buitenland: BI N N E N LAN D. NIEUWS UIT DEN OITKEX. TELEGRAMMEN. Staten-Generati, bedrijfsziekten. OVERZICHT. Door Eet zeer tragische vliegongeluk", Waarvan twee Fransche ministers het slacht offer werden, wordt op zeer eigenaardige wijze de aandacht gevestigd op het Fransehe ministerie. Voorloopig is "besloten", in den korten mi nisterraad, welke zeer spoedig na het gebéur de gehouden werd dat het kabinet aan het bewind blijft. Minister Cruppi is ad inte rim belast met de leiding van het departe ment van oorlog, totdat de opvolger van den overleden minister in aangewezen. Rechtens blijft de minister-president het voorzitterschap bekleeden, daar hij in staat is 'zijn handteekening te zetten. (Hij tee- kende Zondag reeds het decreet, waarbij de heer Cruppi belast werd met de porte feuille van oorlog). Bij gedwongen afwezigheid van den pre mier, neemt volgens de traditie «1e minister van justitie diens plaats in, bij zittingen van liet Parlement. De onderstaatssecreta ris Constant beeft de tijdelijke leiding van bet, departement van binnenlandsehe zaken. Aldus is voor het oogenblik de toestand. Kan deze eenigen tijd voortduren In de omgeving van den heer Monis houdt- men zich overtuigd, dat deze, zoozieh geen complicaties voordoen, over veertien dagen zoo ver hersteld zal zijn, dat hij in zijn werkkamer de dringende zaken zal kunnen afdoen, audiënties verleenen, enz. In medische kringen en professor Lan- nelongue heeft dit persoonlijk aan journa listen medegedeeld is men van oordeel, dat ongeveer twee maanden zullen verstrij ken, eer de premier weder als gewoonlijk zijn bezigheden zal kunnen opnemen. Heden zal in de zittingen van Kamer en •Senaat, na de gebruikelijke betuigingen van rouwbeklag, de eredietaanvraag worden af gehandeld voor een begrafenis op staats kosten van minister Berteaux. waarop de zitting ten teeken van rouw zal worden ver daagd. Pas na de teraardbestelling van den heer Berteaux kan men het nemen van een be slissing verwachten. Alles hangt af van den minister-president persoonlijk. De president der Republiek heeft geenerlei initiatief in deze. Inmiddels treffen den politieprefeet Lé- pine ernstige verwijtenvrij algemeen stelt men hem in de Kamer couloirs verantwoor delijk voor het gebeurde. Er zal over den ingerichten ordedienst worden geïnterpel leerd. De premier was tot Maandagavond onkun dig van den dood van den minister van oorlog; men antwoordde hem, op zijn her haalde vragen naar Berteaux' toestand, dat de minister ernstig' was gewond. Volgens het bestaande plan zou men hem Maandag avond meededen wdk lot den minister van oorlog getroffen heeft. Constant, de ondersecretaris van binnen landsehe zaken, heeft in een interview ver klaard, dat het ministerie voor de Kamer zal komen. Monis zal niet aftreden. Voor de begrafenis van Berteaux, die Vrijdag zal plaats hebben, zal geen nieuwe minister van oorlog worden benoemd. Clémente), de rap porteur van de begrooting van oorlog, zal vermoedelijk Berteaux' opvolger zijn. De vrede schijnt voor het oogenblik al thans geteekend in MEXICO. Francisco de la Barra, de Mexicaansche minister, die op 31 Mei a.s. als voorloopig president van de republiek zal optreden, heeft door bemiddeling van de Daily Mail" de volgende boodschap tot het Britsehe volk gericht Nu de vrede zoo goed als hersteld is en de moeilijkheden, die een grondige reorga nisatie van de republiek hebben tegenge houden, uit den weg zijn geruimd, spreek ik als mijn overtuiging uit, dat ons land na de bittere periode van beproevingen, die het heeft doorstaan, spoedig zijn vroegere energie zal herwinnen en weldra weder de plaats zal innemen, die het zich in de rij der beschaafde naties had veroverd. Bij het streven naar dit doel mogen wij rekenen op vaderlandsliefde van ons volk en de medewerking van onze buitenlandsche vrienden, die thans wederom even als vroe ger in de ruimste mate steun en bescher ming zullen genieten en overtuigd kunnen zijn van de sympathie van ons volk» Een gift van Carnegie. Carnegie schonk aan België een kapitaal vau 1,200,000 frs., waarvan de rente zal moeten dienen om jaar lijks belooningen toe te kennen voor daden van moed door Belgische burgers bedreven. Het EngelscE-Amerikaanseh arbitrage- verdrag Edward Grey, minister van buiten landsche zaken, verklaarde in het Lagerhuis, naar aanleiding van verschillende vragen, die tot hem waren gericht over den inhoud van het Engelseh-Amerikaanseh arbitrage verdrag: „Ik heb den tekst van het verdrag nog niet ontvangen; nit betgeen 'ik echter omtrent den aard der vooretellen heb verno men. maak ik op, dat er gegronde hoop be staat, dat zij ons een flinken stap vooruit zul len brengen in de richting van een praetische oplossing van geschillen, zonder dat wij onze toevlucht tot een Poi-log zullen behoeven te nemen." Jodenhaat. Uit Jassy (Roemeië) wordt berieht, dat de Joden nit Bessarabië weder in talrijke scharen uit hun land vluchten, uit vrees voor te verwachten progroms. In de laatste dagen zijn nl. meer dan 50 leden van de bernelitr „Zwarte Honderd" naar Bessa rabië ontboden, waar zij comité's vormen, tot „opsporing" van de ritnecle moorden. Anti-semietische opruiers trekken onder bescherming der politie, door steden en dor pen en verspreiden daar prentbriefkaarten, waarop in vuurroode letters gedrukt is: „Ge- Joovige ChisteneD, Russische mannen, ont fermt u over onze kinderen, wreekt u op de Joden. Slaat ze dood, zoodat er geen enkele in Rusland overblijft." De Joden hebben reeds herhaaldelijk ver zoeken om bescherming tot de politie gericht, maar deze bleven tot dusverre vruchteloos. Een rok broek. Zondagavond werd er in Hyde Park te Londen een groote opsehudding veroorzaakt door een paar jongelieden, die te tnkklen van een groote menigte plotseling de kreet aanhieven: Een rokbroek! Een rokbroeki In minder dan geen tijd heersehte jen ontzag lijke verwarring. Renden mannen liepen achter de vrouwen aan, die zich in de buurt bevonden er was juist een groote menigte om een muziektent verzameld. Rn in de herrie werden lal van vrouwen en kinderen zelfs licht gewond. Een der aanwezige dames werd door een troep van eenige duizenden menschen gevolgd en moest door do politie beschermd haar toevlucht zoe ken in pen rijtuig. Elders werd jacht gemaakt op een jonge dame, wier kleeding blijkbaar eenige gelijkenis met de nieuwe mode vertoonde, door do lanen van het park. In één woord!, uit de verslagen der bladen blijkt, dat het een woeste boel was, die nu niet juist een hoog denkbeeld geeft van de anders zoo: hoog ge roemde ordelievendheid van het Londcnsclic pu bliek. Gisteren stonden een tweetal jongelieden voor den politierechter terecht, beschuldigd de kre ten, die lot zooveel verwarring aanleiding gaven, Ie hebben aangeheven. Uit de verklaringen der politie bleek, dat er in do menigte geen enkele draagster van een harem-skirt was te zien en dat de jongens op- zetielijk met het doel om herrie te verwekken do kreten hadden geuit. Zij werden na een flink standje van den rechter, die opmerkte hoe ook elders te Londen op gelijke wijze vrouwen en dames waren beieedigd tot een boete van 40 sb. of een maand hechtenis veroordeeld. Gelukkig Landen, waar de straf althans zoo spoedig op het kwaad volgt. Rassenhaat. In de gevangenis te Lake City in den staat Florida, waren zes negers gedeti neerd, die onder verdenking lagen van een moord le hebben gepleegd. Daar verscheen voor de gevangenis een groep auto's, waarin 10 perso nen gezeten waren. Dezen loonden den 17-jari- gen zoon van den vrederechter een telegram, waarin de uitlevering van de zes negers ver zocht werd. Dat telegram heette afkomstig te zijn van pen vrederechter in een naburig dis trict De zoon van den vrederechter voldeed aan het verzoek; maar later bleek, dat het een ver- va Is eht telegram geweest was. De negers werden in de auto's meegenomen en buiten de stad neergeschoten. Pensioruuseriug van Presidents-weduwen. Se nator Elihu Root heeft een wetsontwerp inge diend, strekkende om een pensioen van 5000 dolt. 's jaars te verzekeren aan weduwen van oud-presidenten. Op het oogenblik zijn er maar twee dames, die daarvan zouden proüteeren, n.l. de dames Cleveland en Harrison. Zij staan liesn! Wij hebben dezer dagen melding gemaakt .van de kloeke rede von pre sident Tuft over de poenige rijkcluis zoontjes te Washington, .dis menschen van beteckeuis en bekwaamheid deballoteeren voor hun clubs, wijl die mannen van be'.eekeni; niet, zooals die rijke jongelui, gefortuneerde vaders hebben gehad. De scherpe uitlating van Taft kwam voor 3n een redevoering, door den president ui'gcsproken in do Jewish Temple. Het antwoord van dc heer tjes is niet uitgebleven. Een der parlementsleden voor New-York, Jef ferson Levy, een Israëliet, had zich laten voor hangen voor de Metropolitan Club'; maar bij werd gedeballotcerd, omdat hij Jood was en... omdat Taft zijn rede had gehouden in de Je wish Tempte. Door Levy voor het hoofd tc stoo'en wilde men ook president Taft treffen. Vliegmachines midden in het publiek. Zoo wel uit Rusland, a's uit Duifschland Wórden ongelukken bericht, welke op 'dc ramp le Issy- Ies-Moulincaux gelijken. Te Kursk viel, aldus wordt uit Odiessa ge meld, ©en aeroplane temidden van de toeschou wers. Vijftig personen werden gewond. Vijf der slachtoffers zijn zoo ernstig gekwetst, dat zij wel niet in teven zullen blijven. Te Augsburg kwam de vlieger Schwandl, die twee uur lang tevergeefs moeite gedaan had, op te stijgen, toen hij wilde landen, in het publiek terecht, ,dat den orde-dienst verbroken had. De vrouw van ©en smid kreeg een slag van de schroef. Haar toestand is hopeloos. Twee andere menschen weiden licht gewond. De toestand van den Keizer van Oosten rijk. Allerlei ongunstige geruchten over den ge zondheidstoestand des keizers, die in de laatste dagen werden verspreid, maakten een of'iieelc tegenspraak noodzakelijk, «die gisteren versche nen is. In die tegenspraak wordt gezegd, dat de Uni versiteitsprofessor, hofraad Neusser, die weke lijks den keizer in. den Hofburg bezoekt, naar Gödüliö is gereisd, om den keizer te onderzoe ken. Hij vond diens gezondheid uitstekend. Do keizer is opgewekt en fri ch, hij ontvangt ver schillende personen in audiëntie; de heesehheid waaraan de keizer leed is geheel verdwenen. De brand te Schaarbeek waarbij het prach tige stadhuis in vlammen opging en die onge twijfeld door kwaadwilligen moet zijn gesticht, gaat politiek© gevolgen krijgen. Er wordt gefluisterd dat die kwaadwilligen belanghebbenden zonden zijn en dit is vrij on omwonden in den gemeenteraad gezegd. M. Bieswal. De brand ontstond dien tweeden Paaschdag, dan wanneer de bureelen sedert 48 uren gesloten waren. Wie had er dan toegang tot het'gemeentehuis? 'Zonder twijfel was het een gewone bezoeker van het huis, en hij moet er eenig belang bij hebben gehad. Met zulke gegevens moet men niet verwon derd zijn, dat de burgemeester bet niet noodig heeft gei ouden een bestuurlijk onderzoek te doen. Want wie beter dan het college kon weten, w ie er gewoonlijk in het huis komt? Wie moet er beter weten wie er een sleutel heeft die op alle sloten past? (De spreker wordt aan de linkerzij he\ ig on derbroken! Ik heb het recht, gaat spreker voort, aan het college alie grieven te verwijten, die ik hier opsom. (Zeer wel! rcchtjs). Na nog eenige discussie stelt de heer van Ooye de volgende vragen: 1. Waarom heeft men de diensten van de hand gewezen, die poli teagenten edelmoedig aan boden? 2. Heeft men een onderzoek gedaan aangaan de de personen, die vóór den brand in het gemeentehuis waren? .Waarom waren zij daar? Is het parket daarover ingelicht? 3. Weet .de burgemeester wat men eenige da gen te voren le i uur des nachts in tie loka len van het gemeentehuis deed? Heeft men er aan gedacht het parket hierover in te lichten? 4. In den nacht van 27 op 28 Maart heeft men licht jn dezelfde lokalen gezien te half 3. Waarom dit licht? 5. Wat is er geworden van de verslagen van liet college, gedurende liet noodlottig jaar 1908. Zijn er van gered? Die kwestie is van het groot ste belang. 6. Men heeft mij verzekerd dat er op het oogenblik vau «den brand, beelc bussen met' es sence in het gemeentehuis waren. ".Weet M. de burgemeester dat? Het is .duidelijk dat deze vragen In verband staan met de bekende schandalen dio een paar jaar geleden aan het licht kwamen en die toen grooto beroering wekten. Maar te .onderstellen, dat een gemeentebestuur een stadhuis jn brand zou steken pm eenige stukken te verduisteren, is toch al heel kras. Troebelen in Montevideo. De Times ver neemt uit Montevideo, dat de tramstaking daar Maandagmorgen afgeloopen was en Maandagmid dag weer afgekondigd werd, omdat de maat schappijen weigerden de mannen te ontslaan, die gedurende het conflict aan het werk waren gebleven. Een telegram meldt dat de algemeene staking is geproclameerd; 35 verscfiillende vakken zijn er bij betrokken. De straten zijn als uitgestor ven, Botsing. Een erge botsing heeft gister morgen, te 8 uur, plaats gehacl op de b'uurt- tramlijn LuikRacour. Twee treinen botsten op elkaar. Elf personen zijn gekwetst, waarvan twee zeer ernstig. 4 Toestand te Fez. TANGER, 23 Mei. De colonne-Moinier is in den avond van 21 dezer zonder slag of stoot Fez binnengerukt. Alle Europeanen in de stad zijn in veilig heid. HOFBERICHTEN'. t Naar de „Mid. Ot." heeft Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden het voornemen de landbouwtentoonstelling te Middelburg den 7den September te bezoeken, en heeft hij daarvoor een groote zilveren medaille ge zonden. BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN HET BELGISCHE HOF. Het Hbl. van Antwerpen schrijft: Er is reeds gemeld, dat het inzicht be staat in hoogere kringen, de ontvangst van koningin [Wilhelmina, te Brussel, minstens zooveel luister en praal bij te zetten als het geval was bij de aankomst van keizer (Wil helm en president Fallières. Hierbij wordt aangemerkt dat het bezoek van koning Albreeht en koningin Elisabeth aan Nederland's vorstin te Amsterdam bijna, in familiekring geschiedde, wat er dan ook: de hartelijkheid van verhoogde. Te Brussel heeft men, zoo verneemt de V!aamsehe Gazet, andere bedoelingen. Men gaat hier, naar wij vernemen, van de gelegenheid gebruik maken, om de welge meende vriendschappelijke gevoelens van België tegenover Nederland te luchten, te bewijzen, dat, zoo Amsterdam bij de ont vangst van het Belgisch vorstelijk paar be wezen heeft dat oude veeten vergeten waren en gedempt de bron van twist, Brussel niet ten achter wil staan in het betuigen zijner sympathie aan het Né<ïerlandsohe vólk, in den persoon van den loot van Oranje Uit de ontvangst en het onthaal 'der Ne der! andsebe vorsten in België'» hoofdstad zal blijken dat zoo staatkundig „beleid het samengaan en de verstandhouding tusschen de twee broedervolkeren nog in den weg staat, de volksmassa, aan dezen oever van den Moerdijk voor de zaak is .gewonnen en het tot zijne hoogste betrachting behoort, van woorden tot daden te zien overgaan. COMMANDEUR. VAN HET H. GRAF. De heer A. [W- J- van Lansen ot, burge meester te Vught, is benoemd tot comman deur in de orde van het Hl. Graf van Je rusalem. R, K. HERSTELLINGSOORDEN VOOR LONGLIJDERS EN ZWAKKE KINDEREN. Zondag jl. werd het terrein te Groësbeek bezocht doorhet dagelijksch Bestuur der Vereeniging en de bouwcommissie verge zeld van den geneesheer Directeur Dr. E. JW'. Jongmans en dén architect Eid. Cuypers. Vooraf waren in de uitgestrekte dennen- bosschen een drietal plaatsen aangewezen, die naar het oordeel der beide laatstgenoem de hoeren het gunstigst gedegen waren voor den bouw van het Sanatorium ten opzichte der ligging van den Groesbeekschen weg en van de spoorweg! ijncn en in verband met de windrichting en de mogelijkheid tot alge- hcele ondervanging van den Noordenwind. Met algemeene stemmen werd daaroo donr Prof. S. J. van Swaay en de vele uit alle oorden van ons land saa,ingestroomde dok toren eene plek gekozen, als zijnde de plek bij uitnemendheid geschikt in alle opzichten. Wij leeken, niet kunnende oordeelen over medisch te stellen eischen, kwamen in ver rukking over dc prachtige ligging van dit terrein; een heerlijk, afwisselend vergezicht biedende aan allen, die in de ligballen ge nezing zullen komen zoeken voor hunne kwaal. Ten slotte werden de plannen voor den bouw nader bestudeerd en besproken onder de bekwame leiding van evengenoemden architect. Het geheel belooft een sieraad van bouw-; kunde te worden. De voorgevelbreedte zal niet minder dan 180 a 190 meter bedragen. Rechts en links van den hoofdingang, toe gang verleenende tot den geneeskundigen en administratieven dienst, verrijzen de pa viljoenen voor vrouwen en meisjes, voor man nen en jongens, elk met afzonderlijke in gangen. Bii opening van het Sanatorium' zullen on middellijk 2de en 3de 1 las patiënten liefde rijke opname vinden. Het zal bediend worden door de Eerw. Zusters van den H. Carolus Borromeus uit Maastricht en ruimte bieden tot verpleging van 160 patiënten, indien geheel voltooid. •Einde van dit jaar verwacht men een en ander geheel onder dak te hebben. Daartoe is echter zeker nog ontzaglijk veel finantieele steun noodig. Groot en klein, rijk en minder vermogend in Nederland, waar ook woonachtig, drage in 1911 eens overvloedig nog bijl Hemelvaartsdag is een dag stemmend tot liefdadigheid. Wie gtevlenl liet voorbeeld en' wie yolgefi Voor wie niet weet waar zijne gift af te dragen zij1 herinnerd dat de heer F. Th. Ever ar d, Singel, Amsterdam, algemeen Pen ningmeester is.; j DE BAKKERSWET. ,Uit Dten Haag! meldt men' aairf ife" JReT.-'ï Uit keer betrouwbare bron" verneem' ik, dat de anti-revolutionnaire Kamerclub met 20 teg'en 2 stemmen heeft besloten", vóór het in het ontwerp-Bakkerswet opgenomen ver bod voor de bakkërspatroons, om op be paalde uren in eigen bakkerij té werken", te zullen stemmen. Tegenstemmers waren dé hecren dr. A. Kuyper en F. H. tic M'o-nté Verloren. Laatst genoemde, hoewel met dr. Kuyper van" oor deel, dat dit verbod te zeer indruisehte te gen het anti-revolutionnair beginsel en meer in de richting! van' staatssocialisme ging, verklaarde zich aan het meerderheidsbesluit te onderwerpen'. Dr. Kuyper werd Verzocht, indien 't hem onmogelijk was met dit meerderheidsbesluit mee te gaan, niet in de zitting, waarin over bedoeld patroonsbesluit z'ou worden beslist, aanwezig te zijn. Op voorstel van bet Kamerlid voor Rot terdam IV, den heer Heemskerk', werd be sloten, dat de Kam er club, uit deferentie voor dr. Kuyper van hem niet zóu vorderen, dat hij zich, ondanks zijne principieele bezwa ren, aan het meerderheidsbesluit zou onder werpen. Door het besluit der Anti-Rev. Kamer- club is de aanneming .van het ontwerp-Bak kerswet verzekerd. Minister Talma deelde 'gisteren in den loop van het debat over de Steenh'ouwcrswet in de Tweede Kamer mede, dat binnenkort een ontwerp-wet, regelende de gevolgen van bedrijfsziekten, zou worden ing-ediend. Dief.stallen. Een koopman in antiek" por selein liet een zending van dat fijne goedje, van Amsterdam naar Arnhem komen, per spoor. Toen de koopman de zending aan het station in ontvangst nam, bleek het, dat een hoeveel heid ontvreemd was. Onmiddellijk volgde aan gifte bij de poli ie, die een streng onderzoek instelt. Bewapening politici Te Utrecht wordt de politie thans bewapend met revolvers, terwijl bovendien een proef zal genomen worden met gummistok-bewapen ing. Mooie vangst. Naar wij vernemen, hadden verleden week .twee Oostenrijkers, in den omtrek i va-ii Heerlen werkzaam, zich een aanzienlijke som gelds weten te verschaffen door het plegen van valschheid in geschrifte. De maréchaussees, hiervan de lucht krijgende, togen op onderzoek, en na, een halven dag onderzoek te hebben, gedaan, mocht het hun gelukken, een der vreem delingen te arresteeren te Nieuwenhagen, de an dere te Schaesberg. Beiden worden naar Maas tricht overgebracht. 6000 straatkeien gestolen. Te Delft is een hoeveelheid van 6000 groote straatkeien van de stadswerf gesloten. De vracht moet door zekeren schipper v. ,d. M. per schuit vervoerd zijn. Te Rijnsburg werden de steenen verkocht. Etesn veeroelovcmTo jongen. Zaterdagavond te half 11, vervoegde zich hij den gemeente veldwachter Fransoo, Je Zwijndrecht, een jon gen met het verzoek om onderdak. Hij vertelde, Jan van Rriele te heeien, 13 jaar oud te zijn en uit Overschis afkomstig te zijn. Zijn moeder was 2 jaar geleden gestorven, terwijl hij voor twee weken zijn vader door den dood had ver loren. Na diens begrafenis was hij gaan zwer ven, 's nachts pnder den blooten hemel slapen de. Hartroerend be.ehreef hij zijn ouderlijke wo ning te G'verschie. De jongen kreeg onderdak hij den melkboer J. Schouten, die hem tevens zich te goed liet doen aan koffie en biood. lOp last van den burgemeester trok Fransoo gistermorgen met .den jongen naar Oversehie, waar hij zich bij den burgemeester vervoegde. Deze kende den knaap niet en verklaarde, dat in die gemeente nimmer een Van Briele had gewoond. Toch hield fte knaap zijn verhaal vol, ver- tlelde dat hij op de Katholieke school was ge weest en bood zelfs aan, het huisje aan te wijzen, waar zijn ouders hadden gewoond. Ten slotte, na meer dan een half hui-, viel hij door da mand |en verklaarde toen te heeten Gerard Westerop, wonende Hoefkade 276 te 's-Graven- hade. Dies trok Fransoo met den jongen per boot naar Delft en vervolgens per trein naar den Haag. Aan het nu opgegeven adres bleek de knaap werkelijk .thuis t© behooren. Hij had Vrijdagavond wegens wangedrag een bestraffing gekregen en was daarom Zaterdag niet naar de Ambachtsschool gegaan, doch met een wagen meegerea en naar Rotterdam. Vandaar legde hij den weg paar Zwijndrecht te voet af. Het is reeds de tweede maal, dat de jongen aldus „op avontuur" is uitgetrokken. Een botsing. Gistermorgen reed een der auto's der Taxi-Maatschappij tusschen Monniken dam en Edam de Noord-Holl. tram voorbij en wilde bij den overweg naar Volendam nog vóór da tram heen rijden, toen de taxi door de lcooi- motief gegrepen werd en de auto met drie in zittenden (Amerikanen) terzijde van den tramweg geslingerd. De inzittenden kwamen gelukkig met den schrik vrij. Omnibus te water. Evene voorbij het „Huis te Vraag" is de omnibus van Slóten op Amsterdam in een sloot gereden. De koetsier vloog over zijn tweespan heen en kwam behou den in het weiland terecht. De zes inzittende passagiers konden met moeite uit het portier komen, maar kwamen er allen gelukkig goed af. De paarden werden ook behouden op vas ten grond gebracht en later is ook het rijtuig aan wal gebracht. Het was niet ernstig bescha digd. Uit de vestinggracht te Naarden is heden morgen opgehaald het lijk van den heer J. R., aldaar, die gisteravond vermoedelijk door de duisternis misleid te water is geraakt. Ongeluk. Te Ruinen is een tweejarig kind van H. Sol in het vuur gevallen en aan de brandwonden overleden. -Brand. Te Abcoude is de villa en het ate lier van den kunstschilder Van Beek Maandag middag met ,den inboedel door brand vernield. Drie brandspuiten waren in werking en moesten zich er toe bepalen de belendende perceel en voor het vuur te vrijwaren. Te Liempdo (Nbr.) is de boerderij, be woond door Venmans en v. d. Staak, geheel afgebrand, Eenige beesten kwamen in de vlam men .om. TWEEDE KAMER. Del afg. beschouwingen over de Steenhouwers-: wet werden gisteren hervat door den heer van Doom (U.-L.). Spr. wenscht met 's ministers staatssocialisme! niet mede te gaan. Da minister .van Landbouw, Nijverheid en Handel )(de heer Talma) noemt de voorstelling die de vorige spr. gaf van het karakter van dit wetsontwerp, pnjuist en beschouwt diens rede als ©en boutade. Dg Min. verklaart dan, in antwoord aan den heer de Visser, dat hij beperking van den ar beidstijd niet bereiken kon door als minister Veegens de regeling te doen plaats vinden door gebruik te mak-si van den alg. maatregel van bestuur krachlens art. 4 der Arbeidswet, even min door je steunen op de Veiligheidswet. Van een alles overlaten aan het particulier ini iatief verwacht de Min. niets, zelfs niet met de grootste medewerking van medische zijde. Dit ontwerp maakt voor de werkgevers dc con currentievoorwaarden gelijk, waardoor liet par ticulier initiatief in dit opzicht gesteund wordt. Den heer Tydeman antwoordt de Min., dat het ontwerp binnen de perken blijft, door dien afgevaardigde aan de wetgeving gesteld. Er is hier geen po i ieve bedrijfsregeling, doch slechts negatieve bemoeiing door het wegnemen van misstanden. De Reg. laat nog veel over voor da vrije maatschappelijke beweging en voor liet verantwoordelijkheidsbesef, daar zij slechts mini mum-ei;: chen stelt, waarbuiten voor het parü- ticulier initiatief nog veel tc doen valt. Na de opmerkingen omtrent de verwarming in werkplaatsen, den werktijd in den winter, het verbod van stukwerk en het invoerrecht op bewerkten steen te hebben beantwoord, komt de Min. tot d® keurings-kwestie, die hij overdreven noemt. De geregelde keuring tot op 17-jarigen leeftijd ligt volgens den Min. in het gezond verstand en ontmoette dan ook geen be zwaren bij de belanghebbenden. De staat wijst door de keuring geenszins zijnen burgers hun plaatsen in de maatschappij aan; hij doet dit althans niet in de particuliere bedrijven, (wel in de mijnen en bij de post). De keuring geschiedt in dit .ontwerp in het belang der burgers en is geen novum blijkens eenige door den Min. op genoemde antecedenten. De keuring kan niet worden geacht de vrije beroepskeuze aan Je randen. De Min. verzei zich tegen het denkbeeld van den heer de Vis ser, om ,de bescherming voor dezen soort van arbeid te beperken tot de minderjarigen in stedo van lot 1 7i/2 jarigen. De lieer .van Idsinga (C.-II. )zegt, dat de be doeling is afgekeurde minderjarigen, totdat zij 21 jaar zijn, uit het vak te houden. Hierop zegt de Minister, dat door zulk een regeling de wet haar doel zou missen, 's Ministers ontwerp is eenvoudi ;er en spreekt meer tot het besef der belanghebbenden. De heer De Visser (C.-H.) zal zijn keurings denkbeeld in een amendement neerleggen en zal zich .verheugen in een compromis, waardoor hij vóór de wet zou kunnen stemmen. Spr. wil ontwikkeling van energie bij het volfk. Deze wordt door 's ministers voorstelling be dreigd. Spr. wil de vrije beroepskeuze van vol wassenen onaangetast gelaten. Het stelsel van deai Min. brengt de verplichting tot schadever- doeóing mede. Het goedkeuren op 17i/2 jaar heeft zijn be zwaren, daar- de Staat dan iemands gezondheid voor later waarborgt, zonder te letten op lal ere invloeden. Spr. geeft de voorkeur aan zijn stel sel, dat iemand op zijn 21sle jaar vrij maakt. De heer Helsdingen (S.D.A.P.) blijft de vrije beroepskeuze voor arbeiders een fictie noemen en ziet dus in de aantasting van die keuze geen bezwaar Jegen het ontwerp. Do Minister dupliceert en verdedigt opnieuw do keuring in het belang van het gansdie steeiv houwersbedrijf. Het denkbeeld van den heer De Visser wil hij nog eens nauwkeurig overwegen. De patroons hadden alteen bezwaar tegen de keuring van hun zoons, niet tegen die hunner arbeiders. De Minister acht keuring in het belang van, den mijnarbeider, van de bestrijding der mijn- ziek te en van de mijneigenaren. Dg keuring heeft bij de steenhouwers het belang van het gansche bedrijf op het oog. Alvorens zich er nader over uit te laten wensclit de minister het denkbeeld van den heer de Visser nog eens nauwkeurig te overwegen. Wie de toestanden in het havenbedrijf te Rot terdam en Amsterdam kent, kan niet volhouden dat hier geen gebod en verbod noodig is. Dat is aan d« hand van de stukken gemakkelijk aan to toonen, en op het oogenblik dat de minister met het voorstel kwam, werd de nood zakelijkheid van het verbot door den handel erkend. Het is nootzakelijk omdat de arbeiders veelal zoo worden geëxploiteerd dat elk oogen blik gevaar bestaat voor hun lijf en leven. Wat nu de steenhouwers aangaat, de pa troons hadden alleen bezwaar tegen de keuring voor zooverre desze hun eigen zoons van het vak zoude uitsluiten. Maar tegen de keuring der arbeiders hadden zij goonerlei bezwaar. Allerlei moet meewerken pm overigens degenen, die on geschikt zijn geworden voor den arbeid, te hel pen. O.m. de bedrijfsziekteverzekering, die in voorbereiding is. Het verwijt t-egen spreker's beleid van dr. de Visser, dat 's ministers persoonlijkheid en zelf standigheid in strijd zouden komen met het aanhangig ontwerp, kan de mi ider niet toege ven. Eer het tegendeel! Hij ziet dat de steen houwers onder de omstandigheden waaronde, zij werken hun indl. i ualiteit net kunnen ont wikkelen. Alleen de individualiteit van den werk gever kan schade ondervinden van het o- itwerp maar het is juist het beginsel der liberalen geweest dat de werkgevers die moeilijkheden te boven moeten Jrachleii te komen. Wij moeien d© hindernissen in het uiterlijke leven, die geestelijke ontwikkeling belemmeren, wegnemen. Da algemeene beraadslagingen worden geslo ten OVERVEEN. (Mi 1 de gift. Mevrouw Van der Vliet geb. Borski, alhier heeft aan den penning1 meester der Martha-stichting voor Onver zorgde Kinderen te Alphen a. d. Rijn, j-ir. mr. L. van den Berch van Heemstede, voor den bouw der nieuwe school voüï die Stich ting de som van vijf duizend gulden doen toekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2