TWIÊOE BLAD "stad 8 ws" §§Bindscho@^©EM, TariefverhosQiBB en Winkeliers. BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN OMTREK. Het geheim van den ieeuwentoren. Sport en Wedstrijden Has ü©n Üsirssiié OYONS" Haarlem—Brussel. Ér§&Ë$gÊ&Qh©enet$a m DIHSDAS sa JUiÜI ISil. VAN ONZE RECHTBANK. H' F E i L L E T O N. NIEUWE HAARLEMSCNE COURANT O Ais een bewijs tot welke verkeerde coix- elusies eene eenzijdige toelichting en opper vlakkige keoordeeling van een vraagstuk leidt, —zoo schrijft de Tariefvereenigiég m No. 42 van hare uitgaven kan wel gel den de tegenstand die het Tariefontwerp ont moet heeft in de [Winkeliersvereniging te Amsterdam en te 's-Gravenhage, hoewel met name in deze laatste stad de gegeven toelich ting geen onverdeelden bijval vond. Juist het belang der winkeliers zal sterk door de aanneming van het tarief worden be vorderd. De hoofdvoorwaarden voor een gunstigen gang van zaken voor de winkeliers zijn toch wel de volgende: le. dat zij hebben welvarende en goed betalende afnemers; 2e. dat zij veel kunnen omzetten 3e. dat zij niet to zeer door belastingen worden gedrukt. Indien verschillende artikelen, die vroe ger werdc-n ingevoerd, voortaan binnenslands vervaardigd worden, dan geeft dit meer werk, niet alleen aan de werklieden, maar aan alle anderen, die aan die bedrijven ver bonden zijn. Die menschcn kunnen dus meer koopen en bet zijn de winkeliers, die meer aan hen verkoopen en daarvan dus profi- teeren. [Weet niet ieder winkelier uit, ervaring, dat wanneer in zijn gemeente de industrie of de industrieën, die er het hoofdbestaan vormen, goed gaat of gaan, dat het den winkeliers dan ook goed gaat? En dat, als die industrieën kwijnen, zij minder verkoo pen en slecht of langzaam worden betaald klij dunkt, dat is toch genoeg bekend. En wat het tweede punt aangaat, dan is bet voor alle winkeliers tezamen genomen niet alleen van veel belang, dat er veel gekocht wordt, maar van evenveel belang voor lien is, dat hun concurrenten niet zóó talrijk zijn. dat hun omzet toeh nog klein is; want hij een te kleinen omzet zijn de lasten te zwaar om wat te verdienen. Als er ergens een fabriek ophoudt te be staan, dan blijven de honderden werklieden, bedienden en agenten niet als één blok ge durende langen tijd werkloos staati maar ieder zoekt wat te verdienen. Maar wat ze verdienen ontnemen zij gewoonlijk aan an dere mensehen, die in die vakken al werk zaam zijn. Zoo zijn er velen, die een win keltje of een kleinbedrijf beginnen en dan eigenlijk niets anders deen, dan dat ze hun concurrenten de klanten afnemen. Het is in ons land een ge-woon verschijnsel, dat als er een baantje open komt, er veel te veel con currenten zijn. Zoo ook in den winkelstand, waar te veel overlading is van concurren ten. Honderden winkeltjes en winkels m het zelfde vak troggelen elkaar in die mate de klanten af, dat er niet genoeg .afzet meer is. om met normale winst ruim brood te verdienen. Van gi'Got belang zou het zijn, wanneer veel van die krachten hij betere belooning inderdaad productief werkzaam waren, dan konden ze hun verdiensten be steden om goederen te koopen bij hun vroe gere concurrenten en sneed dan voor deze laatsten het mes van twee kanten: eerstens omdat er meer gekocht werd en tweedens omdat dat gekochte geleverd werd door min der winkeliers. Eai nu liet derde punt. Tien millioen moet er zijn. Nu gaat men de bezwaren tegen het ta, rief ellenlang uitmeten en redeneert, alsoi 'die tien millioen er anders van zelf zouden komen. [Weet men wél, dat om die tien millmen te verkrijgen, de Rijks personeel» be.asung bijna zou moeten worden verdubbeld, otwel dat de bedrijfsbelasting .tot ruim tweemaal zoo hoog .zou moeten worden opgevoerd? Zouden de winkeliers daar beter bij varen Of denkt men, dat wanneer men die tien mil lioen op andere wijze hief, dat de winkeliers er geen groot deel van zouden te betalen heb ben Juist daarom is het zoo practisch, de bui- tenlandsche fabrikanten te belasten, omdat 'die veelal in concurrentie komen met de binnenlandschc en de buitenlander dan dik- wijls een deel van het recht zal betalen, om de klandisie te behouden. Dat deel behoe ven wij, Nederlanders, alvast niet te betalen, en verder zal de ruimere verdienste doorwer ken in alle rangen en standen, geen uitgezon derd, -want vraag en aanbod van 'werkkrach ten op elk gebied regelen de beloon mé; .van ieders werk. Daarom zal het tarief gunstig werken op welvaart van geheel Nederland, dus ook op de welvaart van de winkeliers. Ba inkwartiering. Men schrijft u>t 's-Herto- gcnbocch dato 19 Juni: Schreven wij onlangs dat Noord-Brabants hoofdsfatd op stelten stond over de inkwartie ring, thans dreigt de vrees aanleiding te zullen geven lot een oorlog, en het zal tijd worden, dat er soldaten worden ingekwartierd om dien oorlog te dempen. Een burger, dia als zijn overtuiging uitspreekt, dat hij zich tot tolk maakt van een groot deel der burgerij, heeft een met zijn vollen naam onderteekend stuk in een der plaatselijke bla den geschreven, waarin hij „ach en wee" roept over het inkwartieringskruis, en in gesloten, ge lederen zijn een vijftal milicien-korporaals met zwaar geschut tegen hem opgerukt en steken de loftrompet over de heerlijkheden van zoo'n in kwartiering. Zij wijzen op onze Zusterstad, het Ncord- Brabantsche Manchester, Tilburg, waar burgers en mi.ilaicen tranen met tuilen hebben geschreid bij het roerend afscheid nemen verleden jaar, na de dagen der inkwartiering. Aan de hand drukken kwam geen eind en ze zouden nog aan 't drukken zijn, als niet de afmarseh ware geblazen indertijd. De burger, zelf gewezen milicien-korporaal, iemand die dus in de wol geverfd is, noemt zoo'n inkwartiering voor een stad als Den Bosch niet minder dan „een ramp." Wat een ongerief! Wat een kosten! Reeds nu vraagt men voor uitbesteding 3 gulden per dag en per man, wati volgens Bartjes bij een vijfdaogsch verblijf van de per hoofd toegewezen twee militairen een nadeelig saldo gaat vormen van dertig pop. Zoo klaagt die burger, en dan betreurt hij bitterlijk, dat het stelsel der evenredige ven tegenwoordiging zoo jammerlijk wordt veron achtzaamd. Kreeg nu maar iemand, die veel ruimte heeft, ook de meeste militairen, hij zou er nog vredo mee kunnen hebben! Maar nu? Die zelf haast geen plaats heeft om zijn hoofd op neer te leggen, moet nachtleger en beddegoed' gaan aanschaffen voor menschcn, die hij nooit in zijn leven heeft gezien en wellicht nooit meer zien zal en van wie hij daarenboven niet be vroeden kan, wat vleereii hij in de kuip heeft. Kun je bij moeder Staat leentjebuur gaan spe len voor geld en benoodigdheden? Zoo gaat de burger voort met vragen tol het biitereind. En niet steeds angstwekkender vor men rijst de inkwartiering voor hem op als het spook van Staring, dat hem aangrijpt en niet loslaat, „onmachtig om de beenderhand te ontsnappen." En de redactie, bij welke hij heil zoekt, geeft hern o.a. dezen schralen troost: als een militair van een lange mar ch aanlandt en misschim nog wel een fiksdie regenbui op z'n kapotjas heeft gehad, dan komt hij niet proper thuis, maar daarmee hoeft men bij moeder Staat niet aan to komen. Paf I 't Is om er turcluurseh van te worden. En tot overmaat van ramp schieten vijf mi litairen le gelijk uit hun slof met woorden van protest tegen den burger, die zegt de tolk to zijn van velen in de contrele. Zij, die voetballen en gymnasiirche toeren moeten maken in den besten tijd van hun le ven voor vaderland en koningin, zij, die zich in wapenhandel moeten oefenen, om in tijden vari gevaar tesnoods huil evenmensch morsdood te pieken want wij leven parjen toeh niet meer in het gouden tijdperk der roemruchte schutte rij, waarin een dapper commandant bij Turn hout, toen het gevaar naderde en de vijand zijn achterlader deed knallen, dit historisch be vel gaf aan zijn manschappen: achter de hoo rnen, jongens, anders gebéuren d'r malheuren! zij, die hel zelf ook niet prettig vinden, dal za zoo van moeders pappot op wreedaardige; wijze worden weggeslingerd naar vreemde haar den, beschouwen het schrijven van den „tolk van velen" als er op aangelegd, om de Bos schenaren een gezicht te doen trekken als azijn- fafcrikantcn en te doen weeklagen als Israëlieten in de woestijn. En zij eindigen met dit schietge bed: Heer, behoed ons voor een inkwartiering bij dien burger! Ziedaar den formeelen oorlog, ontvlamd tus- schen burger en miülairl Wij hoorden al een landsverdediger de veelbelovende verzuchting slaken: ik wou, dat ze me dddr eens inkwar-t tierden! Ik sprak eergisteren een gepensionneerd of ficier, die pa,s een dag Den Bosch tot nieuwe woonplaats had gekozen. De man klaagde steen en been. „Is me dat hier een conversatie," mopperde hij; „je kunt nergens komen of het ga,at over „inkwartiering."; 't Lijkt wel een epi demie!" En woest draaide hij aan zijn krijtwiIjle; snorren Ja, zelfs pater Borromeus de Greeve sprak in de peroratie van zijn prachtige en welspre kende rede, dezer dagen in den Katholieken Kring gehouden, dat hij gelezen had hoe bang do Bosschenaren waren voor inkwartiering, er do hoop aan toevoegend, dat ze niet bevreesd zouden zijn om in te kwartieren de strijders voor eer en deugd. Inkwartiering is de leus, Inkwartiering hiel en daar en overal. In de plaatselijke bladen worden den Bosschenaren per advertentie zelfs nog een paar beschikbare plaatsjes voor uit besteding aangeboden, natuurlijk tegen, de noo- dige mazzel. Maar tot groote vreugde: van „Den Bosch in las." doet nu het verblijdend gerucht de ronde, dat er een ondernemend gezelschap van buiten do stad o) het punt staat zich to constitueer ren, da l een reuzentent zal opstaan op een gier1 terreinen met annex gaarkeuken, waar eenigelijk dia maar wil, zijn in te kwartieren militairen zal kunnen uitbesteden tegen een schijntje,. Als bij tooverslag zijn dozijnen met azijn zure gezichten overstraald met een zoetelijken en glunderen glimlach van innige voldaanheid- Inkwartiering!... GEVONDEN VOORjWERPEN. Terug te EekomenHenning- Gr. Hout straat 80, een portemonnaie met inhoudJ: van der Horst, Geweerstraat 31, een cein tuur; H. Gieske, Raamsteeg 17z\v. een couvert met postzegels; C. Zwart, Nass.au- laan 341, een weeg werktuig; E. Zwart, Schagchelstraat 36, een portemonnaie met- inhoud; J. de Vries-Simons, Schagchels.tr. 28, een zilveren broche; [W1 dc .Kamper, Keizerstraat 9, een borstrokje; H. dc Leeuw, de Clerqstraat 108, een portemonnaie met inhoud; J. Schuif, Zijlstraat 38, een das speld; J. van Delden, Badhuisstraat 34, 8 pond doperwten; D. [Wassenaar, Nassaustr. 37, een dop van een rijtuigwiel; Aan het Bureau van Politie een dames handschoen; en een huissleutel; P. Hendriks, Kruister. 53, een E. K. Kerkboekje; G- J. Hopman, [Wolstraat 13, Motorrijwiel gereedschap; H. v. d. Pol, Ged. Oude Gracht 93, een hand schoen A. Hijma, Kerkhofstraa.t 18rcod, een onderstuk van een oorbelJ. Ruiten, Spaarne 2B., een portemonnaie niet f 0,35Ml Zu rendonk, Leidsehestraat 40, een pat.-..Kantoor Gemeente Reiniging een handwagen; A. de 'Nijg, Haarlemmerliedestraat 23, een rozen krans; J. Hiel, Korte Margarethaatraat 14 een portemonnaie met geld. (Zitting van gisteren). EEN RARE SINJEUR. Hij was geboren in Blijenbureh, een aar dig plaatsje in Zuid-Africa, Ver verwijderd van zijn vaderland, zwalkt hij op de we reld rond. [Waarom hij z'ijn „country" ver liet, vertelt hij aan niemand, doch met reden mag .men er aan twijfelen of het wel een zeer eerlijke reden is geweest. HoUandsoh kent hij niet, geen enkel woord, zoo be weert hij. De geschiedenis van de strafzaak, waarvoor liij tettcaht stond, bswecs ccjitci wat anders. Hoe het z$de rechters ver stond hij nietde b'eëedigd translateur voor het Engelsch, de lieer Hijman. moest ten zijner believe op de proppen komen. Op 3 Mei was Pieter Nagtegaal - zoo heeft bckl. opgegeven te heeten en waar lijk, als het zijn ware naam niet is, dan mag men 'zijn hoedje afnemen voor den poë- tisehen aanleg van den bekl. te Zaandam en ontmoette "daar den aardappelenhaïfdelaar S. Kwast. Piöter Nagtegaal grootte: Good morning, sir! --Morning, friend! En Pieter Nagtegaal vertelde in goed Hol- landsch, hetgeen ook een andere getuige BI. kon getuigenhij was eerste steward» aan boord van 'het s.s. Dalson, dat in de haven lag. Hij had tien mud aardappelen noodig, want die 'ze nou aan boord hadden waren te slecht om te eten, of S. K. jlie ook kon leveren. [Wat 'graag, dacht K- natuurlijk, want hij twijfelde gfeen oogenblik er aan of die 'mijnheer was le steward aan boord van de Dalson. Pieter Nagtegaal moest eens proeven van dc koude 'aardappeltjes, die K's vrouw nog over had Van den vorigen dag. Of de steward misschien vijf kop mede wou nemen. Maar- dat ging biet, want de steward moest de stad nog in en hij kon toch bezwaarlijk, hij, ste- ward, met een zakje aardappelen op z'n nek gaan sjouwen. Pieter Nagtegaal vertelde ver der hij was den vorigen dag in Amsterdam geweest en had al zijn geld. en zijn horloge verloren met spelen. Of K. 'hem een riksie kon leenen. Hij kan er wel twee voor terug" krijgen den volgen den .dag, aan boord als er afgerekend zou wordep. K|. gaf natuurlijkvoor wat, hoort wat. Hem werd de aardappelen levering ge gund, licht kon hij een dienst bewijzen. Toen den volgenden dag K'. aan boord van de Dalson kwam om' aardappeltjes te le veren, bleek men er niets van een bestel ling af te weten, en ontdekte K. dat hij was opgelicht. Mijnheer Pieter Nagtegaal met bruine, zweetgevlekte schoenen, haren a la steward gekapt en lange regenjas first quality, keek als de rechters hem iets vroegen als een kat in een 'vreemd pakuis en yessir'de of no'sir'de slechts met 'zijn tolk tot grcot vermaak van het publiek, en der strenge edelachtbaren. Bekl. bekende alles. Het O.M. 'opperde het gerechtvaardigd ver moeden met een grooten eomediant te doen te hebben. Eén, die al meer op z'n kerfstok heeft, dan men zoo oppervlakkig zou ver moeden. Het zou spr. niets verwonderen als bekl. reeds eerder en dikwijls met den straf rechter in Holland had kennis gemaakt. Hoe kwam het toch dat bekl. zoo goed op de hoogte was met de toestanden in Holl. ge vangenissen. Voordat de cipier in het huis van bewaring hem er opmerkzaam op maak te, had hij reeds de kappen voor zijn oogen gedaan, als hij de cel uit mocht, als een oud gediende stapte hij er dan uit-, maakte rechtsomkeert en front, als uit oude .ge woonte. Spr. eisehte voor de zekerheid maar een strengle straf3 maanden met aftrek van preventieve hechtenis. Mr. P. [Wl Vis achtte de straf van drie maanden veel te hoog en pleitte verzachting daarvan. ONTROÜiWi VERTEGENWOORDIGER. Daarna stond nog; terecht P.B., beschul digd als vertegenwoordiger eener Amster- damsche wijnfirma, te [Wormerveer, onge veer f80.te hebben verduisterd. De ge tuigenverklaringen waren zeer verward, wes halve het O.M. een nader onderzoek verzocht, om in staat gesteld te worden een conclusie j te doen. Na in de raadkaimer te zijn geweest acht te de Rechtbank een nader onderzoek over bodig' en bepaalds de uitspraak in de zaak op Maandag 26 Juni. VELSEN. Gymnastiek. Zondag jl. werd alhier de technische Commissie van het gewest Noord-Holland van het Ned. Gymn.-Verbond een voorturnles gehouden, onder leiding van mej. W. S. Overbeek. Zeven vereenigingen met 20 voorturnsters namen aan deze les deel. Er werd in 2 afdeelingen geturnd aan brug, paard, hoog-rek, en ringen, nadat voor af een tweetal vrije oefeningen werden be handeld. De les werd besloten met een partij korfbal. BEVERWIJK. Bloembollen. Alhier en in de omgeving is men druk in de weer met het opnemen van de hollen. De oogst valt tegen. Nadat eerst vele soor ten geleden hadden van de strenge vorst, zijn de planten te vroeg afgestorven door de felle zon en de droogte. De bollen zijn daardoor klein van stuk en niet uitgegroeid. Tulpen geven slechts een middelmatig be schot. De narcissen zijn iets beter. Engelscbe eu Spaansehe Iris zijn vrij goed. "Dok van de hyacinten, welke eerst over een dag of veertien worden opgenomen, verwacht men geen flink gewas. Gemeenteraad. Openbare vergadering vs.n den Raad der Gemeente op Vrijdag 23 Juni 1911, des voormiddags te 954 uur. Punten van behandeling: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken; 2. Benoeming stem bureau verkiezing Gemeenteraad; 3. Benoe ming hoofd bex-lialingsonderwijs, cursus 19111912. 4. Benoeming onderwijzer en on derwijzeres O. L. School. 5. Regeling van eenige financieele aangelegenheden betref fende den dienst 1910. 6. Voorstel inzake wa- terhesproeiing marktterrein. 7. Voorstel vast stelling verord. als bedoel din art. 178 der Gem.- wet. 8. Voorstel vaststelling motor- en rijwiei- verordening. 9. Voorstel tot verhooging der belasting op honden. 10. Behandeling kohier schoolgeld o. 1. school 1911—1912. HILLEGOM. Rywielendiefsta'. Aan de Bartenbrug is ten nadeele van P. Warmerdam een rijwiel gestolen. LISSE. De R. K. Kiesvereenigïng. Ter bespreking van de a.s. gemeenteraadsverkiezing houüt de R. K. Kiesvereeniging a.s. Vrijdagavond eene vergadering. SASSENHEIM. R. K. Kiesvereeniging. De Katholieke Kies vereeniging heeft Zaterdagavond vergaderd. Ingekomen was een schrijven van de kies vereeniging „Gemeentebelang" om weder- keerige overneming van elkanders candida- ten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. Ook de anti-revol. kiesver. „Nederland cu Oranje" verzocht haar candidaat te willen overnemen, zonder evenwel den naam van dien candidaat te noemen. Wanneer dat de heer Warnaar is, zal er geen bezwaar bestaan, doch is het deze niet, dan zal nog deze week worden vergaderd, om eene beslissing te nemen. Gunning-. De houw* der Geref. Kerk met pastorie alhier is gegund aan den laagslen inschrijver den heer W. P. de Vreede te Noord wijk, voor 35,640. NOORDWIJ KEUHOUT. Auto-ongeval. Omstreeks 5 uur Zondag middag kwam een auto, waarin vijf perso nen, behalve de chauffeur gezeten waren, uit de richting Noordwijk naar ons dox-p rijden. Op de brug in den Goox-weg brak een as van de machine, -waardoor de chauffeur het stuur kwijt raakte en de auto door het draad in het pl.ru. twee M. lager gelegen bollenland van de firma Gulclenoord belandde. Van de inzittenden werd allen de chauf feur licht gekwetst. Door een ontboden ge neesheer werd hij echter spoedig verbonden. De auto zelve is zeer zwaar beschadigd en was afkomstig uit Bloemendaal. Door een passei-ende auto werden de vijf personen welwillend opgenomen en naar hun woonplaats te Bloemendaal vervoerd. De monteering en bagage is in bewaring gegeven aan den in de buurt wonenden heer T. v. d. Berg, die tevens een wakend oog iq> de aehtei-gebleven auto zou houden. HAARLEMMERMEER. Concours-hippique. Te Hoofddorp (Haar lemmermeer) zullen bij het te houden eou- cours-hippique als jui-y-ledeu voor de luxe nummers optreden de heeren jhr. Van Coe- hoorn van Sminia, A. van Wiekevoort Crom- melin, beiden te Heemstede, en ritmeester baron Van Heemstra, te Haarlem. Jury-leden voor de foknummers zullen ztjn de heeren N. v. d. Pol, te Bemmel; H. Bloem te Loenen; en C. J. van Duursema, te Miü delstum. Burg. Stand. Geboren: z. van H. Tamboer Möhle. d. van L. van Zanten—De Rijke. Overleden: A. Jonker, 4 m. H. van Bent- heim—van Elswijk, 51 j. Een mc-isje onthoofd. Luitenant Bier vloog van Weenen naar Bu dapest. Op het Rokoservliegveld was een groo' publiek aanwezig, om de aankomst van denof fiexer af te wachten. Daar Bier niet aankwam maakten verschillende vliegers demonstraties Daarbij kwam een machine in het publiek te recht, dat in paniscken schrik uit elkaar stoof. Een meisje liep» juist in haar angst naar de ma chine toe, werd door de schroef gegrepen eu letterlijk onthoofd. Vliegen. Ook Texel zal binnenkort zijn vliegdagen heb ben. Een paar aviateurs, onlangs te Alkmaar werkzaam, zijn naar hier gekomen om een doel matig terrein te zoeken, dat spoedig gevonden was. Als vliegdagen zijn bepaald 30 Juni, 1 Juli en 2 Juli, zijnde de laatste dagen der a.s. ker mis. Védrines blijft winnaar ParjjsMadrid. Door de Fransche „Aex-o Club" is het pro test behandeld van den vlieger Garros tegen Vèdrines. Védrines had eerst zijn toestel no. 12 ge- biuikt. Daar hij echter vóór het vertrek van Issy-les-Moulineaux een ongeval had, waarbij het toestel besebadigd werd, nam hij een ande re machine van dezelfde firma. Tegen deze ver wisseling had Garros geprotesteerd. De „Aero Club" wees het protest af, waarna Védrines dc 10.000 francs als winnaar van den wedstrijd kreeg. (Naar het Fransch.) Zoo kwam het, dat Madeleine al de haren om haar heen zag, toen ze op 't kleine station aankwam. Dat was een oogenblik van vreug de, alleen verstoox-d door de aanwezigheid. ,van vreemden. Zij konden pas hun hart uit storten in de huiskamer ixx de Rozenstraat, londom de tafel, waarop de frissche mar- guerieten en ijzerkruid prijkten. - Die ruiker komt van mijnheer Liortain, teide Raymonde. Juffrouw Simone heeft hem Vanmorgen gestuurd. Madeleine dacht niet aan eten, zoo druk liad zij het met allen eens goed op te nemen te onmerkbare veranderingen in hun uiter lijk waar te nemen, die zij in die afgeloopen Vier en een halve maand hadden ondergaan. £ij constateerde dat moeder Germart's voor hoofd niet meer gerimpeld en zij niet minder fbgeruimd was. De kinderen waren groot eworden en André's stem was niet zoo lankvol meer: het kind maakte plaats vout en jongeling. Gildas scheen haar ernstiger, biina man lijk, en meer geneigd om haar te ondervra gen dan om zelf te spreken. Zij wachtte tot den volgenden dag om aaxx haar grootmoeder het voox-stel der kasteel bewoners van Kerbanhir mede te deelen. Wat zeg je daar? mijn beste kind! Vra gen die dames onze kinderen voor een ge- heele maand! Ze zullen er wel gauw genoeg van hebben. Zij zijn zoo woelig en zoo druk Maar zij zijn aan tucht gewoon, groot moeder. Ik geloof wel dat zij bevallen zullen en het verblijf aan 't strand der zee zal hun goed doen. Noël is een beetje bleek en Ray monde groeit hard. Daarenboven zou een w'eigering mijn kleinen leerling erg veel leed doen. We zullen het dan maar aannemen, ais Gildas het goedvindt, want ik neem nooit eeix besluit zonder zijn goedkeuring te vra gen. Als hij de lasten Ixeeft van het hoofd van 't gezin, is 't billijk dat hij er ook de rechten van uitoefent Madeleine koix ziclx goed in 't huiselijk le ven schikken. Zij kon haast niet gelooveix, dat zij haar eigen haard verlaten had; haar verblijf in Bretagne zou haar geheel als een droonx toegeschenen hebben, hadden de har telijke brieven van Guy haar nu en daxx er niet aan herinnerd, dat haar terugkeer met ongeduld vex-wacht werd. Bij den eersten brief waren eenige regels ondex-teekend door: Olivette van Kerbanhir en gericht tot moeder Germart. Het was een officieele uitxxoodiging uit naam der heide zusters. De kindex-en, die er nog niets van wisten, dansten van vreuedp. en de toestem ming en dankbetuigng van moeder Germart waren spoedig op weg naar Kerbanhir. Den volgenden Zondag verlieten de Bres sons na de Hoogmis tegelijk met den heer exx mejuffrouw Liortain. De eigenaar van Brxxyères d'Armor felicï- teerde Madeleine. Ik weet uit heel goeden bron, dat gij op Kerbanhir zeer hoog geacht wordt. De da mes hebben mij de uitstekende resultaten ge schreven van uw manier van opvoeden. Bun neef is niet meer dezelfde, zoo verzekeren zij; dat is een onverhoopt succes. Hij keek haar strak aan, toen hij vroeg: Wat denkt gij van Judicaël? Hij heeft een vreemdsoortig karakter, antwoordde zij ontwijkend. Toont hij niet altijd niet te billijken voorkeur .of antipathie? Vooral antipathie, kon zij zich niet weerhouden om te zeggen. Wat mij betreft, ik schijn hem niet erg te bevallen. Dat verwondert mij niets. Maar ge ver dedigt uzelf toch zeker goed, veronderstel ik? Ge kunt niet anders doen. Op dat oogenblik spraken vrienden den heer Liortain aan. De Bressons maakten hiervan gebruik om zich terixg te trekken. Wat is die juffroxxw Simone toch lief! zeide André. Wij ontmoeten haar nn en dan als wij van het college terugkomen en zij houdt ons altijd aan om over u te spreken, Mad., en te informeeren hoe grootmoeder het maakt. Zij zal het niet lang meer doen, zeide Noël. Het schijnt, dat zij zal paan trouwen xxiët een rüken bankier uit Parijs. Misschien heeft zij het u al medegedeeld, Mad., want zy schrijft xx immers nu en dan. Neen, antwoordde Madeleine, ze heeft er mij nooit over gesproken. Gildas ontweek dit gesprek en stelde aan moeder Germart een onbeteekenende vraag. Toen zij thuis waren, zeide Raymonde tot haar zuster, terwijl zij haar hoed afzette: Weet je, Mad., waarom Gildas juffrouw Simone niet mag lijden? Mag hij haar niet lijden! Hoe kom je daaraan, Raymonde? Heb je 'tniet gemerkt? 'tls anders dui delijk genoeg. Toen Axxdré en Noël heden- morgeix over haar spraken, zocht hij direct een ander onderwerpen dat gebeurde niet voor de eerste keer. Ik geloof, dat hij een hekel aan haar heeft. Je bent niet wijszeide Madeleine. Ixx den grond was de opmerking van het meisje niet geheel en al mis. Het was dui delijk, dat Gildas niet gaarne over juffrouw Liortain hoorde spi'eken. Maar de conclusie van Raymonde was misschien niet die welke noodzakelijk uit de praemissen voortvloeide. Madeleine meende tenminste een andere te moeten maken eix daarover was zij bedroefd en beangst voor haar broer. Zij besloot goed op te letten om zoo spoe dig mogelijk dit duistere punt op te helde ren. Nog dienzelfden dag werd haar de gele genheid daartoe geboden. Na de Vespers gingen de Bressons buiten de stad wandelen. Zij waren nauwelijks de laatste huizen van de voorstad voorbij, toen zij de automobiel van den heer Liortain oni- moetten. De eigenaar van Bruyèx-es d'Armor stopte om aan moeder Germart vriendelijk te vragen: Zoudt ge geen plezier hebben mevrouw, een tochtje in de axxto te maken? Dank u wel, mijnheer-. Daar ben ik te bang voor, antwoordde zij openhartig. Hebt xx vooroordeelen tegen deze soort beweegkracht, zeide hij lachende. Vooroordeelen, die uw kleinkinderen niet met u deelen, voegde Simone eraan toe, ik lees het in hun oogen. Is 'tniet?vroeg zij glimlachend. Alle drie keken moeder Germart smeekend aaxx. Kom, mevrouw, laat hen maar xnstap- pen, hernam de heer Liortain. Gij komt na tuurlijk ook, juffroxxw Madeleine? Ge zrjt toch niet bang voor de auto? In 't geheel niet, mijnheer, en ik ben op dit punt niet „blasé" ookte Kerbanhir is geen automobiel. Vooruit dan! En gij, Gildas? Er is plaats genoeg, zeide Simone, bet i-ijtnig is groot. Dank u, juffrouw. Sta toe dat ik aan Madeleine en de kinderen een genoegen gun, dat geheel nieuw voor ben is. Ik zal mijn grootmoeder gezelschap houden. Moeder Germart betuigde tevergeefs dat zij wel alleen thuis zoix komen, de jonge man. -was onwrikbaar en scheen zelfs niet eens de teleurstelling te bemerken, die op Simone s gelaat te lezen stond. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5