TWEEDE BLAD BINNENLAND. De „Haarlemsche Hanze." Het proefstuk van den detectieve. Rechtzaken. Sport en Wedstrijden. WOENSDAG 17 ME! I9ü. FEUILLETON. VAD ELDERS. NIEUWE HAARLcmSCHE COURANT In liet nieuwe orgaan van den R.-K. Mid denstandsbond in het diocees Haarlem, de „Haarlemsche Hanze", schrijft de heer J. F. M. Endel te Alkmaar, de redacteur van het blad zijn eerste artikel, getiteld: „Ons Werk". Den onvermoeide, die door geen hinderpa len zich liet ontmoedigen, niet terugdeinsde voor teleurstellingen, waar het geldt moge lijk te maken den opbouw van een grootsch werk, past het, bij het leggen der fundamen ten, plechtig te plaatsen den eersten steen. Bij het verschijnen van het eerste nummer dér „Haarlemsche Hanze" kwam alzoo het recht toe „der eerste steenlegging" aan het Bondsbestuur wiens doortastend en uverig streven aan de oprichting van ons eigen or gaan den krachtigen stoot gaf. De eerste steen is thans door hen geplaatst en tevens is daarbij door hen bevestigd, in de bij de eerste steenlegging gebruikelijke oorkonde duidelijk en klaar, tot welk doel het op te trekken gehouw zoude worden gebezigd. Want, in „Ons Program" toch werd het on omwonden vastgelegd, dat de „Haarlemsche Hanze" zich zal ten doel stellen te zijn: een Katholiek orgaan, strijdende om te geraken tot een grooten, zelfstandigen R. K. Midden standsbond. Hiermede is ten duidelijkste, bij het begin van den opbouw, aangegeven de aard en de bestemming, die aan het werk is gegeven, waaraan wij zullen trachten met alle ten i Hanzebond dienste staande krachten te arbeiden. Wij ontveinzen ons niet, dat die taak dik wijls zwaar zal zijn, nog minder, dat een daaraan voortdurend te besteden zorg moeite zal medebrengen, misschien vaak teleurstel lingen zal haren. Toch meenden wij ons niet te mogen onttrekken aan den plicht, die op een elk onzer rust, naar bescheiden vermogen mede te helpen aan den opbouw van het voor genomen werk, dat, niet anders naar we ho pen, dan krachtig zal bijdragen tot de volle ontwikkeling van onze Roomsche Midden standsorganisatie. De bekentenis moet ons van het hart, dat, niet opgeleid in de eervolle taak, die ons thans te vervullen staat, en zonder journalistieke ondervindingen, wij meermalen op het punt waren, die niet te aanvaarden. Als we echter met vreugde zagen, hoe de Haarlemsche Hanzebond jaarlijksch krachti ger werd en uit alle oorden van ons Diocees mannen opstonden van initiatief, die hunne krachten gingen wijden aan Roomsche Mid denstandsactie, als we op de centrale verga deringen telkens weer mochten ervaren, dat de geestelijkheid in ons bisdom den haar be schikbaren tjid ging opofferen, om mede te arbeiden met dien drom van Katholieke Mid denstanders, dan leek ons de te aanvaarden taak niet zoo zwaar meer, daar we daaruit de overtuiging putten, dat een gansehe schaar van mannen gereed zoude staan mede te ar beiden en om te helpen aan het optrekken, in gereedheid brengen en in stand houden van het gebouw, waarvan den 5den Mei de eerste steen werd gelegd. Hebben wii gefaald in onze overtuiging? Integendeel, onze meenïng staat daarom trent hechter dan ooit. De bewijzen ontvin gen we reeds overvloedig en van vele zijden. En dankbaar voor het gegevene willen we met moed beginnen, vervuld met gerecht vaardigd vertrouwen voor de toekomst. Het werk aan een grootsch gebouw is veel- eischend en veel omvattend. Niet een ieder is het gegeven daarbij dezelfde taak te vervul len. Ook de „Haarlemsche Hanze" vraagt dus bii baar opbouw, arbeiders op velerlei gebied. Wij durven er daarom op aandringen, hij hen, die daarvoor gelegenheid hebben en er toe in staat zijn. steunt ons op onbekrom pen wii ze met uwe bijdragen, uwe belangrijke berichten, uw afdeelingsverslagen. houdt ons door niemand te voorzien zijn. W ij mogen niet toezien, dat die socialehervormingen zonder ons, vooral niet, dat zij tegen ons tot stand komen. Het is der Katholieken plicht, die beweging te leiden op den weg van ge rechtigheid en waarheid, daarom moeten wij ons er van aan 't hoofd stellen, daartoe moe ten alle goede middelen beproefd en is het noodzakelijk het machtige wapen, de Pers, ook in onzen dienst te stellen. En om die reden meenen wij gerechtigd te zijn U, Eerw. Heeren Geestelijken, te mogen vragen: Steunt ons naar Uw vermogen, om dat de „Haarlemsche Hanze" is een Ka t h o- liek orgaan, wiens richting is bepaald; mee nen wij ons te mogen veroorloven medewer king te vragen van hen die door studie en meerdere kennis op velerlei gebied ons kun nen voorlichten omdat ons blad i6 een orgaan van den M i d d e n s t a n d, meermalen ge noemd een onmisbare schotel in de maat schappelijke orde. Maar daarna roepen wij alle Katholieke Middenstanders zeiven toe: slaat allen de handen ineen, om de „Haarlemsche Hanze" groot te maken, omdat zij is Uw eigen or gaan, en ten doel heeft den bloei Uwer Roomeeh Katholieke zelfstandige organisatie ten krachtigste te helpen bevorderen, indirect ook tot voordeel van heel den Nederlandschen Middenstand. Vol moed, wij herhalen het, gaan we alzoo ons begeven op nieuwe arbeidspaden, en in dien onze gezamenlijke arbeid moge bekroond worden met succes, dan zal de Haarlemsche daardoor ontwijfelbaar winnen aan innerlijke kracht. Misschien vindt ons voorbeeld dan te eerder navolging daar, waar men, hoewel overtuigd van de juistheid onzer richting om tactische redenen, die voorals nog niet wenscht te volgen. Dit trachten te bereiken is mede „Ons Werk." HET A. S. KONINKLIJK BEZOEK TE AMSTERDAM. Het programma van het a. s. Koninklijk bezoek te Amsterdam' luidt, als volgt Dinsdag 6 Juni. Voorna'. 11 u. 15 m. Ver trek Paleis Lbo. Nam', pl. m'. 12 u. 40 m'. Aankomst Amsterdaim. 2 u. Audiëntie Mili tairen. 4 u. 30 Audiëntie Civiele autori teiten. 7 u. 30 Diner ('wethouders). [Woensdag 7 Juni. Voorm'. 10 u. 30 Au diëntie 2e gedeelte Civiele autoriteiten; daarna; Rijks-, Gemeentelijke en Kerkelijke eominissiën. Nam'. 1 u. 30 m. Audiëntie par ticuliere eominissiën. 4 u. 30 tot 5 u. Rijtoer 7 uur 30 Diner (Gedeputeerde Staten). Donderda'g 8 Juni. Voorm. 10 u. 30 Au diëntie particulieren. Nam'. 2 uur tot 3 uur. Rijtoer en bezoek aan 'de tentoonstelling van Arti et Amicitiae. 6 uur Diner (Commissaris sen der Kóningin, kamerhteeren en ad ju dan ten i. h. d. enz.) 9 uur Hal. Vrijdag 9 Juni. Voorm. 11 uur 30. Uitrij den. boottocht op het Y met bfezoek aJaif het Julianadok. Nam'. 12 uur 45. Terug ten' Pa- leize 2 uur 30 m. Rijtoer en bezoek' aan de tentoonstelling van de Vereenigimff St. Lu cas in het Stedelijk museum' 4 uur Terug ten Paleize, 7 uur 30. Diner (Gemeenteraad), i Zaterda'g 10 Juni. Voorm'. 11 uur Rijtoer, bezoek aan het Rismbrandthuis (Jodenbree- straat) en aan de Centralis Brandweerkazerne (Nieuwe Achtergracht). Nam'.^ 12 uur 45. Terug ten Paleizte. 2 uur 15. Rijtoer, bezoek aan het Oude Mannen- en Vrouwenhuis der Ned. Hervormde Diakoniic (Nieuwe Heeren 'gracht) en aan het Modelhuis van dien heer N. Ie Grand (Keizersgracht). 4 uur. Terug ten Paleize. 6 uur Diner (Civiele en Militaire autoriteiten). 8 uur Vertriek naar de voor- stellin'g in den Stadsschouwburg .van het DcflLIl ILR, UW tt LUCCllDKö V Cl J1UUU 0 UJiÖ r -| O T*» 1 i)> *f 1 TT op de hoogte wat op Middenstandsgebied in ■blijspel „Sara Burgerhart door de Ro uwe omgeving gebeurt. Anderen vragen wii: tracht zooveel mogelijk advertentiën aan te brengen. Advertentiën ziin als 'tware het le venssap voor een blad. Ook het aanwerven van abonnementen is een noodig werk. Een ieder in zijn eigen kring weet het beste, waar toe hij zijn medewerking zal kunnen bepalen. Uitnemende denkers meenen, dat we thans ninkl. Vereeniging Hot Nederl. .Tooneel. 10 uur 30. Terug ten Paleizte. Zondag 11 Juni. Voorm. 10 uur. Gods dienstoefening in 'die Nieuwe Kerk. Nam. 1 uur 15. Rijtoer en bezoek aan het .Genoot schap „Natnra Artis Magistra". 4 uur 30. Terug ten Paleize. 7 uur 30. Diner Maandag 12 Juni. Nam. 2 u. 30. Vertrek getuige zijn van een wijziging in de sociale uit Amsterdam, pl.m1. .4 u. Aankomst Paleis verhoudingen, welker laatste gevolgen nog het Loo. De regulateur in de kamer van den inspec teur van politie wees half een, toen de lang tevergeefs door zijn eehtgenoote verwachte, anders zoo soliede en stipte beambte binnen trad. Maar mijn lieve man, waar heb je toch zoo lang gezeten? Met deze half angstige, half verwijtende vraag werd hij door mevrouw Münch ontvangen. Een veelbeteekenend glimlachje verhelder de het gelaat van den inspecteur. Dat kun je niet raden, Charlotte ik kom juist van een diefstal met inbraak. o is dat het en hen je den inbreker op 't spoor! Neen kind, het betreft hier niet een inbraak, die een ander heeft gepleegd, ik zelf ben de inbreker. Ontevreden draaide mevrouw zich naar hem om. Praat toeli niet zoo'n onzin, man Neen, wezenlijk, het is waar, zei hjj be daard terwijl hij ging zitten. Ik heb hij oif ingebroken en een cassette met 15000 niaik gestolen. Daar is ze. Hij haalde een tamelijk groot, in kranten papier gewikkeld pak van onder zijn mantel te voorschijn. Ziedaar pak aan verberg ze in de linnenkast niemand mag ze zien, want er mag geen verdenking op ons vallen. Mevrouw Muncli keek hem strak aan; ze meende niet goed gehoord te hebben. Rudolf, zeg mij de waarheid, je maakt mij hang. Je zoudt inbreken, en dat nog wel bij de Wolfs, onze beste vrienden? Wel, daar gaat het immers het gemak- De inspecteur lachte. Kun je een geheim bewaren, schat? Nu, ik dacht, dat je dat wel wist! Welnu, luister dan. Wij zoeken een nieu wen detective, maar zouden gaarne voorko men, dat we weer zoo'n ongeschikt mensch krijgen als de vorige, die de politie overal ge blameerd heeft. Nu heeft zich bij mij 'n zekere Helldorf aangemeld, die een voortxeffelijken indruk maakt en alle eigenschappen schijnt te bezitten, welke voor zijn vak noodig zijn. Maar eer ik hem aanstel, wil ik zijn scherp zinnigheid op de proef stellen. Daarom was ik vandaag bij koopman Wolf en heb met zijn toestemming de overige leden van het ge zin mogen er niets van weten in zijn kan toor diefstal met braak gepleegd. Ilc heb alles in zijn tegenwoordigheid uit zijn schrijftafel deze cassette gestolen, waarin zich, naar het heet, 15000 mark in goud en papier hebben bevonden, het bedrag - alweer naar het heet van een juist uitbetaald theek. Ik heb mij van alle listen van geraffineerde inbrekers bediend, ben door een toevallige ge opend venster binnengedrongen, heb met een looper de lade geopend en ben heimelijk door 't geopend venster en den tuin weer ont vlucht. De regen van dezen avond heeft mijn sporen weer uitgewischt. Nu wil ik morgen den sollicitant de opdracht geven, dat hij als proefstuk het spoor van den inbreker moet zoeken en de eassette weer terecht brenger Ik wil eens zien, hoe hij zich van die opdrach kwijt. Daarvan zal het afhangen, of hij al dan niet benoemd wordt. Nu lachte mevrouw Munch uit volle borst eu lachende begaven de echtgenooten zich ter ruste. Vol verwachting stond Karl Heldorf den volgenden morgen bij den inspecteur. U hebt mij de boodschap gezonden, dat ik dadelijk bij u moest komen, meneer de in specteur, mag ik hopen, dat Inspecteur Münch schudde het hoofd. Zoover ziju we nog niet, meneer Helldorf. BEZOEK PRESIDENT FALLIÈRES. Van het Fransche eskader, waarmee Presi dent Eallières aan A'dam een bezoek zal brengen en dat uit twee pantserkruisers en twee torpedojagers bestaat, trekt in de eerste plaats de Edgar .Quinet" de aandacht, wel ke nu te Brest voor die reis in gereedheid wordt gebracht. De „Edgar Quinet" is eten der nieuwste en grootste pantserkruisers der Fransche ma rine, eente waterverplaatsing van 13.780 ton hebbende. De lengte is niet minder dan 171 Meter de breedte 23 M., de diepgang 9 M. De krachtige machines van diezen grooten pantserkruiser ontwikkelen 36.000 P. K. aan het schip eene snelheid gevend© van 24 knoo pt. i De bewapening bestaat uit 14 kanonnen van 19 cM., waarvan 4 paarsgewijze in twee torens, de overige in zes torens zijn opge steld. Het kleinere snelvuur-geschut bestaat uit 24 stukken. De bemanning telt 738 man. De „Edgar Quinet", die in 1907 te Brest van stapel liep is een zusterschip van de „[Waldeck Rousseau", den jongsten pantser kruiser van Frankrijk. Het oorlogschip, dat den naam draagt van den Ëranschen dichter (f1850), heeft niet minder dan zes ^choorsteenen, in twee groe pen van 3 geplaatst. Het tweedie groote schip is de pantserkrui ser „La Marseillaise" van ©en kleiner type en van vroegeren datum dan de „Edgar Qui net." Hij werd in 1900 gebouwd en heeft 10.014 ton waterverplaatsing. De afmetin gen van dezen pantserkruiser zijn: Liengte 150 M., breedte 21 M., diepgang 8 M. De bewapening is samengesteld uit twee kanonnen van 19 c.M. en acht van 16 cM„ voorts uit een 20-tal kleiner geschut. De equipage bestaat uit 600 koppen. Dë „Mar seillaise" heeft vier sehoorsteenen. Voorts wordt de pantserkruiser „Edgar Quinet" nog geëscorteerd 'door een tweetal torpedojagers. Herrie-vergadering <6 Sitfard. Zondag hiel den de socialisten met Elters aan het hoofd te Sittard eene vergadering. Het zingen van anti socialistische liederen door den dag verkondig de niet veel goeds voor de socialisten. De zaal was stampvol. Toen de socialist e enigen tijd gesproken had, werd zijne lezing door een oor- verdoovend lawaai onderbroken. De politie die sterk vertegenwoordigd was, moest de zaal di rect ontruimen. De socialisten vluchtten in een huis van een collega binnen, achtervolgd door, eene groote menigte. Bij hun vertrek naar,het station werden ze beschermd door al de rijks- en gemeente politie, die die handen vol werk had om het publiek pl.m. 1000 man in toom te houden. Niettegenstaande dfeze maatregelen konden ze niet verhinderen, dlat de socialisten eenige stom pen opliepen. Een geheimzinnig 'vreemdeling. Op een Zondagavond in de maand Januari van dit jaar, werd Ln het Bois de Vineennes bij Parijs, een jeugdige vreemdeling gevönden, die aan handen en beenen gebonden was. De man beweerde Amerikaan te zijn, Mi'ner te heeten, en het slachtoffer te zijn geworden van eenige ban dieten, die hem van al zijn geld hadden beroofd en hem daarna in een auto naar de plaats hadden gebracht, waar men hem vond. AI spoedig bleek dat men hier met een verzinsel te doen had, dat de man eigenlijk Rosenblum heette en al meer dergelijke verhalen had opgediseht om het medelijden op te wekken en zoodoende aan geld te komen Vrijdag is Milner alias Rosenblum als vreem deling zonder middel van bestaan te Amster dam "door de politie aangehouden en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Daar waeht hij af tot hij pver de yens zal worden [gezet. Hij beweert hier Miller te heeten. Onze recher che was in slaat vast te stellen, dat men [hier met denzelfden man te doen heeft die in Januari te Parijs „beroofd" werd. „Miller" spreekt Fransch, Duitsch en Engelsch en ook vrij goed HolLandsch. Het schijnt nog niet vast te staan wat voor landsman deze geheimzinnige vreemde ling eigenlijk is. 't Moet niet voor de eerste maal zijn, dat hij als vreemdeling zonder mid del van bestaan over de Nederlandsche grens wordt gezet. U bevalt ons wel maar we moeten nog eerst beter over uw capaciteiten kunnen oor- deelen. Daarvoor is er nu onverwacht gele genheid. Daarom liet ik u roepen. Er is na melijk dezen nacht eeD zeer geraffineerde in braak gepleegd. JJa Bij koopman Wolf in de Südstrasse. U j kent de firma zeker wel Bij name wel. i De onbekende dief is door een open staand venster binnengedrongen, heeft met een looper of valschen sleutel de schrijftafel opengemaakt en daaruit een cassette ont vreemd, waarin zich juist 15,00z mark bevon den, welke meneer Wolf eenige uren vroeger als aflosser van een hypotheek uitbetaald had gekregen. Daarna is de misdadiger door het venster en den tuin ontvlucht. Ik ben er al geweest. Sporen zijn er niet te vinden. De ellendige regen van dezen nacht heeft ze alle weggespoeld. Ik wil n dit zaakje als proef stuk opdragen. De oogen van den uetective begonnen te schitteren. Vriendelijk dank, meneer de inspecteur, ik zal mijn uiterste best doen om den dief te vinden. Doe dat u werkt voor u zeiven. Als het n gelukt, licht in deze zaak te brengen, bent u zeker van de betrekking. Maar behan- del haar discreet niemand mag er wat van gewaar worden, opdat het crediet van W olil ■int geschokt worde. Begrepen? Ik zal nauwkeurig overeenkomstig uw distracties handelen, meneer de inspecteur, antwoordde Helldorf, een flinke, jonge man van ongeveer vijf-en-twintig jaar. Welnu, goed dan, hier is het proees-ver- baal dat ik heb opgemaakt. Bestudeer het zorgvuldig en ga dan het tooneel van de daad eens in oogensehouw nemen. Maar arresteer niemand zonder mij er vooraf van te verwit tigen en ga hij alles heel voorzichtig te werk! U bent nog niet in dienst, wilt u een snuifje? Meneer de inspecteur, een hartstochtelijk De vreemdeling was eerst naar het bureau J. D. Meijerplein gebracht. Daar beweerde hij Gregory te heeten en Canadees van geboorte te zijn. Van het b ur eau-M ei j erp 1 ein werd hij over gebracht naar het hoofdbureau en vandaar naar het Huis van Bewaring. Moord (e Den Haag. De chef der recher che te 's-Hage, de hoofdinspecteur v. Aaltsz, die in verhand met den op den Perzisehen win kelier Murad Bay gepleegden moord, met W„ den vroegeren Hollandschen bediende van den vermoorden vreemdeling naar het buitenland was vertrokken ter opsporing van den. vermoedelij- ken dader, is gisteren hier teruggekeerd met bedoelden W. Inlichtingen 'verzocht. De burgemeester van Sloten (N.-H.) te Slolerdijk, verzoekt dringend hen. spoedigste inlichtingen tot vaststelling van de identiteit van een vrouw die op 12 Mei 1911 in fcje- wusteloozen toestand op den openbaren weg in zijne gemeente is gevonden. Een voorval van Prins Hendrik in Kat wijk.? duinen. De ontmoeting, die Z. K. H. Prins Hendrik onlangs op een van zijn wandelingen in de Residentie had, en waarvan de Haagsche correspondent van „De Rott." mededeeling deed, bracht dit blad een voorvalletje in herinnering, dat verleden zomer in de duinen, onder Kat wijk, plaats had, en waarbij Z. K. H. evenmin herkend werd. Nu was hier, dat is waar, dan ook geen volwassen persoon, doch slechts een aankomende jongen in het spel. Zooals men we^t, is de gemaal onzer Ko ningin een liefhebber van de jacht en vertoeft hij nogal eens op een of ander jachtterrein. Zoo bevond hij zich verleden zomer eens in gezelschap van den, nu voor eenige weken over leden burgemeester van Wassenaar, in de duinen op ongeveer drie vierde uur afstands van Kat- wijk-aan-Zee, en die bekend staan onder den naam van „Berkhey." Hier weiden de koeien van een tweetal Katwijksche melkboeren en ©en cowboy houdt de wacht over het vee. Om de dieren van drinkwater te voorzien, is een put in de duinen gegraven, waarin het heerlijke, onvervalschte duinwater opborrelt. En niet alleen aan deze viervoeters bewijst de put zijn. dienst. Evenals in den ouden tijd bij de bronnen der aartsvaders komt bij dezen put menige voorbij- bijtrekkende zich om wat water ter verfrissching aanmelden. En geweigerd werd dit verzoek nooit. Doch cje goedheid werd verleden zomer meer dan eens met vuigen ondank beloond. Het wa ter, anders zoo helder en zuiver, werd dermate verontreinigd, dat zelfs de koeien weigerden, het te drinken. Nu moest het uit zijn, was het oordeel van de eigenaars. En den koejongen werd het terdege ingeprent: bewaar den sleu tel op je hart en laat niemand meer bij (den put. Toen nu juist in die dagen de Prins met den. burgemeester van Wassenaar daar ter plaatse kwamen en wat water vroegen, om de jacht honden te laten drinken, posteerde de koewach ter zich bij den put en zei vastberaden, als de gehoorzame dienaar van zijn meesters: „Daar komt niets van in: de put blijft dicht en geen. sterveling krijgt hier meer water." Glimlachend drong de Prins aan, den put toch maai- te openen. De koewaditer, die den Prins natuurlijk niet kende, bleef echter nog eerst hij zijn stuk. Het deksel ging niet open. Dcch na een poosje stemde hij toe. Hij zou het dezen keer dan nog eens doen en de sleutel kwam '.te voorschijn. Een goede fooi uit de beurs van flen Prins deed, nadat de honden gedrenkt waren, den een- voudigen koeherder wel een beetje verbluft staan. Noodlottige twist. Bij een twist alhier heeft een jongen zijn tegenstander met een mes in de zijde gesloken, waardoor de long vermoedelijk geraakt werd. De toestand van den getroffene is levensgevaarlijk. teurs, Laar arbeid komt het gteheele Noorder kwartier ten goede, zij heeft een philantropi- sche strekking, immers haar doel is onver mogende trekhonden eigenaren te voorzien' van hetere honden, tuigen en karren. Het hoekje, dat met zijn aardige illustra ties en toepasselijke versjes in woord en' beeld laat zien, hoe de bespanning van trek honden al en hoe z>2 niet moet zijn, vermeldt dat er aan prijzen f 450 wordt uitgeloofd en dat er ©en groote verscheidenheid van klassen (prov. winners-, open-, nieuwelin gen-, aanmoedigings-, jeugd- en hutklassen) "bestaat. Nieuw voor ons land is de trekproef- klasse, welke hijzonder aantrekkelijk moet zijn, en waarhij een haan mist een geladen' en ongeladen bespannen kar met verschil lende hindernissen (plaatsen, waar de wielen inzakken, karsporen etc.) motet worden afge legd. de leider het dier noch de kar mag aan' raken, moet sturen mtet zijn teugels en slechts met behulp van dteze en zijn stem' den hond tot staan moet brengen, binnen een afstand van 2 meter, wanneer de keur meester dit gebiedt. Dank zij de vele prijzten waaronder 24 eere ien 72 speciale is er voor ieier eige naar van een goeden trekhond een mooie prijs te winnen. De inschrijvingen sluiten 20 Mei. Gaarne wekken wij belanghebbenden tot het inschrijven voor en belangstellenden tot het bezoeken van dit interessante concours op. Programma's zijn op aanvrage te ver krijgen bij den secretaris, den heer Jhl Brands Fz. te Alkmaar. TREKHONDEN-CONCOURS. [Wij ontvingen het programma van het eerste provinciale trekhonden-concours, te Alkmaar op Donderdag! 25 Mei pïem^lvaar^ts dag) door de afdeeling van dan Bond tot bescherming van den trekhond in ^viederlMia. te houden. CA Deze afdeeling telt 150 leden en oO dona- De kantonrechter te Leiden veroordeelde gisteren [Wegens dronkenschap)B. S. tot f 1 of 1 d.,t ©[Noordwijk. A. [Wl, te Hillegom', tot f 1 of 1 d. [Wegens in staat van dronkenschap dis orde verstoren M. v. d. K, te Sassenheim!, tot f 3 of 2 d. [Wegens loopen op vterboden grond W- H-. tot f 1 of 1 diK. D. en A. v. d. B. J. Jzn. tot 2 m. f 1 of 2 m'. 1 d.^ allen te Noord'wijkerhout: J. D'. Pzn., te Noordwijk, tot f 2 of 2 d. [Wegens zonder vergunning naar eieren: van kieviten zoeken: J. H. C. tot f 1 of 1 d„ J. Z. Szn. en J. v. d. [W. tot f 2 of 1 d. en f 2 of 1 w. t. allen te Noord- wijk. [Wagens strikken stellen P. v. d. A., te Haarlem, tot f 2 pf 2 d. Wegens rijden mtet rijwiel zonder bobt: A. H. V. tot f 2 of 2 d. H. B. tot f 2 of! 2 d., beiden te Warmond. G. v. d. N„ te Noordwijk tet f 2 of 2 d. [Wegens overtreding der Leerplichtwet: A', te Sassenheim, tot f 2 of 2 d„ W. v. N. te Noordwijk tot f 2 of 2 d. [Wegens overtreding van het prov. regle ment op wegen en voetpaden: ,T. v. d. .11 te Noordwijk aan Zee, tot twteemaal f 3 of tweemaal 1 dag. Wegens te Liefden een rijwiel berijden op •eene hulpbrug: P. de M„ te Rijnsburg, tot f 1 of 1 d. J. O. J. baronesse v. T- v. S., te Noordwijk aan Zee, tot f 1 of 1 dag. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard. 11 Mei [W. Kroon schoemaker, Bussum:.A- J- Biombaeh koopman en behanger, Spuistraat 165, Am sterdam. S. Salomons koopman in meube len, Muiderstraat 23 (3e ét.), Amsterdam.: 12 Mei H. H. Wijnherge, koopman in aardap pelen, Amsterdam', Mariniersplein 671. R- Hilgen, timmerman en aannemer, Musselka- naal. H. Hootsen, behanger ten stoffeerder, Hilversum. Geëindigd: Door het verbindend wor den der uitdeolingslijst, het faillissement van H. E. Hazelhoff, te W©ddie. Opgeheven: De faillissementen O- O- 't Hoofd, bakker, Besoijen, ten J. F. Vroo- mans, gein.-opzichter, Nijmegen, wegens ge brek aan actief. gebruiker van snuif, presenteerde den jongen man joviaal zijn doos. Helldorf had van niets zulk een sterken afkeer als van snuiftabak maar hij wist, hoe gevoelig sommige men- schen dikwijls ten opzichte van zulke kleine gewoonten zijn, en dat van kleinigheden soms de gewichtigste momenten van onze toekomst afhangen daarom, bedacht hij zich niet; lang, nam een.flinke hoeveelheid uit de doos,* deed' alsof hij ze opsnoof, en liet de tabak daarna ongemerkt in zijn vestzakje glijden. Van dezelfde list maakte hij andermaal ge bruik, toen de inspecteur hem op het oogen- blik, dat hij het bureau wilde verlaten, de on vermijdelijke doos nogmaals aanbood. Met koortsachtigen ijver begaf hij zich daarna aan het werk. Den volgenden morgen om tien um' ver scheen de detective opnieuw voor den mspec- te^'"Wel, meneer Helldorf, reeds iets gevon den? «J&, meneer de inspecteur, zei de man meesmuilend: Hier is de cassette, de dief heeft ze nog niet eens open gemaakt. De inspecteur sprong verschrikt van zijn stoel op. Wat u u zou werkelijk, dat is de eassette alle drommels, hoe hebt u die 1 gekregen en waar vandaan? Ik heb ze uit het huis van den inbreker gehaald, meneer de inspecteur, en wilde u verzoeken dezen dadelijk in hechtenis te la ten nemen. Hm ja wie is het dan? Meneer Münch, inspecteur van politie, antwoordde Helldorf met een listigen lach. Meneer, maar dat is immers haast too- verij en dat in dien korten tijd hoe hebt u dat toch eigenlijk gedaan? De zaak was toch zoo slim overlegd. De detective knikte met een guitig knip oogje en zei: Zeer slim inderdaad en ik had zeker wel maanden lang tevergeefs den dief kunnen zoeken als er niet Als er niet? De snuiftabak was geweest Wat? De snuiftabak? Ja, meneer de inspecteur. Nadat ik te vergeefs naar sporen had gezocht, nam ik nog eenmaal alles nauwkeurig óp; toen ontdekte ik in de lade, waarin de cassette was geweest, tusschen papier en brieven eenige kruimel tjes snuiftabak. Nu was 'tof mij de oogen plotseling opengingen. Aha, dacht ik het zonderlinge toeval, dat er juist een inbraak wordt gepleegd, in den tijd, dat men mij een proefstuk mogelijk wenscht te maken, - de aanbevolen discretie de voorzichtigheid hij 't beschuldigen en arresteeren zonderling! Ik won inlichtingen en vernam, dat meneer de inspecteur een goed vriend van meneer Wolf is nu onderzocht ik met een vergroot glas de gevonden resten van snuiftabak en vergeleek ze met die, welke ik in mijn zak had Helldorf vertelde hoe die er was ge komen en bevond dat de beide soorten ge heel met elkander overeenstemden. En nu wist ik, wie de dief was. Ja, ja, zei de inspecteur lachend, maar hoe bent u in 't bezit van de cassette geko- men? Heel eenvoudig. Ik ging straks naar t politie-bureau en zei tegen een agent, dat u hem liet verzoeken dadelijk naar uw woning te gaan en uw vrouw te vragen, of ze hem de bewuste cassette wilde meegeven, omdat de zaak afgedaan was. Hij bracht het ook werke lijk mee en. daar is ze. Meneer, dat was een meesterlijke zet en de zaak is daarmee werkelijk afgedaan, riep de inspecteur, die schudde van lachen. Zie daar mijn hand u bent aangesteld maar mijn vrouw heeft gelijk, uit dat verwenschte snuiven, zei ze altijd, komt niets goeds voort. Ik zal in 't vervolg hij zulke gevallen de doos maar thuis laten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5