evons". Het geheim van den Meeuwentoren. De Volkszang en het Volk. B UI TE N L A N D. BINNENLAND. NIEUWS BIT DEN OMTREK. Verkoopingen, Boel huizen enz. Sport en Wedstrijden I Hu hen !üa§*efcé Handschoenen» w' Haarlem—Brussel. Handschoenen- heemskerk. Waterstand. Oliemarkf. FEUILLETON. „De Volkszangbeweging is van sociaal be langschrijft „De Voorhoede". Van sociaal belang, al zien we alléén maar haar werking in de richting der volks ontwikkeling. Waar immers een drang naar en een aanleering van hoogere poëzie ge wekt wordt, waar de volkszang ook met de volks-1 itteratuur zoo nauw xn verband qtaat, waar de volkszang een uiting van hel volksgemoed zélve is, daar móet, dóór ver edeling van dien zang, ook de volksontwik keling in het algemeen met reuzenschreden vooruitgaan. Waar goede volkszang is, móet een volk omhoog! En ook als we bedenken, hoe de goeue volksliedereu een rem kunnen zijn voor de ontwikkeling en uitbreiding vanhet slechte lied, van de pornografische geschniten, ook dan heeft de volkszaugbewegmg onze volle sympathie. Ook uit een oogpunt van kunst, verdient de volkszang-beweging sympathie. „Ivunst aan het Volk!" hoort men vaak roepen. Welnu, er is móér of héter in die richting voor het volk te doen, dan 'n ruime versprei ding en grondige aanleering van dergelijke volksliederen. Liederen die aangrijpen door eenvoud en zedelijke waarde, volkszang, die het sluimerende goede, de zucht naar schoon heid, naar geestelijke verheffing, lederen menseh ingeprenttot uiting brengt en in goede banen houdt. Dan zal veel hard's en stootends en dom's en onbegrijpelijks, wat nu nog zoo algemeen onder verschillende volkslagen aangetroffen, verdwijnen.... en plaats maken voor ware schoonheid, voor wdre kunst, voor ware volkspoëzie. Sensatie-lectmir, banale liederen, criran- necle uitbeeldingen, en meer dergelijks, dat thans als surrogaat van het ware bij het volk in omloop is, zal, met het goede lied te be ginnen, voor werkelijke kunst plaals moeten maken. Zoo zal, waar meer de ware kunstuitingen, onder het volk waardeering zullen vinden, zoovele valsehe knust van heden, een eigen dood sterven. Invoering van het goede volkslied is ook in deze een der éérste, maar ook een der voornaamste stappen. Wjj zien hier, dat de groote Koomsche Volkszangbeweging onze volle belangstel lingèn onzen steun waard is. Steun, die i e d e r geven kan. Steun, die zij hij hare meerdere uitbreiding óók noodig heeft Wie kunnen de beweging steunen? Wie steunen haar? Op de eerste plaats: de School.... de on derwijzers en onderwijzeressen, dan: direc teuren en leden van zang- en muziekgezel schappen, de vereenigingen, vooral die op Katb. Sociaal gebied, Patronaten en gestich ten. Militaire overheden, de Pers, de Geeste lijkheid, dichters en componisten enz. En eindelijk iedereen, zonder de gering ste opoffering. „Weest allen apostelen voor den Volkszang, ieder in zijn kuiselijken jkring, in zijne buurt, in zijn dorp, in zijne stad", zeide prof. dr. Paul Frédéricq (Taai en Letterk. congres: Deventer), en Prof. J. Keulier: „Bij de herleving van den Volks zang moet de eereplaats gegeven worden aan de vrouwen, die als moeders, 2usters, nicht jes, tantes, grootmoeders in huis en gezel schappen machtig veel kunnen doen om het ongeschikte lied te weren en het goede tot eere te brengen". En zietdoor de hulp van allen is de Volkszangbeweging, daar in Limburg opge laaid, aangewakkerden begint ook Noor delijker Nederland reeds wat van zijne zachte warmte te voelen Want dat hier de goede volkszang minstens even noodig is? Wie, dieop de gewoonste zangvereeni- ging zelfs, Fransehe of Duitsehe ellenlange composities hoort afmartelenwie, die de onder het volk in omloop zijnde liedjes hoortde volksliedjes die banale straat liederen zijn geworden, bij volksfeesten of openbare vermakelijkheden, wie zal dat niet erkennen, dat doorvoering van het goede Volkslied óók hier, als in het Zuiden, véél zal Verbeteren? Uit het zoogenaamde „don kere Zuiden" komt deze frissche beweging tot ons. En deze beweging zal haar verderen weg vindenzól zieh uitbreiden.... Zij Zal haren weg vinden tot het hart des volks. Dat hart zal, door de veredeling van het volkslied, warmer kloppen voor het werke lijk goedevoor al, wat mooi en schoon en edel is. Ontwikkeling komt er. Volksont wikkeling volgens Roomsche beginselen.... Mogen we niet trotsch zijn, op deze bewe ging, die door reiner zang, door werkelijken v o 1 k s-zang, het volksgemoed veredelen gaat? Door goeden zang moet een volk om hoog. Een paarlensnoer van Maria Stuart voor 7.50. Lenigen tijd geleden moet een jonge dame, die per fiets door Schotland reisde, ceu kostbaar, van Maria Stuart afkomstig paar lensnoer gekocht hebben voor den belachelij- ken prijs van 7.50. Natuurlijk bij toeval. Dergelijke koopjes wor den eigenlijk bijna altijd bij toeval gedaan. Onder het fietsen brak het koordje van haar lorgnet; zij stapte in een dorp af, om in den winkel van een handelaar in stuisterijen een nieuw te koopen; maar de man had er geen. Na lang zoeken vond hij eindelijk iets, dat mis schien wel voor behulp kon dieneneen zwart paarlensnoer, waaraan een fijn kettinkje. Hij wilde voor het geheel 7.50 hebben. De jonge dame vond dat voor een brille- koordje wel wat duur, maar omdat het wel een aardige ketting was en ze het toch zonder ook met doen kon, nam ze het ding voor den gc- vraagdén prijs. Later bekeek ze bet nog eens ?oed. De zwarte paarlen waren bijzonder mooi en zij be sloot naar een antiquiteitenhandelaar t.e gaan, i;e er onmiddellijk 70.000 gulden, voor boo 'kje bleek van Maria Stuart te zijn. Hoe men dat wist, vermeldt de geschiedenis niet. De ongelukkige koningin moet het op den dag van haar terechtstelling gedragen hebben. Dc antiquiteiten-handelaar heeft dat intus- schen weer verkocht met een winstje van 120.000 gulden! UIT DE STTATSCOURANT. Bij Kon. Besluit zijn o.m. benoemd in de orde van Oranje-Nassau: a. tot commandeur mr. E. R. Regent, 's Graveuhage, oud-comin.- generaal voor Nederland bij de alg. en int. tentoonstelling te Brussel in 1910; jhr. mr. H. W. van Aseh van Wijck, 'e Gravenhage, lid van de Tweede Kamer, eomm.-gen. voor Nederland hij die tentoonstelling; jhr. Ch. F. van de Poll te Haarlem, lid der centrale comm., vice-pres. van de jury superieur; F. C. Duf our, Haarlem, directeur der Haarlem- se.he Machinefabriek v.h. Gebr. Figée, lid der bijz. comm. voor groep IV (Matériel et pro cédés généraux de la mécanique). MEER VOELING MET DE KATH. PERS! De „N. Tilb. Crt" zegt omtrent de door vele katholieke bladen geeritiseerde stemming, waarbij de katholieken de behandeling der Militiewet hebben doen uitstellen, het vol gende: „Thans begint het besef door te dringen, dat de katholieken feitelijk aan de regeering een waarschijnlijk échec hebben bespaard; dat de vrijzinnigen het er op gezet hadden de Militiewet te doen tuimelen, omdat er ver zwarende bepalingen in voor komen, die zon der meer door meer democratische fracties der rechterzijde niet zonden zijn aanvaard. Er was dus rustig overleg noodig voor een wet, die misschien in 10 a 15 jaren niet meer gewijzigd zal worden en zware lasten op ons voik zou leggen. De katholieke partij zou dus aan de vrijzinnigen een sterke troef uit d» handen hebben genomen, iets dat thans niet alleen door dc vrijzinnigen, maar ook door meer dan een lid der reehtseke coalitiepar tijen zou worden ingezien en gewaardeerd. „Dat alles moge zoo ziin en een geheel bij zonder licht werpen op de houding onzer ka tholieke staatspartij had men hij tjjds over deze dingen de pers een weinig ingelicht,, dan zou menig artikel ongeschreven zijn geble ven en bijval in plaats van afkeuring of spijtbetuiging zijn geschonken". Met deze laatste eonclusie zijn wij het ge heel en als eens: dat er (niet alleen door Ka merleden, maar óók door Staten- en Raads leden) niet méér „voeling" gehouden wordt met de katholieke pers, is oorzaak van me nige eritiek, waarvan door de anti-clericale pers duchtig wordt gebruik gemaakt! UIT DE STAATSCOURANT. Regeeringstelegram 10 Juni. Afdeeling Ma- lang: Gisteren zes gevallen, waarvan vijf doo- den. Van de lijders van vorige dagen over leed er nog één. Te Soerabaja en Madioen geen gevallen. Kediri eergisteren geen gevallen, alleen gis teren een zeer verdacht geval. VELSEN. GEMEENTEZAKEN. BiioKWfcs, Van F. J. Kochse c.s. is ©en adres ingekomen bij den gemeenteraad, Waarin verzocht wordt den Engehnunderweg te verharden en te rio- teeren. De eigenaren van dezen weg zijn gene gen tot grondafstan-d ter venbreeding van den. weg en willen bijdragen in de kosten voor de bestrating. Voorgesteld wordt het adres in han den tie stehen van B. en ,W. om praeadvies, Depning'. Ten behoeve van verschillende buitengewone werken als steigers te WijkcioOg, Velseroord en IJmuiden, bestrating en rioleering, verbreeding 's-Gravenlust, bouwen van een dienstgebouw te Wijkeroog, Ziekenbarak enz., vragen B. en W.' machtiging tot het aangaan van een leening groot f 80.000 tegen een rente van ten hoog ste -li/? p.Gt. of te lossen in gelijke termijnen binnen 25 jaren. Omtrent de steigers spreken B. en W. als hun m oen mg uit dat voor Wijkeroog een gun stige plaats daarvoor zou gevonden worden ten Oosten van het bestaand© stoonxponiveer, voor die te Velseroord in tie nabijheid van N. V. voorheen Piëgmgs verffabriek en voor die t.\ IJmuiden gebruik te maken van den beslaan Jeu Rijkssteiger en deze met 50 Meter te verlengen, na .verkregen goedkeuring natuurlijk. Verordening Gasbedrijf. B. ©11 W. bieden den Gemeenteraad ter vast stelling aan de concept-verordening op het be- beheer van het gemeentelijk Gasbedrijf te Vel- sen. IJMUIDEN. Gasdemonstraüe. Door toedoen van het Da- gelijksch Bestuur dezer gemeente, is tegen a.s. Donderdag in de politiepost van 108 uur een tentoonstelling georganiseerd van alle artike len, die bij het ga-verbruik voor allerlei doel einden te pas kunnen komen, als lampen, gas- comforen, gasmeters enz. De tentoonstelling heeft ten doel het aantal aansluitingen aan de gasleiding to ve*g:ooten. De toegang is vrij en er zal iemand aanwezig zijn om eventueel alle gewenschtc inlichtingen te verschaffen. Oppassen. Door onvoorzichtigheid, waar schijnlijk der ouders, heeft hier een kind, door het drinken van ongekookte melk, in hevige mate mondzeer gekregen. Het kind lijdt zen- veel pijn. Postkantoor. Het Post- en Telegraafknnto'/r is thans des Zondags geopend van 8 uur v.m. tot des n.m. hajf drie. Het kantoor der Rijks- pr: tspaarbank is geopend van 812 uur des voormickKgs. Genwipontoraad. Vrijdag vergaderde de Raad dezer gemeente. Afwezig de heer de Ruiter met kennisgeving. Na opening en lezing der notulen deelde do voorz. mede: 1. dat do geldleening groot 14O0O gulden, voor raadhuis en 2 wo ningen door Ged. Staten was goedgekeurd,- doch dat het plan voor de woning van den onderwij zer gewijzigd zal moeten worden daar- Z.E.A. aan den schoolopziener had geschreven doch deze niet eerder lo spreken was dan morgen. De schoolopziener had tevens medegedeeld, dat hij met het plan geen genoegen kon nemen. Z.E.A. stelt voor om eerst nog eens met den schoolopziener te spreken en, zoo deze zijne eischea blijft handhaven, dan maar aan don heer Stuijt te verzoeken reeds aan den bouw v,an 't raadhuis té beginnen. Do lieer Schuit meent, dat de onderwijzer Mok er goed mede tevreden zou zijn, als de woning volgens plan werd gemaakt. Besloten werd eerst nog eens met den schoolopziener ito zaak te bespreken en dan door ta gaan en 2 woningen tc laten bouwen en aan den lieer Mok voor te stellen om er een van voor f 150 te huren, dan kan deze nog doen zoo hij wil. 2. Verder deelde die voorz. mede, dat er den 16 Juni a.s. schouw zal worden gehouden, en hij met den heer de Ruiter mee zal gaan in plaats van met den heer de Wildt, daar deze nog moeilijk gaat. Dienzelfden dag zal weder een raadsvergade ring gehouden worden, daar er nog enkele stuk ken zijn ingekomen, die n,og niet door B. en W. zijn besproken 3. dat er een bezwaarschrift was ingekomen aangaande de Duinderwal. Een comm. werd be noemd bestaande uit: de voorz. en de heeren Schuit en de Wit om met do ondergeteekenden van het request te confereeren. 4. De voorz. stelt voor om den secretaris de diensten van den ontvanger, den heer Adriehem. tijdens diens ziekte te laten vervullen en later te bepalen, welke gratificatie hij hiervoor zal ontvangen. Dit voorstel werd na een korLe ge- daehtenwisseling goedgekeurd. Bij de rondvraag informeert de heer Dui venvoorden naar het schrijven omtrent Elec- trische Centrale voor West-Friesland; hel welk door den secretaris werd voorgelezen en op de volgende vergadering behandeld zal warden. In beginsel schenen de heeren hier meer voor te gevoelen dan voor de Kennemer Elecirkiteit Maatschappij. Daar niemand meer het woord verlangde, sloot de voorzitter de vergadering. ALKMAAR. Burgerl. Stand. Overleden: 10 Juni. D de Vries, wed. van Cornclis v. d. Hoek, 70 j. SASSENHEIM. Burgerl. Stand. Geboren: d. van A. Elfe- rink en E. M. Aartman. Ondertrouwd: W. O. Meltman, 30 j. en P. C. Oostveen, 28 j. WARMOND. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering en voorlezing der notulen, welke goedgekeurd worden, deel de dc Voorzitter mede, dat deze spoedeiscliende vergadering is belegd in verband met een on derhoud, dat de Voorzitter Donderdag heeft ge had met Gedep. Staten over de overneming va den straatweg en den Warmondordamschen Weg. De Voorzitter stelt echter voor, de daarop betrekking hebbende rttededeelingen en bespre kingen te doen in geheime vergadering. Vooraf liad hij echter nog eenige mededee- ling te doen van eenige ingekomen stukken, w o., dat aan A. J. Schölvinek, burgemeester dezer gemeente, tot 3 October 1913 vergunning is verleend tot uitwoning, en dat hij Woensdag en Zaterdagmorgen voor de gemeentenaren zal to spreken zijn, en dat de verlichting met ga-j. van het station der H. IJ. S. M. zal plaats heb ben zoodra de toestemming van den Minister is verkregen. Op het schrijven van de gemeente aan Rijn land over de ondiepten van de Warmonder Lee op verschillende plaatsen, was een schrijven te rug ontvangen, waarin mededeeling werd ge daan, dat de gedane acpeiling had bewezen dat de diepte van de vaargeul uog evenals die in 1878 en 1879 was aangelegd, 3 M. ben. A. P. was, Dat de vaart van sloepboo ten, enz. ondiepte had veroorzaakt, was onjuist, <*n op die punten, waar werkelijk ondiepten be stonden, behoorde dit w.-rk uitgevoerd te wor den door de belanghebbenden, wat ook geldt nor de losplaats van de geméente. De opnietingen en peiling vanwege Rijnland hadden plaats gehad vanaf de Kanaalbrug tot aan do Spriet. Nog wilde de Voorzitter een beslissing ne men over de los- en laadplaats ten opzichte van do rechten van de daarop aanspraak maken den, die door den kantonrechter te Leiden in 't gelijk gesteld waren, doch met den heer Heems kerk vond dj vergadering goed, dat hierover eerst door B. en W. advies zal worden uitge bracht, om daarna in een volgende vergadering ttliandeld te worden. Hoewel aanvankelijk het voornemen bestond, het resultaat der besloten vergadering in open bare vergadering hekend te maken, werd beslo ten omtrent het verhandelde geen mededeeling te doen, wat oorzaak kan vinden in het min der geweDsehte van publiciteit der genoemde cijfers, z.-odat van deze dubbeltjeskwestie het publiek thans nog niets te weten krijgt. [TE VERKOOPEN.; Beschrijving en conditiën dér veiling- van vaste goederen ten overstaan van de notaris sen J. [Willems en B. E. 0.. Seignette door de makelaars |WL Bosman en P. Hoogéveen Lzln. in het Algemeen Verkooplokaal, aan de N. Gracht- 74 alhier, op Maandag 19 Juni hij opbod en 26 Juni Rij afslag, des avonds ten 6 uur. No. 1. Een Kapitaal dubbel Getouw, waar in de Rijkskantoren der Registratie, Hypo theken en Kadaster met grooten Tuin en Erf, allergunstigst staande en gelegen aan de Nieuwe Gracht nabij de Kruisstraat, plaat selijk geteekend No. 13. No. 2. Een voor weinige jaren solide ge touwd Huis, plaatselijk geteekend No. 7 en Erf met grooten Tuin aan de Ridderstraat nabij de Kruisstraat, gedeeltelijk helend aan perceel No. 1. No. 3. Een groot- en ruim Pakhuis en Ma gazijn, plaatselijk geteekend No. 9, met bree- de Inrij, staande en gelegen naast en ten Oosten van perceel No. 2 en ten Zuiden van perceel No. 1, aan de Ridderstraat. Perceelen Nos. 1 en 3 gecombineerd. Perceelen Nos. 1 tot en met 3 gecombi neerd. No. 4. Een ruim Koetshuis met Stalling voor 13 paarden en Erve, staande en gelegen aan het Klein Heiligland nabij de Ga&t huisvest, plaatselijk geteekend No. 88. No. 5. Een groot Manégegebouw met Erve en Plants, toiend ten Noorden aan perceel No. 4, aan het Klein Heiligland, plaatselijk geteekend No. 86. No. 6. Een Open Erf met daarachter gele gen ruime Paard installing en Plaats toiend ten Noorden aan perceel No. 5, aan het KI Heiligland, plaatselijk geteekend No. 84. No. 7. Een perceel Bouwterrein, zeer gun stig gelegen aan de Groote Houtstraat, strek kende tot en belend aan perece'. No. 5. Perceelen Nos. 5 en 7 gecombineerd, Perceelen Nos. 5, 6 en 7 gecombineerd. Perceelen Nos. 4 tot en met 7 gecombi neerd. Nederlandsche Damboad. Bljjkensh et 1-atst versehenen maandblad van den Nederl. Dambond, heeft het in April 1.1. verkozen bestuur de functies als volgt verdeeld G'. G. Vervloet, Rotterdam, le Voorzitter; Th, L. Battefeld, Amsterdam, viee-voorzitterW. Vjjn, Hoog wout, penningmeester; Henri J. v. d. Broek, Rotterdam, le secretaris; Ph. F. Rut ten, Rotterdam, 2e secretaris; J. de Haas, Am sterdam, J. de Heer Azn., Beemster; D. Brou wer, Enkhuizen; J. Meijer, Haarlem; A. Car aczo, Amsterdam, leden. x Den reeds lang verbeiden wedstrijd om het kampioenschap van Nederland, stelt het be stuur thans tegen OctoberNovember van dit jaar in uitzicht. Tevens bestaat het voornemen Oen verschillenden aangesloten vereenigingen gelegenheid te geven zich met elkander te me ten, hetzij met één of meer tientallen. HELDER. Professor dcmonslreeri zijn studenten een p?.« tien', en spreekt: Voor dit uiiérs't moe Lelijk geval besta.au twéé Wegen, waarvan er eohter slechts een nar hel 'doel te-kit. Weifee... da', heeft de wetenschap nog niet kunnen uümakesu Plaatsen in 24 uur Hoog. I laap Amsterdam Lobit Njjmegen Arnhem Vreeswijk Kampen Grave StAndr.Maas Keulen 10.89 0.— 8,54 0.— 8,59 0.- 1.72 0,15 0.22 0.25 5,65 0,- 2.03 0.— 88.86 0,- 0.03 0.02 0.02 0 0.— 0.21 0.08 0,07 Kanaalw. 8u. 0,51 MAP. 12u,0,5l Stadf water. 8u 0 51 MAP. 12 u. G51 Zuiderzeew. 8u. 0,17 MAP Amsterdam, 10 Juni. Ölien o teeringen per 100 K.G. Raapolie Vliegend In cl e stad Juni Juni Aug. Sept.Dec. Lijnolie Vliegend In de stad Jali Juli. Aug. Sept.Dec, Jan.April 10 Juni 457r 45 V4 42% 9 Juni. 82 32/4 805/g 803/s 80V4 471/2 471/4 457a 447a 421/4 88y 4 t (Naar het Franseh.) 18.) Zij begaf zieh erheen met haastigen tred. Plotseling doorkliefde een bliksemstraal ue lucht en trof een groote hulstboom, op hon derd pas afstand van Madeleine. Van schrik bleef zij op haar plaats ats vastgenageld staan, maar de groote regen droppels noodzaakten haar om haar haasti gen gang voort to zetten. Weldra was het een ware zondvloed en het meisje bibberde onder hare doorweekte klêeren. Misschien wil de juffrouw binnenko menzeidc diehtbij haar een ruwe en ge broken stem. Zij stond voer de hut van Fantik. De deur stond open. Madeleine aarzelde even, maar de regen sloeg haar hoe langer hoe meer in 't gezicht. I)it schamele dak zou ten minste een beschut ting zijn..,. Zij ging binnen en kon in 't eerst bijna niet onderscheiden wat zieh daar fooal bevond. Fantik bad do deur gesloten en het lage, nauwe venster was bovendien versperd door een grooten hoop zeegras. De oude nam een arm vol en wierp die I11 den haard. Een scherpe rook verhief zich en daarna ontvlamde het zeegras. Alleen het gezicht reeds van dit heldere vuur deed Madeleine goed, Kom een beetje dichterbij, zeide Fantik, dan kunt ge u drogen. Madeleine kwam dicht bij den schoorsteen en zag toen vijf kinderen in een hoek achter in de kamer. De vier jongsten keken haar nu eens nieuwsgierig, dan weer schuw aan. De oudste een flink meisje met fijne trekken en mooie oogen, maar met even wild uiterlijk als haar grootmoeder, gaf hun een stomp en bromde iets in het Bretonsch, wat zeker een aanspo ring moest wezen om zich wat beleefder te gedragen. Laat ze met rust, Maïa, zeide Fantik. Zij hebben nog nooit zulk een sehoone damé hij ons gezien, en zij doen er geen kwaad mee als zij haar aankijken. Is 't niet zoo, juf frouw? Zeker niet, antwoordde Madeleine. Ik houd erg veel van kinderen en 't spijt me, dat ik geen bonbons in mijn zak heb. Een vol gende maal zal ik aan hen denken. Zij weten niet eens wat dat zijn, zeide 'de grootmoeder. Gelukkig laat dé goede God lekkernijen groeien aan de struiken voor de vogeltjes en de arme kinderen.... Zij wierp nog een arm vol zeegras op liet vuur en trok een banlé onder den schoor steenmantel uit. Ga zitten, zeide zij, en wees maar niet hang; het zal u geen kwaad doen. Gelooft u ook, dat ik een toovenares hen, juffrouw? Ik niet, zeide Madeleine lachende. Dus gij gelooft ook niet, dat ik laatst die koe met opzet losliet tegen den erfgenaam van Kerbanhir? Niemand denkt zoo iets. Judicaël zou er best toe in staat zijn. Hij gelooft, dat ik het kind kwaad wil doen, naar aanleiding van enkele woorden..., Die ge niet had moeten zeggen. De arme kleine heeft ze ook gehoord. Dat spijt me, zeide de 011de. Hij is on schuldig aan de misdaad, die vroeger bedre ven is en die ook niet ter wille van hem be dreven is. Maar hij profiteert ervan en daar om kan ik mij niet dadelijk inhouden als ik hem ontmoet. Dat moet ge toch. Ik geloof niet, cTat gij slecht zijt, Fantik. Ik was het niet, maar men heeft mij kwaad gedaan Ik houd niet vau de Kerbanhirs.ik be doel de kasteelbewoners. Er zijn geen anderen dan zij, zeide Ma deleine zacht; want zij herinnerde zich, dat Guy eens gezegd had: „Na mij zal er geen Kerbanhir meer zijn!" Wat weet gij daarvan? zeide Fantik Hebt ge de overlijdensakte van den an tl e r e ge zien? De andere?.... herbaalde het meisje met verbazing. Ja, zeker, de afgesneden groene en ge zonde tak, die bestemd was om krachtige spruiten te geven. Zij wendde zich tot Maïa en zeide: Breng hen weg, terwijl zij wees op 3e kleine kleuters, die oogen en ooren goed openhielden. Het meisje dreef ze voort als een herder, zijn kudde en ging met hen in het andere ver trek. De kinderen hebben niets te maken met hetgeen ik u zal zeggen.... Gij moet weten hoe onrechtvaardig behandeld is degene, die de ware markies van Kerbanhir moet zijn. Ik zal niet naar u luisteren, zeide Made leine. Ik heb met die zaken niets te maken en het past niet, dat ik kwaad hoor spreken van hen, wier brood ik eet. Zij opende de deur, maar een vreeselijke bliksemstraal, oogenblikkelijk gevolgd door een verschrikkelijken donderslag, deed haar wederom naar binnengaan. De regen viel by stroomen. Ge ziet wel, zeide Fantik, dat gij niet kunt heengaan. Daarenboven zult ge geen kwaad hooren van de dames. Zij zijn slechts in zooverre schuldig, dat zij die onrechtvaar digheid hebben aangenomen en misschien konden zij ook niet anders doen. Gij zegt met die geschiedenis niets te maken hebben, maar ik wel, en dus heb ik recht van spreken. De bijl, die den eik omhakt, spaart de klimop niet, die zich eromheen geslingerd heeft. Mijn God! Als ik die zes weezen zie zonder ande ren steun dan van t one oude vrouw, die op den raud van 'tgraf staat, dan voel ik de toorn opbruisen in mijn binnenste, hij de ge dachte aan hetgeen gebeurd zou zijn zonder de hardheid van wijlen mijnheer den mar kies.... God hebbe zijn ziel, mompelde Fan tik, terwijl zij een kruis sloeg. Men moet de dooden geeu verwijten doen en bovendien- hij was bedrogen. De grootste Schuld drukt op Judicaël, den verrader eu leugenaar, uen Judas, die zijne meesters verraden heeft. O! ik weet wel wat gij wilt zeggen, grijns de de oude, toen zij zag, dat Madeleine dei mond wilde openen om te protesteeren. H" dient zijne meesters zeer getrouw.... hij is verzot op zijn kleinen markiesmaar vraag hem of hij van graaf Gildas hield en wat hij gedaan heeft om hen ten verdere» te brengen. Niemand heeft u zeker over graaf Gildas gesproken, is het wel? Het kind weet niet eens dat hij een oom heeft gehad, de arme jongen! Zij hebben hem gehchrapï uit hun geslachtsboom: hij is dood voor hen en misschien is hij werkelijk gestorven, mis schien is er geen andere markies, dan dit kind. Dat is onze nietigheid! Groote namen ver dwijnen evenzeer als de onze. Op zekeren dag sterft het geslacht uit en 't is afgeloopen. Maar ik zal u de geheele geschiedenis ver tellen. Onze graaf Gildas was de broeder der da mes, de oudste van de familie. Juist iu dien tijd had ik miju drie beste jongens verloren. Er bleef mij niemand over, dan miin kleine Joh een aardige jongen als hij wilde, met een goed hart, maar een kwaden kop. Toen hij zeventien jaar was, had hij me al veel verdriet veroorzaakt. Josepl (Wordt vervolgd.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5