TWEEDE BLAD NIEUWS UIT DEN OMTREK. BUITENLAND. R. K. ffiiddensiandsvereenigiitg. Rond de Liturgie. üansiSGhoGnenm Het geheim van den lïleeuwentoren. Brieven uit Marewijk en omstreken. feuilleton. Hu ion ülarcSié „NOYON S". Haarlem—Brussel. iïiam/schoeneffta ZATERDAG 24 JUNI 1911. iwijdingsformulier; der, -0 u i l_f fcif'1 i NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT door, dat mijn zin voor humor nog niet goed ontwikkeld is. Bij langer verblijf wordt dat wel beter en noem ik het als de meesteneene leuke variatie. Ge hebt toch wel eens gehoord„Dat is 'n variatie op een oud thema Deze uitdruk king is aan de muziek ontleend en daarom is het alweer natuurlijk, dat er in Marewijk velen muzikaal aangelegd zijn. Een gelukkig en on schatbaar gevolg daarvan is, dat de schijnbare winterslaap een paar malen wordt onderbroken door eene uitvoering van een hier bestaand mu ziekgezelschap. Te veronderstellen en te ver wachten is, dat tijdens zoo'n „uitvoering" op straat voor variatie gezorgd wordt. De straat bengels geven eveneens blijken van muzikalen aanleg en de hoorders in het kleine concertzaal tje genieten dus dubbel en hooren soms meer van de straatkunstenaars, dan van de werke lijke uitvoerders in de zaal. Dit is dus te veel variatie, omdat ze gelijktijdig ten beste gegeven wordt. Als meerdere bijdrage voor „leven in de brouwerij" is het echter dankbaar te acepteeren. 't Ligt er veelal maar aan, van welken kant mén eene zaak beschouwd: de neest donkere heeft dan nog eene lichtscheme ring. De politie weet buiten soms ook te vari- eeren en zoo krijgen wy, het eene volgt natuur lijkerwijze op en uit het andere, eene geheele reeks van variaties. Het is niet mijne bedoeling in dezen brief een opsomming te geven van alle mogelijke varia ties in ons dorp. Dit ware vrij wel onmogelijk. Ons dorpsleven biedt er zoo vele aan, zoo ver scheiden en soms zoo onverwacht, dat ik liever da gelegenheid afwacht om er afzonderlijk over te schrijven. Ik meet het u dan met deel uit, want de brief moet toch vol en ik voldoe dan tevens aan de voorwaarden om in een brief mot veel woorden weinig te zeggen. Zoo nu en dan zal ik u een stukje dorpsleven voorleggen, ook van den omtrek, met of zonder politiek tintje (want er is hier, zoo goed als elders, eene poli tieke tinnegieterij), met of zonder relaas eener kef- of vechtpartij. Uit een en ander zult gij kunnen zien, hoe vreedzaam (een kennis van mij, alweer die kennis, schrijft dit woord altijd met een t, maar hij doet het er om!) hoe genoegelijk, hoe eensgezind en blijde wij hier onze aardsclie loopbaan langs en ten slotte a f tippelen. Ik wed, dat gij Marewijk zult gaan beschouwen als een Eldorado voor renteniers, voor zakenmannen, voor oude vrouwen, voor straatbengels en voor courantenschrijvers. Te zijner tijd wil ik u vergasten op natuurge trouwe schilderingen van haat- en nijduitingen, van, ja, noem maar op! Ik zal me wel eens moe ten belasten met het ontwarren van een politiek kluwentje, uit de politieke tinnegieterij gerold, ik zal wel eens verslag moeten geven van eene vergadering, dat eigenlijk geene vergadering was door absentie van het Bestuur, en wat dies meer zy. Ten slotte een beleefd verzoek: heb ontzettend veel geduld by het lezen en wees spoedig voldaan. Hiervoor zou ik u aanraden eerst al de advertenties uit de krant te lezen, dan de marktberichten, dan de politieke versla gen uit de Tweede Kamer en dan mijn brief. Wellicht neemt gij er op die manier vrede mee. Afwachten is de boodschap voor u en den schrijver dezes. W. RITER. Menige lezer zal zich misschien afvragen waar ter wereld dat M a r e w ij k wel gelegen mag zijn. Ter geruststelling diene, dat dit uit deze brievenserie mogelijk wel blijken zal. Redactie „N. H. C t." De verkiezingsonlusten in Gallicië. Over verkiezingsrelletjes te Drohobycz melden buitenlandsche bladen nog de volgende bij zonderheden: De bevolking van het stadje bad zich reeds beklaagd over den burgemeester, dien zij be schuldigde de kiezerslijsten te hebben ver- valscht; een delegatie van inwoners werd zelfs naar Weenen gezonden om deze aan klacht aan het ministerie van binnenland- sche zaken in te dienen. De morgen van den verkiezingsdag ging zonder eenig incident voorbij, maar in den na middag werd de rust spoedig verstoord. Toen de werklieden, na afloop van hun werk, van de petroleumbronnen naar de stad terugkeerden, stelden zij zich in groepen voor de stembureaus op, en oproerkraaiers zetten de menigte aan om naar bet stadhuis hunne jaarwedden. op te trekken, teneinde tegen de vervalsching der lijsten te protesteeren. De manifestanten, die bij 't stadhuis aankwamen, sleten" hier op een peloton gendarmen, dat hen trachtte te rug te drijven; er volgde een waar gevecht, en de gendarmen, die door de menigte met steenen en glasscherven werden geworpen, moesten weldra wijken. Toen kwam er evenwel een compagnie Hu zaren tot hulp van de gendarmen opdagen; bij het zien der soldaten werd de menigte dol van woede en keerde zich tegen hen; een re gen van steenen viel op de huzaren neer, waarvan er twee ernstig werden gewond, -r De commantleerende officier van de com pagnie deed daarop de gebruikelijke somma ties, alvorens bevel tot vuren te geven. De manifestanten, meenende, dat het geen ernst was, weigerden af te trekken; nu werd er een eerste charge uitgevoerd, waarbij acht per sonen onmiddellijk dood neerstortten en een groot aantal manifestanten werden gewond.. De menigte stoof toen verschrikt uiteen en binnen weinige oogenblikken was het plein voor het stadhuis geheel verlaten. Blijkens latere berichten in Duitsche bla den zijn er in Drohobycz thans 21 dooden in het ziekenhuis ondergebracht. In de hospi talen en particuliere woningen liggen tal rijke gewonden. De getroffenen zijn voor het grootste deel onschuldige vrouwen, kinderen en oude lieden, waaronder een man van 90 jaar. Over de oorzaken van het bloedbad is nog niet alles opgehelderd. Volgens sommigen zou het commando: „vuur!" niet gegeven zijn, maar zouden door eenige soldaten te midden van de paniek schoten zijn gelost. Er is een onderzoek ingesteld. Eergisteren werd dr. Schalit, de afgevaar digde der zionisten, door den minister van hinnenlandsche zaken in audiëntie ontvan gen, bij wien hij een aanklacht indiende te gen Lyszkowski en Sobolewsky, die de solda ten hevel tot schieten gaven. Dr. Schalit be weert, dat men zonder voorafgaande aanma ning op de menigte geschoten heeft en zelfs den vluchtenden kogels heeft nagezonden. De minister antwoordde, dat degeburtenis- sen in Drohobycz op iedereen een verplette renden indruk maakten. Hij heeft reeds alle maatregelen» getroffen, om de juiste toe dracht der zaak v ast tp stellen. BLOEMEND AAL. Een juister herieht. Dezer dagen vermeldden wij dat in 'den Bloemendaalsehen weg te O.verveen wederom een gat in de straat was gevallen, door het breken van een afsluitdeksel. Onze berichtgever schijnt de zaak ernstiger gemaakt te hebben dan het geval was. Hij .onderzoek toch is ons gebleken dat het slechts een putdeksel van 30 bij 30 c!M. was, waarvan de geheele .sdhar de 25 cent bedraagt. Ofschoon de scthuld wel eenigszins aan de Onvoorzichtigheid van den aannemer is te wijten, is het feit tocih wel wat opgeblazen, i I.,. BEVERWIJK. Gemeenteraad. Voorzitter de heer Burge meester. Afwezig de heer Wiedeman. Medegedeeld wordt dat de Zaanl. Waterl. Mij. in de gemeentekas heeft gestort als aan deelaanwinst over de jaren 1908 tot en met 1910 874.561L Tot veldwachter is benoemd E. G. Vlniten. De Zaanl. Waterl. Mij. verzocht om ook Purmerend en eenige andere kleine gemeen ten van water te mogen voorzien. In handen van B. en W. om praeadvies. De Bond van Lich. Opvoeding verzocht subsidie voor een cursus van spelleiders. In handen van B. en W. om praeadvies, alsook een adres van het lokaal comité voor dien cursus, om gebruik te mogen maken van het gebouw der school voor L. en M. U.L. O. Een adres van de Ver- eeniging Koninginnedag wordt in handen ge steld van B. en W. Een verzoek is ingediend door de heeren Majoor e. a. om de Cornelis Ampsingstraat, Visschersstraat e.a. door de gemeente te doen overnemen. Wordt na een lange discussie in handen gesteld van B. en W. om praeadvies. Een adres van de gascommissie voorstel lende de jaarwedde van den Directeur der gasfabriek met ingang van 1 Jan. 1912 weer in overeenstemming te brengen met zijn ijver en plichtsbetrachting. Aan dit laatste wordt door den heer Rijk getwijfeld. Het voorstel der gascommissie, tevens dat van B. en W., in stemming gebracht, wordt aangenomen met 1 stem tegen. De veldwachters verzoeken verhooging van B- en W. meenen, zoolang door goed toezicht, niet gewaarborgd wordt dat de veldwachters hun plicht doen, niet tot ver hooging over te gaan. De heer Zwager vindt dat de motieven van B. en W. niet fair zijn. Als de burge meester vindt dat de politie-agenten hnn plicht niet doen, dan moet hy dat zeggen Maar niet weigeren, hun salaris te verhoo- gen, omdat de raad weigert een inspecteur toe te voegen aan het politiekorps. Spr. zal nu niet voorstellen het salaris te verhoogen, doch hoopt met de begrooting zulk een voor stel wel te doen. De heer M o e n s vindt dat in vergelijking met andere plaatsen de salarissen van de veldwachters niet zoo slecht zijn. Ook spr. vindt dat er eerst een chef moet komen, dén kan naar salarisverhooging worden uitge zien. Opgemerkt werd door eenige leden dat het politiekorps hoog noodig reorganisatie eischt. De voorzitter hoopt bij de begrooting met een plan daarvoor te komen. Op hun verzoek wordt afwijzend beschikt Vergunning wordt gevraagd door Baren- dregt, v. d. Werf, Majoor ë.a., tot oprichting van een drinkfontein op een nader te bepa len plaats, als huldeblijk aan Dr. J. W. Schuijl. B. en W. stellen voor die vergunning te verleenen en als plaats voor1 de fontein aan te wijzen de westzijde van de Breestraat De heeren Zwager en Moens ontraden den fontein in de Breestraat te doen stellen, die is nu pas aangelegd en het is zonde ds mooie boomenrij te verbreken. Het voorstel wordt op verzoek van den heei Ryke, uitgesteld tot de volgende vergade ring. B. en W. zullen intusschen een nader onderzoek instellen naar de plaats, waar da fontein zal geplaatst worden. Het adres van de K. E. M. om vergunning tot straatversiering, ontlokte een langdurige discussie. L. en W. stellen voor dat de Raad hen zal opdragen in een volgende vergadering een of twee namen van deskundigen voor te dra gen, die in overleg met adressanten, aange wezen zullen worden een onderzoek en een rapport over de kwestie uit te brengen. De heer Gorter acht het eerst en vooral noodig om den invloed te kennen, die een eventueele stroomlevering door de K. E. M. °P de gasfabriek, op de gemeentetoestanden zal hebben, of b.v. een voldoende afname van straten in de gemeente zou gevonden kunnen worden. Luidt een advies over deze punten niet gunstig, dan hebben wij geen deskundige noodig. Het adres wordt gerenvoyeerd naar B. en. W. om praeadvies. De onderwijzer P. J. Kwakkel wordt te gen 1 Sept. eervol ontslag uit zijne betrek king verleend. Tot lid van het stembureau voor de ver kiezing en eventueele herstemming vooé 6 leden van den gemeenteraad wordt benoemd de heer Poel, tot 2de lid de heer Sluiter. Tot Jid, dat by de opening van de bus moet aan wezig zijn, wordt benoemd de heer Langen- dijk. lot hoofd van het herhalingsonderwys cursus 19111912, wordt benoemd de heer J van Lingen. Tot onderwijzer aan de O. L. School wordt benoemd de Heer J. Poldermans, te Noord- wyk, tot onderwijzeres mej. M. Tier, te Be verwijk. B. en W. vragen machtiging om twee aan sluitingen op de waterleiding te doen aam brengen op de Groentenmarkt, en wanner het noodig is, het terrein te doen besproeiea De aansluiting kost 50.—. De heer L a n g e n d ij k wil ook andere plaatsen in de gemeente doen besproeien. Het voorstel wordt goedgekeurd. De verordening als bedoeld in art. 178 der Gemeentewet wordt vastgesteld. ReJ?®!01"" en rüwielverordening wordt vast, gesteld en de maximum-snelheid in sommige straten bepaald op 10 K.M. per uur. Tot beperking van den overlast, door los loopende honden verdoorzaakt, stellen B. en W. voor om de belasting op z.g. pleizierhon- den op te voeren van 4.— op 15.—. Uit de opbrengst van deze belasting, zegt de voorz., schertsend, kan dan de schade betaald wor den toegebracht aan de gazons in de Bree straat door de diertjes. Na een langdurige discussie werd het voorstel van B. en W goedgekeurd. sloU ronc'vraa£ wei"d de vergadering ge „Recht en Plicht-" Morgénavond halt acht vergadert m Hotel „De Zon'' a.l- £ler, R K- Kiesvereniging „Recht en Lent hoofdzakelijk tot het s'teHen vac candidaten voor den Gemeenteraad. „ST. JOZEF'V afdeeling Haarlem en Omstreken van „de Hanze", goedgekeurd Hij Bisschoppelijk He- sluit van 2(5 October 1907 en bjj Kon. besluit van 9 Mei 1908, Dé R.-K. Middenstandsvereeniging stelt Üch ten" doel, volgens art 2 harer Statuten, ido zedelijke en' stoffelijke bslangen van den handeldrijvenden en industriëelen Midden stand in het algemeen, en van hare leden in het bijzonder te behartigen, overeenkom stig de beginselen van den R.-K. Godsdienst. De voordcelen aan het Lidmaatschap ver bonden zijn vele. fWjaj noemen slechts; le. Door aansluiting der vereeniging en bloc bij de Haarl. Handelsvereniging, heb ben de leden het recht gratis informaiiën in te winnen, dubieuze posten ter incasseering te geven en rechtskundige adviezen hunne zaken betreffende te Vragen bij de advocaten der H. H. V. 2e. Kunnen de Leden gratis gebruik ma ken van een Bureau tot plaatsing van Kan toor- .en [Winkelpersoneel: 3e, Kunnen de Léden hun spiegel- en an dere ruiten verzekeren hij de afdeeling On derlinge Glasverzekering en zullen daarvoor een uiterst lage premie ba betalen hebben. 4e. Kunnen de Leden deelnemers worden in een fonds tot uitkeering bij overlijden, het welk geheel belangloos wordt beheerd, waar voor erfgenamen tegen geringe bijdrage na overlijden van den deelnemer een belangrijk bedrag uitgekeerd krijgen. 5e. Ontvangen de Leden geheel gratis en franeo een weekblad van 16 pagina's druks, waarin alles, wat voor den middenstand van belang kan zijn, zal worden behandeld. 6e. Een ziekte verzekering zal weldra in werking worden gesteld, 7e. Twee maal in het jaar zal eene H. Mis voor de geestelijke en' tijdelijke belangen der Leden worden opgedragen, terwijl bij over lijden van een Lid ééne II. Mis voor zijne zielerust zal worden gelezen in zijne Paro chiekerk. 9e. Minstens zesmaal in een jaar zullen in de Ledenvergadering alle voorkomende Zaken, den Middenstand betreffende, worden behan deld en wanneer de kas zulks toelaat eeno feestvergadering „eens per jaar worden ge houden. Tenslotte maken wij onze Leden erop attent, dat de Diocesane Coöperatieve Crediethank van de Hanze hare werkzaamheden heeft aangevangen. Er bestaat dus gelegenheid credieten aan te vragen en op de in de statuten vermelde voorwaarden gelden te beleggen, hetzij in de posito of in rekening-courant. Tevens bestaat er gelegenheid tot beleggen van spaargelden, waarvoor 3 pet. rente wordt vergoed; ingaande den eersten en zestien den der maand. Minimum inleg 25 cent. Terugbetaling tot een bedrag van 50.— geschiedt onmiddellijk, hooger bedragen met 1 dag opzegging. Voor inlichtingen of beleggingen kan men zich iederen werkdag tusschen 12 en 2 uur vervoegen bij den administrateur J. H. Vis ser, Spaarne 74 rood. Ook niet-leden kunnen van de Spaarkas ge bruik maken en vinden daarin een solide en voordeelige geldbelegging. Het bestuur spoort hiermede alle nog niet aangesloten R.-K. Middenstanders aan, als Lid onzer vereeniging toe te treden. De con tributie bedraagt slechts 1.30 per 3 maan den. Bij toetreding verbindt men zich voor een geheel jaar. Voor het Lidmaatschap melde men zich', bij voorkeur schriftelijk, aan bij den secretaris C. A. M. Jonckbloedt Lz., Lange Heerenstraat No. 24. Namens Eet Bestuur, ANTON BOSSE, Voorzitter. C. A. M. JONCKBLOEDT, le Secret. L"VII, ALTA AR DfW'AL EN.: 'Als de Bisschop altaardwalen' g'aat wijden bidt bij, staande zonder mijter: „Onze hulp is in den naam des Heeren. Die hemel en i i 'Naar het Fransch.) Dan loopt ge veel leans dat er niet veel van zal komen. Vijf dagen is immers veel te lang voor het geheugen van dien goeden Jo- son; liet is best mogelijk, dat hij ergens an ders heen is, zonder aan u te denken. Dat zou jammer zijn, zeide André. Het is vandaag zulk mooi weer. Laten we naar hem toe gaan, zeide Guy levendig. Gaat ge mee, juffrouw 7 Madeleine volgde hen. Freule Olivette had "Wel gelijk gehad, Pennéguez had het verge ten Zij kwamen voor een gesloten deur en een buurvrouw vertelde hun, dat hij naar Pont- Groix was gegeaau. Lange gezichten bij de kinderen! Zoo'n oude 1 ennéguez! Op zijn leeftijd zoo vergeetachtig t(! zijn! .Zou er weer spoedig zulk gunstig weer zUn? De zee scheen vandaag wel olie. Van uitstel komt afstel, bromde Eay- nionde. Judieaël, dien zij op de kust ontmoetten, aarde gemaakt beeft. De Heer zy mét u. En met, uwen goest. Laten' wij bidden. Ver boor, o Heer, onze gebeden' en gewalardig ,U deze linnen doeken', bestemd ten gebruik© van bet heilig alta'air, te zégenen' en te hei ligen". Door Christus onzten Heer. Amen." Dan" vervolgt bij„Laten wij bidden". 'Al machtige eeuwige God. die uwen" dienaar Moz'ps gedurende veertig dagen hebt onder wezen in bet vervaardigen Van versierselen en linnen doeken, welke ook Maria (de zus ter van Mozes) heeft geweven en bereid ten gebruike van bet tabernakel des V.erbbnds, gewaardig ,U te zegenen, te heiligen' en te wijden deze linnen doeken, opdat z!ij be dekken en bekleeden het altaar van uwen allerverhevensten Zoon onzen Heer Jezus Christus, die met tj leeft en heerscht in de eenheid des H. Geestes, God door alle eeu wen der eeuwen. Amen". Ten slotte besprenkelt de bisschop ze met. wijwater, I. Over „variaties". (Als inleiding.) „Da's voor de variatie!" riep een straatjon gen, toen een dronken koetsier van zijn rijtuig in een juist passeerende groentekar viel. „Voor de variatie!" zegt met galgenhumor de gevan genisboef, die wegens verzet drie dagen „krom- gesloten" kreeg. Het behoeven nochtans zulke sterk sprekende variaties niet te zijn in ons dorpsleven om liet eentonige, het saaie er aan te ontnemen. Nu, bij ons te Marewijk is er aan variatie geen gebrek, al is het maar een nietig dorpje. Op allerlei gebied treft mén ze aan. Daar hebt ge bijvoorbeeld den zomertijd. Dan komen bij ons vele vreemdelingen eenige weken vertoeven, om ik-weet-niet-wat te bewonderen of te genieten. Op hun beurt zinnen die tijde lijke bewoners gedurende hun kortstondig ver blijf ook al op variaties. Zij organiseeren een paar feestjes, gaan blootshoofds over straat loo- peu, de heeren zoowel als de dames. De varia ties dier vreemdelingen zijn voor ons in den tweeden graad en daar die „afwisselingen" de aandacht trekken en pleizier geven aan de dor pelingen, worden het variaties in den derden graad. Van de vreemdelingen gesproken: hun zin voor variaties gaat zelfs zoo ver, dat zij bij ons soms in een „kippenhok" kruipen, terwijl zy hunne geriefelijke woning er voor verlaten. Doch dat is hun zaak. Wij genieten dubbel van hun „zin", eerstens door het amusement, dat het ons verschaft, tweedens door de dubbel tjes, die wy er van trekken, want zelfs „de kip penhokken" brengen een behoorlijk huurtje op en dat is „Hebben!" zeg ik maar. In het zomerseizoen geeft ons dorp dus ge noeg variaties te zien, niet alleen van het ver- groote getal bewoners, maar ook door al de ge volgen van die, als daar zijn: een drukker ver keer, drukke zaken van neringdoenden, hoog Icon aan elke(n) dorpsgenoot, die wat verdie nen wil. Behalve echter die telkenj are terug- keerende variatie met haar nasleep, zorgen de bewoners er zelf voor gedurende de rest van het jaar. Het schijnt den vreemdeling toe, als of Marewijk oen groot deel van het jaar zijn winterslaap houdt, maar dat is inderdaad slechts schijn. Als men hier is ingeburgerd, of beteringedorperd, zooals ikdan leert men al die kleinere, maar niettemin leuke(!) en ver hef fende(?) variaties kennen, en ze ten zeerste waardeeren, om der variëteitswille natuurlijk. Als het naambordje van den dokter geheimzin nig verwisseld is met dat van den schoenma ker, zoodat meester Pikdraad eensklaps tot dok ter is gepromoveerd; als buurmans deurknop op een goeien morgen prijkt met zijne door vrien denhanden netjes gevilde en naar de regels der kunst schoongemaakte kat; of als een ander be merkt, dat even dienst- als hulpvaardige han den zijn tuintje van de bloemen hebben ont daan en waarschijnlijk tut een schoonen ruiker hebben saamgebonden, die naar elders is ver zonden als eerbiedige hulde uit Marewijk, ziet, don noemen wij dat ook variaties, al zijn ze voor de betrokken personen van minder op- wekkenden aard. Velen verkneukelen zich er in en dit is hoofdzaak. Alleen zwartgalligen als ik lachen niet mee, maar dat komt zeker hier hoorde deze klachten aan, zonder een woord te zeggen. Maar! ik denk daar.... als gij met ons zoudt willen meegaan, gij, mijn oude Judic? riep Guy uit. Als mijn kleine markies dat wil, hen ik bereid, zei de opzichter. Maar zou het niet gevaarlijk zijn, zeide Madeleine met een onvrijwillige heftigheid. Joson Pennnéguez is een oude visscher. Judic kan evengoed varen als een oud visscher, dat verzeker ik u, zeide Guy, ver wonderd. Meer dan eens ben ik met hem de zee op geweest en we hebben nooit een onge luk gehad. Wat hindert het? zeide Judic zacht, als de juffrouw geen vertrouwen heeft....- Madeleine had al spijt over haar ontboe zeming. Had zij niet het gezelschap van Judieaël steeds voor lief genomen bij de uitstapjes die zij in de buurt van Kerbanhir maakten? Het is wel waar, dat zij dan aan hem het leven van haar lieve kleinen niet toevertrouwde. We zullen hooren, wat de dames zullen zeggen, hernam zij, met de vage hoop, dat dezen die tocht onder zulke omstandigheden wel zouden verbieden. Als Judieaël er bij is, behoeven we niets te vreezen, zeide de gravin. Hij weet langs de kust evengoed den weg als in zijn zak en als hij zich een beetje ver waagt, is hij altijd nog voorzichtig genoeg, geloof ik. Madeleine onderwierp zich. Hoe zou zij liaar wantrouwen kunnen rechtvaardigen? Moest zij zeggen, dat zij dezeu man als haar persoonlijken vijand beschouwde, dat hij haar op heftige wijze beduid had, dat zij het kasteel moest verlaten? En als bij dan ont kende, wie zou men gelooven? Neen, zij had niets tegen te werpen. Judieaël stond kalm rookend op de kust te wacht. Toen de kinderen hem toeriepen: ,.Wij gaan", stak hij zijn meerschuimen pijp in zijn zak en ging zwijgend naar de plaats waar de boot van Kerbanhir gemeerd lag. Madeleine meende een spottenden glimlach op zijn gelaat te zien. Maar waarom zou zich hierover ongerust maken? Zij was er toch bij en kon dus over haar zusje en broertje waken. Daarenboven stelde de aanwezigheid van Guy haar gerust.... voor niets ter we reld zou Judic zijn kleinen markies in gevaar willen brengen. De kinderen volgden met levendige belang stelling de toebereidselen voor de inscheping. Judic zette een mast op, spande het zeil en zeide: „Stap in!" Madeleine ging het eerst en lette op de inscheping der vier kinderen, die hiermede niet gemakkelijk overweg konden. De zee was wonderlijk kalm, liet was heer lijk om op die azuren watervlakte te dobbe ren, met de oogen die zilveren voor te vol gen, door het scheepje achtergelaten, of zich een beetje voorover te buigen om het water tusschen de vingers door te laten bruischen. Een zacht briesje deed het zeil zwellen en de kust verdween boe langer hoe meer uit het oog. Wat gaan we bard! zeide Raymonde. Als mevrouw de Trézec en freule Olivette oné van daarboven zien, zullen zij ons bootje niet grooter zien dan de meeuwen die rondom ons over het water scheren. We gaan zoo goed, dat het niet noodig is om te roeien, zeide Guy. Ja, maar 'tis zoo leuk, zeide André, op de roeiriem steunend, om zoo een regen van schitterende paarlen te doen neerkomen. We komen nu bij het eiland van Sein. Als we het eens bezochten? Wat denk je ervan, Judic? zeide Guy. Er is niets bijzonders te zien, antwoord de de opzichter. Misschien zouden we heter tot Douarnenez kunnen gaan. Sein is bekend om zijd herinneringen, zeide Madeleine. Daar was vroeger een col lege van druïden priesteressen, beroemd door heel Gallië. Aan een van deze priesteressen dankt Kerbanhir zijn oorsprong, hernam de kleine markies. Als men de overlevering mag ge looven, redde deze jonge vrouw, Brenta ge naamd, met eigen levensgevaar een christen gevangene, die geofferd zou worden. Beiden ontvluchtten op een scheepje en gingen aan land op de plaats waar thans 't kasteel staat. yandaar gingen zij naar Vannes, waar zij een ehristenpriester vonden, die Brenta doop te en haar huwelijk met Conan, den gevangene, die aan haar zijn leven dankte, inzegende. Later kwamen zij terug, bouwden hier een huis en leefden in afzondering, om onbekend te blijven voor de druïden, die het verraad van Brenta met den dood zouden gestraft heben. Hun kinderen, die niet dezelfde rede nen hadden orü zich' schuil te houden, namen dienst bij de Romeinsehe legioenen, onder scheidden zich door hun moed en vergroot ten langzamerhand hun grondgebied. Zoo ontstond de macht van het huis van Ker banhir. Heeft te Sein het heidendom niet lang volgelingen gehad? vroeg Noël. Dat was 't geval op alle kusten, zeide Judieaël. Sommige families sloten eeuwen lang de oogen voor het licht van 't Evangelie. Hebt ge hooren spreken van „de Schip» breukelingen?zeide Guy. De jongens antwoordden bevestigend, maar Raymonde vroeg: De „schipbreukelingen", wat waren dat? De nakomelingen van die heidenen, over wie wij zooeven spraken. Tot het begin van de 19e eeuw waren er nog in deze streken. In stormachtige nachten voerden zij langs de kust een koe met een fakkel tnsschen de ho rens. Dat schitterend licht, beurtelings ver dwijnend achter de rotsen en dan weer na eenige oogenblikken voor den dag komend, bracht de schepelingen die in gevaar waren en alle moeite deden om de kust te hereiken in de war, zoodat zij verpletterd werden op de klippen van deze ongastvrije kust. Als de schipbreuk had plaats gehad, wier pen die kustkenners zich op de goederen en als een of andere overlevende zeeman of pas sagier, aan land trachtte te komen, sloegen zij hem dood met hun bootshaken. .Verschrikkelijk! riep Raymonde uit. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5