BUIT EN LAN D. BINNENLAND. SMen-Generaal. Sociale Berichten. Sport en Wedstrijden De EuropesscSie rondvlucht Kerknieuws. Gewissere stukken OVERZICHT. De geheele wereld staart zich blind op de allesovertreffende praal 'der kroningsplech- tigheden in ENGELAND. De correspondent van de ,,Msb." geeft het volgende relaas van de plechtigheid van gisteren: Heel in de vroegte was het al een gewel dige woeling van raenschen. De uitgebreide maatregelen door de politie genomen bleken uitstekendgeregeld zag ik overal de raen schen optrekken en als soms de aandrang te groot werd, werden de poorten in verschil lende straten opgericht gesloten. Het verkeer voor voertuigen was al heel vroeg gestremd. In de buurt van de Horseguards hoorde ik om bij vieren kanonschoten lossen om den kroningsdag zeker te verwelkomen. Het is gelukkig geen al te slechts weer; regen en zonneschijn wisselen elkaar af. Mijn plaats was voor het Gwvdyrhouse een van de officieele regeeringsgebouwen op [Whitehall, waar 't een indrukwekkend ge zicht was over de breede straat, achter de witte zuilen met gulden beelden door gr oen- kransen verbonden, afgezet door dubbele rijen koloniale troepen met witte, helmen. Daarachter een zwarte opeengepakte drom volk, nn en dan een glibberig nat-glim- mend dak van parapluies er boven uit. Voor alle ramen en kozijnen en tot hoog op de daken nieuwsgierigen. Om kwart voor elf gaven kanonschoten het teeken. dat de koning het paleis verliet. Heeds spoedig daarna was het eerste deel van den stoet in het gezicht. In drie deel en trok hij voorbij. Na een troep trompetters en een eseadron life guards met eeu vroo- lijk-schetterend muziekkorps, gingen veer tien hofrijtuigen met lakeien op den bok, waarin de leden der koninklijke familie en de vertegenwoordigers van vreemde landen. Dan volgde een regiment horse guards met vier prachtige hofrijtuigen, waarin de prins van [Wales en nog .enkele leden der koninklijke familie, gevolgd door het overige deel van het hegeleidend regiment. Daarna- volgde de king's bargemaster en de 12 watermen, met de talrijke aides de camp van den koning in schitterende unifor men. de maarschalken en ridders. In den zon neschijn was het een schitterend kleuren spel van wonderlijke pracht. Een lange stoet ruiters, waaronder een af- deeling Indische troepen, gingen het ko ninklijk gala-rijtuig onmiddellijk vooraf. Het werd getrokken door acht paarden door la keien geleid: de koning en koningin waren in hun schitterende staatsiekleed er en duide lijk door de glazen wanden te zien. Achter het rijtuig, door officieren geës corteerd, werd de koninklijke vlag gedra gen en reed lord Kitchener. Dan volgden nog enkele aides de camp, ridders en eenige escadrons huzaren. De stoet was niet zoo lang en zoo schitte rend als bij de begrafenis van koning Ed ward, maar nu gaf de geestdrift van het volk er een heel bijzonder karakter aan. De geestdrift was onbeschrijfelijk: men wuifde en zwaaide en juichte; het Was een geweldig enthousiasme. De plechtigheid der kroning duurde onge veer twee uurom twaalf uur verkondigden kanonschoten, dat de kroning had plaats ge had. Om 1 uur ongeveer reed de stoet terug. Het koninklijke gale-rijtuig reed nu meer vooraan, wederom door bruisende en onbe schrijfelijke geestdrift ontvangen, dan volg de de koninklijke familie en de buitenland- sche vertegenwoordigers kwamen achteraan. Reuter meldt nog het volgende d.d. gister middag Bij de opkomst der zon gaven de kanonnen in het Koninklijk park van den Tower sa luutschoten. Nu is het droog efi veelbelo vend weer. Tegen 4 uur in den morgen loste de batte rij van Hyde-park 21 kanonschoten. De citv stroomde vol met toeschouwers uit de voorsteden. Den geheelen nae.it heerschte een ongekende drukte aan de sta tions. Vijftig duizend man troepen hebben den weg dien de stoet zal nemen, afgezet. Het weer is betrokken maar droog en koel men verwacht eenigen wind en enkele buien. Te half zeven zijn de groote deuren der [Westminster-Abbey geopend. Te half negen was overal het verkeer reeds gestremd. Te 9 uur kwam een uitgelezen gezelschap in de Abbey bijeen om de majesteiten op te wachten. Het bestond uit circa 7000 perso nen. waaronder ongeveer 40 leden der Ko ninklijke familie van Engeland, 200 ver tegenwoordigers van het buitenland, 220 le den van het corps diplomatique, 1000 pairs en pairesses, 900 leden van het parlement met hun dames, 800 vertegenwoordigers van de Koloniën en dominions. Tegen half tien vertrok de stoet van prin sen en buitenlandsche vertegenwoordigers van het paleis. De stoet bestond uit- 14 Tijtuigen en werd geëscorteerd door de ko ninklijke horse-guards, overal eerbiedig ge groet. Te tien uren verliet de stoet van den prins van [Wales het Buckingham-paleis, luide toe gejuicht door de menigte. Een en twintig kanonschoten kondigden het vertrek aan de majesteiten uit het pa leis. Aan het hoofd der „procession" gingen dc koninklijke schenkers, achter hen volgden de aides-de-camp des konings. Dan kwamen de opper-generaals, waaronder sir Evelyn IWood, de lords Grenfell en Roberts, de sirs Hamilton en John French. De hoera's begin nen en zwellen gaandeweg aan als de statie- koets der majesteiten, door 8 witte paarden getrokken nader komt. Achter het koninklijk rijtuig volgt de standaard en dan lord Kitehe- ner, de hertog van Connaught, de prinsen Arthur v. Connaught en Louis van Batten- berg, de hertog van Teek en de prins van Sleeswijk-Hoistein. Alle drie de stoeten werden luide toege juicht langs den weg. Bij het vertrek van den eersten viel een fijne regen, zoodat men ternauwernood eenig buitenlandsch vertegen woordiger kon onderscheiden, daar de rijtui gen gesloten waren. Toen de stoet des konings afreed stortre gende het geweldigmaar de zon drong door de wolken toen 4e koninklijke staatsiekoets aan de Mall was gekomen. Nu barstte een zoo uitbundig gejuich los, dat het geluid tot Hyde-park doordrong. Een en zestig kanonschoten kondigden even voor elf uur de aankomst der majestei ten in de abbey aan. Herauten' dragen de standaar van Enge land, Schotland, Ierland en het Yereenigd Koninkrijk. Daarop .volgden de standaards van Canada1, Indië, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika, gedragen door vroegere on derkoningen of gouverneurs dier kolonies. De Koningin tornt het eerst de kerk binnen. H. 'ML draagt een wit satijnen japon, ge borduurd in goud, met rozen, distels, kla verbladen, de ster en de lotus van Indië. Voor den Koning gaan de edelen die de Regalia dragen. De Koning, in kroningsge waad, draagt den halsketting van den Kou senband en den staatsiemaïitel. De optocht vulde het geheele schip der kerk. De toejuichingen waren zoo krachtig, dat zij het gebulder van de kannonnen in Hyde Park verdoofden. De Koning en de Koningin knielden en de den een gebed, alvorens plaats te nemen. De aartsbisschop van Canterbury, vergezeld door den Lord Kanselier, de Lord High Con stable, de Earl-Marshall, en de wapenkoning van de orde van den Kousenhand, stelt den koning aan de verzamelde menigte voor, zeg gende: „Ik stel u voor Koning George, de onbe twiste koning van dit koninkrijk. Zijt gij al len die gekomen zijt om hem hulde te bren-' gen, daartoe bereid?' Trompetgeschal weerklonk en duizenden herhaalden luide den kreet: „God save king George!" Daarna begon het religieuse gedeelte van de plechtigheid, en vervolgens het symbo- lieke gedeelte. Gekleed met de emblemata van de koninklijke waardigheid plaatste de Koning zich op den troon om gkroond te werden. Nadat de aartsbisschop een gebed heeft verricht, wordt de koninklijke kroon ge bracht en den koning op het hoofd gezet. Op hetzelfde oogenblik zetten de peers en wa penkoningen eveneens hunne kronen op. De aanwezigen jubelen: „God save the King!" De trompetten schallen, de groote kanon nen van den Tower en de batterijen in Hyde Park lossen salvo's, alle klokken van alle karken luiden. Toen de klokken het oogenblik aangaven, dat de Koning gekroond werd, begon het volk, rondom de Abbey staande, te zingen: „God save the King!", wat werd overgenomen door de menigte, die langs Whitehall ge staard stond. Daarna ging men over tot de kroning der koningin. Terwiil de koningin geknield lag, hielden 4 hertoginnen de prachtige troonhe mel boven haar hoofd. De aartsbisschop zette haar daarna de kroon met den fonkelenden Koh-i-Noor op, waarbii de prinsessen en pee ressen ook haar kroontje opzetten. Dan kreeg de koningin in de eene hand den scepter en in de andere den ivoren staf en ging zij naast den koning zitten. Vervolgens brachten de koning en de ko ningin hun offerande, bestaande nit een al taarkleed en een klomp baar goud van een pond. Het koor viel nu in met een Te Deum. Om 1.30 was de plechtigheid afgeloopen, die diepen indruk op mij gemaakt heeft en waarvan de herinnering bewaard zal blijven in het geheugen van allen, die het voorrecht hadden haar hij te wonen." Toen de koning en de koningin buiten kwamen, steeg uit de menigte een daverend gejuich op. Hunne Majesteiten keerden om 2.15 ten paleize terug. Eiffele minuten na den terugkeer ten pa leize verschenen hunne majesteiten in kro ningsgewaad op het halkon van het paleis. Het volle bracht hen een donderende ovatie. De koning en de koningin dineerden des avonds intiem in Buckingham Palace met de koninklijke familie en de vreemde vertegen woordigers, voor zoover die in het paleis lo geereu. De stad straalde des avonds in een zee van electrisch licht. Het leek wel helder dag in de straten. Alle wijken zijn geïllumineerd. Duizenden Engelsche rozen schitteren voor de gevels van clubs, groote handelsinstellin gen, openbare gebouwen, de Bank of Eng land, Mansion House etc. Overal zingt men „God save the King!", kronen en portretten van H. H. M. M„ ziet men overal in de licht lijnen. Om tien nnr ontstak men 2000 vreugde vuren; de lijn dier vuren strekt zich uit van Jobnogroats in Noord-Schotland tot Lands- end in Zuid-Cornwales. De internationale zeeliedenstaking. De dagbladen te Southampton meenen, dat de vooruitzichten voor een beëindiging van de staking vrij goed zijn. De stuwadoors heb ben het werk weder opgevat in afwachting van de inwilliging van hun eischen, waar over geconfereerd wordt. De White Star lijn heeft dezelfde voorwaarden aan haar beman ningen te Southampton aangeboden als die te Liverpool door de stakers zijn aanvaard. Reuter seint nit Antwerpen dd. gisteren: Drie shippingmasters van de voornaam ste Engelsche lijnen bezochten de haven en lieten den burgemeester weten, dat zij de loonen der zeelieden niet zonden inkorten en dat de reederijen een maandelijksche verhoo ging van 10 shilling toestaan. De leiders van de zeelieden-syndicaten verklaarden tevre den te zijn met de nieuwe voorwaarden. Ten gevolge van deze overdfenkomst voorziet men, dat de Belgische reederijen eveneens tot een overeenkomst zullen hesluiten en dat het ein de van de staking nabij is. Uit Southampton wordt gemeld: „De Union-Castle Company" deelt mede, dat de staking harer zeelieden is geëindigd. Zij hebben thans de voorstellen aanvaard, welke zij den vorigen Maandag hebben ver worpen. AUDIëNTIES. De gewone audiënties van de ministers van buitenlandsche zaken, marine, waterstaat en koloniën zullen heden niet plaats hebben. DE UTRECHTSCHE LUSTRUMFEESTEN. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens op Vrijdag 30 Juni, met de Vorstin van Bent- heim en den Hertog en Hertogin van Co- burg, het openlucht-natuurspel te Utrecht bij te wonen. DE BERNER CONVENTIE. De Eerste Kamer heeft gistermorgen zon der hoofdelijke stemming aangenomen het voorbehoud tot de toetreding van Nederland tot de Berner Conventie. De Minister van Buitenlandsche Zaken verklaarde, dat de Regeering voornemens is toe te treden zes maanden nadat de nieuwe Auteurswet zal zijn ingediend bij de Tweede Kamer. Het ontwerp voor die auteurswet zal eerstdaags den Raad van State bereiken. EVENREDIGE VERTEGENWOORDIGING. Onder dezen titel beschrijft de correspon dent van het liberale Handelsblad te 01- denzaal het volgende: De R. K. Kiesvereniging Recht en Plicht te Oldenzaal heeft op loffelijke wijze de door haar gehuldigde idéé van evenredige verte genwoordiging bij de eandidaatstelling van zes personen voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing in practijk gebracht. Zij stelde voor de zes vacante plaatsen vier Katholieke en twee liberale candidaten. Daar ongetwijfeld dit zestal bij enkele eandidaatstelling verko zen zal verklaard worden, wordt de verhou ding van 't aantal Katholieken tot dat der andersdenkenden in den Raad dier gemeente als 103, welke cijfers een juiste verhouding van Katholieken en niet-Katholieken in de gemeente aangeven. Daar kunnen de Haarlemsche Vrijzinnigen nog wel eens een lesje aannemen! PEST OP JAVA. Bij het department van koloniën is ont vangen het volgende telegram van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië, dd. 21 dezer, betreffende pestgevallen op Java: Afdeeling Malaiig: gisteren vijf gevallen, waaronder drie dooden. Van de lijders van vorige dagen overleed er nog een. Kediri: geen gevallen. De lijder van 18 dezer is overleden. Oppassen! Naar wij vernemen zijn een 4-tal personen, wonende in de Witte de With- straat te 's Gravenhage, deze week ernstig ongesteld geworden na het gebruik van vleeseh, dat bij onderzoek afkomstig bleek van een zieke koe. Men passe op in dezen tijd! Vergeten. Er is hij het openhaar slacht huis te 's Gravenhage ook een ijsfabriek ge maakt. Maar men heeft vergeten er ook een bergplaats voor ijs hij te maken. Die zal nu eerstdaags worden aanbesteed. Ongelukken. Woensdag sloeg te Gelder- malsen een paard, bestuurd door G. J. van Soelen, op hol. De voerman raakte onder den zwaar geladen wagen en bekwam zulke kneu zingen, dat zijn overbrenging naar het zie kenhuis te Utrecht noodig geoordeeld werd. Na aankomst is hij overleden. EERSTE KAMER. Berner Conventie. Eerst bracht de voorzitter hulde aan den afgetreden senator de heer K. Welt. Na goedkeuring van eenige kleinere ont werpen kwam het wetsontwerp betrekkelijk de toetreding AoA do Berner OonTcutie atxix de orde. De heer Franssen wees op de noodzakelijk heid om dan ook de wet op 't auteursrecht te wijzigen. Nadat de Minister van Binnenl. Zaken geantwoord had, werd, na repliek, het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Kamer is daarna uiteengegaan, mis schien tot uiterlijk de tweede week van Juli. TWEEDE KAMER. Ziekteverzekering. Nadat de heer Seheurer zijn maidenspeech had gehouden, waarin spr. zeide niet te kun nen begrijpen, waarom de regeering opziet tegen de verantwoordelijkheid van een vol ledige geneeskundige behandeling, kwam de minister aan 't woord, om in een knappe rede, de scheiding van verplichte verzeke ring van uitkeering van ziekengeld en de zorg voor geneeskundige hulp op degelijke en afdoende wijze te verdedigen. Zijn argumen ten waren in staat om menigeen tot zijn denk beeld over te halen. Hij sloeg de heeren Duys en Patijn 't argu ment uit de hand dat er een communis opinio zou bestaan omtrent de wenschelijkheid van samenkoppeling van ziekengeld en zieken verzorging. Ofschoon de minister niet geweken is voor egoïstische eischen van geneesheeren, gaat hij toch wel uit den weg voor geldige bezwaren van verstandige mensehen. De minister wil de bestaande ziekenver zorging behouden, terwijl hij de gebreken, die eraan kleven, zooveel mogelijk zal trach ten weg te nemen, want verplichte verzeke ring zou weer zware lasten opleggen aan de arbeiders. Zeer sterk stond de Minister, waar hij als argument tegen samenkoppeling aanvoerde den noodtoestand, welke in tal van streken ten plattenlande bestaat door gebrek aan ge neesheeren (In Limburg zijn van de 123 ge meenten 95 zonder geneesheer en treft men 1 geneesheer per 5835 inwoners aan). Het is toch onmogelijk de verantwoordelijkheid voor ziektebehandeling in zulke streken te leggen op de ziekenkassen, die nooit die behande ling zouden kunnen betalen. Ook de overige bezwaren tegen zijn ont werp, wist de minister afdoende te weerleg gen, zoodat de heer Nolens dan ook gerust kon verklaren, dat zijne practische bezwaren nu nog zeer waren verminderd. De heer de Geer verwierp nog met kracht de beschuldiging van politiek gescharrel; hij zou met eenige politieke vrienden voor stem men. Wijziging der wet tot regeling van het lager onderwijs. In haar eindverslag zegt de commissie van rapp. met leedwezen gezien te hebben dat de minister meent bezwaar te moeten maken tegen do voldoening aan een in het Voorl. Verslag geuit verlangen nl. om opgave te mogen ontvangen van het aanfal leerkrach ten aan en van het aantal leerlingen op de gesubsidieerde bijzonder en de openbare scholen in de jaren van 1891 tot en met 1909. De commissie dringt nogmaals op die opgave aan en acht voorts de mondelinge behande ling van het wetsontwerp voldoende voorbe reid. De staking der Zeelieden. Gisterennamiddag zijn te AMSTERDAM de stakende zeelieden in huishoudelijke ver gadering bijeengekomen in de Geelvinck. Na afloop maakten een tweehonderdtal hunner gezamenlijk eeu wandeling door de stad, langs Rokin en Damrak. Verschillende stoomschepen zijn gisteren van Amsterdam kunnen vertrekken. Des morgens waren een dertiental Chineezen aan gekomen om als machinepersonel dienst te doen. Nog meerderen zullen volgen. De „Koningin Wilhelmina" van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland" is gisteren middag te half twee naar de reede van Spit- head vertrokken. Zooals men weet, heeft de Maatschappij dit mailstoomschip uitgerust om de passagiers in de gelegenheid te stellen de vlootrevue, die ter gelegenheid der kro ning van koning George V van Engeland wordt gehouden, gade te slaan. De waterschout te ROTTERDAM verklaar de dat 't personeel, dat sedert de staking is aangemonsterd, van niet minder gehalte is dan 't persooneel, dat in gewone tijden wordt gemonsterd. Bijna allen zijn „volop" beva ren" mauneu, uitgezonderd zeer enkelen, die als tremmer zijn gemonsterd. De waterschout deelde verder mede, dat de staking in hoofdzaak onder de jonge arbeids krachten bijval vindt. Het oudere personeel, met name van de Holland-Amerika-lijn en van de Rotterdamsehe Lloyd had hem ver zekerd geen grieven tegen hunne maatschap pijen te hebben. Zij erkenden goed behandeld te worden, doch niet te durven monsteren, omdat de jongeren hun vrees aanjagen. De waterschout is dan ook overtuigd, dat het aantal werkwilligen belangrijk grooter is, dan dat der stakingslustigen. Op een door ongeveer 2000 bootwerkers te AMSTERDAM bijgewoonde vergadering uit geschreven door de bootwerkersvereeniging Recht en Plicht te Amsterdam is gisteravond een motie aangenomen, waarin de bootwer kers in verband met de actie van zeelieden en havenarbeiders voor bun respectievelijke eischen en met de samenwerking tusschen de besturen hunner organisatie bun volle ver trouwen in Recht en Plicht uitspreken. De vergadering gaf het bestuur volmacht de bootwerkers tot daadwerkelijk optreden op te roepen, zoodra het zulks noodig oor deelt. WIJNMALEN. En nu over Wijnmalen. Waar was, waar bleef onze Nederlandsche vlieger, op wien we zoo trots zijn? Die vraag ging gisteren den heelen dag in Soesterberg van mond tot mond, en hoe later het werd, des te angstiger werd de stemming. Om half vier gisterenmiddag hoorden we op het vliegveld, dat Wijnmalen en de anderen te Luik om 6 uur zouden opstijgen: tot 8 uur was het dus wachten, wachten "Eix fr ister en avond +.l<vr» rvr»a Soesterberg"een telegram, dat we vanoch tend vroeg al per bulletin in de stad hebben be kend gemaakt: „Wijnmalen is om 9 uur 8 mi nuten onder onbedaarlijk gejubel en een alge- eene zucht van verlichting op het vliegveld ge land". Inderdaad De Hollandsche vlieger heeft pech gehad, maar toch kon hij eenige minuten voor sluiting der controle die om 9 uur Greenwich (9.20) ge schiedt, nog geclassificeerd worden. Het verhaal van zijn komst op het vliegveld is inderdaad pakkend. De „Tel."-correspondent verhaalt ervan: Tegen achten werd na lang wachten aan den oostelijlcen hemel een tweedekker gezien, kort gevolgd door een tweede. Dat was een zeldzaam schoon gezicht; prachtig zwevende, volgden beide biplans elkaar op een hoogte van 500 a G00 M. De vuren werden ontstoken en twee vuurpijlen werden gelanceerd en onder ontzet tend enthousiasme vloog het eerst Renaux met zijn passagier Senoques tusschen de derde en tweede rang en coupeerde om 7 uur 44 min. 17 en één-vijfde sec. de eindstreep, waarna hij nog een rondje toegaf. Vlak daarop arriveerde Ta buteau. Om 7 uur 46 min. 17 en twee-vijfde sec. wer den de aviateurs geweldig toegejuicht en be kranst. En toen was liet wachten op Wijnmalen. Nog nimmer is een sportmanifestatie in ons land schitterender geëindigd als deze eerste in ternationale vliegdag in Nederland, n.l. de Eu- ropeesche rondvlucht. Nadat Renaux en Tabu- teau waren binnengekomen, dreigde het een droevig einde te zullen worden, want, in stilte weliswaar, doch langzaam werd het een pu bliek geheim: „er was iets gebeurd met Wijn malen". Het was een ieder aan te zien, dat er iets niet in den haak was. Men mompelde, men deed gejaagd, men fluisterde. Het werd 8 uur, het werd half negen en de duisternis trad in. Daar bracht Verschaeven, de Belg, z'n twee dekker naar buiten. Diens voornemen was het, Wijnmalen te gaan zoeken. De nacht trad ech ter schielijk in en "Verschaeven daalde na een mooie rondvlucht van 12 minuten. Om kwart voor negenen hadden we bereids een auto ge- piaaid, om ons te voeren naar het terrein, waar Wijnmalen dan zou zijn gestrand. We telefo neerden links en rechts. De A. N. W. B.-verte- genwoordiger, de ijverige heer L. J. Lugard, deed hetzelfde. Nog meerdere bronnen werden bewerkt, om maar iets te weten te komen, doch telkens luidde liet antwoord: „Na Grave niets meer van hem gehoord". Daar zaten we nu. Behalve de gewone vuren, was men juist bezig fakkels te ontsteken, toen luid gejuich op den 2en en 3en rang opsteeg. Men dacht aan een relletje. Men vond het flauw, nu te jellen. An deren weer dachten, dat zij daar ginds de ver lichting zoo aardig- vonden, maar het gejoel duurde voort, en duidelijk zag men het gewuif met hoeden en zakdoeken. Die menschen van daarginds wisten wel waarom zij juichten. Zn waren op hun post geweest, want in N.-O. rich ting' naderde een biplaan en het kon niet an ders, of liet moest en zou.Wijnmalen zijn. Eindelijk bereikten dc juichkreten het paddock waar men alle deftigheid liet varen en danste van vreugde. Het restaurant liep leeg. Daar daalde de biplaan. Het was nacht. Met een eleganten, hem geheel eigen draai krijgt Wijnmalen ter hoogte van den len rang contact met den grond. Dan volgt een schier niet te beschrijven scène. Den geheelen dag is de baan vrijgeble ven. Politie en huzaren te paard, de rijksveld- wacht zelf heeft alle* afgezet, het kon geen lis- sy-, geen Vincennes-schandaal worden, maar nu plots alle vrees in vreugde is veranderd, ge raken ook de Hollandsche naturen in lichte- laaie. Men heeft maling aan organisatie of af zetting. Alle cordons en hekken worden verbro ken. Men liolt het vliegterrein op: officials, persmenschen, toeschouwers van 'alle rangen, duizenden. Reeds staat Wijnmalen rechtop in z'n machine. Honderden stormen op hem af, til len hem in de lucht, en dan begint de tusschen- lioofdstriomftocht. Men juicht, men zingt, da mes stormen op onzen Henri toe, omhelzen hem, bloemen worden aangedragen. Iedereen wil hem de hand drukken. Aan de hulde en het ge juich komt schier geen einde. Wijnmalen is zichtbaar aangedaan. In z'n hangar zingt men in koor 't: „Lang zal hij leven". Dames en hee ren verdringen zich om hem heen. Een half uur duurde deze ovatie! Wat Wijnmalen vertelt! „Vervloekte pech! Ik heb 'n motor, die niet loopt, die telkens stilstaat, die hapert. In Mour- melon liep alles prachtig. Henry Earman lieeft er alle zorg aan besteed en ik kan vast 120 K.M. per uur halen. Het ding wil niet trekken. Ik vertrouw dit zaakje niet. Ik geloof, dat het geen zuiver spel is. Ik heb daarvoor natuurlijk geen bewijzen. Intusschen ben ik de dupe. Zon dag haalde ik het tot Mezières. Toen stond de motor stil, en wat ik er aan deed. hij vertikte het. Dat kostte mij 18 uur. Gisteren in de étape LuikSpa—Luik lekt eerst m'n benzine-reservoir, dan weigert de mo tor weer te trekken; eindelijk gaat-ie, maar welk een miserabele organisatie! Ik moest om een paal vliegen en zag niemand, en zoo ver dwaalde ik, daar ik meende, 'n betere boei te zullen ontdekken. Vanochtend was ik om 2 uur weer op de been, maar de laatste dagen doet 't niets anders dan waaien. Na de tweede étape te hebben volbracht, wilde ik om 8 uur van morgen naar Soesterberg starten, doch daar zie ik de eersten in den wind wegvliegen, met levensgevaar. Daar zie ik Amerigo eapoteeren. Ik schrik me dood en ga onthutst naar m'n ho tel rusten. Ik ben om zes uur zoowat uit Luik weggevlogen en wilde in m'n eigen land toch ook nog op den eersten dag aankomen. Tot Venlo ging het zoo, zoodaarna ook nog. Ik loop te Grave op Tabuteau en Renaux in, vlieg 500 M. hooger dan zij en zit nog maar 300 me ter achter hen. We vliegen over Grave en ik zal voorbijloopen, dochdaar slaat de motor niet meer aan en ik moet bij Druten landen. Twee automobilisten snellen mij te hulp. Ik verander m'n bougies, sla den motor aan, kort om ik verspeel een uur. Daarna heeft mijn mo tor nog driemaal stilgestaan. Aangezien ik volle -fcocli Wfcor -wil roitcgon-iroordig«m rh die Europeesche circuit, gaat deze motor er morgen uit en zal ik m'n reserve gaan pro- beeren. M'n zes monteurs moeten morgen den geheelen dag werken, maar ik zal vóór het ein de der laatste étape toonen, dat mijn naam is Henri Wijnmalen." Terwijl ik dit dictaat persklaar maak in liet restaurant, waar Wijnmalen bij zijn binnen komst op 'n geweldig enthousiaste wijze weder om gehuldigd is, en de eerewijn is rondgegaan, daar ontdek ik, bij het eindigen van dit tele gram naar het bureau gaand, waar de steeds ijverige ambtenaren voortdurend in de weer blijven, Henri Wijnmalen, den held van den avond, in slaap op de trap, leidend naar het restaurant. Stilletjes was hij naar buiten ge slopen, ten einde z'n vrouw, die hem per auto volgde, af te wachten, en kinderlijk was hij on der zeil geraakt, de kranige, ons zoo sympa thieke vlieger Vandaag in het vliegkamp. Vandaag beginnen om twee uur de groote wedstrijden: snelheids-, hoogte-, cstafettewed- strijd, ballonopstijgingen, enz. Een paar vlie gers werden vanochtend nog verwachtwij ver wijzen voor eventueele berichten van een onzer correspondenten, die in het journalistenkamp op het vliegveld den nacht doorbracht, naar de „Nagekomen Berichten". Dc officiëele classificatie. De classificatie over het derde wegvak (Luik Soesterberg) is tot heden: 1. Gibert, 2 uur 4 min. 25 twee-vijfde sec. 2. Garros, 2 uur 10 min. 21 één-viifde sec. 3. Vidart, 2 uur 17 min. 29 drie-vijfde sec. 4. Beaumont, 2 uur 21 min. 4 drie-vijfde sec. 5. Weyman, 2 uur 21 min. 12 drie-vijfde sec. 6. Kimmerling, 2 uur 35 min. 38 sec. 7. Train, 3 uur 29 in. 48 twee-vijfde sec. 8. Tabuteau, 10 uur 55 min. 17 twee-vijfde s. 9. Renaux, 11 uur 23 min. 57 twee-vijfde sec. 10. Wijnmalen, 11 uur 58 min. 52 twee-vijfde seconde. De classificatie over den heelen weg van Pa rijs uit tot Soesterberg (600 K.M.) is, voor zoo-- ver bekend: Vidart, G uur 14 min. 30 twee-vijfde sec. Beaumont, 7 uur 48 min. 36 één-vijfde sec. Garros, 9 uur 24 min. 59 twee-vijfde sec. Weymann, 10 uur 8 min. 16 sec. Gibert, 29 uur 3 min. 36 vier-vijfde sec. Renaux 29 uur 24 min. 21 twee-vijfde sec. Kimmerling 35 uur 24 min. 47 sec. Train, 49 uur 45 min. 2 sec. Wijnmalen, 56 uur 59 min. twee-vijfde sec. Tabuteau, 57 uur 9 min. 46 twee-vijfde sec. Pater B. van Otterdijk. Het overlijden wordt gemeld van den Zeer Eerwaarden Pater B. van Otterdijk O. P. pastoor van St. Willcbrord op Curacao. Pastoor C. J. Juffermans. De toestand van Pastoor C. J. Juffermans te Weesp is nog zeer ernstig. Het hart is erg zwak, een long is geheel gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2