TWEEDE BLAD BUITEN LAND. NIEUWS UIT DEN OMTREK. Het geheim van den Njeeuwentoren. Staten-Generaal. Sociale Berichten, Sport en Wedstrijden Handschoenen. Haarlem—Brussel. Hu üora lÜai*clié „NOYOüS". Handschoenen. WOEüSDAG 5 JULI 1911. FEUILLETON NIEUWE HAARLE/ASCNE COURANT Rol. aan een mer. i der eem- Merkwaardig. De H. Vader heeft een zeer HOrkwaardigen brief ontvangen van de leerlin gen eener huishoudschool te Cork in Ierland. De kleine meisjes vertellen daarin van een hun ner kameraadjes, de kleine Nellie, die zoo bui tengewoon vol was van liefde voor en kennis van het H. Sacrament des Altaars, dat haar den Cen December 1907 werd toegestaan op den leeftijd van 4 jaren de eerste H. Communie te ontvangen. Ruim een jaar later overleed zij na een voorbeeld van kinderlijke godsvrucht te zijn geweest en een levendig beeld in de herin nering, al harer vriendinnetjes achterlatend. Deze laatsten nu begonnen een jaar geleden een novene met inroeping der voorspraak van Nel lie, om een buitengewone bijna onmogelijk ge achte gunst te verkrijgen, dat namelijk aan al haar vriendinnetjes en al de kinderen der ge- hcele wereld zou worden toegestaan, op zoo jeugdig mogelijken leeftijd de H. Communiet to mogen ontvangen. Dat vertelden zij den Paus in haar brief en ze vragen, of ze mogen gelooven, dat het De creet van verleden jaar door Nellie s voor spraak is verkregen. En zoo ja, of de Paus dan hun vriendinnetje niet heilig wil verklaren, haar, die zoo veel van bloemen hield en daarom door hen het kleine viooltje van het EL Sacra ment werd genoemd. Een echt Duitseh vonnis. Een jong- mensch, literator, veegt een kellner den man tel uit, omdat deze onverlaat weigert hem den doctorstitel te geven, terwijl die eer wel be- .wezen wordt aan de anderen van de natuurlijk ook niet gepromoveerde tafelronde. Deze wei gering was plotseling gekomen, onmiddellijk nadat het feit geconstateerd werd door den kellner, dat de jeugdige artist méér gebakjes consumeerde van den koekschotel welk in strument op elke tafel van een goed Berlijnsch café behoort te staan dan hij bij de betaling zich kon herinneren. Deze vergeetachtigheid had tot een kleine botsing aanleiding gegeven, waarin ook de chef gemengd werd, die echter den kellner gelijk meende te moeten geven. Sindsdien gedroeg de kellner zich zeer correct, als een gentleman: hij nam den schotel met koek van de tafel, waaraan de jonge literator ging zitten, sprak hem beleefd aan met „Herr Soundso" en niet meer met „Herr Doktor". Ter verantwoording geroepen, trekt de kell ner de schouders op en zwijgt. De jonge man, diep gekrenkt, rent naar den rechter, die het volgende vonnis uitspreekt: „Wel heeft klager geen recht op den doctors titel, doch uit het feit dat beklaagde hem vroe ger, evenals de andere tafelgenooten, steeds dien titel gaf en eerst na een verschil van meening, met opzet achterwege liet, blijkt zeer duidelijk, dat de beglaagde den klager wilde krenken. Dus: 5 Mark boete". Een dwaze daad. De Niagarawatervallen oefenen nog altijd een groote aantrekkings kracht uit op ondernemende Amerikanen en de vertooningen van lieden die op een of andere wijze de watervallen passeeren, lok ken nog altijd duizenden toeschouwers. De zer dagen hebben we melding gemaakt van de nieuwe vertooning van een Amerikaan- sehen aviateur, die per vliegmachine de tocht over de watervallen volbracht. Meer dan 300,000 menschen woonden dien tocht bij, maar vermoedelijk waren velen van die toe schouwers gekomen om nog iets anders te zien. Een zekere meneer Leach was n.l. op het denkbeeld gekomen om den tocht langs de watervallen te ondernemen in een stalen vat van bijzondere constructie. En deze dwaasheid trok natuurlijk groote belangstel ling. De heer Leach liet zich in zijn vat, dat van binnen zoo geconstrueerd was, dat den opgeslotene geen letsel kon wedervaren, op- sluiten en dci&rna net vat in d© rivier wer- pen. Drie uren lang werd het vat met zijn le venden inhoud in den maalstroom heen en weer geworpen. In groote spanning wacht ten de toeschouwers tot het eindelijk aan wal zou worden geworpen aan de overzijde der rivier, maar telkens weer werd het vat in den maalstroom teruggevoerd. Na drie uren eindelijk werd het door een gunstige strooming aan den oever gestuwd en toen slaagde men er in het vat aan wal te bren gen. Bij opening bleek de heer Leach bewus teloos te zijn. Hij werd naar een hotel ge bracht, waar hij bijkwam. Zijn zenuwgestel is echter geheel in de war. Geen wonder, na zulk een dwaze onderneming. Het Crystal Palace te Londen. De „Ti mes" bevatte dezer dagen een pagina-groote advertentie als voorloopige aankondiging van den verkoop van het Crystal-Palace en de daarbij belioorende „erven en gronden", waarvan het gebouw, zooals de advertentie zegt, „is known all over the world", en sedert de opening door koningin Victoria door 80.000,000 betalende bezoekers bezocht. Tegelijk bevat de Times een andere pagi na-groote advertentie, waarin de mannen van het „King Edward national memorial" een oproep doen tot het behoud van het Cry stal Palace voor het volk en tot steun van het daai-toe te stichten millioen guinea's fonds. Inderdaad is bet te hopen, dat men het gebouw en zijn heerlijke tuinen vooral uit de handen van den slooper alsnog redden mag. Een zoo niet mooi, dan toch interes sant gebouw met prachtige parken en ter rassen blijft dan voor Londen gespaard. Ben nieuwe Boulevard te Parijs. Binnen kort zat in Parijs met den aanleg van een nieuwe pracht-avenu dia ter eere van den vo- rigen Engelschen koning, die in de dagen van zijn kroonprinsschap zoo gaarne te Parijs ver toefde „Rue Edouard VII" zal genoemd wor den, een aanvang worden gemaakt. De laatste oude huizen tusschen de Boulevard des Capu- cines en de Rue de Caumarlin zijn thans onder sloopers handen gevallen. Men is van plan de „Rue Edouard VII" tot het middelpunt van het „fashionable" Parijsehe Westen te maken en haar tevens het karakter van een hyper-voorname wosnstraat te geven. De trottoirs zullen van marnier zijn en aan eiken kant der straat zullen van de eerste eta ges glazen daken uitsteken om de voorbijgan gers tegen den regen te beschutten. Dan, waar de nieuwe straat rechts in de Rue de Caumarlin uitloopt, zal een plantsoen met een standbeeld van Koning Edward komen. Behal ve twee of drie internationale hotels willen d>e architecten al de benedenverdiepingen tot de modernste winkels van geheel Parijs inrichten; in twee jaar lijds hoopt men met bouwen klaar te zijn. Verder zal dan de openbare' veiligheidsdienst in de nieuwe straat door twintig bijzonder daar toe uitgekozen Londensche „constables" uitge oefend worden, die behalve Engelsch ook vloe end Duitseh en Italiaansch moeten spreken, maar merkwaardig genoeg slechts zooveel Fransch,als noodig i>, „om zich verstaanbaar te kunnen maken.' Het internationale karakter van de Rue Edouard VII zal dus, zooals men ziel, wel ver zekerd zijn. Overstro omingen in Japan. Tengevolge van lang aanhoudende stormen en regens zijn door geheel Japan groote verwoestingen door over stroomingen aangericht. Er zijn ook vele men sch enlevens verloren gegaan. Warmte, 't Is alweer zooAmerika krijgt to veel wat wij te weinig krijgen aan zomer-: warmte. Sedert eenige dagen is het althans te New-York verstikkend heet en reeds worden in de hospitalen verscheidene menschen ver pleegd, die ziek van de warmte zijn geworden, terwijl er Woensdag en Donderdag 5 dienten gevolge zijn bezweken. Een trein in brand. Op een helling tus schen Ovidia en Dunarea, in Rumenië, ont spoorde een trein met petroleumwagens. De petroleum ontvlamde bijna onmiddellijk en wel dra stond do geheele trein in vlammen. Drie remmers zijn in het vuur omgekomen en een vierde is zoo ernstig gewond, dat men ook voor zijn leven vreest. Waar de duiten blijven in Italië! Er zal aldus wordt uit Kome a ah liet „Handelsblad van Antwerpen" geschreven dus een parlementair onderzoek gebeuren over de dwaze geldverspillingen gedaan hij den bouw van ons nieuw paleis van justitie, volgens de eenen de trots van het derde Kome, volgens de anderen de karikatuur van het grootsehe. De afgevaardigde Amici heeft dit onderzoek in de Kamer gevraagd en liet is ook gestemd. Al de afgevaardigden hebben met gïoote aandacht het verhaal der schan dalen gehoord, die gepleegd zijn bij den Bouw van dit wonderpaleis', dat geschat was op acht millioen en rond de veertig heeft gekost. iOnder de uitroepingen van de verbaasde vergadering, vertelde ML Amici de geschie denis van de vele scheidsrechterlijke beslis singen, gevallen tijdens den b'ouw van het paleis, scheidsrechterlijke beslissingen, die niet jninder dan twaalf millioen aan honora rium hebben gekost. De geschiedenis v'an de scheidsgerechten is een der schandaligste, daar de scheidreohters zich meer dan 100.000 lire eereloon hebben toegekend. En inderdaad, elke uitspraak kostte mini mum twee duizend lire tot een maximum van vijf-en-dertig1 duizend lire. Daarenboven, zeg de M. Amh'i, hebben die scheidsrechters hun ne toevlucht genomen tot eene deugnieterij,, waarover ik de Kamer laat oordeel en. Deze scheidsrechters hebben altijd den Staat ver oordeeld om te betalen: maar. aangezien zij wisten dat 'de Staat steeds zeer lahg1- zaam is voor liet betalen' voor verschuldigde sommen, hebben' zij hunne toevlucht gten'om>ta tot een zeer eenvoudig hulpmiddel^ olm' zich de onmiddellijke uitbetaling v'an Bon hono rarium te verzekeren. Zij veroordeelden wel den Staat om te Betalen', maar in hunne uit spraak verplichtten zij 'de winnende firma's aanstonds het honorarium te Betalen v'an desfheitsreihtersmits dezen later de sommen yan den Staat konden terugeischen. En op die manier werd de Staat ai tijd Be drogen. Uit die scheidsgerechten zijn nog .andere dingen te rapen, hij yoorbeeld dat een Be zoek van den koning aan het paleis 3800 lire aan den Staat kostte. De cijfers, die ik de Kamer meedeel, zegde spreker, zijn onweerlegbaar, want ik neem ze uit de ministerieele verslagen. Ook uit die verslagen haal ik de volgende^ ctijfers. De houw van het paleis heeft 15 jaar ge duurd en in dien tijd Betaalde de .Staat 107,000 lire voor huur van lokalen voor de verschillende rechterlijke bureelen in Ko me. Verder blijkt nog dat men 141,000 lire heeft uitgegeven aan stalen van materialen, die men moest béstellen. De stalen werden niet besteld en de 141,000 lire waren ver loren. Nog werden 95000 lire verkwist voor blokken steen, die grooter waren dan noodig was en dus niet konden dienen. 189.000 lire werden verspild voor nuttelooze wijzigin gen aan het plan' der werken. Er werd 3.588.000 lire betaald voor de vertraging in de uitvoering der werken. En dat alles om dat de burgelijke genie geen gevolg gaf aan het ontwerp v'an den bouwmeester Cal derini die de plannen had opgemaakt. "Men heeft maar te weten, dat de Genio Civile vier jaar lang de ontwerpen van Calderini op haar bureel had laten liggen. Men zon cijfers zonder einde kunnen aan halen, zegde M. Amici. Zoo werden hijvoor- Beeld 200,000 lire uitgegeven voor de Be kleeding van den onderhouw van het paleis in' stuc-, terwijl ditzelfde werk later in steen werd gemaakt. Aldus werden 'die 200,000 lire nutteloos uitgegeven. Er werden ook 289,000 lire verspild met het vrijwillig opgeven van een deel van het plan Calderini en 200,000 voor niet gebruikt marmer. Men bracht 17 lire 50 in rekening voor het ver: guldsel van eiken donderscherm, terwijl zij enkel 1.75 kostten. Er wordt thans 100^ lire per jaar uitgegeven, voor 't onderhoud van dit verguldsel, terwijl van nu af, zes maanden na de inhuldiging, het goud geheel verdwenen is. En dan komt nog de geschiedenis der inkt potten, waarover in de Kamer reeds vroeger gesproken werd. Er was Kwestie van ar tistieke inktpotten voor dé hoofden van de magistratuur. Men zégde eerst, dat deze 80.000 fr. hadden gekost. Dat was overdre ven, maar toch hebben zij verschillende dui zenden gekost. En het schoonste is dat zij nu verdwenen zijn en 'dat de magistraten en advocaten, voor wien deze kunstwerken Be stemd waren, het nu moeten doen met Ba zaar-inktpotten van 40 centiemen En zoo zouden er nog veel voorBëelden zijn aan te halen, Besloot M. Amici. als daar zijn de liften, 'die schrikkelijk veel geld hebben gekost en niet werken, maar 't ergste voor het oogenblik is, zegde hij, dat het nog niet gedaan is met de uitgaven voor het paleis Onlangs nog heeft het Parlement weer drie millioen gestemd tot Vollediging van dit gebouw. En weet ge welke titel dit wets ontwerp droeg? Kredieten voor de Puglie! (Waarschijnlijk zijn die drie millioen Bestemd om de schadeloosstellingen te betalen, waar toe de re,geer in g bij. scheidsrechterlijke uit spraak veroordeeld is- Het parlementair onclerz'oek zal. Zoo het ernstig wordt gedaan, heel wat schoons aan 't licht brengen, maar zal het niet in de cartons blijven slapen? Dat is hoogst waar schijnlijk. TWEEDE KAMER. Gewisselde stukken Suppletoire Landbouwbegrooting. In zijn Memorie van Antwoord op het voor- loopig verslag omtrent bet wetsontwerp tot verhooging en aanvulling vanh et Xe hoofd stuk der Staatsbegrooting voor 1911, merkt de Minister naar aanleidingv and e herhaal de opmerking dat hij de vrijgeving met 's lands penningen handelt opdat de Rijks- veeartsenijscliool nipt beantwoordt aan de eischen die aan een dergelijk Onderwijsinsti tuut mogen worden gesteld. Zij is door te ver gedreven zuinigheid reeds sedert jaren in hare ontwikkeling be lemmerd, waarvan het gevolg is dat thans, nu de Minister wensclit te voldoen aan den drang die van alle kanten op hem wordt uit geoefend om de school te brengen op het peil, waarop bet veeartsenijkundig onderwijs in ons land behoort te staan blijkt, dat lo. de schoolruimte te beperfft is; 2e. leeraren- personeel overladen is met werkzaamheden; 3e. de leermiddelen niet voldoen aan de meest bescheiden eischen. De Minister kan niet toegeven dat de voor loopige voorziening te duur zal worden. Hierbij geeft de Minister de gevraagde spe cificeering van de kosten. Voorts verdedigt de Minister het voorstel tot het aanvragen van gelden voor het ne men van proeven met 2,000,000, in plaats van met 500,000 zalmeieren, welk voorstel ten doel heeft de staatscommissie voor het zalm- vraagstuk in staat te stellen de proeven op de door haar noodig geachte wijze te doen ten uitvoer leggen. Voor de meening dat aan het kweeken en loslaten van jonge zalmen in Nederland slechts onze oostelijke huren voordeel zouden geen grond. De omstandigheid toch of de zalmpjes in Nederland of in Duitschland worden gekweekt en losgelaten, heeft uit den aard der zaak op het aandeel in de vangst van opzwemmende volwassen zalmen, dat aan Nederlandsche dan wel aan Duitsche visschers ten deel valt, geen invloed. Door den minister wordt voorts o.a. een opgaaf gegeven van het aantal stuks in de jaren 1872—1911 aan de voornaamste zalm- markt te Kralingscheveer aangevoerde zal men. De reden dat de Nederl. Heidemaat schappij in deze betrokken wordt is, dat deze in staat is op de voorgenomen wijze met haar personeel en inrichtingen de zalmpjes te kweeken en los te laten. Voor zoover aan de directeur van den Landbouw bekend wordt door de Ned. Heide maatschappij alleen kunstmest verkocht aan hare leden, in dit opzicht werkt zij dus onge veer als een coöperatieve vereeniging tot aankoop van kunstmeststoffen. Dat daardoor oneerlijke concurrentie zon worden aangedaan aan handelaren in kunst mest, is kwalijk aan te nemen en aan direc tie ook niet gebleken. R. K. SLAGERSGEZELLEN. Zondag 2 Juli j.l. kwamen de RL KL Sla gersgezellen vereenigingen bijeen in het ge bouw der R. IC. /Werkliedenvereeniging ,,St. Jozéph" te Utrecht, door het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie hijeen geroepen om een Nederl. LR. K. Slagersgcz'ellenbond op te richten. De Secretaris van het Bureau voor de R. KL Vakorganisatie, de heer P. J. J. Haazevoet, leidde de vergadering. Spr. memoreert, dat het initiatief is uitgegaan van Ereda, hetgeen krachtig werd gesteund door Utrecht en met geestdrift werd ontvangen door Rotterdam en Den Haag'. Spr. dankt y'oor dezen ijver, waardoor het overbodig is geworden, de noodzakelijkheid van den nationalen organi satievorm aan te toonen. De organisatie komt, eerst wanneer zjj nationaal is, tot Be- teekenis, omdat haar fondsenwezen en haar weerstandsvermogen op deugdelijke grond slagen komen te staan. Door dezen organisa tie-vorm is der R. KL Vakbeweging moge lijk geworden, een 18-tal Bezoldigde pro pagandisten aan te stellen, hechte fondsen te onderhouden en een, in vergelijking met de overzij, goed geredigeerde vakpers te Bezit ten. De reeds gevestigde Nederl. R. KL Vak honden gingen door een en ander, in ruim twee jaar tijds, met circa zevenduizend le den vooruit. Spr. is overtuigd, dat de Nederl. R. K. Slagersgezellenhond eveneens zulke resultaten zal kunnen bereiken'. Van Breda was bericht ingekomen', dat zij verhinderd was, tegenwoordig te zijn, doch dat zij zeker bij den Bond zial aansluiten, terwijll Oss zonder Bericht afwezig was. Met alg'emeene stemmen werd Besloten tot oprichting van den Bond. Als Statuten werd het door het Bureau ontworpen model aan vaard, nadat het artikelsgewijze behandeld was. Als zetelplaats van den Bond werd Breda aangewezen. De contributie werd vast gesteld op 25 cent per week, waarvan voor het lidmaatschap van' Volksbond oï |WjerK' liedenvereeriigin.fr 4 cent en voor Het Katli Volk of De Volksbanier leent en' voor den Vakbond 20 cent. waarvan 20 pro- rents zal gerestitueerd worden kan de n fdre lingenBesloten werd vervolgens, aan den Bond te verbinden: een weerstandskas. een fonrls tot ui (Voering Bil werkloosheid en een' fonds tot uitk'eering bij ziekte. Voor Béide laatste fondsen kan", gezien het geringe per centage werkloozé® en zieken in het slagers- bedrijf. een lage contributie geheven wor den. Eveneens werd besloten een vakblad uit te geven. Tot Bestuursleden wei-den gekozen de hoe ren J. van Maarsseveen, van Utrecht, voor zitter J. Verhaar, Paulus Potterstraat 33? 's-Gravenhage, Secretaris; en A. G. Linde man, van Rotterdam, Penningmeester. Het overige, 2-tal plaatsen in het Bestuur werd opengehouden tot de volgende vergadering (die op 6 Aug. te Den Haag zal plaats heb ben)ten einde de vereenigingen uit de zui delijke provincies in de gelegenheid te stel len, deze plaatsen te bezetten. Aan dit Bestuur werd machtiging gegeven, de Bisschoppelijke en Koninklijke goedkeu ring op de Statuten aan te Vragen. Met in gang van 1 October 1911 zal hij het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie worden aan gesloten. De vergadering werd bijgewoond dóór den heer [Wi Mooyman uit Rotterdam, die zich belangloos als propagandist van den Bond heeft ter beschikking gesteld. BLOEMEND AAL. Schapenduin. De bond Heemschut l-eeft een adres gezonden aan de Provinciale Staten van Noordholland, waarin wordt meege<l?eld: dat het dagelijksch bestuur van genoemd m bond een onderzoek heeft ingesteld naar aanleiding der grieven, die tegen de bebouwing, vanwege het provinciaal geslicht Meerenbcrg in de Scha penduinen te Santpoort ondernomen, van ver schillende zijden werden ingebrachtdat be vonden is, dat deze grieven gegrond zijn, en dat door dis bebouwing de schoonheid ernstig geschaad wordt. Redenen waarom adressant aan Prov. Staten verzoekt zulke maatregelen te wil len nemen, als kunnen strekken om althans ver dere ontsiering te voorkomen. Burg. Stand. Geboren: d. van G. Kromhout Delis. SCHOTEN. Een schadepost e. Maandagmiddag tegen vijf uur reed de stoomtram HaarlemAlkmaar ter hoogte van Bloemenhoven" een rijwiel aan der Haariemsche firma v. T. en R. Het rij wiel was belast met een mand gevuld wet tal van kruiden:'ers-ar'ikelen, en was een wijleneer- gezet tegen het hek van een langs de tram baan staand perceel. Van de boodschappen bleef zoo goed als niels in goeden staat. HEEMSKERK. Schoolpad. Sinds geruimen tijd is het be rucht geworden „Schoolpad of Marquett ?-pad" voor het publiek verkeer gesloten en -ert de gemeente met een der eigenaars van liet erf, waarover het bewuste pad loopt, een proces. Thans is door de Rechtbank beslist, dat de gemeente in hare rechten is het pad wede: voor het publiek verkeer te openen. HEEMSTEDE. Onbestelbare stukken gedurende de le helft der maand Juni 1911. M. Laurenblosch, Heemstede; Ph. Mich ids en, Anvers. HAARLEMMERMEER. Burg. Stand. Geboren: d. van J. Maarse Van Zijverden. z. van P. Meijer—Tak. Overleden: W. Stroombergen, 9 m. i EEN MIS VOOR PRINCETEAU, In het college Saint Jean de Bazas te Bordeaux is een plechtige Mis opgedra gen voor den ongelukkig om het leven geko men vlieger luitenant Pierre Princeteau. De Mis werd opgedragen door abbé Teyssère, een oud-medeleerling van den aviateur. Abbé Dumas hield de lijkrede, herinnerde aan het ontzettende drama op het vliegter rein te Issy en eerde den gevallene als Eraschman en katholiek. (Naar het Judieaël duwde Beneden tegen eou ui waardoor een steen verschoven werd ea smalle opening zichtbaar werd. De opziel^ ter moest zich buigen om er door te kunnen. Eeri nieuwe duw tegen den steen bracht hem weer op zijn plaats. Hij was in een galerij, een soort smalle gang, wagriu hij voorovergebogen moest loo- pen. De grond was verbazend oneffen. Zon der bet kleine licht, waarmede Judic zich bijlichtte, zou zijn voet bijna bij iederen stap tegen een uitstekenden steen gestooten heb ben of in een gat terecht gekomen zijn. De gang werd breeder en word na een me ier of dertig plotseling hooger, en Judic zag voor zich een deur, die hij door middel van een veer aan den binnenkant opende. Hij wam vervolgens in een bijna cirkelvormige zaal, met een zeer hoog gewelf. Men voelde er een koude, maar droge tocht, ver°nderstelling gewettigd was, at dit onderaardsche gewelf een uitgang lüe^ de buitenlucht in gemeenschap eiZij was ten minste zoo ingericht, dat men verblijf kon houden. Men vond er het lioognoodige huisraad: een ledikant, kast, tafel en stoel, alles van ijzer. Op het ledikant lag een matras en eenige dikke dekens. Op een tafeltje, dat in den muur vastzat, stond wat vaatwerk: een schotel, een bord, mes, le pel en beker, alles van ijzer, evenals de meu belen. In een kandelaar stond een bijna op gebrande kaars. Judic deed als iemand, die daar gewoon was. Hij blies zijn lantaarn uit na de kaars op den kandelaar te hebben aangestoken en hij ging haar de kast, die, evenals de deur seopend werd met behulp van een zorgvul- hi? borgen veer. De heeren van Kerban- scii'atten 0hsetwijfeld in vroegere dagen bun trouwd, mootdit n]eubelstuk hadden toever- goed verborgon S' "agervell> dat zij ze Maar thans bevatten' <1a c+ i i van de kast niets anders dl™ 1 kistje, eenvoudig met een sleutel gflloten een pennliouder en een inktkoker. Judic nam deze-drie laatste voorwerpen, zette ze op tafel, ging zitten en begon in het, schrift te bladeren. Hij las zonder bepaalde volgorde hier en daar: nu cna dan veegde hij met zijn bevende vingers de dikke zweet- droppels van zijn voorhoofd af en slaakte hu een diepen zucht. Heftig greep hij naar de pen; maar toen liij op bet punt was te gaan schrijven, mom pelde hij.: Ik Leb er den moed niet toe. Zijn vingers beefden zoo hevig, dat de pen op het papier viel en een grooten inktvlek maakte. Hij liet de pen liggen en bedekte zijn ge laat met de handen. De plaats, waar hij zich bevond, bracht hem een niet te vergeten uur uit zijn verleden in herinnering. Daar was hij misdadig gewor dendaar had hij, toegevend aan de be koring, besloten te voldoen aan den wraak lust, die hem verteerdedaar had zijn geest een trouweloos plan ontworpen met een nauwkeurigheid, die geen enkel punt onze ker liet. Zeven-en-twintig jaren waren er sindsdien verloopen.... zeven-en-twintig jaren van kwelling De wraak bad bittere vruchten gedragen, bij had veel meer geleden, dan zijn slacht offer. In de eenzaamheid en bet balf-duister van dat onderaardsck vertrek lag Judieaël als in doodstrij. Voortdurend klonken hem de woorden van Guy in de ooren: „Ik zal in de eeuwigheid de overtuiging meedragen, dat uw voorgewende aanhankelijkheid slechts een leugen was". Hij overwoog ze nog eens, die wreede woorden.. Ze waren als een dolk die telkens opnieuw zijn hart een wonde toebracht. Een leugen! Zijn leven was niets anders geweest, hij was genoodzaakt dit bij zich zei ven te erkennenzijn leven, geheel zijn leven, behalve zijn vereering voor den laatste der Kerbanhir. En toch, het was z ij n schuld, dat het kind nu ging sterven. Het geheim van den Put der Schatten ken de hij, Judic, reeds sinds zeven-en-twintig jaren. Hij heeft gelijk, zeide de ongelukkige, ik ben zijn moordenaar Ook het woord van Fantik kwam hem In de gedachte: „Maak alles goed, beken de waarheid en misschien zal God zich ontfer men en het kind in 't leven laten". O! als dat eens mogelijk was!.... als, in ruil voor de vrijwillige vernedering van den schuldige, bet leven van een onschuldige ge red kon worden! Als bij dus weigerde alles goed te maken, zou Judieaël tweemaal de moordenaar zijn van Guy. Abes go:d maken, zich zelf beschuldigen, met eigen hand de kroon van trouw en ver knochtheid, die zijn hoofd sierde, afrukken., neen, dat zou hij nooit kunnen. Zoo iets eischt heldenmoed en men wordt geen held doi r jarenlange dubbelzinnigheid. Hij zou zich dus niet beschuldigen: nie mand dan God zou weten.... God, die weldra zou oordeelen. Een voortdurend zedelijk lijden had de krachten van Judieaël gesloopt en de ontroe ringen oer laatste weken hadden dit sloo- pingswerk voltooid. Toen hij den vorigen avond was thuisgekomen, met de kleederen aan zijn lichaam gekleefd door een kouden wereld verlaten. Maar terwijl het kind op zijn bed gewox-pen en sinds dien had de koorts hem niet meer verlaten. Hij voelde, dat hij aan 't einde van zijn leven gekomen was; hij zou zijn kleinen markies niet lang overleven, misschien zouden zij op hetzelfde uur deze wereldverlaten. Maar terwijl het kind op zijn en gelen vleugels naar het rijk der hemelen zou opstijgen, wat zou er dan van hem ge worden, van hem, den onboetvaardigen mis dadiger? Het Bretonsch geloof, dat geloof, dat hem van zijn geboorte af was ingeprent, bracht de valsche redeneeringen aan 't wankelen, zoo dat het gewicht daarvan hem nooit geheel had kunnen verdrukken. God, het oordeel, de hel: die waarheden, welke hij in de uren van bekoring placht te ontkennen, vertoonden zich aan hem als werkelijke, afschrikwekkende visioenen. De onverbiddelijke wijzer wees het uur van de rechtvaardigheid aande op aarde be gonnen kastijding zou hiernamaals worden voortgezet. Judieaël zat niet meer; hij was langzamer hand op den grond gegleden en bleef daar liggen, terwijl hevige schokken zijn lichaam deden trillen. Hoe lang had hij zoo gelegen? Hij wist het niet. Ten slotte richtte hij zich op de knieën op, vouwde de handen en de kreet van zijn hart kwam over zijn lippen: „Heilige Maagd, heb medelijden". Waarom was hij de verwarring van zijn gedachten de herinnering aan de Moeder van God bij hem opgekomen? Durfde hij mis-., schien God-Zelf niet aanroepenmis schien had in vroegere dagen, toen hij nog een rein en goed kind was, zijn moeder kern geleerd, dat men nooit tevergeefs de Hoop der wanhopigen aanroept. (iWflrdf vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5