B. PAANAKKER Co. Smullen j Rederlandsche Winkelweek I Smullen 26 HAARLEMSCHEBANKETBAKKERS Union Chocolade UNION CHOCOLADE SCHILDERIJ. HOLLANDSCHE HOLLANDSCHE J. HENSEN, Paarïaarsieeg 8, Haarlem. Wersche Zalm. Delicatessenhandel Entte Houtstraat 89 Telefoon 1458. Smullen I Uitgebreidste sorteering. 1 §m\\w Uitsluitend Union en Helior Chocolade •U neemt nimmer andere- Waarom 7777 BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS Versche Zalm. Sport en Wedstrijden Oe Europeesche rondvlucht Rechtzaken, Geen Amerikaansche Humbug maar Hollandsche degelijkheid treedt op den voorgrond wanneer men de uitstallingen met Hollandsch fabri kaat beziet. Schoenwerk volgens dit oude, maar goede systeem gemaakt vindt men in de nieuwste en keurigste modellen uitgestald in het van ouds bekende Magazijn 23 ANEGANG 23. Ook zijn enkele artikelen uitge stald om te doen zien hoe ons Schoenwerk wordt gemaakt, niet het zoo overal voorkomend machinaal doorgenaaid Schoenwerk, maar Schoenwerk op den rand genaaid, (Handwerk) hetwelk veel deugd zamer is. VAN REIJSEN PRIMA DUALITEIT. de Winkelweek, vanaf 29 JUNI a, s. eene Prachtige Etalage met en Heeren- en Jongeheeren, gemaakt van Hofllandsche stoffen en fournituren door Hollandsche werkkrachten te Kleedingmagazijn van Omdat het Hollandsch fabrikaat sinds 20 jaren solider en goedkooper is dan elk buitenlandsch, Algemeene vergadering der Maat- schappij van Nijverhe d M ELDERS. Alle artikelen, welke tentoongesteld zijn in de étalage, wor den vervaardigd in de Koninklijke Fabrieken van fijne Worst en Vleeschwaren E. NOACK, Groningen. hebben tijdens GAAT Z£ ZiEÜ, koopt dan nu en &LEEOB1CS VOOR bekomen voor Hollandsch geld tegen bekende Hollandsche lage prijzen in het Hollandsche OVERZICHT. We moeten met het oog op het dubbele nieuws van den Katholieken feestdag in ver band met de belangrijke stads-gebeurtenis- sen die we te „verslaan" hebben, vandaag kort zijn in ons overzicht. Vermelden we dan eerst een sensationeels sluiting van den Pruisiseken landdag; de li beralen en socialisten hebben daar een tijd lang op de akeligste manier obstructie ge voerd, alle arbeid onmogelijk gemaakt en de regeering door ellenlange redevoeringen over kleinigheden gedwarsboomd. Toen dat spel letje Woensdag maar weer voortging, en er van schelden geen sprake bleek, heeft de re geering gezegd dat ze er genoeg van had en de Landdag voor gesloten verklaard. En nu staan de socialisten en liberalen uatuurlijk op hun achterste pooten! Uit het VERRE OOSTEN komen berichten van een nieuwe spanning tusschen. Rusland éh China. Rusland schijnt zich voor te berei den op den oorlog in Mantsjoerije en zendt voortdurend nieuwe troepen verdedigers daar heen. Daartegenover zijn ook de Chineezen actief, zoodat de kenners van Azië vreezen voor een botisng. In Portugal blijkt de monarchistische •beweging in het Noorden steeds meer en meer veld te winnen. Ofschoon de regeering op alle berichten eensuur uitoefent, is toch gebleken dat de reservisten van 3 jaren her al onder de wapenen zijn geroepen. Oporto schijnt in opstand te zijn. Vreeseiyke brand te Berlijn. Een zware brand, welke in Berlijn zijns gelijke nog niet gehad heeft, brak gistermorgen te half 9 in le drukke Alexanderstrasse uit in een huur huis, bewoond door meer dan 50 gezinnen. Aan alle ramen verdrongen zich de wan- hopigen, van wie velen in hun doodsangst nit de vensters wilden springen. Het is den brandweerlieden echter gelukt, alle bewoners met ladders en andere reddingstoestellen in veiligheid te brengen. Een 70-jarige vrouw, die reeds gered was, kreeg door den uitge- stanen angst een beroerte en stierf. Een vrouw en haar 4-jarig zoontje zijn ernstig gekwetst. Velen hebben niet-ernstige kwet suren of rookvergiftigingen gekregen. Na VA uur hard werken was het grootste gevaar geweken. De zeeliedenstaking blijft zoowel in Bel gië als in Engeland vrij stationnair. De par tijen worden echter steeds meer verbitterd, en er is geen kijk op dat de maatschappijen, die werkkrachten genoeg van elders kunnen krijgen, zullen toegeven. De stakers zullen ten slotte het loodje moeten leggen, en de socialisten, die het relletje, aanstoken, vissehen weer in troebel water! Een rare afgevaardigde. De Lokal 'Anzei- rer verneemt uit Kopenhagen, dat de bekende Rijksdagafgevaardigde Lindö betrapt is op een geheele reeks kleine diefstallen, waaruit gebleken is, dat hij aan kle-ptomanie lijdt. Zijn mede- ftrfgevaurdigden hadden in den Laatsten tijd her haaldelijk geklaagd, dat zij allerlei voorwerpen, itls sigarenkokers, borstels, parapluiss e.a. ver misten. Men verdacht het personeel van het gebouw van den Rijksdag, maar dat konfeeds rijn onschuld bewijzen In het hotel Grundtirg, waar Lindö verblijf hield, verdwenen echter ook (voortdurend op geheimzinnige wijze allerlei klei nere voorwerpen. Tenslotte begon men Lindö Je verdenken en toen men zijn kamers onder- Zocht, vond men een grooien voorraad para- 'pluses, boeken, schoenen en nog veel andere voorwerpen. In den beginne ontkende hij al les, maar ten laatste wisten zijn collega's hem lot een volledige bekentenis te bewegen. De verschillende kassen, die onder zijn beheer ston- Jen, bleken echter volmaakt in orde te zijn. Lindö heeft zjjn mandaat neerge'egd en is Haar een inrichting voor zenuwpatiënten over gebracht. Z. K. H. PRINS HENDRIK TERUG. Gistermorgen ongeveer zeven uur- stoomde het pantserdekschip „Gelderland", comman dant kapitein ter zee Alberda, waarop zich prins Hendrik bevond, met den prinselijken standaard fn top, de haven vfTn IJmuiden binnen. Onmiddellijk werd op de rijksgebouwen de Nederlandsche driekleur geheschen. De bur gemeester van Velsen, de heer Verloren van Themaat, en de havenmseeter van het Noord zeekanaal, de heer Debruey Tack, begaven zich ter begroeting aan boord. Precies negen uur begaf zich de prins met zijn gevolg en begeleid door bovengenoemde hoeren naar het station. Op het perron was ook aanwezig de sta tionschef, de heer van der Goes. Z. K. H. kwam te Apeldoorn te 11.54 aan en begaf zieh in een open hofrijtuig naar Het Loo. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit van 21 dezer is jhr. mr. dr, H. A. van Karnebeek, op zijn verzoek, in verband met zijn benoeming tot burgemees ter van 's Gravenhage, met ingang, van 1 Aug. eervol ontslagen als referendaris bij het de partement van koloniën. Bij Kon. besluit van 24 dezer is, met in gang van 1 Augustus, tot gouvernenr van Suriname benoemd W. D. H. baron van As- beek, thans kapitein ter zee, aan wien als zoodanig met ingang van 26 Juli, eervol ont slag is verleend. Met ingang van 1 Juli is tot burgemeester der gemeente Heiloo benoemd jhr. N. van Foreest, secretaris dier gemeente. BENOEMING HOOGLEERAAR, De Raad van Amsterdam benoemde tot ge woon hoogleeraar in de oude geschiedenis en de Romeinsche oudheden aan de gemeente universiteit dr. U. Ph. Boissevain, hoogleer aar in de oude geschiedenis en de Romein sche oudheden aan de Rijksuniversiteit te Groningen,, met op één na algemeene stem men. VERVROEGDE WINKELSLUITING. In den Amsterdamschen Gemeenteraad werd Woensdag de volgende verordening vastgesteld betreffende vervroegde winkel sluiting: Artikel 1: Het is verboden een winkel (inbe grepen barbierswinkels en kapperssalons) voor het publiek geopend te hebben: le. vóór 's morgens 5 uur en na 's avonds 11 uur; a. op Zaterdag; b. op den dag, vooraf gaande aan den Hemelvaartsdag; c. van 29 November tot en met 6 December, en van 17 tot en met 24 December; 2e. op andere dagen vóór 's morgens 5 uur en na 's avonds 9 uur. Dit artikel 1 werd met 24 tegen 21 stem men aangenomen. Vóór stemden de heeren Van den Bergb, Verschuere, De Man, Den Hertog, Boisse vain, Donwes, Perquin, Nuvens, Wibaut, Po lak, Wijnmalen, Harmsen, Simons, Van Kuykhof, Loopuit, Wollring, Vliegen, Gul den, Van den Tempel, Oudegeest, Nolting, Asscher, Ketelaar en Pothuis. Tegen stemden de heeren: Van Gigch, Seheltema, Worst, Fabius, Ter Haar, Hen- drix, Röell, Jitta, Zimmerman, Schut, Ser- rurier, De Vries, Delprat, Zwart, Sutorius, Diepenhorst, Posthumus Meyjes, Schoeh, Lambreehtsen v. Ritthem en Kehrer. Zie Advertentiën. Hedenmorgen begon in het Gebouw voor We tenschappen aan het Spaarne, de 134ste Alge meene Vergadering der Maatschappij van Nij verheid. Na de oproeping der departementen en andere voorbereidende werkzaamheden, hield de Voorzitter, Mr. Joh. Enschedé, zijne openingsrede. De Voorzitter stelde zich ten doel de vraag ,te beantwoordenin hoeverre zal de ingediende Tariefwet invloed hebben op de opheffing en vermindering der werkloosheid. Hij beschouwde daartoe de samenleving naar de wetten die haar z. 1. beheersehen en betoog de tegenover de bekende wet van Malthus, dat de bestaansmiddelen zich óók kunnen inkrim pen, en dat er geenszins een tijd zal aanbre ken waarin de bevolking zich buiten de gren zen der bestaansmiddelen zal hebben uitgezet. In de kindersterfte en in de werkloosheid ziet spr. de twee verschijnselen die de bwolking met de bestaansmiddelen in overeenstemming brengen, en die nivelleerend werken. En daarom zullen alle tijden van werkloos heid slechts van voorbij gaanden aard zijn, daar er wel een tijdelijke wanverhouding kan zijn tusschen vraag en aanbod, maar door die nivellatie spoedig weer de gewone toestand zal intreden. De natuur heelt voortdurend de maatschappij, dat was spr.'s conclusie, en wij moeten dus me dewerken dat het ontleedmes der natuur niet te pijnlijk snijde! Applaus begroette deze rede. De Voorz. heette in het bijzonder de leden welkom, van buitenlandsche Kamers van Koop handel, die deze vergadering wel wilden bij wonen. Hij sprak ook een woord van waardee ring aan den heer H. A. v. d. Aardweg, die sinds 15 jaren afgevaardigde is van het depar tement Purmerend. Sinds 15 jaar is genoemde heer secretaris van dht departement. Voorts werd dool het hoofdbestuur verslag uitgebracht: a. over zijne verrichtingen sedert de vorige algemeene Vergadering; b. over het tijdschrift der maatschappijc. over de boeke rij betreffende de doiiaeurs en ledene. over het Koloniaal Museum, het Museum van Kunst nijverheid en eindelijk de reisbeurs voor het be zoek van klein-nijveren aan de tentoonstelling te Brussel. Van deze laatste gelegenheid maak ten 106 personen gébruik, behoorend tot 38 vak ken. De kosten bedroegen 5021.67. Een wijziging der wet der maatschappij, strekkende om in urgente gevallen een spoedi ger behandeling en beslissing van zaken te waarborgen, dan volgens de tegenwoordige wet het geval is, werd goedgekeurd. Nog eeni- ge andere wetswijzigingen werden goedgekeurd, waaronder eene dat de vorming bepaalt van 'n fonds, waaruit eventueel aan den algemeenen secretaris-penningmeester en andere beambten der maatschappij een pensioen te verleenen. Om half elf kwam de heer burgemeester van Haarlem jhr. mr. E. W. G. Boreel van Hogelanden ter vergadering. De voorzitter heette hem welkom. De burgemeester nam aan de bestuurstafel plaats, naast den voor- ziter. Het groote punt der agenda was wel het voorstel van het hoofdbestuur tot het aan gaan eener overeenkomst met de vereeniging Koloniaal Instituut te Amsterdam. Deze overeenkomst bepaalt: De Maatschappij van Nijverheid staót om niet, op nader te bepalen tijdstip af aan het Koloniaal Instituut in vollen en vrijen eigen dom de aldaar aanwezige verzamelingen van grondstoffen, natuurvoortbrengselen en Voortbrengselen van volksvlijt, uit de kolo niën en overzeesche bezittingen, met de ver- gelijkings-collecties van meer algemeenen aard, alsmede boeken, kaarten en handschrif ten uit de boekerij en de instrumenten en verder materiaal uit -net laböratöTïuin, met uitzondering van eenige voorwerpen, welke het Hoofdbestuur voor het Museum van Knnstnijverhèid van bijzonder belang acht, De bijzondere bepaling, die de Maatschap pij aan bet geschenk verbindt, is deze: Mocht te eeniger tijd het Koloniaal Instituut of wie in zijne plaats mocht zijn getreden, niet meer voldoen aan de haar opgelegde verplichtin gen, dan zullen aan de Maatschappij van Nij verheid, te harer keuzo, afgestaan worden de alsdan aanwezige verzamelingen e.a. of wel een bedrag van een honderd duizend gul den in geld. Tegen deze bepaling is door het Koloniaal Instituut bezwaar gemaakt. De afdeeling Den Haag, gesteund door de afd. Haarlem, verzet zich tegen de bepaling dat een bedrag van 100,000 in geld zal moeten gerestitueerd worden. De afdeeling Haarlem vindt dat het geschenk niet kleiner moet gemaakt worden door er voorwaarden aan te verbinden. De voorzitter zegt, dat het hoofdbestuur het bewuste artikel 12 geheel wil laten ver vallen. Het departement betoogt dat zonder twij fel zij bet meeste belang heeft bij het voor stel. Nochthans verzet zieh het departement niet tegen het voorstel tot heil van het Ko loniaal Museum. Nu het hoofdbestuur het ar tikel heeft ingetrokken, valt er weinig meer van te zeggen. Wij kunnen met vertrouwen het Koloniaal Instituut de zorg toevertrou wen aan het Koloniaal Museum. Haarlem maakt er nu een voorstel van daar dit er nog niet is om art. 12 (de kwestie der hon derdduizend gulden) uit de overeenkomst te doen vervallen. Het departement Den Haag sluit zich hier bij aan. Het voorstèl-Haarlem wordt met applaus aangenomen. Daarna komt bet geheele voorstel van het Hoofdbestuur in stemming en wordt zonder stemming aangenomen. Het Koloniaal Mu seum zal dus van Haarlem verhuizen naar Amsterdam. Het departement Amsterdam brengt dank voor het initiatief door het hoofdbestuur ge nomen. De voorzitter vindt het van een kant jam mer, dat Haarlem nu dit aantrekkingspunt voor vreemdelingen zal moeten missen. Hij dankt de gemeente Haarlem voor den krach- tigen steun altijd het Museum geschonken. Doch tot grooter ontwikkeling van het Mu seum is overbrenging naar Amsterdam noo- dig. Een voorstel om bet hoofdbestuur op te dragen de departementen uit te noodigen in hun kring te onderzoeken of eene oplossing van het crediet-vraagstuk voor den midden stand ö.a. gelegen kan zijn in oprichting van ontvangkantoren, gelijk deze in de toelichting worden omschreven en, zoo ja, die oprichting te willen bevorderen. Dit voorstel werd na eene langdurige dis cussie met 152 tegen 102 stemmen verworpen. De tegenstanders vonden dat dit vraag punt in het geheel niet op den weg lag der maatschappij om dit te behandelen. Een mid denstandsbond moet zich daarmede bezig houden. De burgemeester verlaat de vergadering. Eenige punten der agenda worden tot de namiddagvergadering verzet, waarna aan de orde kwam 'het vraagpunt: Of een wettelijke regeling der arbeiders ziekteverzekering moet uitgaan van het be ginsel der verplichte verzekering of der vrij willige verzekering. Een afgevaardigde van het departement Amsterdam hield algemeene beschouwingen over het vraagstuk en sprak als de meening uit van het dep. Amsterdam, dat vrijwillige verzekering voor ons land geen aanbeveling verdient, doch wel verplichte verzekering. Hengelo is voor vrijwillige verzekering, ge schoeid op den leest der bestaande verzeke ring in Denemarken. De afdeeling Zaanstreek is voor vrijwil lige verzekering. Nog meerdere departementen spraken zich uit. Sommige aanwezigen gaven bun persoon lijke opinie weer. Het dep. Haarlem (de Heer BredaKly- nenberg) sprak zich nit voor verplichte ver zekering. De particuliere kassen wilde de heer Kleynenberg gehouden. In stemming gebracht sprak de vergade ring zich uit voor vrijwillige verzekering met 158 stommon en voor -veirplicYite vorzel-ie- ring met 98 stemmen. De vergadering sprak zich nit voor het Deensche stelsel. De meerderheid was voor uitkeering van ziekengeld en verstrekking van geneeskun dige hulp, de minderheid voor ziekengeld al leen. Voor de pauze werd mededeeling gedaan door den voorzitter van een juist ontvangen telegram van den heer J. Th. Cremer, voorz. van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, waarin hij den dank bracht van het Kol. Inst. voor het zoo juist genomen besluit om. het Koloniaal Museum over te brengen van Haarlem naar Amsterdam. Nu werd .gepauseerd en vereenigden de af gevaardigden zich aan een noenmaal in eafé de Kroon, Gr. Markt, aangeboden door het hoofdbestuur. Om half vier werö eeu rijtoer ondernomen door Haarlem en omstreken. De tocht ging naar Santpoort, alwaar de heeren Harms en Hana het gegoten huis ter bezichtiging stel den van de leden der Maatschappij van Nijver - heid, verder door Duin en Daal, Kweekduin, langs Kraantje-Lek, Koningshof en Bentveld naar Zandvoort, alwaar in het „Hotel de Noordzee" om half zeven een gezamenlijke maaltijd zal plaats hebben. Hedenavond is er concert in de groote concertzaal van het „Groot Badhuis" aan zee. De deelnemers zijn gisteren, ondanks een hal ven storm, naar Galais gevlogen. 7 "Vliegers kwamen te Calais aan, de stout- sten onder de stoutsten. En onder hen VédrLnes voorop, die gezworen heeft nu no. 1 te zullen blijven 1 En Wijnmalen?,..,- Wijnmalen' heeft motor pecli..pech. .pech. Gisterenavond kwart na vijf zou hij eindelük uit BrusselBerchem vertrekken. Maar Pech! Hij is gisterenavond laat moeten dalen te Dottigniea, op eenige kilometers afstands van Roubaix, na onderweg driemaal „panne" te hebben gehad.... „De arme kerel is als ver-» pletterd," seint Jan Feith. „De reeks van zijn tegenspoeden vermeerdert dan ook met dev dag. Laten wij niettemin hopen, dat hij merger, den tocht naar Roubaix en Galais kan voortzet ten. Koolhoven vervangt zijn motor door een nieuwen. Het weder is goed." Een pseudo-Legagnenx. Te Calais heeft zich Woensdagmorgen een jonge man aangemeld, als vlieger gekleed. Hij zeide Legagneux te zijn, zijn toestel te Tour- coing achter gelaten te hebben en deelde mede van plan te zijn 's avonds naar Calais te komen vliegen teneinde deel te nemen aan het weg- vak CalaisLonden van de rondvlucht. Er werden troepen opgecommandeerd vooi orde-diensten en het nieuwtje verspreidde zich al weldra door de stad. Legagneux werd genoodigd aan een offici- eeleu maaltijd en verklaarde aan 't dessert zijn portefeuille verloren te hebben. Verschillende personen leenden den vlieger geld en vervolgens vertrok hij naar Tourcoing, zeggende 'savonds terug te komen vliegen. Veiligheidshalve ging hij nog eerst het terrein verkennen. Van vijf uur 's avonds af bewoog zich' een enorme massa belangstellenden op het vlieg veld. Het kamp werd door soldaten vrij gehou den en een volledige afzetting zou een ordeliik verloop verzekeren. De menigte wachtte tot 's nachts toe en ver nam toen, te laat, dat zij slachtoffer was van een vermomming, die aan den onvergetelijken kapitein van Köpenick doet denken. Verschillende personen hebben een klacht bij de politie ingediend. Zie Advertentiën. Do ingestort© tribune. De 5e Kamer der rechtbank te Amsterdam deed uitspraak in de zaak tegen den heer G. J. Roes, gemeente-architect te Watergraafsmeer, die terechtgestaan heeft wegens heit veroorzaken' van letseldoor schuld. Het O. M. had tegen beklaagde 14 dagen hechtenis geëischt. De Rechtbank verklaarde^ dat het onderzoek ter terechtzitting ni,et heeft opgeleverd he we- tig en overtuigend bewijs van hetgeen aan be klaagde wordt ten laste gelegd. Bekl. werd vrij gesproken. ii:. 7 ..yL'LtL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2