijk beloond zijn voor hun moeite en mogen zij allen, die medewerk ten met trots eens wijzen op de prachtige re sultaten, als op „h u n werk". KLEEDJES KLOPPEN. Een abonnó verzoekt ons te willen wijzen op den overlast, veroorzaakt door het uitslaan of uitschudden van tafelkleeden, loopers, matten en kleeden op balcons, onder de ra men van buren enz. Vooral, nu de zomer op het punt staat te beginnen en wij alreeds genieten van het zeld zaam schoone Meiweertje, schijnt het een zeer geschikt oogenblik daar de aandacht eens op te vestigen. Hoe dikwijls wordt niet het plezier een tuintje te hebben of op je bal- con of voor het open raam te zitten ver gald door een plaagzieke, om niet van helle- veegige te spreken, buurvrouw of huurmans dienstbode vergald. Dit is inderdaad zeer onhebbelijk en het mooiste is dat ongelukkig de politie niet zel den vruchteloos staat hier tegenover. Natuurlijk kan in een politieverordening bepalingen hieromtrent opgenomen worden, doch in de practijk geven deze heel wat moei ten in de uitvoering, vooral als het kloppen in tuintjes achter de huizen of op achterbal- con geschiedt. Hoe zal een politie-agent zulk een onbetamelijkheid constateer en? Om-van geen andere moeilijkheden te ge wagen. Neen, zoo ergens, don behoort in deze aangelegenheid een beroep te worden gedaan op de medewerking en vriendschapsgeest der burgerij, hetgeen wij bij dzen wenschen te doen! Nog het Werklicdenregle- ment. De heer Modoo, lid van den gemeenteraad stelt voor te bepalen, dat de aanvangsweekloo- nen na twee jaren dienst, na vier jaren dienst en na zes jaren dienst in dezelfde betrekking telkens met 0.60 zul enworden verhoogd, zul lende bedoelde verhoogingen evenwel niet wor den toegekend, indien bij Burgemeester en Wethouders ernstige grieven bestaan omtrent de wijze, waarop de betrokken werklieden bun arbeid hebben verricht. KAMER .VAN ARRETD. B. en [Wi der gemeente Haarlem maken bekend, dat de door hien vastgestelde kiezers lijsten voor de bovengenoemde Kamer van arbeid ter Secretarie der gemeente (le Af koeling) voor een ieder ter inzage „zijn ne- dergelegd, ien dat tegen betaling der kosten afschriften daarvan verkrijgbaar zijn. Bezwaren tegen die lijsten kunnen binnen veertien dagen na heden worden ingediend bij Gedeputeerde Staten der Provincie. DE OPENING DER VISSOHERIJ. Gedeputeerde Staten hebben bepaald, dat de visscherij in Noord-Holland, weder zal worden geopend den len Juni 1911 met zonsopgang met uitzondering van die op den schubloozen en den gedeeltelijk gescbubden edelkorper van eene mindere lengte dan van 45 centimeters. Het besluit zal echter ophouden te gelden op het tijdstip, waaroj) de nieuwe Visseherij- wet in werking zal treden. ONDERZOEK VERLOFGANGERS. De Commissaris der Koningin heeft bepaald, dat bet onderzoek over de verlofgangers van de militie te land in de maand Juni moet worden gehouden, te Haarlem zal plaats hebben in bet Militair Hospitaal, Kinderhuisvest, boek Mag- dalenastraat, voor de gemeenten Heemstede, Bennebroek, Zandvoort, Spaarndam, Schoten, Haarlemmerlieae en Spaarnwoude, Bloemen- daal, op Woensdag 7 Juni 1911, de verlofgan gers der gemeente Haarlem, 's morgens te half negen, de verlofgangers der lichting 1905, be- hoorende tot het wapen der infanterie, des voormiddaga te half elf de overige verlofgan gers der lichting 1905; des namiddags te half twee, de verlofgangers der lichting 1904, be- hoorende tot het wapen der infanterie; des na middags te lialf vier, do overige verlofgangers der lichting 1904. Donderdag 8 Juni 1911, de verlofgangers der gemeente Haarlem, des morgens te half 9, de verlofgangers der lichting 1909, behoorende tot bet wapen der infanterie; des voormiddags te half elf de overige verlofgangers der licht. 1909; des namiddags te half twee, de verlofgan gers der lichting 1906, behoorende tot het wa pen der infanterie; des namiddags te lialf vier, de overige verlofgangers der lichting 1906 en die der lichting 1903 Vrijdag 9 Juni 1911, des voormiddags te half negen, de verlofgangers behoorende tot de overige gemeenten van deze groep en des na middags te lialf drie, de verlofgangers der hiervoren. niet genoemde lichtingen van Haar lem, die nog aan het onderzoek moeten deel nemen. Voor Haarlemmermeer en Aalsmeer, Woenns- dag 14 Juni 1911, des voormiddags te negen uur. Voor Beverwijk, Wijk aan Zee en Duin, Uit geest, Heemskerk, Maandag 19 Juni 1911, des voormiddags te negen uur. Voor Velsen, Maandag 19 Juni 1911, des na middags te half drie uur. Aan het onderzoek zullen behooren deel te nemen alle verlofgangers der militie te land, onverschillig tot welke lichting zij behooren, met uitzondering echter van do verlofgangers, welke in 190^ voor het voor het onderzoek j bepaalde tijdstip uit anderen hoofde onder de wapenen zijn geweest, of die bestemd zijn om in 1911 onder de wapenen of in werkelijken dienst te worden geroepen, van de verlofgan gers, die in 1911 bestemd zijn tot het bij de landweer volbrengen van een verlengden mili- tie-diensttijd, of om naar de landweer over te gaan en van de verlofgangers, die zijn vrij- I gesteld van de verplichting om het onderzoek bij te wonen. j Tot den geregelden gang van het onderzoek zoo zegt de Commissaris o. m., kan de ijverige medewerking van de burgemeesters veel bijdra- gen, alsmede het toezicht van de veldwachters i waar zij de verlofgangers hebben geleid naar de plaats, voor het houden van het onderzoek aangewezen. Ik vestig hierop in het bijzonder de aandacht van de burgemeesters, daar het ge leiden en onder toezicht stellen van de verlof- gangers, vooral op de terugreis, veelal wanor delijkheden doet voorkomen. HAARL. ESPERANTISTEN. Dezer dagen zal voor de Haarl. Esperantis ten optreden de heer Rafael Nablé, uit Kairo (Egypte), thans studeerende aan de universi teit te Parijs. Reeds hield hij talrijke voordrachten in Duitschland, Zweden, Noorwegen, Spanje Portugal, Frankrijk en Oostenrijk, reeds maakte hij een reis door geheel Europa groo- tendeels alleen met behulp van Esperanto, terwijl hij dan ook zijn voordrachten in het Esperanto houdt Daar hij reeds over enkele maanden, wan neer zijn studiën te Parijs geëindigd zijn, naar Egypte zal terugkeeren, is hij nu nog in de gelegenheid kennis te maken met Hol- landsche Esperantisten. Zeker wel een bewijs, dat onze Haarlemsche Esperantisten zich sterk gevoelen inzonder heid ook de Katholieke Esp. Vereeniging wat ook blijkt uit het feit, dat de laatst go- houden ledenvergadering geheel in Esperan to geleid werd, terwijl verschillende leden zeer mooie Esperanto-voordrachten hielden. ACTE EXAMENS L. O. Gisteren zijn voor het examen L. O. ge slaagd de dames: J- D. Crêvecoeur. Enkhui zen; M. A. van Dorp, Leiden; J. C. Duursma, Bloemendaal; B. W. H. Germans, Haarlem; E. J. Vreeken, Zaandam. HET NIEUWE MUSEUM. De houw van het nieuwe museum is geguna aan M. van Ommeren alhier, voor de som van 99,914. IN T ZAND. Hedenmorgen half tien geraakte op den Heerenweg nabij de Koediefslaan een ver huiswagen uit Amsterdam, die moest uit wijken voor een dito van Muller uit Haar lem, zoover in 't zand, dat hij met behulp van dommekrachten door de omstanders er uit moest gehaald worden. Na een half uur kon hij zijn reis vervolgen. De Staalwaterbronnen werden gisteren door 83 personen bezocht. EEN MOEDIG OUD-STADGENOOT. Men meldt uit Rijswijk, d.d. 16 Mei aan de Maasbode: Gisterennamiddag omstreeks 5 uur, geraakte een 21/2-jarLg kind van den heer v. d. H. al hier, in de breede sloot aan de Julialaantjes te wa ter. Do WelEerw. heer A. Leasen, kapelaan alhier, die juist daar ter plaatse was, begaf zich onmid dellijk gekleed te water, en mocht na zeer veel moeite het genoegen smaken het kind boven wa!er tc brengen. Na zeer veel moeite mocht men gelukkig er in slagen de levensgeesten bij 't kind weder op te wekken. Do Weleerw. heer A. Leusen is, zooals de meeslen onzer lezers weten, een oud-Haarlem mer. DE GELEGENHEID MAAKT DEN DIEF. Terwijl eenige werklieden een houten schuur tje staande bij de voormalige Jamfabriek aan den Spaarndammerweg haddon afgebroken en deze afbraak langs den weg hadden gelegen, maakte de jeugd hiervan gebruik en nam ver scheidene planken mee. Was de politie niet spoedig ter plaatse geweest, dan was voorzeker alles naar het fornuis verhuisd. ONZE INDUSTRIE. Aan de Naaml. Venn. „Maatschappij tot voortzetting der zaken, gedreven onder den naam van Klaas Tilly, is vergunning verleend tot oprichting van eene oliekokerij met eene bewaar- en verwerkplaats van terpentijn in een gebouw te stichten op een gedeelte van het terrein aan het Zuider Buitenspaarne O.Z. HINDERWET. Tot 30 Mei e.k. 's voormiddags te kwart vóór 12 uur, is ter gemeente-secretarie (7e Afd.) ter inzage nedergelegd bet ingekomen ver zoekschrift van Bestuurderen der Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „De Eendracht", om vergunning tot uitbreiding van de bakkerij in het perceel no. 6 in eene poort aan de Klerksteeg, door het bijtrekken van het perceel aan het Donkere Spaarne no. 42, en het daarin bijplaatsen van een oven. .VERLOF. B. en [W. van Haarlem brengen, ter open bare kennis, dat is ingekomen een verzoek schrift van |W'. P. Hardijzer, om verlof, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan eterken drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in de kamer achter den winkel van het perceel aan de Groote Houtstraat No. 170. WAAR MEN ZICH AL NIET TOE LEENT. Gistermiddag liep hier een man door de stad, die reclame maakte voor een fabriek van schoensmeer. Hij was uitgedost in een geruit pak, met schoensmeer doosjes in plaats van knoopen. Zelfs ziin hooge hoed was vol met schoensmeerdoosjes en zelfs ook zijn wandelstok. Als het hem te doen is geweest om veel bekijks te hebben, dan heeft hij zijn doel bereikt, want dat had hij meer dan hem blijkbaar lief was. VOETBAL. De voetbalvereeniging „Juliana" alhier, heeft een goedgunstig antwoord ontvangen van den burgemeester op een door haar ge daan verzoek om te mogen spelen op een stuk land nabij het Kerkhof. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: H. Reinalda, Spaarn- wouderstraat 3, een mandje met rijwielbe- noodigdheden; H. Soellaart, Breestraat 10, een stoelenborstel; F. Heemskerk, Klaren- beekstraat 55, een electriseh instrument; J. van Aken, Gortesteeg 12, een grijze pet; J. van El, Amsterdamstraat 1, een zijden strik; A. Brandt, Amsterdamschevaart 66, een zak mes; A. van Huizen, Burgwal 4 rood, een lorgnet; het bureau van politie, een sleutel; A. Wouter Mourik, Javastraat 27, Schoten, een rijwielpomp; J. Senger, Romolenstraat 18, een ledige gonjezak; G. Koster, Da Costa- straat 17, een rozenkrans; J. Artler, Kruis straat 44 H, een rozenkrans. (Zie Stadsnieuws verder op in dit Blad.) Donderdag, 18 Mei. NIEUW-VENNEP in het café van Mej. de Wed. J. Stapel 2 uur Not. J. A. Over- meer. Het recht van opstal op een perceel grond, benevens het daarop staande huis, te Haarlemmermeer bij de Leeghwater. NOORDWIJK AAN ZEE in badhotel Konijnenburg half 12 uur Not. Binnen dijk 1. Een Woonhuis met Schuur en erf te Noordwijk aan Zee aan de Schoolstraat. 2. Drie woonhuizen met schuren en erf, al daar aan de Schoolstraat. BLOEMENDAAL in het Bloemend. Ver kooplokaal 10 uur Not. J. H. Wilder- vanck de Blécourt Verkooping Inboedel. BEVERWIJK in botel „De Zon" 12 uur Not. Moens 1. Een Woonhuis en Erf aan de Koning straat no. 116. 2. Een ruime, dubbele Timmermanswinkel, daarnaast, no. 118. 3. Een voor weinige jaren nieuw gebouwd Woon- en Winkelhuis, naast het voorgaande perceel, op den hoek van de Koningstraaat no. 120 en den Patersweg no. 2. 4. Een Winkelhuis aan de Kloosterstraat no. 1, hoek Koningstraat. 5. Een Woonhuis aan de Kloosterstraat naast het voorgaande perceel. 6. Een Huisje en Erf aan de Klooster, straat no. 26, Not. G. D. Boerlage no. 1. Een Hee renhuis met Tuin, te Beverwijk, Zeestraat 25. nos. 2 en 3. Twee huizen onder Wijk aan Duin nabij Beverwijk, aan de Zeestraat C. 36 en 37. HAARLEM in het gebouw van den Prov. Bestuur door Gedep. Staten: het doen van leveringen ten behoeve van df Heldersche zeewering. Raming 16.606. het onderhouden en vernieuwen van het verfwerk van de gebouwen, kunstwerken, enz., behoorende tot het Noordzeekanaal, gedurende de jaren 1911, 1912 en 1913, in drie perceelen en in massa. Raming per jaar: le perc. ƒ4000; 2e perc. 3000; 3e perc. 1800. bet verbeteren van hoofden op het Noorder- strand van het eiland Vlieland, provincie N.- Holland, en het herstellen van hoofden op dat strand van stormschade. Raming ƒ57.700. EERSTE KAMER. De Kamer heeft gisteren de twee nieuw» leden mrs. Van Lanscbot en Van den Berg toegelaten en bare werkzaamheden geregeld. TWEEDE KAMER. De Kamer heeft gisteren zonder discussie of stemming aangenomen eenige koloniale en an dere wetsontwerpen; onder meer: de overeen komst met waterschap Noord-Oostelijk Noord- Brabant, waarbij de som, welke dat waterschap ingevolge de met den Senaat in 1883 gesloten overeenkomst mag inhouden van zijne bijdra ge ad 2 millioen gulden in de kosten der ver legging van den Maasmond, wordt bepaald op ten hoogste 450.000. Voorts is goedgekeurd een onteigeningsont- werp ten behoeve van de ongestoorde ezploita* tie van den Betuwschen Stoomtramweg in d» gemeente Eist. Vervolgens werd behandeld het onteigening» ontwerp om zekerheid te erlangen, dat een deel der Loolaan en een aansluitend deel van den achterweg te Voorburg voor doeleinden van algemeen belang beschikbaar blijven of komen. Dit ontweip werd goedgekeurd. Daarna hield de heer Troelstra zijn interpel latie be'rekkelijk het recht van vereeniging onder liet spoorwegpersoneel. Hij richtte daarbij tot den minister van Wa terstaat verschillende vragen, nl. of de spoor wegarbeider Franken te Zaandam door de di rectie der H. IJ. S. M. eervol ontslagen is en zoo ja, welke feiten tot dat ontslag aanleiding hebben gegeven; o! de minister onderzocht heeft of er verband bestaat tusschen dat ontslag en. Franken's lidmaatschap van de Ned. vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel en zijne pro paganda daarvoor bij het personeel der H. IJ. S. M.of de minister het recht van organisatie van personeel der spoorwegmaatschappijen er kent en of deze erkenning insluit dat de minis ter niet alleen zelf met de vakorganisaties over de belangen van het personeel wil onderhande len. Op echte Troelstra-manier verviel hij in den loop van zijn niets-zeggende rede in het triviale De vergadering werd verdaagd tot heden 11 uur. Bries-en-visitatie. Door de heeren Hubrecht en Drucker is als amendement voorgesteld om het eenig artikel van het wetsontwerp houdende bepalingen om trent de visitatie van met de post van buitens lands aangekomen brieven, aldus te lezen: Wanneer vermoeden bestaal, dat een. met de post van buitenslands aangekomen brief voor werpen bevat die aan invoerrecht zijn onderwor pen, wordt den geadresseerde daarvan kennis ge geven. Indien deze binnen, 24 uren na afzen ding der kennisgeving ten postkantore mede deelt, dat hij geen bezwaar heeft tegen ppenü\g van den brief, in zijne tegenwoordigheid, door een ambtenaar der invoerrechten, wordt zoodra mogelijk lot die opening overgegaan. Blijkt daar bij, dat het vermoeden ongegrond was, dan wordt de brief met inhoud onmiddellijk aan den gea dresseerde uitgereikt. Blijkt daarentegen, daf d<j brief voorwerpen bevat, die aan invoerrechten zijn onderworpen, dan geschiedt de uitreiking van den brief met inhoud eerst nadat de belas-* ting en de kosten door den geadresseerde zijn betaald. Heeft de geadresseerde niet binnen, boven ge noemden termijn van 24 uren de bedoelde mek üedeeling ten postkantore gedaan, dan wordt d& brief, op last en ten overstaan van don rechter van het kanton waarheen de brief „geadresseerd is door den ambt»"-v- Ar invoerrechten geopend en gevis

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 1