TWEEDE BL&D Brieven uit den Haag. 1IEÜWS UIT OEN OMTREK. s?ü@ïOIS Het geheim van den Stöeeuwentoren. H&g Sscbh üarafié HaarlemBrussel. Handschoenen HSAJINDAG 19 JUHt ISfU. a FEUILLETON. 23. NIEUWE MAARLEMSCHE COURANT XVIII H Toch tvvee R'ioomschen- 'Gidsen. Het is dan in liet Tweede Kiesdistrict ■van Den Haag todi zoo geloopen als wc van den beginne af hebben bepleit dat het loopen moest, indien men tegenover de Boom- ache aanspraken nu eens billijkheid wilde betrachten [Wat we in onze vorige correspondentie me dedeelden omtrent nadere onderhandelingen der drie reehtsche partijen, welke toen juist hadden plaats gehad, is geheel juist gebleken. Men heeft op de bijeenkomst toegegeven aan 'den wenseh der Katholieken om in II naast den aftredenden Katholiek Verburg nog een Katholieken eandidaat te stellen en de Chris- teljjk-Historischen hebben toegegeven aan den op .hen geoefenden aandrang om den voorzitter der Nationaal-Historische Kiesver- eeniging, op wiens hehoud in den 'Raad zij vooral bijzonderen prijs stellen, als hun ean didaat aan te nemen. Deze gunstige uitslag der nadere onder handelingen wij Roomschen zijn niet ver wend cp dit stukzal wel oorzaak zijn geweest, dat de meeste tegenstanders van een officieel steunen van den heer Lisman, die in de zaak der Lumey en Sonoystra.ten nu juist niet een den Roomschen welgezinde houding aannam, hun verzet ter vergadering der R. K. Kiesvereeniging lieten varenzoo dat ten slotte zich slechts 3 stemmen ver klaarden tegen (1 was blanco) het advies van het Bestuur om steun te verleenen aan de aftredenden mr. J. H. C Lisman, J. J- Ver burg en den Anti-Revolutionairen wethou der H; de [Wilde. [Waarnaast met groote meer derheid als tweede Katholieke eandidaat werd aangewezen het Tweede Kamerlid de heer A. C. A. van Vuuren, voorzitter der vereeniging. i Een uitnemende keuze! Dn heer van Vuuren is een der weinige mannen die als geknipt zijn voor een Raads- eandidatuur in het lastige tweede District. De zeer vele goede eigenschappen, welke hij bezit, de gunstige omstandigheden, waar onder hij ten opzichte van zijn verkiezings kansen verkeert zijn dan ook alle noodig1 voor het slagen zijner candidatuur. De heer van Vuuren is vooreerst een man van erkende bekwaamheid en algemeen is het b'esef le vendig', dat inderdaad bekwame mannen in 'den Raad nog wel van groot hut kunnen zijn. De heer van Vuuren is een Kamerlid van beteekenis, in ons Lagerhuis is hij zeer 'gezien en van zijn kennis en ervaring wordt, blijbens zijn benoeming in meerdere zeer gewichtige commissies door Regcering en Kamer gaarne partij getrokken. Als zoo danig is bij vooral de geschikte eandidaat met het oog op den zoo noodigen Christelijk- Historischen steun. De invloedrijkste, de toonaangevende Haagsehe Christelijk-Histo- rischen zijn, bijna allen Kamerlid kennen en Waardeeren dus den heer van Vuuren en zul len hem zeker van ganseher harte steunen. De heer van Vuuren woont sinds vele ja ren in het District, dat hij naar we hopen kal gaan vertegenwoordigen en is daar, even als trouwens in geheel Den Haag algemeen gekend, geacht en gezien. Terwijl er voorts niemand zal zijn, die twijfelt a,a,n de. bekend heid van den heer van Vunren met de Haalg- sehc Gemeentezaken en de eandidaat ten slotte ook hierom in gunstige condities ver keert, wat zijn kans van slagen betreft, dat hij mag rekenen op den steun ook Van het Werkliedenelement in het kiezerscorps. De heer van Vuuren is wel geen „democraat', in de beteekenis welke sommigen daaraan beckten -we plaatsen het, in die beteeke nis gebruikt, steeds tusschen aanhalingstëe- kens! maar toch ook lang geen starre conservatief. Een gelukkige keuze dus'. Onder de voorloopige candidaten kwam ook' de heer H. C. Silvius voor, voorzitter van den Ned. R. KL Volksbond, af deeling Den Haag, blijkbaar dus de Arbeiderscan- didaat, waarmede enkele leden der Kiesver eeniging, meestal onder een mededeeling om trent of een toespeling op plannen, welke in arbeiderskringen zouden bestaan tot oprich ting van een arbeiderskiesvereeniging, steeds aankomen. Nu zullen we allerminst bewe ren, dat zij, die den heer Silvius voorloopig eandidaat stelden, daartoe niet het recht had den, we willen zelfs dadelijk toegeven, dat »cn flink, goed onderlegd, over den noodigen „ijd beschikkend R. K. arbeider in den Raad uitstekend op zijn plaats zou kunnen zijn; maar We zouden toch die voorstanders van een arbeiderseandidatuur in overwe ging willen geven, zulk. een candidatuur lie ver ter gelegener tijd te bevorderen in Dis- strict I, waar de kansen voor een katholiek ook zoo slecht nog niet staan, als de om standigheden maar niet al te ongunstig zijn op een gegeven oogenblikomdat I een werk liedendistrict mag,genoemd worden en daar veel minder behoeft rekening te worden ge houden met het, laten we maar zeggen, con servatieve element, dat in II, vooral onder de Christ.-Hist. hondgenooten, nog al ruim vertegenwoordigd is. Den Haag heeft een aantrekkelijkheid te meer gekregen! De gidsen namelijk die den vreemdeling de andere aantrekkelijkheden en merkwaardigheden der Residentie laten zien en de bestellers, die hem (en ook den niet- vreemdeling) hand- en spandiensten verlee nen. Ze zien er nu namelijk wat netjes uit, de gidsen met hun officieele van Gemeente wege verstrekte pet'en hun eveneens gemeen telijke metalen borstplaat en de bestellers met hun niet minder officieelen in de Haag sehe kleuren uitgevoerden armband. Vooral de gidsen komen kranig voor den dag. En dat niet alleen wegens pet en plaat, maar nog meer, gelooven we, omdat ze zoo fier de borst opheffen alsgeexamineer- den. De Haagsehe Gidsen hebben examen moeten doen cn eerst daarna is hun een door den Burgemeester onderteekende vergunning en een door den hoofdcommissaris van poli tie gewaarmerkt tarief uitgereikt. E,n dat examen is niet zoo mis! Het program ver meldt niet minder dan: eenige bekendheid van historische bijzonderheden van gebouwen enz. in deze gemeente en het zich behoorlijk kunnen uitdrukken in een of meer vreemde talen en het verstaan van die talen. Besteller kan men spoediger zijn. Van hen wordt deze eiseh geldt natuurlijk ook voor de gidsen alleen gevorderd, dat ze van goed zedelijk en maatschappelijk gedrag zijn. In tusschen mag de nieuwe regeling een groote verbetering- genoemd worden. Het liep er soms wel wat overheen in tijden van druk reizigersverkeer. Dan rezen de gidsen als paddestoelen uit den grond op. Ieder die daar lust in had en een mondjevol Franseh, Duitseh of (vooral) Engelsch brabbelde werd gids en trachtte zoo goed en zoo kwaad als het ging (natuurlijk ging hèt meestal kwaad) zijn slachtoffers op de hoogte te brengen van de historische en andere bijzonderheden van het- bezichtigde. Onjuiste voorlichting was evenwel nog niet het ergste. Dat was de soms meer dan schandelijke manier, waarop de vreemdelingen werden afgezet. En daar tegen za.1 nu, naar we verwachten mogen, met vrucht, worden gewaakt, door de be paling' dat de gidsen en eveneens de bestel lers', geen hooger lo-on mogen vorderen, dan vermeld is in het door B. en [Wj. vastgesteld tarief, waarvan zij steeds 'n in het Neder- landscb, Franscth, Duitseh en Engelsch ge drukt en door den hoofdcommissaris ge waarmerkt ^xemplaar bij zich moeten heb ben en dat zij aan ieder die van hun diensten wenscht gebruik te maken, tot inzage moe ten aanbieden vóór de dienstverrichting een aanvang neemt. En dat tarief is', gaxoovKix_ we, neet duiijk vastgesteld, zoowel voor reizigers o.ls voor de gidsen. Voor 1 xiur rondgeleid en inge licht worden betaalt men f 1., voor een hal- ven dag (4 uur vóór of 4 uu(r na 1 uur fs mid dags) f 3, en voor een dag- (8 uur) f 6. De Gids moet dan nog des gewenseht een va lies of pakje dragen, niet zwaarder dan 3 K.G. en de reiziger behoeft niet in het onderhoud van den Gids te voorzien. Gok voor de bestellers is het tarief billijk. Als nu maar flink de hand aan de uitvoe ring der bepalingen wordt gehouden, zal er inderdaad aan een ernstigen misstand een einde worden gemaakt. Het zal daartoe van het grootste belang zijn, dat de vreemde lingen op de hoogte komen van de geldende bepalingen. En hierbij zal vooral de mede werking der hotelhouders van veel betee kenis kunnen zijnvan beteekenis niet al leen voor de naleving der verordening, maar ook voor de zaken der hotelhouders zelf. Het is toc-h voor hen van het meeste belang, dat Den Haag niet berucht wordt als een plaats, waar de vreemdeling wordt geplukt en die men deswege verstandig doet te mijden. GRADÜS. SCHOTEN. Verslag van 't Gemeentefonds ter bevorde ring van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid over 1910. Wij ontvingen het jaarverslag van Schoten's Gemeentefonds ter bevordering enz. Wij ne men er het volgende uit over: Na den oproep vanwege het Bestuur tot aansluiting bij het Gemeentelijk Werkloo- zenfonds meldden zich aan: lo. de Algemeene Vereeniging tot bestrij ding der geldelijke gevolgen van onvrijwil lige werkloosheid te Schoten; 2o. de afdeeling Haarlem van den Algemeenen Nederland- schen Metaalbewcrkersbond; 3o. de afd. Haarlem van den Alg. Ned. Timmerlieden- bond onder de zinspreuk: „Door Eendracht Verbetering"; 4o. de afd. Haarlem van den Alg. Ned. Typografenbond5o. de afd. Haar lem van den Ned. Christ. Bouwvakarbeiders bond; 6o. de Christ. Vereen, tot bestrijding van de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid gevestigd te Haarlem; 7o. het fonds tot ondersteuning hij werkloosheid, uitgaande van het Haarlemsch Arbeids-Se- cretariaat. Nadat de gewenschte veranderingen m verschillende reglementen waren aange bracht, zoodat deze in overeenstemming wa ren aan de eisehen, vervat in de verorde ning, konden worden toegelaten: le. de Alg. Vereen, tot bestrijding van werkloosheid te Schoten; 2e. de Christ. Vereen, tot bestrijding der geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid te Haarlem; 3e. de afd. Haar lem Alg. Ned. Timmerliedenbond D. E. V.; 4e. de afd. Haarlem Alg. Ned. Metaalbewer- kersbond; 5e. de afd. Haarlem Alg. Ned. Ty pografenbond, terwijl bericht was ingekomen van het Haarlemsch Arbeidssecretariaat <lat zij zich terug trok, aangezien zij niet aan de gestelde eisehen kon voldoen; de afd. Haar lem van den Bond van Chr. Bouwvakarbei ders zond geen bericht, in de loop van dit jaar werden geen vereenigingen tot.'t fonds toegelaten, echter is men in correspondentie met de navolgde vereenigingen: le. de Ver. van Metaalbewerkers St. Eloy, onderafd. van den Ned. E.-K. Volksbond; 2e. de afd. Haar lem van den Bond van Ghr. Bouwvakarbei ders in Nederland; 3e. de afd. Haarlem van den Ned. Bond van Handels- en Kantooi-be dienden. Volgens de verordening in de Gemeentelijke bijslag vastgesteld voor gehuwden of kostwin ners op 50 pet. van 3.60 en voor ongehuw- den op 50 pet. van f 2.60 met dien verstande, dat de te geven bijslag niet mag overschrij den de som door de Gemeente telken jare op de begrooting vastgesteld. Dc bijslag werd dit jaar elke maand door het Bestuur op het maximum bepaald. Het Bestuur heeft zich onledig gehouden met de vraag: In hoeverre is het mogelijk dat ook algemeene honden zich zouden kun nen aansluiten Ijjj een Gemeentelijk Werk loosheidfonds. Met het oog óp de groote moei lijkheden en de ingrijpende veranderingen, welke daarvan het gevolg -/ouden zijn, kan net Bestuur berichten, dat deze aangelegen heid bij haar nog steeds in studie is, echter hoopt zij zoo mogelijk van dit jaar met voor stellen tot wijziging der verordening in dien geest tot u te komen. I5LO EM ENI) AA L. t Cii'loreu een zilveren dameshorloge, een zil veren dameshorloge, een zilveren schakelarm band, .een gouden armband, een matrozenmuts, een blauw koralen collier met gouden slot, een gouden broche en een gouden damesring met diamant. Tor verbetering. Ons bericht omtrent hol val len va.n een gat in den Bloemend, we.g ile 0:ver- voen, voorkomend in ons nummer van Zater dagavond, is onder de gemeente Bonnebroek verzeild geraakt. Hel hoort natuurlijk onder Bloe- mendaal thuis. Aanbesteding. Boor oen are:i iet v. van Ar k-el is bij onderhandsche inschrijving het bou wen van een villa aan den Bloemendaakchcn weg te Overveea gegund aan de aannemers Gebr. Verduin, alhier. AERDENHOtlT. Geslaagd. Te Leiden is Zaterdag vo-or het doc'oraal examen in plant- en dierkunde ge slaagd dei heer H. van Trig!, alhier. VELSEN. Gemeenteraad. Snppletoire agenda der ver gadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 20 Juni 1911, des voorn), te kwart voor elf. Benoeming van een Administrateur voor het Gein. Gasbedrijf. Op de voordracht voor bovengenoemde benoeming komt voor: No. 1: A. de Wit, adjunct-Directeur-Boekhouder der Gem. Gasfabriek te Sliedrecht; No. 2: A. H. Struijk, klerk-boekhouder bij de Gemeen telijke Gasfabriek te Delft. B'urgerlijke Stand. Geboren: 9 tot en met 15 Juni. d. van M. C. Langrand- Selie. d. van Ml [Wl J. Vinke-van der Liet. z. van J'. van den Bos-Jasperse. z. van Jl A. Schweitzer-Berkenkamp. d. van J. Nijman-Los. z1. van N. Jaciobs- Zwarenkant. d. van G. Visser-Er aflbï; [Ondertrouwd: J. C. O verwater en J. G. Zegel, Getrouwd: H. v. d. Bos en K v. Aalst. 'Overleden: L. Blok. 3 m.A. ;M. Roeourt, 75 jaar. N. H. v. d. Steen, 13 jaar. A. Hen. 61 in ar. M. Zwanenburg 4 maanden. 1JMUIDEN. Het muziekconcours. De v oor- bereidende regelingen voor het a.s. Concours zijn naar wensch geslaagd. Het in gereedheid brengen van het terrein, het maken van muziek. Jury en andere ten ten is opgedragen aan de firmai P. Heere en Zoon. De K. Ei. M. heeft welwillend de benoödig- de eleetriciteit beschikbaar gesteld. De Beijersche Kapel is geëngageerd voor de avondfeesten. De heer B. J. Elferink uit Haarlem zal 's avonds humoristische voordrachten geven. Gp den avond van 25 dezer zal de Turn- vereeniging „IJmuiden" standen uitvoeren, In plaats van den heer Ch. P. [Wl Kriens, die verhinderd is, zal de heer J. Al Kwast, Directeur van het Rembrandt-Theater te Am sterdam als derde Jury-lid fungeeren. De Intern. Zeeliedenstaking. Voor het toezicht aan de sluizen alhier tot handhaving der orde aldaar en het voor komen van desertie is een detachement veld wachters cereauireerd. Mer vreest wanorde lijkheden, HEEMSKERK. Gemeenteraad. Vrijdagavond vergaderde dc raad dezer gemeente. Nadat de voorzitter de vergadering had ge opend en de secretaris de notulen gelezen, wer den. de volgende punten behandeld: De voorz. deelde mede dat hij met den school opziener ha,d gesproken, met het resultaat dat hij toestemming had gekregen tot den bouw der onderwijzerswoning. Voorz. had bij den heer Stuijt er op aangedrongen, dat deze nu spoedig mogelijk zou beginnen. Een schrijven van do wed. Adrichem, mede- deelende het overlijden van haren echtgenoot. De voorzitter wijdt een woord aan de nage dachtenis van den overledene, die zijn, ambt als gemeente-ontvanger ruim 30 jaar op verdienste lijke wijze heeft vervuld. Een schrijven van rouwbeklag zal worden gezonden. Rekening en b-egroo' ing der gezondheidscom missie zeielende te Beverwijk over 1910, welke sloot met een batig saldo van f 618.78. De begrouting 1912 is gesteld in ontvangst en uit gaaf op 2025 waarvan door de, daarbij be- hooiende gemeenten moet worden bijgedragen f 16CO. Do Voorzitter brengt ter sprake het adres van de Elcctrisehe Centrale voor West Fries land. Burg. heeft bet rapport hiervan inge zien en vergeleken met dat van Kemiemerland. Hij meent, dat West-Friesland de zaak te goe der trouw wel wat te mooi voorstelt. Da heer Schuit wilde het adres maar voor kennisgeving aannemen. De voorz. stelt voor in principe mee te gaan, en zich tot niets te verbinden welk voorstel werd aangenomen. 7. Een request va,n bewoners en anderen, die lninne tuinen hebben aan den Duinweg, inhoudende het verzoek om dien weg van sin tels te Woorzien, hetwelk f 60 zou kosten. De heer Duivenvoorden meent, da.t als de enkele kei, die er uit is, er weer (ingebracht wordt, dit voldoende zal zijn. De heer Scheerma.n meent, dat 10 wagens sintels voldoende zullen zijn. Beslolen werd Zonneveld er een dag sintels op te laten rijden, om eerst eens proef 4e ne men met een gedeelte. Medegedeeld werd dat de liooipeiler C. Kloes om gezondheidsredenen had bedankt. In diens plaats werd 'uit een 4-tal sollicitan ten gekozen de heer A. Welboren Pz. op (het zelfde traktement n.l. f 57.50 per jaar. Een oproeping zal worden gedaan, naar de betrekking van gemeente ontvanger indiensttre ding 1 Cclober. De nieuwe functionaris moet een borgtocht van f 2000 kunnen stellen. Do voorzitter vraagt, of de raad het goed kan keuren, dat, zoo het noodig is, hij jde ,hulp van een landmeter kan inroepen, daar veel werk zijn krachten te boven gaat. Dit kan aller goedkeuring wegdragen. Bij de rondvraag vraagt de heer de Wildt, of het innen der schoolgelden na de benoeming van een ni-euwen ontvanger niet anders geregeld zou kunnen worden. CASTRICUM. -1 u z ie kuitvoeri n g. D'e Muzick- vereenigmpr „Harmonie", directeur de heer, H. [W. Hoffmeester te Haarlem, zal op ver- eerend verzoek, evenals het vorige jaar, be langloos een concert geven voor verpleegden en personeel van het gesticht- „Duin en Bosch" alhier, HILLEGOM. Ongeluk. De 76-jarige IL Koopmans, die het ongeluk had van de trap te vallen, is in het ziekenhuis overleden, zonder bij ken nis gekomen te zijn. Hij was op z'n hoofd terecht gekomen, zoodat er een hevige bloed uitstorting in de hersenen plaats had. Raadsverkiezing. Door de „Voor uitstrevende Kiesvereeniging „Hillegom" zijn de volgende namen op de groslijst ge plaatst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing E. Hansen, T. A. J. Heemskerk. J. van Til Pz., J. van Til Jz., H. A. van jWaveren en J. van [Waveren Pz. Morgen zal de algemeene vergadering plaats vinden, ten einde drie door die partij te stellen candidaten te kiezen. Treurig. Bij de familie Taat alhier is telegrafisch bericht ontvangen uit Ncw- York, .U. S. Amerika, dat hun zoon [Willy, reiziger voor de Firma M. v. (Waveren en Zonen, door een noodlottig toe val om het leven is gekomen, nadere bizon- derheden hieromtrent zijn nog niet bekend. WARMOND Fiets ongeval. Vrijdagavond had de heer P., alhier, terwijl hij door de Dorps straat reed, het ongeluk, door het breken van de voorvork van zijn fiets zoodanig te val len, dat hij bewusteloos bleef liggen; hij werd binnengebracht bij den heer Hekker. en de ijlings ontboden geneesheer jWalen- kamp constateerde ernstige wonden aan hoofd en aangezicht en oordeelde 't niet raadzaam hem dadelijk naar zijn huis te vervoeren. Later in den avond was de toestand zooda nig, dat hij, ondersteund, loopende naar zijn woning kon gaan. NOORDWIJK. JAARVERSLAG DEIt ST. LIDUIN A-VER EEN IGING. Juni 1910Juni 1911. Zaterdag gewerd ons bovenbedoeld verslag, wegens plaatsgebrek moest bet tot beden blij ven liggen. Wederom is aldus net verslag een jaar ten einde bet 14de van onze vereeniging en wederom moeten wij met dankbaarheid er- nen dat wij door veler steun in staat bleven gesteld in ziekte en nood een behulpzame hand te bicden. Zooveel mogelijk wordt bij beboefti- gen aan alle aanvragen om versterkende midde len gevolg gegeven, en gaarne zouden wij nog veel meer geven indien onze inkomsten maar wat ruimer waren en alle Katholieken tot de vaste contribueerende leden mochten worden gerekènd. Er zijn er nog te veel die zonder gel dig reden ons een steun onthouden, die wij niet kunnen missen en die zij zeker zouden ver- 1 en wanneer zij beter bet nut van onze ver- ecrr'ging beseften en overwegen wilden dat wij dankbaar zijn voor elke gift, de kleinste ook. Het bedrag der vaste contributies was onge veer 40 minder dan verleden jaar. Aan extra giften ontvingen wij 2 maal 25, 1 keer 12.50 en de halve opbrengst van een uitvoering van Ncordwijk's Zangkoor, ten bedrage van 42.65. Al n de milde gevers brengen wij gaarne den oprechten dank onzer vereeniging en hopen dat hun voorbeeld flink nagevolgd hioge worden. Ook op onze bussen bij de heeren winkeliers Vestigen wij nog eens dringend de aandacht. Wij waren in staat uit te deelen 8190 L. melk en 255 eieren, doch overschreden daardoor on ze inkomsten met een bedrag van ongeveer 40. De vergaderingen werden gehouden in bet St. Jeroensgesticht en de wijkzuster verleende öl s als vorige jaren, baar ijverige medewer- ki;ig. die door ons ten zeerste wordt gewaar-, deciü. Met een vurige bede om God's onmisbaren zegen en der Katholieken krachtigen en alge meenen steun, beginnen wij ons 15de vereen! gingsjaar. 19 (Naar het Franseh.) Madeleine wist niet meer wat ervan te den ken. De gedachte kwam bij haar op, dat zij hier voor zich had iemand wiens hoofd een beetje in de war was, misschien wel een krankzinnige, die op het punt stond om woest te worden. Het is verkeerd voor mij afg'eloopen, zei- de bij zacht. Ge zijt trotsch, gij weerstaat aan eisehen, die ia uw oog niet gerechtvaardigd zijn.... en gij hebt gelijk: het past mij niet als een meester tot u te spreken. Welnu.... ik smeek tb ik lijdheb medelijden met mij. Of liever, denk niet aan mij. Ik doe ecu beroep op uw edelmoedigheid voor den klei nen markies. Ja, ik bezweer het n, verlaat zoo gauw mogelijk Kerbanhir, het gaat om liet geluk van liet kind, van wien gij zooveel houdt. Tot beden verveelde hem mijn tegen woordigheid niet, zeide Madeleine, ge hebt bet zelf zooeven bekend. Ja, het is nu al mooi genoeg, uw taak is «fgeloopen. -.Dat, is mijn meeniug niet. Ge wilt het niet gelooven? Ge zult dus terugkomen, ondanks alles wat ik u het) kunnen zeggen? Ja, als God het wil. Hij zuchtte diep en boog neerslachtig het boofd. -- Beloof me tenminste dat gij alleen zult terugkomen, dat uw broertjes geen voet in 't kasteel zullen zetten. Ik kan u niets beloven. Ge zijt van steenbromde bij. Zonder nog iets te zeggen, verliet bij lang zaam het terras. Madeleine sliep weinig. Dit tooneel had diepen indruk op haar gemaakt; zij had bo- yenmenschelijke pogingen moeten doen om zich kalm en ongevoelig te houden. Hoe meer zij er over nadacht, des te meer kwam zij tot de overtuiging, dat de houding van Judieaël, nu eens driegend en dan weer smeek end, niet anders kon verklaard wor den dan door verstandsverbijstering. Zij if a's zi-i eraan terugdacht en ter zelfder tijd gevoelde zij medelijden met dien man, dre er zoo door en door ongelukkig uit- zag, toen hij zoo smeekende voor haar stond. v\ ie weet wat een verstand, dat in de war is, al kan uitdenken om zich zelf te pijnigen? Misschien dacht hij wel, dat Madeleine en haar broertjes kwade geniussen waren, wier tegenwoordigheid op Kerbanhir alleen reeds verschrikkelijke rampen zou teweeg brengen. Moest zij rekening houden met deze dol zinnige beweringen en moeder Germart vra gen, om de uitnoodiging der dames van de hand te wijzen? Dit offer scheen haar krachten te boven te gaan. Het vooruitzicht bare dierbaren ecu gcbeele maand bij zicli tc zullen hebben, va» haar zoo aangenaam, dat zij bijna naïef haar vreugde aan de dames had doen blijken. En dan, wat gezonde en aangoname vacantie voor lien! Zou bet wel wijs zijn hen daarvan te berooven uit vrees voor een ehimerisÉh gevaar en haar leerlipg te berooven van liet groot genoegen, dat hij zich ervan voor stelde? Zij sloot de oogen pap, nadat zij besloten had gewoon haar gang te gaan. Tien dagen later vertrok zij, tot aan het station vergezeld door Guy, die haar om helsde en zeide: Ik wil tevreden zijn, omdat gij het zijt, en ik beloof u nauwgezet mijn vacantieregie- rnent te zullen naleven, opdat ge in goeden welstand terugkeert. Bepleit mijn zaak maar goed mij mevrouw Germart. TWEEDE DEEL. BE PUT DER SCHATTEN. I. Gildas. Vandaag komt Madeleine thuis. Denkt Gildas Bresson, terwijl hij met de pen in de hand voer de tafel zit, aan zijne zuster? Neen, de jeugdige boekhouder van Bruê- res d'Armor heeft geen tijd om daaraan te 1 denken. Hij heeft druk werk. Hij moet brief op brief schrijven en maar niets doen dan cijfers zetten. Zijn hersens lijken wel een re kenmachine. Enfin! Des te beter. Deze vervelende bezig heid, die hij nooit gekozen zon hebben als hij volgens zijn smaak was te werk gegaan, maar die hem door de omstandigheden was opgelegd, was hem dierbaar geworden. Zij verhinderde dat hij zich zou overgeven asu droomerijen. Gildas was werkzaam en hij wilde dus niet zitten droomen. Onder zijn onvermoeibare vingers ver meerderden zich de letters en werden de ko lommen met cijfers al langer en langer. Hij maakte optelling na optelling. Een zacht tikje aan de deur. Gildas roept: „Bin nen" en staat op. Hij weet wie daar is. Simone Liortain met haar bevallige ge stalte, lmar frissehe wangen, haar schitte rende oogen, trad binnen. Zij droeg een don- kergrijzen rok met een witte wollen blouse, zonder versierselen en dit hoogst eenvoudige costuuin liet haar aangeboren bevalligheid uitkomen. Nu en dan kwam zij door het kantoor van Gildas om naar dat van haren vader te gaan. Maar vandaag bleef ze bij Gildas staan. Zal Madeleine niet om vijf uur aau 't station van St. Elnthère zijn? vroeg zij. Zeven minuten over vijven, juffrouw, Eu gij zijt nog hier! en uw klok wijst twaalf minuten over half vier! Maar, juffrouw.... Dat is niet in orde, hoor! Sinds achttien maanden hebt ge uw zuster niet gezien ge moest meer haast maken om haar te fee- groeten Met een handgebaar wees Gildas op zijn tafel vol registers en op de bladzijden, waar aan hij bezig was. Die paperassen! zeide zij schouderopha lend. Het zal u hoogstens een paar uur ten achter brengen en papa zou u de toestem ming niet geweigerd hebben. Maar ge zijt trotsch, ge wilt niets vragen. Gildas zweeg, geheel onthutst Simone was verdwenen door de tweede deur, die n.l., welke toegang gaf tot liaar va ders kantoor. De jonge man nam zijn pen weer op; maar zijn hand was onzeker, zijn geest niet helder meer, en de verstrooiing zat hem bij 't rekenen in den weg. Hij maakte een fout in zijn optelling, bemerkte het en wilde opnieuw beginnen, toen de eleetrisehe schel hem bij den heer Liortain riep. Wat nu! zeide deze, zich omdraaiend m zijn fauteuil, ik hoor daar dat uw zuster van daag thuis komt. Simone vindt het niet mooi, dat ik u geen vrijaf gegeven heb..., mijn dochter is streng voor mij. Juffrouw Simone is buitengewoon goed, zeide Gildas. x Enfin, niemand heeft me gewaar schuwdge hebt nog vijf en twintig mi nuten vóór de aankomst van den rein...... dat moet gepoeg voor u zijn met uw jonge bee- neu. Ga maar gauw, ga, ik geef u de rest van den avond vrij. Bedank me niet, want dat houdt tijd op. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5