"^sTiosfrnrwr" BUITENLAND. Het geheim van den S^eeuwentoren. ö"isTk^ NIEUWS ÜIT DEK OMTREK. Han dSGhaon&n. "feÏÏTlLET O N Sociale Berichten, Mos Hom fólarché Handschoenen. Haarlem—Brussel. Van ons Kantongerecht. NiEUwt HflftRLE/ASCHE COURANT De Amerikaansche telefoon. In Amerika b de telefoon een Manusje-van-alles gewor den. Sterke staaltjes daarvan rtelt een oii- derzoek-commissie, die in o] ..ebt van de Rational Telephone Company hi ingeland, de inrichting van den Amerikaanschen telefoon- heust ging bestudeeren. De commissie stond ever haar bevindingen niet weinig verbluft. Allereerst over de voor zoo'n kiemen prijs aan de telefoonbezitters verstrekte voordee- ieu en geriefelijkheden. Men doet daarginder 'etterlük alles per telefoon. Wie er om draagt, krijgt op het bepaalde uur en gratis 'le beurskoersen thuis; in Chicago worden •10,000 abonné's opgeroepen, om precies den tijd te vernemen, opdat '/ij hun klokken uu horloges gelijk kunnen zetten. Bij de politiële belanghebbende menschen worden op_ hun verzoek over do verkiezingsuitslagen inge licht; de sportmenschen ontvangen de resul taten der wedrennen en de arbeiders of reizi gers, die heel vroeg op reis moeten, behoeven 'leehts het hoofdbureau te waarschuwen, om tijd door de telefoonbel gewekt te worden. In Europa zijn we nog wel ver van zoo'n veelzijdig gebruik verwijderd. Het beloofde land voor voïksvertegsu- k'oardigiag. "Waar zou dat wel andeis zijn dan in Amerika? Oom Sam heeft werkelijk heel wat voor zijn vertegenwoordigers over, alles bij elkaar genomen zeker wel een twaalf aiillioeii gulden, door bezoldigingen en uu- Sosten voor de lieeren. Ieder lid vau den Senaat en Congres krijgt hl de eerste plaats 12,000 dollar; de voorzitter zelfs 19,200 dollar en bovendien nog een auy> teobiel uitsluitend voor eigen gebruik. Maar toet deze, lang niet bekrompen vergoeding is het nog niet afgeloopen. Ieder lid heeft bo vendien recht op 1440 dollars per jaar voor 2eii secretaris. Wanneer hij er dien niet op nahoudt, kan hij het geld in zijn eigen zau steken. Verder krijgt hij voor schrijfbehoef ten enz. 244 dollar en is hij voor al zijn brie- Ven vrijgesteld van porto, wat toch ook wel 'n 50 dollar per jaar beteekent. En met ver goeding van reiskosten is de Amerikaansche Staat zoo vrijgevig, dat een afgevaardigde <iie b.v. in San Francisco woont en vandaar naar Washington reist een afstand van jets meer dan 7500 K.M. daarvoor 600 dol- ]ar ontvangt, terwijl de reis, hoe royaal men het ook aanlegt, op zijn hoogst 195 dollar kost. Maar niet alleen door bun vergoedingen to geld te geven, maar ook op andere manie- ton gedraagt Oom Sam zich vorstelijk tegen over zijn vertegenwoordigers. Onder in het Kapitool is een prachtige win kel ingericht, waarin zij voor weinig geld het fijnste schrijfpapier en de prachtigste schrijf behoeften kunnen krijgen, zelfs aanteeken- hoekjes, handkoffers, messen en kleine zilve- ton voorwerpen voor de schrijftafel zijn er voor hen te koop en zij zien er geen been in om daar voor hun. familie van alles in te «laan. Ieder afgevaardigde beeft een prach tige werkkamer, met een mahoniehouten tohrijftafel en met leer overtrokken stoelen, «en telefoon voor eigen gebruik en zelfs een iraan voor ijswater. Zij zijn er natuurlijk al tijd op uit om telkens weer nieuwe gemakken «r bij te krijgen. Het was bun bijv. te lastig dat ze, om naar 4o bibliotheek van het Congres te komen, een plein over moesten, waar ze, evengoed als gewone menschen, nat werden als het re gende en een kouden neus haalden als het houd was. Dus werd er naar de bibliotheek een tun- lei gebouwd, en omdat het toch ook geen Pretje is vijf minuten door een tunnel te loo ien, werd er nog een tramlijntje gelegd, dat nu juist klaar is. Een gevaarlijke zeereis. Eeu stoutmoe dig zeevaarder, uit New-York. Thomas Day gekeeten, is met twee metgezellen op een mi niatuur-jacht van 5.70 M. lang, de reis over den Atlantischen Oceaan naar Rome begon nen. Vandaar zal hij met zijn notedopje naar Londen varen. Het vaartuigje voert honderd vierkanten meter zeil en wordt door een mo tor van P.K. voortbewogen, ingeval het zeil niet benuttigd kan worden. Day denkt aan één stuk van de Amerikaansche kust tot de A.zorer< door te varen een afstand van 2200 zeemijlen en vervogens van daaruit loor de straat van Gibraltar en de Bonifa- eiusscraat naar Rome te komen. Hij hoopt den heelen tocht in 40 dagen te volbrengen. Loei wordt de onderneming door velen, die geen „stuurlui aan wal zijn", als een groote waaghalzerij beschouwd. Reeds spoedig na- la; het bootje zee gekozen had, stak er een hevige wind op, die het als een kurk op de e- dven deed dansen. Bij stormachtig weer (Naar het Franscli.) H ij was het. Hij had ervoor gezorgd zich ip den weg der kinderen te bevinden en hen Jj® zien vóór zijne meesteressen, zooals hij ook ■tot eerst met Madeleine had willen kennis 'baken. Toen liet rijtuig naderde, nam hij als werk tuigelijk den hoed af. De kinderen beant woordden zijn groet beleefd. Madeleine had ternauwernood kracht even met het hoofü te nikken. Geen spier van Judicaëls geziclit "ewoog, maar zijn scherpe blik doorzocht het Hihiig en bekeek de kleine Bresson terdege. De oudste zuster meende in hem een kwade Senius to zien, daar gekomen om hen te ver vloeken. Met een onbewuste beweging strelc- e zij haar armen uit als om haar dierbare lemen vast aan haar borst te drukken en tol alcius tegen alle gevaar te beschermen. Op dat oogenblik had zij spijt ben te lieb- 11 medegenomen. Was zij niet te overmoè- |S geweest met ben bloot te stellen aan tie h aa(lwilligheid van dien man, die, wijl hij ar baatte, ook hen zou liaten en van wien loopt liet scheepje dan ook het grootste ge vaar. Een gedroomd huwelijk. Een blad te Boedapest vertelt een van die fantastische geschiedenissen uit het werkelijke leven, die de verbeelding van den dichter beschamen. Een jaar of elf geleden deed een zekere Koloszy, die eerst tooneelspeler geweest en later huiseigenaar geworden was, herhaalde lijk aanzoek om de hand van een beeldschoon 18-jarig Joodsch meisje, Malvine Marmor- stein, de dochter van een kleinen koopman uit Boedapest, maar werd telkens afgewezen, omdat hij een christen was en kort daarna trouwde Malvine met een zekeren Caspar, een boekhouder. Koloszy trok het zich zoo aan, dat hij zjch geheel en al van de wereld afzonderde en met niemand meer omging. Hij had zich naar een portret van Malvine, dat hij toevallig in zijn bezit had, in Parijs een beeld van was laten maken en met dat beeld, dat hij met de al lerfijnste kleeren en de kostbaarste sieraden had behangen, woonde hij tien jaar lang na men in een buis naast dat van zijn aangebe dene, als in een gedroomd huwelijk. In den loop der jaren, toen de familie van den boekhouder zich uitbreidde, schafte Koloszy zich, in overeenstemming daarmee, geleide lijk vijf kleine wassen poppen aan en in dien zwijgenden huiselijken kring sleet bij zijn leven. Dezer dagen ontdekte de vrouw, die voor zijn eten zorgde het vreemde geheim, wat liem zoo aangreep, dat hij razend werd en naar een krankzinnigengesticht gebracht moest woi-den, een einde, dat trouwens bij een dergelijke ziekelijke inbeelding geen ver wondering lioeft' te wekken INLICHTINGS-COMMISSTE VAN DE R. K. STUDENTEN-VEREENT GING TE AMSTERDAM. Het bestuur der R. K. Stu-denten-Vereeni- ging „Sanetus Thomas Aquinaste Amster dam geeft aan oudei's voogden en aanstaan de studenten bericht, dat in de v'ereeniging bestaat een permanente Inlichtingë-eommis- sie. Deze stelt zich ten doel o.a. aan de nieuw aankomende RL K. Studenten inlichtingen te geven omtrent kamers, studiehëlangen, vereenigingen enz1. Voor dit jaar is de commissie aldus sa mengesteld O. M. J. F. Geseling Praeses, Keizersgr. 401A. Ml J. F. Micliels Ah. aetis I. Mo reel sestraat 33; F. A. de Sain Ab'. actis II, P. C. ITooftstraat 111: K. C van Berckel, Heerengracht 251G. J. Cb. Claessens, Hee- renmarkt 26A. P. Cornells se. Prinsengr. 732; J. [W1. E. F. Francken, Staten Bol werk 3, HaarlemE. C. E. ML Hamer. O.Z. Voorburgwal 187: JWL B. Jacobs, "NT. Gracht 4, Haarlem; Tb. de Jonge Cohen, [Wetering schans 247E. van Kempen, Keizersgracht 492J. M. M'aeyer, Ceintuuraban 356M. A. J. Muller, Gasfabriek, Haarlemmerweg, E. T. E. ML Eomme, (Wannin gistra at 15Th J. M. A. [Westerwoudit, L'eiascïiegsracht 53. Ziekteverzekering in Noorwegen. In 1850 bestonden er in Noorwegen enkele ziekenkassen, in 1885 was haar aantal gestegen tot 285 met 38.000 leden. Sinds dien tijd is dat werk gestadig met succes voortgezet, zoodat we nu ongeveer 400 kassen tellen met 60.000 leden, en van overheidswege wordt g|een enkelu siiib- Dc toetreding tot die kassen is geheel vrijwillig sïdïe geschonken. Het vraagstuk der verplichte verzekering tegen ziekte heeft, reeds vele jaren groote aandacht genoten, doch eerst in 1909 werd ten deze jpo- sitief resultaat bereikt. Het Storthing nam toen het wetsontwerp in zake de verplichte ziekte verzekering aan en den 3cn Juli a.s. zal deze wet in werking treden. De verzekerde zelf draagt in de premie 6/10 bij, de gemeente 1/10, de werkgever een tiende en de slaat 2/10. Zooals men ziet, wordt dus de premie door ver schillende geïnteresseerden betaald, terwijl de verzekerde de zwaarste lasten draagt. De ge heele wet is gebouwd op den grondslag van het beginsel: hulp aan eigen hulp. Welke personen vallen onder deze wet!? Alle gesalarieerde personen in openbaren of particu lieren. dienst, wier salaris niet meer bedraagt dan 1400 kronen in de steden en 1200 kronen (en. plattelande. De laagste leeftijdsgrens voor Fantik gezegd had, „dat bij tot alles in staat 16?" Als moeder Germart 't geweten hadzg, die zoo bang was! ze zou zeker geeu toestem ming gegeven hebben om to vertrekken. Wie is die persoon? vroeg Noel. Madeleine moest moeite doen om te ant woorden: De opzichter van Kerbanhii Die Judicaël, over wien mijnbeer Lior- tain u dien Zondag sprak, zeide Andre. Geen schoonheid, die man! Hij ziet er zoo onheil spellend uit; je zoudt niets op je gemak zijn, als je hem 's nachts op een afgelegen plaats alleen tegenkwam. Zij lachten alle drie, die zorgelooze kinde ren, die geen woord gelooven van wat *e zeggen. Hun vroolijkheid overwon langzamerhand de zwartgallige gedachten van Madeleine. Nu ze dien vijandigen blik van Judicaël niet meer op zicli voelde rusten, verdwenen haar schrikbeelden evenals de grillige monsters, die we dikwijls in de wolken zien cn die na enkele oogenblikken niet meer zijn. Eindelijk vertoonde zich Kerbanliir, ver guld door de stralen van de ondergaande zon. Zij wees het aan de kinderen, die het blijde toejuichten. De paarden bestegen de helling eii plotse ling kwam Guy uit het struikgewas te voor schijn met de hoed in de hand en als een echte edelman beleefd groetend. Hij stelde zelf aan zijn tantes de nieuw- aangekomenen voor, die door hun liefheid en beleefde maniereu een zeer gupsti gen in-' dei verzekerden is 15 jaar. Men heeft geschat, dat gemiddeld minstens 400.000 personen ver- zekeringsplichtig zullen zijn. Dat is het zesde deel der geheclo bevolking. Behalve de verplichte verzekering laat de wet ook vrij Willige verzekering toe en men ver onderstelt, dat ongeveer 40.000 personen van dat recht zullen gebruik maken. Hierdoor zijn echter de grenzen der wet op de verzekering nog niet bereikt, want ook de vrouwen 'enjkin.- deren der verzekerden (de laatsten tot hun 15e jaar) zullen in de verzekering zijn opgenomen. Daarom zal het totale getal der verzekerden bijna het cijfer van een millioen biereiken, d.i. ongeveer de helft dier bevolking. Welke voordeden zullen de verzekerden ge nieten? De voornaamste zijn de volgende: De verzekerde zelf ontvangt tijdens zijne ziekte tehuis kostelooze geneeskundige behandeling (doch nimmer kosteloos geneesmiddelen )wan- neer de ziekte niet het gevolg is van een ar beidsongeval. Bovendien krijgen zij eene gelde" lijka ondersteuning van 60 pCt. van hun ge middeld dagloon. Zoo'n ondersteuning zal dc zieke kunnen ontvangen gedurende 26 weken, voor ieder afzonderlijk ziektegeval; soms kan die termijn met 13 weken worden verlengd. Deze ondersteuning kan evenwel worden vervangen door geneeskundige behandeling en verpleging in een ziekenhuis. In dat geval ontvangt de zieke zelf geen. geldelijke ondersteuning, doch zijne vrouw en kinderen hebben recht op 59 pCt. van het gemiddeld dagloon van den ver pleegde. Verder voorziet de wet nog in een jbe- grafenisgeld, dat nimmer meer kan bedragen dan 50 kronen, en eene ondersteuning van moe ders gedurende 6 weken na de bevalling. Dit zijn. de voornaamste ondersteuningen waar op de verzekerden kracïitens de wetsbepalingen recht hebben. Ook de vrouwen der verzeker den, alsmede hunne kinderen beneden 15. jaren, hebben het recht om eene kostelooze genees kundige behandeling te genieten. Zooals men begrijpen kan, zijn eenige uit voerige bepalingen vastgesteld om bedrog en mis leiding te voorkomen. Op het. eerste gezicht zal het misschien een gemis in de wet schij nen, dat de zieke niet kosteloos geneesmidde len ontvangt, vooral als men weet welk óver- groot vertrouwen in do geneesmiddelen hier in de minder ontwikkel do klassen van het volk wtadt aangetroffen. Bij nadere overweging zai men echter inzien, dat de wet, door dit (be ginsel aan te nemen, juist het te overmatig gebruik van geneesmiddelen, dat in dit land nog al to zeer voorkomt, wil tegengaan. Wat de geheele hervorming zal kosten, is eene vraag, welke nog niet met zekerheid te beantwoorden is. Eerst na eenige ondervinding te hebben opgedaan, zal men ten deze een )ge- heel overzicht kunnen krijgen. Men heeft ech ter eene schatting gewaagd en deze beloopt 6.640.000 kronen. Daarvan zullen do verzeker den 4.048,000 kronen, de werkgevers 600,000 kro nen, de gemeenten 640.000 kronen, en de Staat 1.328,000 kronen betalen. De jaarlijkrche pre mie voor ie deren verzekerde zal bedragen 15 kronen bij verplichte en 16 kronen bij vrij willige verzekering. Zondagsrust voor kantoorbedienden. Do „Kölnische Vo!kszei:utig!' constateert met voldoening dat de goede gewoonte om aan kan toorbedienden een vacantia te verleenen, meer en meer toeneemt. Men begint in te zien, dat zulk een vaeantie voor de gezondheid, de opgewektheid cn werk kracht vau zoo groot nut h en daardoor 'ten slotte ook aan den arbeid cn de zaak zelve den goede komt. Er zijn natuurlijk ook in Duitschland nog patroons zonder inzicht, die van zulk' een ver lof voor hun ondergeschikten niets wiilen we ten. Soms meenen ze een argument te vinden in het feit, dat zij zeiven ook geen vacantia ne men, maar dan vergeten ze dat het heel iets anders is voor eigen belangen te werken dan voor een ander zijn krachten te offeren. En ook daf... voor hen vaeantie minder nut tig zou zijn. In Oostenrijk is deze zaak wettelijk geregeld; men hoopt dat dit in Duuschland niet noodig wezen. zal. Christelijke Sociale week. De Ned. meldt, dat ift christelijke kringen plannen overwogen worden, om nog dezen na zomer een'christelijke sociale week te organisee- ren, in den geest van de R.Kv sociale rweken. "plaatselijke 'ADJUDANT. Tijdens de afwezigheid van den eersten lui tenant plaatselijke adjudant G. A. J. R. druk maakten op de kasteelbewoners. Deze kinderen zijn mvc gasten, Guy, zei- de de gravin tot haar neefje. Denk er dus om, dat ge lieu 'op alle mogelijke Wijzen ter wille zijt. Wees gerust, tante Eva, zij zullen zich op Kerbankir niet vervelen, antwoordde de kleine markies. f Madeleine aan moeder Germart. Lieve grootmoeder, „Ge hebt zeker gisteren de brieven der kinderen wel ontvangeu. Verwonder er u niet over, dat zij zoo hort waren: ze hebben het zoo druk, dat ze slechts den tijd hebben om een paar regels neer te krabbelen tus- sehen een wandeling cn een groote kinder partij. „Ge zult, in nw toegeeflijkheid, met die briefjes wel tevreden zijn. Ik voor mij zal u schadeloos stellen door een lang praatje. Ik heb er den tijd vóór. Mijn lieve kinderen spe len aan het strand onder mijn oogen en niets staat me in den weg om, terV/ijl ik een waak zaam oog over hen houd, een woordje tot u te richten. „Het bevalt hier toch zoo goed, dat ik weer op mijn droom terugkom ook u met mijn grooten Gildas eens hier te zullen zien. Hij zon er voor eeu tijdje zijn cijfers en klanten en de bestellingen vergeten. Dwaasheid! zegt ge misschien? Ja, voor 't oogenblik. Maar laterwie weet? Misschien zult ge heiden er wel een middel op vinden om ieder jaar een week of drie, vier te komen doorbrengen in eeu of ander klein cn niet te duur plaatsje Rovers, tot 26 'dezer, wordt diens functie waargenomen door den eersten luitenant adjudant D. J. C.. H. Brussen van het 10 reg. inf. alhier. HINDERWET. Ingekomen is een verzoekschrift met de bij lagen van J. Noordeloos, om vergunning tot oprichting van eene koek- en banketbakkerij, in het benedenachtergedeelte van het perceel aan de Leidsche Straat no. 25, waarin zal worden geplaatst een dubbele heeteliiehtoven. Tot op 4 Juli e.k., en wel des voormiddags te kwart vóór 12 uur op het Raadhuis der gemeente zal gelegenheid worden gegeven, om ten over staan van het gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. DF, AUTO-VAL TE BLOEMEND AAL'. Gisteren werd de behandeling! voortgezet der zaak contra DL, beschuldigd te snel te hebben gereden in de gemeente Bloemendaal. Onlangs had D. zich verdedigd voor den kantonrechter door te zeggen dat de snel heidsverordening" in de gemeente Bloemen- daal door 'n raadsbesl. d.d. 2 Maart aan welk besluit de lieer Koolhoven het al- of niet aannemen verbond van zijne benoeming tot tijdelijk wethouder, hui ten werking was gesteld, althans de uitvoering er van was geschorst. Het O. M. eischte thans tegen D. f 5.— boete subs. 2 dagen heehtenisstraf. De heer D. was daar niet mede tevreden, en hij verzocht in deze Zaak ook te hoeren den heer burgemeester van Bloemendaal, en den gewezen tijdelijk-wethouder den heer Koolhoven, alsmede den secretaris der ge meente Bloemendaal, deu heer v. d. Flier. Tevens wilde de delinquent een afschrift doen opvorderen van de notulen der raads vergadering waarin tot de bewuste schor sing der verordening werd besloten, of. ten minste toezegging werd gedaan. Dc kantonrechter zal hierover de volgende week uitspraak doen. Het O. M. Weef bij zijn eisch. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER TANDHEELKUNDE. Voorts eischte het O. M. gisterenmorgen f 200 boete of 20 dagen hechtenis, tegen den 24-jarigen Samuël Swaab wegens onbe voegd uitoefenen der tandheelkunde bij af wezigheid van zijn vader Dr. Swaab. De heer Samuel S.. zo.on van Dr. S., tand arts te Amsterdam., had in Januari 1911 op een kamer in de Kruisstraat een juffrouw twee kiezen getrokken, ofschoon hij niet toe gelaten was tot het uitoefenen der tandheel kunde. Daarna heeft hij het nog meermalen ge daan. De heer S. Jr., beweerde, dat zijn viader aanwezig was bij de operatie en hem .gezegd had, dat hij de twee kiezen moest trekken. Dit werd echter door de getuigen ontkend en ook de rechercheur van Zomeren, die ie strafbare feiten geconstateerd heeft, sprak dat tegen. Mr. Perel uit Amsterdam verdedigde den beid. UITSPRAKEN. Gister werden de navolgende uitspraken gedaanJ. H. R., te Velsen, overtreding Drankwet, f 0.50 boete of 1 d. li.; J. H. en A. van H'., te Schoten, overtreding Jacht wet, f 2 boete of ld. h.H. M. Z., te Haarlem, overtreding [Wapenwet, f 1 boete of 1 d. li.H. M., te Heemstede, en J. B., te Haarlem, overtreding Arbeidswet, 2 maal f 3, boete of 2 maal 1 d.li.P. L'., te Haar lem, overtreding Spoorwet, f 1 boete of 1 d.h. IJ. B., te Schoten, overtreding Leerplichtwet, f 2 boete of 2 d. h.G. van Ete Bever wijk, Straatschenderij, vrijgesproken; R. KL, te Haarlem, en 2 anderen, nachtrumoer f 3 boete of 3 d. h.A. J., te Haarlem, loopen op verboden grond. 2 maal f 3 boete of 2 maal 3 d. h.G. M. v. d. ET., te Haarlem, 5 d. li.; G. P., te Haarlem, en 2 anderen, overtreding Politieverordening Haarlem, f 1 boete of 1 d.h.; A. Z. te Velsen, en 5 an deren, overtreding Politieverordening, Vel sen, f 1 boete o| 1 d. h.,B. S. en J. H. te Haarlem, overtreding Politieverordening Schoten, f 1 boete of 1 d. h.J. hl. B., te Nieuwkoop en 5 anderen, overtreding _vcr- keersverordening Bloemendaal f 2 boete of 1 d. h.J. J. G., en 4 anderen te Zandvoort, overtreding Politieverordening Zandvoort, f 1 boete of 1 d. h.J. S., te Haarlem, en 3 anderen', overtreding Motorverordening aan de luist van den Oceaan. i „Het kan geeu kwaad nu en dan kasteelen J te bouwen in Spanjeof in Bretagne, als men er maar aan denkt, dat ze even kort van duur zijn als het mooie gebouw, door Andre met steonen en zand opgetrokkenge weet het wel? Die bouwkundige bekwaamheden, waarvan hij heel jong al blijken gaf en die zich steeds meer openbaren „Hij maakt daar nu Kerbankir in minia tuur. Er ontbreekt niets aan, geen raam, en geen torentje. Guy staat verbaasd en merkt niet, dat er een golf aankomt, die in een oogenblik dit geheele prachtwerk zal omver gooien. „Het is gebeurd. Terwijl ze het stonden te bewonderen, kwam onverwachts een golf, zoodat van het kleine Kerbankir geen spoor meer over is. Wat een ramp! Daar komen ze als gelieel verslagen, om me dien ramp te vertellen. Ik zal van de gelegenheid gebruik maken om ben te spreken over de ijdelheid en nietigheid der mensclielijke illusies. Ze hebben met ernst en overtuiging naar mij geluisterd en zijn heengegaan oui opnieuw aan hun gebouw te beginnen. „De welwillendheid der dames van Ker bankir ten opzichte van onze lieve kleinen beeft zicli nog geen oogenblik verloochend, zelfs de graviu gewaardigt zich om hen te omhelzen. Ik had zulk een inschikkelijkheid niet durven verwachten. Freule Olivette over laadt hen met lekkernijenals zij langer moesten blijven, zou ik er bang voor worden. „Wat Guy betreft, hij vermaakt zich in hun gezelschap. Huil onverschrokkenheid cn vroo- Haarlemmerliede, f 2 boete of 1 d. KL, en f 10 boete of 4 d. h., J. H. [WL, tc Bever wijk en 11 anderen, overtreding Motor- en Rijwiel Reglement, f 3 boete of 1 d. h., en f 2 boete of 1 d. h. 5 oorts werden er nog 36 personen veroor deeld wegens openbare dronkenschap tot 8 en 5 d. li., f 4 boete of 2 d. h., f 3 boete of 2 d. h., en f 2 boete of 2 d. h. VELSEN. Het Bloemendaalseli Weekblad Men schrijft ons uit Velsen: Het „Bloemendaalsch [Weekblad" onder re dactie van Mr. Piet Tideman geniet een» bijzondere vermaardheid. Volgens bevoegde personen heeft het,,blad zijn enorm succes bijna uitsluitend te dai? ken aan de bijvoeging op de voorpagina Onafhankelijk orgaan voor Neder land. Dat is handig bedacht. Zóó handig zelfs dat alle onafhankelijke personen in Neder land (ën Koloniën) zich op dit bijzondere soort weekblad onmiddellijk hebben geabon neerd Ten minste, de spraakmakende gemeente wil het zoo! Nu zijn er echter ook schepselen die be weren dat Meester Riet nogal vijanden heeft. Dat gelooven wij dadelijk. Er is nog nooit een genie geboren dat zonder vijanden bleef. Frgcs ook Meester Piet niet. Echter is het soms moeilijk vrienden van vijanden te onderscheiden. [Wij hebben hierbij het volgende geval op het oog. Op de leestafel van een der spoorwegsta tions in onze omgeving vonden wij n.l. een nummer van liet Bloemendaalsch [Weekblad, met de bekende bijvoeging: Onafliankelijk orgaan voor Nederland. De onbekende vriend (of vijand) van Meester Piet had echter het woord „Nederland" doorgehaald, en daarvoor geschreven ,.liet Heelal." Dus lazen wijhet Bloemendaalsch [Week blad, onafhankelijkorgaanvoorhet Heelal. Ofschoon sommigen meenen dat een grap penmaker de bewuste verandering aanbracht, zijn er -ook die gelooven dat een der tallooze vrienden van Meester Piet uiting heeft wil len geven aan zijne vereering van den held, die goed en bloed veil heeft voor de onaf hankelijkheid in het algemeen. [Was het een vriend van Meester Piet? IWas het een vijand? [Wie zal het zeggen. Meester Piet misschien HEEMSKERK. Burg. Stand. Getrouwd: J. van der Meij en C. Koper. Geboren: z. van J. Piepers—van Egmond. z. van L. van Roon—Strengs. Overleden: J. Welage, 12 j. E. Adrichem, 73 jaar. ALKMAAR. Burg. Stand. Geboren: 19 Juni. z. van J. de Waard en Neeltje Walch. 20 Juni: z. van George Anderson en Maartje Hellingman. Overleden: 19 Juni. Johanna Elisabeth Muller, wed. Cornelis Johannes Reiziger, 81 jaar. Louis Hanegraaff, 4 jaar. 20 Juni Jan Asjes, 60 j. 'ZANDVOORT. Het Noordzee-Hotel. De badplaats is een hotel rijker geworden, dat wel dc moeite waard is eens wat uitvoerig besproken te wor den. De heer W. H. Driehuijzen toch heeft volgens het ontwerp van den Amsterdam- schen architect J. H. W. Leliman op den Zeeboulevard Paulus Loot alhier een nieuw hotel laten bouwen, dat meer dan voldoet aan de eischen voor een hotel te stellen. Het eigenaardige van dit gebouw is wel, dat het zooveel verschilt van andere hotels, omdat de gedachte heeft voorgezeten er voor namelijk een gezellig tehuis van to maken, en hierin is de bouwmeester alleszins ge slaagd. Tot in de kleinste bijzonderheden is alles door hem ontworpen. Reeds het uitwendige van het hotel maakt een aangenamen indruk, wijl het door zijn mooie vormen, aangename ligging en heer lijke terrassen doet denken aan een groote villa, en het inwendige is hiermede geheel in overeenstemming. Gebroken is met de oude sleur: iedero ka mer is een afzonderlijk geheel en onder de 40 logeerkamers zijn er geen twee die betzelf de zijn, wat meubileering betreft en ook niet lijklieid dwingen hem voortdurend opnieuw J bewondering af. Naar hun voorbeeld wordt bij ook onvermoeibaar cn ik verwacht, dat spoedig zijn wangen even blozend zullen z»;n als die van Raymonde. Met zijn ongedwon genheid als kleine heer en meester, laat nij hun zijn geheele bezitting zien. Het kasteel is reeds tot in alle boeken en gaten onder zocht en zij kennen het beter, dan Gny er twee weken geleden mede op de hoogte was Ieder oogenblik boort men ben door de gar gen en over de trappen springen. „In 't eerst was ik bang, dat dit leven niet aan de dames zou bevallen, daar zij zoo ge woon zijn aan stilte (als mijn leerling alleen is, maakt bij niet meer leven dan een muts;, Maar zij gewennen zich zoo goed aan di# verandering, dat men zou zeggen dat zij' blijde mee zijn. „We hebben reeds verschillende uitstapjes gedaan. Als zij weer thuis zijn, zullen de kin deren u wel spreken over de „Pennmareh en den „Monniksprong", een afgrond tus- schen do aarde en de rots die de „Toorts" ge noemd wordt. In de kerk zijn heel mome vensters en het eigenaardige beeldhouwwerk van dc kroonlijst heeft André in verrukking gebracht. Van binnen hebben wij het man nieren beeld van den Heiligen Joannes I*-* wonderd dat, naar men zegt, wegge baal l te uit de kapel van dc Tempeliers te Kérity. „Van de „Pennmarch" zijn wij naar „Pent l'Abbé" gegaan, waar de vrouwen nauwte mutsen dragen, vol borduurwerk, de „bi gov don", wnnraau zi,i haar naam danken. (Wordt vervolgd I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5