BUITENLAND. BINNENLAND. TELEGRAMMEN. Bloembollencultuur. HET BEZOEK VAN PRESIDENT FALLIERES. liGEZONOEH, veiling. OVERZICKT. Gelijk .altijd wordt Keizer [Wilhelm, hij gelegenheid van zijn bezoek aan Engeland, uitstekend geprezen door de pers. Dat hoort natuurlijk zoo en daar zijn Engelsehen nu eenmaal Engelschian' voor. Zelfs de vijan den van Duitsehland kunnen hem wel lij- Öen. Niet alleen, omdat hij zoo dikwijls zjjh genegenheid en eerbied heeft getoond voor koningin Victoria, voor de onthulling van wier standbeeld keizer en keizerin zijn over gekomen, en hij blijk heeft gegeven, gaarne onder de Engelsehen te verkeeren, maar men mag hem uit een genegenheid, die op be wondering berust. Men vindt hém een vorst van top tot teen, heeft eerbied voor zijn wils kracht, zijn werkkracht, zijn ideale be schouwing van het leven en van zijn taak. Daarbij komt, dat hij in den zorgelijken tijd van den Boerenoorlog en sedert herhaalde lijk zich een goed vriend van Engeland heeft getoond. Men kan dan ook hij liberals zoo- wel als unionistische bladen ook hu weer woorden van hartelijk welkom aan keizer (Wilhelm gericht zien.: Ofschoon er van alle kanten die nadruk op wordt gelegd, dat dit 'een bloot familiebe zoek is, dat met politiek niets te maken heeft bij de aankomst was dan ook noch de kei zer noch de koning, noch een der prinsen in uniform, behalve de prins van [Wales die zijn adelborstpak droeg spreken ver scheiden kranten als hun meening uit, dat bij een bezoek dat een week duurt de politiek in vertrouwelijke gesprekken moeilijk ach terwege kan blijven. In dit verband wijst men er pp, dat er Ben ambtenaar van het Duitsche ministerie van huitenlandsche za<- ken von Treutler in bet gevolg van den keizer is meegekomen. Het gedenkteeken voor wijlen Koningin Vic toria is gisteren plechtig onthuld door 'dien Koning, in tegenwoordigheid van dien Duit- sehen Keizer, een aantal koloniale eerste- ministers, die thans in Engeland vertoeven voor de Imperial Conference, het corps-di- plomatique enz. Precies te twaalf uur drukte de Koning op een knopje, tien gevolge waarvan door een electri schen stroom de draden wegsmol ten, die het hulsel van het monument op hielden. Toen bet omhulsel viel, werden door het in St. Jamespark opgestelde geschut van Royal Honsq Artillery 41 saluutschoten ge lost. De troepen presenteerden het geweer. Na de onthulling marcheerden de bij, de plechtigheid aanwezige troepen langs de tri bune, waarop de Koning en dis Keizer ston den om de troepen te ealueeren. Het weer was schitterend mooi. 1 De onthulling van het gedenkteeken vajn koningin Victoria moet een van dis meest schitterende en indrukwekkende plechtighe den geweest zijn, die ooit te Londen zijn gezien. Het schouwspel van die honderden verschillende uniformen van officieren, ambtenaren en diplomaten in den heerlijken zonneschijn was buitengewoon. De Koning, antwoordend op esri toespraak van Viscount Eisher, voorzitter van de eom- sie voor het gedenkteeken, herinnerd© aan de belangstelling door Koning Eldward in de totstandkoming van het monument ge toond, en aan het aandeel hierin genomen door de koloniën. Hij gaf uiting aan de groote voldoening van hem zslf en van zijn familie, dat zijn waarde nesf de Keizer, ver gezeld van de Keizerin, hij deze historische plechtigheid aanwezig waswees op de lief de en ver sering „die de Keizer steeds voor Koningin Victoria gevoelde en verklaarde dat 's Keizers aanwezigheid in de laatst© dagen haars levens nimmiar zal worden ver geten. Sterke, levsnde banden van bloedver wantschap en vriendschap vereenigen onze tronen en onze personen, de natie verheugt zich met mij, dat de Keizer hier heden aan wezig is om deel tie nemen aan de onthul ling van het gedenkteeken. De Koning ein digde met een warme waardeering .van Ko ningin Victoria's toewijding aan haar plich ten in het openbare leven. Ook KRETA, 'dat eeuwig brandnest van politieke verwikkelingen, laat weer eens iets van zich hooren. De beschermende mogendheden hebben, naar een telegram meldt, aan de Porte Ver zocht de uitzending van Mohammedaansebe rechters, Kadis, naar Kreta, nog pens in overweging te nemen. Dit besluit tot uitzending heeft een' voor geschiedenis. Dtc Mohammedanen willen die, omdat zij hunne oneenigheden en gesciiil- len niet willen onderwerpen aan de Kre- tenser rechters, maar die naar [Mohamme- daansch gebruik door den Kadi willen doen beslissen. De parlementaire leider der Kre tenser Mohammedanen, Neim Bey, verklaar de, dat dit alleen belang heeft voor de Mi> hammedaansche bevolking; de oplossing der Kretenser quaestie heeft daarmede niets te maken, die oplossing hangt noch van de Turken, noch van Grieken af. en de Kretesn- eer Christenen hebben ongelijk, als zij mee- nen dat de ontwikkeling dier Kretenser kwes tie door die benoeming zal worden geschaad of belemmerd. Doch do Christelijke bevolking van Kreta is het met die opvatting niet eens Voor haar bcteekent de uitzending van Kadi,- een achteruitgang; want de Grondwet van 1907 beveelt, dat dia rechters (kadis) zullen be noemd worden door den Riageeringscommis- earis en zij zien ean schending dier Grond wet en 'n bevestiging van de Turksche macht in het feit, dat thans die rechters door den Turkschen Sjeik nl Islam worden aangewe zen, door den sultan worden banoemid, door de Porte worden bazoldigd. De Turksche regaering heeft nu besloten Kadis te benoemen, en naar Kreta te zen den. De Kretenser Christenen besloten de komst dier Kadis te belatten, desnoods met geweld te verhinderen, dat zij in Kane a aan land etappen. Om ongeregeldheden te voor komen hebben dia beschermende mogendheden Turkije gevraagd den maatregel nog eens te overwegen. Doch daarmede is de kwestie geenszins van de baan. De opstand in Yemen. Te Goez had een een gevecht plaats tusschen den sjerif vanMek-> ka, sa drie duizend opstandelingen uit A»sir. Do opstandelfngen verloren negen dooden en vijf gewonden. Canalejas in het gedrang. Onecnigheid in de liberale partij schijnt de positie van. Canale- jas in ernstig gevaar te brengen. Volgens den correspondent van de Journal zou de koning met den premier van meening verschillen over hetgeen Spanje te doen staat ten opzichte van de Marokkaansche kwestie: de jonge vorst moet da zijde gekozen hebben van de groote partij, welke aanstuurt op militaire interventie in Ma rokko. De minister-president daarentegen vreest van dergelijke politiek zoowel buiten- als binnenland- sche moeilijkheden. In politieke kringen wordt generaal Wcyler genoemd als opvolger van den heer Canalejas. Een dagblad verkocht voor acht millioen. Het dagblad de „Yossische Ztg.", opgericht in 1704 is verkocht voor de bagatel van acht mil lioen. Waartoe het ongeloof leidt. Te New Vork heeft een dokter, zekere William Latson, zich van het leven beroofd onder geheimzinnige en tamelijk verdachte omstandigheden. Het schijnt, dat hij geloofde, dat de dood slechts een schijn- loestand is, en dat hij, door zich het leven (të benemen, eenvoudig de kluisters slaakte, die zijn ziel gevangen hielden. Welk een verdooldheid! Boosévelt op het tapijt? Dickinson is af getreden als minister van oorlog der Ver. Staten in Amerika. Stimson is tot opvolger benoemd. Doch dit heeft in politieke en finaracieele krin gen te Washington en New York eenige ongcrust- jheid gewekt. Want de verheffing van Stimson [kwam tolaal onverwacht; en velen vreezen, er een bewijs in te moeten zien voor hel feit, (dat Roosevelt's invloed opnieuw overwegend is ge worden in het Witte Huis. Stimson is ui. een protégé van Roosevelt. Hij was bij de jongste verkiezingen diens camlidaat voor het gouver neurschap van den staat New York'. Sommige zakenlui vreezen nu, dat Stimson. als minister van oorlog wat al te Roosevelliaansch zal optre den, hetgeen mét name ki de delicate Mexi caan sche quaeslie we! eens onaangename ver rassingen zou kunnen geven. Een gevierd jubilaris. Veldmaarschalk Frei- herr von der Goltz, de welbekende hervormer van het Turksche leger, heeft zijn 50-jarig dienst- jubiieum gevierd. Keizer Wilhelm zond zijn por tret, de Sultan van Turkije een militaire missie, die het grootkruis van de Medsjidjeorde met briljanten bracht en het Turksche leger kost bare geschenken, Perzische tapijten en een fraai zilveren middenstuk voor den feestdisch. Mijnramp. Een ramp, veroorzaakt door de zelfde omstandigheden ais die door welke on langs de mijnramp te Escouliieaux plaats had, heeft Zaterdagavond, om 7 uur, plaats gegre pen in de kolenmijnen van het Noorderbekken van Flénu, in de gemeente Ghlin. Een ploeg van, 12 arbeiders werd naar hoven gebracht en de bak ging omhoog tot tegen de balken, doordien de asch klampen niet geplaatst waren. De schok was buitengewoon hevig. Al de ar beiders werden min. of meer zwaar gekwetst, een hunner, Arthur Delman gen celen, werd doo- delijk gekwetst weggevoerd. Het parket van Bergen heeff reeds een on derzoek begonnen. De opstand in Albaniö. Vierhonderd op standelingen deden een aanval op een Turksch delachemenf, maar werden met groote verliezen teruggedreven. De Turken verloren 15 man. De rebellen werden te Poeka eveneens teruggesla gen. De opstand in Meaieo. Carbajal heeft uit Mexico last ontvangen de vredesonderhandelin gen te hervatten. De opstandelingen maakten zich meester van Pachuca, zestig mijlen ten noordoosten van de hoofdstad, een der rijkste mijnsleden in. de re- I publiek. Tegenstand werd niet geboden, de gou verneur nam de vlucht. De telephoniste, die zich met de hoofdstad in verbinding stelde, deelde mede, dat de op standelingen de regeeringsgebouwen in de lucht deden springen met dynamiet. De gevangenen werden uit de gevangenis gehaald en in vrijheid gesteld. De winkels en handelshuizen zijn niet geplunderd, wel is dat geschiedt met de Natio nale Bank en een andere Bank. Abüoel Ham id. Uit Saloniki komt w eer eens nieuws over Abdoel Hamid. Er wordt gemeld, dal de gewezen sultan, zich dezer dagen uit een der vensters van de villa Allantini, waarin I hij gevangen wordt gehouden, in zee wilde stor- ten. Hij werd echter belet zijn voornemen uit te voeren. De sultan is, zooals men weet, niet erg goed snik. Uit het Lagerhuis. Bij de indiening van de begrooling in het stampvolle Lagerhuis deel de minister Lloyd George mede, dat in de bë- grooting zou worden voorgesteld pm aan de parlementsleden een jaarlijksche vergoeding van 400 p. st. toe le kennen. Reiskosten zullen ech ter niet worden vergoed. De ministers zullen als kamerleden geen vergoeding ontvangen. Dé kosten zullen 250.000 doll, bedragen. De minister wees er verder op, dat het afge- loopen jaar een batig saldo van 5.607.000 doll, heeft opgeleverd, van welke 1.500.000 doll, vol gens het wetsvoorstel op de verzekering, voor sanatoria bestemd zullen worden, 2.357.000 doll, ivoor delging van schuld en de rest voor ont wikkelingsdoeleinden. De inkomsten worden geraamd op 181.621.000 doll., de uitgaven op 181284.000 doll, het ver moedelijk overschot op 337.000 doll. De vooruitzichten voor het voortduren van den guns tig en toestand van den handel zijn uit stekend. De minister sprak verder de verwachting uit, dat het mogelijk zou zijn om, wanneer in de eerstvolgende jaren de beperking van de uit gaven van de vloot tot stand zou kunnen komen, gelegd, zonder dat de belastingen verhoogd be- hoeven le worden. i Brutale plundering te Lissabon. Personen, j die een huls hadden gehuurd naast een juwe- lierszaak te Lissabon, zijn langs een onderaard- sche gang, die zij gegraven hadden, in. den win kel gekomen en hebben alle juweelen. die er zieh bevonden, meegenomen- De waarde van het gestolene bedraagt 300.000 francs. nfsle?-presldent Canalej'as: .jSpabjé wr8 fni TRa-- rokko absoluut neutraal blijven, wij! hebben ech ter in onze invloedsfeer politiefuncties te ver vullen en kunnen ons daarin door geen andere natie laten vervangen. „Wanneer zich feiten mochten voordoen, die niet te voorzien zijn, zouden wij ons naar ouzo versterkingslinie moeten terugtrekken. „Het optreden van Frankrijk kan op verschil lende streken een terugwerking uitoefentem en' mocht het gevolg ervan een toestand van anar chie zijn en er aanvallen op de Fransehe troe pen of invallen in pns gebied worden gedaan', dan zouden wij alle middelen moeten te baat ne men om deze te verhinderen,'1 De Duitsclio Kroonprins naar Husland. De kroonprins, die gistermorgen de Oost-Duit- sche tentoonstelling voor industrie, handel en landbouw te Posen opende, vertrok in den na-s middag naar Petersburg. Spanje en Marokko. MADRID, 16 Mei. In antwoord pp de opmer kingen van dwi republikein Ascarat» ztódé mi- PRINS HENDRIK NAAR WIERINGEN. Men meldt nit Wieringen aan het ,Vad.": In verhand met het bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik op 1 Jnni a.s. aan Wieringen, waarover hier druk gesproken wordt, is niet onaardig te vermelden, dat de oude heer Jb. Mulder Lzn., te Hippolytushoef nog in het bezit is van een zilveren lepel, een herinne ring aan een vroegeren prins, welke in 1739 ons eiland heeft bezocht. De grootvader van den heer Mulder had toen deze hoogheid in een boerenwagen over het eiland gereden, waarvoor hij een belooning ontving, waarvoor hij zich, als herinnering aan dezen hoogen passagier, een zilveren lepel kocht, waarin hij onderstaand versje liet graveeren: Zijt welkom gij vorst en heer, Zijne Hoogheid keert met vreugde weer, Zijne Hoogheid komt hier onverwacht, En heeft ons eiland mild bedacht. 8 m. 4 d. 1739. De heer Mulder wist zich nog te herinne ren, dat zijn grootvader hem vertelde, dat in diens tijd het zeewater soms hij storm te H. Hoef in de huizen kwam. En hoewel men vele malen bij de regeering had aangedrongen om een dijk, hieven deze verzoeken vruchteloos. Korten tijd na het bezoek van den prins be gon men echter den Noorderdijk te leggen. DE REIS VAN DEN DUITSCHEN KEIZER. Het Duitsche Keizerspaar keert Zondag avond naar Vlissingen terug en zal Maandag morgen omstreeks 10 uur de reis naar Duitsehland per extra-trein voortzetten. ONDERSCHEIDING. Het heeft Z. H. den Paus behaagd, den WelEdelgeboren Heer J. A. A. Mutsaers te benoemen tot Commandeur in de Pius-orde met de plaque. De heer Fallières zal de reis naar Neder land maken aan boord van een kruiser die evenals een boulevard te Parijs den naam van „Edgar Quinet" draagt. Deze naam is nietszeggend voor een zeeva rend volk als de Hollanders, die haar vruch teloos zullen zoeken in de annalen der Fran sehe admiraliteit. Edgar Quinet zou zelf nog meer verwonderd geweest zijn, zijn naam te zien geschreven op de steven van een oorlogs schip, hij, wiens militaire loophaan zich be perkte tot het jaar 1848, toen hij als kolonel der nationale garde diende. Verder memoreert het blad, dat Edgar Qui net, de schrijver is van een dramatisch ge dicht „les Esclaves", dat nog door geen too- neeigezelschap ooit werd opgevoerd. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is benoemd tot rechter in de arr.- rechthank te 's Gravenhage, mr. J. AE. van Rhede van der Kloot, thans id. te Dordrecht. Bij K. B. is A. Jansen, voorzitter van bet college van regenten over de godshuizen en den alg. arme te 's Hertogenbosch, bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. DE TARIEFWET. Onder voorzitterschap van den heer J. S. Meuwsen hield gisteravond in „Eensgezind heid" de Algemeene Winkeliersvereniging te Amsterdam een buitengewone ledenverga dering. Het slot was dat een motie werd aangeno men van den volgenden inhoud: „De vergadering der Algemeene Winke liersvereniging te Amsterdam, gehoord de inleiding over de voorgestelde wet ter ver hooging der invoerrechten; gehoord de be sprekingen; overtuigd, dat door de aanne ming dezer wet de belangen van den winkel stand in de hoogste mate worden geschaad, verzoekt uw college deze wet niet aan te ne men". INTREKKING VERBANNING TINSLET. De Haagsche hoefijzer-correspondent van het Hbld. meldt: Dat het besluit tot verbanning van den ver tegenwoordiger der Uraniumlijn, den heer Tinsley, dezer dagen is ingetrokken, heeft natuurlijk hier en daar bij hen, die gaarne achter alle zaken iets verborgens zoeken, het vermoeden gewekt, dat onze Regeering ge zwicht was voor Engelsche pressie. Ik meen te kunnen verzekeren, dat dit_ volstrekt on juist is. De Engelsche Regeering beeft zich van den aanvang af op het standpunt ge steld, dat de Nederlandsche Regeering vol komen in haar recht was en dat er niets viel te protesteeren, noch zelfs te reclameeren, De intrekking van het verbanningsbesluit is dan ook louter het logische gevolg' eenerzijds van het feit, dat de omstandigheden, waaronder de heer Tinsley aanleiding had gegeven tot zijn verbanning, waren verdwenen, zoodra de Duitsche Regeering geen bezwaar meer maakte om Russische landverhuizers op con sulaat-passen door te laten. Langere verbanning van den heer Tinsley had toen geen zin meer en vandaar de in trekking. TWEEDE INTERN. CONGRES VAN KATH. ESPERANTISTEN. Het Congres-comité tot regeling van bo venstaand congres verzoekt ons opname voor het volgende: Aan de Katholieken van Nederland. Nog eenige maanden scheiden ons van het oogenblik, waarop in Den Haag, onze schoo- ne Residentie, een hoogst belangrijk interna tionaal congres zal gehouden worden. Doch niet alleen hoogst belangrijk, zeer merkwaardig tevens. Voor 'teerste staat ons borg de lijst van sprekers en de te behande len onderwerpen, allen van actueel belang voor het Katholicisme, terwijl de merkwaar digheid van dat in Augustus te houden con- *rea zal bestaan in de eenheid der taal, waar- In al de besprekingen zullen gebonden wor den. Wij bedoelen hier het: Tweede Internatio naal Congres van Katholieke Esperantisten. Het met zoo buitengewoon succes bekroon de le Intern. Congres, van 27 Maart tot 1 April 1910 te Parijs gehouden, drukte den wensch uit, dat, gezien de activiteit der Ne derlandsche Katholieken in zake de oprich ting van den Nederl. Roomsch-Katholie- ken Esperantisten Bond, „Nederlands Kato- riko", in aanmerking nemende het buitenge woon groot aantal der in korten tijd aange sloten leden, ons land meer dan andere lan den in aanmerking kwam voor het in 1911 te houden 2e congres, temeer nog, daar het „Zevende Esperanto Wereldcongres" even eens in den nazomer te Antwerpen zou ge houden worden. Het behoeft geen betoog, dat dit besluit, alhoewel een groote eer voor ons land en „Nederlanda Katolilio" tevens, ons met eenige bezorgdheid vervult, gelet op de betrekkelij ke jeugdigheid van onze Nederlandsche be weging en de menigvuldige werkzaamheden, daaraan verhonden. Niettemin, eenmaal het besluit genomen, hebben wij na rijp beraad j besloten, de voor ons land zoo eervolle op- j dracht te aanvaarden, vertrouwende op den j steun onzer geloofsgenooten-samideanoj, die I door aan te sluiten bij „Nederlanda Katoliko" j getoond hebben, onze beweging van zooveel nut voor onze Moeder de Heilige Kerk, een goed hart toe te dragen, i Maar ook tot degenen onzer broeders en zusters in Christus, die tot nn toe buiten onze beweging hieven, die ons streven of wel niet de aandacht waardig keurden of wel ons po gen voor overbodig, nutteloos, zoo niet erger beschouwden, richten wij bij deze het drin gend verzoek, niet langer te volharden in zoodanige houding, en ons ijveren, meerdere malen door Z. H. Pius X goedgekeurd en gezegend, die aandacht te schenken, welke zij ten volle waardig is. Wij vertrouwen dan ook, dat de verschillende publicatiën, welke het Congres-comité noodig zal oordeelen ter ken nis te brengen, ieders volle aandacht zulleD trekken. La Komitato por „Nia Dua." PEST OP JAVA. Een nader regeeringstelegram van 16 Mei meldt: „Afdeeling Malang: Gisteren (15 dezer) tien gevallen, waarvan drie dooden. „Van de districten Penanggoengan en Ngan- tang geen bericht ontvangen. „Van de koortsgevallen op dertien en veer tien dezer bleken er twee pest te zijn. Van de pestlijders van vorige dagen overleden er nog tien. „Soerabaya één geval; Kediri geen geval len; Madiden: de verdachte lijder is koorts- vrij". Oesterschelpen. Bij het sloop ingswerk van het vroegere gebouw der firma Hirsch op het Leidscheplein te Amsterdam heeft men dezer dagen onder de fundamenten een tweetal lagen oesterschelpen gevonden. Karrenvrachten vol werden uit den grond te voorschijn, gehaald. Naar alle waarschijnlijkheid heeft men jaren geleden deze oesterschelpen voor aanplemping gébruikt. Men kan toch moeilijk veronderstel len, dat eeuwen, geleiden soldaten, die bij de Leidschepoort de wacht hat (den hun vrijen tijd gebruikten, om oestermaaltij'den te organiseer en I Staking. Te Geldrop is bij den aanleg van den spoorweg EindhovenWeert eene werksta king uilgebroken, van een 70-tal grondwerkers, die niet tevreden over het loon den arbeid neer legden en 22 cent per uur eisehten (eene ver- hooging van 2 centi.) Staking te Wormnr'veer. Te Wormerveer hebben de opperlieden en de losse arbeiders in de bouwvakken, te zamen ongeveer 100 man, den arbeid neergelegd. Zij willen het uurloon, dat voor deze categorie van werklieden 21 cents bedraagt op 24 ct. gebracht zien. Bij de in aan- bouw zijnde fabrieken aan den. Noorddijk en het Zuideinde niet gewerkt. Ook de heiers hébben zich bij de staking aangesloten, zoodat het heiwerk voor dé graan silo aan den Noorddijk en voor de nieuwe fa briek van de firma Boon en Comp_. .thans ge heel stil ligt. Inbraak. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben inbrekers met valsche sleutels .-zich toegang verschaft tot het pakhuis van den vliegenier van Bussel, aan de Botersloot te Rot terdam, waar hij een fietsenzaak heeft. Een slagersjongen, die kwam om zijn fiets öp te pompen, vond de deur hedenmorgen, open. Er bleken vier rijwielen gestolen te zijn. Oplichters. Op het erf van een. melkver- kooper aan den Bergweg te Rotterdam is op geslagen een afgebroken circustent. Gewapend met een valsch volgbriefje hebben zich een paar man nen bij dien melkverkooper vervoegd en daar afgehaald ongeveer 540 kilogram gasbuis bij deze tent behoorende. In den Zwaanshals hebben zij de gasbuizen verkocht. Een winkelierster te Amsterdam heeft aan gifte gedaan, dat zij van twee Engelsch spre kende mannen voor een hun verkochte horloge ketting een valsch Engelsch bansbiljet van 5 pond sterling in betaling heeft gekregen, waar van zij f 50 heeft terugbetaald. Het tweetal moet nog meer valsch papier bezitten. Een kras stuk. Inderdaad, het is 'n kras stuk, dat Zondag te Maastricht door een con ducteur der S.S. is uitgehaald. Genoemde con ducteur schijnt te liefhebberen in duiven, een sport, di© in Zuid-Limburg een soort manie is geworden. Het „relsseizoen" is thans voor de duiven aangebroken. Do conducteur had zijne duifjes laten inschrijven voor een wedstrijd uit Frankrijk. En Zondagochtend j.l„ nog betrekke lijk vroeg in den morgen, kwam de gelukkige dui- venbezitler twee duiven in het clublokaal bren gen, welke duifjes zoo pas van de groote reis waren aangekomen. Er was nog geen enkele andere duif op het hok teruggekomen. Uit een door het bestuur ingesteld onderzoek bleek, dat de duiven Ier plaatse een. uur later waren in vrijheid gesteld, dan de eerste Jtwee prijswin nende duiven le Maastricht waren gearriveerd. Van het geval werd aangifte gedaan bij de ge- meente-politie, die een nauwkeurig onderzoek instelt. Moord. Op den lsten Mei op den avond kwamen een drietal mijnwerkers in een herberg nabij de Duitsche grenzen to Kerkrade, bene- j vens een vier'lal boerenknechten. Twee dier mijn,- j werkers hoorden thuis te Bleyerheide, Kerk- rade. Tegen middernacht kreeg men onderling ruzie. De mijnwerkers, die evenals de knechten dronken waren, volgden dezen, toen. allen de her berg hadden verlaten. Twee hunner wisten zich te verbergen, de beide anderen zochten hun heil in da vlucht. Da 29-jarige Johan J., die slecht taH been .was, werd door de mijnwerkers, inge haald. Het drietal viel met open messen öp ïïerrï aan, en bracht hem een dozijn steken toe1; eeii steek raakte de longen, een tweede steek trof de lever. Thans is hij in het hospitaal te Bardenberg overleden. Nederl. speelhuishouders naar Duitseh land. In het „Berliner Tageblatt" lezen wij, dat de Berlijnsche politie op het oogenblik speurt naar Belgische en Hoilandsche speelhuishouders, die uit hun vaderland verdreven, thans Rijnland en ook Berlijn overstroom en, om te trachten er nieuwe speelhuizen op te richten. Té Dussel- dorf, Keulen, Aken en ook in Berlijn zijn dezé beroepsspelers reeds geobserveerd. De Berlijn sche politie houdt thans met name het oog op drie spelers, Willem Content, Elens en Brandon, dia vroeger te Scheven ingen speelbanken had den en thans op weg naar Berlijn zijn. Het onweer. Te Zuiddorpe (Z.) is de blik sem in de schuur van den landbouwer C. da Clercq geslagen. Aan redden viel niet le denken; waardoor in de vlammen omgekomen zijn: ceu merrie met veulen, drie vette stieren, zes kalve ren en een tiental varkens. Ook alle landbouw gereedschappen, waaronder splinternieuwe zijn verbrand. Geverreden. De kolenwerkcr L. H„ uit Schie dam, die Maandag aan den Beukeisdijk te Rot terdam op het emplacement van de H. IJ. S. M. door een spoorwagen werd overreden, is in <den afgeloopen nacht in het Ziekenhuis aldaar aan de gevolgen overleden. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzender niet teruggegeven. „LITURGISCHE VOLKSZANG." Haarlem, 16 Mei 1911. Mijnheer de Redacteur! Met groote ingenomenheid heb ik het be richt gelezen in de „N. H. Crt." van Zaterdag 13 Mei, meldende, dat Woensdag 17 Mei des morgens ten 9 ure een H. Mis zou worden opgedragen, waarbij de jeugdige leden der H. Kindsheid de toepasselijke liturgische ge- zangers zouden zingen. Dit bericht, hooggeachte redactie, trof mij ne aandacht en wekte in hooge mate rnjjn be langstelling, en ik meen goed te doen, dat bericht laten we zeggen volledigheidshalve met een enkel woord aan te vullen. Heden hebben de jeugdige leden der H, Kindsheid met hunne zangen onmiddellijk deelgenomen aan de hoogverhevene liturgi sche handelingen. Hier werd dus gehandeld onmiddellijk naar den geest van onzen H. Va der Paus Pius X. Het volk moet deelnemen aan de liturgie en hoe kan dat volkomener dan door zijn zangen met het gebed des priesters te vereenigen. Wat een schoon begin. Ja, wij mogen do ijverige presidente van de H. Kindsheids-ver- eeniging, mej. Cato Lans, onzen hartelijken dank niet onthouden, die tot dat schoone denkbeeld het initiatief nam. Nadat de herder van de Spaarne-paroehie, de ZeerEerw. Zeer- gel. Heer Dr. Th. M. Vlaming zijn ingeno menheid had betuigd, was het alweer mej. Lans, die haar plannen den directeur van het Spaarnekoor mededeelde en van den heer do Jong krachtigen steun ondervond in de ui 5- voering van haar wel overwogen plan. Ik zeg terecht „krachtigen steun;" want na dat de Eerw. Zusters van het St. Veronica- gesticht aan het Spaarne en de H.H. onder wijzers van de St. Canisiusschool zieh met de partij-bestudeering zich met kracht geduren de enkele weken ingespannen, dit groot koor van jeugdige executanten tot eene goede uit voering voor te bereiden. 't Is inderdaad een schoon begin, en naar ik vurig wensch, zullen meerdere kerkelijke uit voeringen volgen, waaraan de geloovigen kunnen deelnemen. Ik koester daarvoor goede verwachingen, en mij dunkt geen ongegronde. De heer de Jong toch, populair door zijn Volkszangvereeniging, moet gewis veel ge voelen voor den liturgischen volkszang, en waar hij kan rekenen op de medewerking van beide genoemde scholen, daar kunnen wij vei lig verwachten, dat spoedig een Gregori- aanseh „Credo" langs de gewelven van de O. L. Vrouwe kerk zal galmen. Wat heden werd begonnen zal morgen op den grooten Volkszangdag krachtig worden voortgezet. Laten wij, katholieken, aan zulke schoone heerlijke plannen, onze sympathie niet ont houden. Toonen wij onze instemming door alsdan het heerlijk tempelgebouw aan 't Spaarne te bezoeken, opdat executanten .en leiders daarin kracht mogen vinden om voort te gaan op den ingeslagen weg. „Omnia instaurare in Christo."' Met bijzonderen dank aan de Redactie vooï de verleende plaatsruimte. Een Gregoriaan. Op de t« Heemstede gehouden hollenveiling zijn de volgende prijzen besteed. Darwin tulpen: Gretchen per bed f 6, Kate Geenaway per bed f 10, Dream per bed van f 611, Gustav Doré per bed van f 3 lot 8, Clara Butt per bed f 22, Fra Angelko per bed van t 10 tot f 15, Psyche per 25 regels f lib Professor Donders per bed f 6, Nymph per bed f 10, La Tulipe Noire per 20 regels f 38, Eu rope per 65 regels f 19, Vitellina (E. I. T.) per bed f 18, Elegans Alba per bed f 16f Mr. Moon* per bed f 15, La Merveille (E. I. T.) per bod van f 4 tot f 6, Posticus Ornatus (E. N.) per 60 regels f 16. Walther Haere (E. N.) pet 28 bedden f 44, Iris Anglica: Lucida, lichtblauw per bed f 4, Tartarus per bed f 7, Dora per bed t 13, Blauw extra per bed f 20, The La- mortine per bed f 12, Julius, dopker blauw, per bed f 13, La Perle de Jardin per bed f 21, Snowlake, wit, per bed f 7, Montblanc per bed f 7 ft if 8, Golden Spur (E, N.) per bed 12.56, Scilla Sob erica per bed t 4.50, Crocus Purpu rea Grandiflora per bed I 7, Crocus King of the While per bed f 6.05, Koningin Wilhelm ins. per bed f 9, Louise per bed f 6.50, Blanche Superbe per bed f 5, Prins van Oostenrijk (E, v. T.) per bed f 8, Wapen van Leiden (EL v. T.) per bed f 8, Wapen van Leiden (E. v. T.) per 6 bedden f 21, Eleonora (E.^v. T.) per bed f 10, Bouton d'Or j>er bed f 6.50, Picole* (E- I. T.) per bed f 5, Isabella (E. I. T.) p«

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2