BUITENLAND. BINNENLAND. Sport en Wedstrijden ingezonden mededeelingen. Sociale Berichten. De Europeesche rondvlucht OVERZICHT. - De ZEELIEDENSTAKING wordt over al kwaadaardiger van barakter. In Engeland gaan de dokwerkers en sjou werlui meedoen, en dat wordt leelijk. Daarenboven gaan de stakers, door de so cialisten opgezweept, op verschillende plaat sen tot gewelddadigheden over. Te Glasgow kwam het in de haven tot een gevecht tussehen de stakers en de po litie. Een groote menigte stakende zeelieden trachtte met geweld op de Belfastbcoten te komen, waarop, naar men zeide, niet-aan- geslotenen werkten. De politie dreef de me nigte terug, waarop deze de kantoren in brand staken. Toen de brandweer kwam, trachtten de stakers de slangen door te snijden en wier pen zij met flesschen. Zij werden echter door een paar flinke waterstralen uit de brand spuit op de vlucht gedreven. Ook in Antwerpen gatt het er spannen: Keuter seint dat er weliswaar op het oogen- blik schijnbare kalmte heerscht, doch de ge moederen zijn inderdaad zeer opgewonden. Gisteravond kwam het tot een gevecht tus sehen stakers en niet-stakende arbeiders. Het bericht, dat de hofmeesters en de koks te Liverpool zich bij de staking hebben aan gesloten, maakte een grooten indruk op de stakers. De kolenarbeiders hebben nog.geen beslissing genomen. Uit de overige telegrammen vermelden we nog: De staking is te Southampton een nieuwe phase ingetreden, doordat ongeveer duizend sjouwerlieden het werk neerlegden. Een aantal hunner gingen aan boord van het stoomschip „Roystongrange" van de Houlderline, dat van La Plata kwam met bevroren schapenvleesch en dat te Southamp ton gelost moest worden. Nadat de luiken waren afgenomen, eischten de werklieden hooger loon, waarop de reeders besloten het schip naar Londen .te zenden om het daar te laten lossen. Dit was het toeken voor een bijna algemeene staking der sjouwer lieden in de haven. De sjouwerlieden wendden zich tot dè vereeniging van dokwerkers om voor hen de onderhandelingen te voeren. Looneischen zullen opgesteld worden en aan de verschillende maatschappijen worden voorgelegd. Te Tirthforthports hebben meer dan zes honderd man nu hun diensten opgezegd. Pos ten zijn gestationneerd in alle kusthaveng en liggen zelfs in booten in zee. Te Leith liggen 28 schepen stil. Ook geven nu de dokwerkers tot moeilijkheden aanlei ding, daar zij zich bij de stakende zeelieden hebben aangesloten, met het gevolg, dat het werk geheel stil ligt. Ook te Goole is de zeeliedenstaking _een nieuwe phase ingetreden. Gistermiddag werd door de reeders te Gcole een vergadering gehouden. De vereeniging .verklaarde niet geneigd te zijn, om de grieven der stakers in overweging te nemen, alvorens jnen ket werk hervat bad. Een der reeders besloot zijn schepen een maand stil te laten liggen. Bij de 250 zeelieden, die staken', hebben zich verscheidene honderden kolentremmers, kolendragers en dokwerkers geveegd. De ge- heele handel ligt stil. Laat in den avond hielden de werklieden een groote meeting, gedurende welke een telegram voorgelezen werd, waarin de na men gevraagd worden van de schepen, die met een bemanning van „onderkruipers" naar Belgische, Nederlandsche. Fra.nsche, Duitsche, Deensehe en Zweedsohe havens ver trokken waren, daar de internationale trans port-unie de „onderkruipers" onder handen wilde nemen, als zij in de vastelandhavens aankwamen Gedurende den avond werd de politiemacht belangrijk versterkt. En intusschen gaat ENGELAND aan het feestvieren. Een mooi artikel wijdt de Times" aan de komende feestelijkheden. „Voor velen zegt het blad is de dag van Donderdag boven alles een feest dag." Sommigen zullen zich dien dag vooral laten begeesteren door den luister der plech tigheden, op anderen, die dieper zien, zal de ontplooiing van zooveel machtsvertoon, door de plechtigheid verzinnebeeld, den meesten indruk maken. Het blad bespreekt dan de ceremoniën der kroning zelve, die stammen uit het ver verleden, uit de tijden vóór de reformatie: „De woorden van den kronings-dienst ge ven hare diepste beteekenis weer in termen, die door een ieder begrepen worden. „Door dat verheven ceremonieel verbindt de koning zich door een plechtigen eed voor den Almachtige, zijn volk te regeeren over eenkomstig de wet, en de nationale kerk te handhaven, terwijl koning en volk te za- men smeeken zullen, dat hij moge omkleed worden met den geest van wijsheid en be leid, en met alle koninklijke gaven en deug den Hij zal er. aan herinnerd worden dat „de staat en zetel zijner koninklijke en kei zerlijke waardigheid hem zijn opgelegd in den naam en door het gezag van den Al- machtigen God' Dat is het wezen van den ritus, waardoor de koningen van Engeland hun kioon hebben ontvang n van het altaar van de Abbey uit de handen van de aartsbis schoppen gedurende meer dan acht eeuwen.... „Dit volk, hetzij hier in Enge and, hetzij ver over de zeeën, is doior en door gods dienstig. en het voelt diep voor dergelijke plechtigheden, die den menschelijken geest verheffen. Op de lippen van milliocnen, die zelve niet in de kerk zullen tegenwoordig zijn zal de smeekbede „God save the King!" aanstaanden Donderdag geen ijdele klank zijn. Zij zal een oprecht en vurig gebed zijn tot Hem, Die gelijk een kerkzang het uitdrukt „onze hulp is en ons schild" tot den „koning der koningen en den Heer der heerscharen." Het nieuwe. BELGISCHE Kabinet is gis teren voor de Kamer verschenen. Voor over volle tribunes las minister de Broepieville de regeeringsverklaring van het nieuwe minis terie voor, waarin hij de aanneming van de wet, betreffende de civiel-rechterlijke per soonlijkheid der universiteiten aanbeval en mededeelde, dat het de bedoeling der regee ring is aan den Hoogen Kaad voor industrie en arbeid een belangrijke rol toe te vertrou wen in bet beslechten van geschillen, en de wetten op loyale wijze tot het behoud van de maatschappelijke orde in toepassing te bren gen. Hij zeide verder, dat de regeering een wet op de officiers-pensioenen zal indienen ca nauwlettend zal toezien op het besteden der belastingopbrengst tot het uitvoeren van groote werken, inzonderheid de installaties in de haven van Antwerpen, het beheer van de haven van Ostende, het aanleggen van een haven van Panne en het verbeteren van de verkeerswegen. Betreffende het wetsontwerp van verplicht onderwijs onder garantie van vrije keuze dei- school, zegt de regeering, dat het, om zoo te zeggen, in zijn doel onaantastbaar ontwerp wel in de toepassing voor amendementen vat baar is. De regeering doet een beroep op de kalmte en het nadenken van allen. De minister eindigde met onmiddellijke be handeling der begrooting te vragen. Daarop vroeg de heer Woeste het woord. Na geprotesteerd te hebben tegen de be schuldiging als zou hij een redevoering heb ben uitgesproken, die het aftreden van lie! kabinet tengevolge zou hebben gehad, cou stateerde Woeste, dat de vereeniging der li beralen en socialisten een zeer ernstig feit uitmaakt voor hét ministerie en het konings huis, en ried hij ziju vrienden aan, zich te scharen rondom den nieuwen leider van het kabinet. Hymans, de leider van de linkerzijde, ant woordde: „Wij hebben de toenadering dei- heide linkerzijden gewild en willen het krach tiger dan ooit, maar zonder zelf te abdicee- ren, met het oog om een einde te maken aan bet clericaal regime. Wij zullen een formule vinden om u omver te werpen en aan het land een regeering te geven van moreele en politieke vrijheid. Betreffende de ontbinding, die door de op positie geëischt was, zeide de voorzitter van den ministerraad, dat de ontbinding een ko ninklijk praerogatief is. En, voegde hij er bij, ik kan bier niet zeggen wat ik den koning aan zal raden". Van der Velde, de leider der socialisten, verklaarde, dat de linksche partijen zijde aan zijde zullen strijden voor de hervormingen die op de programma's staan. Schollaert verklaarde: Tegenover het bloc der linkerzijde moeten wij een onwankelbaar rechtscke groep stellen, die vast besloten is, de vrijheid van arme vaders van huisgezin nen te verdedigen. Daarna werd de zitting opgeheven. Uit Portugal. De regeering keelt aan de „constitutie" een boodschap geseind, waarin zij zegt, dat zij het noodig acht de dictatuur te verlengen, ten einde de Republiek een hechtere basis te geven en haar te bescher men tegen de haar van clericale zijde geleg de hinderlagen! Dat ziet er goed uit! Zilveren bruiloft van een President. Er is zilveren bruiloft gevierd in het Witte Huis te Washington. President Taft en zijn vrouw leven zeer eenvoudig, maar zulk een feest m bet Witte Huis was een zoo groote zeldzaam heid, dat het vanzelf tot een gebeurtenis van belang werd. Uit alle porden des lands kwamen geschen ken voor het zilveren paar een wagen vol: zilverwerk van allerlei gemeenten, van den Senaat, het Huis van volksvertegenwoordi gers en andere lichamen en van vereenigin- gen, van het diplomatenkorps enz., alsook van vele particulieren. De vrouwen van veer tig generaals van het leger hebben aan de zilveren bruid een fraai platina, met diaman ten omzet horloge en dito ketting aangebo den en ook van de andere officiersvrouwen ontving mrs. Taft een geschenk. Waar is Castro? Het schijnt nn zeker, dat Castro niet aan boord is van het voor de Haitiaansche regeering aangekochte vaar tuig. De verkoop van den oorlogsbodem aan de Haitiaansche regeering is in alle opzich ten in den haak geweest. Den 18en dezer is aan boord van 't schip de Haitiaansche vlag geheschen. Blijft nu ter beantwoording over de vraag: „Waar is Castro?" Vreeselijk! Een industrieel van Rijssel, Guerlus Herseyn, bevond zich niet zijn vrouw op den weg van Labasse naar Rijssel in een automobiel, toen het voertuig bij eene krom ming van den weg omsloeg. Guerlus wist zich onder het voertuig uit te werken, maar zijn vrouw lag onder de ea- rosserie, die haar de borst indrukte. Onder de oogen van haren echtgenoot, die tevergeefs trachtte haar te verlossen, over leed de ongelukkige vrouw. Het helpt tocli niet! De Russische sena tor Neidhardt, die zooveel misbruiken in ver schillende departementen en administraties heeft aan den dag gebracht, heeft zijn man daat als revisor neergelegd, zonder dat hij zijn opdracht geheel heeft vervuld. Waar schijnlijk, zoo wordt uit St. Petersburg ge meld, omdat de resultaten van dien ontzag gelijken rfrbeid zoo erg gering zijn. Slechts in zeer enkele gevallen werd tot strafvervol ging overgegeaan, meestal werd van de ontdek kingen mededeeling- gedaan aan de meerde ren der betrokken ambtenaren, en deze lie ten de zaak, zooals zij was. Nu de revisoren, na hun omvangrijken en moeilijken arbeid, waarbij zij de grofste en ernstigste voorbeelden van corruptie, ver duistering, chantage, vervalsching en andere misdrijven ontdekten, zien dat de toestand volkomen onveranderd blijft, dat de schul dige ambtenaren zelfs niet berispt of ge straft worden, is het te hegrijpen, dat zij er voor danken hun werk voort te zetten, wijl dat toch monnikenwerk blijft. Zoodat niet alleen senator Neidhardt, maar ook andere senatoren besloten hebben hun opdracht neer te leggen, overtuigd dat bet „toch niets geeft". Z. K. H. Prins Hendrik den hoogen gast van de Edgar Quinet gaan afhalen. Aan de sta tietrap van het Paviljoen aan den Helmond- Dokkumersteiger heeft de plechtige ont vangst plaats, waarna naar 't Paleis zal wor den gereden, waar de lunch zal gebruikt wor den. In de Raadzaal zal het hooge gezelschap door den Burgemeester worden toegesproken. Des avonds zullen zij de vloot-illuminatie op 'tY gaan bezichtigen. De gansche weg, Damrak, Stationsplein, De Ruyterkade, tot aan den Helmond-Dok kumersteiger, zal door Publieke Werken schitterend worden geïllumineerd. Evenals met de Julianafeesten, zal ook de Westertoren weer in een lichtkolom herscha pen worden. Den 5en Juli in den voormiddag, zal de president een bezoek brengen aan het Rijks museum, speciaal aan de Rémhrandtzaal. Om 12 uur vertrekken de hooge bezoekers naar Den Haag, om 's avonds laat weer in de hoofdstad terug te keeren. Den 6en Juli zal de president reeds in den vroegen namiddag Amsterdam verlaten, na dat H. M. en de Prins met den President aan boord van de „Edgard Quinet" de lunch heb ben gebruikt. VACATURE EERSTE KAMER. De Prov. Gron. Crt. verneemt met zeker heid, dat de heer D. Knol Welt wegens ge zondheidsredenen ontslag heeft genomen ais lid van de Eerste Kamer. DE LUSTRUMFEESTEN TE UTRECHT. Het programma tot viering van het 55ste lustrm der Utrechtsehe Hoogeschool luidt als volgt: Maandag 26 Juni: Ontvangst van de reu- nisten. Matiné, uitvoering door Coers' lieder kwartet. Avondconcert. Dinsdag 27 Juni: Gecostumeerde optocht, voorstellende het belegeringsleger van graal Willem IV in 1345. Avondconcert. Woensdag 28 Jnni: Openluchtnatuurspel. Willem IV. Matinée, avondconcert én bal. Vrijdag 30 Juni: Openluchtspel. Willem van Holland. Matinée en avondconcert, ker- messe d'été en bal. Zaterdag 1 Juli: Matinée. Volksfeesten in het Hoogelandsche Park. Avonconeert. Vuur werk en bal. PEST Op JAVA. Een regeeringstelegram dd. 19 dezer luidt: „Afdeeling Malang: eergisteren zeven geval len, waaronder een longpest en vier dooden; gisteren twaalf gevallen, waaronder een longpest en zes dooden. Van de lijders van vorige dagen overleden resp. vier en drie. Kediri: eergisteren een geval, dat doode- lijk was, en gisteren één geval. Soerabaja: geen gevallen. een dér monteurs van den monteurswagen met het gevolg, dat de voerman, zekere Van V., wonende te Arnhemj zijn beide beenen brak, terwijl de monteur, zekere L., met eent- ge lichte ontvellingen en den schrik vrij kwam. Dr. Banning verleende eerste hulp en gelastte opname van Van V. in het P..-K. ziekenhuis, waarheen hij per politiebrancard is vervoerd. Droevig ongeluk. Twee kinderen van den landbouwer C. v. L. te Oorschot zaten bij het vuur. Het jongste zat in een kindefstoeltje, het ander wilde er in klimmen, met het ge volg, dat de stoet voorover viel en het klein ste kind in het vuur, het ander in een ketel kokende soep terecht kwam. Beiden verkee- ren in levensgevaar. Het alkoholmisbruik wordt terecht als een zeer dikwijls voorkomende oorzaak van in- digestie aangemerkt! Uit proefnemingen, in de j medische kliniek der Budapester universiteit gedaan blijkt, dat bij drinkers die door een langdurige maagziekte den eetlust reeds ge heel verloren hadden, na een dagelijkscli ge bruik van het natuurlijke Franz Josef-bitter- water in waarlijk verrassend korten tij d de eetlust bijna volkomen was terugge keerd. Vraag steeds hij apothekers en mine raalwater-handelaren vooral echt Franz Jo- sef-bitterwater, en niet anders! DE REIS DER KONINGIN NAAR BELGIë. Reuter seint uit Brussel: De Chronique zegt: Naar bet schijnt, zal Koningin Wilhel- mina over zee naar België komen en den weg nemen over Ostende. De reis zal echter uitgesteld worden tor, Augustus. PRESIDENT FALLIèRES TE AMSTERDAM. Den 4en Juli arriveeren de Fransche oor logsbodems te Amsterdam en aanstonds zal Een p se mie-werkgever. Een Amsterdamsch werkman, met een pakje kleeren bij zich, had Zondagmiddag het huis verlaten om wérk te zoeken. Nabij de Kruislaan te Watergraafsmeer ont moette hij een man, ais boer gekleed. Hctj verzoek, of deze wellicht werk voor hem heeft, valt in goede aarde. Beiden gaan naar de boer derij van Koopmans, in een schuur, waar wat hooi ligt, zal de Amgtérdamsche werkman, tij- deliyk zijn. leget- Dc gewaande werk- gever laat zijn knecht in de schuur achter; 's Morgens heel vroeg werd.de Amsterdammer gewekt, zocht zijn kleeren maar te vergeefs. Niet minder groot was zijn verwondering t|oen hii in den eigenaar Koopmans niet! den man herkende, die hem 't werk beloofd had. De oplichter een oude bekende der po litie is aangehouden en heeft bekend. 'n Bestolen zaugvetreeniging. Sedert een maand ongeveer was bij een caféhouder te Ey- gelshoven in den kost een Duitscher, mijnwer ker van professie, iemand, die in het grosse va ter land heel wat op z'n kerfstok had, en daar om de wijk had genomen naar het vrije Ne derland. Zaterdagochtend was de mijnwerker zco vriendelijk de deuren en ramen voor zijn kost- heer wat op te knappen en in de verf te zet ten. Maar deze werkzaamheden zouden voor den kostbaas noodlottig worden. De Duiischer had toen nl. gelegenheid te over een blik te werpen in kamers en vertrekken, die hij anders niet gemakkelijk kon betreden. Al aanstonds viel hem een koffer in het oog, staande op een slaap kamer. Toen de verver-mijnwerker de kans schoon zag, brak hij de kist open en nam er teen be drag van bij de 300 gulden uil. Het grootste deel van dit geld behoorde der zangvereeniging, samengesteld uit mijnwerkers der mijn Laura. Zonder dat de Duiischer een en ander afwacht te! nam hij ©ogenblikkelijk de vlucht, naar alle waarschijnlijk naar België. Zoo werd (li maal de ijverige penningmeester van een zangvereeniging de dupe van het vreem de element. Vermoord. Gistermiddag is in de Kruis straat even buiten Ös in een sloot vermoord gevonden zekere W. v. d. Leest. Hij had be halve enkele kleinere wonden een zeer diepe messteek ontvangen, \vaardoor_ het hart ge raakt werd. De vermoorde, 40 jaar oud, ivo» vader van zeven nog jeugdige kinderen. j Omtrent dedader(s) is nog niets bekend; wel heeft de politie enkele personen, met wien de verslagene even van te voren in gezelschap gezien is, gevangen genomen. Moordaanslag. Dc 55-jarige werkvrouw, op wie door haar gescheiden echtgenoot Za terdagmorgen in de Johannes Verhulststraat te Amsterdam een revolverschot werd gelost, met het gevolg dat zij in de onderbuik werfl gewond, is gisteren in het Willielminagast- huis aldaar overleden. Ontspoord. Gisteravond is de Noord expres een paar honderd meter voorbij het station Maassluis ontspoord. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Van den Hoek van Holland kwam er later een trein, om de passagiers van den ont spoorden trein over te nemen. De Harwichboot zou tengevolge van dit voorval met belangrijke vertraging vertrek ken. Tramongelnk. Maandagmorgen om streeks half zeven kwam een electrische tram van de Kronenburgersingel te Nijmegen en moest van daar rijden naar de Lange Hezel- straat. Door een verkeerden wisselstand reecl die tram evenwel niet rechts om den hoek, doch rechtuit in de richting der Nieuwe Markt, alwaar een drietal personen bezig wa- ren met het nazien der geleiddraden van de tram. Door den schok viel de voerman en De staking dor zeelieden. Da toestand in de AMSTERDAMSCilE naven is verergerd. De bootwerkers hebben zich thans daadwerkelijk in het conflict der zeelieden ge mengd en met toepassing van hun bèsmet'.iags- theorie geweigerd werk te verrichten. De „Hollandia" nl. van de Holl. Lloyd is Maandagavond Iaat binnengekomen. Te ongeveer middernacht trokken de zeelloden ten getale van 100 man, velen door hun vrouwen afgehaald, socialistische liederen zingende huiswaarts. Zij hebben zich allen bij de stakers aangesloten. Gisterenmorgen moest met de lossing van het scnip door bootwerkers begonnen worden. De donkey-ketel, die den stoom voor de wirisen levert, was in plaats van door zeelieden door een machinist gestookt. De bootwerkers wei gerden met dien besmetten sloom te werken' en geen man liet zich voor de „Holiandia" besteken. Alleen de vaste z.g. contractarbeiders zijn thans aan boord bezig. Ook de „Rijn land" van de Lloyd heeft nog geeii zee gekozen. Da „Hilversum" yan de maatschappij „Oost zee" kwam binnen. De bemanning dezer hout boot sloot zich dadelijk bij de stakers aan. De „Rotterdam" van de Am. Petr. Go. kan we gens gebrek aan zeelieden niet naar Amerika vertrekken. Dei posten der zeelieden vangen telkens men- schen van buiten op, die komen monsteren. Zij worden dan naar het kantoor van dein Zeelie- denbond gebracht en vervolgens naar hun woon plaatsen teruggezonden. Ook de vier menschen van de „Koninklijke", die Zaterdagavond aan gehouden zijn, gingen „buis toe." Onder hen bevond zich een timmerman wierf f 78 gage per maand geboden was. liet aantal stakend-a zeelieden bedroeg gis- terénmdrgen 368. Uit ROTTERDAM valt niets bijzonders te ver meiden, en kwam daar gisteren niet veel ver andering in den toestand. De bemanning van het stoomschip „Mizar", het eenigste dat nog van bemanning voorzien moet worden, is op vier man na compleet. R. K. Bond van Bakkers onZ. De Ned. R.-K. Bond van Bakkers en Cacao-» Chocolaad- en Suikerbewerkers hield op Zon dag 18 dezer zijne 16e jaarvergadering te Am sterdam. De aan de beurt van aftreding zijnde heeren P. U v. d. Helm, L J Laurel en H J Sprok- op, resp. voorzitter, penningmeester en redac teur v.a,n het orgaan „Ons Vakblad", werden, daar geen teigeneandidaten waren gesteld, her kozen verklaard. Het voornaamste punt <ier agenda was het be spreken van een nieuw huiüiO'Udelijk reglement, hetwelk in zijn geheel we;'"4 aangenomen, be halve het hoofdstuk, regelende het hondszieken fonds, waarvan de vergadering het nuttige en noodige niet kon inzien. Als plaats der volgende vergadering werd 's-Giavenhage genoemd. Ned. Bi. K. Bond vail Post- en Telegraaf- béambfen. De tweede dag werd begonnen op "Roomsche wijze. De bondsadviseur, pater N. J. M. Schol- te», droeg voor het geestelijk welzijn der leden in do St. Ignatiuskerk een ÏI. Mis op, (waaronder vele afgevaardigden ter H. Tafel naderden. Om half elf begon weer de vergadering. Eerst kwam nog ter sprake het bondsblad: de Postbazuin. Aan ontvangsten was geboekt f l;259.;07i/2 en aan uitgaven f 1.191.371/2, zoo-' dat een saldo over was van f 67.70. Do afd. Amsterdam en Breda drongen aan op meer uitbreiding va,n het orgaan en om het op te voeren tot hooger peil. Immers dan zal het meer aan zijn doel beantwoorden. De afd. Boxtel stelde voör dat ieder lid jaar lijks tien cent zou storten extra als toelage voor de werkende leden van het bondsbestuur. Beide voorstellen werden aangenomen, het Laatste onder applaus der vergadering. Veli-volgens kwamen de voorstellen in behande ling over het uitkeerlngsfonds. 't Bestuur werd bevoegdheid gegeven te on derhandelen met de E. R. K. te Haarlem. Nog verschillende voorstellen werden aange nomen om te bewerken, dat de toestand dei- post- en tekgraafbeambten meer en meer ver beterd worde. Nadat nog verschillende punten der agenda zonder discussie waren goedgekeurd, kwam in bespreking punt 18: Samenwerking met andere postale honden. Breda stelt voor het Bondsbestuur een vrij mandaat tei geven voor een jaar, om in vleze naar goedvinden te handelen. Aangenomen, Na afhandeling der agenda was het slotwoord aan den Bondsadviseur, dia in eenige welge kozen woorden dank bracht voor de goede lei ding van den voorzitter en de kranige houding der leden en hoopte ,dat ook eerlang 's-Hertp- genbosch in de rij der afdeelingen mag wor den opgenomen. Spr. hoopte, dat ook deze jaarvergadering rijke vruchten voor de toekomst moge afwerpen. Da vergadering werd daarop met het gebed en 't zingen van het Vereen igingslied, gesloten. v oor t openen tier vergadering was nog een telegram ontvangen van den Chr. Prot. Post- en. Telegraafbond, De vlucht Luik—Spa gisteren uitgesteld. 'tWas gisteren een complete storm in Luik, doch ondanks het afschuwelijke weer, was een talrijke menigte aanwezig. Velen kwamen van zeer ver weg. Maar ook van uit Luik is het een heele wandeling; naar het plateau van Ans. gaat het steeds naar de hoogte. De vliegers wa ren aanwezig en wachtten geduldig beter wee» af. Men redeneerde er druk over, wat er nu zo> gebeuren. Een der aanwezige commissarissen stelde voor, de 2e étape te laten vervallen, docU daar wilde Georges Prade, de commissaris-ge neraal der rondvlucht niets van weten. Intus schen werd van uur tot uur het vertrek uitge steld. Het publiek juichte dezen wijzen maat regel toe. Na liet onweer is het, volgens de corr. van „De Tel." blijven regenen; neen, erger, het is blijven storten. Men verwacht opnieuw onweer. Zoo langzamerhand worden wij 't er over eens, dat 't een verloren dag wordt. Intusschen is om 2 uur definitief de controle voor de lste étape ParijsReimsLuik geslo ten, zoodat 18 vliegers regelmatig het parcours hebben volbracht. Een drietal vliegers, die nog gesignaleerd waren tussehen Reims en Luik, hebben natuurlijk onderweg moeten landen. Tegen 4 üur klaart het weer op en de wind wordt veel minder, hij zakt van 16 M. 10 tot 13 M. 30 en wordt ten slotte 3 M. 30. Eenige vlie gers maken aanstalten om de, hoewel korte, doch vanwege het heuvelachtige terrein, waar door een noodlanding vrijwel onmogelijk is, moeilijke 2e étape te volbrengen. Het blijft echter regenen, en ten slotte nemen de wedstrijd-commissarissen het besluit, om den wedstrijd op 3 uur Woensdagochtend te stellen en de controle om 12 uur te sluiten. De 3de étape LuikVenloSoesterberg, neemt dan om 12 uur een aanvang. Tevens wordt daarbij besloten, dat met slecht weer, de wedstrijd van uur tot uur zal worden uitge steld. De 18 vliegers, die in Luik zijn aangekomen, zouden dus hedenmorgen van af drie uur naar Spa vertrekken. Na twaalf uur mag er echter in die richting niet meer gestart worden, om dat dan de deelnemers reeds om 12 uur (mid dag) na hun reis LuikSpaLuik, vooi' de derde étape LuikVenloSoesterberg zullen starten,. Vandaag zullen wij dus toch, niettegenstaan de de pech, waarmee de organisatie gisteren te kampen had, de kampioenen der lucht boven Holland hooren snorren. Zij zullen echter iets later arriveeren als aan vankelijk was aangegeven, want was het ver trek uit Luik eerst op 10 uur in den morgen aangegeven, thans wordt dit na twaalf uur vanwege de tocht (Luik—Spa en terug 60 K. ■M.), die dc vliegers in de vroegte nog hebben te doen. Door de samenkoppeling van de tweede en derde étape is het voor de vliegers niet gemak kelijker geworden. Hopen wij, dat alles zonder ongelukken af loopt, en dat wij vandaag niet meer zulke droe ve feiten hebben te melden, als op Maandag! Een H. Mis voor de vliegers. De Fransche Katholieke kranten vertellen nog een paar meldenswaardige bijzonderheden. Zoo vooreerst, dat op bevel van Z. D. H. Mgr. Amette, aartsbisschop van Parijs, Zondagoch tend om 4 uur een H. Mis is gelezen voor de vliegers. Meer dan 1500 personen waren in de kerk van Vincennes aanwezig. Men zag er tal van kampioenen van de lucht, officieren in uni form, vele deelnemers van de rondvlucht door Europa in hun vliegers-eostuum, om den zegen van God af te smeeken. Vele vliegers gingen ook ter communie. Onder de li. Mis hield de pastoor van Vin cennes een korte toespraak. Zichtbaar ontroerd wenschte hij de vliegers goede reis en gaf hij hun den zegen van den aartsbisschop van Pa rijs. Het was een treffende plechtigheid, die op al de aanwezigen diepen indruk maakte. Voorts wordt medegedeeld, dat Lemartin, een der slachtoffers van de rondvlucht, in zijn laat ste oogenblikken nog door een priester is bij gestaan. Hij had het geluk, dat een priester, die van een bediening terugkwam, vlak bij de plaats des onheils was, en hem de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden kon toedienen. Wjjnmalen's avontuur in Ballincotirt. Zooals onze lezers weten, is Wijnmalen Zon dag moeten landen te Rallincourt, een klein plaatsje* bij Mezières, waar een vliegkamp is. Wijnmalen is 's avonds van dat Rallincourt naar het vliegkamp gevlogen, vanwaar hp Maandagochtend regelrecht naar Luik vloog. Ziehier, hoe smakelijk Jan Feith, die Wijn malen mede „ravitailleert", van dat verblijf te Rallincourt en de opvlucht naar Mezières ver telt: „Over liet plankje, dat in het klaterende beek je als noodbrug dient, balanceeren slechts eeni ge van de meest driesten, zoodat slechts enkelen» van de nieuwsgierige en gevaar-tar tende dorpelingen daar om hot toestel bijeen hurken, dat er als een zonderling tentkraampje in de wei staat; de rest van de voorbeeldige be volking houdt zich op den weg; en er is daar niet eens een schreeuwende, gewandelstokte Lépine, die het publiek befoetert. „Zelfs, voorbeeldiger is de bevolking, nu zij niet moppert, wanneer zij op haar bescheiden- voorgedragen vragen ten antwoord krijgt, hoe de aviateur Wien-mallain nog steeds geen be slissing genomen heeft, of hij vliegen zal, o! niet. „En als de onovertrefbare impressario, dia Koolhoven zich toont, met een der dorps-nota belen een handelsovereenkomst gesloten heef! voor de levering van lappen zeildoek „de? baches" om de machine straks voor den nacht tegen de dreigende onweersbuien te be-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2