R. K. Mid denstan dsver eeniging. Rond de Liturgie. BUITENLAND. BINNENLAND. Het geheim van den Meeuwentoreri Vrijhandel en Werkeloosheid, WIE! I9H, FEUILLETON. „ST. JOZEF". afdèeling Haarlem en Omstreken van ,,ae Hanze", goedgekeurd bij Bisschoppelijk be sluit van 26 October 1907 en bU Kon. besluit van 9 Mei 1908. De K.-K. Middenstandsvereeniging stelt zich ten doel, volgens art. 2 harer Statuten, ie zedelijke en stoffelijke belangen van den handeldrijvenden en industriëelen Midden stand in het algemeen, en van hare leden in het bijzonder te behartigen, overeenkom stig de beginselen van den E.-K. Godsdienst. De voordeel en aan het Lidmaatschap ver bonden zijn vele. IWij noemen slechts: le. Door aansluiting der vereeniging en bloc bij de Haarl. Handelsvereemgmg, heb ben do loden het recht gratis informatiën in te winnen, dubieuze posten ter incassoering te geven en rechtskundige adviezen hunne zaken betreffende te vragen bij de advocaten r H. H. V. 2e. Kunnen de Leden gratis gebruik ma- en van een Bureau tot plaatsing van Kan oor- en (Winkelpersoneel. 3e. Kunnen de Leden bun spiegel- en an- lero ruiten verzekeren bij de afdeeling On- ierlinge Glasverzekering en zullen daarvoor en uiterst lage premie te betalen hebben. 4e. Kunnen de Leden deelnemers worden in en'fonds tot uitkeering bij overlijden, bet- elk gelieel belangloos wordt beheerd, waar- rcor erfgenamen tegen geringe bijdrage na .verlijden van den deelnemer een belangrijk letlrag uitgekeerd krijgen. 5e. Ontvangen de Leden geheel gratis en ïanco een weekblad van 16 pagina's druk», vaurin alles, wat voor den middenstand van telang kan zijn, zal worden behandeld. 6e. Een ziekte verzekering zal weldra in verking worden gesteld. 7e. Twee maal in het jaar zal eene H. dis voor de geestelijke en tijdelijke belangen Ier Leden worden opgedragen, terwijl bij over- \jden van een Lid ééne H. Mis voor zijne .ielerust zal worden gelezen in zijne Paro chiekerk. 9e. Minstens zes maal in een jaar zullen in de ledenvergadering alle voorkomende zaken, tien Middenstand betreffende, worden behan deld en wanneer de kas zulks toelaat eene 'eestvergadering eens per jaar worden ge- louden. Tenslotte maken wij onze Leden erop attent, lat de Diocesane Coöperatieve Credietbank van de Hanze hare werkzaamheden heeft aangevangen. Er bestaat dus gelegenheid credieten aan te vragen en op de in de statuten vermelde voorwaarden gelden te beleggen, hetzij in de posito of in rekening-courant. Tevens bestaat er gelegenheid tot heieggen van spaargelden, waarvoor 3 pet. rente wordt vergoed; ingaande den eersten en zestien den der maand. Minimum inleg 25 cent. Terugbetaling tot een bedrag van f 50. geschiedt onmiddellijk, hooger bedragen met 1 dag opzegging. Voor inlichtingen of beleggingen kan men zich iederen werkdag tusschen 12 en 2 uur vervoegen hij den administrateur J. H. Vis ser, Spaarne 74 rood. Ook niet-leden kunnen van de Spaarkas ge bruik maken en vinden daarin een solide en voordeelige geldbelegging. Het bestuur spoort hiermede alle nog niet aangesloten R.-K. Middenstanders aan, als Lid onzer vereeniging toe te treden. De con tributie bedraagt slechts 1.30 per 3 maan den. Bij toetreding verbindt men zich voor een geheel jaar. Voor het Lidmaatschap melde men zich, bij voorkeur schriftelijk, aan bij den secretaris 1. A. M. Jonckbloedt Lz., Lange Heerenstraat Jo. 24 Namens het Bestuur, ANTON BOSSE, Voorzitter. C. A. M. JONCKBLOEDT, le Secret. li eel van steen, maar voor het grootste ged.-l- te van hout; volgens de voorschriften van het Kerkelijk Recht moet er dan echter in het mid den een vierkante steen liggen, van minstens zóó groot formaat, dat de H. Hostie en de kelk, sen minste voor de lielft, er op geplaatst kunnen worden. Wi'l zulk een vierkante losse steen die ook altaarsteen genoemd wordt afzonderlijk gewijd en van het eene naar het andere altaar verplaatst kan worden, kreeg hij den goed ge kozen naam van draagbaar altaar. Eer. vast altaar is er .daarentegen een, waarvan de geheele offertafel van steen is. Het hoofdaltaar eener Kerk heeft gewoonlijk een vast, de zij- of kleine altaren in den regel een draagbaar altaar. Ook de missionarissen, die van do eene plaats naar de andere moeten trekken, hebben in hun zoogenaamd missiekof fertje een losse steen als draagbaar altaar bij zieh. Met welke bijzondere plechtigheden, zinrijke ceremoniën, overheerlijke gebeden en psalmeD de bisschop zoowel den lossen als den vast n altaarsteen consacreert, zullen wij laten zien. LUI. Draagbaar altaar. Dikwijls is bet vlak, waarop wij gedurende de TT Mis den kelk zien staan, niet in zijn 3- In den strijd onzer vrijhandel of bescher ming is het interessant Engeland tegenover Duitschland te stellen. Wijl het eerste land vrijhandelt en het tweede beschermt, is uit de handel en industrie van deze beide wel eenige conclusie te trekken, waarmede men zijn nut kan doen. We deden dat reeds her haaldelijk. Thans eenige belangrijke beschou wingen, zooals die voorkomen in de Engel- sche „Notes on Tariff Reform" van Februari en door de Tariefvereeniging vertaald zijn. In een redevoering te Bury St. Edmunds op 12 December van het vorige jaar, deed de Engelsehe minister Asquith de volgende vraag: „In welk land ter wereld met een be schermend tarief, bestaat op 't oogenblik niet een steeds grooter wordende ontevredenheid over de beschermende rechten en over de ge volgen daarvan?" Niemand dan Mr. Asquith zelf, weet heter, hoe nietig zulk een bewering is tegen de voorstellen der voorstanders van bescher mende rechten. Deze ontevredenheid is niet beperkt tot beschermde landen. In Engeland bestaat een sterk gevoel van ontevredenheid over de buitengewoon hooge rechten, gehe ven van thee en tabak twee weelde-artike- leu der armen, welke bijna behoeften zijn ge worden en Mr. Asquith zou zelf nauwelijks durven beweren, dat de nieuwe lasten, welke hij in de laatste twee budgets in plaats van invoerrechten, op de bevolking gelegd heeft, met toejuchingen begroet zijn. Zooals ieder een weet, is het een feit, dat de eisehen, welke aan de inkomsten der beschaafde landen in de laatste jaren gesteld worden, voortdurend grooter worden en dat het geld op de een of andere manier gevonden moet worden. Ieder een bromt, dat hij zijn deel hiervan betalen moet, hetzij in den vorm van directe of indi recte belastingen. Het verschil evenwel in het stelsel van invoerrechten van andere lan den en Engeland is, dat in het eerste geval de rechten niet alleen geheven worden, om de inkomsten te vermeerderen, doch ook, om de binnenlandsche industrie en markt te be schermen en den buitenlandschen handel uit te breiden, terwijl hij het in Engeland gevolg de stelsel aan geen enkele Britsche industrie voordeelen worden gegeven en ook geen en kele werkman er door bevoordeeld wordt, doch alleen gebruikt kan worden als middel, om geld binnen te krijgen. Wanneer in de andere landen een algeheel verspreide ontevredenheid bestond met be trekking tot de beschermende rechten, dan zou deze haar weerklank vinden in de parle mentaire vertegenwoordiging. Wij weten evenwel, dat er noch onder de Republikeinen, noch onder de Democraten in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika een enkele vol bloed vrijhandelaar te vinden is en dat slechts één vrijhandelaar, en deze nog niet eens een Canadees van geboorte, in het Canadeesche parlement zitting heeft. Wanneer de kracht der publieke opinie ge meten moet worden naar de parlementaire vertegenwoordiging, dan kan men duidelijk zien, dat er in geen enkel land met een be schermend tarief een algeheele vraag naar vrijhandel bestaat. Waar het volk in die lan den over mort, is hetzelfde als waar de En- gelschen onder vrijhandel over morren, nl. den steeds grooter wordenden druk der be lasting, doch de eersten geven er de voorkeur aan op zoodanige wijze heiast te worden, dat bun eigen industrieën er door bevoordeeld worden, terwijl de Eugelschen, die nog onder vrijhandel gebukt gaan, dit blijkbaar niet doen. Do volgende vraag, die Mr. Asquith stelde, was: „Welk beschermd land is, evenals wij, in staat geweest, om even snel en evenveel voordeel te trekken van den steeds grooter wordenden bloei en welvaart op de wereld en de levendigheid op handelsgebied in de laat ste twaalf maanden? Mr. Asquith's klaarblijkelijke bedoeling is, te beweren, dat Engolands handel sneller vooruitgaat, dan die van welk ander land ook. De feiten stemmen evenwel niet met Mr. As quith's bewering overeen. In de andere lan den is een grootere vooruitgang te bemerken geweest, dan in Engeland. 1907 was een „boom" jaar; 1908 was een der slechtste jaren op handelsgebied. Laat ons den toestand van Engeland met dien van Duitschland in 1908 vergelijken. In beide landen was een achter uitgang in de export te bespeuren, doch deze achteruitgang was in Duitschland lang zoo groot niet, als in 't Vereenigd Koninkrijk. In 1909 trad een kleine verbetering in, doch deze was in Duitschland veel grooter dan in En geland. Zelfs wanneer men de eerste zee maanden van dit jaar vergelijkt met de over eenkomstige periode m 1909, zal men vinden, dat de totale vooruitgang in Duitschlands handel grooter is geweest, dan die van Groot- Brittannië in hetzelfde tijdperk. Hieruit blijkt dus, dat, toen de slechte tij den op handelsgebied kwamen, men dit in Engeland spoediger en heviger gevoelde dam in andere landen en dat toen verbetering in- trad, deze in Groot-Brittannië later intrad en zelfs toen deze verbetering was begonnen, deze niet die afmetingen aannam, welke men in andere landen met een ander systeem van invoerrechten ondervond. Wij stemmen toe, dat de cijfers van den uitvoerhandel geen heslist bewijs leveren van de welvaart van een volk. De binnenlandsche I markt van een land moet altijd zijn grootst en belangrijkst afzetgebied voor zijn handel zijn, doch, ongelukkigerwijze, bestaan noch in. Duitschland,noch in Engeland statistieken, de grootte hiervan aanwijzende. Het is even wel duidelijk, dat de goed beschermde bin- nerdandsche markt van Duitschland, een be volking van meer dan 65 millioen voorziende, voor de Duitsche fabrikanten Van veel groo ter belang moet zijn, dan de kleinere, open en onbeschermde Engelsehe markt kan zijn voor de Britsche fabrikanten. Er is evenwel een andere proef, die men nemen kan, om de wel vaart van een land te meten, en deze is de statistiek der werkloozen. Past men deze proef voor 1909 toe, welk een jaar van her stel was na 1908, dan vinden wij, dat, terwijl de werkloosheid onder de Engelsehe tradc- unionisteu van 8.7 pet. in Januari verminder de tot 6.6 pet. in December, een vermindering dus van 24 pet., de werkloosheid onder de zelfde categorieën arbeiders in Duitschland verminderde van 4.2 pet. in Januari tot 2.6 pet. in December, een Vermindering dus van 38 pet. Hieruit blijkt duidelijk, dat, wanneer een verbetering in bandel en industrie in treedt, oen beschermd land de gevolgen hier van spoediger en in grooter mate ondervindt, dan een land met vrijhandel. In Marokko. Generaal Moinier heeft eer van zijn werk. Cruppi heeft hem, als waarnemend minuter van oorlog, een zeer waardeerend tele gram gezonden, waarin hij tevens woorden van oprecht gemeende .cn warme hulde vindt voor de militaire missie, die zich binnen de muren van de benarde stad bevond. De nieuwe rogi, waarover reeds met een en kel woord is bericht, heeft eenige lieden, die lot het gevolg van den vroegeren rogi behoorden en wien Moelai Hatid om dezefdel reden een hand heeft laten afkappen, in zijn gevolg. 'Hij laat de pogsten van de stammen die hem niet willen volgen, platbranden en predikt den hei ligen oorlog. Hij beschikt, zooals reeds is ge meld, over 1200 gewapende mannen. El Mrani, de aanvoerder van de troepen uit Sjawia, de iFes zou gaan ontzetten, maar die is achtergebleven de edele caid is oud, zeer oud, meer dan 80 jaar en moet in een rijtuig gereden worden heeh, naar men zegt, het plan den nieuwen rogi, die naar den naam Haj- Ab'-del-Kader—Maheddin luislerf, ,te bestrijden. Aan de Oostgrens wordt voortdurend op klei ne schaal gevochten. Men js echter van pfan poliUetroepen uil .te zenden en vertrouwd dal deze spoedig de gewenschle rust zullen teweeg brengen. Deze politie zal, volgens de beproef de formule .van generaal Lyaulcy, ,.rust door bewegng",i te werk gaan en door feitelijk alom tegenwoordig te zijn, hel noodige gezag inboe zemen. Het kan moeielijk anders gezegd, of de Fran- sche regeering heeft overal, behalve i:i Duitsch land, een goede pas. De „Times" wijdt een hofdartoikel aan het ontzet van Fes en is bui tengewoon hartelijk. De Parijscke corresponden tie, die het Wiener Neue Tageblatt heeft op genomen en die van niets anders dan welwil lendheid en vertrouwen getuigt, vindt men elders in dit btda Dat de Franschc bladen opge.togen zijn spreekt vanzelf en het kan moeielijk ver wondering wekken, dat ook de Russi che pers vol lof is.. Eugolsch luchtschip te water gelaten. Eindelijk heeft nu de Engelsehe natie een ka pitaal luchtschip van eigen maaksel. Zij heeft daar lang genoeg op moeten wachten. De te genspoed met haar eerste militaire luchtschip, de „Nttlly Secundus'", was verdrietig. Inmid dels stevenden andere naties op dat gebied voor uit. Om niet geheel weerloos in de lucht te blijven, werden toen door tusschenkomst van de „Daily Maill" en de „Morning Post" twee I'ransc-he luchtschepen gekocht. Doch een eigen fabrikaat was John Buil liever. Welnu, twee jaren geleden liet het Engelsehe gouvernement een reusachtig luchtschip, ten behoeve van de marine, te Barrow op stapel zetten. De samen stelling daarvan werd strikt geheim gehouden. Zelfs de afmetingen daarvan werden verzwe gen. Doch nu weten we er alles van. Want Maandag werd het gevaarte te water gelaten, wat op zichzelf iets nieuws is. Het „biggest air ship of the world", kan namelijk door twee groote waterbakken voor ankeren op het water drijven, terwijl die bakken voor de luchtvaart geledigd worden. De lengte van den ballon, van een bijzonder aluminium-allooi vervaardigd cn met zijde overdekt, is 512 voet, terwijl de groot ste doorsnede 48 voet bedraagt. In den ballon zijn 17 gaszakken, wier gezamenlijke inhouds maat 709.000 kub. voet bedraagt. De voorste ven is stomp, de achtersteven puntig. Het lucht schip heeft drie schroeven: twee voor en een van achteren. Om den achtersteven zitten vier stuurmiddelen, in den vorm van boekenhangers, twee verticale en twee horizontale. De beide, schuitjes hebben den vorm van gondels en zijn docr een overdekten gang verbonden. Daarin is plaats voor een bemanning van 22 koppen, De beide motoren hebben elk 'n sterkte van 200 p.k. Het gevaarte kan 21 tonnen oplichten, zal van drcadlooze telegrafie worden voorzien en kostte bereids 492.000. De Engelsehe zee-offi- c,er N. F. Usborne lieeft het commando ovi. doze laatste toevoeging van Engeland's zee macht en onder zijne leiding zullen eerstdaags proeven met 't lang verbeide luchtschip wor den genomen. Kant en klaar, zal het driemaal zooveal kosten als het Clement-Bayard-lucht- scliip. verleden jaar October door tusschenkomst van de „Daily Maill" voor het Engelsehe leger aangeschaft. En het is nu maar te hopen, dat de Engelschen met dit eigen fabrikaat succes mogen hebben. Derhalve verdient het een bete ren naam dan „Marfly" (Mag-vlieger), door liet publiek van Barrow na** het luehtschic gegeven. Uit Mexico komen nog enkele berichten, waaruit echter niet blijkt, van welken datum zij zijn, en die dus geen uitsluitsel geven over de vraag, of de bekendwording van Diaz' aftre den al weer eenige verbetering in den algemee- nen toestand heeft gebracht. Madero heeft de hervatting bevolen van de vijandelijkheden in Chihuahua. Hij heeft een krijgsmacht naar Saltillo gezonden met de opdracht, zich mees ter te maken van die plaats, welke gelegen is in het zuidoosten van den staat Coahuila. In Mexico (stad) zijn er troebelen geweest. Een menigte die zieh voor het ministerie van bui- tenlandsche zaken had verzameld en er „Leve Madero!" riep, maakte de politie zoo zenuw achtig. dat zij begon te schieten, waarbij één man gedood werd. De menigte verspreidde zich toen; maar het bleef nog lang onrustig in de stad. Waarschijnlijk is dat een ander opstootje geweest dan dat, 't welk reeds onder de tele grammen vermeld werd. De gevolgen der kerkvervolging. e xToyes is dt toren der oude St. ilanskerk, dagteeke- nende uit liet begin der 14de eeuw, een histo risch en bouwkundig monument van hooge v. aarde, ingestort, 's Nachts was er al een stee- lieu beer nedergestort, waardoor de mcnschen in de- buurt wakker gemaakt werden en later zag men den toren steeds meer oveihcllen. Er ontstonden scheuren in de muren, zij werden grooter en grooter.... en eindelijk siortte de toren neder op de daken der naburige buizen. Er werd geen mensch gewond. De nieuwe minister van oorlog in Frank rijk. Wij deelden mede, dat vrijwel algemeen als opvolger van minister Bertc-aux genoemd werd de heer Clementel, rapporteur van de oor- logsbegrooting. Volgens de laatste berichten echter zou de minister-president de portefeuille van oorlog liever willlen geven aan een mili tair. Onder de eandidaten bevindt zich o. a. ge neraal d'Amade. De commandant van het 0de legerkorps, generaal Goiran, moet echter bij de leden van het ministerie de voorkeur hebben. De beslissing wordt hedenavond verwacht. Koelbloedig! Het groote stoomschip ..Iver- nic", van de Cunardlijn, is in een dichten mist op een klip bij de kust van Cork gestooten en lek geworden, zoodat het de haven van Queens- town moest binnenloopen, waar het zijn po3t- bezendingen en passagiers aan wat zette en nu wacht om hersteld te worden. Het schip, dat met 728 passagiers aan boord uit Boston kwam, had een groot lek bekomen. Maar de kapitein wist door snel sluiten van de waterdichte schot ten liet binnenstroomende water te beperken tot het beschadigde gedeelte; officieren en be manning hielden zich zoo kalm, alsof er niets gebeurd was en (le passagiers wisten van niets Men liet hen bedaard de hineh gebruiken, met muziek aan tafel, en eerst na afloop van daL maal werd hun medegedeeld dat z(i daar tc Queenstown van boord moesten gaan, omdat het schip lek gewordeii was en de reis naar Li verpool niet kon vervolgen. Reclame-woede. In Berlijn wordt tegen woordig elk vrijstaand voorwerp op echt Ame- rikaansche wijze voor reclame-doeleinden be nut. Tot nu toe dienden de weinige boomen uitsluitend tot versiering der straten. In de toekomst zal daarin echter aanmerkelijke ver andering komen. De autoriteiten van Berlijn, Charlottenburg en Wilmersdorf, hebben aan 'n Maatschappij vergunning verleed de boomen voor reclame-doeleinden te gebruiken. Men legt niet, zooals bij de lantaarnpalen, een band om den boom, maar omgeeft hem met een smeedijzeren hek, waaraan de verschillende re clameplaten zullen bevestigd worden. Deze zijn geëmailleerd en in zeer bonte en schrille kleu ren zooveel mogelijk de aandacht te trekken. Dat zulk een reclame doelmatig is, spreekt van zelf, maar het -is ook zeker, dat de boo men, die een sieraad voor de straten moesten zijn, door zulke onaesthetische dingen ontsierd worden. Zelfs de meest smaakvol uitgevoerde reclame kan, dat zal ieder tor-jev-n. de uur- lijke, eenvoudige schoonheid der boomen niet vervangen. Ten overvloede worden deze smeed ijzeren hekken nog aan twee kanten van pa piermanden voorzien. WAT KOST EEN STAATSPENSIOEN? In een overzicht der Engelsehe begrooting worden de kosten van het Engelsehe Staats pensioen geraamd op 21,415,000 pd. st., dat is ongeveer 257 millioen gulden. Engeland telt acht maal meer inwoners dan 'Nederland. Gesteld, dat er evenveel ouden van dagen wonen, dan zullen de kosten van een Staats pensioen in Nederland bedragen ruim 32 mil lioen gulden. Maar dat is het pensioen voor 70-jarigen. En dat wordt hier ,,'n fooi voor 'n dooie" geheeten. Dan een pensioen voor 65-jarigen. In Maart 1910 heeft de heer Schaper in de Kamer berekend, dat er dan 2/3 der kosten zon bij komen. 2/3 bij 32 milloen wordt 53 millioen. Zoo'n som gaat voor 't oogenblik nog de draagkracht der natie te boven. 40 millioen in eens, en daarmee uit, voor de landsverdediging, was volgens de socialisten te veel niet te dragen. U.) (Naar het Fransch.) Erkent, gij dat? vroeg hij, voldaan. Zeker, mijnheer, en omdat gij mij ertoe in de gelegenheid stelt, verzoek ik u mijne ver ontschuldiging aan te nemen. Mevrouw de 'Phenyl Ach, houd op met mevrouw de Thenyl, »ide hij ongeduldig. De zaak was alleen maar üm geeii lastig precedent te scheppen met het wg op de tucht. We spreken er nu niet meer ower. Om u de waarheid te zeggen, geloof ik niet, dat de handel uw weg is* Zij glmlachte een beetje hitter en lispelde: Wat hindert dat? Hij scheen dit niet gehoord te hebben en wendde zich tot moeder Germart. Waarlijk, mevrouw, dit is mijn overtui ging. Mejuffrouw Madeleine mag zich al aan den handel wijden uit plicht., in haar hart Is zij onderwijzeres. Simone denkt er evenzoo overwij hebben er samen al over gespro ten. En ik hoop dat de kinderen hier me ook Ral ijk zullen geven, zeide hij, de kleinen aan rende, die met levendige belangstelling luis terden. 9' z®ker, mijnheerl riep André. Niemand «an oeter dan Madeleine iets uitleggen, of p v°or 'twerk inprenten. 'Als wii moei lijkheden hebben met ons huiswerk, gaan wo naar haar toe en zij helpt ons aanstonds er uit. Ge hoort het, zeide de heer Liortaiu, ik heb me dus niet vergist. Ge hebt immers di ploma's, mijn kind? Zij heeft haar hoofdacte en diploma voor paedagogische geschiktheid, kwam moeder Germart, niet zonder eenigen trots, tusschen- beide. Dat is niets bijzonders, zeide Madeleine. Maar wat dit wel is voor een jonge dame, is de kennis van Latijn. Simone heeft me een beetje opgehemeld, mijnheer. Ik ben met Gildas aan het Latijn begonnen, maar dat kan geen grondige ken nis ervan genoemd worden. Je helpt ons toch goed, zeide Noël. Komaan dan, ge zijt dus wel in staat om uwe zorgen te wijden aan een kleinen jon gen, en hem klaar te maken voor de 4e klas? Ik denk het wel. Kijk, ik wilde u een betrekking als on derwijzeres bij een kleinen jongen aanbieden. Het kind is tien jaar, maar zeer achterlijk wegens zijn zwakke gezondheid, waardoor hij met m staat zal zijn spoedig naar 't college te gaan. De onderwijzer, dien hij gehad heeft, is er met in geslaagdmen hoopt, dat een vrouw wel in staat zal zijn dit teere en voor name kind met de volstrekt noodige zacht heid te behandelen. Uw salaris is vastgesteld op achttienhonderd francs. Achttienhonderd francs! herhaalde moe der Germart ongeloovig. Maar aanstonds bedacht zij zich. Ik zal me dan van mijn kleindochter moeten scheiden. Is het ver weg? Op het kasteel van Kerbanhir, in de Fi- nistère niet ver van Kaap du Ruz. Het Is mijn geboorteland, waar ik nog relaties heb. j Juffrouw Madeleine zal het goed hebben op i Kerbanhir en ik ben er zeker van dat zij aan j de bewoners van het kaseel wel zal bevallten. Maar het is aan t einde van de wereld, zuchtte grootmoeder. Aan 't einde van Bretagne, bedoelt u. Ik geloof niet, dat juffrouw Madeleine iets be ters kan vinden. Eu het is verkieslijker ook, dat ik St. Eleuthère verlaat, zeide het jonge meisje vastberaden. Ik zal het zeer gaarne aanne men, mijnheer, en weet niet hoe u mijn groote dankbaarheid te betuigen. En de mijne, voegde moeder Germart er bij. Maar die groote afstand maakt me on gerust, ik wil het graag bekennen. Er zijn er genoeg, die nog verder weg gaan, grootmoeder. lederen dag vertrekken er jonge meisjes naar den vreemde. Welnu, neem vier en twintig uur om u te bedenken, zeide de heer Liortain en stond op. Tot mijn grooten spijt kan ik u geen lan- geren termijn gevende dames (ik bedoel de freule de Kerbanhir en haar zuster de gravin de Treézze) willen zoo spoedig mogelijk een besluit vernemen. Het zijn de tantes van uw toekomstigen leerling, mejuffrouw Made leine. De arme kleine is wees. Dan zal ik des te meer van hem houden, zeide zij, alsof zij het al zeker aangenomen had. IV. Judicael. Moeder Germart heeft een gunstig ant woord aan den heer Liortain gebracht en dewijl Madeleine met het begin van de vol gende week in haar nieuwe betrekking moet zijn, moet er haast gemaakt worden met de toebereidselen voor het vertrek. De woning in de Rozenstraat schijnt geheel en al in de war; de kinderen zingen niet meer, en moeder Germart weent bij alles wat zij ln de reiskoffer doet. Madeleine alleen is moe dig. „De afstand't is de moeite niet! In den tijd van de diligences was zoo iets bezwaar lijkmaar tegenwoordig telt men dat niet meer." In haar hart evenwel was zij bedroefd en benauwd. Het was nu uit met dat gezellige familieleven. Zij beschouwde met een soort van onverzadelijkheid degenen, die haar zoo lief waren en die zij weldra niet meer zou zien. Voortaan zou zij haar oogen slechts op onverschilligen kunnen vestigen. Simone, die van haar afscheid kwam nemen, vroeg ang stig: Ben je tevreden? Zeer tevreden, antwoordde Madeleine zonder aarzelen. Zij had niet gelogen. Al was haar verwijde ring een beproeving, de weldaden, die haar verdiensten in het huis zouden brengen, zon den er eene zachte vergelding voor wezen. Haar hart is vol dank jegens God, maar ook jegens den heer Liortain en Simone. Ge hebt voor mij gepleit, zeide zij. Een beetje, antwoordde juffrouw Lior- tnin. Papa houdt veel van u allen, lieve Mad, en daarom heeft hij met beide handen de ge legenheid aangegrepen, dit zich nu voordeed om u een voordeelige betrekking te bezorgen. ....Het uur van vertrek is nabij. Madeleine heeft voor 't laatst Raymonde geholpen bij haar toilet, een knoop gelegd in André's das en de handschoenen van Noël genaaid. Zij heeft alles wat haar dierbaar is een „tot weer ziens" toegeroepen en gaat dan op weg naar 't station, omringd door moeder Germart en de kleinen. Zij bemerken, dat zij nog te laat zullen ko men en haasten zich; het afscheid zal erg kort moeten zijn. Inderdaad; er is nog juist tijd om een kaartje te nemen. Moeder Germart, geheel buiten adem, geeft haar allerlei goeden raad mee, terwijl zij haar kleindochter volgt op het perron. Zij wil met eigen oogen de wagon zien, waarin Madeleine zal terecht komen. Er is geen tijd om lang te zoeken. Het meisje neemt dus de eerste de beste coupé, waarin zij een dame aantreft met openhartig en zacht uiterlijk, die twee meisjes bij zich heeft. Een haastige omhelzing.... Ternauwernood hoort zij moeder Germart nog zeggen: „Stap niet aan den verkeerden kant uitvergeet je pakjes niet...." en Noël, Raymonde en André roepen: „Dag! tot ziens!" Het sein weerklinkt, de trein zet zich in beweging. Uit het portier hangend, onder scheidt Madeleine nog eenige oogenblikkeff moeder Germart, die gauw de tranen, die over haar wangen biggelen, met haar zakdoek af droogt, voordat zij hiermede wuift. Het meisje wuift terugzij lispelt onbe wust: „Tot ziens!" maar zij hooren haar niet Dan ziet ze niets meer, wijl de tranen haar het gezicht benemen. Als zij ze heeft wegge- wischt, is St. Eleuthère uit 't gezicht verdwe nen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5