DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. STADSNIEUWS. ICinderhuisvest 29-38»33y Haarlem EERSTE BLAD. AGENDA. Het program der Katholieke Staatspartij. Noi 3 Huisvlijt. MAANDAG 29 MEI 1911. 36ste Jaargang No. 7552 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Voor advertentiën en reclame» buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich tot RICARDO's Advertontie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Alle betalende abonnés op dit blad, die In bet bezit cener vei zekeringspolis zQu, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor; De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean" Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandscha Credletbank Nieuwe Gracht 11 Dit nummer bestaat uit twee bladen. I Is er dan geen ander middel, om te gemoet te komen aan bezwaren, waarvoor wij wel iets gevoelen? Haarlemsche Alledagjes No. 280. Doe de kaart in 't envelop En drie oenten port er op De Penningmeester Bakenessergracht 65. GEMEENTERAAD. (Zie Stadsnieuws verder op in dit Blad.) ■WE HMILEMSCHE COMMIT ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem 3,85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1,85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1,80 Alionderlyke nummersö,08 PRIJS DER ADVERTENTIES; Van 1—5 regels 60 oent (oontant 50 oent) ledero regel meer 10 oent Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 oent per regel. (Buitenland 20 oent Reclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 oent (6 regels), driemaal voor 50 oent (A oontant.) 1000 ■m 400 -- 300 s?-- 150 1M~- fin is W W «W wijsvinger. vinger. I Dinsdag, 30 Mei. Teyler's Stichting op de gewone Museumtijden Buitengewone tentoonstel- ring van kunstwerken, berustende in de ver zameling van Teyler's Museumde gravures van Lucas van Leyden, geb. 1494 te Leiden, al daar overleden 1533. Bisschoppelijk Muse u m (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur. tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen. Zondagen en R.-K. Feestdagen. VELSEN. I Gemeenteraadsvergadering kwart over 1 uur. Wij hebben in de laatste maanden herhaalde lijk vernomen van een drang naar opstelling van een nieuw, duidelijk-uitgewerkt en in bij zonderheden tredend programma der Katholie ke Staatsparty. In de vergadering der Beverwyksche „Cen trale" werd een voorstel daartoe besproken en aan de aangesloten kiesvereenigingen ter be studeering gegeven, in de jongste bijeen komst van den Provincialen Noord-Holland- sclien Bond werd die wensch wéér geuit, en naar wij weten bestaan er voornemens, om hot nog „hoogerop" te zoeken, en de wenschelijk- heid van een nieuw politiek Katholiek pro gramma zoo mogelijk door .de meerderheid der kiesvereenigingen te doen uitspreken. Al gelooven wij niet, dat die meerderheid er ooit voox zal te vinden zijn, wenschen wy over dezen drang, met het oog op den verkiezings strijd van 1913 die naakt, toch eenige woorden te zeggen. Wij zjjn het eens met hen, die oordeelen dat er op dit oogenblik geen eigenlijk Katholiek staatsprogram meer bestaat. Dat van 1896, door de Katholieke Kamerleden als „verlang lijstje" opgemaakt, is vrijwel verouderd. Al zijn de beginselen waarop dit program berustte, nog onveranderlijk dezelfde, de uitwerking ervan, gegrond op de eischen des tijds, ver schilt met den tijd. Zoo mogen wij dus nu niet meer spreken van „het Katholiek politiek program", omdat een tot in bijzonderheden uitgewerkte lijst van d siderata op het oogenblik niet meer be staat. De vraag rijst nu natuurlijk: is het wensche lijk, wederom zulk een lijst, zulk een optelling van wenschen, voor den a.s. verkiezingsstrijd samen te stellen? Die vraag zullen we hier even onder de oo gen zien. Een eigenlijk programma van eischen en ver langens der Katholieke staatspartij zouvol gens degenen die voortdurend er op aandrin gen noodig zijn om in den a.s. verkiezings strijd met succes te kunnen optreden bij de kiezers. 't Zou dus moeten dienen voor de propagan disten en stemmenwervers. De vraag rijst natuurlijk direct, of onze Ka tholieke Kamerleden dan enkel voor electorale doeleinden bereid zullen zijn, de moeilijke en veelomvattende taak van het samenstellen eener programmatische lijst van wenschen der Ka tholieke (staatspartij te aanvaarden! Wij ineenen, dat ze daarvoor zullen passen Maar daarenbovengesteld al dat de Ka tholieke Kamerclub weder, evenals in 1896, een breed uitgewerkt programma zou villen opstellen, dar. zouden de propagandisten dat tóch niet kunnen gebruiken in alle omstandig beden en voor alle gevallen! Want voor enkele onderwerpen, en van de «ïeest-gewichtige, die juist in den a.s. verkie zingsstrijd het meest ter sprake zullen komen, bestaat er geen Katholieke leer, geen op de Katholieke beginselen gegrondveste stelligheid, die als norm voor Roomsclie politieke actie kan neergelegd worden in een Katholiek pro gramma. B.v. in zake de kiesrechtkwestie. Hier zal de Katholieke partij wel kunnen komen met een plan van actie/dat voor dsn ^•s- stembusstrijd de richting en de draagwijdte dor Katholieke actie vaststelt, in verband met d° eischen des tijds, met de gevoelens der coa- 1 legenooten, en de meening van de meerder- Pid vaai het Roómsche kiezersvólk. Maar men gevoelt, dat dit slechts beteekent de tijdelijke vaststelling van een gedragslijn, niet het uitspreken van een beginsel. Zoo zijn er nog andere politieke onderwer pen, die als zuiver Katholiek beginsel niet zijn te stellen. De Katholieke propagandisten zouden dus aan zulk een programma, gesteld dat de Ka merleden er aan wilden, 't vast te stellen, in vele opzichten niets hebben. Wy meenen van wel. De Algemeene Bond van R. K. Kiesvereeni gingen in Nederland is 't lichaam, dat bij het naderen der algemeene verkiezingen een kort „plan van actie" afkondigt. Aan dit lichaam, dat naar buiten de Katholieke Staatspartij ver tegenwoordigt, zal het veilig kunnen worden overgelaten, een overzicht samen-te-stellen, dat voor de belangrijke vraagstukken van den dag de meest-wenschelijke of principiëele hou ding der Katholieken aangeeft. Dat opportu nistisch is in zooverre als het niet geldt de beginselen, en principieel voor zoover de Roorn- sebe principes het eischen. Zulk eeu overzicht van de tegenwoordige po litieke actie der Katholieke Staatspartij zou geheel en al voorzien in hetgeen die propagan disten, die op zichzelf niet deugdelijk onder legd en niet ten volle met het politieke leven bekend zyn, meenen te behoeven. .Het zal hun werk zyn meenen wy bij het bestuur van den Algemeenen Bond op zulk een overzicht aan te dringen, en dit Be stuur zou o.i. ook voor anderen een goed werk verrichten, wanneer het door een bevoegd per soon zulk een gemakkelijk en bruikbaar ge- schriftje officiéél deed samenstellen I VERVALt De „liberale party'" in Schoten, die het in ■ons Wad al meermalen getypeerde blaadje „Sri Midden" uitgeeft, heeft voor den a.s. gemeente raadsverkiezingen in die gemeente, waarbij behalve voor de periodiek aftredenden, ook voor een aantal nieuwe raadszetels gemeente raadsleden moeten worden gekozen, al een heel aardig stelletje candidaten! Het plaatselijke weekblaadje der socialisten deelt n.l. mede, dat één van die candidaten voor eenige jaren socialist was, een tweede voor een paar jaar nog overtuigd anarchist, een derde „voor eenige jaren erg van het roode hondje gebeten", een vierde vroeger „erg rooddoenerig lid van het Werkliedenverbond"... Meen ziet het: de roode heeren in Schoten zijn in verval, ze worden van anarchist en so cialist than3liberaal raadscandidaat! Wij geven het socialistische weekblaadje ge lijk, dat het toornt tegen deze valsche broeders, die om de kans op een raadszetel hun „begin selen' aan den kapstok hangen! Maar tegelijk begrijpen we nu ook den onbe- schoften, hatelijken, fel-anticlericalon toon, die het liberale blaadje „Het Midden" zoo ken merkte Dat was natuurlijk de anarcliistisch-socia- listisclie gewoonte van doen, die er ook bij tot „liberaal" gebleekte roode heeren, zoodra ze het tegen de Katholieken en de geloovigen in het algemeen hebben, niet uitgaat! NAAR DEN BRIEL. De Haarlemsche Bedevaart naar den Brie!, naar het martelveld der H.H. Martelaren van Gorcum, zal op 20 Juli a.s. daarheen vertrek ken. ONTHULLING GRESHOFF-GEDENK- TEEKEN. In de West-Indisehe zaal van het Koloniaal Museum in den Hout, alhier, had Zaterdagmid dag in den kring van eenige genoodigden de onthulling plaats van het Greshoff-gedenktaj- ken. Dit gedenkteeken is in opdracht der Com missie van Beheer ontworpen en in hout ge sneden door den heer J. Bronner, alhier. Het mooi uitgevoerde medaillon stelt Dr. Greslioff, levensgroot voor. De beeltenis is gesneden in een speciaal z daarvoor uitgezocht, prachtig soort tropisch hout. Dit laatste, dat de zeld zame oppervlaktè heeft van bijna één vierkante Meter, is een geschenk van den heer K. Poulie, directeur der Ned. Stoomhoutzaagliandel te Amsterdam. Om den cirkelvorm, die den expressieven kop omringt staan de emblemen der plant- en schei kunde, mét de wapens van Haarlem en Ned.- Indië. Voorts de naam M. Greshoff en de jaar tallen 18621903, en in de rondte de woorden Abit auctor, sed tarnen extat opus. (De wer ker is heen, maar zijn werk blijft bestaan.) Onder de aanwezigen merkten wy op o.m. Prof. Hugo de Vries, Joh. Ruys, voorzitter der Ned. Mycologische Vereeniging, Dr. A. W. Nanninga, O. Ivamerlingh Onnes, de raadsleden F. M. van Lijnden, W. R, Schram, de weth. Dr. H. D. Kruseman, Dr. W. M. J. Borst Pauwels, van het laboratorium der waterlei ding, alhier. De Voorzitter van den raad van het Kolo niaal Museum, de heer p. yen Houten, ver richtte de onthulling en sprak de openingsre de uit. „Wy hebben u," aldus de heer Van Houten, „doen uitnoodigen om u getuigen te doen zijn van een stille, doch gelukkige plechtigheid om onzen Dr. Greshoff te herdenken. „Zwaar was de slag, <Jie ons trof, door zijn overlijden. Niet alleen was dit het geval voor zijne familie, maar ook voor het groot aantal vereenigingen, waarin hij zitting had en voor alle kringen van wetenschap, zoowel in binnen- en buitenland. „In vele speechen, reden, artikelen in dagbla den of tijdschriften, is Dr. Greshoff geëerd en met volle recht mocht gezegd worden dat met Dr. Greshoff een figuur, een groot man was heengegaan. Nu anderhalf jaar sinds zijn dood echter verstreken is, moet de tijd van rouw ook voor bij zijn, en moeten wy Dr. Greshoff met blijd schap herdenken. Wij moeten hem herdenken evenals Dr. Gres hoff nog zoo kort geleden zijn eminenten voor ganger, Dr. F. W. van Eden, herdacht. Heel het Museum is een gedenkteeken voor Van Eden, dóch ook daarin behoort een plaats te worden ingeruimd aan Dr. Greshoff, en dit heeft de Commissie van Beheer niet: beter we ten te doen dan door denzelfden beeldhouwer, die op last van Dr. Greshoff, de medaillon ver vaardigde van Rumphius, het beeld te laten beitelen van Dr. Greshoff. (Hief valt het doek, dat de beeltenis aan de oogen der aanwezigen onttrekt.) Dit is onze Greshoff, zooals hij hier werkte, zooals hij tot ons sprak eu ons aanzag door zijn bril. Zóó is hij in dit Museum geweest, dat voor hem was geworden een nieuw tehuis. Voor zijne familieleden, die hier tegenwoor dig zijn, zal dit een bewijs leveren van de groote achting, die hem hier wordt toegedra- gen. Dank brengt spr. aan den beeldhouwer voor het fraaie werk, dat bij beeft geleverddank aan den heer Poulie, die het hout afstonddank ook aan de beide heeren, die de Commissie van Beheer voorgelicht hebben, n.l. de heeren J. E. vpn Saher en Bart van Hoven. Dan wijdt spr. uit over Dr. Greshoff's lev -■ en noemt het een verdienste van den heer F. W. van Eden, hem in 1895 te verbinden i t het Museum, aanvankelijk als scheikundige, daarna als adj.-directeur en eindelijk als zijn opvolger. Van het oogenblik af dat hij aan zijn werk begon, heeft hij getoond de rechte man te zijn op de rechte plaats, en bij heeft het Museum doen vooruitgaan in bloei en het opgevoerd tot een der eersten van dezen aard op de geheele wereld. Wat heeft Dr. Greshoff gedaan voor het Kol. Museum, vraagt spr. Alles, moet.het ant woord luiden. Toen het Museum nog geen laboratorium bezat, kon Dr. Greshoff misschien zijn werk kracht niet zoo ontplooien, doch later werd dit de plaats waar liij zijn leven doorbracht met onderzoekingen op phyto-chemisch gebied. Een voorrecht en eer achtten doctorandi en studen ten het zich toen te arbeiden onder zijn toe zicht. Spr. geeft dan een overzicht van het reus achtig werk, dat door Dr. Greshoff is verricht, van zijn uitvindingen en verzamelingen, en van zijn karakteristieke manier om het Kol. Mu seum in te richten. Spr. noemt Dr. Greshoff een groot organisa tor, een ijverig werker, die zijn vacantie zelfs gebruikte om nieuwe onderwerpen in studie te nemen. Het zou hem veel genoegen hebben gedaan getuige te kunnen zijn van de verwe zenlijking der grootsche plannen, die ook hij koesterde voor het Museum, die nu te Amster dam tot haar recht zullen komen. Spr. eindigt met de bekende woorden, toegepast op den grooten staatsman Joh. van Oldenbarneveld, maar even toepasselijk op Dr. Greshoff: „Hij. was een man van groote bedrijven, besogne, distinctie en ijver, singulier in alles." Namens de Maatschappij van Nijverheid voerde nog het woord de lieer Joh. Enschedé, die hulde bracht aan de Commissie voor de zorg, die zij had om haar Directeuren te eeren. Dit strekt haar zelve tot eer. De heer J. J. Hoffman, sprak een woord van waardeering namens de Ned. Vereen, tot bev. der Pharmacie, en legde namens de vereeni ging een fraai bloemstuk aan den voet van het beeld neder. De heer Udo de Haas, legde een kran3 neder namens hen, die onder leiding van Dr. Gres hoff gewerkt hebben. De heer Dr. J. Dekker offerde eveneens een krans aan zijn beroemden en geleerden voor ganger. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen. In de zaal werd een kleine, doch interessan te tentoonstelling gehouden vqn voorwerpen betrekking hebbende op de wérken van Dr. M. Greshoff. De Raad vergadert op Woensdag, 31 Mei 1911, des namiddags ten half 2 uur, in de Sta tenzaal (Prinsenhof). De agenda luidt als volgt: 1. Beëediging en installatie nieuw inkomend lid. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift mej. M. Prins, eervol ontslag leerares Meisjesschool M. O. en vakonderwij zeres Opl. school voor meisjes. 3. Voorstel B. en W. vaststelling staat betaling uit post on voorziene uitgaven, dienst 1911, met advies C. B. beheer gemeentefinanciën. 4. Id. id. goed keuring rekening en verantwoording St. Eli sabeths- of, Groote gasthuis, dienst 1910. 5. Id. id. aankoop perceelen Kleverlaan. 6. Id-, id. id. tusschen Doodweg, Spaanseh Vaartje en Delfc. 7. Id. id. invoering werkliedenreglement en Vaststelling besluiten tot uitvoering van dat reglement, met advies Commissie's Bijstand be heer gemeentebedrijven en beheer openbare werken, afdeelingsverslagen, memorie van ant woord en nader schrijven B. en W. 8. Id. id. vaststelling verordening, regelende de aanstel ling en bezoldiging brugwachters. 9. Id. id. wij ziging besluit d.d. 30 November 1898 no. 4. 10. Id. id. verzoekschriften in zake asphalteering hoofdstraten. 11. Id. id. verzoekschrift Vereeni ging Nederlandsche Loodwitfabrikanten, in za- de gebruik loodwit. 12. Id. id. verzoekschriften wijziging 'verordening toezicht gezondheidstoe stand ambtenaren enz. 13. Schrijven id. voor stel Dr. J. Timmer in zake bouw school Park laan. 14. Voorstel Comm. art. 166 gemeente wet, wijziging Alg. Politieverordening en Bouwverordening. 15. Id. B. en W. verkoop grond Julianastraat aan P. H. Craandijk. 16. Id. id. gebruik lokalen Proveniershuis voor Zondagsschool. 17. Vergadering met gesloten deuren. 18. Aanbeveling id. benoeming lid Bur gerlijk Armbestuur. 19. Voordracht 'id. benoe ming onderwijzeres school no. 9. 20. Verzoek schrift P. J. Buckmann, herbenoeming gemeen te-heel- en verloskundige. HAARLEMSCHE CRICKET-CLUBS. Rood en Wit—'s-Gr. C, Cr II. Rood en Wit begint met 173 te maken, waarvan N. N. 21, A. v. Spengler 30, Mooy 35, G. H. Sypesteyn 10, J. Verwey 15, Julian 17 not out en De Jong 26. De bowlingseijfers warenGoudoever 5 voor 57 en Kuyprs 4 voor 29, 's-Gr. C. C. II antwoordt met 158, waarvan Goudoever 11, Kuypers 18, Kerling 50 not out, Van Laar 20 en Beuth 37. Bowlingseijfers: A. van Spengler 4 voor 65, Koolhoven 1 voor 9. Rood en Wit won dus met 15 runs. HaarlemAjax. Ajax gaat het eerst aan bat en maakt, dank zij een 97 not out van Eigeman, een totaal van 168 runs. Hiervan hadden verder v. Wessum met 18, D. van Prooye met 12, en v. Wettum met 12, dubbele cijfers. Bouwmeester nam 4 wickets voor 34 en Van Buren 2 voor 8. Haarlem maakt hierop 128, waarvan P. Heije 56, Bouwmeester 31 en Kru seman 20. De bowlingseijfers waren: Van der Made 5 voor 62, Eigeman 4 voor 31. Met een voorsprong van 40 runs begint Ajax wederom en maakt thans 69, waarvan v. Wet tum 22, v, Reenen 12 en v. d. Made 15, Bouw meester nam 4 wickets voor 28 en Kruseman 2 voor 20. Jan van den Berg en Bouwmeester resp. met 68 not out én 40 r.ot out maken hierop de be- noodigde 110 runs, zonder wicketverlies, zoo dat Haarlem met 10 wickets won. LIEFDADIGHEIDSUITVOERING. De heer J. van Duya, voorzitter van Het Metselaarsgilde „St, Dorotheus", riep gisteren avond het welkom toe aan een stampvolle zaal in St. Bavo. Niet één plaatsje was onbezet en velen moesten worden teruggewezen. Het was een waar succes. De vioolvereeniging „Muziek en Vriend schap", dir. de heer D. Groet, bracht op gevoel volle wijze een 7-tal nummers ten gehoore van Mozart, Weber, Mendelssohn en anderen. Do lof voor het melodieuze spel was algemeen en herhaaldelijk toonde een onbedaarlijk applaus hoezeer het publiek de fraaie uitvoering op prijs stelde. Ook de Rederijkerskamer „Alberd. Thym", handhaafde haar ouden roem met het bekende stuk: „Piere de Galeiboef", tooneelspel in 5 bedrijven. De heeren G. Nielen en J. J. C. v. Elten gaven prachtig spel, dat hier en daar zelfs meesterlijk kon genoemd worden, terwijl de heeren J. H. H. van Elten, Boots, Van Dijk en Spree, uitmuntend waren, als naar ge woonte. Ook de anderen hadden met lust hun rollen ingestudeerd. Vooral na het derde bedry'f kwam aan de toe juichingen geen einde en moest tot 4 maal toe „gehaald" worden. De heer Guskens be steeg dan de trappen van het tooneel, om in geestdriftige en gevoelvolle woorden den dank te brengen van de wed. Schuit en haar kinde ren, aan allen die hadden meegewerkt tot dit succes. Eeu collecte bracht ongeveer 16 op. Het geheele netto bedrag is nog niet bekend. In ieder geval heeft de vereen. „St. Doroteus" veel eer van haar werk. NEDERLANDSCHE WINKELWEEK. Men schryft ons: Met de poging om einde Juni en begin Juli een Nederlandsche Winkelweek te Haarlem te Houden gaat het naar wensch. Op de circulaire die onlangs rondgezonden werd, hebben niet minder dan 104 firma's zich bereid verklaard, in deze week alleen producten van Nederland, sehe nijverheid in hunne winkels te etaleeren. Deze firma's vroegen 401 getypte brieven aan, waarbij de medewerking van de Nederlandsche fabrikanten voor de goede zaak wordt ingeroe pen. Naar ons ter oore kwam, heeft reeds me nige Nederlandsche industrieel zich bereid ver klaard, door toezending van daarvoor geschik- te artikelen ook zynezyds het plan te bevor deren. Toch is het aan 't Comité voorgekomen, dat nog menige winkelier, die toch in de termen valt om mee te doen, zijn bereidverklaring daartoe nog niet ingezonden heeft. Leden van het' Comité zullen dus in de eerstvolgende da gen menig persoonlijk bezoek gaan brengen. Het kan niet anders, of wie er eens rustig over spreekt, is voor het plan gewonnen. BLOEMENKEURING. Vanwege de Algemeene Vereeniging voor BI. C. zal op Dinsdag 6 Juni 1911 des voormiddags elf uur in de bovenzaal der Sociëteit Ver eeniging'', «ene bloemenkeuring worden gehou den. AKTE EXAMEN L. O. Zaterdag zijn alhier geslaagd de dame-s: A. J. Rienks, M. J. Rottier, E. W. Schotel, C. fernee' en N. W. Sloof, allen van hier; C. L. M. Scia-i rone, te Leiden. EXTRA TREINEN. Door de Directie der H. IJ. S. M. is bepaald dat op Zondag 4 Juni, Maandag Juni, Zon dag 11, 18 en 25 Juni a.s. des namiddags een' extra trein zal loopen van Zandvoort naar Am sterdam. Vertrek te Zandvoort te 4.24, van Over- veen 4.34. van Haarlem 4.41, Aankomst te Am sterdam 5.04. JARDLV EEERIQüE Tijdens de 134ste Algemeene Vergadering der Maatschappij van Nijverheid, die op 30 Juni cn 1 Juli a.s. alhier plaats heeft, zal. naar pnz» lezers welen, door het departement Haarlem een Nederlandsche Winkelweek georganiseerd s worden. Gedurende dien tijd zal, naar wij vernen-.-", in het Brongebouw waar den deelnemers Jden vooravond der Alg. Vergadering vanwege i de Direclie een concert wordt aangeboden en' waar tevens dc uitreiking der prijzen van dc Haarlemsche Winkelweek zal plaats hebben een Jardiu Feëriqne worden georganiseerd, di« hoofdzakelijk beslaat uit een zeer groote en, kleurrijke cleclrischc verlichting. Hel lig» ooU in de bedoeling Nederlands^e ftrraaS op elec tric Heilgebied gelegenheid te gaven orn gedurende dien lijd van 29 Juni lot en met 0 Juli a.»/ in de zalen van bovenvermeld gebouw hunne artikelen te expovecren t Met de Direclie der GemeenleiJbhtfab"rtek«r» wordt onderhandeld om voor dien t|jd eea spet eiaal tarief voor stroom leverantie te verkregen». STAALBAD. De Driaklial der Slaalwaterb'ronneö werd gis te ren cn eergisteren bezocht door 129 nen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 1