BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN OMTREK. Sociale Berichten. Uit onze Oost, tram nog den weg' oversteken, strbikèlde éri viel vlak voor de locomotief. OVERZICHT. Engeland zoo meldden we gisteren on der omze „laatste berichten", Engeland zelfs verzet zich tegen Spanje's actie in MA ROKKO en zal te Madrid aain het vertoogen gaan En als men Engeland noemt, dan denkt men vanzelf aan Duitschland, datnog altijd zwijgt alseen mof. Duitschland zit er dus achter, zoo insi nueert men al in Frankrijk' Eu, dat is natuurlijk larie. [Want Duitschland is al even erg tegen Spanje's optreden gekant als Engeland, om datSpanje niets anders doet dan nadoen wat Frankrijk het eerste aandurfde. Doch de tijd om te spreken is nog niet ge komen, zoo zegt men in Duitschland. Ook in Spanje zelf blijven protesten te gen het optreden der regeering niet uit. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat de radicale en republikeinsche bladen een luid alarmge schreeuw opzetten, dat zal niemand verwon deren en meer aandacht trekt dan ook de houding van den oud-minister Villanueva die op verschillende wijzen en plaatsen reeds een krachtig protest tegen de actie der Spaansche regeering deed liooren. Aan een correspondent van het „Journal" verklaarde deze oud-minister dat de toestand bovenmate ernstig was. „De door niets gerechtvaardigde ontsche ping van Spaansche troepen kan ons in groote gevaren brengen, want het is best mogelijk dat de roghi op een goeden dag tot de revo lutie overslaat. Hij kan vijf- a zesduizend manschappen op de been brengen en het handjevol soldaten te Elkassar gemakkelijk uit de stad verdrijven. Eu dan zou Spanje genoodzaakt zijn om een heel legerkorps naar Marokko te zenden Aldus Villanueva, die, zooals men ziet, allesbehalve goede verwachtingen heeft van het optreden van zijn landgenooten in Ma rokko. Ondertusschen denkt men er in .Spanje aan, nog meer troepen na-ar Marokko te zen den, ten einde de Spaansche onderdanen naar .hehooren tegen de opstandelingen te kunnen beschermen. Het Parijsehe „Journal" weet althans mee te deelen, dat de koning en de betrokken ministers daarover meermalen heb ben beraadslaagd en dat in Cadix bevel is ontvangen een regiment infanterie mobiel te maken om eventueel naar Marokko op te trekken. [Waar wil men heen In FRANKRIJK is men' weer eens met een schandaal bezig, een schandaal- trou wens, dat al lang hekend is, maar dat nu voor de rechtbank zijn epiloog krijgt. Het geldt de verduistering van de gelden der congregaties die de staat „confiskeer- de", en die toen door de „liquidateurs" voor de grootste helft in hun eigen zak zijn ge stopt. Duez, de brutaalste van deze dieven, is nu met drie van zijn handlangers, die mede aan geklaagd zijn nl. Breton, Lefébvre en Mar tin Gauthier, voor het Assisenhof te Parijs gedaagd. De laatste, die het in zijn model-, gevangenis niet kon .uithouden, werd tegen een borgtocht van 40.000 francs op vrije voeten gesteld, enheeft van deze gelegen heid gebruik gemaakt om de plaat te poet sen en is waarschijnlijk naar Amerika ge vlucht. De Fransche justitie heeft aldus een ge vaarlijk getuige zich van den hals gescho ven. Een kort overzicht van Duez' levensge schiedenis is voldoende om te doen zien, dta hij de juiste man was om met de Fran sche regeering de kloosters en de priesters te helpen bestelen. Het laat tevens zien, hoe gemakkelijk men ln Frankrijk vorderingen kan maken als men jnaar een kruiwagen heeft. Duez werd in 1858 als zoon van een Pa rijsehen rijtuigverhuurder geboren. E rst, op zestien-jarigen leeftijd, kwam hij hij een ar chitect ip de leer, maar dit vak beviel hem niet; hij werd kassier in een gro-oten bazar. Daar bleef hij tot zijn diensttijd; na aan zijn militie-plichten te hebben voldaan, maakte hij kennis met een meneer Imbert, den gerechtelijken boedelheredderaar van de Beine. Deze nam hem öp zijn kantoor en Spoedig was Dnez zijn groote vertrouwe ling. Van dit blind vertrouwen ging Duez wel dra misbruik maken. Hij stal groote som men van zijn chef om op de Brusselsche beurs te speculeeren. Gedurende twintig jaar hield hij dit vol en in dien tijd verdwenen verscheidene honderdduizenden uit de brand kast van mijnheer Imbert in de zakken van Duez In 1901 werd Duez zelf tot liquidateur benoemd en toen begon eerst het ware le ventje, toen kon hij weldra mil'ioenen stelen. Duez kreeg een salaris van 35.000 francs, maar voor kennissen was het duidelijk, dat hij daarmee bijlangena niet rond kon komen. Zijn eehtgenoote kreeg b.v. 3000 francs huis houdgeld per maand, en 20.000 francs voor haar t oiletten. Aan een drietal „vriendinnen" Bchonk hij jaarlijks 200.000 francs, enz Het spreekt derhalve vanzelf, dat Duez tiog .naar andere middelen moest zoeken om die groote uitgaven te dekken. Hij ging weer f>p de Brusselsche beurs speculeer en, maar verloor in vijf ja-ar tijds 2.233.406 francs, peze waren natuurlijk afkomstig van de geroofde kerkelijke goederen. Duez kon dit doen, want zijn oude beschermer Imbert. had er voor gezorgd, dat Duez hij den roof der fc'oosters en kerken een goed kluifje kreeg. Hem werd opgedragen de broeders van de Chrisetlijke scholen, de Marianisten met het college Stanislas, de Oratorianen, do paters van Picpné, de Oblaten, de zusters van St. Mauras en de Redemptoristen van hun be zittingen te berooven. De slimme Duez ver gat daarbij zichzelven niet. In enkele jaren tijds wist de liquldateur, zonder dat de Frau- fche regeering iets merkte van zijn verdachte overdadig weelderige levenswijze meer dan 5 millioen van de opbrengst der gestolen kloostergoederen te stelen. Bovendien heeft aij, zooals hij gisteren zelf bekende, 186 hersenen bedrogen en afgezet, hij vond ech ter het totaal van deze laatste knoeierijen, jLoor der rechtbank op 1.385.679 frs. ge schat, wel wat te hoog. Het geheele deficit in Duez' kas bedraagt 5Va millioen francis. Daarvan is no-g een millioen over, maar.... waarschijnlijk verstopt de rest heeft hij op de beurs verspeeld, voor zijn weelderige levenswijze uitgegeven en aan zijn handlangers geschonken! Een officiëele mededeeling uit Lissabon zegtdat in geheel PORTUGAL' volmaakte rust en kalmte heerscht. Dat beteekent natuurlijk', al lijkt het een paradox, die er ergens opstand of herrie is! En inderdaad: in het Noorden des lands schi,jnt een oproer te zijn uitgebrokenter wijl ook het Zuiden des lands niet rustig is. Heel het leger wordt gemobiliseerd en de Minister van Oorlog heeft na herhaalde con ferenties met zijn gen ooien een groote troe penmacht naar de Noordelijke Spaansche grens gezonden, en een andere gereed om naar het Zuiden te gaan. Dat kan dus wat worden Uit Mexico. Na een bespreking met De La Rarra en Reyes, verklaarde Madero zich be reid genen lol minister van Binneulandsehe Za ken, dezen lot minister van Oorlog te benoemen, „voor het gevat liij zelf tot president gekozen Wbrden mccht." Nu, dat zal wel terechtkomen! L ie fdad ighe i it s mis brui kan. In Duitschland be gint in verschillende plaatsen oppositie te Ont staan tegen de liefdadigheidsrariteiten, die aller- wege op de zoogenaamde „Blumentage" worden uitgehaald. Men begint zich te verzetten tegen de onbeschaamde bedelarij, die door lieden vooral dames uit den gegoeden stand ter wille van de liefdadigheid wordt bedreven. In Dantzig heeft men een Margueritentag georganiseerd, waarop men op alle mogelijke manieren geld zal trachten te „maken". Men heeft zelfs de restaurateurs en herbergiers overgehaald de prij zen van eetwaren en dranken te verhoogenl Daar ziet men dat ook de beste dingen weer misbruikt worden. Oppassen hier daarvoor! Uit het „herboren" Portugal. Volgens een bericht uit Lissabon hebben de spoorwegambte naren van het Ooster- en Zuid-Ooster spoorweg net besloten, van den minister van justitie de invrijheidstelling te eischen van 29 hunner amb- genooten, die sedert de laatste slaking gevangen zijn gehouden. Zij dreigen met een algehoele slaking, zoo do minister op hun vordering niet wil ingaan. Van oen overstrooming in Londen. Het was maar een waterleidingpijp die sprong, maar een heele groote, hoofdbuis, die veel gevaar en scha de opleverde. Het gebeurde Zondagavond te middernacht in da Noord-Londensche gemeente Islington. Al daar, onder Essex-road, waar een tramweg door- gaat, zagen eenige voorbijgangers plotseling het water in dikke stralen uit den grond spuiten. De ondergrondsche electrische geleiding van de tram geraakte verstopt en de benedenverdieping gen van verschillende werkmanswoningen liepen onder. De hevige waterstroom brak de vensters daar van stuk en de deuren open. Een lange rij tenements, waarin werk manstam i'.ies een vertrek bewonen, kreeg het meeste te lijden. In een paar souterrainen sliepen kleine kinderen, toen het water daarin doordrong. Het geroep der voorbijgangers maakte hunne ouders verschrikt wakker en nog net hadden zij tijd, een vijftal slapende kinderen aan het gevaar van. verdrinken ie onttrekken. De benedenverdiepingen stonden al half vol water en waren dra vol geloopen. Men yreesde voor het instorten van woningen, door het wegspoelen der fundeering. Snel werd de hoofdkraan der waterleiding in die buurt afgesloten en heel den nacht- was een stoomspuit bezig, het water uit de straat en de woningen te pompen. De schade is nogal groot, maar had erger kunnen zijn. De opstand in Albanië ten einde? In ver schillende bladen lezen we het heuglijke be richt, dat de Turksehe regeering het voor nemen koestert, den veldtocht in Albanië voor afgeloopen te verklaren. Na de groote parade op het Lijsterveld zal de Sultan een amnestie afkondigen, die zich uitstrekt over alle Aibaneezen, die wegens politieke ver grijpen Veroordeeld zijn. Te Konstantinopel is de officieuze mede deeling verschenen, dat de regeering het eer ste gedeelte van haar taak in Albanië als afgedaan beschouwd. Zij is nimmer van plafl geweest, de Aibaneezen te vernietigen, zij heeft hen slechts willen onderwerpen. Het tweede gedeelte van haar taak omvat de bo vengenoemde amnestie en hervormingen. De Oostehrijksche pers schrijft dit resultaat op het credit der Oostenrijksche diplomatie en de „Neue Freie Presse" wenscht de Turksehe regeering geluk, Omdat zij het den Aibanee zen gemakkelijk heeft gemaakt den vrede te aanvaarden door hervormingen in het voor uitzicht te stellen, omdat zij zich zelf in zoo verre heeft kunnen overwinnen, dat zij zich geschikt heeft naar de raadgevingen van Oostenrijk en omdat zij, door aldus verstan dig-te handelen, een gevaar nit den weg heeft geruimd, dat den Europeeschen vrede be dreigde. Het nieuwe Belgisehe kabinet. Het mi nisterie is heden officieel samengesteld, en wel, volgens de laatste berichten, op de vol gende wijze: de Broqueville, voorzitter van den ministerraad en binnenlandsche zaken; Berryer, justitie; Davignon, buitenlandsche zaken; Levie, financiën; Hellebaut, oorlog; Renkin, koloniën; Poullet, kunsten en we tenschappen; Carton de Wiart, spoorwegen, en Hubert, openbare werken. De internationale zeeliedenstakïng. Vandaag is ook in België en Engeland de internationale zeeliedenstaking afgekondigd. Voor zoover de telegrammen melden, zijn ex in de Londensche en Antwerpsche havens een paar schepen, waarvdfc men de bemanning niet hijeen kan krijgen. Van een meedoen aan de staking door de dok- en bootwerkers wordt nog niets vernomen. De visschers val len niet onder de staking. DE PRINS NAAR LONDEN. Z. K. H. de Prins komt Zondag tegen negen uur 's morgens aan het Maasstation te Rot terdam, teneinde dadelijk over te gaan aan boord van Hr. Ms. pantserdeksckip „Gelder land", dat de Prins als vertgenwoordiger van de Koningin hij de kroningsplechtigheid te Londen met graaf Van By landt, opperhof maarschalk en de andere leden van Hr. Ms. Huis, den Prins op die zending toegevoegd, naar Engeland overbrenet. Het onrloe-svaar tuig blijft tot 28 dezer, datum van terugkeer van Z. K. H. te Sheerness liggen. Het oor logsvaartuig „Heemskerk" zal voor Neder land hij de vlootrevue te Spithaed aanwezig zijn. KONINKLIJKE GIFT. Door H. M. de Koningin is hij Haar ver trek uit Amsterdam aan den burgemeester ter hand gesteld een bedrag van 2000 voor de Vereeniging van Armbsturen aldaar, 500 voor het Politiefonds en 50 voor het Onderling Diamantslijpers weduwen- en wee- zenfonds. EERSTE KAMERVERKIEZING. In de gisteren gehouden buitengewone ver gadering der Provinciale Staten van Noord- Brabant werd tot lid der Eerste Kamer (va- eature-Merkelbach) gekozen mr. A. Smits te Oosterliout. De gekozene heeft de benoeming aangeno men. BEZOEK VAN EERSTE KAMERLEDEN AAN GRONINGEN. De leden der Eerste Kamer van de Sta- ten-Generaal gaan een bezoek brengen aan de provincie Groningen, dat zal plaats vin den van Maandag 26 tot op Vrijdag 30 Juni. BELANGRIJKE CIJFERS. Wij lezen in het „Weekblad voor de Vrij zinnige Hervormden: „Over de bevolking yan Amsterdam, ver deeld naar het kerkgenootschap, waartoe men behoort, vinden wij cijfers gepubliceerd, die ons belangrijk genoeg schijnen om hier te: worden opgenomen. Zij geven de uitkomst van de volkstellin gen gehouden in 1899 en in 1909. Het eerste cijfer, dat wij plaatsen achter den naam van het kerkgenootschap, is dat van het ledental in 1899, het tweede dat van 1909. Ned. Hervormd 212,234—199,345. Waalsch Hervormd 3511—3387. Remonstrant 33794353. Chr. Gereformeerd 1807-4381. Doopsgezind 9280—9777. Evang. Lnthersch 35,08034,371. Hersteld Luthersch 12,271—11,317, Roomsch-Kath. 120,033—133,277 Oud Roomsch 668—871. Ned. Israëliet. 54J66—56,170. Portug. Israëliet. 48994800. Overige gezindten 28638471. Geen kérkel. gezindte 30,157—66,902. Onbekend 55". Opmerkelijk is in bovenstaand staatje, dat, waar b ij n a alle kerkgenootschappen, ook de Roomsch-Katholieken naar verhouding in ledental zijn vooruitgegaan, de Nederlandsch Hervormden op een flinken achteruitgang moeten wijzen, terwijl we tevens zien dat het aantal dergenen, die tot geen kerkelijke ge zindte hehooren, in tien jaar tijd meer dan verdubbeld is. Zouden deze twee feiten met elkander ïn verband staan? Zoo ja, dan wijst dit weer eens te meer op een voortdurende achteruitgang van het Pro testantisme, als gevolg van het overboord werpen der voornaamste geloofswaarheden. Treurig voorwaar! PEST OP JAVA. Een regeering^hCrihMfl.cl. 12 dezer luidt: „Afdeeling Malang: Eergisteren 10 de zer negen gevallen, waarvan vier dooden; gisteren 11 dezer twee gevallen die doo- delijk waren. Van de lijders-van vorige dagen overleden er resp. nog een en drie. Soerabaja, Kediri en Madioen: geen ge vallen. De dagelijksche berichten betreffende Madioen worden gestaakt. Inbraak. Ten huize van ds. H. C. van den Brink, op de Nieuwehaven no. 139 is Maan dagnacht ingebroken. Do familie vertoeft te Sehe- v-eningen. De dader verschafte zich met een valschen sleutel toegang en drong de studeer kamer van den predikant binnen. Met den sleu tel, die daar voor de hand lag, opende hij de brandkast en haaldé daaruit een ijzeren geld kistje, dat met een pook geopend is. Dit kistje bevatte voor den inbreker geen waarde. Ook een bureau-ministre werd geopend en door-zocht, maar niets is daaruit medegenomen, terwijl het zilver in de buffetlade onaangeroerd is gelaten. Vermist wordt er niets. Vermoedelijk is de in breker gestoord, want de bewoner van het be nedenhuis, die gisterenoehtend omstreeks halfzes opstond toen hij geruc'at in het bovenhuis hoor de, heeft een man zien wegloopen. Lionel de LeenwinenschDe directeur van het Apollo-Theater in Den Haag weerspreekt in Haagsche bladen het bericht van de „Haagsche Crt." ,als zou Lionel de leeuwin en sch „niet echtf' zijn. Hij is wel echt, hetgeen blijkt uit tal van geneeskundige onderzoekingen, o.m. door prof. Virehow, te Berlijn, maar wel het best daaruit, dat hij zich op heit oogenblik rustig laat be kijken te Antwerpen en niet in de gevangenis zit. Hij heeft, naar de directeur van het Apol lo-Theater ons verdei' meldt, een aanklacht tegen de „Haag che Courant" ingedienld en een edsch tot een schadevergoeding van 100.000 francs. Voor degenen, die zich nog verder voor de zaak interesseeren, is de directeur op wiens gezag wij dit mededeelen gaarne bereid stuk- ken. en bescheiden voor te leggen. Mond- en klauwzeer. E011 vijftal provin- ciën van ons land zijn thans geheel vrij van mond- en klauwzeerGroningen, Friesland, Dren the, Overijssel en Zeeland, ofschoon de ziekte ook hier overal in meerdere of mindere mate is opgetreden. Deze gunstige toestand duurt reeds van, April af. Utrecht, Noord- en Zuid-Holland zijn ook voor een groot deel besmet" en de ziekte breidt zich daar zeer snel uit, Noord-Limburg is zoo goed als vrij, maar in het Zuiden detzer provincie neemt ze toe. In Gelderland is vooral het Zuid- Oostelijk deel aangetast; in den gunstigen toe stand in Noord-Brabant, is voor weinige dagen verandering gekomen, door het invoeren van besmet vee. Had de ziekte tot nu toe een vrijwel goed aardig karakter, nu is dit anders, en is ze be slist kwaadaardig geworden. Tal van kalveren en biggen bezwijken er aan en ook onder de run deren komen vele slachtoffers voer. Bovendien treedt een kwaadaardige, etterachtige klauwver- zwering op, die afmaking noodzaakt. Kwajongens. Eenige opgeschoten' jongens hadden Maandagavond de baldadigheid een ouden man zekeren B., wonende Bentinckstraat te Am sterdam, te laten struikelen, met het noodlottig eevolg, dat de man or twee plaatsen zijn been brak en in bet Gasthuis moest worden opge nomen. Nog al dom! Da schoenmaker V., wo nende Zomerhofplein tc Rotterdam gaf een hem van aanzien bekend persoon op de Veerkade voor een oogenblik 7 paar schoenen in bewaring. Zoo gauw niet had V. zijn hiaten gelicht, of de hem van aanzien bekende persoon verdween. V's vertrouwen in dezen persoon zal niet lich telijk' geschokt zijn Diefstal. Ten nadeele van de kwartier meesters G. v. M. en II. V. zijn uit hun logies op het ss. „Rijndam" te Rotterdam gestolen een paar schoenen, een zilveren horloge en een por- temonnaie met f4. Kwartjesvinders. Maandagavond werd men in de gelegenheid gesteld om op den straatweg tusschen. Renswoude en Veenendaal kennis te maken niet kwartjesvinders. Een drietal hield zich bezig met het bekende spel, toen een heer passeerde, die door hen uïtgenoodigd werd daar aan deel to nemen, In korten tijd na eerst gewonnen te hebben, verloor hij een groot be dragToen hij door den heer de K. uit Vee nendaal gewaarschuwd werd met kwartjesvinders te doen te hebben, hield hij daarmede op. Ver volgens waarschuwde men de politie te Renswou- de, maar toen deze ter plaatse verscheen, was het drietal met grooten spoed verdwenen iri de richting Amersfoort, niets achterlatende dan den beroofden fietsrijder. Het drietal was per fiets en zal, nu zij overal verdreven worden, op meer landelijke, doch druk bereden wegen, deze praciijk gaan toepassen. Auto-ongeluk. Gisterochtend omstreeks half 11 had op den Slotenveg bij Amsterdam een vrij ernstig ongeluk plaats. Een dokter uit Haar lem, die in zijn auto den Sloterweg afreed, had ongeluk een voorbijgangster aan te rijden, zoodat de vrouw ernstig gekwetst werd. De vrouw is naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam ver voerd en daar in vrij ernstigen toestand opge nomen. i Ontsporing. Gisterenmorgen zijn, vlak in de nabijheid van het station der Staatsspoor wegen te Leeuwarden, van den personentrein 500, die te 8.23 aldaar van Groningen aankomt, tengevolge van het te vroeg overhalen van den wissel de machine en een bagagewagen ont spoord. Gelukkig liad de trein, die even te vo ren voor een brug had moeten wachten slechts een geringe snelheid, anders waren de gevolgen, niet te overzien geweest. Nu bepaalden deze zich tot eenige materieele schade. De reiziers naar Ilarlingen hadden twintig mirmteiu, die naar Groningen ongeveer 2 uur oponthoud. Omstreeks half twaalf was de baan weetr vrij. Botsing. Maandagnacht omstreeks half twee reed aan den Hoornbrugweg te Rijswijk een automobiel, bestuurd door een Delftsch student, tegen een der langs den weg staande boomen. Deze aanraking was zoo bevig, dat de bestuurder dooreen schok uit de auto werd geslingerd, en op een niet aangename manier met de straatkeien kennis maakte en daarbij eenige bevig bloedende hoofdwonden opliep. De automobiel was zwaar beschadigd en voor verder rijden onbruikbaar, zoodat deze in oen loop van den dag per vrachtwagen nit Delft is opgehaald. De auto was een huurwagen Overreden. Maandagmorgen werd door de stoomtram 's Bosch—Helmond op de scherpe bocht voor bet station Beek en Donk het tienjarig dochtertje van M. v, d. Broek aldaar overreden, liet. Rand wilde voor de De machinist remde terstond en zoo krach tig, dat de passagiers in de tram meenden, dat. alles overhoop ging. 't Mocht echter niet baten. Het kind lag vlak onder de machine, maar leefde nog. Eet was niet dqor de wielen geraakt, doch waar schijnlijk door dé krukas onder de locomo tief. Trots de hulp van den dokter, die óogen- blikkelijk gehaald was, stierf het kind bin nen een half uur. Scheepsongeval. Aan boord van het rijn- schip Maria Johanna is schipper B. G. bij het varen doör de Koningshaven te Rotterdam met zijn rechtervoet tusschen een staaldraad en een bolder beklemd geraakt. Die voet is afgekne pen en de man naar het ziekenhuis gebracht. Verdronken. Maandagnacht is in de Rotte bij de Gedempte Karnemelkshaven te Rotterdam te water geraakt en verdronken de besteller- wegwijzer G. L. Zijn lijk is kort daarna opge haald. Brand. Te Het Veld (N.-II.) is afgebrand het huis van P. Geugjes. Oorzaak onbekend; verzekering dekt de schade. Branden. In perceel no. 15 Toeharing- vliet te Rotterdam, door een smalle steeg ge scheiden van de Engelsche kerk, brak gis teravond 9 nnr een felle brand uit. Sinds kor ten tijd is daar gevestigd de zakbenhandel der oliefirma Van 't Sant. De pakhuisruimte, zolders en vliering zijn volgestuwd niet zak ken en gonje; tevens bevinden zich daar de naaimachines. Uit ramen en dak sloegen met kracht de vlammen, terwijl eveneens gevaar liep het belendende perceel van den kaashan delaar C. H. M. Heusdens, dat onder een zelfde dak gebouwd is. Met 5 sectiespuiten en één stoomspuit, henevens de magirusladder, werd de brand bestreden. De enkele verdie ping, hen evens de zolder van het zakkenpak- huis, brandden geheel nit. Om half elf was men den brand geheel meester. Verzekering dekt de aanzienlijke schade. Maandagavond ontstond brand in de herberg „Cromvoirt's Welvaren" van de wed. van den Bast hij de Loonsche Banen te Vuglit. Ondanks de spoedige hulp, verbrand de het pand nagenoeg geheel, terwijl het vee werd gered. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. DE ZEELIEDENSTAKING. De afdeeling1 Amsterdam vian den Algem. Nederl. Zeeliadenbomd heeft gisteravond met op 2 na< algemeene stemmen besloten, de sta king heden te doen ingaan. Er zal dus niet meer worden aangemon sterd. De vergadering' werd bijgewoond door alle thans te Amsterdam aanwezige leden, onge veer 250. Voor aanmonstering waren heden aan de beurt de stoomschepen Rijnland, v:an de Kon. Holl. Lloyd, en Pollux, Flora en Tellus, van de Kon. Ned. Stoombootmij., die gezamenlijk otageveer 80 man noodig hebben. Het besluit betreft ook degenen, die niet voor een reis, doch voor een bepaalden tij zijn aangemonsterd. Dezen zullen heden me inachtneming van den coritrac-tuee 1 en termijn bun dienstverband opzeggen. Verder staken degenen, die zijn afgemon sterd en nog niet opnieuw zijn aangemon sterd, doch' in uurgeld op, de booten werk ten. Hierdoor komt bet werk o.a. op drie stoomschepen van 'de maatschappij Neder land stil te liggen. De staking 'omvat thans ongeveer 200 man. [wat de zeelieden der overige havens be treft, zijn die uit IJmuiden grootendeels werkzaam bij de visscherij en daarom niet' in de actie betrokken. Te Vlissingen zou gisteravond worden voorgesteld, eveneens be den bet werk' neer te leggen. Omtrent het resultaat der 'daar gehouden vergadering- had. men echter noig geen berichten ontvangen. Fe Rotterdam is de leiding ïn handen van de zeelieden organisatie „Volharding", die bp den bond is aangesloten en een meer gematigd standpunt inneemt. Een besluit is daar reeds genomen, doch nog geheim ge houden, ook voor het bestuur van den hond. Desniettemin meende het bestuur toch te mogen verwachten, dat men zich daar hij de staking zal 'aansluiten. "een PIJNLIJK INCIDENT. Reeds lang, zoo meldde men uit Malang'. aan het „Bat. Nbl.", bestond er verschil van inzicht over de, maatregelen voor de pestbestrijding tusschen dr. De Vogel en d'r. Doorenhos; van daar een gespannen ver houding' tusschen beide medici. ,-jSTu onlangs ontstond ook een kwestie ovei de "behandeling van goederen in het ontsmet* tingsstation Lawang. Een twistgesprek volg de dat in verhand met de wederzijdsche verschillen, steeds scherper werd en heiden driftig maakte. Daarop ontsloeg dr. De Vo gel, dr. Doorenbos van diens detacheering, waarop de laatste zeide dat dit maar zóó niet ging, 'doch dat eerst behoorlijk met hem diende afgerekend te worden. Toen ge lastte d'r. De Vogel eenige politieoppassers dr. Doorenbos desnoods met geweld te ver wijderen, hetgeen geschiedde, echter zonder dat bepaaldelijk geweld noodig was. De kwestie maakt een zeer pijnlijken indruk, o-ok omdat de omstandigheden niet z;oo drin gend waren, dat een verwijdering door op passers absoluut noodig was. Met eenig ge duld van de zijde van dr. De Vogel, had die ongelukkige scene wel achterwege ge bleven. Al moge dr. Doorenhos schuld heb ben, zoo is het optreden van dr. De Vogel toch in zekere mate ook een gevolg van over prikkeling, doordat hij zich geruimen tijd overwerkt had. SCHOTEN. Onze industrie! Werd voor eenigen tijd te rug een groot stuk bouwterrein aan den Spaarndammerweg verkocht aan de firma Schornagel voor opslagplaats van steenen, thans is daar naast weer een flink stuk bouwterrein verkocht, voor het vestigen van een steenhouwerij. De daarop staande schuur, het laatste overblijfsel van de oude gemeen- tei'éiiiiging^ wordt rni gesloopt. Burg. Stand. Getrouwd: J. Oosterbaan en A. M. Kessens. Overleden: A. de NijsDanebroelf, 80 jaar. J. G. Hubers, 16 jaar. IJMUIDEN. Personalia. Tot onderwijzer te Bur* gerbrug (N.-H.) is benoemd' de heer J. Hoogbruin van hier, WARMOND Vliegen. De vliegenier D. MerenS, heeft op 'de Soesterberg een ongeluk gehad. Schoon de val van beteekenis was, is hij: er tamelijk goed afgekomen, zoodat hij na,ar hier zijn woonplaats, kon vervoerd worden. [Watersport. Naar wij vernemen zal de alhier gevestigde Zeil-, R,oei- en Motor- sportvfereeniging „de Kaag" den 7den Juli a.s. op de Kagermeer haar eersten wedstrijd organiseeren. Be no emd. Biij de brandweer is be noemd [W. v:. d. Berg, terwijl eervol ontslag is verleend aan J1, v, d. |W]el. HAARLEMMERMEER, 10 p m er kei ij k. Door de postduiven- v!ereeniging de Telegraaf werd een wedstrijd gehouden met oude duiven van uit Orleans, afstand pl.m. 600 K.M. Volgens ontvangen telegrafisch bericht zijn de duiven Zondagmorgen ten half 7 uur vrij gelaten, doch tot op heden, Dins- da,ga vond, is er nog geen duif teruggekeerd. Onder deze duiven hadden het meerendeel reeds meermalen groote wedvluchten ge maakt, doch men begrijpt thans niet, dat er niet een teruggekeerd is. Gevallen. Een dertien jarig jongetje van Hulsbosek te Abbenes viel van den zol der af en kwam daarbij op het hoofd te recht. Zijn toestand was van dien aard, dat direct de hulp van Dr. van Dorsten moest worden ingeroepen, die hersenschudding con stateerde en de toestand als zeer ernstig oordeelde. Baldadig. Door baldadigen waren, de boomen van den overweg1 der spoorlijnen aan de Hoofdvaart des avonds neergelaten, zoodat een fietsrijder, die dit niet kon zien, er tegen aan reed, doch gelukkig geen letsel bekwam. Een paar dagen te voren was dit ook gedaan aap den Kruisweg, nabij Hoofd dorp, doch toen kwam'n fietsrijder er minder i goed af. Met een paar bloedende hoofdwonden en een zwaar beschadigd rijwiel moest hij loopende zijn reis verder vervolgen. Het ware te wenschen dat de boomen des avonds af gesloten werden opdat zoo iets niet meei voor kan vallen, daar het soms ernstiger ge volgen kon hebben. Bedorven vlees oh.! In de Hoofd- vaart en" in de Spaarnwoudertocht werden gisteren groote stukken vleesch gevonden, die met elkander wel een geheele koe vorm den. Het vleesch verkeerde reeds in een staat van ontbinding. Men kon goed waarne men dat het er neer geworpen was om het kwijt te zijn. Men -verdiept zich in gissingen waarvan dit wel afkomstig zal zijn. Op last va,n den Burgemeester is het vieesch opg*evischt en door begraving- vernietigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2