DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND, STADSNIEUWS. Over de muziek voor „Willem van Holland". EERSTE BMU»dT AGENDA. iiiiiei'iiiüiswesf 2@«2II»33p üaarlsita Voor advertentiën sn reclames buiten Haarlem en de agentschappen wands men zich tot ftlGARDG's Advertentie-Bureau, Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Alle betalende abonnés op dit bTad, die la hef beztt eener ve zeksringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Oéeun" Bijkantoor voor Haarlem de Nsderiandsche Credletbank Nieuwe Qracht 11 WlAAHDAG 12 JUKI 131!. «te Jaargang Mo. 7533 Bureaiss; van Redactie en Administratis Intsrcsmmginaai Telefoonnummer 14211$. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Haarlemsche Ailedagjes No. 291. De Nederlandsche Winkelweek en de Tariefwet. 1000-s 400 300 SS- 150-H- 100 ss 60 "Sr 15 s lEUWE HMRLEMSCHE COURMT ABOKNEMEHTSF'RUS: Per 8 maanden voor Haarlem 1,85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1,35 Voor de ovenge plaatsen in Nederland franco per post 1,80 Afzonderlijke nummers 0,08 PRIJS DES AOVERTEkTIëU: Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent) ledero regel meer 10 oent Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 oent per regeL (Buitenland 20 cent Reclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cent oontant.) Dinsdag, 13 Juni. G e b o u w „S t. B a v o" R. K. Volksbond half 9 uur Timmerlieden en Schilders, half 9 uur Comm. van Bijstand, 9 uur Handels- en Kantoorbedienden. De Kroon Onderling Belang Feest avond. Grooto kerk n.m. 1—2 uur Orgel bespeling door den heer W. Ezerman. „T r o u moet B 1 ij c k e n" 8 uur Con cert. Teller's Stichting op de gewone Museumtijden Buitengewone tentoonstel ling van kunstwerken, berustende in de ver zameling van Teyler's Museum: de gravures van Lucas van Leyden, geb. 1494 te Leiden, al daar overleden 1533. BissohoppeliikMaseum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 305 uur. tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen, Zondagen en B.-K. Feestdagen. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraadsvergadering 10 uur df vergadering der r.-k. KIESVER EENIGING VAN MORGEN. De R.-K. Kiesvereeniging staat morgen voor een belangrijke beslissing. Zij moet nu definitief bevestigen de Donder dag j.l. reeds in beginsel vastgestelde gedrags lijn, om tegenover de aftredende niet-rechtsche gemeenteraadsleden géén nieuwe candidaten t; stellen. Wij hebben deze gedragslijn, die bij een perio dieke verkiezing in de tegenwoordige omstan digheden niet alleen, maar ook tegenover de nu zittende, aftredende leden ons de eenig-wen- schelijke schijnt, te voren al verdedigd en ver heugen ons dus zeer over de Donderdag geno men. beslissing. Om twee redente-. Primo m de les, die er door gegeven wordt cn de liberalen en radicalen, die van het in Haarlëm tot dusver algemeen gevolgde begin sel, aftredende loden niet te bestrijden ditmaal alléén uit „hebberigheid" willen afwijken. Ware het geen „hebberigheid", en waren de giicvcn die men tegen den heer v. d. Kamp heeft, inderdaad de ware redenen van zijn niet- candideering, dan had men den Katholieken immers een plaats opengelaten! Eccnndo echter is de gedragslijn der Ka tholieken een welsprekende les voor de Chris telijk-Historischen, die nu zien dat de Katho lieken do trouw aan het bondgenootschap en de verplichting, die men heeft aan zittende le den, hooger stellen dan zijwaar de Ghristelijk- Historisclien den heer Van dé Kamp laten val-' Het is bekend, dat Willem Andriessen voor üet openluckt-uatuurspel „Willem van Hol land" op te voeren door leden van het Utrechtsch Studentencorps hij gelegenheid van de maskerade 1911 de muziek' heeft gecomponeerd voor gemengde-, mannen- en kinderkoren, soli en groot orkest. Voor mij, die het werk van t eerste begin af in zijn geheelen groei en ophouw belang stellend heb gevolgd en bestudeerd, is het een genoegen, aan de lezers van de „Nieuwe Haarl. Courant" er eenige mededeelingen over to kunnen doen. Wat bedoelt 't openluchtspel zélf? „Wil lem van Holland" is een historiespel (14e eeuw) in drie handelingen, door J. van Dorp (een stadgenoot, lid van het Utrechtsch Stu- tencorps) gedicht. Inhoud en vorm zijn, litterair beschouwd vrij gekozen en be handeld, men heeft zich aan geen kunst vorm-wet gestoord, alzoo verre van wat men noemd tooneel- en blijspel; zelfs een hande ling is niet direct bedoeld, de beteekenis van 't openluchtspel is een middel, een ar- tistiek-symbolische -vorm om ons een beeld te geven van het leven uit de middeleeuwen, i een psychologie van den riddertijd; daarom symboliseeren de drie „handelingen": schoon heid, strijd en liefde, en daaraan verwant zien wij 't tijdskarakter in godsdienst, ridder lijkheid, enz. Een levende schilderij, van len, steunen wij onzerzijds ieu Christelijk-His- torischen heer Lasschuit! En om wille van gezonde politiek in de ge meentelijke vertegenwoordiging, èn om de twee redenen die we hierboven mededeelden, hopen wij dus, dat de leden der R.-K. Kiesvereeniging morgenavond door het stellen der aftreden- do rechtsehe leden en het n i e t-b e s t r ij d e n der aftredende linksehe leden het aangenomen beginsel definitief zullen bevestigen In denzelfden geest als wij onlangs reeds schreven, brengt „De Maasbode" verband tus- schen de winkeliers actie tegen de Tariefwet en de „Nederlandsche Winkelweek". Het behoeft geen nadere verklaring, zegt het blad dat zoodanige middenstandsactie (de winkelweek n.l.) ten zeerste de nationale nijverheid bevorderen kan, door het publiek te overtuigen van de waarheid, dat ons kleine land zich op velerlei gebied gerust met het bui tenland meten kan. De handeldrijvende middenstand verricht daarmee een daad van wezenlijke nationale welvaartspolitiek en verdient daarom alle hul de. Onbegrijpelijk komt het ons dan ook voor dat uit sommige kringen van winkeliers zoo'n agi tatie wordt opgewekt tegen een anderen maat regel, die hetzelfde beoogt als eene winkelweek. Het aanhangige tarief-wetsontwerp wil ook steun verleenen aan de binnenlandsche nijver heid .en die wet zal ook de winkeliers bewegen or meer de aandacht te schenken aan binnen landsche producten en de overdreven propa ganda voor buitenlandsche artikelen achterwe ge te laten. Wel is dat een dwangmaatregel, terwijl de eerstgenoemde geheel uit eigen beweging is. Maar het doel van beide is toch precies het zelfde. Beide maatregelen, van do Overheid en van het particulier initiatief kunnen hier hand in hand gaan en elkaar versterken. Het organiseeren van winkelweken zou geen omvang groot gsnoeg aannemen en de uitwer king er van zou niet zóó sterk zijn, dat het kwaad van onze ongemotiveerde buitenland sche voorkeur afdoende bestreden werd. Daarom kan hier de Tariefwet te hulp ko men om die goede pogingen te ondersteunen. Laat de Nederlandsche middenstand door winkelweken en andere zulke instellingen, voortgaan met blijk te geven van nationale en sociale gezindheid. En dat de actie tegen de tariefwet die slechts voor een beperkt getal middenstanders wordt opgeblazen daaraan geen afbreuk doe. „ONDERLING BELANG". De vereeniging „Onderling Belang", onder- afdeeling van den Nederlandschen Bond „Ver gunning" viert morgen haar 20-jarig bestaan op feestelijke wijze. Het programma vermeldt een rijtoer met lunch in hotel Woestduin te Vo gelenzang; een gemeenschappelijk diner in ho tel Roozen en ten slotte een feestavond in „De Kroon". RAKKERS. Gisterenmiddag arriveerde een rechercheur van politie juist intijds op het Fhoenixterrein aan de Parklaan, om te verhoeden dat een par tij krullen vlam vatte en misschien een ernsti- gen brand zou veroorzaakt hebben. Eenige jon gens hadden uit baldadigheid lucifers er in ge worpen. Door den rechercheur werd het brand je gebluseht. LIEFDADIGHEIDSVOORSTELLING VOOR DE WED. J. SCHUIT. De liefdadigheidsvoorstelling op Zondag 28 Mei 1.1. gegeven ten voordeele der weduwe J. Schuit, door de Metselaaravereeniging „St. Do- rotheus", onderafd. van den Ned. R. K. Volks bond, met welwillende medewerking van de Rederijkerskamer „Alberd. Thijm" en de Viool- vereeniging „Muziek en Vriendschap" heeft op gebracht, na aftrek der onvermijdelijke kosten, de som van 248.76 en een halven cent. „POLYHYMNIA" EN „L. J. COSTER". Door het gemengd koor „Polyhymnia", dir. de heer J. Wolter us Grootendorst en de mu- ziekvereen. „L. J. Coster", dir. de heer H. K. Kerkhoff, werd Zaterdagavond in het park van het Brongebouw een zeer geslaagde uitvoering gegeven. Het zeer afwisselende programma werd door beide vereenigingen op alleszins keurige ma- meur uitgevoerd. De talrijke toehoorders wa ren dan ook den geheelen avond onder de beko ring van den zang en de gloed uitgevoerde mu ziek. Na de pauze werden de bezoekers door een fiisch regentje naar binnen gedreven, doch de stemming bleef er niettemin in. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. Besluit is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau Jhr. Oh. F. van de Poll, alhier, vice-president van de jury su périeur op de gehouden tentoonstelling te Brussel en lid der enkele commissie tot inrich ting van de afdeeling van Nederland en Kolo niën en tót behartiging van de belangen der in zenders in die afdeelingen op deze Tentoonstel ling; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau F. C. Dufour, alhier, directeur der Haarl. Ma chinefabriek, voorh. Gebrs. Figee, lid der bij zondere commissie voor groep IV (matériel et procédés généraux de la mécanique) op voor noemde tentoonstelling. Door den Koning van België is naar aan leiding der Tentoonstelling te Brussel in 1910, benoemd tot Commandeur in de Orde Leopold II, de heer E. H. Krelage, alhier, lid der firma E. H. Krélage en Zoon, voorzitter van re Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, voorzitter der Bijzondere Commissie op Curacao; tot rid der in dezelfde Orde Mej. E. M. Rogge, alhier, vicc-presidente der jury voor klasse 113, 114 en 115. Tof officier in de Belgische Kroonorde de heer-en M. A. Bauer en G. S. de C.lercq te Bloemendaal Tot ridder in de Kroonorde E. von Saher, mr. Ch. Enschedé alhier, en Jae. v. d. Bosch- Ie Bloemendaal. RESERVEKADER BIJ DE INFANTERIE. Het eerstvolgend examen van hen, die wen- sehen te worden toegelaten tot do verbintenis als vrijwilliger van het reservekader bij de in fanterie of vesting-artillerie, zal voor Haar lem plaats hebben op 17 Juli 1911 en zoo noo- dip op een of meer volgende dagen. Aan het examen kunnen deelnemen zij die niet jonger zijn dan 17 en niet ouder dan 24 jaar, met uit zondering van hen, die tot de militie behoo- ren, tenzij dezen in het genot zijn van uitstel van eerste oefening. HET STADSUURWERK. Het uurwerk op den grooten toren vertikte het gisterenmiddag om zijn gewone werk te doen. De wijzers bleven staan op zeven minu ten over half één. Plotseling versprongen zij tot kwart over één. Na dit zetje gingen zij weer hup erewone e-angetje. LOONACTIE. Door de grondwerkers te dezer stede is aan het Bestuur van de Patroonsvereeniging in het Bouwvak voor Haarlem en omstreken 'n schrij ven gezonden, waarin zij verklaren dat het door de Patroons aangeboden concept-collectief-ar beidscontract door hen niet aanvaard kan wor den. Van hun kant wordt den patroons nu een concept-arbeidscontract aangeboden. Adressan ten zijn bereid in een conferentie nader met de patroons te onderhandelen en tot een bevredi gende oplossing te komen. Voor of op 20 Juni wordt antwoord ingewacht. VOLKSWEERBAARHEID. Vrijdag a s. 's avonds ter half 9 zal de Schiet- vereeniging „Volksweerbaarheid" een algemeene vergadering houden in het Stationskoffiehuis van de firma Knijpers, hoek Station en Kruisweg. CRICKET. Rood en Wit speelde gisteren tegen Volhar ding te Amsterdam. Hisgen kon door een spierverrekking niet bow len, terwijl verder, behalve Heaty, de andere bowlers slechts weinig gevaarlijke stof wierpen. Rood en Wit batte, eerst en Van Manen en v. Waveren brachten vrij snel runs bij elkaar, op 64 bewerkt v. Renterghem een scheiding, maar Holdert Sr. is een goede opvolger van v. Waveren, zoodat spoedig de 100 gepasseerd wordt. Beide batslui laten goed cricket zien. Van Manen is de eerste om te gaan, want op 133 wordt hij door v. Renterghem voor 56 ge bowld. Holdert Jr. verdwijnt snel, maar Post- huma houdt Holdert Sr. geruimen tijd gezel schap en de 'tweede honderd is al in zicht eer er een scheiding komt. Holdert, die, als hij de 50 gepasseerd is, een paar kansen geeft, wordt eindelijk voor een overigens zeer verdienstelijke 82 gevangen. Hierna maakt jhr. v. d. Poll nog 36 en dan sluit de innings spoedig op 285. Healy had met 7. voor 84 do beste bowling- ei jfers. Do innings van Volharding is bijna een door- ioopend falen en het is alleen aan het llink, verdedigend spel van Healy en aan den goe den steun van mr. Extra te danken, dat er nog een 84-tal runs bijeen kwamen. Healy droeg bijna z'n bat door de innings. Hij was echter tenslotte dcor vlug fielden run out. Hisgen werd met den eersten den besten bal dien hij kreeg, via z'n been gebowld. Volharding verloor dus dezen wedstrijd met 201 runs. Scores 'Rood en Wit: v. Manen b'. v. Renterghem 56, Van Waveren b.v. Renterghem 39, E. Hol dert c. Kortenhorst b. Heaty 82, Holdert Jr. c Ferman b. Healy, 7. Poslhuma, c. Ferman, b Healy 24, Swens b. Healy 0, jhr. A. v. d Poll b. Healy 36, Koolhoven b. Healy O, Fran cken c. v. Loon b. Healy 0, De Jong no! out. 9. Julian run out 3. Extra's 21. Totaal 285. Bowlingcijfers: v. Renterghem 2 voor 90, Mesch 0 voor 22, Healy 7 voor 84, Ferman O voor 29, N. N. 0 voor 31. Volharding: Ferman c. v. Waveren b. Hol dert 13, Gerke b. Posthuma 6, Healy run out 37, N. N. b. Posthuma 2, Hisgen b. Posthuma 2, v. Loon b. Posthuma 0, Brouwer b. Posthu ma 8, c. Mesch, b. Posthuma 0, J. Korten horst not out O, P. Kortenhorst b. Holdert 0, Extra's 21. Totaal 84. Bowlingcijfers Poslhuma 7 voor 25, Holdert Jr. 2 voor 37, A. C. C.Hilversumsche C. C. Beide partijen verschenen alhier slechts met 10 spelers; A. C. C. miste oa. Schröder, Hil versum, het eerst battend, wist, hoofdzakelijk dank zij Van Booven, die, hoewel niet geheel kansloos, 73 runs bijeen ranselde, voornamelijk op de slows van De Bruijn, het mooie totaal te bereiken van 194 runs. Demmïnk met 34 en Busher en Van Blommenstein ieder met 22 waren verder de menschen. Op het goede bowlen van den Engelschman Busher, die den aanval van Hilversum duchtig is komen versterken, richtte A. C. C. daarna niet veel uit. Alleen Rincker vertoonde uitste kend spel, en hoewel hij in het begin van zijn innings een niet moeilijke kans gaf, die evenwel niet werd geaccepteerd, wist hij tenslotte not out te blijven met 55 achter zijn naam. Aan een 2e innings werd niet meer begonnen," zoo dat Hilversum met 72 runs won. ONGEVAL. De heer W., inspecteur van eene Levensver zekering uit den Haag, viel Zaterdagmorgen op het station alhier van het hooge perron af op den spoorweg en kwam met het hoofd op de rails terecht, waardoor hjj eenige verwondin gen opliep. Na door Dr. Peereboom te zijn verbonden, kon genoemde persoon in den middag weer naar zijn woonplaats terugkeeren. ERNSTIG ONGELUK. Gisterenmorgen 5 uur kwam een goederen- tiein van het goederenstation alhier het station binnen. Do deur van een der wagens, een Duit- sche wagon, stond open en trof, na 'n zevental seinpalen stuk geslagen te hebben, den arbeider J. St., die bezig was de nummers op te hangen aan den processie trein voor Heiloo. De man werd aan het hoofd en tegen de zijde getroffen en werd, bloedend uit neus en mond, opgenomen. Dr. Ozinga legde het eerste verband en con stateerde, dat de man drie ribben gebroken had. Hij werd naar het Ziekenhuis vervoerd. STAALBAD. Da Drinkhal der Staalvvaterbronnen werd gis teren en eergisteren bezocht door 130 personen. RIJWIEL GESTOLEN. Uit een gesloten werkplaats op het Phoenix- terrein aan de Parklaan is ten nadeele van den werkman G. A., Zaterdagmiddag een rijwiel ge stolen. Van de daders geen spoor. (Zie Stadsnieuws verder op in dit Blad.) ding te voorzien, terwijl de declamatorische rythmiek in strenger vorm is gebracht. Er kon voor den componist geen bezwaar zijn, motieven te gebruiken van Oud-Holland- sche liederen, die misschien in de 15e of 16e eeuw gecomponeerd zijn, en dus van een paar honderd jaar later dateeren dan de tijd waar in „Willem van Holland" speelt. Daarenbo ven is van vele de mooie, dikwijls prachtige» oud-Hollandsche liederen het jaar van af komst niet bekend; en aan hinderlijke anachronismen behoeft men bij dit werk dus niet te denken. Hiermede is, geloof ik wel, de aestbetïek van 's componisten jongste werk grootendeels verklaard. Dat er over de 500 pag. bevattendcv partituur nog wel meer valt te praten, be hoef ik niet te zeggenhet is evenwel de liefste wensck van den componist, dat zijn werk niet allereerst uit toelichtingen, maar geheel uit zich zelf zal spreken. De uitvoeringen zullen 28 en 30 Juni plaat? hebben, door het versterkt Utreclitsche Toon kunstkoor, met de solisten: mevr. Noorde-, wier, sopraan, Rudolph van Schaik, tenor, en Hendrik van Oort, baryton, een kinder koor van 600 kinderen, en met hegeleiding van 't versterkt Utrechtsch Sted. Orkest, al les onder leiding /<Taii Johan Wagenaar. n' H F. ANDRIESSFP Haarlem Juni 191L sehei-p-omljjnd verschillende kleuren en nu ances, heel fijn artistiek in eenvoudig Hol- landsche verzen van een nobel karakter door den dichter behandeld 't Spreekt van zelf, dat een zóó interessant onderwerp, een jong componist aantrekkelijk moest zijn; de muzikaal-klinkende verzen waren inspireerend, en met warmte en liefde werd de muziek gecomponeerd. Die muziek moest, door de eigenaardige plaats dit zij inneemt in een werk als 'thier gegevene niet van dramatischer, aard zijn. Het werk is niet een opera of muziekdrama, waar de kleinste en individueelste gevoelsbe wegingen geuit worden door één persoon, die èn zingt, èn acteert, spel en zang zijn hij het openluchtspel gescheiden, en lieel-per- soonlijke stemmingen en individueele ge moedstoestanden moesten dus onvermijdelijk wijken voor de noodzakelijkheid van groot getrokken gevoelslijnen en stemmingen van aJgemeenen aard. Deze nu waren, volgens den componist niet beter weer te geven dan in op-zich-zelf-staan- de vocaal- of instrumentaal muziek. Voor beelden lnervan zijn o.a. de 3e scène(le han deling) waar liet optreden van een jacht stoet en de uitnoodiging tot deelname aan de maaltijd, begeleid wordt door een zelfstandig stuk voor orkest, een „jachtlied", andere voor beelden zijn: het schilderen van de opkomst en groei van liaat en strijdzucht door een stuk voor orkest en in de 3e handeling, waar het spel van den „Liefdesburcht" begint en waar bij de kinderspelen en dansen eveneens een zelfstandig orkeststuk, voorkomt, een „Intermezzo", een contra-punctiscli gecompo neerde fantasie op het oud-Hollandscbe liedje „Patertje langs den kant", natuurlijk van hu moristisch karakter. Zoo heeft de muziek een zelfstandig, sym fonisch karakter gekregen en schijnt samen gesteld uit losse stukken vocale en instru mentale compositie. De componist nu heeft eenige hoofdmotieven aangewend om een werkelijk organisch geheel te vormen, cu 't geheele werk te belieerschen. Omdat nu de dramatiek bij het openlucht-spel zoo op den achtergrond staat, en dus de „dramatische omstandigheden welke zij te karakteriseeren hebben, van zoo algemeenen aard zijn, heb ben de motieven geen bepaalde namen ge kregen De stemming, of het karakter dat zij uit beelden, is voor een eenigszins ingewijde spoedig te herkennen. Maar te ontberen waren zij, zooals in ieder groot werk natuurlijk onmogelijk; de harmonie, de samenhang tns- schen muziek, zang en actie moet verlicht, verduidelijkt worden; stemmingen en emo ties worden in hen als 't ware verwezenlijkt, en de eenheid, de groote algemeene karakter- lijn van het kunstwerk wordt door de motle ven hoofdzakelijk bepaald. De voornaamste motieven zijn in het, uitvoerige teksthoekje zoo artistiek geïllustreerd door Antoon Molkenhoer, en met eeu toelichting van den tekst door den dichter aangegeven. De algemeene geest van de muziek voor „Willem van Holland" heeft equ oud-Bol- landsch karakter, vooral de zelfstandige vo cale stukken, maar waar strijd en hartstocht in zelfstandige orkest-muziek worden uitge beeld, daar vertoont zich, volgens mij een duidelijk modern-individueele gevoelsex pressie. Maar daardoor wint 't geheele werk aan belangrijkheid en merkwaardigheid, aan conceptie en compositie. Wat de 14e eeuw de tijd waarin 't stuk speelt aan muziek had, is in alle opzichten te armoedig en primitief, dan dat de moderne componist er ook maar eenig profijt van zou kunnen trekken. Twee factoren zijn er, volgens de compo nist, die tusschen den tijd der handeling en zijn muziek een brug pogen., te vormen. Dat zijn le. eenvoud van conceptie en van gevoelsexpressie en 2e. het aanwenden van i oud-Hollandsche motieven, en van motieven uit katholieken, liturgisclien kerkzang: het Gregoriaansch. Dat het tweede, het eerste i veronderstelt spreekt vanzelf! Een ongebon- j den-vrije gevoelsuiting is niet te vereenigen met de regelmatige aanwending van een al- gemeene nationale bestaande kunstsoort; al- leen bij bescheiden optreden van de indivi dualiteit, en hij eenheid en eenvoud van ge- dachte en uitdrukking, zal het genoemde doel bereikt worden. En dat is voor den eompo- nist geen lichte taak. Het aangewende, en wat rythmiek en voordracht betreft, ge- 1 moderniseerde Gregoriaansch, wordt gebruikt j in scène I, (le Handeling) kloosterzang, en I in de 3e Handeling hij de huwelijksplechtig heid (de geheele hymnus Veni Creator Spiri tus). Het was natuurlijk noodzakelijk de oude melodieën van harmonieën en orkesthegelei-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 1