BUITENLAND. BINNENLAND. Kiezers in Haarlem en Schoten. President Faiiières in ons land. Sport en Wedstrijden De Europeesche rondvlucht Sociale Berichten* Prov. Staten van Moord- Holland. Komt morgen vroeg stemmen! Maakt het werk voor de propagandisten gemakkelijk M CVEPZICHT. De groote gebeurtenis van den dag is en blijft ongetwijfeld de DUITSCHE zet in Marokkode zending van het oorlogsschip Panther naar Agadir. Een ..Bismarck-zet" noemt men' het in Eu ropa, en minister Kiderlen-iWachter. die door deze forsche daad laat-ziën dat Duitschland .zich niet laat verdringen uit Marokko, is 'opeens populair. In Frankrijk is men ietwat verbluft, maar men houdt zich goed. Er was zelfs sprake van dat de reis van president Fallières er fvijziging door ondergaan zal, maar onmid- delijk heeft men te Parijs ingezien dat het beter is, al zijn koelbloedigheid te bewa ren. Men gevoelt duidelijk te Parijs seint een correspondent dat het groote publiek sedert 1805 geleerd heeft, dat flinkheid te genover- *le Duitsche procédés de eenige ware houding is. (Wanneer de Duitsche re geering op een ophoisiaan van de openbare meening en van het Parlement gehoopt heeft, als in 1305, zal zij bemerken zich vergist te hebben. Volgens het agentschap Four- nier zal het Fransche antwoord eventueele besprekingen willen plaatsen niet op het terrein van de Akte van Algeeiras, maar op dat van het Fransrti-Duitsche aeoord van 1909. Volgens dit agentschap zou het ofii- ciëele antwoord eerst gegeven worden na te rugkomst van Fallières en de Selves. Van welingelichte zijde heet het intusschen dat Frankrijk nog in de gedachtenwisseling is met Engeland en Rusland en dientenge volge alle berichten nog voorbarig zijn. De „Figaro" van gisteren schrijft over deze kwestie o.m. het volgende: „(Wanneer de Duit sobers van meening zijn, dat de arte van Algeeiras na het ingrijpen van Erankrijk en Spanje niet meer geheel toegepast kan worden, is er werkelijk stof om .over te onderhandelen. Men kan vriend schappelijk beraadslagen en trachten tot overeenstemming te komen. (Wanneer de Duitschers door het zenden van een kanon neerboot naar Agadir eenvoudig den wenseili uitspreken, om onderhandelingen aan te knoopen, dan is dat voor ons geen reden, om er ons bovenmachtig druk over te maken. Ongelukkigerwijs valt uit zekere passages 'van offideuse bladen tamelijk duid lijk op te maken, dat het om geheel iets anders te doen is. De Norddeufs-he Allgemeine Zei- tung deelt mede, dat de regeering besloten heeft vooreerst de kanonneerboot Pant.ior te zenden. Dit „vooreerst" schijnt te willen zeggen, dat er voor later grooter dingen te wachten zijn. De Kölnische Zeitung spreekt van een langdurig verblijf in de haven van Agadir en. vergelijkt het tegenwoordige in grijpen van Duitschland met dat van Frank rijk en Spanje. Deze vergelijking is in geen enkel opzicht gerechtvaardigd en wij kun nen haar dan ook niet aanvaarden. Frank rijk en Spanje hebben in Marokko een be voorrechte positie krachtens de acte van Al geeiras, die ook Duitschland onderteekend heeft. En Duitschland heeft geen enkel recht van dezen aard. [Wanneer Duitschland erover zou denken te Agadir vasten voet te verkrijgen, zou dat een geheel nieuwe wijze van optreden zijn, die geheel in strijd is met herhaalde vroegere verklaring. [W ij zouden dan het reent heb ben verrast en bezorgd te zijn. (Want Duitsch land heeft herhaaldelijk betoogd, dat het in Marokko alleen oeeonomische belangen heeft, en heeft altijd zeer heslist tegengesproken, dat het eenige politieke bijgedachte of ver- cveringsidee zou hebben." De Matin", waarschuwt de [Wilhelmstras- se zich. niet door gebrek aan opwinding hij het Frans-he publiek te laten aanmoedigen, om verder te gaan in Marokko. De kalmte der Franschen verbergt een zeer levendige verontwaardiging, die op zeer. duidelijke wij ze zou blijken, wanneer de uitdagende han delwijze van Duitschland voortduurde. De Fransche regeering zal niet voor mor gen antwoorden op de mededeeling van Duitschlands ingrijpen te Agadir, verzekert het „Journal". Er moet overleg worden ge pleegd met Eonden en St. Petersburg. Dit is in overeenstemming met wat we boven mededeelden. Afwachten is dus de boodschap. Zou het intusschen waar zijn, dat Duitsch land' tegenover de sympathie, voor Frank rijk hier te lande hij Fallières' bezoek zoo (duidelijk merkbaar, zijn tanden" even wilde laten zien?.... Het is de algemeen.e opinie der diploma ten 1 De Engelsche zeelicdenstaking loopt op het eind. Gunstig nieuws is uit Liverpool ontvan gen, waar het arbeidsconflict, dat de staking van het zeevolk heeft veroorzaakt, is bijge legd. Het werk is er onmiddellijk hervat, zoo dat de Carmania en de Empress of Britain gisterenmiddag konden vertrekken, hetgeen onder groote geestdrift geschiedde. Ook te Hull is laat in den middag een eervolle vrede gesloten. Ook te Grimsby en Belfast zijn. re gelingen getroffen, die een einde maken aan de staking. Te Manchester, Swansea en Avonmouth Huurt de staking echter voort. Te Swansea weigerden de bootwerkers gis- Jeren twee stoomschepen te lossen, omdat de bemanning voor een gedeelte uit vrijwilli gers bestond. De bootwerkers te Avonmouth weigerden de Pacuare te lossen, die met 54000 trossen bananen aan boord uit Manchester was ekomen. De bananen zullen nu vermoedelijk «derven. Reuter seint uit Londen: Op een vergade ring van den nationalen bond van transport- |rbeiders is een motie Aangenomen, die het Destuur opdraagt, de uitnoodiging te aan vaarden van de Kamer van Scheepvaart, om net haar te beraadslagen over het hangende jeschil in het scheepvaartbedrijf. Ook in België keert de rust weder. Hier in Nederland duurt de staking, door het op dien der socialisten van de bootwerkers geer het langst De Kiesrechthervorming in Frankrijk. De Kamer beraadslaagde gisteren over de 'iesrechthervorming. Met 457 tegen 10 stem- iien werd verworpen een amendement, dat roorstelt afgevaardigden te kiezen bij stern- ping op een caudidaat per arrondissement en met evenredige vertegenwoordiging voor het departement. Met 535 tegen 28 stemmen werd besloten de stemming voor de afgevaar digden volgens het lijstenstelsel te laten plaatsvinden en met 303 tegdïf 244 den min derheden vertegenwoordiging te geven. Het geheel werd met 566 tegen 4 stemmen aange nomen. Een belangrijke hervorming is daar mede ingevoerd, die wij later gelegenheid zullen hebben te bespreken, De Portugcesclie grondwet. De bijzondere commissie, die belast is met het ontwerpen van eeu -grondwet, die aan de Constituante zal worden voorgelegd, heeft de volgende be palingen aangenomen: De Republiek zal een President hebben, wiens bezoldiging voor de verkiezing zal wor den voorgesteld. Er zullen twee Kamers zijn, waarvan een gekozen zal worden door de gemeenteraden uit het geheele land. De President zal zich door middel van boodschappen met de wetgevende lichamen in verbinding stellen. De Kamers zullen Nationale Raad en Raad der Gemeenteraden heeten. Samen zullen zij het Congres vormen. De President der Repu bliek zal door de beide Kamers voor 4 jaar gekozen worden. De opstand in Albanië. De correspondent van het Berliner Tageblatt te Konstantino- pel seint: De Malissoren stellen voor de Re geering onaannemelijke eischeD. Zij verlangen o. a. de benoeming van een Albaneescheu in specteur-generaal voor het Albaneesche ge bied. De Mohainedaansche Albaneezen zijn de regeering volstrekt trouw. In den ministerraad van Zondagavond had de minister van binnenlandsche zaken Halil bei zich voor den oorlog (met Montenegro) verklaard, als het eenige middel, tot oplos sing van de moeilijkheden. Heden zal een buitengewone vergadering van den minister raad worden gehouden, waarin definitieve besluiten zullen worden genomen. De Engel sche regeering heeft de Porte sterk aangera den, een oorlog te vermijden. AITDIëNTIES. Vrijdag 7 Juli zullen de ministers van Bni- tenlandsche Zaken en Marine geen audiëntie verleeneu MR. J. SICKENGA.f Te Leeuwarden is in den ouderdom van 65 jaar overleden Mr. J. Sickenga, kantonrech ter aldaar, en sedert 1902 lid der Eerste Ka mer. De overledene was van 1888 tot 1901 lid der Gedeputeerde Staten van Friesland. Se dert 1905 was de overledene ridder in de orde van den Nederlanschen Leeuw. FRIESCHE R.-K. LANDDAG. De Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Friesland hield Zondag te Heerenveen zijn 25ste .al gem een e vergadering. Van alle kan ten waren de Katholieke Friezen samenge komen en toen te ruim half één de voorzit- ter, de heer R. S. H. Visser, de vergadering j opende, was de zaal van „Het Posthuis" tot i in alle hoeken bezet. Verschillende sprekers voerden het woord, allereerst de Weleerw. Pater Van der Vloodt, die de stellingen verdedigde: j le. Een goed Katholiek heeft een Roomseh lijfblad. 2e. BR is voor den Katholieken Fries, al leen of tezamen inet andere R. K. bladen, „Ons Noorden". Pater Ermann S. J., sprak over de Kathol. Soe. Actie. Na de pauze pleitte de heer Westendorp van Harlingen voor een Katholiek dagblad voor Friesland en Groningen. Baron van Wijnbergen zette de beginselen van onze christelijke politiek uiteen. Met een kort woord van dank sloot de voor zitter de vergadering. uomeu moiie gehandhaafd wordt. In deze motie w ordt geizegd, dat de vergadering volkomen sym pathiseert met het optreden van het zeeprolela- riaat en dat „indien mocht blijken dat mede werking van den kant der voerlieden noodzake lijk is, dit zal geschieden, zoodra het sein hier toe door het bestuur wordt gegeven, waarin ten dien opzichte het volste vertrouwen wordt ge steld." In geen geval zullen zij onder geleide der politie hun werkzaamheden verrichten. Aan de halte Hembrug kwamen Zaterdagavond per extra trein 72 werkwilligen uit Hamburg, grootendeels Duitschers, die bij aankomst onder, geleide der Zaandaniscthe poii'ie op twee vaar tuigen werden gebracht, waarvan er eeu vertrok naar Amsterdam, terwijl de andere naar de Zaan- da-msche haven voer. i Niettegenstaande de aankomst geheim was ge houden, werden de werkwilligen bij aankomst in de haven door eeu groote menigte, waaron der vete vrouwen met geschreeuw en schelden ontvangen. Zeiis werd met steenen naar het vaartuig geworpen. De Nederlanclsche Scheeps- en Bootwerkers- bond heeft te ROTTERDAM in het Vereni gingsgebouw op den Goudschenweg een open bare vergadering gehouden ter bespreking van de internationale zeemausstaking en de bootwer kersstaking voor een hooger uurloon te Am sterdam. Verschillende sprekers voerden er het woord, doch een besluit werd er niet genomen. Ter aanvulling van het verslalg, Jat onze bizondere verslaggever ons uit IJmu.iden zendt van de aankomst des Presidenten die- ne nog het volgende over de Fransche oor logsschepen, die president Fallières in IJmui- Idetii, .binnenbrachten". Dö „Edgar Quinet" en "de „Marseillaise" staan onder commando van resp. de kapiteins ter zee Gnépratte en De la Roche Keran- draon. Bovendien bevindt zich' op eerstee- noemden bodem de eskadercommandant vice-- admiraal Aubert. De „Edgab Quinet" is een der nieuwste en grootste pantserkruisers der Fransche Marine, eene waterverplaatsing van 13.780 ton hebbende. De lengte is niet minder dan 171 Meter, de breedte 23 Ml, de diepgang 9 M. De krachtige machines van dezen greoten pantserkruiser ontwikkelen 36.000 P. K. aan het schip eene snelheid gevende van 24 knoo- pen. 1 De bewapening bestaat uit 14 kanonnen van 19 c.M., waarvan 4 paarsgewijze in twee torens, de overige in zes torens zijn opgesteld. Het kleinere snelvuur-geschut be schut bestaat uit 24 stukken. De beman ning telt 738 man'. De „Edgar Quinet," die in 1907 te Brest van stapel liep is een zusterschip Van de „(Waldeck Rousseau", den jongsten pantser^ kruiser van Frankrijk. Het oorlogsschip dat den naam draagt van den Franschen dichter, heeft niet minder dan 6 schoorsteenen, in twee groepen van 3 geplaatst. De pantser kruiser „La Marseillaise"- is van' een klei ner type en van vroegeren datum; dan de „Edgar Quinet". Hij werd in 1900 gebouwd enib eeft 10.014 ton waterverplaatsing. De afmetingen van dezen pantserkruiser zijn: Lengte 150 Mj. breedte 21 Mj„ diepgang 8 M. De bewapening is samengesteld uit twee kanonnen van 19 ctM'..; en acht van 16 c.M. voorts uit een 20-tal kleiner gesehub De equipage bestaat uit 600 koppen;. B.e „Mar seillaise" heeft v,er schoorsteenen. De-„Glaive" en Branie bas"- staan onder hevel van de luitenants ter zee Tadié en Petit, Onze bijzondere verslaggever seint ons nog uit IJmuiden: Zoodra de Fransche oorlogsbodems op on geveer 300 M> van de jkust verwijderd wa ren, begon de „Marseillaise" haar saluut aan ons land. Een-en-twihtig schoten don derden over het water en brachten het sa luut van den Franschen gast. Het fort te IJmuiden be antwoordde eveneens met 21 schoten deze beleefdheid.; STANDBEELD VOOR Z. M. WILLEM III. Door generaal-majoor De Bas, als pen ningmeester van het Zuid-Hollandsch comité voor de oprichting van een standbeeld voor den Koning-Stadhouder Willem HL werd gisteren bij den algemeenen pennningmees- ter, mr. G. van Tienhoven te Haarlem, een bedrag van ruim 10,000 gestort als provin ciale bijdrage, waaronder mede begrepen is een bedrag van ruim 3200 door den heer H. Ch. Vegtel, als penningmeester van het plaat selijk comité hij het gewestelijk comité, ge stort. Deze stortingen zijn het gevolg van de onlangs door het gewestelijk comité en plaat selijk comité genomen hesluiten, om, zij het onder protest tegen de plaats waar het stand beeld zal verrijzen, tot het afdragen der gel den over te gaan. Thans zijn de bijdragen van alle provin ciën bij het hoofd-comité binnengekomen en is de oprichting van het standbeeld te Breda verzekerd. Vriendelijke kostbaas! Bij een bewoner van een bovenhuis aan de Noordstraat in Den Haag, bekte Zondag een vroegere kostganger aan, wien de toegang tot de woning werd geweigerd. De man wilde toch naar boven gaan; hij was al eenige treden de trap op, toen hij van zijn vroegeren kostbaas een slag op het hoofd kreeg, tengevolge waarvan hij bewusteloos ineenzakte. De dader werd overgebracht naar het politie bureau aan. de Rmervischmarkt, waar hij ook thans nog in bewaring is. De mishandelde werd vervoerd naar het gemeente-ziekenhuis; hij ver keert nog in bewusteloozen toestand, zoodat hij nog geene inlichtingen omtrent het gebeurde heeft kunnen geven. Beroofd. Een looper van den diamant slijper H., de heer II. Goudsmit, te Amsterdam, die f 440 voor zijn patroon van de Nederland- sche Bank had gehaald, is op de Turfmarkt al daar door een toeval overvallen. Terwijl de man daar bewusteloos lag, heeft men hem blijkbaar van het geld beroofd, van welk feit men pas kennis kreeg, toen Goudsmit naai' het Binnen gasthuis was overgebracht en daar bij was ge komen. Een uitvinding. Door den heer J. Rutten, adjunct-directeur, hoofd der gemeente gasfabriek aan den Trekvliet te 's-Gravenhage is een toe stelletje uitgevonden, dat, aangebracht op de gas meters, in staat is gasvergiftiging en dus onge lukken te voorkomen. 1 Bet toestel is zeer eenvoudig en betrekkelijk kostbaar. I l.; Heden, zal de heer Rutten zijn uitvinding de- monstreei'en op de vergadering van de vereeni- ging van gasfabrikanfèn. Droeve geschiedenis. Zondagmorgen le on geveer negen uur zag de spoorwegwaditer bij den overweg aan de Gevangcnlaan nabij Leiden een net gekleed jongmensch heen en weer wan delen, die door diens eigenaardige houding zijn aandacht trok. Nadat de trein Amsterdam—Rot terdam was gepasseerd, zag .de waditer het zwaar verminkte lijk van den man op de rails liggen. Vermoedelijk is de man voor den in vaart zijnd-en trein gesprongen. Eenigen tijd later von den eenige knapen een brief op den overweg, geadresseerd aan een der autoriteiten van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. De brief, ter hand gesteld aan de Leidsdie politie, was keu rig geschreven en goed gesteld. Er werd in gezegd, dat zijn ouders hem niet begrepen en dat hij met hen in onmin leefde. Een mis drijf was niet in het spel, hij wilde zich zelf van het leven berooven, omdat hij zwaarmoe dig was. Da brief was niet onderteekend. In een P.S. werd nog vermeld, dat hij niet Rl-Katholiek was en dat hij zeer eenvoudig wenschte te worden begraven. Het lijk is ter beschikking gesteld van den burgemeester der gemeente Oegstgeest, onder welke het lijk is ge vonden. Het is nog niet herkend. 1 Brand te Franeker. De groote stoomolie- slagerij „De Vlijt" te Franeker, eigenaar II. Twijnstra te Akkrum, stond gisteren in volle vlam, evenals het aangrenzend pakhuis. De groo te hoeveelheid brandende olie en grondnotcn veroorzaken een ontzaglijk® hitte; de brand weer werkt met een stoomspuit en drie hand spuiten. Door den gunstige» wind is de vellen- blooterij Kamstra wellicht te behouden, even als de pakhuizen en de factorij van Th. Sters- m». Da burgemeester en andere autoriteiten zijn op het terrein aanwezig. De olieslagerij is ver zekerd op beurspolisde oorzaak van den brand is onbekend. Onweer. Bij een hevig oaweder dat zich gisterenmorgen boven Nijnl eg en ontlastte, sloeg de bliksem in den zuidelijken toren van. het stationsgebouw. De brand kon spoedig woiden gebluscht. Het .tramverkeer, vond eenige ver traging. Onweför. Gistermorgen m de b.iksem gesla gen in da woning van Jac. .Willems te Ewijk. Een begin van brand ontstond, doch werd ge bluscht. Da vrouw werd getroffen en onkenbaar verminkt, Otm 4 uur gisteravond leefde zij ech ter nog. i i Ta Oijen zijn gisterochtend twee zoons van den landbouwer A. Jansen te Oss, die op den allemanswaard aan het hooien waren, door den bliksem getroffen; een was terstond dood,, de ander bleek gelukkig maar licht geraakt te zijn. Te Neede is de bliksem geslagen in een schuur, aan den Noorddijk, wegens verbouwing van het woonhuis tijdelijk door G. J. K. be woond. De schuur brandde geheel af. Twee koeiieh kwamen in de vlammen am. Schuur en inboedel waren verzekerd. De vliegers in Engeland. Wij hebben gisteren al gemeld, dat de voor naamste vliegers van de rondvlucht het Ka naal hebben overgestoken en bij Londen zijn ge land. Gedurende den morgen blies een vrij sterke wind uit bet Noorden, maar tegen 10 uur woei 't zachtkens uit de richting, uit welke de vlie gers moesten aankomen. Het aantal toeschou wers in bet aërodroom bij Londen, te Hendon, steeg gaandeweg, maar de menigte was toch niet zoo groot als die welke op het vasteland de vliegers begroet. Niettemin werd elke vlie ger bij aankomst met een geestdriftige ovatie begroet. Het landen was van eiken vlieger weer anders. Zoo kwam Vidart laag aanvliegen, dicht bij den grond, terwijl Kimmerling op 1000 M. boven bet vliegveld streek. Beaumont kwam op 650 M. hoogte aan en "Valentine, de eenige Engelsche mededinger, kwam op 160 M. hoogte aangevlogen. Deze werd bijzonder hartelijk ontvangen. Garros, die hem volgde, vloog op 1300 M. hoogte. Gibert, die bij Dorking geland was, steeg daar om 5 uur 35 op en bereikte Hendon om 6 uur. Barra, 'die te Heathfield, bij Eastliourne, was gedaald, kwam om 5 unr 50 te Shoreham aan. Om 6 uur ging hij weer op weg om Hendon te bereiken. Zoo deed ook Renaux, maar d->ze was genood zaakt terug te keeren in het vliegkamp te Sho- reham. Gisteren heeft Védrines 200 pond. verdiend, uitgeloofd door het comité te Shoreham, om dat hij de snelste was op het wegvak Dover Shoreham. Men meldt verder, Jat het vertrek der vlie gers van Londen naar Calais bepaald is op morgenochtend half 11. Wijnmalen geeft de rondvlucht op. Het „Hbld." verneemt uit Galais, dat Henri Wijnmalen de rondvlucht opgeeft. Het laatste ongeluk was ernstiger, dan men dacht. De vlie ger viel met het toestel van een hoogte van 200 meter. Ternauwernood was hij aan een ern stig ongeluk ontkomen. Zijn tweede toestel is gedeeltelijk vernield. Hij heeft besloten op te houden. Tengevolge van de pijn is hij in een neerslacht!gen toestand. Per auto gaat hij naar Calais, vanwaar hij naar Holland terugkeert. Aldus eindigt dus zijn kamp met tegenspoed, 14 dagen lang met zooveel moed volgehouden. Van één stem nw stem! kan het afhan gen wie er gekozen wordt. Voor ieder Katho liek die zijn plicht begrijpt, is kiesrecht ook kiesplicht, en persoonlijke voorkeur m°et worden achtergesteld bij de partijdiscipline, die onvoorwaardelijk eischt het stemmen van de candidaten der R.-K. Kiesvereemgmg! Det staking deor zeelieden en bootwerkers. Gistermiddag hield de voerliedenvereeniging „Allen Een1' in d'Geelvinck te AMSTERDAM oen druk bezochte vergadering. I Na afloop van de bijeenkomst deelde het be stuur mede, dat de OR Zondag 25 Juni aange- Hedenmorgen elf uur werd in Het Prinsen hof alhier, de Zamerzitting aangevangen der Prov, Staten, van Noord-Holland, [Wegens ongesteldheid van Mr. G, van Tienhoven, opende de loco-voorzitter, de heer B. P, J. Ferf, oudste lid v.an Ged, Sftaten^ met gebed de zitting. Aan de orde werd gesteld het onderzoek van den geloofsbrief en bijkomende stuk ken van het nieuwe inkomende lid, gekozen in het kiesdistrict Schagen, den heer JMet In de commissie tot het nazien dezer stuk ken werden benoemd de heer enKnppeijno, V, d. Coppello, Ingenohl en Sluis, De heer Kappeijne deelde mede dat dte stukken in orde waren bevonden en stelde voor den heer Met, als lid ''an de Proy. Staten toe te laten. Aldus werd besloten. De heer Met werd daarna door den gTl1" fier 'nnéngeleid, beëedigd en door den voor zitter en aanwezigen gelukgewenscht. Daarna werd door den griffiel' voorlezing gedaan van een ingekomen schiijven van den Commissaris der Koningin m de Pro vincie Noord-Holland, waarm kir. G. van Tienhoven te kennen geeft dat hij me t het oog op.kijn hooigen leeftijd en huiselijk leven aan H. M. de Ko ningin het verzoek heeft gericht om eervol ontslag uit zijne betrek king van Commis sarisder Koning in in de Proyinoie Noord-11 ol 1 and. Het schrijven luidde aldus: Haarlem, 1 Juli 1911. Aan de Staten der Provincie Noord- IIclland. Hoewel herstellende van eene; ernSjtiga ziekte en, volgens medisch om'deel welk spoedig weer in staat, de .aan mijne trekking verbonden werkzaamheden' te f richten, heb ik na rijp beraad gemeend, met het oog op mijn leeftijd en ondervoM' huiselijk leed, tot H. M. de Koningin 1 verzoek te moeten richten, mij van het h' ge mij opgedragen ambt te ontheffen. Ile vrees toch de veel omvattende, mij t vertrouwde taak in de toekomst niet W te kunnen vervullen, op eene mij in ci opzichten bevredigende 'wijze. Nu ik verhinderd word de vergadei'i gen Uwer Staten tijdens deze zomerzittü bij te wonen en te besturen, acht ik het ori plmht u schriftelijk hiervan mededeeling' moeten doen. Wordt toch door II. M„ mijn verzoek gunstig beschikt, dan zal wettelijke band, .welke mij zoo nauw -ia de proyinoie Noorrd-Hollaud en aan IN Staten, als haar besturend en vertegenwoo1 digend lichaam verbindt, verbroken wordf Dat dit niet geschieden zal zonder gioK leedgevoel hij mij te wekken, behoef ik a' Uw vergadering wel niet te verzekeren. Ik heb het mij steeds een voorrecht geack om, sinds ik aan het hoofd der Pro vind die mij lief was, geplaatst werd. haar naJ mijn vermogen te dienen aan dc bevorderrt barer belangen, mijn beste krachten te V? den. Maar aan dat leedgevoel zal zich zek"1 ook een gevoel van dankbaarheid paren, vod de wijze, waarop besturen, colleges, autorite* ten en ambtenaren, in dit Gewest werkzaal» mij bij de vervulling mijner taak steun e® medewerking hebben verleend. Daarbij z»' ik zeker ook en in de eerste plaats denke® aan de groote welwillendheid, welke ik al Voorzitter Uwer Staten steeds heb moge® ondervinden. Ik gevoel behoefte dit uit te spreken eü daarbij aan Uwe vergadering de verzekering te geven, dat de herinnering daaraan bi mij altijd levendig zal blijven. De Commissaris der Koningin in de Prt vincie Noord-Holland. (w. g.) VAN TIENHOVEb* De loco-voorzitter, B. P. J, Ferf, las df volgende toespraak voor, die door de vei" gadering staande werd aangehoord. Een woord van waardeering, een woor» van afscheid uit mijn mond, namens de ver gadering, zij hier op zijn plaats, na, de voor lezing dezer mededeeling. Met den heer Mr. G. van .Tienhoven toet verlaat een man het publiek leven, die reeds op jeugdigen leeftijd zich lauweren wist te verwerven, een man die in de verschillend*, betrekkingen, welke door hem zijn bekleed zich steeds heeft onderscheiden door zijn groote geestesgaven, zijn scherp vernuft en door eene uitmuntende werkkracht. Van referendaris aan het Departement van Justitie, werd hij op 28-jarigen leeftijd be* noemd tot professor aan het Atheneum il* lustre te Amsterdam, Slechts korten tijd vervulde hij deze be trekking, als onvereenigbaar met het lid maatschap van den Raad en met het lidmaat schap der Tweede Kamer, waartoe hij dort hef vertrouwen zijner medeburgers acht F eenvolgens werd verkozen, j Spoedig na zijne verkiezing .tot lid fa® den Raad trad hij als wethouder op. o. -'it mandaat, evenals liet lidmaatschap der T\, de Kamer, werden door hem vervuld totdat hij tot het Burgemeesterssrtiap van de Hoofd stad des Rijks, werd geroepentot het Bur gemeestersambt dier stad, welke hem zoo lief was geworden en hij voortduring zoc lief is gebleven. De jaren in die betrekking doorgebracht waren voor hem de gelukkigste jaren zijns levens en de herinneringen aan dien tijd, het denken daaraan, bet spreken daarover, wa ren alleen in staat om hem een wijle te doen vergeten, de smartvolle jaren welke later zijn gevolgd. In 1891 ontving de heer van Tienhoven do vereerende opdracht van H. M. de Koningin- Regentes tot formatie van een nieuw Minis terie, in hetwelk hij als Minister van Bin nenlandsche Zaken optrad. Na den val van dat Ministerie in 1894, werd hij andermaal want tijdens het Burgemees terschap viel hem voor de eerste maal dat voorrecht ten deel door de Staten van dit Gewest naar de Eerste Kamer der Staten Generaal afgevaardigd, van welk lidmaat schap hij moest scheiden, tengevolge zijner benoeming tot Commissaris der Koningin, als opvolger van den hoogt verdienstelijken Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, als vice-president van den Raad van State opgetreden. Ruim 14 jaren heeft de heer v. Tienhoven deze hooge post met de meeste eere ingeno men en de herinnering aan dezen talentvol len voorzitter zal zeker bij de afgevaardigden met groote erkentelijkheid worden bewaard. Zijn gestel werd helaas ondermijnd door de zware slagen, welke hem en zijne getrouwe gade gedurende de laatste tien jaren troffen; zijne gade, de zoo vriendelijke gastvrouw, die hem steeds ter zijde stond hij de vervuIliiiÉ der plichten, mede aan het ambt verbondei: en welke in zoo ruime mate bare medewer king vorderden. Met Hem, en niet minder met Haar, de Moeder, hebben wij all°n ,n hunne smart ge deeld en gevoelen wij nog ten zeerste, dat deze voor hen niet te heelen valt. Op -waardige wijze hebben zij hun leed ge dragen en hoe zwaar dat ook mocht vallen, nooit zijn zij tekort geschoten in de vervul ling der plichten, welke op bom rustten. Te verwonderen is hek met. dat de heer van Tienhoven bij bet klimi?icn der jaren, vooral nu hij een tijdlang op het ziekbed werd ter neer geworpen, zich niet langer in staat acht al de lasten aan zijn Hoog Ambt verbonden^ te dragen en tot H. M. de Koningin het ver zoek heeft gericht hem eervol ontslag hit zijne betrekking te verleeneu. Wij mogen dit besluit betreuren, wij heb ben het te eerbiedigen cn in het belang zijner gezondheid achten wij bet een wijs besluit. Gelukkig, zooals uit den afscheidsbrief aan Uwe vergadering blijkt, mag do Commissa ris zicli verheugen in toenemende beterschap, in herwinning zijner krachten, en wij ver heugen ons met Hem en de Zijnen, want ik draag de overtuiging, dat een ieder hem gaarne zal toewenschen nog jaren lang vrij van ambtelijke lasten en zorgen, eon kalm en rustig leven; maar tevens ben ik ten volle overtuigd en dat zij voor hem de grootste vertroosting wanneer hij teruziet op den afgelegden levensweg dat eenieder zal er kennen, dat hij met reclitmatigen trots mag wijzen op een welbesteed leven en dat wij al len met groote waardeering zullen blijven ge denken, hetgeen door Hem in 'tbelang deT' pro* zijn gev sclrt A iCal -hul «Iers der I: da vi a ui 61 za-' Di

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2