Nagekomen Berichten. BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS NIEUWS UIT m BIÏBEK. AMSTERDAMSCHE BEURS. OVERZICHT. Bond van R.K, Kiesverenigingen in Zuid-Holland. Grondaankoop. Gemeentezaken. BURGERLIJKE STAND, BOTSINGEN'. STEMMING. ■■2&U In PORT U GAL "vreest oï Koopt men' al naar gelang van de partij natuurlijk binnen enkele dagen een monarchistisclien opstand tegen de nieuwbakken republiek, (die, zooals nu al overduidelijk is gebleken, nog veer slechter is dan het slechtste wat men vroeger van het koningschap .wist te vertellen. De regeering zendt sterke troependeelen nnaar het Noorden, waar het vooral gist. :En de stakingen houden ook al niet op. Dat de regeering den toestand nog steeds ernstig inziet, blijkt wel hiernit, dat zij Don derdagnacht een buitengewone vergadering hield, die verscheidene uren duurde, en waar op besloten werd, de reeds getroffen militaire maatregelen in het noorden des land nog te verscherpen, de isoleering van het zuiden zoo krachtig mogelijk te doen zijn, en jaan de Spaansche grens een voldoende troepenmacht te concentreeren. Tot dusverre zijn tot dit doel opgeroepen twee regimenten infanterie, een regiment cavalerie en een afdeeling mi trailleuses, welke laatste hoofdzakelijk voor de grensbewaking is bestemd. Men ziet het: de „zegeningen" van de Republiek zijn tot dusver al heel magertjes! Degenen die vroeger zoo hard mee- scihreeuwden tegen het koningschap hopen er nu op dat de verkiezingen (die vandaag dan eindelijk zonden aanvangen!) eens wat orde en rust zullen scheppen. Maar daax deze geheele verkiezingen een lachwekkende comedie zijn (men weet nu al wie er „gekozen" zullen worden: de re geering heeft dat alles al klaar, en candi- daten van de" tegenpartij worden eenvoudig niet toegelaten!) is 'die hoop vrij jjdel Een vermakelijk incident. De bekende Eighty Club le Londen heeft Zaterdag aan dé eerste ministers der koloniën in Hotel Cecil een lunch aangeboden, waaraan Lloyd George als president van de club" voorzat. Hij hield een redevoering op de eerste ministers der ko- lonën. Bothai, die het meest werd toegejuicht, antwoordde in het Nederlandsch, hetgeen een zonderlinge vergissing ten gevolge had. De tolk begon nl. Botha's rede te vertalen, toen de „toastm aster", meenende dat een voorstander van vrouwenslemrecht wilde gaan demonstree- ren, hem in de rede viel en hem beetpakte. Een algemeen gelach volgde. De toastmaster bood zijn verontschuldigingen aan over het mis verstand en Botha zette zijn rede voort, waar in hij betoogde, dat Engeland op de vrijheids lievende Afrikaanders kan rekenen, omdat het hun de vrijheid heeft geschonken. De a.s. zeeliedenstaking? De Belgische re geering heeft aan den gemeenteraad van Ant werpen gevraagd, of hij eventueel aan 800 gen darmen en 400 paarden onderkomen kan ver schaften. Het betreft het nemen van onontbeerlijke vei ligheidsmaatregelen, ingeval de aigemeene werk staking der bootwerkers in de verschillende ha vens van Europa zou uitgeroepen worden. Diaz' afscheid. De brief, waarin Porfirio Diaz aan het Mexicaansch-e Parlement mede deelt, dat voor hem het uur van gaan geko men is, luidt ongeveer ais volgt: Het Mexicaansche volk, dat mij, dertig jaar lang, de hoogste eer heeft b'ewezen, en mijn vaderlandslievend streven tot bevordering van beschaving en ontwikkeling ondersteund heeft, is tot opstand overgegaan en beweert, dat een der redenen van den opstand gelegen is jn het feit, dat de macht in mijn handen blijft berus ten. Ik weet niet, of deze bewering van schuld mijnerzijds juist is. Het is mogelijk, dat ik on bewust verkeerd heb gehandeld. Terwijl ik, zoo als altijd, den wil van het volk eer, doe ik zonder voorbehoud afstand van mijn ambt, om dat mijn aanblijven bloedvergieten, gevaar voor het nationale crediet, schade voor den natio- nalen rijkdom en internationale verwikkelingen zou beteekenen. Ik hoop het land bij mijn te rugkeer rustig te vinden en dan ook te merken, dat men mijn steeds op het heil des volks ge richte streven naar waarde schat Castro weer aan het revolutie maken? Een uit Las Palmo (Canarisctie eilanden) te Madrid ontvangen telegram, meidt, dat de ex- presicent Caslro eensklaps op geheimzinnige wij ze verdwenen is. Eenige dagen geleden had hij een conferentie met 2 offuieren van het Ve- nezolaansche leger. Het gerucht gaat, dat Cas tro naar Amerika verlrokkei/ is, om te trach ten zich weer van het gezag in Venezuela mees ter te maken. Alweer een renzenbrand in Japan. Op het Japanscbe eiland Jeddo is een ontzaglijke brand uitgebroken, die zich uitstrekt over honderden vierkante meters. De steden Otoroe, Sacharo en de omgelegen bosschen staan in lichtelaaie en de stad Sakodatai wordt door de vlammen beldreigd. In de provincie Koemamoto is een vulka nische kloof in den grond ontslaan waarin hon derden huizen met hunne bewoners zijn ver zwolgen. t AUDIËNTIES. De gewone audiëntie v*an den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal op fW b ens dag 31 Mei en van den minister van oorlog op Donderdag 1 Juni a.s. niet plaats hebben. UIT DE STA A TS-CO LEANT. LANDSTORMWET, Bij de Tweede Kamer is thans ingediend een ontwerp-Landstormwet. Volgens het ontwerp zullen, in net alge meen, tot den landstorm behooren: a. ieder, die van den dienst bij de militie is vrij gesteld, hetzij wegens broederdienst, hetzij wegens aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders, dan wei wegens kostwinnerschap b. ieder, die na volbrachten dienst bij de militie oï bij de landweer uit den dienst is ontslagen c. ieder, niet vallende onder a, die gediend heeft bij de zeemacht (het korps mariniers en de marinereserve hieronder begrepen), bij het leger hier te laaide (het reserve-personeel bij de landmacht hieronder begrepen), bij de gonvernements-maxine in Ned.-Indië of bij de koloniale troepen, en bij het verlaten v&n den dienst gevestigd is binnen het Kijk, in het Duitsche Rijk of in België, of zich. haj of na het Verlaten van den dienst daar Vestigt; i i_ i j d.: ieder, die tot een vrijwillige verbinte nis bij den landstorm is toegelaten. De landstorm kan uitsluitend in geVal vón oorlog, oorlogsgevaar of andere bui tengewone omstandigheden tot werkelijken dienst worden opgeroepen. EERSTE KA MER.VACATURE. De „Msb," verneemt, dat er ernstig over gedacht wordt den Eersten Kamer-zetel, va cant geworden door het overlijden van het lid der Prov. Staten in Noord-Brabant, den heer Merkelbach, te doen bezetten door Mr, A. J. M. Smits te Oosterhout.; HET BEZOEK VAN PRESIDENT FALLIËRES. Het voornemen bestaat, bij de komst van den president der Fransche republiek te Am sterdam ter reede aldaar aanwezig te doen zijn Hr. Ms. oorlogsschepen Heemskerk, Kor- tenaer en Evertsen. Te IJmuiden zal gestationneerd worden Hr. Ms. Gelderland. Verder bestaat het plan, dat bij de nade ring van de Fransche oorlogsschepen een flottielje van onze marine den president ter begroeting tegemoet zal stoomen, welke flot tielje zal bestaan uit de torpedojagers (Wolf en Fret en twee groepen torpedobooten. De begroetingsflottielje zal achter de Fran sohe schepen mede naar Amsterdam opstoo- men en eveneens ligplaats nemen op het IJ. Het „N. v. d. D." meldt, dat Z. K. H. Prins Hendrik met de statige Koningssloep den president van boord z;al afhalen en bren gen naar den eersten steiger bewesten de steigers van den jW.-Ind. Maildienst. Deze steiger wordt keurig versierd en in gereed heid gebracht voor de ontvangst van den president-, die daar zal worden ontvangen door H. M. de Koningin.; Er bestaan plannen voor een schitterende illuminatie van het gebouw: aan den Kop van de E ndelskade en van de schepen op het IJ. TOELATING K. B. TINSLEY, KraCihtens Koninklijk besluit van 22 Mei j.l. no. 34 wordt de heer R. B. Tinsley wiens uitzetting uit ons land bij Kon. besl. van 28 Februari 1911 was bevolen, met ingang van 4 Juni a.s. weer in Nederland toege laten. Gisteren vergaderde deze bond te 'sGra- venhage, onder presidium van den Hoogeerw. Heer Mgr. Mr. Dr. Nolens. Tegenwoordig wa ren 61 afgevaardigden. De secretaris bracht een zeer uitvoerig jaarverslag uit, waarin hy de werkzaamhe den van den Bond in het afgeloopen jaar re leveerde en waaruit o.m. bleek, dat de Bond sedert zijn oprichting gestegen is van 5 cen trale en 34 plaatselijke vereenigingen met 11,000 leden, tot 7 centrale en 58 plaatselijke organisaties met 25,000 leden. Uit het verslag van den pennningmeester bleek, dat de inkomsten over 191011 bedroe gen 401.88)4, en de nitgaven 178.68)4, zoo- dat het batig slot gestegen was van ƒ154.7734 tot 223.02. Bij enkele candidaatstelling werden de hee- ren F. A. Moerel en H. W. Spendel herkozen, resp. als penningmeester en secretaris van het hoofdbestuur. In de vacature Joh. Krot, niet herkiesbaar, werd de heer H. N. D. Hellebrekers zonder stemming gekozen, daar de heer Dr. A. C. A. Hoffman te Gouda, zich terwille van dezen terugtrok. Bij de rondvraag drong Rotterdam erop aan, dat de vergadering van den Prov. Bond vóór die van den Nederlandschen zal worden gehouden. Overweging wordt ten deze toege zegd, nadat Noordwijkerhout er op gewezen had, dat er feitelijk geen organisatieverband tusschen beide landen bestaat en Noordwijk, dit bevestigend, toch op liet nut van voor afgaande bespreking den nadruk legde. Daarna sprak de voorzitter als slot een uit voerige politieke rede uit. Mgr. Nolens wees allereerst op het doel van den Bond: hij zal geen politiek gewetenson derzoek voor ieder instellen, maar wil er op wijzen, dat bevordering van eenheid en der poitieke ontwikkeling onder de Roomseh-Ka- tholieken in art. 2 der statuten omschreven staat. Daarom is 'tnoodig te zorgen voor de kiezerslijsten, te stemmen en over politieke vraagstukken van eoncreten en van algemee- nen aard, over de partijgroepeeringen inzicht aan te brengen. De eenheid moet bevorderd worden tus schen kiezers en gekozenen, tusschen belan gen, tusschen de Katholieken onderling, maar ook voor de samenwerking met de partijen, die ons na staan en waarbij in sommige op zichten de gemeenschappelijke basis over ue hoogste belangen dezelfde is. Met groote In stemming citeert spreker de woorden door jhr. De Savornin Lohman in de „Nederlan der" geschreven voor zijn Chr. Hist, partlj- genooten over de erkenning van de goede co alitie-trouw der Katholieken. Waar iedere partijgroepeering natuurlijk op beginsel verschil berust, kan in een abso luut monarchalen staat met de wet van „Zah- len und Maulhalten" geen partijgroepeering bestaan en evenmin in een socialistischen staat. In ons land en in Europa vindt het groote verschil van partijgroepeering zijn grond ln de uiteenloopende levens- en wereldbeschou wing, al zijn materieele omstandigheden dik wijls oorzaken voor andere groepeering, zoo als b.v. in Amerika de vraag over een zilve ren of gouden standaard, over tarieven, over maatregelen tegen trusts inwerken. Maar in Europa dringt de wijsgeerige le vensbeschouwing overal door. Zoo hebben wij in ons land gekregen chris telijke en niet-ehristelijke partijen. Wel was er een tijd, dat een Thorbecke in het Kahol. zuiden kon worden afgevaardigd, doch toen stonden wij katholieken in den hoek en had den van alle verandering verbetering te ver wachten. Later brachten de beginselen tezamen en tegenover de rechtsche staat de linksche co alitie. Deze, ontstaan uit de vrij-liberalen, waaruit in 1894 de unie-lib. en in 1911 de vrijzinnig-democraten voortkwamen, heeft rekening te houden met de sociaal-democra ten en vooral met hun economische maat schappelijke opvattingen. Al zou de coalitie ook 'langzamerhand door de ideeën moeten zijn ontstaan, ze is formeel gevormd door den schoolstrijd, die begonnen in 1850, vooral se dert '1878 aan den dag! trald, toen de min derheden zich 'meeaten k'eeren tegen de on derdrukking. J Zoo zijn de christelijke en niet-christelijke wereldbeschouwingen daadwerkelijk aan het licht getreden. Wij hebben daarom het doel van den Bond goed voor oogen te stellen, de politieke ont wikkeling en eenheid onder ons moeten be vorderd worden. Gebrek aan deze elementen juist veroorzaakt de ongelukkige toestanden, in Frankrijk, Spanje en Portugal. De actie der Kerk moet niet blijven binnen de sacris tie en de godsdienst niet in de binnenkamer. Daardoor gaan Spanje en Portugal tegemoet hetzelfde regime als in Frankrijk heerscht. In Duitschland met zijn vervolgingen be werkte de eenheid den omkeer van Bismarcks politiek en in België kon alweer door die een heid een katholieke regeering spijt verach ting en tegenstrijd, een kwart eeuw aan het roer blijven. Spreker uit daarom den wenseh dat allen meedragen mogen naar hnn vereenigingen en plaatsen de gedachte a'ab het doel van den Bond, opdat deze nog jaren zegenrijk móge kunnen werken vioor Kerk en Staat. De voorzitter sloot na. deze zjijn zeer toege juichte rede de vergadering. Een fiefs met knalsignaal gestolen. Te Zaandam heefteen rijwieldief kans gezien' zich met een fiets, die korten tijd onbeheerd stond aan den higang van het postkantoor en die voorzien was van een knalsignaal, ongemerkt utt de voeten te maken. Oneerlijke praktijken^ Men meldt uit Kaats heuvel: Voor een paar dagen stond in „De Echo van het Zuiden'' een advertentie, waarin een schuldvordering van ruim 2000 gulden op Aquila, een werkverschaffing-onderneming, uit gaande van den Nederlandschen Lederbewerker- Arbeiders Bond te Kaatsheuvel, werd te koop aangeboden voor den meestbiedende. De direc tie van de fabriek, die als antwoord een ad vertentie plaatste, waarin zij deze schuldvorde ring voor 2500 gulden contant wenschte te koopen, heeft thans wegens smaadschrift een aanklacht bij den officier van jusiitie te 's Her togenbosch ingediend. Behalve de goede naam der fabriek, wordt ook het crediet der onder neming door zulke practijken verminderd. Onaangename vergissing. Maandag werd met trein 455, pakmeester de hoofdconducteur K., op de lijn 's-Hertogenb'oschNijmegen een koffer vervoerd, welke te Nijmegen werd afge geven. Telegrafisch werd van daar gemeld, "dat bij aankomst verschillende gouden sieraden en juweelen uit den koffer vermist werden. On middellijk werd de recherche aan !t werk gezet en o.a. huiszoeking gedaan bij den hoofdcon.- ducteur K. Het onderzoek leverde niets op; er werd niets gevonden. Dinsdag kwam evenwel het telegrafisch bericht dat gebleken was dat het goud en de juwee len zich niet in .den koffer hadden bevonden en men door tusschenkomst van de recherche veronlschuldigingen aanbood aan den ten on rechte verdachten beambte, den pakmeester. Een veldwachter geverbaliseerd. Op last van den officier van justitie le Tiel heeft giste ren de commissaris van po'iiia aldaar proces verbaal opgemaakt tegen den gemeeulevehlwacli- ter v. <1. Tto ICer k-Avc-v.txaJDe Ineer J. van Kuyk, te Tiel, die eergisterenavond te Kerk- Avezaatb, zonder licht per fiets reed, voelde volgens zijn klacht, eensklaps zijn rijwiel door een stok gegrepen, waardoor hij over het stuur vloog en ernstige verwondingen aan hoofd en gezicht kreeg. In en om de „Soos". Voor den ingang van de Deli-Soeietei', aan den Harstenhoekweg te Scheveningen, welk lokaal nog steeds door de politie gepost wordt, heeft Vrijdagavond een schermutseling plaats gehad tusschen personen die de zaak en het perceel drijven, en de rooi den ingang geposteerde politieagenten, die, inge volge hun instruction, eenige personen wilden beletten het huis binnen .te gaan. Het doel van de zich reeds binnenshuis be vindenden scheen te zijn hen, wier binnen treden door de politie belet werd, desondanks naar binnen te halen. Zij begaven zich daartoe op de stoep der woning en werkelijk gehikte het, een dier personen met geweld binnen hel perceel te krijgen, waar de aldus binnengelood ste buiten het bereik der politiedienaren was, wier instructie niet reikte tol het betreden van de woning. Branden. Zaterdagmiddag tegen half vijf is te Amsterdam brand ontstaan in het perceel Langeslraal 45, alwaar de firma Dcnys en Co. een schoenfabriek heeft. De brand was door onbekende oorzaak ontslaan op den zolder en de vlammen sloegen spoedig naar buiten. Toeh gelukte het de brandweer het vuur lot de zol derverdieping te beperken. Zaterdag is het huis, bewoond door Jan H te JDwingeloo, afgebrand. Zijn vrouw nam de vlucht naar de bosschen. Haar goederen had ze zorgvuldig in zakken verpakt en gered. De ma rechaussee zoekt haar in de bosschen. Gedood. Te Amsterdam is Zaterdagna middag in de Goudsbloeindwarsstraat een vijf jarig meisje door een beladen bierkar over reden. Naar het Polikliniek-lokaal aan de Willem straat overgebracht, bleek het kind bij aan komst aldaar reeds te zijn. overleden. gemoet gekomen aan de door den Districts schoolopziener ten aanzien van het nieuwe schetsplan geuite wenschen. „Volgens dat schetsplan zou verkregen wor den een gebouw, waarin 14 leslokalen en één gymnastieklokaalvoorts een kamer voor ieder der schoolhoofden, alsmede een hoofdingang in den Noordelijken- en een in den Zuidelijken ge vel. Om het gebouw dan c.q. later te doen die nen voor twee afzonerlijke scholen, zou slechts noodig zijn, het optrekken van een muur in 't midden der gang van de beide verdiepingen. „Wij achten zeggen B. en W. deze uit gaaf van 3500,niet gerechtvaardigd door de enkele omstandigheid, dat Uwe vergadering teeenigertijd d zou kunnen besluiten om eene proef te nemen met een zes- (zeven-)ldas- sige school, teneinde bij eventueel slagen van de proef, mogelijk te komen tot afschaffing van het ambulantisme. „De berichten over eene dergelijke proefne ming in andere plaatsen luiden niet gunstig en de vraag is alleszins gewettigd of wel ooit of binnen afzienbaren tijd door Uwe vergade ring een besluit tot zoodanige proefneming zal worden genomen. „Ons College meent daarenboven een yyoor- namen grond voor zijn ongunstig advies te vin den in het feit, dat invoering van 7-klassige scholen tengevolge zoude hebben, het breken met het stelsel der halfjaarsklassen, hetgeen onzerzijds zeer zoude worden betreurd. Alge meen wordt het systeem .van toelating der leer lingen, tweemaal per etmaal, zooals dat vóór een tweetal jaren alhier is ingevoerd, door des kundigen beoordeeld als te zijn eene belangrij ke stap tot verbetering van het onderwijs. Het zou dus te betreuren zijn, indien men ter wille van een nieuw stelsel, waarvan het wensche- lijke nog allerminst gebleken 5s, dit systeem weder moest laten varen." Benoemingen. ,Voor de vacature van onderwijzer aan de school voor gewoon L. O., no. 9 worden ter benoeming voorgedragen: mej. W. Schreuder, de Rijp; 2o. mej. A. W. H. Thonus, Haarlem en 3o. mej. M. J. de Boer, Lisserbroek. Herbenoeming. De heer P. J. Biickmann verzoekt herbe noemd te worden als gemeente-heel- en verlos kundige. Gebruik schoollokalen. B. en W. stellen voor den Raad der Geref. kerk Haarlem C te vergunnen gebruik te ma ken van twee lokalen in het Proveniershuis tot het houden van een Zondagsschool. B. en W. stellen voor om voor 13.000 aan te koopen een terrein aan de Kleverlaan, hoek Doodweg, en voor 33.000 een terrein tusschen Doodweg en Delft. Deze gronden grenzen aan de terreinen onlangs door de gemeente aan gekocht. Door den aankoop van dezen weg, zeggen B. en W. kan de geheele Doodweg, van de Kle verlaan af tot zoover liet gemeentelijk bezit strekt, als openbare weg worden opgeheven, mits een nieuwe weg ten westen van iiet nieu- we gedeelte van de begraafplaats .worde aan gelegd. Daardoor zal dit gedeelte met de be staande bepraafplaats tot één geheel kunnen worden vereenigd. HET KOLONIAAL MUSEUM. Zaterdagmiddag vergaderde op het paviljoen in Den Hout de raad van het Koloniaal Mu seum. In deze vergadering vond de bespreking plaats van den overgang van het museum aan het Koloniaal Instituut en werd het volgende besluit genomen: „De raad van het Koloniaal Museum te Haar lem verleent machtiging aan de maatschappij van Nijverheid om het Koloniaal Museum over te dragen aan het Koloniaal Instituut op de voorwaarden, die aan de Maatschappij wen- sehelijk en noodig voorkomen." Hiermede is dus de maatschappij gemach tigd, op de eerstvolgende algemeene vergade ring, alhier te houden, de overeenkomst aan te gaan met de vereeniging „Het Koloniaal In stituut", te Amsterdam. Tot leden der commis sie van advies zijn benoemd de heeren A. Stoop, te Bloemendaal, H. D. Tjeenk Willink, alhier, en C. N. J. Moltzer J.E.zn., te Amsterdam. Als secretaris van den raad werd benoemd dr. J. Dekker, in den loop van 1910 opgetreden als directeur van liet museum. O.m. werd besloten: dat voor het jaar 1912 een prijsvraag zal worden uitgeschreven, be treffende het onderwerp: „Beknopte geschie denis van de beoefening der natuurwetten in de Nederlandsehe koloniën". BEKROOND. Bij den gisteren te Amsterdam gehouden zangwedstrijd, uitgeschreven door de Zangver. „Euterpe", aldaar, behaalde in de tweede afd. A gemengde koren (vereenigingen, die nog nimmer een prijs behaalden), bet zangkoor „Euterpe alhier, dir. de heer A. W. Wesselius, den 4en prijs, een verg. zilv. med. en 20. DE WARMTE. Hoe broeiend warm het dezer dagen is kwam gisterenmiddag uit, in den Haarlemmerhout, tij dens de muziekuitvoering in de stadslént. Niet minder dan een drietal toehoorders vie len flauw van de warmte. Door hulpvaardige omstanders waren de mensohen weder «auw bijgebracht. 25 JAAR ARTS. In huiselijken kring herdacht de lieer S. J. van Noolen gisteren den dag, waarop hij vóór 25 jaar lot arts werd benoemd. „J. J. CREMER." Van H. M. de Koningin ontving de Kon. Let» terl. Vereeniging „J. J. Cremer" heden een groo te zilveren medaille voor den wedstrijd. HAARL. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL' Woensdag en Donderdag a.s. zal in de Haar- lemsche Huishoud- en Industrieschool eene ten toonstelling gehouden worden van het werk dooi de leerlingen vervaardigd en van de door haar voor de vedloting vervaardigde voorwerpen. Deze Laatste waren wij heden in de gelegen heid te bezichtigen. Reeds thans werden wij weder bevestigd in den goeden dunk, dien wij van de Haarlem- sche Huishoudschool hebben. In de gezellige be- welk bedrag tot 3500.—stijgt, indier werd te"-'» stuurskamer staat een keur van voorwerpen van Het voorstel-Tiinmer i. z. de school aan de Parklaan. Onze lezers kennen het voorstel-Timmer om de nieuw te bouwen school aan de Parklaan zóó in te richten, dat ze gebruikt kan worden als twee scholen met 7 klassen, opdat in elk dezer scholen aan het hoofd het geven van onderwijs in een klasse kan worden opgedragen. In dit laatste zit natuurlijk de kneep van het voorstel. Het praeadvies van B. en W. op dit voorstel is verschenen. En het luidt, zooals te verwachten was, on gunstig. B. en W. zeggen dat zij het voorstel sterk ontraden „Niet uitsluitend met het oog op de kos ten. Deze, aanvankelijk geraamd (volgens het reeds in gereedheid gebrachte bouwplan voor een v e e r t i e n-klassige school) op 69000.-, zouden met 2000.moeten worden verhoogd, allerlei aard, die uitmunten door vaardigheid ëlf keurigheid van afwerking. Ragfijne schort jes, b'a by jurkjes en verdere lingeries vragen in wied,ijver otm he wondering1 naast kunstig en geduldig geteek'ende of geborduurde boe kenleggers, kussens, tasschen', menu's enz. Oo,k zagen' wij de resultaten van de vaar digheid der school in hét gereedmaken1 vatf potjes jams, vruchten, flesschen' limonajesyl *nz., die de bezoekers 'voorz'eker tot het kooi-' pen van een lojt Voor 50 cfent zullen nom den, hetgeen' de voorwerpen da.ri ook1 'alles zins w&ard ztijü.- Önz'e Haarlemsche HuisKojuft- 'eh itiduA triosehpiol kgn er onder hare z'uster-inrieK- f mgon best wezen HET H. VORMSEL. Z. D. H'. Mgr. A. J. .Cjajlier, diende gis-' téren in cie Ka.tlx© draal aihier, liet H'. .V.ojr-, sel toe aan" 850 kinderen" van Haarlem' erf Heemstede. Hiervan w'areri ongeveer '450. meisjes en 400 jongëns. ---. ONVOORZICHTIG. w Zaterdagavond omstreeks vijf uur had op den Schol er weg, nabij het Fr. Halsplein, een onge-j luk plaats met de stoomtram, dal ernstiger ge volgen had kunnen hebben en dat dan .te wij-) ten ware geweest aan de onvoorzichtigheid van den Betrokkene zelf. De 8-jarige M. de J. wonende aan dë Co-, lensoslraat te Schoten, was op de treeplajiK gaan staan van een volgwagen der tram. Toen hij er af sprong werd hij gegrepen door den wagen en een eind medegesleurd. Hij kwam" tegen een wiel van de tram te liggen, doch werd door het remblok voortgeduwd en opzij ge-' schoven. Hij bekwam vier bloedende wondjes aan het hoofd. Binnengedragen in den visch-"' winkel van den heer Ruis aan den Scboter wcg, constateerde daar de ontboden geneesheer Dr. Facée Sehaeffer dat de wonden niet levens-} gevaarlijk waren. Na verbonden .te zijn werd de knaap per rijtuig naar de ouderlijke woning- gebracht. VEERDIENST ZUIDER-BUITEN- SPAARNE. Gisteren hebben zich ruim een 300 personen laten overzetten met de pont over het Zuider-, Buitenspaarne, bij het Haarlemmerhoutpark; Met Hemelvaartsdag ongeveer evenveel. Wel een bewijs dat hiermede in een grootó behoefte is voorzien! Geboren: 28 Mei. d. van J. Kars—Ran-' sljn. d. van II. C. ZwarterBorn. Z. van J. Kabelde Mon. 2 z. van J. G. Hoo- gendijk—Sloop. 29 Mei. z. van A'. Jloman Zwart. Overleden: 27 Mei. B. J. Boegborn—Jan sen, 41 jaar, Badhuisstraat. C. S., 13 maan den, tl. van G. Berkhout, Motensleeg. 28 Mei. G. 1. jaren, z. van A. P. v. d Haak, Oranje boomstraat. A. M. ,de Hart, 40 j^ Kortja Poellaan. BUITENLAND. 'Men seint osis uit Darijs: Hlet blad, „EtxcteMoir" meljt 'dal giste-., - ren hij e en' botsing' tussd&n de menigte), en soldaten in een aerodrome te. Lyon, tw;ee vrouwOn en een soldaat w.erden gedood., 'i De, „Ejspana" ontving' ,een telegram uit San, Felix hij Barcelona, meldende. da,t ,te' Barcelona een botsing heeft plaats ge-, ligd tusschen Garlisten en Radicalen. Zes dooden en een aantal gewónden. VERKIEZINGEN IN PORTUGAL* Rij dé gisteren te Porto gehouden verkie^ zingen werden uitgebracht, 13200 stemmen op de Republikeinen en 920 op de socialis., ten. Volgens het proportioneel'stelsel zal dus geen enkele socialist afgevaardigde wórden'! VERMIST, BINNENLAND. '.Te Arnhem vermiste men 'heih-nrnorgefi aan het loket een aangeteekende brief' ter waarde van 850 fr. Opgave van V F. Th. EVERARD, Gedempte 29 MEI South. Pacific Steels 4Va pCt. Marine Comm. Marine Pref. Marine -J Tepeka Comm. Gull Pret. Gulf Missouri South. Bailsj Union Car Foundry V Gomm. Erie Denver Bio Bock Island Comm. Wabash Amalgamated Kcninkl. Petrol. Geoona. Petrol Perlak Petrol. Xaiakan Petrol. Orion Petrol. Steaua Bom. Petr. A'dam Rubber Nederl, Rubber gew. Vorstenlanden 4 pCt. Rusland Hope 4 pGt, Rusland Consol. Pre! Peru Comm. Peru. 21/, N. W. 8. 8 pCt. Nederland, Nieuwe Asahan Prolongatie Ouda Gracht. 118 781/? 67V2 T 5 17i/, 1141/2 A 841/t V 68 841.8 182'/, r 56 74 -.t 321/1 ",*:)3l3/| 823/, .«171/4 67:/, 490 890 /Ill .143 113 I 214 65 152V? .88 y, 907.!." 42 11 72'/2 86% 61, "2% Amerika vast. Russen prijsh. Mijnen z. affaires. Tabak prijsh. Culturen prijsh. Retroicum zeer vast, HAARLEMMERMEER. Burg. Stand. Getrouwd: G. Rijnders en G. G. J. Holleman. Geboren: levenl. z. van H. Markus—Bolt; d. van M. C. StraversOp den Brouw. - Overleden: C. de Waal. 90 j.; J. Café, 32 j.; J. van Dongen, 11 j. Z

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2