COURANT tweede blad BtrlijtisctK Brieven. BUITENLAND. Het geheim van den Weeuwentoren. De Apotheose van Nederlandsche Nijverheid, „NO Y ONS". Sokken. Haarlem—Brussel. SokkenAu Bon Marché V %wil \i BB I I VRIJDAG 30 JUNI 1911. v. Spraken we in onze vorige brieven van het katholieke Berlijn als kerkelijke eenheid, thans willen we even onze aandacht schen ken aan de charitatisch-sociale inrichtingen in deze wereldstad. Over de St. Yinceiitius- vereenigingen en katholieke ziekenhuizen deelden we reeds iets mede. We kunnen hier aan nog toevoegen, dat Groot-Berlyn aan z,g. crèches of zuigelingenbewaarplaatsen, met inbegrip van kinderen van 1 tot A jaren, i inrichtingen bezit, terwijl er een 20-tal ge wone bewaarscholen zijn, waarnevens nog 12 zg „Kinderhorte en Kinderheime komen. Deze laatste dienen tot het opnemen ynn schoolplichtige kinderen na hunne schooltij den. Zooals de lezer uit mijn vorige brieven reeds weet, gaan hier de kinderen alleen des voormiddags ter schole. Welnu, ter voorko ming, dat kinderen, wier ouders in fabrieken werken, den ganschen namiddag langs .sHee- ren straten slenteren en daar natuurlijk al les behalve iets goeds leeren, dienen deze Kinderhorte en Kinderheime. Onder de lief derijke zorgen van Dominicaner-, Maria- en Borrómaeuszusters, leeren de kinderen daar nuttige handwreken en al spelend en zingen de en biddende de groote waarheden van ons H. Geloof. Het komt ons voor, dat deze in richtingen bijzonder nuttig zijn en zeer zeker er veel, ja bijna alles toe bijdragen, dat deze tijdelijk verweesde kinderen in echt katholie ken zin worden opgevoed, doch hiermede acht de geestelijke overheid van Groot-Berlijn hare taak nog lang niet volbracht. Zij heeft zich bijzonder tot taak gesteld, om vooral de niet meer schoolplichtige jeugd onder hare be schermende hoede te nemen; daarvoor heeft t'-ijna iedere parochie haar z.g. „Katholisclien ugendverein" of, zooals wij het zouden noe- ïen, haar patronaat. Dit is gewoonlijk in cwee afdeelingen verdeeld; de eerste bestaat ftjjt de kinderen van hunne le H. Communie ggl tot hun 16e jaar; de tweede van hun 16e ftiht den tijd, dat zij „geselle" geworden zijn. (Deze indeeling sluit zich aan bij de wettelijke beroepsindeeling. De Duitsclie arbeidswet toch kent: leerlingen, gezellen en- meesters. Gelijk in den tijd der gilden, zoo moet hier iedere leerling, wil hij „geselle" worden, een proefwerk vervaardigen, dat, door oude meesters gekeurd, den toets dezer keuring moet kunnen doorstaan. Ditzelfde geldt ook voor de opklimming van gezel tot meester. Natuurlijk slaat deze wettelijke regeling al leen op de z.g. „gelernte Arheiter", d. z. die arbeiders, die zich een bepaald beroep als timmerman, schilder, metselaar, enz. gekozen hebben. Voor „ongelernte" of fabrieksarbei ders geldt deze regel niet. Trouwens, ook niet alle „gelernte" arbeiders leggen hun proef stuk af. In ieder geval is een wettelijke „ge selle" aanbevelenswaardiger dan een, die niet zijn proefstuk heeft afgelegd en wil een „ge selle" zich later zelfstandig maken en, leer lingen aannemen, dan moet hij tot „mees ter" geproclameerd zijn. U ziet, dat deze re geling ongeveer dezelfde is, als destijds Dr. Kuyper in zijn ontwerp Arbeidswet had neer gelegd. Doch, wij wijken af. Wij stonden echter op zettelijk bij dit punt even langer stil, om te doen uitkomen, dat het katholieke sociale vereenigingsleven, hier in Duitschland, bij zonder hier in Berlijn, geschoeid is en ook moet zijn op deze wettelijke regeling. Immers, is eenmaal een leerling „geselle" geworden, dan voelt hij zich niet meer thuis in zijn pa tronaat en wil lid worden der arbeidersver- eeniging. En deze drang voelt niet alleen de werkelijke „geselle", doch ook zij, die in leef tijd met hem gelijk staan, al hebben zij dan hun proefstuk niet afgelegd. Vandaar, dat de 2e af deeling der patrona ten, 16- of 17-jarigen en ouder, meer vóór-ver- eenigingen der groote arbeiderscorporaties zijn en dus meer en meer het karakter van patronaat verloren hebben. Hoe het echter ook zij, hier in Berlijn, waar de propaganda der rooden zoo enorm krachtig en met vaak zulke unfaire, maar daarom niet minder suc cesvolle middelen gevoerd wordt, is het een voudig niet meer dan een middel van zelfbe houd der katholieke jeugd, door een gepasten en vooral aangenamen vorm, vast te houden, tot zij binnengevoerd is in het groote heir der katholieke arbeidersverenigingen, waar ze door solidariteit en goedonderlegde katho lieke beginselen geposteerd staan tegen den voortdurend krachtigen aanval der socialis ten. Vandaar ligt in deze patronaten of „Ju- gendvereine" de kracht van het katholiek- sociale vereenigingsleven. Immers, niet voor niets klinkt het „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst!" zoo ernstig waarschuwend. In FEUILLETON. (Naar het Franscü.) Een ontroering, vermengd met verbazing, vreugde, een soort trots en een levendige nieuwsgierigheid deed het hart van den knaap hevig kloppen. Hij was op 'tpunt om been te loopen en zijn makkers, wier blijde stemmen hij hoor de, te roepen, maar hij bezon zich, zeggende: Ik ben een Kerbanhir en heb dus het recht vóór iedereen hierin af te dalen. Hij was niet van plan geheel naar beneden te gaanals het al te donker werd, zou hij .weer naar boven komen.... De treden waren vochtig en glad en er was geen leuning. Guy daalde voorzichtig. Plot seling liet een trede, waarop hij den voet zet te, los.... het kind strekte de armen uit en viel met een luiden schreeuw naar beneden. Arme Guy! Deze angstkreet ging verloren in het blijde verband met bovenstaande, zij hier even „en parenthese" opgemerkt, dat iedere prins uit het Huis Hohenzollern, dus ook alle zoons van den Duitsclien Keizer, een handwerk lee ren en ook zijn proefstuk in zijn vak afleggen moet. Wij noemen dit een zeer mooie traditie, deze is toch een „eeresaluut" aan het hand werk en daarmede aan den handwerkers stand. Ten slotte nog iets over de Berlijnsche ar- beidersvereenigingen. Gelijk wij destijds reeds in Haarlem opmerkten, is hier in Duitsch land de sociale organisatie der arbeiders he laas niet, zooals in Holland, een en onver deeld. Er staan hier twee stroomingen tegen over elkander, nl. de Christelijke arbeiders organisatie, d. z. de katholieken en geloovige protestanten tezamen in één vakbond, en de zuiver katholieke organisatie, d. i. alleen ka tholieken in de katholiek-sociale vereenigin- gen. Wij willen hier voor de lezers van dit blad niet opnieuw deze quaestie behandelen. Wij wenschen er alleen dit van te zeggen, dat het treurig-is, dat deze beide zuster-organisa- ties, die als bestrijders van het socialisme naast elkaar staan, overigens vaak zoo scherp tegenover elkander stelling nemen. Hier in Berlijn, dat de z^tel is van de zui ver katholieke organisatie, zijn dan ook de meeste katholieke arbeiders in de zuiver ka tholieke algemeene- en vakvereenigingen ge organiseerd. Slechts een 250-tal hebben zich bij den West-Duitschen Bond aangesloten. Leider van deze kleine groep is het lid van den Rijksdag B. J. Becker, die vroeger zelf secretaris van den arbeid van den West-Duit schen Bond was. Hoe stqfk hier het aantal katholieke fa brieksmeisjes en vrouwen is, ook dat der huisarbeidsters, bewijze het groote getal vrouwelijke vak- en algemeene vereenigin- gen, dat het katholieke Berlijn telt. Algemee ne sociale vereenigingen voor vrouwen telt Groot-Berlijn ongeveer 30, terwijl de vrouwe lijke vakbonden de helft van dit getal berei ken. Wie bovenstaande met aandacht leest, moet wel tot de conclusie komen, dat Berlijn één groote fabrieksstad is. Dat is dan ook feite lijk de waarheid. Deze schoone residentiestad van den Duitsclien Keizer is niet, zooals het Haagje, een beambtenstad, doch een echte industrie-monopolis, wier reiïsachtigheid als zoodanig ten duidelijkste reeds hieruit blijkt, dat alleen drie electriciteitsfirma's ongeveer 60,000 arbeiders en arbeidsters werk geven, afgescheiden nog van de duizenden beamb ten, die in dienst van deze wereldfirma's zijn. En naast deze reuzeninrichtingen staan nog tallooze kleinere en groote fabrieken en werk plaatsen, die tezamen ook weder duizenden in dienst hebben. Het is dan enorm, de stroom van menschen, die 's morgens door alle mogelijke verkeersmiddelen naar Berlijn wordt afgevoerd. En 't opmerkelijkste van dit alles is, dat men bijna evenveel vrouwen als mannen naar fabriek, werkplaats en winliel- of warenhuis ziet gaan. Hier kan men duidelijk zien, dat de vrouw hare plaats op de arbeidsmarkt heeft ver overd, helaas, veelal ten koste van huiselijk heid en.... moraliteit! Berlijn onderscheidt zich echter zeer gun stig van vele onzer fabriekssteden als Til burg, Enschedé enz., ook van de fabrieks plaatsen in het Riinland. Waar Tilburg, ten minste in den tijd nog, dat wij het kenden, het „zwarte" Tilburg werd genoemd, daar kan men in Berlijn bijna niets er van merken, dat deze wereldstad een industrieel reuzen- centrum is. Trouwens Berlijn is, ondanks zijn groote nijverheid en industrie, een van de zindelijkste, reinste en best verlichte steden der wereld. J. M. S. ir, De Nederlandsche [Winkelweek is nu een feit, endeder kan zich overtuigen dat de ver wachtingen overtroffen' zijn. 1 Naast de etalajgies der firma's waarop wij (Woensdagavond alreeds ide aandacht vestig den, behoort voorzeker op de allereerste plaats ook' gewezen te woerden op de winkel kast der firma H. en, J Lamp, in Öe Bartel- jorisstraat, waarin een potteb'akkerp te zien is. De leuke manier, waarop de pottenbakker met handen en voeten; werkt, is een kijkje ovierwaard en boeit dan ook zeer de aandacht van het publiek'. Voorts troont de man tus- schen de bekende fraaie luxe-artikelen der rumoer op de eerste verdieping, waar Noël juist gepakt was. Raymonde en André had den hetzelfde lot reeds ondergaan. Nu kwamen zij naar beneden, meenende, dat Guy zich op de eerste verdieping moest verscholen hebben. André liep naar de groote zaal, maar bleef als vastgenageld op den drempel staan. Komt gauw, riep hij. Toen zij die gapende opening zag, maakte een verschrikkelijke gedachte zich van Ma deleine meester. Guy! Guy! riep zij. Guy! Guy! herhaalden de drie kinderen, door eenzelfde vrees aangegrepen. Een doodelijke stilte was het eenige ant woord. Madeleine boog zich over de opening, riep nog eens en zeide toen, zich oprichtend: De lantaarn! Noël bracht ze. Zij had lucifers hij zich.... stak de kaars aan, die in de lantaarn was en nam een andere van den schoorsteen. Ik ga mee, zeide André. Dat is niet noodig, antwoordde zij kort. Als Guy erin gevallen is, zal ik hem wel al leen naar boven brengenhij is niet zwaar. Als ge mij over een half uur nog niet terug gezien hebt of als ik u van beneden niets heb toegeroepen, moet ge naar 't kasteel loopen. Raymonde en Noël barstten in snikken uit. Zij maakte een kruisteeken en ging langzaam naar beneden. De tiende trede ontbrak. Daar was Guy ge vallen. Bij het licht van de lantaarn zag Madelei ne. dat de uitstek van de rots. die een trede firma, die zoowel in 'de kast waar de man arbeidt, als in de andere kasten prijken, vooral het koperwerk nit Hoorn en den Bosch en het Nederlandseh kristal is prachtig. Diclit in de buurt bij ;de firma |Wcill. werkt een bontwerker op zijn machine. Prachtige stukken hermelijn en bont zijn geëtaleerd, terwijl vellen van skungs voor de óogen van het publiek, tot zeer gewilde fraaiigheden bewerkt worden. Het mooiste is wel dat de meeste geëtaleerde artikelen op de ateliers zelf der firma gefabriceerd zijn. De firma Haan geeft een kijkje op de de ken-beweging in de verschillende phases. In de derde kast ziet men de L'eidsche Ka toenmaatschappij aan het werk De doeken, die daar voor de oogen der toeschouwers vervaardigd worden, zijn allermooist. Om zeer koddige en zeer interessante tafereeltjes, weet de kunstenaar toepasselijke spreuken te Slingeren met den naam van den fabrikant en een verheerlijking der Haarlemsc-he [Win kelweek. Een andere aardigheid wacht Kat publiek waarschijnlijk op het einde der week bij de firma Vollebregt in de Smedestraat. waar een kok der Delftsehë Slaoliefabriek wordt ver wacht. Deze zal proeven geven wat en hoe men in Delftsche' slaolie bakken kan. De firma II. Seveke, Barteljorisstraat 20, laat een prachtig staaltje zien van den voor uitgang der koffer-industrie. Perry-artikelen,. maar.i... alles Hollan'dsch fabrikaat, te Am sterdam gemaakt. De firma zét den kijkers een reuzencollectie voor van koffers in alle maten, ijzersterk, geheel machinaal vervaar digd, van een geheel nieuwe stof, z.g. Vul can- fibre. hydraulisch geperste en gevuleaniseer- de plantenvfezel. Binnen drie maal vieren twintig uur lever de firma u een koffer op maat. |W;ij dachten 'aan onze dames toen wij een, damcsliocdcndoos zagen voor 6, zegge zes normale, moderne dameshoeden. Om Van te watertanden en voor mijnheer om te ko.o- pein, want de koffer is totaal onvernielbaar. Dit puike Hollandsche fabricaat wordt sinds 1900 met groot sucices verkocht. Voorwaar een triomf voor de Nederlandsche Industrie. In de Aneg&ng trekken vooral, zooals al tijd, de etalages der firma [Wisbrun en Liff- man de aandacht. Voor deze gelegenh. noch tans heeft de etaleur zijn beste beentje voor gezet. Iets verder is er een paradijs aange richt voor kinderen en .groote menschen name lijk bij de firma J. S. van Koningsbrugge, nummer 7. Men bezie daar vooral de keurige kunstbloemn, de verschillende zeepen, de Bol- doots odeuren, de spiegels en wandschotten, de portretlijsten, enfin alles. De firma, Dries- sen is ook in zijn etalaige, als in zijn vak, edel. Prachtig' is hét hriliantwerk in velerlei soort en vorm, de serviezen, het goud- en het drijfwerk. Men sla deze étalage niet over, om te bezichtigen. Krijgt de heer Paanakker, Aneg'ang 23, zijn zin zal men weldra in staat zijn eens te zien, hoe de ouderwetsche (en ons dunkt, dat in dit vak het ouderwetsche het beste is,) uit de hand gemaakte schoen, een geheel wordt. Men zal het in den rand genaaid schoenwerk dan in vesöhillende stai- diums van afwerking' kunnen zien en waar- deeren. j i J De firma, Heenk en [Wjefers, Damstraat 15, en tegenwoordig ook, hoek Spaarne, stelt een keurcollectie gereedschappen ten toon, meest alles eigen fabricaat. Zelfs de sigarenwinkeliers doen mede in deze verheerlijking van de Hollandsche In dustrie. En' met eere. Men zie slechts de uit stalling des heeren Timmer, Damstraat 20, en der firma Hillen, Gr. Houtstraat 7. Bij dezé. laatste wordt algemeen de groote luxe- kist van naar binnen geslagen, mahoniehout bewonderd. Prijs f 25.—. Men heeft daarvoor 214 sigaren van 18 verschillende merken. In de Groote Houtstraat, dofen vooral de kasten Van Jl Vermeer, nummer 6, cn' die van het hoeden- en pettenmagazijn der firma J. |Wl .Lippitó, aangenaam aaji. Vooral dezé laatste door hun soberheid van uitstalling' en harmonie van kleuren van' uniformpetten. Het takje groen doet mooi tusschen het rood, en het blauw, en goud galon, en passements-. werk, en roode en zilveren' sabelkwasten. In één kaist toont de firma de grondstoffen voor de fabricage van, de zijde voor hoeden en petten. j De reusachtige winkel van Peek en' Olop- penhurg komt krachtig voor den dag. (Vijf der kolossale, kasten zijn ingeruimd voor heeren- en jongeheerenkleeding vaji eigen fa- bricuat in Holland gemaakt. De zesde kast, wa arvoor het kenmerk der Ned. [Winkelweek, niet is aangebracht, prijkt mét dril-luster en kinderpakjes, betrokken van ide fabriek der firma te Berlijn, Een groote kaart in de, vjjf eerste kasten, vestigt er speciaal de vormde, was weggenomen en dat men er een steen voor in de plaats had gelegd, die in twee deelen gescheiden was, waarvan het eene rechts en 't andere links in dsn muur vastzat. Zij hukte en legde met 't grootste gemak die twee stukken weer horizontaal neer; zij bemerkte nu, dat aan den onderkant van het eene stuk een beweegbare ijzeren staaf zat en aan het andere een ring, waarin die staaf moest gestoken worden, waardoor een ste vige trede gemaakt werd. Ofschoon het ijzer een beetje geroest was door de vocht, kon Madeleine toch zonder veel moeite de staaf in den ring schuiven. Zij ging nu verder naar heneden, telkens voelend of iedere trede stevig vast zat, voor dat zij er den voet op zette. Bij de vijf-en-dertigste bleef zij staan. Daar lag Guy met de voering van zijn jas vastge haakt aan een ijzeren vork, die in den rots wand vastzat en waarschijnlijk diende om een toorts in te steken, want er zaten nog overblijfselen van hars en koord aan. Het kind was in zijn val tegen dit ijzer te recht gekomen en daardoor was een dieper val hem bespaard. Hij was bewusteloos; een klein straaltje bloed liep over zijn voorhoofd, even onder zijn haar. Madeleine legde vol angst haar hand op 'thart van den armen knaap en voelde een zwak kloppen. Gode zij dank', hij leefde. Zij hing de lantaarn aan haar ceintuur en ging naar boven met haar lichten last. Boven stonda& de kinderen te huilen én aandacht op dat het tentoongestelde Hol- landsch fabricaat is. De. uitstalling ziet er keurig .uit. Voorts verdienen nog een kijkje de etala ges der firma's in verschillende branches A. F. Schaars, Gr. Houtstraat 73, H. Klajé, 77, M. H. C. van Reijsen. 89, J. [Wl Daudeij. 102a, K van Eden, 61, die prachtig uitpakt met gecomprimeerde geneesmiddelen, en zijn huisapotheek yoor Indië. Een kijkje over waard is echter de winkel dezer firma aan het Spaarne 38, waar in een typisch millieu een schilderstuk te bewonderen valt van Fr Loots, kunstschilder te Haarlem. De firma's A. Leusen, Gr. Houtstraat 34, en het [Maga zijn „Violet" daarnaast stallen ook zeer aar dig nit. Veel bekijk trekt echter bovenal, vooral bij avond, de uitstalling der firma [Wied. de Jong, Groote Houtstraat 91. Des avonds is het dan ook een lust voor de ooigen om er naar te zien. Hier wordt werkelijk bewezen dat op bet gebied voor zijden kappen-fabri- cage. Nederland in bét geheel niet behoeft onder te doen voor het buitenland. Als men de rijke etalage ziet is men geneigd en meer dan een brengt bet onder woorden zich af te vragen of dit van Buitenlandse^ fa.bricaat is. En toch garandeert de firma dat alles een Hollandsch product is. Een stree ling' voor het oog zijn de waarlijk mooie tin ten en kleuren, die de kappen, begoten .van electrisch licht, ten toon spreiden. Er zijn er een honderdtal geëxposeerd. Bij de col lectie mat en glimmend koperwerk, bewon dert men vooral een verbazend klein keteltje uit een halven cent gedreven, een meester stukje van k'operslagerskunst. Dok ligt er do planktonbuis ter bezichtiging, uitgevon den door Dr. Greshoff, en waarvan "de firma de Jong de vervaardiger is. De Rijwielen en Automobielenfabriek „Simplex" Amsterdam, wordt alhier verte genwoordigt! door den heer Jac. P, van Gas teren, Groote Houtstraat 158. De „Simplex" stelt daar ten toon liaar be kende rijwiel „Cycloïde", een rijwiel, .gepa tenteerd in alle staten, en zoodanig gecon strueerd, dat 70 pCt. wrijving .wordt be spaard in de naven. JSJerder exposeert zij haar brancard, die m Amsterdam, Rotterdam en vele andere gjoote pjaatsen in Nederland en liet buiten land wordt gebruikt; ook een motorrijwiel, enz. enz, In het winkelraam is als attractie te zien een „Cycloïde" rijwiel,waarvan het voor wiel steeds in draaiende .beweging is. Uiterlijk is geen toestel te zien, dat die draaiende beweging veroorzaakt; evenmin is er iets in het wiel aangebracht, dat 11e be weging opwekt, en het talrijk .publiek, dat zich voor het winkelraam bevindt, stelt zich to« .vraag, hoe deze draaiende beweging .ont staat. "Het geëxposeerde is gedecoreerd met teeke- ningen van den bekenden Nederlandschen schilder Daan Hoeksema, hetgeen het ge heel een aantrekkelijk aanzien geeft. Belangstellenden wordt aangeraden (deze expositie eens te gaan zien. Bij gez. Corbière Gr. Houtstraat 136, treft ons eene etalagekast bijna uitsluitend ge vuld met brei- en industriewol geheel ver vaardigd uit lange, sterke inlandsche wol en g'everfd in prima echte kleuren, zoodat sterk te en echtheid hier samengaan. Tevens geeft de étalage een klein over zicht van eene echt Hollandsche Industrie, men ziet daar n.l. ruwe wol, gekamde wol gedeeltelijk en geheel gesmêleerde wol, kor tom men krijgt op dit gebied eenigszins een overzicht van den grooten omvang die eene dergelijke fabiek moet hebben. Alles is vervaardigd in eene der eerste fabrieken op dit gebied n.l.. der firma jWjed. D. S. van Schuppen en Zn. Reinders, Gr. Markt 29 en J. P. Kartliaus, Gr. Markt 810, trekken veel aandacht door hun kristal-, porcelein- en aardewerkuitstal ling. i i j Rijbroek en Keldermand, Jansstraat 44, exposeeren tuinslangen en koperwerk hene vens blikwerk. De firma Duin-Kloes, Jans straat 16, hebben, één raam omgetooverd in een plekje op Zandvoort's strand, met een g'ezicht op zee. [Wlij bevelen wandelaars aan hier eens een kijkje te nemen naar de snoe zige haby-kleedingstukken. die hier tusschen groen en bloemen te zien zijn, doch dan ver- zuime men niet om ook de andere kast te be zichtigen, die even fraai geëtaleerd staat. T. A.; Donnée, KI, Houtstraat 62, geeft de Alkmaarsche [Waag in beeld, met heerlijke Edammer kaasjes als grond. Dit.is een kunst stukje van, etaleerkunst. Even verder in de zelfde straat is een machine a,an het katoen zonder ophouden „Onze Vaders" en „Wees gegroeten" te bidden. Daar ben ik! ik heb hem! riep Madeleine hun toe, om hen een beetje gerust te stellen. De dames van 'tkasteel zaten in de salon te werken en te praten. Geen enkel droef voorgevoel kwelde haar. Zij spraken over haar neefje en wenschten elkaar geluk dat hij zoo gezond en vroojijk was.... We zullen hem niet vóór zijn dertiende jaar naar het college zenden, zeide de gravin. We zullen natuurlijk wachten tot zijn gezond heid toelaat om hem toe te vertrouwen aan de levenswijze van zoo'n internaat. Ja zeker, antwoordde freule Olivette. Hij zal nog langen tijd de zorgen van de juffrouw en haar krachtige en toch zachte leiding noo dig hebben. Wat mij betreft, ik ben zeer ge hecht aan dit meisje. Is het met u ook niet het geval, Eva? Inderdaad, Olivette. Zelfs als wij ge scheiden zullen zijn, zal zij voor ons een vriendin blijven. Wij zullen voor haar toe komst zorgen. Mevrouw de Trézec werd plotseling onder broken. Zonder dat er geklopt was, werd de deur geopenden André stond doodsbleek voor de beide zusters. Zij stonden op als ge troffen door een zelfde voorgevoel. Guy? zeiden zij tegelijk. Hij is niet doodstamelde de j'ongen. Zij sidderden en vlogen de deur uit. In de voorhal zagen zij Madeleine met Guy in haar armen. Jean-Marxe was te paard gestegen om den dokter te halen. Terwijl zij op dezen snijden. E. A. A. Liera, KL Houtstraat 17 19, exposeert theetafels, die men tevergeefscu in het buitenland zoo sodied en zoo goedkoop zoekt. Verder nog Hollandsche Kunst, Hand en Schilderwerk, koperwerk van Neder landsch fabricaat en Hollandsch' Oeramique. De heer Koehorst aan den Kruisweg 52, toont ouderwetsch Brabantsch linnen- en ta felgoed, uit de hand geweven en in de na tuur gebleekt Jaeger-goederen, en weefsel Ranch; afkomstig van Indische plaatenve zels, van de firma |W, Jansen, te Almelo, waarvan de heer Koehorst den alleenverkoop voor Haarlem heeft. [Wij hebben onze lezers even in de stad rondgeleid en het voornaamste, dat in de winkels te zien is onder hunne aandacht ge bracht [Wij zijn geenszins volledig; en dat zou ook niet doenlijk zijn, als men in acht neemt, dat bij de 300 winkeliers aan de [Win kelweek deelnemen. [Wij zouden nog hebben kunnen wijzen op de vele prachtige étalages der banketbakkerswinkels kruidenirswinkels waarvan zeer vele aardig yoor den dag ko men, of rijwielmagazijnen enz. enz., doch wij eindigen, vreezende onze lezers >e ver moeien. Mocht een of andere winkelier nog iets speciaal onder de aandacht van het pu bliek willen brengen, wij zijn steeds Breid om zijn wenschen te aaniooren en er zoo mogelijk gevolg aan te geven. Aan het kijkgrage publiek, zeggen wij „Toont nu uwe belangstelling eens in de vaderlandsche industrie, door vooral dezen dagen uwe inkoopen te doen van Hollandsche r^roducten. Smokkelen in Amerika. De ontdekking van de groote Amerikaansche juweelensmok- kelarij van eenige jaren geleden, waarvan we dezer dagen melding maakten, heeft nog tot andere en merkwaardiger ontdekkingen geleid. Er is een uitnemend georganiseerd complot ontdekt tusschen verschillende dou anebeambten en een aantal rijke Amerika nen, dat het mogelijk maakte, dat in de laat ste jaren voor groote waarden aan juweelen en kleeren de Vereenigde Staten zijn bin nengesmokkeld. Een nauwgezet onderzoek is ingesteld en dat bracht aan het licht, dat bv. in Juni 1909 door een dame voor een waarde van meer dan 350,000 gulden is ingevoerd, zonder dat een cent invoerrecht werd be taald. De douanebeambten lieten de bagage der dame ongeopend doorgaan, daar ze met vrij belangrijke giften waren omgekocht. De zaak is in handen van de justitie en men verwacht tal van vervolgingen en in hechtenisnemingen. Sherlock Holmes gevraagd! Een aanzien lijke dame te Londen is bij de gala-voorstel ling in Covent-Garden een kostbaar hals snoer van parelen kwijt geraakt, dat 15,000 pd. st. 180,000) waard was. De paarlen (vier x-ijen) uit Indië afkomstig, waren in meer dan drie geslachten in haar familie geweest Men heeft in en om den schouwburg overal naar het halssnoer gezocht, maar het niet gevonden. De dame, die niet gelooft dat het haar is ontstolen, heeft een belooning van 500 pd. st 6000) uitgeloofd, voor den eerlijken vin der. Maar het is de vraag, of er een eerlijke vinder zal zijn. De Prins van Wales heeft voor 't eerst een groote troepen-inspectie gehouden. Het waren de koloniale troepen op de Hertog van York's School in Cheisea, en de prins was vergezeld door zijn zuster, Prinses Mary en den kleinen Prins George. De Prins van Wa les was in zijn adelborsten-uniform en .zijn zuster droeg een aardig licht blauw matro zenpakje, zoo ook Prins George. Eerst wer den Zuid-Afrikaansche, Nieuw-Zeelandsche en Rhodediseke troepen geïnspecteerd, toen de Canadeesche. Daar kon de Prins zijn mi litaire kennis toonen door aanmerking te maken op een fout, door een officier begaan. Vervolgens kwamen de Australische troepen aan do beurt, waarop uit de gelederen der Nieuw-Zeelanders een aantal Maori's naar - voren stapten, die een oorlogsdans ten beste gaven, begeleid door het handgeklap der blanke wapenbroeders. De kleine Prins Ge orge was zóó opgetogen over die dansende bruine kerels, dat hij vroeg of het nog eens gedaan mocht worden, en de Maori's her haalden hun dans, dezen nog opluisterend door afschuwelijke gezichten te trekken en allerzonderlingste armbewegingen te maken. De vijanden van koning Ferdinand van Bnlgarije geven nog geen kamp en gaan voort met hunne aanvallen. Zoo hield Naitsjo Tzauof, do leider der radicaal-democraten wachtten, beproefden de dames, bijgestaan door Madeleine, de levensgeesten van 'tkind weer op te wekken. Tot nog toe waren hare poginge vruchteloos gebleven; het gelaat vaD Guy bleef als van marmer. En de minuten gingen voorhij, lang er traag als eeuwen. Eindelijk reed een rijtuig voor en de doE ter verscheen. Hij betastte de edele liehaams- deelen, verzekerde dat er geen van gekwetsi was en terwijl hij tusschen de vastgeklemde tanden van Guy een opwekken geneesmiddel stortte, vroeg hij hoe het ongeval lxad plaats gehad. De tantes, geheel van streek, door haai droefheid, hadden totnogtoe niet eraan ge dacht dit te vragen. De Put der Schatten! zuchtte Olivette Ach! waarom is die niet onvindbaar geble ven? moest onze goede jongen er het slacht offer van worden? Wij hebben_gezondigd door onvoorzichtig heid, zeide de gravin handenwringend. Het1 is onze schuld. Neen, de mijneriep een snerpende, wanhopige stem, die niemand eerst herkende Judicaël, geheel in verwarring, viel neet aan 't voeteneinde van het bed. Het is mijn schuld, herhaalde hij tijdens de stilte, die ontstaan was. O, mijn ldein< markies, mijn allerdierbaarst kind, ik heb t gedood. Open nog eenmaal den mond om m« te vervloeken en laat ik dan deze vervloeking in 't graf meedragen. ÜWkmH vervolgdj. NIEUWE HA rt iV.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5