BUITENLAND. BINNENLAND. Sociale Berichten, NIEUWS UIT OEN OMTREK. Het geheim van den Meeuwentoren. lias is@n Üareiié IOYOIS Haarlem—Brussel. bloemendaal. aerdenhout. HS8BM$®Gh®GnGnm 99 FEUILLETON. 20, HAARLEMSCHE COURANT E«n merkwaardige vinding. Ecu DuiiFche (onderwijzer uit Neurenberg, heeft een zeer merk waardige uitvinding gedaan. Hij heeft een ap paraat geconstitueerd, waardoor men een schip zonder eenige bemannnig kan laten varen en manoeuvreerden. Langs draadloos electrischen weg wordt het schip bestuurd. Aan den oever staat een machine, die eiestrische golven uit zendt deze worden opgevangen door een appa raat dat op het schip aanwezig is en dat dan <la verschillende machines in werking stelt. Voor da deelnemers van de Duitsche vlootvereenigmg heeft de uitvinder zijn toestel gedemonsleerd. Op den Dutzendteich te Neurenberg, lag een hoof van 11 meter lang, die zonder haperen van land uit bestuurd werd. Door een handel van het toestel, dat aan den oeve- stond, om te zetten liet de. uitvinder de boot vooruit gaan, stoppen,achteruitgaan, wenden, keeren en sig nalen geven door de scheepsklok en het schieten uit kleine kanonnen. Yröeselijk auto ongeluk. Op de spoorlijn tus- schèa Kopenhagen en Körsör,, werd 's nachts een automobiel door een sneltrein, bij een over weg, gegrepen. De inzittenden werden gedood, en de automoiel totaal vernield. De lijken van do slachtofsers werden vreesclijk verminkt terug gevonden. Een tragische historie der twee broeders- sultan. Bij zijn bezoek aan Saloniki, liet sul tan Mehmedzijn groeten aan zijn gevangen broe der Abdoel Ilamid overbrengen. Dit is het eer- sta levensleeken geweest, dat de bewoner van da villa Alahini, na zijn onttroning van zijn op volger ontving. Nog voor hij aan land ging, zond de sultan zijn eersten secretaris naar de villa, om te laten vragen hoe het met Abdoel Hamid ging en hem te zeggen, dat hij in' het belang van den staat naar Saloniki kwam, niet cellier om de smart van zijn gevangen broeder te vergrooten. Abdoel Ilamid liet den sultan hier voor dank zeggen en Verzocht om' de gunst zijn jongsten, pas zes-jarigen zoon Abid, naar den sultan ta mogen zenden. Tegelijkertijd liet hij vragen, of Mehmed hem niet zou willen toestaan, hem' zelf te ontvangen. Dit verzoek moest ech ter beslist van de hand gewezen worden, daar de grootvizier Hakki Pasja den sultan, reeds ta Konstantinopel er opmerkzaam op gemaakt heeft, dat Abdoel Ilamid waarschijnlijk met de zen wensch voor den dag komen zou, maar dat hij uit politieke overwegingen n.iet vervuld zou kunnen worden. Het andere verzoek van den gevangene van de villa Alatini, dat de om de venster van zijn huis aangebrachte illuminatie, Weer zou worden weggenomen werd, daarentegen toegestaan Een verontschuldiging. Een' automobielb'e- stuurder, Ware geheel en, stond Donderdag 1.1. ta Kingston bij Londen terecht, wijl hij' met a rooiers vaart dan 28 mijlen in het uur. had gereden. De polilie-agent, die hem had aange houden, verklaarde dat Ware hem gezegd had fa weten, dat de Koningin-moeder Alexandra in een auiomobiel ook langs den weg kwam. Hij had daarom zijn. motor aangezet, opdat! Hare Majesteit geen last zou hebben van de stof van zijn wagen. De rechter achtte deze verontschuldiging vol doende en ontsloeg den man van rechtsvervol ging. Viwselijko storm in New-York. Naar we in de „Daily Mail" lezen, heeft Zondag te New- York een geweldige storm gewoed, die met on weer en zware regens gepaard ging. Drie per sonen zijn door den bliksem gedood en ver schillende electrische toestellen hebben zwaar geleden. Er is zooveel water gevallen, dat in sommige straten bijna gevaren kon worden en het verkeer op enkele ondergrondsche lijnen door den binnendringcaden zondvloed stopgezet moest worden. Te Flushing, een voorstadje op Long Island, werd een fancy-fair gehouden ten bate van een ziekenhuis. O. a. werd door amateurs een circus voorstelling gegeven, die ongeveer 3000 belang stellenden had getrokken. Juist toen eenige oli fanten hun kunsten hadden vertoond en werden weggeleid en een troep ruiters binnenkwam, brak de storm los.. De tent viel in voordat het publiek wist wat er gaande was, en er ontstond een ge weldige verwarring. De olifanten trompetten en liepen door elkaar, de paarden hinnikten en sloegen achteruit, de menschen drongen naar de uitgangen en slechts weinigen wisten hun kalmte te bewaren. Na drie uur hard werken had men het zeil van do tent weggehaald en ten slolte ble ken slechts twaalf personen gewond te zijn. i I ui iirr-r—KwrB3=»sB&aC£.--saa8BjC3«a NEDERLAND EN VENEZUELA'.- De „Cur. Courant" schrijft Tussehen Nederland en Venezuela, bestaan er geen' moeilijkheden var. werkelijk' over wegenden aard. Op de gronden vertrouwelijk behandeld met baron von Seekendorff, zou alles op billijke en rechtvaardige wijze gere geld cri afgemaakt zijn, ma,ar daarna ont stond er eene moeilijkheid, die niet diploma tiek is, daar de regeering in' Den Haag er op gestaan lieeft, de wederaanknooping van de betrekkingen te doen afhangen van een vordering, die de Nederlandsclie onderdaan, de heer Thielen, denkt te hebben tegen Ve nezuela voor schade aan zijne handelszaak veroorzaakt door eenige lieden uit een volks oploop, die op 13 December 1908 in de hoofd stad plaats had. (Welke ook de vordering van' den heer Thielen zij, zij is niet gegrond op de wet, daar volgens onze wetgeving, de regeering niet aansprakelijk kan worden ge steld voor en' evenmin verplicht is tot be taling van schade door opstandelingen of muiters veroorzaakt. Aldus is het neergelegd in de wetgeving «der republiek van af den aanvang zelfs van haar bestaan. Buitendien, in het speciaal gev'al Va!n den heer Thielen heeft de overheid met spoed pogingen gedaan om de aanranding te voorkomen of tegen te gaan, en zulks is haai* grootendeels gelukt. Ik hoop, dat de regeering in' Den Haag, die hoöglsfc Voorzichtig- is in haar optreden, niet persisteeren; zal de wederaanknooping der betrekkingen' waarnaar Venezuela met zoo veel verlangen uitziet, te do-en afhangen Van de oplossing eener zaak, die zuiver persoon lijk' en uit haren aard zelfs onbillijk' is. [Waar het om de groote belangen van twee bevriende naties gaat, moet worden afge zien van alle punten van verschil, die voort spruiten' uit individueele aspiraties, die, z'oo- als algemeen bekend, onrechtvaardig zijn. In elk geval behoudt de heer Thielen" zijn recht om zijne vordering aan de beslissing van de gerechtshoven te onderwerpen Het blad vervolgt dan: Uit 'de presidentieele boodschap blijkt ook, dan Engeland sedert- eenigen tijd, vooral nadat president Gomez' zich aan het' hoofd van de reg-eering gesteld heeft, aandringt op de afschaffing .van het 39 pOt. additioneel recht. De politieke en' administratieve moeilijk heden, gevolgen van de lange dictatuur van president Castro, waarmede president Gomez: te kampen heeft gehad, hebben dezen niet weerhouden' zijn aandacht te wijden aan de vertoogen van Engeland, en hij drukt den wensch uit, dat het tijdstip m.olge naderen, waarop de Engelsche en Venezolaansche be langen ten deze op een bevredigende wijze met elkaar verzoend zullen' kunnen worden. Intusschen verwacht president Gomcz', dat het uitstel Venezuela niet ten kwade zal worden geduid door Engeland, dat van ouds Venezuela's vriend is en zich weet te buigen voor de macht Van rede en" recht. NEDERLANDSCLIE BOND1 VAN GEMEENTE-AMBTENAREN. Men' schrijft ons: Het bonds bestuur van den Nederlan'dschen Bond van Gemeente-ambtenaren, heeft de volgende vragen behandeld, ingekomen van het bestuur van' den bohd tot verkrijging van' een wettelijke regeling van den rechts toestand der burgerlijke ambtenaren. 1. Beboort in een .wettelijke regeling Van den rechtstoestand ook opgenomen te wor den, dat er tusschen de ambtena.arsvereeni- gingen en de overheid overleg moet geschie den voor het vaststellen, wijzigen en ophef fen' van regelingen de positie der ambtena ren' rakende? 2. Zoo ja, hoe stelt uwe vereeniging zich dat overleg voor? 3. Acht uwe vereeniging gewensdht, dat dit overleg met de ambtenaarsvereenigingen bin dend wordt Voorgeschreven De eerste vraag werd toestemmend door het bestuur beantwoord. Bij de tweede bleek, dat ook veel goeds ligt voor den' Nederl. bond van gemeente-ambtenaren, in de Deensehe regeling. Het bestuur gaf op de derde vraag te kennen, dat als de bedoeling daarvoor is, dat tusschen groepen ambtenaren cn over heid als het ware een arbeidscontract za,l worden afgesloten, te vergelijken met het collectieve arbeidscontract in het vrije be drijf, eene. toestemmende beantwoording voor alsnog daarvan bezwaarlijk is aan te be velen. Op voet Van gelijkheid tusschen over heid en ambtenaren te onderhandelen, lijkt het bestuur nu noig een ëoodanig ingrijpen in onze publiekrechtelijke verhoudingen, dat het daartoe niet kan adviseeren, veel minder ijveren voor zoodanigen ommekeer ook maar in eenig opzicht geraden zou oordeelen'. Tot afgevaardigden naar de algemeene Ver gadering van den hond van gemeente-ambte naren in België en van den Belgischen bond van gemeente-secretarissen, werden benoemd de heer en Meiiers, burgemeester van Geer- truidenberg en De Vorst, commies ter secre tarie, te 's-Gravenhage. Er is besloten' een onderzoek in te stellen naar de Duitsche rust- en Vacantie-oorden. Aan de regeering zal gevraaigd worden, öm thans over te gaan tot het indienen van liet wetsontwerp betreffende de pensionneering van de gemeente-ambtenaren en hunne wedu wen en weezen Dei sproeiwagen 't Is voormiddag. Do dag vorstin staat reeds hoog aan den hemel en zendt hard warm-tot-heete stralen af naar Eindhoven's stoffige! straten. Een kar, voortgetrokken door een oud afge leefd paardje, komt de stad binnen. Een prach tig bont kalf steekt den kop nieuwsgierig over da borden heen en schijnt maar niet te begrij pen waaraan het dia eer verdiend heeft om zelfs in de stad te worden rondgevoerd. i Eensklaps haltl Wal komt daar aan?... ,,'n Bromoliewagen hoorde! ik een der boertjes zeggen. ,,'n Bromoliewagen? Nou mer diee smensch kijkt ook slecht, 't lap er allemol out." Verwonderd staren vier pogen naar „het ge vaarte", dat nadert Wat te doen? i „Driek, motte w'm aiet w&rschouwe?"- „Ja," zei Driek „doe dè mor." De wagen is genaderd. Hij wijkt voor de kar van onze buitenlui en ga-at statig voorbij. „B:è sap-erjen, nou giej je mTn boks ok nog nat, roep h'm dan!" Driek loopt hem na en wenkt den koetsier om even stil te staan. „Mensen", zoo zei Driek, „zie de nie dè ge alles verliest; oewe ketel leikt 't lopt er gelijk out." Da koetsier weet niet, wat hij aan T boortje heeft, slaat o;p 't paard en 't gaat weer ver der. „Nou wil ia ok nog nie heuren", zei Driek, en kui-erd hoofschiuldend na-ar zijn kameraad terug. Wat was de kwestie? Da sproeiwagen gij kent hem allen (Eindh. Ct. „HET, E.KL BEGINSEL",; Een pittige en" ineens-alles-zeggende naam Voert het orgaan van den Ned. Ri KJ. Bond van Handels-, kantoor- en winkelbedienden! SWlij ontvingen het eerste nummer van dit orgaan, dat onder de hoofdredactie staat VaU. het dagelijIcsch' bestuur van dien Bo-nd. Het blafiL is al even flink als zijn naam, is: pittige en degelijke artikelen', w.o. een van den ZeerEerw. Heer Rector Stroomer, Boüds- a'dviseur, komen er reeds in voor, en dat bij het vooropstellen van „het R.K. beginsel" ook de behartiging der stoffelijke belan gen niet wordt vergeten, toonen de overige entrefilets en rubrieken voldringend aan. Met genoegen begroeten wij dit' nieuwe vakblad, dat voor een talrijke en totnogtoe lang niet principiöel-georganiseerde catego rie werkzame en energieke Katholieke jon gelingen een bond schept, wier beteekenis niet hoog genoeg kan worden geschat Gemeenteraad. Gistermorgen vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitter schap van den heer Burgemeester. Afwezig- waren de heeren: de Waal Male- fijt, Bispinek, Koolhoven, Roozen Jr. en Bij voet. Aanwezig was weder rta eene langdurige afwezigheid de heer van Hooff. De voorzit ter wenschte hem. hartelijk geluk met het herstel van zijn ziekte. De heer v. Hooff dankt in eenige welge kozen en hartelijke woorden en spreekt den wensch uit nog veel te mogen doen in Bloe- mendaal's Belang. De voorzitter bracht een woord van dank aan den tijdelijken wethouder, den heer Koolhoven. Ingekomen was een schrijven van den heer A. Roozen, waarin deze ontslag neemt als ge meenteraadslid. De voorzitter dankt den heer Roozen voor al hetgeen deze gedurende zijn langdurig lid maatschap van den Raad voor de gemeente heeft mogen doen. De heer Roozen is voor de woorden van den voorzitter zeer gevoelig en neemt af scheid van zijn mede-raadsleden. Hij hoopt dat het hun en der gemeente wel zal gaan. Goedgekeurd werd eenige reparatiën aan te brengen aan het politiebureau te Bloe mendaal en aan de daaraan grenzende wo ning van den gemeentebode. Raming der on kosten 975. De heer Teding van Berkhout vraagt waar om geen post voor deze reparatiën is uitge trokken op de begrooting 1911. De heer Teding van Berkhout heeft een schrijven ingezonden om overneming der we gen op Koeduin. In handen van B. en W. om praeadvies. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op een verzoek tot afwijking der Bouw verordening voor het bouwen van een bollen schuur door de bloemistenfirma Jansen, aan den Overveenschen weg. De heer Teding van Berkhout zou het jammer vinden, als het niet toegestaan werd. Het is daar een complex van kleine gebouwtjes en of er één meer of en minder staat, kan zooveel niet hinderen. De man zou zeer geschaad worden in zijn bedrijf door zulk een besluit. De heer Roozen is ook voor dispensatie. De dispensatie wordt toegestaan met alge meen goedvinden. De gemeente Alkmaar heeft een schrijven ingezonden om eene regeling te treffen om leerlingen uit de gemeente Bloemendaal toe te laten op de O. L. scholen te Alkmaar. B. en W, stellen voor dit schrijven voor ken nisgeving aan te nemen, daar de gemeente Bloemendaal er geen belang bij heeft. Ingekomen is een schrijven van bewoners uit den Aerdenhout, en een van leden van den gemeenteraad, de heeren v. Tienhoven, Teding van Berkhout en Jaeometti, bewo ners der Aerdenhout, waarbij het college van B. en W. uitgenoodigd wordt om vóór 1 Juli aan den Raad mede te deelen of de ge meente Amsterdam genegen is, aan de be woners van een gedeelte van den Aerden hout water te leveren. Het te leggen buizen net zou 6000 meter lang zijn en de kosten zon den 20,000 bedragen. Adressanten overwe gen, dat het jaarlijksch verbruik der aange slotenen de rente en de aflossing zullen goed maken. De heer v. Tien hoven geeft naar aan leiding van dit schrijven eenige nadere toe lichtingen. Nu de gemeente Velsen zich uit de combinatie der waterleiding geschakeld heeft en liet misschien langr zal kunnen du- ren voordat de gemeente Bloemendaal ae eigen exploitatie ter hand neemt, hebben de bewoners van Aerdenhout gemeend, op deze wijze zich van water te voorzien. Het behoeft niets te prejudiceeren op de plannen van de gemeente Bloemendaal. Neemt de gemeente de waterleiding in exploitatie, dan kunnen ae buizen altijd daarvoor grebruikt worden en zullen de bewoners van Aerdenhout bet water betrekken van Bloemendaal. Het is maar al leen te doen om zoo vlug mogelijk geholpen te zijn. De voorzitter is wel voor het idee te vinden, doch maakt bezwaar tegen den da tum van antwoord 1 Juli, daar Amsterdam dan misschien nog niet geantwoord heeft. De heer v. d. Hulst oppert het idee, dat wellicht de gemeente Amsterdam over eeni gen tijd er voor te vinden zou zijn, om het buizennet over te nemen, daar misschien Zandvoort ook van water zal voorzien wor den en de buizen in die richting liggen. De heer Teding van Berkhout stelt een stuk grond beschikbaar op de gemeente- grens, om den watermeter te plaatsen, indien Amsterdam dien om een of ander reden mocht ^wenschen bij liet pompstation. Dit wordt in dank aanvaard. In stemming gebracht, werd algemeen goedgevonden dat aan Amsterdam bedoelde aanvraag zal geschieden, doch voor den da tum werd bepaald dat liet zou gebeuren voor Juli zoo mogelijk. Het rooster van aftreding der leden van den Raad wordt aangevuld met de bepaling dat in het jaar 1917 en vervolgens af moeten treden vijf leden. De benoeming had plaats van vijf leden en plaatsvervangende leden der stembnreaux, overeenkomstig art. Cl, 2de lid der Kieswet en voor de eventueele a.s. periodieke ge meenteraadsverkiezingen. MxnRBaoni B. en W. stellen voor te wijzigen de ver ordening op de heffing van een hooföelijken omslag en art. 1 te lezen als volgt: „Te be ginnen met den lsten Januari 1912, zal ten behoeve der gemeente jaarlijks worden ge heven een hoofd, omslag tot een maximum van 50,000. Elk jaar zal bij de vaststelling van 't kohier het percentage worden bepaald dat van het inkomen der belastingplichtigen zal geheven worden". Wordt aangenomen. Behandeld werden voorts eenige verzoeken om ontheffing van bepalingen der Bouwver ordening. Een af- en overschrijving dienst 1910, een suppletoire begrooting dienst 1910 en betalin gen uit de post voor onvoorziene uitgaven, werden goedgekeurd. Het laatste punt van de agenda betrof het overnemen van wegen der Eerste Kennemer Bouw-maatschappij en van den heer jhr. mr. P. Teding van Berkhout, en wordt goed gekeurd. De geme.ente neemt ook onder dankbetui ging aan den gever, van den heer Enschedé aan het geschenk voor de gemeente van de Zuidlaan. De gemeente hoopt het natuur schoon aldaar te beschermen en te bevorde ren. Bij de rondvraag vroeg de heer v. Tienko- ven naar aanleiding van een gat dat geval len is in den Bloemend, weg op den 2den Pinksterdag, of er maatregelen genomen worden om dergelijke voorvallen te voorko men. Het is een geluk dat er geen ongeluk- ken gebeurd zijn. Nagezien moet worden of de deksels sterk genoeg zijn. De voorzitter zal het ter sprake brengen m het college van B. en W. De voorzitter denkt de deksels van ijzeren platen te voorzien. Aan het einde der vergadering deelde de voorzitter mede dat proeven zijn genomen om de siofplaag te bestrijden. Verschillende procédés hebben uitstekend voldaan en de voorzitter is dan ook voornemens met de proeven door te gaan, daar de bestrijding der stofplaag voor de gemeente van groot be- lang is. Niets meer aan de orde zijnde, werd de openbare vergadering gesloten. De raadsverkiezingen. Door de Vrijzinnige Kies vereeniging en den Bond van Vrije Libe ralen afd. Bloemendaal wordt Vrijdagavond een gecombineerde vergadering gehouden, waarineen beslissing genomen zal worden omtrent de Can dida ten der linkerzijde bij de a.s. verkiezingen voor vijf plaatsen in den Raad. Burgerl. Stand. Geboren: 2 z. van A. Bolsenbroek—Van Rjjn. d. van A. van Twisk Pfeiffer. Overleden: H. A. Ledeboer, 73 j., te Rot terdam Da maximum snelheid.' De laatste dagen heeft da potiiie ia den Aerdenhout een twintigtal pro cessen-verbaal opgemaakt tegen automobilisten wegens met grooter snelheid dan 20 K.M. per uur rijden. Er waren onder hen die met 45 K.M. reden. IJMUIDEN. Schietoefening. Den 17 en zoo aoodig ook den 24 Juni a.s. zal van het fort IJmuiden een schietoefening worden gehouden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c M waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het fort. "N ischvervoer. Men schrijft van hier aan het „N. v. d. D.": Duitscliland en België zijn de twee grootste afnemers van onze zeevisch. Het eerstgenoem de land trekt het meest de dure soorten, ter wijl de Belgen de mindere (als: schol, schar, enz.) gaarne ontvangen. Nu bestaat op Duitsehland een goedkoop vrachttarief voor vischvervoer. Voor ijlgoed be- tPflt men n.l. vrachtgoedprijs. Voor de hande laars op België bestond dit gunstige tarief niet. In verhouding tot de waarde van de visch beliepen die vrachtprijzen nog al heel wat. Het gebeurde dan ook meermalen, wanneer de j markten in België wat laag liepen, dat na af- trek van de vrachtprijzen weinig voor den j vischhandelaar te IJmuiden overbleef. Dikwijls hoorde men dan ook daarover klagen. Pogin gen bij Regeering en bij de Hollandsche Spoor wegmaatschappij hadden echter weinig of geen gevolg. Nog kort geleden kreeg de Kamer van Koophandel nul op 't request. Plotseling werd nu bekend, dat er een zee- stoombootdienst voor vischvervoer zou ge opend worden op Antwerpen. Dit feit schijnt gewicht in de schaal gelegd te hebben. AI- 99 (Naar het Fransch.) Maar zooals ik u zeide, mijnheer Gildas kon ieder uur vau den dag bij hem komen en mijnheer de Loriaquez ontving hem altijd met open armen. Op zekeren morgen kon Catiche al roepen 'en kloppen: zij kreeg een antwoord. Zij wordt angstig, loopt naar 't kasteelmen gaat naar boven en wat vindt men? Mijnheer de Loriaquez dood voor zijn bed! Dc dokter zeide, dat het een hartverlam ming was. Dat was goed en wel, maar er gingen aller lei geruchten, laaar aanleiding van dien dood. Er werd gefluisterd, dat de kamer van den or,gelukkigen heer van buiten gesloten Wat al heel zonderling was en ook dat *'G secretaire opengebroken was. Als men Catiche over die dingen sprak, zeide zij n „ja" en geen „neen' en daarom meen- velen, dat zij met geld was omgekocht A ie zwijgen. T"l dat mijnheer de Loriaquez een natnur- 'J een dood gestorven was en de Kerbanhïrs, "ge erfgenamen van den overledene, geen aanklacht indienden, bemoeide de justitie zich niet met de zaak. Alleen mijnheer Gildas mocht vrij hij zijn peetoom binnenkomen. Juist dien morgen, toen men het lijk vond, was mijnheer Gildas naar Quimperló en kwam eerst veel later thuis. Meen niet, dat iemand in het dorp hem verdacht. Neen, mijnheer Gildas was de graaf van Kerbanhir, een waarachtig edel man, met een edel hart en door iedereen be mind. Om de waarheid te zeggen, werd nie mand verdacht. Ik heb er het,mijne van ge dacht en denk nog zoo. Er was een man, die mijnheer den graaf in 't verderf wilde stor ten en hij heeft dit wel zoo handig weten aan te leggen, dat het gelukt is. Ik heb u gezegd, dat Judicaël op de eerste verdieping van den Meeuwentoren woonde, zooals trouwens nu nog. Men kon niet naar mijnheer de Loriaquez gaan, zonder dat hfj het hoordeen hij was dén geheel en avond op zijn kamer gebleven. Het spreekt van zelf, dat de markies zich tot hem richtte om inlichtingen in te wtn- neu' 1" z°ndt hetzelfde gedaan hebben, niet waar! Maar zoudt gij, op de woorden van den opzichter, uw eigen zoon verdacht heb ben ka. toch dit deed mijnheer de mar- lx neb liet mii nooit kunn kies. pen. het mij nooit kunnen begrij- Job hoorde heel goed, dat hij uitriep: „Wij moeten den dief ontdekken" en dat Judicaël daarop antwoordde: „Bij de liefde van Goct, mijnheer de markies, verontrust toch nie mand". Daarna sprak hij zachtjes en er was ver der nooit meer sprake van dien diefstal. Job kreeg het bevel om aan zijn meester bij diens terugkeer te zeggen, dat mijnbeer de markies hem verwachtte. Mevrouw de markiezin en hare dochters waren ook ontboden. Niemand heeft ooit geweten, war op deze bijeenkomst besproken is, maar toen mijnheer Gildas er vandaan kwam, zag Iiy er uit als een doode. Tot na de begrafenis van zijn peetoom sprak liij geen woord en toen zeide hij tot Job: Ik ga het laiul uit en waar ik heenga, heb ik geen knecht meer noodig. We zullen dus van elkaar afscheid m opt en nemen mijn jongen. Hij drukte hem de hand en de zijne brand de als vuur. Mijn Job kon zijn ooren niet ge- loovenhij hield zooveel van zijn meesr ter! Eu toeli was liet waar.... Mijnheer de graaf vertrok oogenblikkeüjk, zonder ook maar een valies mee te nemen en zonder afscheid te nemen van vader of moeder. Eenigen tijd later werd verteld, dat hij gestorven was; de markiezin en haar dochters namen den rouw aan en de naam van den ongelukkige werd bij de Kerbanhïrs niet meer genoemd. 't Is geen wonder, d.at de rampen zieli op eengestapeld hebben in 't kasteeldat de jongeheer Charles, do tweede zoon, dien men reeds aanstonds „mijnheer de graaf' noem de, jong stierf en zijne echtgenoote en de oudste van zijn kinderen en dat er niemand is overgebleven dan mijnheer Guy, van wien men gelooft, dat hij reeds sinds lang is be- stemd voor den Ankou. Dat is de straf van God. Spreek zoo niet, zeide Madeleine op een toon van gezag. Wij mogen geen straf noe men de beproevingen, die de Voorzienigheid ons overzendt. Het is mogelijk, dat er een betreurenswaardige dwaling heeft plaats ge had Een dwaling, ja, juffrouw, en een on rechtvaardigheid ook. Ik weet heel goed, dat Judicaël de grootste schuldige is. Waarom beschuldigt gij op uw beurt nu dien man, zonder dat ge bewijzen hebt? Zonder bewijzen, zegt u! Wat! bewijzen heb ik! Catiche bracht het ontbijt aan mijn- lieer de Loriaquez om half elf. Op dat uur wist men dus eerst, dat hij overleden was. Maar er was iemand, die het reeds vroeger wist. Luister. Dien morgen heel in de vroeg te, was ik in de buurt van 't kasteel een zeker kruid gaan plukken, dat erg goed is voor zieke heesten en dat vóór alle andere opkomt tegen het einde van den winter. Alles sliep nog op Kerbanhirzij hadden gasten ge had en tot laat in den nacht gedanst. Ik was aan den voet van den toren aan de zijde van het kasteel en in de groote stilte hoorde ik het geluid van een venster, dat met alle mo gelijke behoedzaamheid geopend wordt. Ik keek op, terwijl ik bij mijzelve zei: „Zoo! mijnheer de Loriaquez is vroeg". Eu 't was ook inderdaad het venster van den ouden heer, dat zachtjes werd opengedaan, maar ik zag hem niethet was JudieJudic met een angstig gelaat als iemand, die iets kwaads had uitgevoerd. Ik zag hem maar even. Hij bemerkte mij waarschijnlijk en sprong achteruit, maar ik kan me niet vergist hebbenhij was het. Wat deed hij op dat uur bij mijnheer de Loriaquez, bij wien gewoonlijk niemand bin nenkwam? Wat deed hij daar anders, vraag ik u, dan de strik opstellen, waarin die arme mijnheer Gildas moest gevangen worden? En waarom veinsde hij verwondering toen de dood van mijnheer de Loriaquez werd ont dekt, daar hij het toch reeds wist? Wil ik u nog wat anders vertellen? Mijn heer de graaf wist heel goed door wiens toe doen de zaken zoo geloopen waren. Toen li ij Kerbanhir verliet, ontmoette hij Judicaël op den drempel. De ellendeling week terug. Gildas van Kerbanhir bestaat niet meer, Judicaël, zeide mijnheer de graaf, maar hij zal steeds in uw herinnering voortleven! Job heeft deze woorden gehoordhij stond daar achter zijn meester, meenend dat hij een benauwden droom had, waaruit hij pas ontwaakte. Ge ziet dus, dat mijnheer Gildas wel wist waar de slag vandaan kwam. Dan hadt ge toch kunnen zeggen, wat gij gezien hadt, zeide Madeleine. Ik durfde niet. Er werd verteld, dat mijn heer Gildas op reis was.... en kort daarna werd zijn overlijden gemeld. Zou ik goed ont vangen zijn, wanneer ik bij mijnheer den markies was gekomen met: den morgen van den dood van mijnheer de Loriaquez heb lk Judicaël Clédern hij hem gezien? De schelm zou natuurlijk gezegd hebben: „zij liegt het". (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5