I Mechelin Rijwielbanden BeLnxe Broodbakkerij, Smakelijk Brood fl. vott der Etüëhlen, Witte- en T ricotgoederen. Groote Markt. 25, ZES gulden. Mengelwerk. Wat den doorslag gaf. van uitsluitend prima kwaliteit Telefoon lo, É47I HAARLEM. BERIJDT Gebi*. RUSGRGK, Vogelenzang, Heemstede. HEiëRi G. J. CARELS, voorheen Paul Ksiser* I. v. d. Bronk, Santpoort (Station) Gebrs. Spanjaard, Bloemendaal. 'J. P. Handgraaf, Santpoort. HAARLEMMERLIEDE EN ShaaRNWOUDE. WelEerw. heer J. van der Marck, kapelaan- commissaris. N. Jabroer, Spaarndam. Alb. Buijs, Spaarnwoucic. N. Molenaar, Lage Dijk. ,W. van Warmerdam, Lage dijk DRIEHUIZEN. P. Tervoort, G. Schoort, L. Kroone, P- Uitcn- daal, L. Tervoort. Zij, die zich bij oe Lropagandaelub willen aansluiten, worden beleefd verzocht zich te wen den tol den heer Alph. Voortuig, Plein, 'Haarlem. De heeren Propagandisten zijn ook bereid om abonnementen voor de „N. II. Ct." aan Je nemen. R.-K. Propapandaclub „LEO XIII". tc Hillcgom. Kerkelijk goedgekkeurd 1 Februari 1911. A. J. Loerakker. P. van Rooden. O. Korte- kaas. M. Ruigrok. Jae. van Leeuwen. J. van der Linden Pz. A. Wassenaar. W. van Maris. H. van Nobelen. Nic. Weijers. J. van der Lin den Cz. A. Broekhof. P. Damen. Z. van Tol. F. Ruigrok. SPECIALITEIT IN Nederlamlsche R.-K. Volksbond. Aideeling HAARLEM. Bondsgebouw: Smedestraat 23. (St. Bavo.) Z o n d a g 28 Mei, half 1, Sigarenmakers. Maandag 29 Mei, half 9 unr, Ondersteu ningsfonds. Woensdag 31 Mei, half 9 uur, bestuur Metselaars, half 9 uur „Eerbied in Godshuis". Vr ij d a g 2 Juni, half 9 uur Hoofdbestuur. Zaterdag 3 Juni, half 9 uur, Spaarbank „St. Antonius van Padua", 8 uur zitting Hulp spaarbank (Schoterkwartier), half 9 uur Spaarkas „St. Nicolaas (Winterprovisie). Half 9 uur zitting en inschrijving van nieuwe le den in de Coöperatieve bakkerij „Arbeid Adelt"; Half 9 uur Steun-Comité. Mededeelingen. Zondag 28 Mei. Liefdadigheidsvoorstol ling, te geven door de Rederijkerskamer „Al- berdingk Thijm", ten behoeve der Wed. J. Schuit, welke met vijf kinderen hulpbehoe vend is achtergebleven. Helpt leden, door uw aller opkomst. Namens het Bestuur: Th. G. C. llooy, Secr, Afdeeling HEEMSTEDE R.-K. Vereenigingsgebouw. Vrijdag 26 Mei, 's avonds half 9 uur, repetitie Muziekvereeniging. Zaterdag 27 Me i 's avonds van 8—9 uur, Spaarkas Winterprovisie. Zondag 28 Mei, van half tot 12 uur Spaarkas Winterprovisie, en van 12 tot 1 uur oefening der gymnastiek. Maandag 29 Mei, 'savonds half 9 uur, ledenvergadering. Punten van behandeling zijn: 1. Notulen. 2. Verkiezing van het be stuur. De heer Meeuwenoord neemt de herbe noeming niet aan, en daarom hopen wij dat de vergadering beter zal bezet zijn dau de vorige keer, want toen kon door de slechte opkomst geen bestuursverkiezing plaats heb ben, dus toont nu toch allen leden van een ka tholieke vereeniging te zijn, om tenminste een bestuursverkiezing te houden en een zoo goed mogelijk bestuur te krijgen. Dus komt allen ter vergadering en wij zullen tot een goed resultaat komen. D i n s d a g 30 M e i, 's avonds half 9 uur, repetitie Muziek. Woensdag 31 Mei, oefening der gymnas tiek, van 89 uur voor de tweede afdeeling en van 9 tot 10 uur voor de eerste afdeeling. Namens het Bestuur: L. N u n n 5 n k, 2e Secretaris. Afdeeling BENNEBROEK en O. St. Joseph. Zondag 28 Mei, direct na de Hoogmis zal de onderafd. St. Joseph Winterprovisie - een ledenvergadering houden. Tevens worden de leden attent gemaakt op art. 4 van het reglement. Onderafdeeling St. Jeroen. Bestuursvergadering op Woensdag 31 Mei, 's avonds 8 uur. Namens het bestuur, J. vBakel, Secr. - .Dinsdag 30 Mei, 's avonds 8 uur gecom- „fvmm- bestuursvergadering met de onder- iiPPT-fle^hpcu4' ^eroeil> eu 0111 9 uur gecombi- Sut en GSeooergIm'^ met de onderafdeeling Al de bestuuisleden worden dringend uitge noodigd deze vergadering bij te wonen. Namens het bestuur, R. Assendelft, waarn. secr. Afdeeling LISSEL Hondsgebouw: Bondstraat H. 47. Zaterdag 27 Mei, 'savonds van 8—9 flur, zitting Spaarkas. En van 8 tot kwart vóór 9 uur zitting Winterprovisie i Z o n d a g 28 Mei, 's avonds half 6, vergade ring voor de leden der op te richten Coöpera tie. Alle belanghebbenden worden beleefd doch dringend verzocht deze vergadering bij te wonen, daar er besproken zal worden hoe en wat er gedaan moet worden. Bode gevraagd voor de Vakafd. St. Isido- fus. Zich aan te melden bij C. v. d. Bere- pen ningmeester. Namens het Bestuur: A. H. Schrama, Secr. HAARLEM. f R.-K. Militaire "Vereeniging. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelijks geopend, des avonds van 6—10 uur en op Zon- en feestdagen den geheelen dag. Sint Jozefsgezelien-Vereeniging. .Vereenigingsgebouw: Zoetestraat 15. Ge opend des Zondags van 12—3 uur eu vau 5—10 uur. Op werkdagen van 6—10 uur 's avonds. Patronaat voor jongens van 12—16 jaar. Gevestigd in het St. Vincentiushuis, Nieuwe Groenmarkt 22. Liefdewerk St. Josepli's-Aiubaehtsleer- lingen. Zondagavond van 6 uur tot half S. ontspan ning, godsdienstonde.rricht, spaarbank. Het Bestuur is iederen Zondagavond te spreken aan bovenstaand adres van 6 uur tot half 8. St. Josepbs-Gezellen-Vereeniging. Zoetestraat 19. Deze vereeniging stelt zich ten doel het godsdienstig en maatschappelijk welzijn te bevorderen van R.- K. jongelieden uit den werkenden stand.. Lid worden kunnen zij, die den leeftijd van 17 jaar bereikt hebben, nog geen 21 jaar oud zijn en een aanbeveling kun nen Overleggen van een bekend en achtens waardig persoon. Iederen Zondagavond van 8—9/4 bestaat gelegenheid zich in het Veree nigingsgebouw (Zoetestraat 19) als aspirant lid op te geven. De wekelijksche contributie bedraagt 10 cent. De zaal der Vereeniging is geopend op werkdagen van 810 uur; op Zon- en feestdagen van 12—2 uur en des avonds van 5J4-H0 uur. De Zondagavondbij eenkomst is van 8—914 uur verplichtend. Tot steun dezer St. Josephs-Gez. Vereeni ging is opgericht het Gezellen fonds. Lid hiervan zijn zij, die een maaudelijksclie con tributie van ten minste 10 cents betalen. Deze contributie wordt door zelatricen tegen af gifte van een kwitantie opgehaald. De leden van 't Gezellenfonds ontvangen na hun overlij den een H. Mis in hunne parochiekerk en zijn deelachtig aan de gebeden welke de Gezellen maandelijks voor hunne weldoeners verrich ten. Men kan zich ais lid laten inschrijven bij een der zelatricen of bij den President der vereeniging Pater C. H. Caminada, N. Groen markt 12. EERBIED IN GODS HUIS. Onderafd. v. d. Ned. R. K. Volksbond, afd. Haarlem. Zij, die wenschen lid te worden van boven genoemde vereeniging, kunnen zich opgeven aan de volgende adressen: C. van Wieringen, Voorz., Meester Joosten- laan 4; W. L. de Rooij, Secr., Eendrachtstr. 12; J. Antonisse, penningmeester, Witte Heerensteeg 28rood; J. Dijt, Krom 8; J. J. v. d. Walle, L. Heerenvest 106; J. en P. Umans, Anthoniestr. 61; J. J. v. d. Aardt, Koning- steinstraat 19; J. Heijne, Brouwerstraat 55E; H. B. v. d. Vlist, Sehalkwijkerstraat; H. Hug- tenburg, Kampersingel 20; G. J. v. d. Veldt, Meester Joostenlaan 20; B. v. d. Weiden, Ro- zensteeg 1; L. H. J. Zandstra, Soutmanstraat 40; A. Verberne, Teding van Berkhoutstraat 8; II. N. Blom, Meester Joostenlaan 85; J. E. v, d. Pol, Kamperstraat 72; J. N. Knoppert, Gen. Cronjéstraat 113rood: A. v. d. Meij, Rozen- priëelstraat 28. R.-K. Vereeniging tot bescherming van meisjes, gen. „St. Martha". Het Bemiddelingsbureau der Vereeniging is geopend eiken Dinsdagmiddag van 12—2 uur, voor betrekkingen als dienstboden, enz., Donkere Spaarne 22, alwaar voor R.-K. dienst meisjes, wier ouders buiten de stad woonach tig- zijn, ilederen Zondag- en Woensdagavond van 810 nor gelegenheid bestaat tegen de geringe vergoeding van 5 cent per week, baar vrijen tijd aangenaam en gezellig door te brengen. Aanmelding daartoe aan het „Te Huis" op bovengenoemde avonden. St. Elisabethsvereeniging. Inleveren van ziekenbriefjes Maandag avond tusschen 7 nur en half 9, Woensdag en Vrijdagmiddag tusschen 1 en 2 uur, Jans straat 49. R.-K. Meisjespatronaat „ST. ROSA". Nassanlaan 50. Het doel van dit patronaat is, meisjes uit den arbeidenden stand, van 12-16-jarigen leef tijd, g ra t i s in het naaien en aanverwante vakken, alsook in het knippen, te onderrich ten. Tevens ontvangen zij Godsdienst- en By- belsch onderricht, alsmede Herhalingsonder- wijs in het lezen, schrijven, rekenen, enz. Het onderwijs wordt gegeven eiken avond der week van half 7 tot half 9, uitgenomen Zaterdagavond. Aangifte van leerlingen tweemaal per jaar, n.l. in de maanden Juli en December, op een steeds in dit blad te vermelden datum. Het Bestuur is voor ouders der 3eerlingen en belangstellenden te spreken aan boven staand adres, op iederen len Woensdag der maand van half 3 tot hall' 5 uur. St. Maria-vereeniging1. R.-K. Vereeniging tot bestrijding van het drankmisbruik, vergadert elke twee maanden, hetwelk vooraf in de agenda dezer courant wordt hek end gemaakt. De Maria-vereeniging heeft een onderafd. Meisjesbond, voor leden van 11—16 jaar, die ook tweemaandelijks vergadert op Zon dag, Ss nam. te 4 uur, in het gebouw St. Bavo, Smedestraat. In d'e vergadering is gelegenheid zich voor bet lidmaatschap te laten inschrijven; tus- sehentijds bij het secretariaat der vereeniging Zylweg 21. R.-K. Propagandaclub „St. Petrus", Schoten (stadsgedeelte). J. Th. Bakker, Voorz., Kloosterstraat 101. A;- P- J. Verzellenberg, le Secr., Javastr. 61. i v7an ^Idorp, Penningm., Borneostr. 15. P. Beers. 2e Secr., le Hoogewoerddwarsstr. no. 12. Het Bestuur bestaat uit de heeren: H. M. A. Mathot, Commissaris, Dr. Leycls- straat 74. GELOOF EN WETENSCHAP. Vereeniging tot bevordering van de weten schap onder de meer ontwikkelde Katholieken. Aangifte voor het lidmaatschap (minimum ƒ2.50 per jaar) te richten tot den heer G. Leusen, 2de Secretaris, Groote Houtstraat. (Naar het Engelsoh van O. Oliver.) Ik was achttien maanden voogd geweest over den jongen Anson. Nu is hij al vier jaar meer derjarig, maar hij vereert mij nog dikwijls met zijn gezelschap. Laatst op 'n middag kwam hij binnen, liet zich in eell fauteuil vallen en zei: Ik vraag niet dikwijls om raad, maar als ik 't doe, is 't aan u. U is een man van de we reld en Wat is er? vroeg ik, het compliment ne- geerend. Ik ben in een zonderlinge moeilijkheid. Hm!geld? Neen. Wie is zij dan? vroeg ik, recht op het doel afgaande. Er zijn er twee, verklaarde hij grijnzend. Wil je er eene trouwen of geen van bei den? Eigenlijk zou ik beiden" wel willen trou wen. Ik haalde de schouders op. Ja, dat bedoel ik natuurlijk niet. Ik zou tevreden zijn met eene van de twee maar ik kan geen keus doen. Dan geen van beiden, adviseerde ik. Natuurlijk! U kunt u niet voorstellen, dat iemand verliefd is op twee meisjes. Toch is 't een feit- Ik zou elk van de twee graag trouwen nis die andere er niet was. Je bent dwaas, zei ik hem, maar over die dingen valt niet veel te redeneeren.Wie zijn de dames? Grace Morable en Nora Brin. U weet dat 't allebei aardige meisjes zijn. v Ja, dat zijn ze, alle twee, stemde ik toe. Zelfs u zou 't moeilijk vinden, te zeggen van welke ik t meeste lioud. Van wie dan? Dat is mijn zaak. Je moet voor je zelf beslissen. Ze zijn zoo verschillend, dat 't lastig ia vergelijkingen te maken. Als je een vrouw vergelijkt met een an dere, is 't verstandiger, baar niét te trouwen. Ik zou maar wachten, op nummer 3 als ik jouw was. Ik heb nog nooit een meisje ontmoet, dat, bij haar vergeleken, iets beduidde, verklaarde hij, en ik geloof niet, dat het ooit gebeuren zal. Grace is zoo'n verstandig, knap ding, en heelemaal niet verwaand, maar redelijk en lief. En Nora is zoo'n innemend schepseltje en lang zoo dwaas niet tls zij beweert.Als een van. de twee mij wou hebbenIk weet dat nog niet, natuurlijk! Er is een goed middel om zekerheid te krijg""- Misschien zeggen ze allebei „neen". Maar ze konden ook allebei „ja" zeggen. En als nu de eerste, die ik vroeg dat deed 't Is juist de groote quaestiewie zal ik 't eerst vragen. Geen van beiden, herhaalde ik. O neenik ga ei' in elk geval eene vra- gen' Neen, zei ik kalm, dat is jou zaak, niet de mijne. Daarmee ben ik niet geholpen. W'at drommel! Ifoe kan ik je dan helpen? Gooi dan liever opkruis of munt. Dat js nonsens! Ik houd van beiden even veel, en daarom wou ik kiezen op een redelij ken grond. Wat is de meest rationeele reden om te t-ouwen? je moet maar een lijstje van vrouwelij ke deugden opmaken, stelde ik spottend voor. Zooveel punten voor een mooi gezicht, goed humeur, koken, vrouwelijke handwerken cn- zoovoort. Aftrek voor pianospelen, babbelen, eu andere kleine ondeugdengroote on deugden hebben ze geen van beiden, voor zoo ver ik weet. Ah- u er den gek mee steekt, is 't niet noo- dig, dat wij er verder over praten, protesteer de hij. Dat is 't ook niet, het is de vraag. Ik kan niet kiezen. Wrat uw lijstje betreft ja, als t mogelijk was twee vrouwen op die manier te gen elkaar te wegen, dan zou, geloof ik, de ba lans in evenwicht staan. Dan doe je verstandiger met te wachten op iets, dat den doorslag geven kan, raadde ik. Een van beiden kan geëngageerd raken met een ander of een erfenis krijgen. Dat zon de zaak uitmaken, denk ik? Ja, stemde Mi toe, ik zou niet graag en kel om geld trouwen; maar aangezien ik van de Ui.de meisjes houd, zou het geld evengoed miju keuze kunnen bepalen als iets anders. Ik hief dreigend mijn vinger omhoog. Als ik je een goeden raad mag geven; trouw nooit een vrouw of je moet niet meer buiten haar kunnen. Er is geen ander excuus. Maar ik ben heel erg verliefd! verzeker de hij. Op alle twee. v Op alle twee.... O, u behoeft de schou ders niet op te halen. Een feit is dat tegen fei ten niets te beginnen is. Ik ben werkelijk doo- delijlc van alle twee! Waeh nog 'n beetje. Je bent een jonge. neen, een ezel ben je niet. Je bent erger: je bent heel wijs. U behoeft waarlijk niet te spotten met wereldwijsheid, meende hij. Wat bij den eenen man een deugd is, is bij den ander ondeugd. Een oude man mag wijs zijn; de jeugd moet de gebreken van de jeugd hebben. Een van haar voornaamste ge breken is: verliefd worden. Je zult tot klaar heid komen, als je wacht op nommer drie. Dan zal ik niet tot klaarheid komen, ver zekerde hij koppig. Ik wil met een van de twee trouwen, 't Zijn beiden zulke aardige meisjes. Ik zal wachten tot de schaal door slaat. Je maakt mij moe! zei ik. Je moest m-ar liever heengaan. Hij lachte en ging. Bij de deur zei hij nog eens: Ik zal wachten tot de schaal door slaat. Na dien dag hield ik hem in 't oog, hij ver deelde zijn attenties, gelijkelijk tusschen beide meisjes, en bleef daarbij volkomen correct. Bei den waren vriendelijk jegens hem, maar gaven geen zichtbaar blijk van sterker gevoelens. Ik nam Nora in beslag, zoo dikwijls ik gelegenheid had, hem alleen te laten met Grace. Grace was een koele, verstandige jongedame, die wel op hare woorden zou letten. Nora was 'n zor geloos schepseltje, en veel te goed om wegge geven te worden aan een aarzelenden minnaar. Ongelukkig merkte ik, dat miju manoeuvres een geheel ander effect hadden dan ik bedoel de. Hoe moeilijker 't hem viel, in Nora's gezel schap te komen, des te meer scheen hij dat te begeeren. Ik begon er al aan te denken, van taktiek te veranderen.daar kwam Je keer. Nora's vader leed geldelijke verliezen, plotse ling en heel zwaar. Hij was zwak en de schok doodde hem. Onderweg ontmoette ik Anson. Hij leek ontroerd, en uit 't veld geslagen, wat hem zelden overkwam. U heeft 't zeker gehoord? zei hij. Ja.... Nu, je wachtte immers op een keerpunt! Ik Bep door, zonder zijn antwoord af te wach ten. Ik w as boos op hem, waarom weet ik niet Misschien omdat ik zijn huwelijksplannen kin derachtig vond; mogelijk ook, omdat ik haast had, bij Nora te komen. Het kind was er treurig aan toe. Ik tracht te haar te troosten en tevens gerust te stellen omtrent haar toekomstig lot. Reeds onderweg was ik op een idee gekomen. Ik stelde haar vooo, bij mij aan huis haar intrek te nemen. Ik wilde wel iemand bij mij hebben, die als een dochter toezicht kon houden op mijn huishou ding. In haar radeloosheid nam zij gretig dat aan bod aan en beloofde, een goed dochtertje voor mij te zijn. Ik nam voorloopig de zorg op mij voor *1 wat er in het sterfhuis viel te doen, en ik droeg mijn notaris op, de geldzaken te regelen, ik be loofde de schulden te betalen, zood t er nog eeu kleinigheid voor Nora overbleef, waardoor zij zich minder afhankelijk zou gevoelen. De notariè, een oud vriend van mij, beloof de te zulen doen wat in zijn vermogen was. Laags na de begrafenis van Nora's vader ging ik, als gewoonlijk, lunchen in de club. De biljartzaal passeerend, vond ik daar Anson, die do ballen liet rollen. Met kwam zoo ineens op: als hij verneemt, dat ik Nora als kind tor mij heb genomen, kon dit bij hem wel eens den doorslag geven. Hij weet dat ik niet arm ben. Ik wilde niet, dat Lij 't meisje trouwde om het geld; en ik bedacht, dat het 't beste zou ziju, hem te bewegen, Grace te vTn"-en, eer hij het vernam. Ilc maakte een praatje met hem, over koe tjes en kalfjes, eer ik tot mijn eigenlijk onder werp kwam. Al brengt de ouderdom geen wijs heid, ze brengt toch overleg. Treurig met Brian, zei ik eindelijk; ik hoor, dat hij niets nalaat dan schulden, 't Is maar goed, dat jij wachtte op een keerpunt. Hij stootte met kracht tegen zijn biljartbal. Denkt u dat? vroeg hij. Och, wat zou iemand and- rs denken? Ik stak een sigarette aan. In elk geval is de rchaal nu doorgeslagen.Ik bemerkte, dat de sigarette niet goed bra dde en streek rog 'n lucifer af. Ik zou nu maar niét te lang met een beslLs.g wachten, adviseerde ik. 't Zijn mijn zaken niet, maar ik heb toevallig zeker iemand gesproken, 't Schijnt dat er kapers op de kust zijn. Wat! riep hij, blijkbaar verschrikt. Denkt u, dat ze mij zal afwijzen? Ik weet er niemendal van, maar als ik jou was, zou ik geen uur langer wachten om ze kerheid te krijgen. Ikik heb vanmorgen geschreven, zei hij langzaam. T zul- 't misoehien wat gauw vinden, maar. Ik liep door, hem niet den tijd latend om zijn zin te voltooien. Ik voelde mij pijnlijk getroffen. D"t had ik toch niet van Anson gedacht. Zijn eerste gedachte, toen hij van Nora's tegen spoed hoorde, was geweest de andere te vrager.. Dien eigen middag nog ging ik weer naar den notaris en droeg hem op. ander testa ment voor mij te maken dat ik graag dien avond al wilde onderteekenen. Veel moeite behoeft 't u niet te kosten, zei ik. De legaten blijven hetzelfde, en de rest komt aan Nora Brian, in plaats van aan Anson, ik adopteer haar. Hij staarde mij verwonderd aan. Als ik ook 'n woordje mag zeggen (Ik schudde het hoofd). Kom, kom, oude vriend. Doe geen moeite, 't Helpt je toch niets. Beslaap je er nog eens op, raadde hij. Je hebt altijd veel van dien iongen ge houden Wil je 't doen of niet? Ja, natuurlijk, als je er op staat maar ik zou wel eens willen weten/welke re denen je er voor hebt. Ik kom tegen zes uur teekenen, viel ik hem in de' rede. Later zou ik 't hem misschien wel uitleggen: nu kon ik dat niet. Thuis vond ik Nora bezig de brieven van rouwbeklag te lezen, die nog voor haar geko men waren. Met oprechte vertrouwelijkheid liet zj mij alle zien. Eindelijk leid Sc er een in de hand, zonder hem te openen. Vrouwen kunnen zen vreemd doen, ze verspillen in vijf minuteu met raden en gissen, als in vijf roemden ton briefopener het mysterie kan onthullen. Ik ken deze hand niet..u soms? 't Is de 3 and van Richard Anson. 'n Flin ke hand, vind je iet?.... Ik poogde luchtig té ijn. Oh! Haar gelaat gloeide en hare oogen werden helder. Nu kende ik haar geheim trouwens ik had niet shark getwijfgkl. Ik wendde mijn hoof 1 af, om haar teleurstelling niet tc zien. Zeker zou het een vormelijk briefje zijn. Hoe kou 't anders, r.u hij met dezelfde post Gra had gevraagd. Die jongen toch! Ik mocht hen anders zoo graag lijden! Ik wachtte lang; toen stootte zij zacht te gen mijn arm. Wilt u het lezen? Ik veegde mijn bril af en las: „Lieve Nora, het doet mij zooveel leed. I hield veel van je vader. Iedereen mocht hem gaarne. Alleen een goede vader kon een toege negen dochter hebben als jij. „Ilc weet vel, dat je nu niet aan de leven den kunt denkenmaar als je voor andere moei lijkheden komt te staan, bedenk dan dat er ie mand is, die graag voor je wil werken en zor gen, je leven lang. „Als mijn liefde je kan troosteD, vergun mij dan, bij je te komen. Zoo niet, vergeef mij dan dat ik 't je nr. juist bekende. God zegene je. Je toegenegen RICHARD ANSON." O, als vader., dat wist! snikte zij. Ik heb Richard zoo lief! U is nu mijn voogd mag hij komen? Mijn hoofd duizelde. Wat moest ik zeggen. Kon 't geen medelijden zijn in plaats van lie:: de?..,. Maar het ongeluk doet soms de liefde tot klaarheid komen. Ik mocht geen twijfel brengen in haar hart en ik kiild ook vaa den jongen. De schaal was doorgeslagen; en hij was loyaal, da wist ik. Ja, kind, zei ik, hy mag komeu. Cal zogvue u beide:.! DE KOMEET VAN HALLEY. In den nacht van 18 op 19 Mei verjaard' een gebeurtenis, die naar de meening van bange en bijgeloovige zielen had kunne;-, teweegbrengen dat er nooit iets op aarde meer verjaardeOnze planeet ging toen door of langs den staart van Halley's komeet. Men weet dat het niet afdoende uitgemaakt is of die kometenstaart de aarde geraakt heeft, nocli precies wanneer; in elk geval werd de fatale termijn door velen niet zonder onge rustheid tegemoetgezien. Maar er gebeurde niets, of nagenoeg niets. En nu, een jaar later, is die angst, althans die belangstelling, zóó volkomen vergeten, dat welhaast niemand gelet zal hebben op de zen verjaardag, voor het lot onzer Aarde toch niet onbelangrijk. Sic transit.... zelfs hemelscbe glorie. Van belang is intusscben de buitengewoon lange tijd van zichtbaarheid der komeet van Halley, bij dit bezoek aan onze hemelstreken. Vroeger overrompelde zoo'n komeet de menschheid, en nog bij haar vorig bezoek, in 1835, was ze eenige maanden na het perihe lium al niet meer waar te nemen. Het is wel een mooi bewijs van de voortreffelijkheid on zer tegenwoordige instrumenten, zoowel ah van de oplettendheid onzer astronomen, dat Halley's komeet, op 12 September 1909 door Max Wolf te Heidelberg op een fotografische plaat ontdekt, thans, in Mei 1911, nog niet uit het oog verloren is. Prof. Barnard nam haar onlangs nog waar als een vlekje van de 14e grootte. Ze is nu, meer dan eeu jaar na haar dichtste nadering tot de zon, reeds voor bij Jupiter's loopbaan weggesneld. Maar haar reis brengt haar tot voorbij Neptnnus! VOGELRINGEN. Het aanleggen van een aluminimum voetring aan jonge in het wild levende vogels wordt in den laatsten tijd veel toegepast om betrouw bare gegevenst e verkrijgen omtrent den trek der vogels en hun ouderdom. In Duitschland, Engeland en Hongarije wor den deze voetringen kosteloos beschikbaar go steld door een centraal lichaam. .Nederland bezit een dergelijk orgaan niet. Echter heeft, na-ar dr. E. D. van Oort or.s schrijft, het Rijksmuseum van Natuurlijke Histo rie te Leiden het plan opgevat voortaan voor, dit doel kosteloos ringen beschikbaar te stellen, voor hen, die willen medewerken tot het ne men van deze proeven. De ringen voor groo- tere vogels zijn gemerkt: Museum Nat. Hist. Leiden-Holland, die voor kleinere vogels Mu seum Leiden, alle doorloopend genummerd. Wordt een vogel van een der aldus ge merkte ringen voorzien in Nederland bemach tigd, zoo zal het op de ringen staand adres den waarnemer aangeven, waar hij den vogel of althans ,den aan den vogel bevestigden ring kan heenzzenden. Inzending van den vogel is altijd zeer gewenscht, daar vele soorten juist geringd worden \ojr leeitijdsbepaling. He: stem pel op .de ringen zal ook den waarnemer Li het buitenland geen moeilijkheden veroorzaken, ue kennisgeving van zijne vangst aan het juiste adres toe te zenden. Omtrent de verkregen uitkomsten zal jaarlijks in het door het Museum uuitgegeven tydsdiri.il „Notes from .the Leydeu Museum' en in een Nederlandsch vakblad yerslag uitgebracht wor den. Het ringen levert geen nadeel op voor de vogels, daar het vangen van een geringden vo gel geheel aan het toeval wordt overgelaten eu van jacht maken op zulke dieren geen spra ke is. Wie tot het aangegeven doel wil medewer ken richte de aanvraag om ringen mei opgaaf van vogelsoorten, waarvoor men de ringen ge bruiken wil tot dr. E. E. van Gort te Leiden. LEVERT: LOGICA! Korporaal: ,,'s Zomers bij mooi weer worden de kapotjassen dus opgerold. Maar als het regent, wat gebeurt er dan, Pieters? Rekruut: „Dan worden ze nat!'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 11