BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS DIT BEN ÖÏTREK. Staten-Generaal. Ingezonden Hdededeslingen. Open brief van een Staatsraad. Sociale Berichten. Gewisselde stukken '2k' ijmijideK. D? vSXineta tot lot lesluit, dat T m' °J d° M J' OVERZICHT. De spanning tusschen TURKIJE EN MONTENEGRO duurt nog altijd voort. De vertegenwoordigers der groote mogend heden hebben er, naar een telegram bericht, bij "koning Nikolaas op aangedrongen, de Albaneesche opstandelingen aan te sporen, de amnestie der Tnrksehe regeering aan te nemen. De koning weigerde echter, tenzij een of meer mogendheden voor naleving van de voorwaarden der amnestie van Turksche zijde instonden. Allereerst moet de termijn van tien dagen, voor amnestie gesteld ver lengd worden wn moeten de Turken afzien van de voorwaarde, dat zij bloedige wraak zullen nemen, ais de amnestie wordt ver worpen. De officieuze Turksche pers gaat voort, Montenegro verantwoordelijk voor den toe stand te verklaren. ïn een blijkbaar ge- inspireerd artikel verlangt het blad Zia, daar Montenegro zich om de raadgevingen der mogendheden niet schijnt te bekomme ren, van dezen de uitoefening ,van een ster ker pressie in Cettinje. Het blad wijst er op, dat de vTede ernstig bedreigd wordt wan neer Montenegro in zijn tegenwoordige hou ding volhardt. De oostenrijksche diplomatie blijft onver minderde belangstelling toonen in de Alba neesche en de daarmee samenhangende Turksch-Montegrijnsche kwestie. De gezant te Konstantinopel, Pallavicini, heeft bij buitenlandsche zaken, geprotesteerd tegen Rifaal pasja, den Turksehen minister van een scherp artikel tegen Montenegro, dat dezer dagen in de Tanin verschenen is. De ambassadeur waar^huwde tegen al te groote doortastendheid. De minister liet daarop den schrijver van het artikel bij zioh komen en ried hem dringend aan, voortaan kalmer te zijn. Uit Albanië komen nog altijd berichten yan gevechten. Zoo moeten bij Roeja de Malissoren een aanval op de Turksche posten hebben gedaan. Eveneens bad in de buurt van To-ezri een ge vecht plaats, waarbij aan Turksche zijde 25 soldaten gedood en gewond werden. Kaar verluidt, heeft Torgoet pasja hevel gekre gen om zoo krachtig mogelijk tegen de re- hellen op te treden, die voortgaan met het bestoken der Turksche troepen en hen te vervolgen, zelfs als bij daarvoor de Mon- tenegrijnsche grens zou moeten overschrij den. Volgens een telegram, door den Turk- Bchen gezant te Cettinje aan de Porie ge richt. is een Montenegrijnsch generaal naar St. Petersburg gezonden, ten einde een Conferentie over den opstand der Malisso ren voor te stellen. PEST OP JAVA. Regeeringstelegram dato 23 Juni: Af dee ling Malang: Gisteren vijf gevallen, waaron der vier dooden. Van de lijders van vorige dagen overleden nog twee. Kediri: Geen gevallen. Een lijder van den vorigen dag is overleden. In de kampong Radja, op het erfpaehts- perceel Kalibakar, aan de helling van het Zuidergebergte in de afdeeling Malang, is een pesthaard gevonden; aldaar zijn sedert zeventien dezer acht gevallen voorgekomen. Wijziging Middelbaar Onderwijs. Blijkens het Voorloopig Verslag omtrent het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der wet op het middelbaar onderwijs achtte men algemeen een regeling van het daarbij bedoeld onderwerp gewenseht en eene poging daartoe derhalve toe te juichen. Ook met de strekking van het ontwerp konden meerde ren zich vereenigen. Anderen echter meenden dat er een stap mede wordt gedaan op den verkeerden weg, waar het meer dan te voren aan het hoogerburgersehoolonderwijs een ge meentelijk karakter geeft, terwijl de ervaring leert, dat dit onderwijs zich tot Rijksonder wijs moet ontwikkelen en ook de wet tot re geling van het middelbaar onderwijs in die richting wijst. Met het in het ontwerp uitgewerkte stelsel kouden zeer vele leden zich niet vereenigen. Vooral bedenkelijk was h. i., aan een gemeen te, waar eene H. B. school is of wordt geves tigd, macht en beschikkingsrecht te geven over het onderwijs in en de financiën van an dere gemeenten. Zelfs achtten zij dit in strijd met de gemeentelijke autonomie. Ook betwist ten velen de juistheid van 's ministers uit gangspunt dat een H. B. school niet alleen be hoort aan de gemeente, waar zij is gevestigd, doch moet voorzien in de behoeften van 'n com plex van gemeenten en in dien zin aan eene geheele streek behoort. Verschillende andere leden achtten dit echter volkomen juist. Te gen een gelijke verdeeling der kosten tus schen de gemeente en de streek verklaarden zich echter velen, omdat de gemeente waai de school is gevestigd, van de aanwezigheid daarvan voordeelen trekt, die de andere ge meenten missen. Verscheidene leden meenden dat de voorge stelde regeling in elk geval in de praetijk niet zal voldoen en tot gevolgen zal leiden en ver houdingen in het leven roepen, door de re geering allerminst bedoeld. Sommige leden opperden bedenking tegen eene zelfstandige sehoolgelclheffing in elke gemeente; anderen hadden daartegen geen bezwaar. Ook werd bepleit eene regeling der school geldheffing bij de wet en proportioneel, met vastgesteld maximum, afdalende schaal en algeheele ontheffing voor mingegoeden. Hier tegenover werd opgemerkt dat deze beschou wingen uitgingen van de onjuiste gedachte, dat het H. B. S. onderwijs voor een ieder dient opengesteld. Onder hen die de zelfstandige schoolgeld- heffipg der buitengemeenten afkeurden, wa ren velen die daarvan benadeeling van het openbaar onderwijs vreesden, omdat de ge meentebesturen die zich meer door het bij zondere onderwijs aangetrokken gevoelen, daarin een wapen krijgen om de ontwikkeling van het openhaar onderwijs tegen te gaan. Dit werd van verschillende zijden weerspro ken. Integendeel verwachtten sommige leden van dit wetsontwerp eene achteruitzetting van het bijzonder onderwijs, door lage school- gel dkeffing vanwege de gemeentebesturen om de openbare school aanlokkelijk te maken. Het denkbeeld werd opgeworpen om voor de bijdragen der buitenleerlingen een vast bedrag, bijv. 150 per leerling vast te stellen en in het verschil tusschen dit bedrag en den kostenaen prijs door het Rijk te voorzien. Verschillende leden zouden zich hiermede niet kunnen vereenigen, wijl zij de fouten van liet ontwerp daarin bestendigd, zelfs versterkt zagen. Nog een andere regeling werd aanbe volen, waardoor de bijdragen der buitenge meenten tot eene meer bescheiden som zou den worden teruggebracht. Wordt eenmaal in de wet het beginsel aan vaard van bijdragen der buitengemeenten in het onderwijs, dan zal naar verschillende leden opmerkten dit beginsel ook moeten worden doorgevoerd ten aanzien van andere inrichtingen van onderwijs. Gaarne zou men hieromtrent 's Ministers oordeel vernemen. Het is uitmuntende mannen eigen zich in alle daden van hun leven propagadnisten te toonen, en te doen kennen, wat op de eene of de andere wijze nuttig voor hun evenmcnschen kan zijn. Zoo is het dat een staatsman niet geaarzeld heeft bekend te maken, dat hij door de Pink Pillen van een zware maagziekte genezen was, en dit met het eenige doel een voorbeeld te zijn voor hen die nog lijden aan de kwaal waaraan hij niet meer lijdt. Doctor Bernard de Abranches, Staatsraad en rechter in het Hooge Gerechtshof, Wensstraat te Lissabon (Portugal), schreef, ten gevolge van zijne genezing door de Pink Pillen, het on derstaande: Doctor B. DE ABRANCHES. „Het verheugt mij u mede te deelen, dat ik, dank zij uw uitnemend geneesmiddel, opnieuw een volkomen gezondheid geniet. Zeer tegen mijn zin was ik gedwongen geweest mijne hoo ge functiën, waarmee ik vereerd was, op te geven, daar mijne gezondheidstoestand te wan kelend wSs geworden. Ik ben gelukkig ze weer te hebben kunnen opvatten. Ik heb iran een al- gemeene zwakte' en ook aan maagpijnen gele den. Het was zeker aan mijn slechte maag dat mijn slechte gezondheidstoestand moest toege schreven worden, want de mensch die zich niet behoorlijk voedt, die een slechte spijsvertering heeft, gaat weldra ernstige storingen in zijn gestel ondervinden. Ik had zonder succes meer dere geneeswijzen gevolgd en ik vroeg mij af, of ik altijd zou moeten lijden. Ik was toen een beroemd geneesheer gaan raadplegen, die in het bijzonder zijne studiën van maagziekten had gemaakt. Deze schreef mij een voedings leefregel en het gebruik der Pink Pillen voor. Ik heb nauwkeurig zijne voorschriften ge volgd en kort daarop ben ik spoedig hersteld. Nu heb ik opnieuw een goede maag; ik eet met smaak wat mij lust en ondanks mijn leeftijd gevoel ik mij volkomen krachtig. Ik deel u met genoegen dezen uitslag mede en sta n toe er kennis van te geven aan hen die lijden en op ge nezing hopen." Talrijk zijn zij die een gelukkig leven zon den hebben, indien zij één goeden maaltijd per dag konden gebruiken en deze goed verteren. Wij raden die personen aan een proef te ne men met de Pink Pillen. Deze zullen hen zon der twijfel geven wat zij zoo dikwerf gegeven hebben: de gezondheid met de rust. Zij 2tja veilrriisbaar A 1 1.75 per doos en 19 per zes doozen bij bet Generaal Depot der rinlc Pillen, yan Eeghenlaan 22 Amsterdam; voor Haarlem en Omstreken bij de firma's J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147, bij Plaatzor yan der Hul!, Jarstraat 28, bij M. P. Drost, Lange Voorstraat 8, en yoor Heemstede bij J. Stolk, Wilhelminaplein. En verder bij verschillende Apothekers en drogisten. De staking der Zeelieden. Bij de reeders te ROTTERDAM zijn thans zooveel aanbiedingen ingekomen, dat zij er zeker van zijn, dat zij allo Nederlandscbe schepen, die de volgende tveek uit deze haven moeten vertrekken, van een bemanning kun nen voorzien. Uit ZAANDAM wordt gemeld: Het Engel- sche s.s. „Caterino" is leeg gekomen, doek kan nog niet vertrekken, omdat nog gemon sterd moet worden. Aangezien de reederij niet geneigd is aan de gestelde eiscben te voldoen, zal door de oude bemanning niet ge monsterd worden. De kapitein verklaart geen haast te heb ben en neemt een afwachtende houding aan. Het politietoezicht aan de Hembrug en in de haven is verscherpt. Het stoomschip „Ceres" van de K. N. S. M. kwam te IJMUIDEN van Hamburg binnen, werwaarts bet alleen gegaan was om een vijftigtal werkwilligen af te halen. Op de sluis was tijdens bet doorsehutten extra politietoezicht, vijf met karabijnen be wapende rijksveldwachters maakten de reis naar Amsterdam mede. Ook de waterschout van hier stoomde mee om onderweg de nieuw aangenomen werkkrachten aan te monsteren. De motor-politiehoot, waarop zich de in specteur van de rijksveldwacht, de heer Von Bii seek bevond, begeleidde het stoomschip door het Noordzeekanaal. Houtbewerkers. Zondag 18 Juni j.l. kwamen te 's-Hcrtogcn- bosoh, in ca.té „Het Parlement" de R. K. Hout bewerkers- en aanverwante vak vereen igingen bij een. IJet bureau voor de R.K. Vakorganisatie had deze opgeroepen, met het doel; een Ned, R.K. Houibewerkersbond te stichten. Van da 15 uitgenoodigde vakvereenigingen, waren er 12 opgekomen. Do Voorzitter van het Bureau voor de R.K. Vakorganisatie, de heer J. van Rijzewijk, zette in zijn openingswoord de voordeelen van een, nationaal verbanfl uiteen. Door de nationale or ganisatie worden de betrekkelijk kleine vak vereenigingen tot een bond gevormd, die, ten gevolge van de centralisatie der geldmiddelen,, ieder voor zich krachtig worden gemaakt. Zij. krijgen door dien organisatievorm een beduidend, weerstandsvermogen en een onafhankelijk Hoofd-, bestuur, dat vrij voor den bond kan optreden.. De arbeiders komen daardoor in de maat schappelijke samenleving als een zelfstandige klasse te slaan, die op voet van gelijkheid met de werkgevers, hun mede-contractanten, kunnen onderhandelen. Al worden hier wel arbeiders van eenigszins ukeen'.oopenae nedrijven bij elkaar gebracht, toch zullen de eigen vakbelangen daardoor niet verwaarloosd worden, omdat volgens de model statuten van het Bureau, zoowel plaatselijk als nationaal, vakgroepen kunnen worden ojigericht. Deze model-statuten, die geloetst zijn aan dé ervaring van de beste en meest beproefde vak bonden en dia gebaseerd zijn op de wetischcii, van. het Netter 1. Episcopaat, werden in de hoofd-, zaken als de Bondsstatuten aanvaard. t Besloten werd, een progessieve contributie in te voeren, met verschillende klassen van uitvoe ring, terwijl de contributie voor alle af deelin gen zal gelden De Secretaris van het Bureau zal een contributiëregeling en een begrooting ontwerpen Ten slotte werd besloten, eens per maand een vakblad uit ta geven. Als zetelplaats werd met algemeene stemmen 's-Hertogenbosch aangewezen. De vergadering werd bijgewoond door den WelEerw. heer Geurts, Adviseur van de Luci- fers-arbeidersvereenigingen te Eindhoven.. R. K. Openbare Onderwijzers, Bisd. Haarlem. Voor cl e Gemeenteraadsverkie zing1. Door de afdeeling' Schoten van de Nederlandschc vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken is a,an de can- 'didaten voor de a.s. Gemeenteraadsverkie zing een vragenlijst thuisgestuurd met aller lei vragen om drankbestrijding. Het ligt in de 'bedoeling, om voor de stemming tot publicatie over te gaan van de antwoorden die daarop inkomen! [W),j zouden aanraden: beantwoordt zulke vragen .niet! VELSEN. Personalia. Aan de Amsterdamscke Huis houdschool is geslaagd voor leerares in huis houdkunde mej. J. C. Soellaart, alhier. Het muziekconcours. Gisteren had het eerste gedeelte van den wedstrijd voor harmonie- en fanfaregezelsehappen van den provin cialen boud in Noord-Hollend plaats alhier, aanvangende met de afdeeling fanfare. De uitslag van deu marschwedstrijd, waar aan. zes vereenigingen deelnamen, is als volgt: le prijs bij loting „Waterlandsch Fan farecorps" te Buiksloot, Nieuwendam; 2e pr. „Stedelijk Muziekkorps" te Purmerend; 3de prijs „De Bakkersfanfare" te Amsterdam. Diploma „Wilhelmina" te Jangijzenvaart. De uitslag van den fanfarewedstrijd was als volgt: Derde afdeeling: eerste priis niet toege kend, tweede prijs A „Excelsior" te Oostzaan, tweede prijs B „Soli Deo Gloria" te Driehuis, gemeente Velsen, derde prijs A „Crescendo" te Sloterdijk, derde prijs B „Ons Genoegen" te Wijdenes, derde prijs C „Wilhelmina" te Jangijzenvaart. In de tweede afdeeling was de uitslag: eerste prijs A „Eerste Nederl. Bakkersfan farecorps" Amsterdam; eerste prijs B „T. A. V. E. N. U." te Warmenhuizen. Tweede prijs niet toegekend. Eerste derde prijs A: „Onder linge Oefening" te Uitgeest, tweede derde pr. A „Crescendo" te Westzaan, derde prijs B „Eensgezindheid" teWormerveer. In de eerste afd. fanfare werd de eerste pr. A behaald door het „Waterlandsch Fanfare corps" te Buiksloot, Nieuwendam; de eerste De Bond van R. K. Openbare Onderwijzersprijs B door „Koningin Wilhelmina" te Beem- J in liet Bisdom Haarlem vergaderde gisterenster; de tweede prijs door „Excelsior" van te Alkmaar. Na de opening met gebed en het Zaandam en de derde, prijs door de Oostknol- zingen van het Bondslied verwelkomde de lendammerkapel te Knollendam, heer Veltman de afgevaardigden en belang- Eerste prijzen zijn verguld zilveren medail- stellenden namens de afd. Alkmaar. les, tweede^ prijzen zilveren, derde prijzen De heer Knijnenburg, Bondsvoorzitter, bronzen medailles. sr-.J oearop t i rede uit, waarin hij j In den eerewedstrijd om den zilveren lau- nitvoerig naging de belangrijkheid van het wertak, aangeboden dqor de feestcommissie, werk der openb. Kath. onderwijzers voor het werd gekampt door „Excelsir" Zaandam, de katholieke kind. Na de lezing der notulen,„Bakkersfanfare" te Amsterdam en „Water wees de vergadering Amsterdam aan, als landsch Fanfarecorps" te Buiksloot. De uit plaats voor de volgende algemeene vergade-slag was „Waterlandsch Fanfarecorps" met ring in December. 56 punten den eereprijs en de „Bakkersfan- In het 'jaarverslag over 1010 releveerde de! fare" met 55 punten een loffelijke vermel- heer C. D. Baas, le secretaris, de retraite 1910, ding. De wedstrijd werd besloten met een avondfeest op 't eleetrisch verlichte terrein. Tusschen een tros. Bij het vertrek uit de sluis de enquête over het godsdienstig karakter der openbare school en de daarover door Dr. Moller gehouden rede en over de totstandko ming van het Bondslied. De heer G. Bulten werd herbenoemd alsallucr geraakte op het Engelsche stoomschip ondervoorzitter. »Barnton" een matroos tusschen een tros be- Bij de ingekomen stukken deed het H. B.kneld, waardoor het rechter been brak. Het onder meer mededeeling van het resultaatstoomschip maakte in de buitenhaven vast ten der audiëntie hij Mgr. den Bisschop van einde geneeskundige hulp af te wachten. Nadat dr. Bok den verwonde verbonden had en constateerde dat hij met het schoomseliip mede kon, varen, zette dit na een paar uren op- onthoud de onderbroken reis naar Methil voort. BEVERWIJK. De- R.-K. Kiesvereeniging. Gisterenavond werd in hotel „be Zon" eene Haarlem, over de kwestie der benoeming van B. K. hoofden van openb. seholen aan K. bij 2* scholen. Hieruit blijkt, dat zoolang de be paling van de Piosynodus van 1894 van kracht blijft, Mgr. voor afzonderlijke geval len daarop wel dispensatie zal willen verlee- nen en dat deze bepaling binnenkort staat herzien te worden. De heer Meier, die vooral dit onderwerp steeds ter sprake bracht, betuigt zijn dank aan Mgr. den Bisschop, aan den HoogEerw. vergadering gehouden van de R.-K. Riesver- geest. adviseur en aan het H. B. voor het ver-eemging, ter bespreking van de a.s. gemeente- kregen succes. raadsverkiezingen. De HoogEerw. geestel. adviseur deelde me- Tegenwoordig waren enkele heeren geestelij- de, dat dit jaar wederom 5 retraites voor on- fcen, waaronder de HoogEerw. heer Deken van derwijzers en onderwijzeressen te Noordwij-Beverwijk. kerhout zullen worden gehouden. Hij wekte p)e Voorzitter opende de vergadering met een de leden krachtig op tot deelneming, temeer jk inieidmgswooi'd, waarin hij duidelijk den daar dit jaar wederom door milde tusschen-; J, komst de gelegenheid gratis zal worden open-1 P°htieken toestand in de gemeente uiteenzett gesteld. s Dc Secretaris las de notulen voor der vorige De heer G. Bulten deed als lid der Centrale vergadering, die onveranderd werden goedge- Commissie van de Federatie der R. K. On- keurd. derw ijzersbonden mededeeling, dat de voor-De heer Den Appel bracht verslag uit der gestelde wijziging van het reglement der C. Algemeene Vergadering van de R.-K. Kiesver- C. eerst zal worden onderworpen aan het oor-eenigingen in Noord-Holland, gehouden te deel van het Doorluchtig Episcopaat. j Haarlem Hij legde ans aan d® rrn^Van ALo'1 i Fr treden vier leden van den gemeenteraad een concept-contract met de firma Van Mas-! ,T trigt en Verhoeven te Arnhem inzake deaf> waaronder twee Katholieken. Voorgesteld „Katholieke School" als orgaan der hij dc wordt alle aftredende leden te candideeren, be- C. C. aangesloten Bonden. De vergadeing halve den heer Dr. Wiedeman, om het pamflet keurde dit concept goed en herbenoemde den clat deze heer de wereld ingestuurd heeft te- heer G. Bulten als redacteur van het orgaan, gen een aftredend lid, twee jaar geleden. Na toelichting door den heer Brugman, i Hierover ontstond eenige discussie, doch de yoorzitter der afd. Amsterdam, werden vanvergadering bleek het in grdote meerderheid deze afdeeling aangenomen de voorstellen: met het bestuur eens te zijn. „Het Hoofdbestuur wordt uitgenoodigd een Gandidaat werden gesteld voor drie periodiek onderzoek m te stellen naar de werking der6 t> n Leerplichtwet en er bij de Federatie op aan j vrijkomende plaatsen, de lieeren: Burger, Cor- te dringen, dat ook andere aangesloten bon-|ne*lsse en ih. van Santen. den eenzelfde enquête zullen houden," en I In de plaats van den heer Wiedeman en voor „Er worde een perscommissie benoemd, die de twee nieuwe zetels, werden gecandideerd de tot taak heeft te waken, dat de strijd van de j heeren Moens (lib.), Kochx (R.-K.) en I. Veld- R, K. pers tegen de openbare school steedshuizen van Zanten (A.-R.) met eerlijke wapens gevoerd wordt". Besloten werd ten opzichte van het laatste voorstel, dat de afdeelingen de aandacht zul len gevestigd houden op de locale pers, ter wijl voor de groote bladen verschillende per sonen de hierbedoelde taak op zich nemen. M'et een woord van opwekking eindigde de voorzitter de vergadering. UITGEEST. Een onderscheiding. Op den wedstrijd voor harmonie- en fanfaregezelschappen van den De vraag door de afd. Haarlem gesteld: Prov. Bond in Noord-Holland, behaalde „On- „Welke houding heeft onze Bond aan te ne- derlinge Oefening" van hier te IJmuiden, men tegenover het beloop der benoeming van gisteren den eersten en den derden prijs In de het hoofd der O. L. school te Overveen, lokte tweede afdeeling. ten dezen niets kon worden gedaan, daar het kenburg en A. Meyer, d. van M. van Staveren wettig verloop daartoe geen aanleiding gaf. en C. van der beden. z. van J. Palmboom en J. Wel werd in overweging gegeven, dat het Rijs- H. B. en de afdeelingen voor dergelijke ge- Ondertrouwd:?. Overdijk en N. Twisk. vallen de oogen steeds open zullen houden en intijds de noodige stappen ter bevordering der belangen van R. K. openbare onderwij zers zullen doen. Na eenige huishoudelijke besprekingen werd hierna de vergadering met gebed ge sloten. SCHOTEN. Mond en klauwzeer. Ook bij den veehouder BLOEMEND AAL. Gemeentezaken. Voorgesteld wordt aan den Raad te besluiten van Jhr. P. Teding van Berk hout in eigendom over te nemen: lo. voor de som van ƒ1: a. den Koeduinsweg met de zich daarop bevindende beplanting; b. den Van Lennepweg. 2o. voor de som van 800 per H.A.a. de strooken grond, gelegen aan de Oostzijde van den Doodweg tusschen dien weg en de afraste ring van de aanliggende perceelen van af den Zandvoorterweg tot aan den Berkenrooder- J. Vink alhier is mond- en klauwzeer gecon-pweg; b. het voetpad ter verbinding van den stateerd onder het vee. Dit was nog de eenige i)oodweg met den Van Lennepweg, over de die tot nog toe van deze ziekte verschoond bestaande breedte. bleef. Bij de veehouders A. Rutte en I. anti voort Sehoorl is de ziekte reeds geweken en zijn de] r ZAIMUVUUKi. borden reeds weggenomen. 'Aangekomen Vreemdelingen. O'. Holtfiuijse, Amsterdam, Kerkstraat "32 l p.; J. van Gelder, idem. idem, 1 pers. Fam. van Essen, Veenendaal, Pension Gom-' perts 2 p.[W1 J. Koopman, Amsterdam, Hoogeweg 72 3 p.E. Gauwerkij, Soest, id em, 1 p.,Fam. Baanders, Amsterdam, Cote tag© Pretoria 6 p.; Mevr. Fockema, Arn hem diem, 1 p.Mevr. Jurijen, Amsterdam! idem, 2 p.Fam. Draijer, idem, idem 4 p. Personalia. Aan mej. J. G. Hensen onderwijzeres alhier is op haar verzoek een verlof verleend van twee maanden tot herstel' van gezondheid. BENNEBKOEK. St. Jeroen. In de heden door de R. KV Bloemist-werkl. vereeniging _.,St. Jeroen" ge houden vergadering, werd na opening .door den voorzitter en voorlezing .der notulen, der vorige vergadering, behandeld het voor-; stel der vorige vergadering, om ook jon-' 2.ens tot de vergadering toe te laten, om hen daardoor het vereenigiiigsleven te lee- ren kennen, zoodoende te doen beminnen, het welk met algemeene stemlnen aangenomeu werd. Het voorstel, om de achtergelaten be trekkingen der overleden leden te steunen,, werd als onuitvoerbaar verworpen. Het aangehouden punt der vorige verga dering, om in 1912 weder een tentoonstelling te organiseeren, moest wegens te weinig deel-; name worden verworpen. Daar o-ok voor den dezen winter weder te' houden tuinbouw-cursus voor volwassenen (boven 18 jaar) nog te weinig deelnemers waren, werd besloten de inschrijving nog' open de stellen tot 1 Aug. Hierna deelde de voorzitter mede dat bin-' nenkort een H. Mis voor de levende en overleden leden zal worden' opgedragen, en sprak de wensch uit dat vele leden tot 1de H. Tafel zouden naderen en sloot met dapk- zeggina' .deze vergadering;. LISSE. Het mond- en klauwzeer. Dat het mond- en klauwzeer onder het rundvee alhier nog lang niet is geweken, mag blijken uit het feit dat bij verschillende landbouwers in den afgeloopen week een tiental koeien aan deze ziekte zijn gestorven. Bij v. d. Wel zelfs drie op één dag. SASSENHEIM. Burger!. Stand. Geboren: z. van J. de Koning en P. M. Prins. z. van Th. Prouw en H. de Jong. Getrouwd: P. O. Meiman en P. O. Oost veen. Dc Gemeenteraadsverkiezingen. De A.-R Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" stel de tot candidaat van den gemeenteraad het af tredend lid den heer W. Warnaar. Besloten werd den candidaat der R.-K. Kiesvereeniging den heer B. P. Roes (aftr.), ook te nemen. Een Jubilaris. De bloemistknecht G. Hoo- gervorst, heeft zijn 25-jarig jubileum gevierd als werkman bij de firma C. J. Speelman en Zn., waar hq als elfjarige jongen in dienst trad. De firma heef zijn trouw en eerlijkheid niet onbeloond gelaten. Zij overhandigde den jubilaris een gesloten enveloppe met inhoud.' NOORDWIJK. Een golfclub. Yan welingelichte zijde ver neemt men, dat hier groote plannen bestaar. ten opzichte van het golfspel; een spel, dat voornamelijk onder de Engelschen groote af trek vindt. Er waren namelijk zeer ernstige plannen ge maakt om hier een Golfclub op te richten, en een groot, uitgestrekt golfspeelterrein aan te leggen. Ruim 30 bunder duin, aansluitend aan den Noord-Boulevard, zijn voor dit doel reeds in erfpacht verkregen. Wanneer in den loop van den zomer de fi- nancieele en technische moeilijkheden geheel zullen zijn ondervangen, zal weldra een begin worden gemaakt met de uitwerking der plan nen. Vlugge Bezorging. Door de ad' ministratie van het Katholiek Schoolblad, alhier, werden den 28e Maart 1909 drie cou ranten verzonden aan een adres in Parama ribo (Suriname). Deze bladen kwamen deze week als „on bestelbaar" retour, na dus een reisje v:an ongeveer 2_V4 jaar te hebben gemaakt. NOORDWIJKERHOUT. R. K. Bloemist- en Tuinbouwwerklieden. In cafe Het Wapen van Noordwijkerbout verga derde gisteravond de R. K. Bloemist en Tuin- bouwwerkliedenvereeniging. Na opening door den voorzitter werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Behoudens enkele wijzigingen werd het reglement door het bestuur voorloopig vast- steld, goedgekeurd. Onder meer werd cle con tributie verhoogd tot 10 cent per week. Vervolgens werd er verslag uitgebracht van het fonds. Het batig saldo bedraagt 50.74. Tot voorzitter, secretaris, penningmeester en commissaris werden respect, gekozen E. Broekhof, J. Jansen en C. v. d. Klaauw. 10 personen gaven zich als lid op, zoodat het aantal leden thans 100 bedraagt. Bij het bestuur was ingekomen een brief van iemand, waarin gevraagd werd, of het niet mogelijk is bij de Gemeenteraadsverkie zingen een tegencandidaat te stellen. De voorzitter antwoordt hierop, dat hij er sterk tegen is, dat de vereeniging zich op politiek terrein begeeft. Echter raadt hij den leden aan lid te worden van de R. K- Kies vereeniging, om daar hunne belangen te be pleiten. Een lid gaf het bestuur in overweging in het vervolg dergelijke vragen onbeantwoord te laten. Een bijzonderheid. Als een groote bijzon derheid dient vermeld, dat een paard van den landbouwer Jac. Bakker dezer dagen het 21e veulen voortbracht. HALFWEG. Aanrijding. Eeu doofstom mannetje werd op den Rijksstraatweg nabij den Osdorper- weg aangereden en bekwam een zeer ernstige beenkneuzing. Na eerst hij Dr. Melchior ver bonden te zijn, werd hij op eigen verzoek naar Oude Wetering, alwaar hij woonde, overgebracht per rijtuig. Het onweer. Tijdens het kort maar vrij he vig onweer dat zich Zaterdagmiddag hoven deze gemeente ontlastte, werd een koe iu dc weide van den veehouder M. J. Kroon, door den bliksem gedood. Het dier, dat tevens mond- en klauwzeer had, werd begraven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2