TWEEDE BLAD NIEUWS Uil DEN dïBEK. STADSNIEUWS. BiNNENLAND. Sport en Wedstrijden Letteren en Kunst Hantis&ho&n&n. Me! geheim van den leeuwentoren. ös Eurspeesohs rondvlucht Ë&m iiii llai*ciié fi@¥S"llS5 Haarlem—Brussel. VRIJDAG 23 JUflï 1981. eitze e^eenfisank. zanbvoort. FEU I L LE TON; NIEUWE HAAKLEmSCNE COURANT ROOD-EN-WIT. De N. R. Crt, schrijft: De bekende Haarlemsebe cricketclub Koou- en-Wit heeft beden 30 jaar bestaan- De ver- leniging werd opgericht den 22sten Juni 1881. Zij raag terugzien op c-en roemrijk verleden. Niet enkel heeft zij zich in de ca. twintig jaren dat de Nederlandsehe eerste klasse competitie in haar huidigen vorm bestaat, dikwijls een eerste en veelal een eervolle plaats op do ranglijst weten te veroveren; maar ook wist zij door haar voortdurend streven naar verbetering der cricket-terrei nen en door haar aanmoediging van t cric ket-onderwijs door Engelscbe beroepsspelers, en'het organiseeren of op andere wijze steu nen van internationale cricketontmoetingen de populariteit van het spel hier te lande te doen toenemen en het peil van liet cricket ten onzent te verlioogen. De positie die E. en W. lieden ten dage in dc Nederlandsehe sportwereld inneemt, dankt dc club in do eerste plaats aan de onverzwakte bemoeiin gen en de talentvolle en geestdriftige leiding van C. M. Pleyte d'Ailly, C. J. Posthuma en L. H. Koolhoven, maar ook aan de liberali teit van welgezinde en vermogende belang stellenden als jlir. Boreel van Hogelanden, jhr. van Merlen, jlir. v. d. Poll c. a. Aan Postlinma is het dan ook vooral te danken dat E. en W mag wijzen op den vol genden staat van dienst. Op de ranglijst der mededingers in de 1ste klasse competitie stond Eood en Wit, I en II met A. C. C. in 1892 I kampioen in 1893. I kampioen in 1894. I kampioen in 1898. I en II - met H. C. C. - in 1900. I en II met H. C. C. in 1901. 1 kampioen in 1002. I kampioen in 1907. I en II met H. C. C. in 1910; terwijl de club ook dit jaar met H. C. C. aan liet hoofd der lijst staat. Zij verloor in liet loo- pende seizoen nog geen enkelen wedstrijd. Postliuina zelf een onovertroffen bowler, zonder wien geen Nederlandsch elftal vol tallig is; daarnaast een gevaarlijk bat heeft steeds een groep uitnemende spelers om zich heen weten te verzamelen. Onder hen, die de glorio waren van een vorige Rood en Wit-periode noemen wij den howler P. Tromp de Haas, dc batslieden Gertli van Wijk, H. Menten, O. Meuten, W. van Manen en Koolhoven, van wie do laatste twee zich nog af en toe voor hun club beschikbaar- stellen en dan toonen, het niet te hebben verleerd, al speelde van Manen zijn Isten wedstrijd voor Rood en Wit's adspiranten .reeds in 1889 en trad Koolhoven die latei- jaren lang aanvoerder der club was al in 1890 in de combinatie. Een tweede generatie bracht de schitteren de spelers jhr. A. A. Diemer Kool en W. v. Waveren naar voren, zonder welke beiden evenmin ais zonder Posthuma geen verte genwoordigend Nederlandsch elftal op volle sterkte is. Veel ook dankt do club aan de medewerking- van R. A. Weerman, de gebr. van Gogh en jln-. A. v. d. Pol], die echter niet of slechts weinig meer spelen. Een der trouw ste comparanten is verder J. J. Swens, die zoo menige kranige innings speelde, zoo me nig reeds verloren gewaand spel voor zijn partij in een zege deed verkecren. Tot het R. en W. XI-tal, dat in 1898 het kampioen schap won, door alle wedstrijden te winnen, behoorde ook H. A. Tromp. De beteekenis van R. en W. in de Hollaud- sclie cricketwercld moge nog blijken uit het feit, dat het fraaiste en wellicht best inge richte speelterrein h. 1.1. bezit en onderhoudt en dat het in Nederlandsehe elftallen altijd sterk vertegenwoordigd is. Iii het Neder landsehe elftal dat in 1906 naar Engeland overstak, waren niet minder dan zes Haar lemmers, nl. Posthuma (aanvoerder), v. Ma nen. Kool, van Waveren, van Gogh en v. d. Poll. Het loopeode jaai'is voor de jarige veree- niging tot dusver gunstig en kenmerkt zich door den schitterenden battingvorm der Haarlemmers. Het dertigjarig bestaan der vereeniging wordt a.s. Zaterdag herdacht met "een ouder lingen wedstrijd voor de jongeren op het veld aan de Spanjaardslaan en een onderling feest voor de ouderen op Zondag te Zand poort. ONZE INDUSTRIE. Aan Bestuurderen der Coöperatieve Brood- bakkerij en Verbruiksvereeniging „De Een dracht" is vergunning verleend tot uitbrei ding van de bakkerij in liet perceel No. 6 in het perceel aan het Donkere Spaarne No. 42. en het daarin hijplaatsen van een oven. HERHALINGSONDERWIJS. B. en W. van Haarlem maken bekend; dat van 1 September a.s. tot en met April 1912 van gemeentewege gelegenheid wordt gegeven tot het ontvangen van herhaïings- onderwijs in het gebouw der sehool voor ge woon lager onderwijs No. 6 (Tempeliers straat), en wel: voor jongens en meisjes ge zamenlijk, op Maandag-, Dinsdag-, Donder dag- en Vrijdagavond van 6 tot 8 uur; en uitsluitend voor meisjes op Woensdag- cn Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur; dat de aaugifte tot deelneming moet ge schieden vóór 1 Juli a.s. bij liet Hoofd der herhalingsschool, dat daartoe in genoemd ge bouw zitting zal hebben van 22 Juni a.s. af, op eiken werkdag, des namiddags van 12 tot 1 uur, (Zitting van gisteren). Een zonderlinge vergissing. Een rijzig dametje in 't lila. verschijnt na de pauze in 't beklaagdenbankje: 't is A. H. uit Zaandam, laatstelijk dienstbode bij den heer v. d. L. te Amsterdam. Toen zij met December wegens ziekte ba rer moeder, haren dienst verliet, werd over eengekomen dat zij voor de familie zou blij ven wassehen, maar nu was er voortdurend goed weg. Toen de juffrouw in 't begin van April eens te Zaandam ging informeeren, deed Antje zelf openmet een schort van de juffrouw aan, welk kleedingstuk echter gauw weggemoffeld werd. Maar toen beweerde zij en ook haar moeder bij hoog en bij laag dat zij geen goed in huis hadden rran v. d. L. Toen een dag of tien later de politieagent F. A. eens kwam onderzoek doen, hadden zij toevallig daags te voren het goed (18 luiers, 2 schorten en eenige kindernachtja ponnetjes) teruggevondenhet was bij vergissingO) in een lade terecht geko men. Het O. M. vond deze vergissing wel wat erg zonderling en achtte de verduistering over tuigend bewezen. Met t oog op liet gunstige verleden van 't meisje vroeg bij slechts een lichte straf, omdat liij haar niet in de ge vangenis wilde brengen en eisehte 10. boete, subs. 10 d. hechtenis. Uitspraak in alle zaken Donderdag 29 Juni. Een balkenhïstorie. Op Donderdag 23 Februari had te Alke made een houtverkooping plaats gehad. Na afloop vond de schipper H. D. nog een balk op 'terf liggen en verkocht dien voor 1.25 aan v. T. Er werden ook nog een 19-tal andere planken verkocht. H. D. heeft dat geld later aan den beer v. Ldie de verkooping hield, ter hand gesteld. Daarna is evenwel bemerkt, dat genoemde schipper geen recht had dit hout te verkoo- pen. Het O. M. betrapte hekl. op verschillende tegenstrijdigheden in de getuigenverklarin gen en eischtc op grond van verduistering een gevangenisstraf van drie weken. Gevaarlijke hoeren. Den 19en Mei omstreeks 12 uur 's nachts liep do heer Smits met eenige honden in de Bagijnesteeg, toen B. v .A. zijn hond tegen hem aanhitste, waarna hij met de hulp van A Sw. genoemden heer flink afranselde, evenals den inspecteur, van den Broeke, die genoem den heer ter hulp kwam. Dc beklaagden waren niet verschenen en dus werd verstek verleend. Mr. Hoycr cischte wegens meervoudige mishandeling, waarvan de heer v.,d. Broeke nog de gevolgen ondervindt, tegen elk der beklaagden, die zeer ongunstig bekend staan, een gevangenisstraf van 3 maanden. Verduistering. Een rechercheur heeft in de HoofJsteeg te Rotterdam aangehouden den 17- jarigen W. P. W., voortvluchtig uit Bremen, waar hij van een zeepfabrikant 309 mark heeft verduisterd. Lijk opgehaald. GislerenmiJdag 12 uur is uit de Nassauhavea het lijk van den 35-jarigen schippersknecht Th Eovens opgehaald, die des morgens vroeg to water geraakt was. Het lijk is naar hei drenkelingenhuisje op de begraaf plaats Crooswijk overgebracht. Een si lking van woninghnurders. Naar men aan het Volk meldt, hebben ongeveer 74 be woners van de \an Beuningeustraat en de De Witlenka.de to Amsterdam eenparig geen huur betaald, wegens te hoogen huuropslag. brand te Cinnsnwijzend. Aangaande den groeien brand te Binnc-nwijzend (N.-H. )wordt vernomen ,da.t, ofschoon bijna altes veizekeicl was toch enkele pereeclen, en daarbij vooral do rrroole hoeveelheden verbrand hooi, zeei laag verzekerd waren. Ook de kostbare stier die bij den brand is omgekomen en waarvoor onlangs f 1000 geboden werd, was niet verzekerd. Uit het boerenhuis van den veehouder C. Muis, waar do brand is begonnen, heeft men zoo coed als niets kunnen redden. Ook dc brand kast bleek niet tegen de geweldige hitte bestand geweest te zijn, Verschillende papieren, waarbij ook geldswaarden, lagen verkoold. Met het bouwen van hulp won irjjen om de be woners der verbrande boerderijen tijdelijk" on der dak te brengen, is men druk bezig. Nog steeds komen tal van belangstellenden, tot zelfs uit Friesland en Groningen, het ter rein van den brand bezoeken. Buitengewoon moet de niet te betalen schade ziin aan schatten-van antiek porselein enouder- weUche kasten Be.halve dat er veel in de vlam men is opgegaan, is ook veel vernield; door de haast om te redden viel het aardewerk tie pleiter. Na-er kunnen we nog melden, dat misschien de inhoud van één der brandkasten nog gedeel- teiitk kan worden geverifieerd. -1 Brutaal. De heer S., uit Amsterdam huur de Woensdagmiddag een fiets bij den heer v. cl. Moolen te Watergraafsmeer. Op de O os te (begraafp 1 aafe het hij het ge huurde wiel een oogenblik onbeheerd en van dat oogenblijk maakt een rijwiekl-ief ge bruik Do huurder stelde den heer v. d. Violen m kennis met de ontvreemding. Hedenmorgen accepteerde de heer v. d. M. een pngefrankeerden brief. Hierin werd hem medegedceid, dat het ont vreemde wiel beleend was in Bank 12 voor 14. Naar den dader wordt een scherp onder zoek ingesteld. Do nonvlinderplaag. Dc inspecteur der Staatsbosschen en Ontginningen te Utrecht, ver zoekt er de aandacht op te willen vestigen, dat Woensdag van vvege het Staatsboschbeheer een onderzoek werd ingesteld naar een ernstige vreterij, die was waargenomen in de 3 5 4 K.M. ten Noorden van het dorp Roosendaal (G.) ge- leen donnenbossehen, genaamd „Dc Koolhof' en „Becrenberg". De meening van den boreh- WEchter, die van de vreterij melding maakte, dat hier de rups van den non vlinder was opgetre den, bleek heiaas juist te zijn. Hoever de plaag zich' uitstrekt is nog niet met zekerheid te zeg gen, doch dc oppervlakte aangetaste dennen is reeds aanzienlijk. Een nader, nauwkeurig onder zoek wordt ingesteld. In verband met het bovenstaande is het van veel belang, dat de borchbezitters nauwkeurig nagaan, of ook rupsen van den non vlinder in hun dennenbOsschen aanwezig zijn. Brochures, waarin een nauwkeurige beschrijving van het in sect met gekleurde afbeeldingen van de rupsen, poppen, vlinders en uitwerpselen voorkomt, en waarin tevens de maatregelen, welke ter bestrij ding kunnen worden genomen, zijn vernield, zijn gratis verkrijgbaar bij den inspecteur der Staats'bosschen en Ontginningen le Utrecht. Bij ontdekking van nonrupsesi is het geweuscht daarvan onverwijld kennis te geven aan voor noemden inspecteur. Aangekomen Vreemdelingen. Arie van der Vijsel, Amsterdam, Kerk straat, 22. 1 pers. fam. Polak, idem, Kruis straat 12, 4 pers. fam. Coëlho, Berlijn, Zee straat 44, 3 pers. fam._ Pieters, Amsterdam, van Ostadcstraat 9, 5 pers. fam. Latorf, idem, Groote Krocht 13, 6 pers. i'am. Juda, idem, van Ostadestr. 3, 4 pers. L'. Bolke- stein, Haarlem, Parellelweg- 99, 1 pers. Steenbergen, Koekanger, Kosterstraat 7. 1 pers. farn. Cohen, Amsterdam', Kostverlo- renweg' 8, 10 pers. E. Jv. Hoekstra, Leeu warden, Duinweg J A pers. If. E. Hoek- rtra, Amsterdam, idem, 2 pers. IJMUIDEN De a.s. Verkiezingen. Ter ver vanging van den heer A. J. Veltkamp, die zijne 'candidatuur niet aannam, heeft de Vrijz. Democratische. Kiesvereeniging alhier met algemeene stemmen tot candidaat geko zen den heer [W1. Bolderman Jr., directeur der N. V. Industrieele maatschappij „Hera" alhier. Personalia. Dc liclitw,achter hij 's Rijks kustv er lichting te Terschelling A. Zwaai is op zijn verzoek in gelijke betrek king overgeplaatst hij 's Rijks kustverlich- tjng te IJmuiden. BEVERWIJK. Goed afgeloopen. Gisteravond ne gen uur werd de landbouwer P. Blad van Rooswijk, die met een hespannen boerenwa gen huiswaarts keerde, voor het hotel Ter Burg door de stoomtram aangereden. Geluk kig kon de voerman nog tijdig van de wa gen springen en zijn paard bij de teugels grijpen, maar op hetzelfde oogenblik werd de wagen door de tram gegrepen en geheel vernield. HOOFDDORP. Duur land. Als een bewijs, dat het land in den Haarlemmermeer-polder duur is. dient vermeld, dat door den landbouwer H. Boot aan den IJweg1, ondershands is vcrkoc_.it 16 H.A. bouwland voor de som van f 32000. HILLEGOM. De a. s. Raadsverkiezingen. De kiesvereeniging' Nederland en Oranje heeft candidaat gesteld voor den gemeenteraad den heer G. Velthuyzen van Zanten Sr. (aftr.) HAARLEMMERMEER. Groote manoeuvres. Ten behoeve van de groote manoeuvres die dit jaar in de stel ling Amsterdam gehouden worden, is een de tachement genietroepen van 16 man, onder leiding van een onderofficier bezig, een te legraafkabel te Ieggeu in den Kruisweg, van af de geniedijk bij Hoofddorp, in aanslui ting met do bestaande kabel aldaar, naar het hotel de Beurs, waar een kamer als telegraaf kantoor ten behoeve van den generalen staf zal worden ingericht. Een en ander veroor zaakt in ons dorp een gezellige drukte. Ongelukje. Een kind van den arbeider S. kreeg op het plein van de Chr. school te Hoofddorp, bij het wippen met oude school banken, een bank op zijn handje, waardoor een vinger geheel opengespleten werd. Het kind moest direct naar den dokter, die de vinger hechtte en verder verbond, waar na bet kind naar huis gebracht werd. Onze bijzondere verslaggever te Soesterberg heeft al op de eerste pagina van dit blad z'n ia- drukken gegeven van een groot deel van den dag van gisteren. Hieronder volgen de berichten uit het vlieg veld b(j Venlo en de avondberiehten uit Soes terberg. In Venlo. Een geweldige menigte, heeft de verplichte daling van de aviateurs te Venlo bijgewoond. Duizenden en duizenden hoopten zich tegen ne gen uur om i et groote vliegveld op. Opeens breekt een geweldig gejuich uit onder bet pu bliek. Men bemerkt ver tegen den horizon een stip, die al grooter en grooter wordt. De groote vogel komt met enorme snelheid op liet vlieg kamp aan, men juicht en juicht, 't zwelt aan tot een groote triomfkreet en daar zweeft als eerste boven het vliegveld, te 9 uur 9, Beau mont op zijn Blériot-monoplaan. Signalen weer klinken over 't terrein, de muziek speelt fanfa res, dan beschrijft Beaumont een wijden cirkel over 't véld en komt behouden op den grond. Van alle kanten snelt men op hem toe. Nu komt ook een tweede concurrent in 't zicht, 't blijkt Vidart te zijn, achtereen volgens dalen r.u op 't. vliegveld zes monoplaans. Dan komt als ze vende een hiplaan. Ziehier de volgorde, waarin de vliegers aan komen 1. Beaumont op Blériot-mon. té 9 u. 9 min. 2. Vidart, Deperdussin-mon. te 9 u. 11 min. 3. Gibert op Rep.-mon. te 9 u. 16 min. 4. Weymann op Nieupart-mon. te 9 u. 23 min. 5. Kimmerling op Sommer-moii. te 9 u. 42 minuten. 6. Barra op M. Faran-bipl. te 9 u. 44 min. 7. Train, op Train-mon. te 9 u. 51 min. De daling van alle concurrenten geschiedde vrij vlot. Lastiger was het vertrek. Onmiddel lijk na hun daling snelde een der comité-leden op hen af, en liet hen toen teekenen. Dan kwa men de mecaniciens er bij, hielpen benzine bij- gieten, keken de onderdeden na. Vooral Gibert, op zijn roodgekleurde machine, maakte een sen- satióneele daling. Het was een eenig gezicht al die vliegers, die daar na elkaar nederkwamen, het luchtruim doorklievende. Amerigo's va. Omtrent Amerigo's val, waarvan we gisteren melding maakten, wordt nog -gemeldde vlieger was pas opgestegen, als reeds de machine schokt en sterk voorover helt. In doodsangst volgt het publiek vol spanning iedere beweging van het zweeftuig. Het toestel rolt ..ls het ware over zijn vleugels; de staart gaat omhoog en de vlie ger wordt een tiental meters ver weggegooid. Een angstkreet stijgt uit het publiek op. De menschen verbreken de versperringen en snel len naar de plek des onheils. Politieagenten ko men in galop aanzetten en houden zich onmid dellijk met den luchtschipper bezig. Amerigc' is bewusteloos, doch niet gewond, naar het schijnt. Een ziekenwagen is bijna onmiddellijk ter plaatse en daarmede wordt de -lieger naar het hospitaal gebracht, dat men in het kamp heeft opgerieht. Gelukkig blijkt de val niet ge vaarlijk te zijn. Het publiek verdringt zich om den totaal verbrijzelden monopiaan. Oorzaak van dit ongeluk was naar het schijnt de tc zwakke motor. Barra. Barra, die op een tweedekker van Luik kwam vliegen, daalde oni half twaalf bij Wagenin- gen wegens overgroote vermoeidheid. Wijnmalen vertelt Bij zijn aankomst tc Luik werd V ijnmalen natuurlijk dadelijk enthousiast toegejuicht en uitgevraagd. En hij vertelde: Die nieuwe kleine tweedekker, die Far- man voor me gebouwd heeft, begint me toch langzamerhand wel aan te staan.... Gisteren had ik nog de mier aan dat ding: 't wou niet hoog, 't rukte bij eiken windstoot, do battan ls sloegen door, ik zat er zóó ijl op, dat ik tel kens om wil kijken, of ik m'n toestel nog wel achter me lieb; en ik vertikte 't gewoon hon ger te vliegen dan noodig was, zoodat ik mei moeite boven de Marne vooruit sukkelde „Fatman, die z'n klanten wijselijk vrij Jast, had zelf nog tegen me gezegd „Je kunts x-is vooruit weten met 'n nieuwe machine, «ias. eenen keer loopt zoo'n ding heel anders dar, 'a anderen keer; dus als je voelt, dat 't niet ga*i. doe je beter niet te vliegen"' „Dan zaten dc Ardennen me rond-uit ge zegd dwars. Daar wen je niet zoo gauw aan, om boven bergen te vliegenIk dacht dnsje moet zien, hoog te komen, en lukt me dat niet, dan ga ik er niet over! „Maar zooals jullie vanmorgen gezien hebt in Mezières, liep de motor prachtig en bij m'n eer sten draai boven jullie ging ik al hoog. Ik heb toen ongeveer vijftienhonderd meter gehouden en (le heele Maas heb ik op zij laten liggen, nadat ik er eerst was overgevlogen. Ik stuurde voortdurend cp m'n kompas. Toen kreeg ik de bosschen onder mc; daarboven heeft de motor even opgehouden, zoodat ik al dacht: „Wat nu!"; maar meteen slieg hij weer door, en toen nu maar meteen sloeg hij weer door, en toen ik Luik al voor me zag, heb ik pas de Maas „Ik kwam vlot neer. En 'n hoop menschen! Met 'n geestdriftige ontvangst, al was 't nog zoo vroeg; want nadat er gisteren maar negen waren aangekomen, waren er tegelijk met mij in de vroegte nog zes op weg. „Om tien minuten over half zeven was ik al neer; dus om vijf minuten vóór half zes van Mezières weggevlogen, dat is vijf kwartier voor de honderd-dertig kilometer, niet kwaad, wat? „Dat ding kan dus wel loopen als hij maar wil!" imi inmi ii limn hmimii ii DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE. De Katholieke Illustratie van deze week bevat het volgende: PLATENJhr. Mr. H. A. van Karnebeete; Een diamanten priesterjubilé; Groote voor jaarsparade in Berlijn; Kiekje uit het R. K, Doofstommeninstituut te St. Michiels-Gestel; Nog éen aardig kiekje uit de Amsterdamscbe Koninginneweek, met eenige foto's; Hoe het washet oude Damplein van Amsterdam in volle leven voor één week; Van het Ivo- V (Naar het Franscb.) 27.) „Gisteren hebben wij Plogoff bezocht ca zijn „Hel", terecht zoo genoemd, wijl daar in de diepte de golven bruisen en zuchten en huilen, zooals de verdoemden in de hel dat moeten doen. Raymonde kroop dicht bij mij en Guy werd erg bleek. De oogen van Noël 'daarentegen, ,,uw zwarte diamanten grootmoeder, schit terden van genoegen. „O! riep hij uit, kon ik op mijn viool die doordringende klachten doen weerklinken, dat gereutel, die kreten van woede en pyu, vat zou het schoon wezen! Ik zal hier later n tg eens terugkomen en hier blijven tot ik dis veilde muziek kan weergeven. >Guy stond daar stil en xicinzend. T: Waar deuk je aan vroeg- Ainlré. 'MOn broertjes hebben op het deftige Ker- ,,r het gewone en democratische „jij en joaw in gebruik onder schooljongens, ge bracht. en GUy (]0et dapper mee. Ik dacht aan de echte hel, antwoordde leerling ernstig, en ik beklaag dc on zent.: kige zondaars. Er zijn van die oogen- blikken, dat ik mijn leven eraan zou willen wijden om liun toe te roepen: „Past tocii op!" Dat doen de priesters, zeide Andre. Zoucil ge dan priester willen worden? Dat kan ik niet. zuchtte Guy, ik ben dc laatste der Kerbanhir. ,.De volgende week zullen wij misschien naar Quimper gaan, onder liet geleide v,;h Judieaël, die een uitstekende gids is. Hij heeft veel gelezen en zijn geheugen versclmit hem daarenboven interessante en juiste dé tails. „Maar voor 't oogenblik drooraen de kin doren niet van Quimper, het is nucm Meeuwentoren. „Ik heb u gesproken over dat overblijfsel uit den ouden tijd, herinnert gc het u nog, grootmoeder? Er bestaan twee legenden over. De eene is heel schoon, die heb ik n verteld; de andere heeft aanleiding gegeven tot een Brcton- schen zang, een soort van klaaglied, dat de bedelaars zingen, die van hoeve tot hoeve gaan. Hier volgt het, nit het Bretonsch ver taald: „In den toren, die bezocht wordt door blanke vogels, is een diep gat, als de in gang van de hel. Mogen do H. Maagd en de H. Anna u voor alle gevaar behoeden. "Do jongste der Kerbanhir had een worm, die aan zijn hart knaagde. „Zijn oudste broeder was een rijk en machtig lieer, hij had over een uitgestrekt heid van zeven mijlen het bevel over ge wapende nianneö". „De andere had niets dan zijn degen. En de' "F '"mum mi mi n m n worm, die bij hem knaagde, liad een bloe- j dende woud gemaakt, zoodat liij bijna stierf van droefheid. „Nu raadpleegde hij de toovenares en zij gaf hem een talisman. „Een talisman, die bestond uit een hoofd, weggenomen van het kerkhof. En des nachts, in den Toren, riep hij den boozen geest aan. Hij riep hem aan met woorden, die een christen niet mag herhalen. Satan ver scheen en zeide hem: „Licht den steen op voor uw voeten en ge zult een stapel goud vinden". „Een stapel goud zult ge vinden, zoo groot, dat ge hem niet kunt uitputten. Ge kunt er zooveel van nemen als noodig is om er een jaar van te leven en ieder jaar zult ge in denzelfden nacht uw buit komen halen. Maar uw ziel zal mij toebehooren". „De jongste der Kerbanhir lichtte den steen op en zag een gat, waarin op den bo dem glinsterend en blinkend goud lag. „En hij nam zooveel als hij nocuig had voor een geheel jaar en ging naar een ver land. „En hij was rijk en gaf feesten en tenr- nooien, maar de wroeging verliet hem niet. „Ieder jaar, als de noodlottige nacht aan brak, voerde de Boozo hem naar den Toren en nam hij uit den schat, zonder hem even wel uit te putten toren te gaan en vereenigde ontelbare gas ten aan zijn tafel. „Maar de gouden borden spleten voor hun oogen en de wijn verdampte in de be kers. En zij zagen den Boozen geest, die den jongste der Kerbanhir meenam op zijn zwarte vleugels. „Op zijn zwarte vleugels naar den „Put der Schatten". Hij daalde erin neer, maar liet goud was veranderd in gloeiende kolen, waaruit vlammen omhoog stegen. „Nooit heeft iemand dien jongste der Kerbanhir teruggezien. De Put is gesloten en niemand weet waar hij is. Degene, die hem ontdekt, zal het ten ongeluk zijn. Dat de H. Maagd u voor doodzonde beware". „De laiulsliden twijfelen er geen oogenblik aan, dat die jongste der Kerbanhir bestaan heeft. Wat den Put betreft, die moet gegraven zijn op last van Gildas V, die van 1230 tot 1289 leefde en deel nam aan de kruistocht van den H. Lodewijk. Dit onderaardsckc hol moest waarschijnlijk dienen om de kostbaar heden te hergen, misschien wel om tot schuil plaats te dienen aan de familie van den heer, in 't geval, dat het kasteel in handen van een vijand zou vallen. „Dit althans is de meening van dom An- selmus, een geleerd Benedictijn, die dit schreef in 'n handschrift, dat helaas verloren is gegaan. Hij wees de juiste plaats aan, waar zich de bewaarplaats van 'tgoud in den Put „Hij werd oud en kreeg geen berouw en I bevindt en waarin, volgens zijn zeggen, niets stapelde zonde op zonde, totdat de goede van de schat meer over is. God in Zijn Paradijs het moede werd. j „De dames van Kerbanhis ontkennen het „Op zekeren nacht vergat hii naar den bestaan van deze vermaarde bergplaats, en de -opzichter Judieaël is het geheel met haa? eens, wat evenwel niet belet, dat hij den toe gang tot den Toren met zulk een woeste zorg verdedigt, als nooit de draak heeft kunnea toonen, die ter bewaking was gesteld asm den ingang van den tuin der Hesperiden. „Vroeger werd aan toeristen een bezoek toegestaan (de toren wordt gerangschikt on der de departementale monumenten), maar Jndic verzekert, dat de Engelsehen hem heb ben geschonden door er souvenirs van medo tc nemen, en sinds dien komt niemand ev meer in. Zelfs Guy, de heer en meester van Kerbanhir is er slechts tweemaal in zijn le ven in geweest. „Ge weet welk eer. aantrekkingskracht er uitgaat van de verboden vrucht, grootmoeder. „Ik lioor vreugdekreten: „Een zeekreeft! een zeekreeft!" Het is een heel bijzondere vangst, ik word geroepen om het ook te be wonderen. Ik neem dus afscheid, grootmoe der, en druk aan het slot van dezen brief twee teeder^ kussen voor u en ini.in besten Gildas, Uw Madeleine". II. Een zeetochtje. Wat hebt voor plannen voor vanmiddag, kinderen? vroeg freule Olivette, toen zij van tafel opstond. Vandaag, tante, gaan we do zee op met Joson Pennéguez, zeide Guy. Dat is al afge sproken sinds.... ja, 'twas geloof ik Zater dag'.... dus reeds vijf dagen. Wordt, vervolgd.")

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5