BUITENLAND. NIEUWS UIT DEN OMTREK. Een Drankbestrijdersdag. H&s Bon ISarché Haarlem—Brussel. B-ëmursiisGhoeFtGnc Het geheim van den illleeuwentoren OYQM& SaCiEZ (MBKR. FEUILLETON. Men gaat meer en meer inzien dat propa ganda onmisbaar is en dat onze buren a«n iic andere zijde van den Oceaan het wel bij .'trechte einde hebben, dat reclame en voort durende reclame noodig is om de zaak, die men voorstaat, ingang te doen vinden. Nu kan nog gedebatteerd worden over de kwestie welke wijze van propaganda-voeren de beste is en dat zal, dunkt ons, wel moeilijk uit te maken zijn, maar eigenaardig is toch wel het Jeit, dat, waar we hier bij ons nu veeds kennen onze sociale weken, onze Gre- gorius- en Volkszangdagen, ook de Katho lieke drankbestrijding dit wapen ter hancl (Keft genomen. En als een navolging van hetgeen anderen reeds deden, is het dus niets nieuws. Zeker, er worden groote vergaderingen en congressen voor drankbestrijding gehouden, maar dat een geheele dag besteed wordt uit buitend voor propaganda voor dit bij uit stek sociaal werk, we gelooven wel, dat (lit, hier tenminste, nog een nieuwigheid heeten mag-. De drankbestrijding- is 't eigenlijk wel hoodig liet nog eens te constateereu is, de laatste jareu vooral, vooruitgegaan èn door Vermeerdering van 't aantal dergeneu, die zich onder baar banier schaarden èn niet 't minst in waardeering van haar werk door de" groo te massa. Want, nietwaar, er is een tijd geweest we.' inogeu met trots zeggen: geweest dat ecu drankbestrijder gold een abnormaliteit, om 't zoo eens te noemen, als een dweper en mis schien nog erger. En er waren er, die hoofdschuddend Het werk dergenen die den hal aan 'trollen brachten, aanzagen, die dachten en 't ook wel zeiden, dat die beweging wel langzamerhand zou doodbloeden, omdat zoo iets onbegonnen werk was. Wil de drankbestrijding ingang vinden dan zou de inensch veranderd moeten Worden 1 Maar zie! de feiten zijn daar 0111 die voor barige redeneeriugen te logenstraffen; trots tegenstand dat er tegenstand zou zijn was te begrijpen en daarop hadden de baanbre kers der beweging gerekend trots beschim ping en bespotting, hebben zij volgehouden met energie en ijzeren wilskracht, die stoere Werkers als een Ariëns, Borromeus de Gree- ve en zoovele anderen en 't resultaat; door hun woord en geschrift, maar door 't woord vooral, hebben zij bekeeringen gemaakt en volgelingen getrokken hij duizenden, zoogat hun eigen stoutste verwachtingen overtrof fen bleken! 't Is geen wonder ook. In onzen tijd van sociaal werken moet die beweging tegen zulk een maatschappelijk kwaad sympathiek zijn aan de groote massa, die zoovele droeve ge volgen ziet van de rampzalige drankellende. We willen ons niet gaan verdiepen in be schouwingen hierover, wc willen met de hioote vermelding van 'tin-treurige feit slechts nog eens concludeeren tot het nut en de noodzakelijkheid van een degelijke gezon de bestrijding van die volkskwaal. We zeiden het hoven reeds, dat de drank bestrijders hun succes danken aan hun pro paganda in woord en geschrift, doch door 't gesproken woord vooral. Welnu, de propagandadag, die Zondag a.s. te Amsterdam gehouden zal worden, bewijst Wel, dat dit ook de overtuiging is der leiders Van de beweging. Die geheele dag toch zal gewijd zijn aan de propaganda, en sprekers als mevrouw J. VV. Bureksen-Wels, de ZeerEerw. Pater Reg. ïlazebroek O.F.M. en de bekende redacteur ^van 't Centrum G. Bruna zullen trachten nog meer zielen te winnen voor de goede zaak (ter fioomsche drankweer, nadat eerst des mor gens in de H. Mis Gods zegen over dit werk zal zijn afgeroepen. Moge dan, als in 't, Zuiden, deze dag een Succesvolle zijn, dan is 'tdoel ervan bereikt en de drankbestrijding weer stapje verder! èn de drankbestrijding weer een stapje ver der! sen 500 kronen gebeurd had. Het geld droeg zijn jonge zoon Toyger, die hem vergezelde. Op den landweg werden beiden plotseling overvallen. Een man sprong, een bijl zwaai end, op den ouden Vlad toe, kloofde hem het hoofd en ging toen op den knaap af, die ech ter de vlucht nam en aan zijn vervolger wvst te ontkomen. Doodop trad hij een aan den weg gelegen huis binnen, waar een oude vrouw hem onderdak verschafte Togyer Vlad sliep spoedig in en ontwaakte eerst, toen do deur open ging en een man binnen trad, in wien hij met schrik den moordenaar van zijn vader herkende. Voorzichtig kroop hij van zijn legerstede bij den haard en ver stopte zich in een donkeren hoek. Daar hoor de hij hoe de man vertelde, dat de roof n»et gelukt was omdat de jonge Vlad het geld bii zich had. De vrouw deelde den man mede, üat de knaap in hun huis vertoefde en naast den haard tusseben hun zonen lag. De moorde naar, een landbouwer, Sturm genaamd, nam daarop een touw, sloop naar den haard, en wurgde den slapenden knaap, die op de plek lag, die door de vrouw was aangewezen. Toen hij de zakken van den doode leeg vond, wierp hij het lijk in het vuur. Intusschen gelukte het,den jongen Vlad het huis uit te vluchten; hij waarschuwde de gendarmen en keerde met hen terug. Een vreeselijke lucht kwam uit den kachel, waarin het lijk te verbran den lag. Het misdadigerspaar werd geboeid en de kachel geopend. En eerst toen de gen darmen het lijk te voorschijn trokken, ont waarde Sturm, dat hij in het donker zijn eigen zoon vermoord had. Een romantische doch vreeselijke ge schiedenis. De landbouwer Juan Vlad, uit Bilek, keerde 's avonds naar huis terug van de markt, waar hij door den verkoop van os- Voor den inbond dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den Inzender niet ieruggegeven. Schoten, 19 Juni 1911. Geachte Redacteur. Naar aanleiding van uw hoofdartikel, voor komende in uw blad van 17 Juni 1.1. verzoek ik u beleefd ecnige plaatsruimte. Bij voorbaat mijn dank. Het Bestuur van de R.-K. Kiesvereen. te Schoten (stadsgedeelte), is, (hoe goed dit ar tikel door u bedoeld moge zijn) onaangenaam getroffen door verschillende zinsneden die daar in voorkwamen. O.a. dit,, dat wij, het Bestuur van de R. K. Kiesvereeniging, aan 't mopperen zouden zijn geslagen, en dit aanleiding is ge weest dat er een scheiding tusschen R.-K. en A.-R. liecft plaats gehad. Mijnheer de Redac teur, van mopperen is bij R.-K. en A.-R. geen sprake geweest, het is gegaan om het aantal door A.-R. en R.-K. tc stellen candidaten en 't is voor u als buitenstaander in dit geval lastig te beoordeelen wie hier aanleiding tot scheiding zou hebben gegeven. Beiden zijn daar niet voor verantwoordelijk; één heeft toch gelijk. De par tij die gelijk heeft zijn wij, de R.-K. Naar plicht en geweten hebben wij gehandeld. Wij hebben water bij den wijn gedaan. Wij konden dit even wel niet blijven doen, want bleven wij daar mee doorgaan dan zou er niets anders over ge bleven zijn dan water. De partij die ongelijk had, is dan toch in de eerste plaats verplicht een stap verder te doen, en wij hadden gcén on gelijk, en zijn ook niet op onverantwoordelijke wijze aan het mopperen geslagen. Wij zullen dan ook (zooals het spreekwoord zegt) klaren wijn blijven schenken, en trachten den zetel van onzen sympathieken leider den heer Hooy, we der te doen bezetten door hcmzclve, den heer O. G. Wolff, van Oud-Schoten dien van den aftre denden hoer Nclis (welke zich niet meer her kiesbaar stelde) en voor de twee nieuwe, wélke wij zullen trachten te verwinnen de heeren S. Olie en J. D. van Steen. Men kan niet zeggen dat wij veeleischend zijn, van de 9 vacatures trachten wij er maar 4 te bezetten, en dat terwijl Schoten overwegend Katholiek is. Onwaar zou liet onzerzijds zijn te beweren, dat het afbreken der samenwerking ook ons geen leed gedaan heeft, en dat wij het opnieuw samengaan niet meer zouden wenschen. Dat dit onmogelijk is zeggen wij niet, maar dat groote moeilijkheden in den weg staan, is ze ker. Ten laatste, Mijnh. de Red., spijt het ons ook dat 't woordje „liberale tinnegieters en geluk zoekers" uit uw pen is gevloeid, wij gevoelen ons verplicht hiertegen te protesteeren. Wij wenschen dit niet gaarne toegepast te zien op onzen tegenstanders, wie die ook zijn mogen. Uw goede bedoeling met het plaatsen van bedoeld hoofdartikel niet uit het oog verlie zende, meenden wij toch niet na te mogen la ten u dit stukje ter plaatsing aan te moeten bieden. Nogmaals dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, verblijven wij met hoogachting, Namens het Bestuur van de R. K. Kiesvereen. Schoten (stadsgedeelte): Uw dw. dn. GHR. HUIJBOOM, Secretaris. NASCHRIFT DER REDACTIE. Ja, dat ons artikel bij het bestuur der R. K. Kiesvereeniging als zoodanig misschien wel wat ontstemming zou wekken, hebben we wel voorzien. Want we verschillen met dat bestuur in meening, over datgene wat in Schoten de beste politiek is in het belang der Reclitsche partijen. En hetgeen het bestuur in bovenstaand stukje schrijft, doet ons allerminst van meening veranderenhet was ons trouwens alles bekend. Intusschen doet ons één ding genoegen, dat het bestuur mét ons van oordeel is dat samenwer king met de antirevolutionairen toch eigenlijk wel wenschelijk is! Zeker „groote moeilijkhe den" zijn er, maar die zijn niet op te lossen door te zeggen; wij hebben gelijk, en wij alleen, maar wel door een compromis, door toege ven desnoods, opoffering zelfs van eigen mee ning! En de zaak is nu eenmaal, dat wij een samengaan van de rechtsehe partijen in het be lang der gemeente Schoten zelfs dat offer van eigen meening waard achten, als het niet anders kan. Intusschen zijn ook de antirevolu tionairen tot toenadering verplicht, en ons ar tikel was dan ook wel degelijk ook tot deze ge richt Wat de qualificatie aangaat, waarmee wij sommige liberale strijders betitelen, de hee ren van „Het Midden", de ex-socialisten en ex- anarchisten die nu om wille van een raadszetel in troebel water visschen, kunnen wij heusch niet voor beginselvaste, overtuigde, principiëele strijders houden. Doch dit is bijzaak. Hoofdzaak is dat wij in Schoten nóg eens en met klem, niet alleen bij Katholieken, doch óók (en in hoofdzaak!) bij onze antirevolutionaire vrienden aandringen niet om nog meer water bij den wijn te doen, maar om den wijn samen te drinken. En wel vooral hierom, dat anders de meerderheid der kiezers, die dan toch Christelijk is, groot ge vaar loopt, noch wijn, noch water, maar alsum vaor loopt noch wijn, noch water, maar alsem te krijgen! A bon entendeur, salut! .VELS EN. Gemeenteraad. In ons verslag! van gisteren meldden wij reeds dat het vooxst-el-de/Boer tot invoering van progressieve belasting1 met 8 tegen 6 stemmen werd aangenomen. Na de hervatting van de vergadering wordt het plan, ingediend door de Binnenl. Expl. Mij van onroerende goederen, te Haarlem, tot het in exploitatie brengen van een gedeel te der gronden begrepen in het uitbreidings plan IJmuiden ten ZO. van den spoorweg, goedgekeurd. Thans is ook de heer Boekei ter vergade ring aanwezig. L' e e n i n g. Punt 4. Geldleening buitengewone werken, groot ten hoogste 60,000, rentende ten hoog ste pet., af te lossen in gelijke termijnen binnen 25 jaar. De voorzitter geeft als zijn meening te kennen, dat in de gemeente een neiging bestaat om het geld over de balk te gooien. Door deze nieuwe leening zal de jaarl. be- gTooting verhoogd mo-eten worden met f 7200. Fin wij zijn er nog niet af met deze leening. Een termijn van 25 jaar voor aflossing van deze leening acht de voorzitter te lang. |Wij moeten zeg*t spr. zeer zuinig zijn. Volgens spr. moest een lijstje opgemaakt worden van absoluut noodzakelijke werken. Daarom moest b.v. wat meer bezuiniging betracht worden in de bestratingen. Dit tocli is dik wijls een bedrag in de zak van de aangren zende eigenaren. Spr. zou dan ook wenschen dat de bestrating betaald zou .worden door die eigenaars. En zoo zijn er nog meer plan nen, waar spr. niet mede kan aiccoord gaan. De heer Vermeulen komt daartegen op Alle werken, die voorgesteld worden, zijn noodzaeklijk. fWilden wij een lijstje opma ken, als de voorz. bedoelt, dan zouden zij het lijstje nog veel langer kunnen maken. Als alles langs den weg van onderhande ling moet- komen, dan zou liet een warboel worden, en een groote onbillijkheid gescha pen worden. jWant de eene zou geneigd zijn om bij te dragen, de ander niet. En hoe zou men deze kwestie oplossen. Reeds dikwijls is B. en [Wl het verwijt gemaakt, dat zij niets doen voor handel en industrie. Dat mag niet meer gebeuren. En om dat te be reiken is geld, veel geld noodig. |Wat nu gevraagd is, is niets te veel. [Wïj hebben nog veel meer noodig. Ts de raad van een ander oordeel, goedmaar 'dan treft B. en |W, geen verwijt' meer en laten zij alles over hün kant gaan. De oorspronkelijke voorgestelde leening was f 1000Ö0, doch de 'demping van de Jan Gijzenvaart en de daarvoor inplaats- stelling van een rioleering is, ook om het hooge bedrag, geschrapt. De heer de Boer onderschrijft deze woor den, doch dringt aan alsnog,te besluiten tot de demping van de Jan Gijzenvaart. De heer Netscher is ook van hetzelfde gevoelen. De heer Tuyll wil de Jan Gijzenvaart dempen tot de Holl. Spoor, dan voorkomen wij den stank, die uit de vaart o_pstijgt zegt spreker. De heer Vermeulen zegt dat de be doeling was de Jan Gijzenvaart te dempen tot bijna aan de spoorbrug. De heer de Boer wil den Raad vrij laten om te bepalen, welke werken uit de geld leening zullen betaald worden. De heer Verme ulen wil den Raad nu alleen doen besluiten tot het aangaan van van eene leening. Later zal men kunnen be slissen over de al- oi' niet noodzakelijkheid van werken in het- bijzonder. Meerdere sprekers geven uiting- aan hun wenschen en verlangens omtrent bestra ting en rioleering van enkele wegen. Het voorstel der geldleening in stemming gebracht wordt aangenomen, met dit ver schil dat' het bedrag niet f 80000.maar f 100000.groot zal zijn, doordat het voor stel van den lieer Brok om ook de demping van de Jan Gij zen vaat t onder de buitenge wone werken op te nemen, aangenomen wordt. De heeren Falk en van Rijn stemmen tegen. De heer Falk stelde nog .voor om ai die rioleerings- en b'estratingswerken uit te stel len tot na de legging der buizen van de waterleiding-. Dit wordt verworpen met 11 3 stemmen. Punt 5. Vaststelling van den prijs van Eet gas, met prijsvermindering voor industrieele doeleinden. Voorgesteld wordt door B. en W. den ga sur ijs voor particulieren over den ge wonen meter op 8 cent* over den mungas- meter op 9 cent per kub. M., en voor indus trieele doeleinden op. 7 cent per kub. M. te stellen. Aldus wordt besloten. Punt 6. Verordening gasbedrijf. Tot administrateur voor het Gein. Gas bedrijf wordt benoemd op een jaarsalaris van f 1200.de heer A. de (Wit, adjunct Dir. Boekhouder der Gem. Gasfabriek te Slie- dreeht. Als 110. 2 stond op de voordracht stond A. H. Struijek, te Delft. Een lang dispuut' ontstond wederom omdat voorgesteld wordt een administrateur te be noemen nog voordat een instructie voor 'den admin, is samengesteld. De heer Netscher zeide dat dit te wijten is aan den vluggen loop der omstandigheden, die t-oelaten reeds einde Juni met de levering van liet gas .een aanvang te maken. De rechtspositie van den administrateur zal later vastgesteld w oh den. De verordening op het beheer van het Gem. Gasbedrijf, zal in de volgende vergadering vastgesteld worden. Punt 7. Verordeningen ingevolge art. 4 der hinderwet. Wordt goedgekeurd. Punt 8. Machtiging tot bet benoemen van een gemeentetimmerman, en omtrent den reinigingsdienst. Indertijd zijn B. en W. gemachtigd tot het aanstellen van een gemeente-timmerman voor aanvankelijk 6 maanden, lot oprichting van een tak van dienst „eigen beheer" om in dien tijd een proef te nemen in hoeverre uitvoering van werkzaamheden in „eigen beheer'-' d-e voorkeur verdient, boven uitvoering bij aanbesteding. Deze proef is zoodanig geslaagd dat B1. en W'.i voor stellen doen om te besluiten de uitvoering van werken in eigen beheer voort te zetten en zoo veel mogelijk uit te breiden en daarvoor de- fini'.ief een gemeente-timmerman aan te stellen. De heer T u ij 11 vraagt waar de bewiizw zijn dat de uitvoering van werken in eigen be heer zóó voordeelig is. De heer Vermeulen verwijst naar een rap. port van den gem.-architect, doch zal niet ie bijzonderheden treden, daar er dan de volgen de vergadering wederom een stapel bezwaar schriften zouden inkomen van leveranciers, dit zich benadeeld zouden achten. Spr. is zelf ter- zeerste tevreden over de genomen proef. He' voorstel wordt aangenomen. Punt 9 Af- en Overschrijvingen dienst 1910 Goedgekeurd. Punt 10. Crediet van 100 voor het onder zoek guano- en vischmeelfabrieken en wei omtrent de inrichting en de werking van hei bedrijf der fabrieken op de voorwaarden te binden aan de vergunning tot het oprichten eener dergelijke fabriek. Wordt goedgekeurd. Adressen iuzake houwaangelegenheden van lo. J. W. Lassing en J. C. Putz, om afwijking van de bouwverordening voor de oprichting eener diamantslijperij. B. en W. adviseeren afwijzend te beschikken; 2o. A. van Vrede idem, voor een werkplaats aan de Zeestraat, hoek Dirkstraat te IJmuiden. Praeadvies ars voren; 3o. A.van Essen om goedkeuring v«u een bouwplan; 4o. T. J. Koehx, inzake riolee ring en bestrating van den Engelmunders- weg. B. en W. stellen een nader onderzoek voor naar de hoegrootheid der kosten en mo gelijkheid tot uitvoering der werkzaamhe den; 5e. H. van Voorst heeft een klacht inge diend over hinder van een bakkerij. Voor al deze adressen wordt volgens prae advies besloten. De vereeuiging Visscherijschool te IJmui den verzoekt om 1000 subsidie. B. en W. stellen voor de subsidie te bepa len op f 1000. De heeren v. d. Does en de heer Sehuitemakèr hebben een amendement in gediend om dit bedrag te bepalen op f 1500. De heer de Boer betoogt de wensch-elijk- heid om aan de school de subsidie jaarlijks te; verzekeren cn nu de subsidie voor twee jaren' te geven. Echter wil de heer de Boer er de bepaling aan verbinden dat in den loop van het jaar het internaat aan de school worde opgeheven. De heer Netscher ziet dc wcnsehelijkheid. niet in om de subsidie te verhoogen lo! 1500, ook niet om de subsidie voor langer dan een jaar te verkenen. Voor dit laatste heeft de Raad indertijd leergeld gegeven. De heer Vermeulen wil er ook niet aan, en moest dan, zooals gevreesd wordt, het be stuur der school er het bijltje dan bij neder, leggen, in Godsnaam dan; dan komt er mis schien eens wat nieuw leven in. En dan moest de gemeente zelf maar een visscherijschool op richten ,dit is veel goedkooper. Da heer Folk voelt ook vee! voor dit laat ste en wil het voorstel doen om voor ,1912 nog f 1000 subsidie te verkenen en voorts niet meer, verder dat do gemeente een onderzoek zzal in-; stellen naar de mogelijkheid cn de wcnsehelijk heid 0111 van gemeentewege een visscherijschool op te richten. Het voorstel De Boer om de subsidie voor: twee jaar- to verkenen wordt verworpen. Het voorstel om het subsidie-bedrag tc bepalen op, f 1500 wordt verworpen, beiden met 7—5 stem men. Het voorstel Falck wordt aangenomen mét (84 stemmen. De vereeuiging „Vooruitgang" te Santpoort verzoekt gebruik te mogen maken van eene gemeentelijke localiteit voor vergaderingen. Voorgesteld wordt daarvoor af te staan van het te houwen gymnastieklokaal voor school F, of het dienstgebouw (politiepost) te Saut- poort. I11 handen van B. en W. ter uitvoering. d. Adres 28 ingezetenen te Santpoort om uitbreiding van het leerplan van School F. Wordt in handen gesteld van B. en W. om praeadvies. 12. Af- en overschrijving, suppletoire begreo- ting, onvoorziene uitgaven. 13. Aanbieding verslagen 1910. Ambachts school Haarlem. Beiden goedgekeurd. 14. Benoeming onderwijzend personeel. De heer Netscher vraagt naar aanleiding van die benoeming een vraag te mogen stellen, in gesloten vergadering. Bij de rondvraag vraagt de heer de Boer we derom eenige inlichtingen omtrent de waterlei- dingkwestk. Welke zijn de plannen van B. en W. Zullen zij nu weer gehoor geven aan de stem van Haarlem, die onderhandelingen wil aanknoopen met de omliggende gemeenten. De Voorzitter zegt 'dat boringen en onder zoekingen nog steeds noodzakelijk zijn, doch eerst moet het advies van deskundigen inge wonnen worden en over de keuze van de des kundigen zijn B'. en W. het nog niet eens. 99 (Naar bet Fransch.) 55.) Deze wederspannigheid versterkte cle vrees van Madeleine. Helaas! Waarom gaf haar broeder zich over aan een liefde zonöer hoop? Meermalen als zij alleen met hem wks, beproefde zij het gesprek op dit terrein re brengen. Maar 'twas verloren moeite! Gil- 'as scheen haar niet in vertrouwen te \vllten hemen en wist altijd het middel te vinden om te ontkomen juist op 't oogenblik, dat zij hem op den man af een vraag wilde stellen. Zou zij dan heen moeten gaan met die twij fel, die haar nog erger pijnigde dan de Ze kerheid het zoude doen? De dag vóór het vertrek was een Zondag. Gindat de bagage in orde gebracht moest borden, gingen zij niet wandelen. De kinde ken zetten zich aan den arbeid met meer vu- 'igen ijver dan wel goed doorzicht, zij pakten «en hoop dingen in, waar ze niets aan haa- 'en en vroegen voortdurend om meer ko?- '®*s, tot grooten schrik van moeder Ger- 'art, Madeleine ging de volle koffers eens .oderzoeken en liet een groot gedeelte van 11 inhoud wederom uitpakken. Maar op zoo'n manier nemen we niets mee, zuchtte Raymonde, we zien er zoo heo- lemaal naar uit, dat we op reis gaan. We gaan toch niet naar een woestijn, zeide Madeleine. Op Kerbanhir ontbreekt niets. Uw kleederen, linnengoed, en de nood zakelijkste hoeken om uw vacantiewerk af te maken, anders hebt ge niets noodig. Terwijl ze hen bezig liet met opnieuw de boel in te pakken, ging zij in de huiskamer waar Gildas was. Hij zat in de vensternis ie lezen. Toen hij zijn zuster zag binnenkomen, sloot hij zijn boek en richtte zich tot haar met zijn ernstigen, bijna melancholischen glimlach, die hem sinds eenigen tijd eigen was geworden. Kijk eens, zeide zij, terwijl ze naast hem ging zitten, Simone heeft mij haar portret gegeven. Vindt je dat het gelijkt? Het lijkt goed, haastte hij zich te zeggen. Je hebt er niet eens naar gekeken, zeide Madeleine op een toon van zacht verwijt. Zij is toch niet zoo onaangenaam om te zien, die aardige Simone. Wie zegt, dat ze onaangenaam is? zeide hij een beetje ongeduldig. Gildas, hernam het meisje, waarom wilt S® 11 w lijden verbergen? Meen je dan, dat ik het niet begrepen heb? Hij opende den mond om te zeggen: „Ik lijd niet", maar de oprechtheid was sterker cn hij zweeg. Dus is het waar? zeide zij zachter, je be mint haar dus? Wat bedoel je? zeide hij een beetie scherp Ik wil je zeggen, dat ik je beklaag, dat wij beiden bestemd zijn om te lijden, mijn jongen. De blik van den jongen man werd zachter, hij probeerde niet meer te ontkennen en ter wijl hij de hand van zijn zuster greep, zeide hij: Meen niet dat ik laf ben. Ik hen alleen een beetje dwaas geweestin het begin. Ik had geen argwaan. Na mijn terugkeer heeft mijnheer Lïortain mij erg hartelijk be handeldhij noodigde mij aan tafel cn up de thee. Juffrouw Simone nam aan tafel 'de honneurs waar met een buitengewone beval ligheid. Zij was altijd even zacht cn bekoor lijk, behulpzaam voor oude menschen, be minnelijk jegens iedereen. En zij heeft niet die gewone eigenschappen van een wereld- sehe vrouw: zij leert den catechismus aan kleine kleuters, zij bezoekt de zieken en ar men, leidt het koor der congreganisten cn deelt overal de schatten uit van haar geld en haar hart. Ik weet het, zeide Madeleine zacht. Het is waar ook, ik dacht er niet aan, dat je haar evengoed kent als ik. Zij heeft dan ook slechts bewonderaars en vrienden. Ik dacht dat ik ook eenvoudig tot een van twee behoorde. Toen mijn oogen open gingen, was het te laat voor me. Jij alleen hebt mijn zwakheid doorgrond. Grootmoeder bemerkt er mAs vangelukkig. Ik zal mijn hart wel tot zwijgen brengen, en dan zal die won de wel spoedig genezen. Sinds den dag, dat ik het helder inzag, heb ik deuitnoodigingen van d«m beer Liortain steeds afgeslagen onder min of meer aannemelijke voorwendsels. Er wordt nu gesproken van het aanstaande hu welijk van juffrouw Simone met den heer Fernand Delpierre, den zoon van een groo ten Parijschen bankier. Ik wilde, dat het al gebeurd was, dat zou me helpen om spoedig te vergeten. Madeleine omhelsde den armen jongen lang en innig. Zij gevoelde dat elke troost onnuttig zou wezeu. Gildas kende nu haar sympathie, misschien, dat hij, in een oogeu- blik van de bitterste droefheid, een weinig troost zou zoeken in de zusterlijke vriend schap. Beklaag me niet al te zeer, zeide hij mee een pijnlijken glimlach, er zijn wel zwaarder kruisen dan het mijne. God zal me de kracht wel geven het moedig tc dragen. II. Prettige vacantia We zijn er bijna, zeide Madeleine, terwijl ze haar voile omlaag deed. Binnen twee mi* nuten zult ge liooren:„Plovian!" en daar moe ten we uitstappen Raymonde bracht haar 'verwarde haren een beetje in orde en de jongens grepen de bagage. De reis was verrukkelijk geweest, maar toch gevoelden zij behoefte om de beenen, die zoo lang tot werkeloosheid gedoemd waren, weer eens te bewegen en daarom begroetten de kinderen met vreugde het doel van hun reis. Een snerpend gefluit weerklonk door d« lucht, de trein vertraagde zijn gang en stop te. Terwijl Madeleine uitstapte, wierp zij een onrustigen blik op het rijtuig van Kerban hir, bevreesd, dat zij de lange en sombere ge stalte van Judicaël zou zien. Gode zij danl was er alleen Jean-Marie. Deze lachte vriendelijk, terwijl hij zijn ho afnam. Dag, Jean-Marie, zeide Madeleine, ook glimlachend. Ik hoop allen in goede gezond: heid aan te treffen. Allen, ja juffrouw. Wat een aardige fa milie hebt ge meegebracht! Onze kleine mar kies moet nog heel wat bijkomen wil hij cjr hen gelijken. Hij legde de zweep over de paarden, ev>£- wel oppassend, dat hij zo niet raakte. Die beweging was al voldoende voor d> oude volbloeders. Als verjongd gingen zij is flinken draf langs de bochten van het stran?. tot groote vreugde der kinderen, die iederen keer kreten van bewondering uitten als de zee zich in"al haar majesteit aan hnn oogap vertoonde, of zich verborg achter de rotsen Wat is er, Mad? vroeg Raymonde, dV het beven van haar zuster bemerkt had. Zij antwoordde niet. Zij bemerkte op on geveer honderd meter afstand boven op steile rots een onbewegelijke gestalte, in «en mantel gewikkeld en gelijkend op een stand- beeld op voetstuk. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5