DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 9000 400 300 150 181 60 15 STADSNIEUWS. ncfi@B°i!iai9vest 29-31-33, Haarlem EERSTE BLAD. Aan H. H. Adverteerders. ASE^DA. Een merkwaardige genezing fe Lourdes. No. 2 Huisvlijt. VRIJDAG 26 MEI 19». 36ste Jaargang Ho. 75aö Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Voorlidvertonliën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zieh tot RICARDO's Advertentie-Buraau, H. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Teiefaan i020. IHTbetalende abonnés op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolls zijn, zijn volgens de bepalingen op de poMssen vermeid, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bü levenslange onge- sohiktheid tot werken. De uïtkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean" Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandschs Credletbank Nieuwe Pracht 11 GULDEN b(j verlies van éen oog. Dit nummer bestaat uit twee bladen» Ors Gsïllusiraerci Zonöags&iaö. Vul du? soel uw kaarten in Dat is al een goed begin. De Penningmeester dakenessergracht 65. Haariemsche AHedagjes No. 278. DE WATERVOORZIENING VAN AMSTERDAM. (Zie Stadsnieuws verder op in dit Blad.) IBIRE HUALEMSCHE COURMT ABOJfMEMEHTSPHUS: Per 8 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) Voor oe overige piaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummers PRIJS OER ADVERTENTIE >4: Ieders regel meer 10 cent oent per regel. (Buitenland 20 cent Reclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cent (i oontant.) Van 16 regels 60 cent (oontant 50 oent) I Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 GULDEN bij overlijden. GULDEN t(j verlies van een hand of voet. GULDEN bij verlies van éen duim. GULDEN bij 4| |- GULDEN bg verlies van één wijsvinger. verhes van één anderen vinger. I Wij verzoeken heeren adverteerders drin gend, ons de advertentiën, die den dag van inzending geplaatst moeten worden, zoo vroeg mogelijk toe te zenden. Van adverten tiën die na half twaalf uur inkomen, kan de plaatsing niet meer worden gegarandeerd. Advertentiën voor het nummer van Za terdag gelieve men zooveel mogelijk des Vrij dags in te zenden of aan onzen reiziger mede te geven. TH?. AHMTNTSTRATTTCi PLATEN: De ramp te Issy-les-Moulineaux (2e foto's.) Het Duitsche Keizerspaar te Lon den. Een gouden huwelijksfeest. Het kwartet „Loreley" te Haarlem. De door hen verdiende medaille. Monument voor Koningin Victoria. Nicuwo slangenwagen dér Rotterdamsche brandweer. Het 75-jarig bestaan der Steiger- kerk te Rotterdam. De Genestet-Bank. Nog een gouden huwelijksfeest. Een victorie in de voetbalwereld (2 foto's.) Een gouden huwe lijksfeest onder zeldzame omstandigheden. TEKST: De ramp te Issy-les-Moulineaux. Eind goed, al goed (vervolg.) Een vreeselijke verdediging. Zuster Felicitas en de H. Phi- lippus Nerius. Voor onze jongens en meisjes. Zaterdag, 27 Mei. Gebouw „St. Bavo" R. K. Volkshond half 9 uur Spaarbank „St. Antonius van Pa dua". 8 uur zitting Hulpspaarbank (Schoter kwartier). Half 9 uur Spaarkas „St. Nicolaas". (Winterprovisie). Half 9 uur zitting en in schrijving van nieuwe leden in de Coöperatie ve bakkerij «Arbeid Adelt". Half 9 uur Steun comité. Tcyior's Stichting op de gewone Museumtijden Buitengewone tentoonstel ling van kunstwerken, berustende in de ver zameling van Teyler's Museum: de gravures van Lucas van Ley den, geb. 1494 te Leiden, al daar overleden 1533. Onder „Laatste Berichten" werd Woensdag middag in ons blad de behouden thuiskomst ge meld der 600 Nederlandscke pelgrims, die met de Nationale Bedevaart waren opgegaan naar het heiligdom der Lieve Vrouwe van Lourdes. En met een enkel woord maakten we toen al melding van de merkwaardige genezing, aan het Rotterdamsche meisje B. M-. overkomen een gebeurtenis, die alle pelgrims ten hoogste verblijd en dankbaar heeft gestemd op de te rugreis. Daar we als ooggetuigen deze zeer merk waardige gebeurtenis hebben meegemaakt, en voor en op de reis ons herhaaldelijk met de be voorrechte genezene hebben onderhouden, kun nen we onze lezers ten nauwkeurigste over deze gebeurtenis inlichten. Eu inderdaad: ze is de moeite waard. Elisabeth Martin, geboren op 22 Dec. 1879, was een van. de Rotterdamsche zieken, die de Nationale Bedevaart vergezelden, om van O. L. Vrouw van Lourdes, als het hun zalig zou wezen, voorbede ter genezing te vragen. Zij leed aan buik-tuberculose en long-tuber- culose, was al een poos verpleegde geweest in 't Hellendoornsche Sanatorium, maar was op 9 Mei 1910 thuisgekomen, daar de kosten van verpleging ten slotte te hoog liepen. Thuis had ze bijna geregeld te bed gelegen, en voortdu rend klaagde zij over hevige pijnen in den buik, die opgezet was en pijnlijk. 't Meisje, uit een goed-Roomsche familie, had immer groot vertrouwen in de H. Maagd om eens naar Lourdes te gaan, en er bij Onze Lieve Vrouw te vragen om hare voorbede, ten- einde eenige verbetering te bekomen in haar droeve ziekte, was haar hartewensch. Doch de niet-Katholieke geneesheer De Vos, die het meisje behandelde en geregeld bezocht, trok voor een reis naar Lourdes de schouders op. „Daar moeten degenen naar toe gaan, die een ziekte van de zenuwen of van de verbeel ding hebben," zei hij, „maar voor zulke men- schen als jij is dat dwaasheid!" Doch Betsy Martin vertrouwde desondanks, en ze ging op 16 Mei 's morgens 11 uur, met den eersten bedevaarttrein uit Rosendaal naar Lourdes mede. Er waren ongeveer tachtig zieken in den trein, waarvan een kleine twintig, die voort durend moesten blijven liggen. Onder deze laatsten was ook Betsy Martin, en de genees heer, die deze trein vergezelde Dr. W. van Liebergen uit Oosterhout zag al dra in, dat Betsy Martin een der ernstigste zieken was van alle. Immers, vlak voor de reis scheen liet meisje weer een verergering van haar toestand te hebben opgedaan: gedurende de reis openbaar den zich alle kenteekenen van buikvliesontste- king, en bij aankomst te Lourdes was de toe stand zóó, dat Betsy Martin naar een bijzondere kamer van het Hospitaal van O. L. Vr. der Ze ven Smarten moest worden gevoerd, en dat de geneesheeren het ergste begonnen te vreezen. Dr. Geelen, uit Tilburg, de tweede geneesheer van de Bedevaart, die met den tweeden trein uit Rosendaal was gegaan, bleek bij aankomst de meening van zijn confrater geheel te deelen, en er werd dan ook geregeld bij het ziekbed van Betsy Martin, die voortdurend liooge koort sen had (wisselend tusschen de 38 en over de 39 graden) gewaakt door de dames-infirmières die zich met de verpleging der zieken geduren de de bedevaart zoo liefdevol belasten. Zoo gingen de dagen te Lourdes voorbij. Men zag het geval zeer ernstig in, en Betsy Martin was de eenigste van al de zieken, die niet op een brancard of in een wagentje naar de gezegende grot der verschijning en naar de „piscines" de badinrichting werd ver voerd: zij bleef steeds in het hospitaal. Yan eten en drinken was alleen in zooverre sprake, dat de zieke wat melk mocht gebruiken, welke verdund werd met het water uit de door Maria zoo wondervol aangewezen bron. En toen de dag van vertrek naderde, beraad slaagden de geneesheeren, wat met het dood zieke meisje te doen.Te Lourdes haar ach terlaten, kon niet gemakkelijk geschieden, men besloot dus, een eerste-klasse-coupé in den trein afzonderlijk voor haar in te richten, een bed daar te maken in de lengte-richting van den trein, en met acht man de zieke heel voorzich tig op een matras te dragen naar het station. Dat was zoo geregeld op Maandagochtend 22 Mei, en het vertrek zou Dinsdagmorgen 23 Mei plaats hebben. Op Maandagmiddag den 22sten Mei zat me vrouw SasseJurgens bij het ziekbed van Bet sy Martin, haar oppassende, toen de zieke, om streeks 4 uur, heel onrustig werd. 't Bloed steeg haar naar het hoofd, en het zag er zoo uit, dat de infirmière, die aan een vermeerdering van koorts dacht, welke toqh al heel hoog was, den thermometer aanlegde. Het bleek echter, dat de temperatuur in plaats van hoog, juist normaal was, en men ging toen nader onderzoeken. Toen bleek, dat terzelfdertijde de opzwelling van het lichaam geheel was geweken, en dat de zieke tevens plotseling van de pijnen was be vrijd geworden Blij in het hart, en dankbaar biddend, liet de infirmière, die niets wilde overhaasten, den dok ter halen, en deze constateerde dat de toestand der zieke inderdaad op plotselinge en voorals nog onbegrijpelijke wijze zéér gunstig was ver beterd. Het meisje, dat deze groote verbetering aan de voorspraak der H. Maagd toeschreef, wilde onmiddellijk naar de Grot der verschij ningen om O. L. Vrouw te danken, en na eenig dralen gaf de geneesheer zijn toestemming. Op een brancard, door acht brancardiers langzaam gedragen, bracht men bet meisje naar de grot zóó had de dokter het bevolen, al zei de genezene, dat ze zelf wel loopen kon en na een hartelijk gebed droeg men haar naar 't „Bureau des Consolations", waar de beroemde Dr. Boissarie weer zetelde. De doktoren vertelden het geval, en Dr. Boissarie vroeg het meisje of ze loopen kon... En zie: ze stond op van de brancard, en ferm liep ze naar een stoel die er stond..... De oude Eransche geneesheer, die juist in zijn voorzichtigheid de groote waker is voor geloof en wetenschap te Lourdes, zeide niet veel. 't Kón ook door „natuurlijke"' oorzaken ge beuren, dat zóó plotseling een verbetering tot stand kwam meende hij en alles zou er van afhangen, of de verbetering inderdaad or ganisch en dus blijvend was. Intusschen: den volgenden ochtend vóór het vertrek zou Dr. Boissarie de zieke nog eens onderzoeken. Een Oostenrijkself geneesKeer, uit Innsprück, die een pas aangekomen Oostenriiksch-Hon- gaarsche pelgrimage vergezelde, stelde daarna met de twee Hollandsche doktoren nog eens een streng-wetenschappelijk onderzoek in en kwam in hoofdzaak tot dezelfde conclusie: als deze verbetering, die niet was tegeu te spreken, blijvend is, dan. moet gedacht worden aan een zeer buitengewoon geval. Door de twee Hollandsche doktoren werd van het onderzoek een proces-verbaal opgemaakt dat wij hebben gezien, en waaruit ons is geble ken, dat zij van de verontrustende ziekte-ver schijnselen, die zich eenige uren te voren nog in vollen omvang bij de patiënte deden gevoe len, niets meer bespeurden. Op leekenmanier uitgedrukt: de ziekte der patiënte was, voor zoover dat was na te gaan, plotseling gewe ken En deze zeer plotselinge en merkwaardige verbetering bleef denzelfden nacht dus van Maandag op Dinsdag - ten volle aanhouden. De temperatuur bleef normaal, en het meis je, dat te voren niets had gegeten, at nu met smaak! Dinsdagmorgen gingen we op reis. Van dra gen op een brancard naar het station behoefde geen sprake meer te zijn: met een gewoon wa gentje ging Betsy Martin naar den trein, en alleen, om alle vermoeienis en aandrang der anderen, en opwinding van de patiënte-zelve die natuurlijk door al de aandoeningen van dit heuglijk gebeuren wat ,,vol" was, te vermijden, werd het meisje in de afzonderlijke coupé le klasse gehouden, waar ze echter de geheele reis zoo opgewekt mogelijk en in den besten welstand aflegde. Te Roosendaal, waar de bedevaarttrein pre cies op tijd aankwam, stapte de genezene wel gemoed uit den trein, na een spoorrit van bij na 30 uren aan één strife, en eren welgemoed legde ze in een gewonen trein der H. S. M. het traject RosendaalRotterdam in een derde klasse-coupé met andere reizigers af, om in ha re woonplaats door hare familie met geest driftige vreugde en dankbaarheid te worden ontvangen. W. Wij Hollanders, roepen niet, als de Fran- schen, dadelijk maar „miracle"! Onze doktoren hebben de bedachtzaamheid en voorzichtigheid van een Boissarie, en het verstand gaat ook bij hen boven het gevoel. En derhalve hebben onze Hollandsche pel grims ook te Lourdes gééa „miracle" geroepen en alléén maar in hun gebed te vuriger de Heilige Maagd gedankt voor wat we beschou wen als een duidelijk blijk van zegening, waar in we zien een onderpand van de zekerheid voor zoo oneindig veel andere geestelijke en onzicht bare zegeningen, die Maria's voorspraak voor ons vaderland, onze dierbare zieken én de zon daren heeft verkregen. Maar het bovenstaande, dat een kort maar trouw relaas is van wat een ooggetuige heeft meegemaakt, zal bij al onze lezers weer verle vendigen het geloof in Gods almacht en de liefde tot Jezus' Heilige Moeder, waarvoor we wel geen mirakelen behoeven om ze te erken nen, maar die door elke duidelijke beroering van Gods hand, direct of indirect, toch des te dieper in ons hart worden gedrukt! de „HATAX", Onder ons „Stadsnieuws" wordt de aankoop gemeld van de gebouwen van den heer P. Voor- ting, stalhouder aan 't Plein, alhier, door de di rectie der nieuwe maatschappij „Hatax", die ons met autohuurkoetsjes eerlang zal pleizie- ren. Uit dezen aankoop blijkt, dat de „Hatax" groote plannen heeft, flink en royaal het be drijf opzet, en vertrouwen heeft op de toe komst. Dat doet ons pleizier, In dubbel opzicht. Vooreerst omdat nu. de „Hatax" vergun ning heeft gekregen voor haar bedrijf het belang der stad en van ons verkeer medebrengt, dat dit bedrijf zoo goed en flink mogelijk wordt. En ten tweede omdat daardoor ook de con currentie geprikkeld wordt om de rijtuigbedie ning aan ons station en in den Hout, die zoo- als herhaaldelijk door verschillenden is betoogd, soms méér dan treurig is, beter te maken. Elke uiting van geestkracht, die onze stad ten goede zal komen, wordt door ons met vol doening begroet: wij wenschen dus ook de nieu we maatschappij geluk met dezen aankoop, en hopen dat haar bedrijf en de bedrijfstoestanden daarin zoo voor het publiek als voor de em ploy's atm den royalen opzet .evenredig mogen zynl PERSONALIA. Dinsdag j.l. slaagde te Amsterdam voor 't acte-examen L. O. onze stadgenoot de heer H. Emmerik. GRONDWERKERS EN OPPERLIEDEN. Woensdagavond rJerd op een vergadering der opperliedenvereeniging „Voorwaarts zij ons streven" en de grondwerkersvereeniging „Vooruitgang zij ons streven" het woord ge voerd door den heer B. Rijk, uit Amsterdam. De volgende motie (die niet uitmunt door kortheid en duidelijkheid) werd aangenomen. Aan de Patroonsvereeniging van Met selaars, Aannemers en Handelaren in Bouwmaterialen voor Haarlem en aan grenzende gemeenten. Mijne Heeren. De vergadering van de opperliedenvereeui- ging „Voorwaarts zij ons streven" en de grond werkersvereeniging „Vooruitgang zij ons stre ven", afd. van de Land. Federatie van Bouw vakarbeiders in Nederland, in huishoudel. ver gadering bijeen; aan de orde gesteld de j.l. ge houden conferentie met de Patroonsyereeniging en bovenomschreven organisaties, gehouden 16 Mei, betreurt, dat bedoelde conferentie niet is kunnen doorgaan als gevolg van het negeeren van hunnen Hoofdbestuurder va de Land. Fe deratie van Bouwvakarbeiders in Nederland, die op verlangen van de grondwerkersvereeni ging „V. Z. O. S." om tactische redenen ver zocht heeft de bewuste conferentie bij te .wé nen; beide vereenigingen geven in overweging, wanneer de Patroonsvereeniging van groote waarde acht en belang heeft bij een goed en ge ordend bedrijfsleven in het bouwvak, alsncg toe te staan een conferentie met vertegenwoordi ging va- den heer B. Rijk, als hoofdbestuur der van bovenomschreven federatie; zijn tevens van oordeel, dat, wanneer er door uw vereeniging geen gevolg aan gegeven wordt, de Patroons er een andere meening op na houden als hun adviseur Jhr. Mr. H. Smis- saert, secretaris van de vereeniging van Neder- landsche werkgevers, die op een vergadering van het Departement Amsterdam van de Maat schappij van Nijverheid, gehouden in Febru ari 1911 in het Nutsgebouw, de vraag behan delde, welke houding van werkgevers tegen over de vakvereenigingen van werklieden, zoo wel in gewone omstandigheden als wanneer er conflicten dreigen uit te breken of uitgebroken zijn, het meest in het belang van de industrie en van een goede verhouding tusschen werkge vers en werknemers te achten is; en waar een motie is voorgesteld, waarin omschreven is, dat het weigeren en negeeren van vereenigin gen en bestuurders, veroordeeld moet worden. Zij zijn van meening, deze opmerking te moeten doeu en dat er voldoende bekendheid aan behoort gegeven te worden. Zij schudden dan ook bij voorbaat alle verantwoordelijkheid van zich af, bijaldien de patroons bij hun een maal ingenomen standpunt blijven, en geven hun alsnog de gelegenheid met hen een confe rentie te houden met vertegenwoordiging van eenen hoofdbestuurder en verwachten een ant woord vóór 4 Juni a.s. Besluiten, bij mogelijke weigering der pa troons, noodgedwongen door middel van sta ken, wanneerdetijdhungunstig blijkt te zullen trachten op deze wijze hun billijke eischen ingewilligd te krijgen, die door de drang van de eischen des tijds hen noodzaken, wil men niet stoffelijk en geestelijk ten onder gaan. Met de lasten welke den arbeiders worden opgelegd en die zij in voorgaande corespon- denties breedvoerig hebben weergegeven, kan het niet uitblijven dat de verhouding omtrent loon en arbeidsduur voor een moderne stad als Haarlem veranderd zal behooren te worden. Daarom acht zij het ook noodig aan de Pers te verzoeken deze motie in haar geheel te plaat sen. Namens de opperliedenvereeniging „V. Z. O. S." en de grondwerkersvereeniging „V. Z. O. S." hebben de eer te zijn: H. FENNIS, Secr. opperl. vereen. J. TUIN, Secr. grondw. vereen. Staande de vergadering traden eenige nieu we leden toe en men besloot de actie gemeen schappelijk te voeren. ROOD EN WIT—VOLHARDING. Aan de Spanjaardslaan te Haarlem werd om der voor cricket zeer groote belangstelling een prachtstrijd gestreden, die na reusachtige in spanning door de Haarlemmers met 10 runs werd gewonnen. Volharding bat eerst en scoort 151 runs dank zij een eminent spel van Heal>. die zijn bat door de innings droeg voor 73 not out, Van Loon 22, Van Renthergem 20. Postliuma 2 voor 65, Holdert Jr., 7 voor 54, Van Waveren 1 voor 12. Rood en Wit maakt hierop 161, waartoe eerst Kool met 28, Van Waveren 15, Holdert Sr. 17; Posthuma 39 der grondslag legden, maar Swens, die nu het werk moest voltooien en met 38 not out bleef, was de held van den dag en werd, op de schouders gedragen, naar het pa viljoen gebracht. Van Renthergem 3 voor 59; Hisgen 6 vooi 64Healy 1 voor 20. Naar het „Hbld." verneemt, wordt ten stad huize te Amsterdam de onteigening voorbe reid van meer dan 1800 Hectaren duingronden, welke deel uitmaken van de winplaats der Am- sterdamsche duinwaterleiding. Reeds in zijn rapport van 1907 is door den Directeur der Waterleidingen de wenschelijk- heid betoogd voor Amsterdam, om de volle be schikking te hebben over deze gronden, en ook wethouder Delprat achtte in zijn nota van Ja nuari 1910, aan de Bijstandscommissie gericht, het bezit ervan noodig. Amsterdam kan dan de eventueel noodig geachte werken doen uitvoe* ren, terwijl tegen 't nadeel toebrengen aan groote gebied der winplaats, b.v. door veront reiniging, afdoende gewaakt kan worden. De grootste compleen duingronden, waar van de onteigening ten algemeenen nutte voor bereid wordt, zijn die van de erven Favaugo 1328 H.A., van de familie Van Lennep 240 H. A„ van jhr. Boreel 234 H.A., en van jhr, Dedel 71 H.A., te zamen 1874 H.A. Voorts verneemt het blad, dat den Raad bin nenkort een voordracht bereiken zal houdende een krediet-aanvrage van ongeveer 450.000 ten einde het wingebied der waterleiding te verreiken mét een nieuw kanaal en bjjbelioo- rende werken. Een en ander aan te leggen in het Zuiderduin, waarvan het bezit onlangs door een aankoop van 740 H.A. van graaf Van Lim burg Stirum belangrijk is uitgebreid. AANBESTEDING. Door het Hoofdbestuur der Posterijen en Te-* legraphie werd Woensdag aanbesteed: het bij- spannen van draden aan de telephoonlijn Haar lemIJmuiden en het uitvoeren van da arme- de in verband staande werken. Laagste inschrij ver: H. Baas, te Waddinxveen, voor ƒ1137. VACANTIE AAN DE ARR.-RECHTBANK. De Arrondissementsrechtbank, alhier, heeft voor dit jaar de navolgende regeling der va- cantie vastgesteld. Terechtzitting voor Burgerlijke zaken: Dins dag 418 Juli, 81529 Augustus. Terecht zitting voor strafzaken: Donderdag 13—27 Ju li, Dinsdag 8 en Donderdag 24 Augustus. Aan vang der terechtzitting voorm. 10 uur. ONDERZOEK BIJ HET REMONTE DEPOT. Heden waren hier ter stede aanwezig de hee ren Lambrechtzen van Ritthem, Jhr. de Geer en Van Vuuren, leden, Bosboom, kolonel der Artillerie, Doorman, hoofd der Ille afd. van het Dep. van Oorlog en Kollewijn, kapitein der Artillerie (Adviseerende leden) teneinde bij de Depots huzaren alhier, een onderzoek in te stellen naar de dressuur, africhting, enz, van de paarden bestemd voor het wapen der Cavalerie. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Ter kennis van den Centralen Gezondheids raad kwamen in de week van 17 tot en met 23 Mei 1.1. de volgende gevallen van besmettelijke ziekten in de provincie Noord-Holland: Roodvonk: Beverwijk 1, Haarlem 1. Diphteritis: Zandvoort 1. VROEG RIJP. De loopjongen W. M. van den schoenenwin kelier, L. B. uit de Groote Houtstraat, weru door zijn patroon naar de V. gestuurd aan den Schoterweg om een paar schoenen te halen en een quitantie, groot 4 te innen. Even later kwam de jongen terug en vertelde dat hij de quitantie niet had kunnen innen omdat hij geld terug moest hebben van een bankbiljet van 25. De winkeljuffrouw gaf hem dus 21 mede, doch de bengel kwam niet meer terug. Gisteren is de dertienjarige bengel te Rotter dam aangehouden en aan de politie alhier over geleverd. Hij bekende het geld te hebben ver duisterd en er lekker van „uit" te zijn geweest, eerst naar Amsterdam, daarna naar Rotterdam. Hij had nog 5 cent over. TE WATER. Gisterenmiddag raakte op de Leidsche aart een wielrijder zijn stuur kwijt en reed het wa ter in. Door .voorbijgangers werd hij er uit ge haald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 1