BUITENLAND. SPAARNE-BANk. NIEUWE GRACHT 98. Telefoon 2088, HAARLEM. Verhuurt loketten in hare brand- en inbraakwiije kluis BINNENLAND. Sociale Berichten, Kapitaal 15QQ.QOO. Geplaatst en volgestort f 250,000,- COMMISSARISSEH: RAAD VAN TOEZICHT i Directeur: G. F. H. PASTOOR. Rekening-Courant, Credieten, Coupons, Effecten, Deposito's incasseeringen, Wissels, Prolongation enz. enz. De siakingsrelleije» te Amsterdam. OVERZICHT. (Wat 'n rakker toch. die GASTRO! Hij is naar de berichten die we gisteren al mededeelden en die nu .uit Caracas, dus uit de beste bron, worden bevestigd, reeds in de nabijheid dér Columbiaansche grens geland, en duizenden partijgenooten loopen op« hem toe. tbfc regeering in Caracas blijkt al te ver- waciiten, dat ze voor den oud-dictator moet wijken, want er wordt verwacht, dat Castro wel weer Gomez zal verjagen, zegt het tele gram. Dat wordt een rare boel. Amerika heeft duidelijk gezegd, dat het niet zou toelaten dat de „aap van de Andes" in Venezuela weer ooit de leiding van zaken zou krijgen, aldus werd kort geleden uit 'Washington nog verzekerd. En wat zal het nu doen, als Castro eens wint Onze Nederlandsehe regeering, die gedurig met den sluwen Venezolaan overhoop heeft gelegen, en die feitelijk hard meegewerkt heeft om hen eruit te boren, komt als de heer Castro president wordt, eveneens in een raar parket. i Er zal dus nog wel een telegrammetje tus- sehen den Haag en [Washington vliegen in deze dagen..... [We zullen afwachten of Gomez nog weer stand biedt, en wat dat zal opleveren! Een ernstig arbeidsconflict is uitgebroken ui NOOEjWEGEN waar de mijnwerkers, niet tevreden met een pas tot stand gekomen re geling opnieuw vragen om loonsverhooging. Ofschoon men pas tot een vergelijk is gekomen, brak in het einde der vorige maand geheel onverwacht, een gedeeltelijke sta king van mijnwerkers uit, waaraan 3500 werklieden deelnamen'. De werkgevers, vast besloten niet toe te geven, antwoordden onmiddellijk met de be dreiging van een algemeene uitsluiting, waar door niet alleen de mijnwerkers, maar ook de arbeiders van de papierfabrieken en hout zaagmolens betrokken zouden zijn, in het geheel ten getale van 32.000 man. Vruchteloos beproefde de minister-presi dent Konow als bemiddelaar op te treden. Zoowel van de zijde der werklieden als van die der arbeiders, verlangde men een beslissenden strijd, zoodat den 8en Juni de de uitsluiting in werking trad. waardoor 17.000 werklieden getroffen werden. Komt men binnen een week diet tot een vergelijk, dan worden den 15en Juli a.s. opnieuw 15.000 werklieden uitgesloten. [Waarschijnlijk zullen vele werklieden-ver- eenigingen tot een sympathie-staking beslui ten, zoodat het aantal aan' den strijd deel nemende werklieden weldra 60.000 zal be dragen, i De werklieden vertrouwen' op den steun van hun Zweedsehe en Deensche kameraden, terwijl de werkgevers, aangemoedigd 'door de overwinning door de Zweedsehe patroons verleden jaar behaald, ingelijks op inter nationale hulp rekenen. J. W. A. BEIJNES, Industrieel, te Haarlem, Voorzitter. E. H. VAN WICHEN, Lid der Tweede Earner der fcitaten-Generaal en Pro vinciale Staten van Zuid-Holland en Burgemeester van Alkemade, te Alkemade. W. J. C. PASSTOOKS, Lid der Tweede Kamer der Stat en-Generaal en Burge meester van Ginneken, te Ginneken. Db. E. A. M. DROOG, Arts, te Heemstede, Secretaris. Mr. J. N. J. E. HEERKENS THIJSSEN, Voorzitter van den Baad van Beroep Ongevallen-verzekering), Lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland en van den Gemeenteraad van Haarlem, te Haarlem. THEOD. JANZEN Hzn., Koopman te Haarlem. J. J. BEIJNE8, Industrieel, te Haarlem, THEOD. JANZEN Hzn., te Haarlem. J. M. W. FBANCKEN, te Haarlem. B. J. V. VAN HEES, te Haarlem. sen in de oude siact door eeu zeer sterke mili- C Spoorwegongeluk. De z.g. Zuid-Express is op weg van Madrid naar Parijs bij Ru.'ier in het departement Charente gederailleerd. De ma chinist is gedood, vier reizigers zijn licht gewond. De Engelschen willen liun deel van de koek! De Vosshche Zei'ung verneemt uit Tan- ger, dat) daar het gerucht gaat, dat spoedig een Engehch eskader de haven zal biniionloopen. Naar men wee', is een divisie van de Middel- landsche Zeev'oot te Gibraltar samengetrokken. Of deze dis Iie sinds Za'ierdag is vertrokken, vinden we Aiet nader vermeld. De Paus en de Spaanschè koning. De Groix geeft nu den tekst van het telegram, dat de Paus na afloop van het Eucharistisch congres te Madrid aan den koning van Spanje heelt gezonden. Het luidde volgens de vertaling der ..Msb." aldus Opnieuw dank ik Uwe Majesteit en Hare Majesteit de Koningin voor de hoffelijke geluk- wen: -hen met den schitterenden triomf van de Eucharistie op het grandiose congres van Ma drid, tot het succes waarvan zooveel hebben bij gedragen de woorden van Uwe Majesteit, die zulk een trillenden weerklank in de harten van uwe trouwe onderdanen hebben gevonden. Ik verheug mij met Uwe Majesteit over zulke uitingen van trouw en van liefde voor het God delijk Sacrament des Altaars, die het Katholieke Spanje en zijn vorst tot eer strekkeu, en met voldoening zend ik aan Uwe Majesteiten, aan de Koninklijke familie, en aan geheel hetSpaan- sche volk den apostolischen zegen. PAUS PIUS X." Fallières in Roubaix. Presdient Fal! V-es bracht Zondag een bezoek aan de tentoonstel ling te Roubaix. De president verzuimde niet ook de buitenlandsdie afdeeiingen te bezoeken en wijdde vooraL veel aandacht aan het Neder- landrche paviljoen, waar hij door den Neder land: ehen consul ontvangen werd, wien hij de laatste berichten uit Holland bracht, hierbij mel ding makend van de hartelijke ontvangst, die men hem m Holland bereid had. De begrafenis van Koningin Maria Pia. Zaterdag heeft de plechtige ter aardebestelling plaa's gehad van het stoffelijk overschot van Koningin Maria Pia van Portugal. Na een H. Mis in het koninklijk kasteel van Stuningi, waarbij, de koning en koningin van Italië, de koninginnen Marghérita en Amalia, koning Manuel, de hertog van Oporto en alle prinsen van het koninklijk huis tegenwoordig waren, werd het lijk naar Turijn vervoerd. De plechtige zegening van het lijk werd verricht docr den aartsbisschop van Turijn voor deSan- Mac're di Diokerk. Na de plechtigheid werd het stoffelijk over schot naar Sassi gebracht. De kist werd hier op den lijkwagen geplaatst en naar Superga vervoerd, waar in de basïiek een meer besloten plechtigheid plaats had. De Spaansdie gezant bij het Vaticaan. Door sommige bladen was beweerd, dat de be noeming van den nieuwen Spaanschen gezant bij het Vaticaan, den oud-minister Navarro Re- verior, niet door het Vaticaan aanvaard was, omdat de nieuwe gezant te sterk liberale nei gingen hebben zou. L it Rome wordt nu een besliste tegenspraak van dit bericht gemeld. De benoeming moet in tegendeel juist reeds aanvaard en bekrachtigd zijn. *t Fransche Parlement in opschudding. De socialisten hebben ia de Fransche kamer gis teren weer huisgehouden. Jaurós hee.t C i taux op ongezouten manier verweten dat hij op df nekken der arbeiders nu naar de hoogste macht is geklauterdI.... Wat niet zoo onjuist is! Onder geweldig lawaai kreeg echter CaHlaux zijn zin: de eenvoudige dagorde als mo is van vertrouwen, werd met 433 tegen 86 stemmen aangenomen Vervolgens werd besloten, de zitting te sluiten. De socialisten veroorzaakten een onbeschrijfelijk lawaai. Niettemin nam (le Kamer met 384 tegen 78 stemmen een motie-Périssoud aan, waarin de verklaringen der regeering werden goedgekeurd. ERGER DAN OBSTRUCTIE. Naar aanleiding van hetgeen eenigen tijd geleden in ons Parlement is voorgevallen bij 't opmaken van de nominatie, voor 'n lid van den Hoogen Raad, schrijft Prof. Dr. W. Nolens in de „Nieuwe Venl. Courant" het volgende, nagal rake artikeltje: „In ons Parlement wordt obstructie nog al tijd als iets ongeoorloofds beschouwd, als iets, dat niet te rechtvaardigen is. Een enkelen keer werd er mee gedreigd en dat was al niet in den haak. En een enkel maal werd het middel toege past, maar slechts voor een zeer korten tijd. Bij liet laatste opmaken van een voordracht van drie caudidaten ter vervulling eener va cature in den Hoogen Raad had echter iets plaats wat op obstructie geleek, wat echter erger dan obstructie was. Bij die voordracht werd afgeweken van de aanbevelingslijst van den Hoogen Raad en werd de oud-minister van Justitie, mr. Ne- lisseu, als eerste candidaat aangewezen. Hiertoe bestond meer dan voldoende grond. De heer Nelissen was een verdienstelijk lid van den Hoogen Eaad, toen hij met tegen zin de portefeuille van Justitie aanvaard de. Het lag voor de hand dat hij, na zijn aftra den als Minister, weer zoo spoedig mogelijk zitting kreeg in het hoogste rechterlijk col lege, voor hetwelk zijn benoeming tot Mi nister een verlies was geweest. Zoo werd het verlies weer hersteld. De Hooge Raad schijnt echter bij het opma ken eener aanbevelingslijst rekening te hou den met Katholieke en met-Katholieke vaca turen, en week van die gewoonte ook thans niet af. Hoe dit echter zij hij het aanwijzen van een tweeden en derden candidaat werden zoo veel blanco briefjes ingeleverd dat de stem mingen nietig waren. Den laatsten keer kwamen er niet minder dan 13 blanco briefjes uit de bus, zoodat de stemming over den derden candidaat tot den volgenden dag moest worden uitgesteld. Het was duidelijk van welke zijde die blan co stemmeu kwamen. Hoe deze handelwijze te kwalificeeren? Men kan ze obstructie, staking, dienstwei gering, plichtverzaking noemen. Maar er kwam eene verzwarende omstan digheid bij, deze namelijk, dat ze in het ge niep, anoniem plaats vond. Bij obstructie, bij staking, nemen meestal bepaald aan te wijzen personen de verant woordelijkheid op zich. Dat gebeurde in dit geval niet. Door dit anonime komt het meer overeen met sabotage, waarvan de schuldigen zieli ook plegen schuil te houden. Erkend moet worden dat van links, het ge val is voorgesteld als kinderspel, laten we liever zeggen als een kwajongensstreek, en dat „Land en Volk" het als een misplaatst protest afkeurde. Hoe men het ook moge noemen, door het anonieme was het erger clan obstructie. Voor de waardigheid der Kamer is het ge- wenscht dat het geval eenig in zijn soort blij- ve, geen navolging vinde." AUDIëNTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel op Woens dag, die van Donderdag bij den minister van inaneien en die van Vrijdag 14 Juli bij den minister van Marine, gaan niet door. HULDE AAN DB. SCHAEPMAN, Gisterenmiddag werd, evenals vorige jaren, bij het Schaepman-monument te Rijsenburg, door een aantal vrienden en vereerders van wijlen den grooten „Doctoreen krans neerge legd, als hulde aan zijn nagedachtenis. Prof. Beijsens sprak daarbij een kort woord. RAADSVERKIEZING TE AMSTERDAM. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden raadsverkiezing hebben de Christelijke partijen wederom terrein verloren. Van de 7 distrieten is alleen District VII voor de christelijken be houden; daar werd de heer Schut (a.-r.) her- kozen. In de andere districten werden eenige liberalen of socialisten gekozen, maar meest zal alles neerkomen op de herstemmingen, waarbij de kansen voor de christelijken niet schitterend staan. Het socialistisch district III gaf natuurlijk weer een grooto meerderheid aan de socialisten. Overigens is er weer overal slecht gestemdgemiddeld kwam ongeveer de helft der kiezers op. De onverschilligen beslis sen in Amsterdam..,, voor radicalen en so cialisten NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN KRING. De Neder!andsehe Journalistenkring heeft Zondag in het Hotel „De [Witte Brug" te Seheveningcn hare jaarlijksehe algemeene,. vergadering gehouden. De voorzitter, de heer J. Doorman, had medegedeeld dat hij zijn ambt wegens een minder gunstigcri gezondheidstoestand ter beschikking1 van de vereeniging stellen moest. i Tot zijn opvolger werd met nagenoeg al gemeene stemmen benoemd de heer Mr. L. J. Plemp van Duivel and, hoofdredacteur van de „Nieuwe Courant", Voorts werd in een viertal periodieke va catures voorzien zoodat het bestuur thans bestaat uit de lieeren Mr. L'. J. Plemp van Duiveland te 's-Gravenhage, voorzitterHen ri Dekking, te Rotterdam, secretaris; Jhr. A. [W. G. van Riemsdijk te Haralem; A. Voogd te Rotterdam, A. G. C. van Duyl te Amsterdam, Mr. G. Keiler te .Amsterdam, D. Hans te 's-Gravenhage, M. A. Sipman te Arnhem en A. G. Biemond te Zutphen. Onder zeer warme en algemeene instem ming van de druk bezochte vergadering werd de heer J. Doorman tot eerelid van den Kring benoemd. Bij de rondvraag werd door één der leden het gebeurde te Amsterdam bij het bezoek i van president Fallières ter sprake gebracht. [Do houding van den Hoofdcommissaris van 'Politie te Amsterdam tegenover do Fran sche journalisten werd zeer scherp gelaakt !en met instemming werd vernomen dat de vereeniging van Amsterdamsehe journalisten er naar streeft eene volkomen voldoening aan de beleedigden te verschaffen. Zonder stemming werd de volgende motie aangenomen „De Nederlandsehe Journalistenkring" in zijn algemeene vergadering van 9 Juli 1911 betuigt de Fransche collega's zijn levendig leedwezen over het ook in Nederland geluk kig exceptioneele en onwellevend optreden van don Hoofdcommissaris van Politie te Amsterdam tegenover die collega s ter ge legenheid van het bezoek van President l1 al- lières aan de hoofdstad vaar Nederland." Deze motie zal worden gezonden aan' de Association de la Pres se te Parijs,. DE ROODE BOND. Men heeft al genoeg' gehoord over den z.g. „Neutralen" Bond van Nederlandsehe Onder wijzers en hoe deze hoe langer hoe meer naar links uitwijkt onder uitstekende( leiding van den heer Ossendorp. Het Huisgezin schrijft nu: „Dat kiesvereenigingen, alvorens zij eandi- daten stellen, aan de in aanmerking komende personen vragen richten, is redelijk. Maar dat vakvereenigingen aan de eenmaal gestelde candidaten vragen voorleggen en van het antwoord laten afhangen of ze door haar gesteund of bestreden zullen worden, is afkeu renswaardig. De vakvereeniging betreedt hiermee een ter rein dat het hare niet is. p bijzonder hinderlijke wijze treedt hier en d:f de Bond van Nederlandsehe Onderwij ze t ip- ,s<, -heiden is deze vakvereeniging van huis- nihiei maar ditmaal heeft zij het toch al hee^r0-; f gemaakt. 1 pvc en Haag zóó grof, dat alleen de socia listische candidaten, voor den gemeenteraad door haar worden aanbevolen. Zelfs de vrijzinnig-democraten vonden in haar oogen geen genade. Ze zijn niet Ossen- sendorpiaansch genoeg, ze voe*len niets voor de republikeinsche school. De Bond van Nederlandsehe Onderwijzers wordt, indien hij het al niet is, een zuiver so cialistische organisatie. Bandeloosheid en verzet tegen gezag en over heid is de nooit falende toetssteen voor deze vakvereeniging. Geen wonder, dat de heele vrijzinnig heid gaandeweg dezen Bond loslaat, die aan de openbare school meer nadeel berokkent dan de bijzondere in staat is liaar toe te brengen." O zoo 1 Socialistische en anarchistische rad draaiers. Zooals wij gisterenmiddag reeds per bulle tin in de stad liebben bekend gemaakt, heeft de Justitie eu de politie blijkbaar overtuigd dat al de stakingsrelletjes en lcabalen van den jongsten tijd stelselmatig door de roode rad draaiers worden op touw gezet, een uitge breid en streng onderzoek ingesteld. Plotseling werd op drie verschillende plaat- faire- en politiemacht bet terrein afgezet, na melijk voor perceel Geldersche kade 65, in den kelder waarvan een stakingseomité van den Zeeliedenbonci zetelt, voor perceel 30 Gelde r- schekade, waar liet bestuur van de Sclieeps- oii Boot werker svereeiiiging „Reht en Plicht" gevestigd is, en voor het lokaal De Jong, aan den Achtrburgwal 47, waar steeds een sta kingseomité van de bootwerkers bijeen komt. De justitie ving haar onderzoek op eerst genoemd adies aan, maar tijdens dit onder zoek bleef op de drie punten de afzetting streng gehandhaafd ten einde ie voorkomen, flat de betrokkenen elkaar zouden waarschu wen of verschillende zaken aan het onderzoek onttrekken, an dit verband waren de consig nes zeer streng en werd de passage op en in de nabijheid de drie terreinen geheel ge stremd. De justibe, die van den commissaris van politie der zesde sectie, den heer Fundter de Bauchène, vergezeld was, had twee werkwil ligen, een Duitscher en een Hollander, bij zich, die in den kelder van Gelderschekade 65 zouden mishandeld zijn. Op aanwijzing van deze menschcn werden op de Geldersche kade 65 3 stakende zeelieden gearresteerd en tusschen een carré van infanteristen naar bet politiebureau in de Warmoesstraat overge bracht. Voorts werd alles doorzocht en ver schillende bescheiden in beslag genomen. De justitie posteerde twee rijksveldwachters voor den ingang. Na deze huiszoeking ging de justitie naai den overkant Gelderschekade 30. Ook hier werd alles doorzocht en op verdenking van mishandeling van werkwilligen '11 staker me degevoerd. Ook vuurwapenen vond nren hier! Daarna ging de justitie naar den Achter burgwal, lokaal De Jong. Hier werd, mede op aanwijzing van de twee mishandelden, 'n staker gearresteerd. Er was een bijeenkomst van stakers in lo kaal De Jong-, maar deze en andere mensclien konden na aankomst der justitie vertrekken. De stukken en bescheiden werden ook hier alle doorsnuffeld. Omtrent het vinden van vuurwapenen ver nemen wij nadeidat in den kelder van het bewuste perceel op de Gelderschekade twee geladen geladen revolvers eu een z.g. ploer- tendooder werden in beslag genomen. In het vinden dezer vuurwapenen vindt de justitie een bevestiging van de bewering der zeelieden, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in den bewusten kelder opgesloten zouden zijn geweest en daar met revolvers zouden bedreigd zijn. De aangifte van een dier zeelieden, (welke aangifte cn bet daarvan opgemaakte proces verbaal aan de justitie blijkbaar aanleiding tot het optreden heeft gegeven) kwam op 't volgende neer: Een zeeman, die op weg naar de Handelska de was, om te monsteren, zou in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, op de De Ruyter- kade bij de Oostelijke viaduct zijn aangehou den door vier mannen, die hem medenamen naar eeu perceel aan den O. Z. Achterburg wal en vandaar naar de Gelderschekade. Daar zou hij door een twintigtal personen zijn mishandeld, waarvan er een hem met een uit bed op, nam een zwaren namer, ging daarmede gewapend naar het vertrek waar zijn aanstaande schoonzoon sliep, eu Bracht deze vijf ernstige, als door een wonder voor 'too<>en- blik niet levensgevaarlijke verwondingen aan het hoofd toe. Ten gevo.ge van het moord- en hulpgeschreeuw van de verdere huisgenooten vluchtte C. daarop de straat op, liep langs de Veenkiade naar het Ververschingskanaa!, en sprong daar te water om zich door verdrinking van het leven te be- rooven. De mail werd echter bijtijds weder op 't droge gebracht en naar het Politie-Gommissa- sariaat aan de Archiinedesstraat geleid. Na al daar van droge klceren le zijn voorzien werd C. naar het Commissariaat aan de Riviervisch- markt overgebracht. De verwonde was inmiddels door de politie per raderbaar naar Gemeente-Ziekenhuis ver voerd.» De dader, die bekend heeft geslagen te hebben is ter beschikking van de justitie gesteld. Vroolijke bruiloftsgasten! In, de Wilhelmi- nastraat te Amsterdam werd in den. nacht van Zaterdag op Zondag een zilveren huwelijksfeest gevierd. Tegen den afloop, omstreeks 3 uren. in den nacht, ontstond er twist, die op de straat beslecht zou worden. Op dat tumult kwam een po.iiieagent toetoopen. Hij werd besprongen, bij de keel gegrepen ca tegen de straat geworpen. Als hoofddader van ilit verzet is de melkknecht M. S. gearresteerd. Een redder in den nood. Op de Gedemp te Slaak te Rotterdam heeft de politie een man gearresteerd. Dit werd gezien door den boot werker P. J. K., die partij voor den arrestant trok en hem wilde bevrijden. Bij die gelegen heid dreigde hij een agent van politie met een revolver zonder evenwel te schieten. Ziende dat zijn toeleg mislukte, nam hij de vlucht, het Costplein over, de Nieuwehaven langs tot in de Hooldsteeg, waar. agenten van de rijwieibrigade hem grepen. Inbraak. Zaterdagnacht is ingebroken in het kantoor der Bouwmaatschappij „Gooiland", Rustenburgerstraat 434, te Amsterdam. De die ven verschaften zich toegang door het raampje boven de straatdeur in te drukken. Uit de tim mermanswerkplaats namen zij eenig gereedschap mede naar de eerste verdieping, waar „Gooi land" haar kantoren heeft. Ook hier werd door het indrukken van een raampje toegang ver schaft lot het kantoor van den directeur. Een ernstige poging om beide brandkasten open te breken werd blijkbaar niet aangewend, doch al de kasten, tafelladen en schrijftafels werden opengebroken, de zich daarin bevindende huur contracten, werklijsten en bescheiden stuk ge scheurd en verder alles vernield wat zich in dit vertrek bevond. Zoo werden een „Graclhtgezicht in de sneeuw" van Brei'.ner en een „vissdhers- pink" van Hobbe Smith, schilderijen waar nog fort le voren 2000 gulden voor geboden was, totaal vernietigd. Alle stoelen, de waterkraan, de brievenweger, de gaskroon, alles werd ver nield: de hoofdkraan van het gas eu vijf Jua nen opengedraaid, de waterleiding opengezet, zoo- dat gas en water bleven doorstroomen. Geld werd niet gevonden, daaraan is mis schien de verniehvoede der dieven te wijten^ siechls werd een fiets medegenomen, die in da werkplaats stond en worden 'enkele sigaren ver- revolver dre.gde. Door die mishandeling zou if t€rwijl ook lfe aanwezi„e slcatels vaa h «bewusteloos zijn geworden. In verhand met te oiuuiei» v<u» deze aangifte werd Zaterdag reeds een 45- Tr 'cu.rc1[1 enz- ziJn medegenomen. t - liet vernielingswerk werd overigens conscien tieus Volbracht: uit de klok werd veer en slin ger gerukt, de draden 'van de eleotrische schel zijn stukgesneden en de sigaren, die niet me degenomen werden, zijn stuk getrapt! De gebruikelijke „visitekaart" werd door de heeren op de schrijftafel en in de gang ach tergelaten. De Fransche redders beloond. President Fallières heeft aan eik der beide Fransche ma trozen ,die te IJmuiden terstond inliet water sprongen, teen een Hollan-dsch matroos te wa ter geraakte, een flinke geldelijke belooning too; gekend en hen bovendien de zilveren reddings- medaiile geschonken. Verdronken. Zondagavond is inde Linket Veerhaven te Rotterdam verdronken de 6-jarigé A. W. Een paar uur later haalde een roeier he' lijkje van den jongen op. Hij had met een ka meraadje uit*de Veerlaan langs den kant ge speeld. Dp noodlottige brand te Zaandam. Omrent de ramp, die gisteren eenige u ale Zaandam zoo zwaar getroien heeft, v.. na der gemeld, dat alle lijken, zoowel van het echtpaar Itey als van de vier kinderen, onder het puin te voorschijn zijn gebracht. Ze lagen allen bij elkaar. Wat de oorzaak van den brand betreft gelooft men met een gasontplofiing of iets dergelijks te doen gehad te hebben. Daar uit zou verklaard moeten worden, dat het ge bouw zoo spoedig in lichte laaie stond. Som migen zeggen zelfs een knal .gehoord te hebben. Alles was verzekerd. i Door ?t flink optreden van de Amsterdam sehe brandweer, op uitstekende wijze bijgestaan jarige stoker gearresteerd. In het geheel zijn vijf arrestaties gehand haafd. De bemiddeling van Minister Talma. In de gisterenmorgen gehouden vergade ring van de besturen der» 5 Amesterdamsche stoombootlijnen en het bestuur der Vereeni ging van Werkgevers op Scheepvaartgebied, is, na afloop, aan minister Talma een tele gram verzonden, waarin aan Z.Exc. verzocht wordt, den vertegenwoordigers der werkge vers een mondeling onderhoud toe te staan. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel begai zich per Holl. Spoor van 2 uur 19 min. naar Amsterdam. Het doei van de komst van den minister was de verzochte conferentie met een delega tie uit de werkgevers, bestaande uit de hee- ren Op ten Noort (Mij. „Nederland"), v. Rijn (Kou. W. Ind. Mailboot), Heldring (Kon. Ned. Stoombootmij.) en Brandts en Donker (Ver. van Werkgevers op Scheepvaartgebied). Het resultaat van de conferentie, welke in Brack's Doelen Hotel werd gehouden, was, dat naar men verneemt, de zaak niet veel verder is gekomen. Bij het onderhoud was gebleken, dat volgens de werkgevers de grondslag ontbrak, waarop de minister zijn bemiddeling aanbood, n.l. dat bet bestuur van „Recht \en Plicht" geen deel had gehad in de daden van terrorisme en intimidatie, welke door de stakers werden gepleegd. De verklaring van het bestuur van „Recht en Plicht" zou volgens de werkgevers in strijd zijn met de feiten. De ministoiiaad z°u gisterenavond onder vers juist is. In afwachting daarvan werd de conferentie tot hedenmorgen 11 uur ge schorst. Gisterenmiddag vergaderden ten stadhuize in burgemeesterskamer de burgemeester en de ministej s Heemskerk, Regout en Colijn, de proc.-generaal bij het Gerechtshof baron Baud, en de sleliingscommandant Fabius. Minister Heemskerk deelde na afloop mede, dat van de bcspiekingen niets te publieeeren viel. De burgemeester verklaarde dat de confe rentie alleen besprekingen van den toestand ten doel had en dat geen besluiten genomen waren. De Ministexs Heemskerk en Regout zijn naar Den Haag teruggekeerd, terwijl Min. Colijn zich naar het bureau van den stelliugs- eonimandaut begaf. Ernstige verwonding. In den vroegen och tend Werd gisteren de Bakkerstraat te s-Gia- venhage in rep en roer gebracht door moord geschreeuw. Een ruim zestig-jarioe bewoner van genoemde straat zekere C., steenhouwer van zijn vak, maar die ook wel eens met een orgel langs de straat lieip had een jongen man, een orgeldraaier, die hij hem m huis woonde, met een zwaren beitelvoi imge steenhouwershamer ee nige slagen, op het hoofd toegebracht. Op het gekerm van den verwonde waren de andere huisgenooten, o.a. een dochter van den dader toegesneld en onder het geroep van. moord, moordt de slraat opgeloopen. Reeds herhaaldelijk hadden de beide mannen in den laatsten tijd met elkander getwist. De oude man was tegen de verkeering van zijn doch ter met den jongen, orgeldraaier. Gisterochtend echter omstreeks '4 uur stond zoeken, in hoever de bewering der werkge-Ldoor de Vrijwillige brandweer, werd nog erger v" - - "voorkomen, daar de opwaaiende vonken de hui zen in de omgeving bedreigden. Een der geredde zoons verzekerde, dat er geen kwestie van was, dat zijn broer licht had gemaakt en toen een gasontploffing was ont staan. Hij was te kwart na twaalf thuis geko men, door vader zelf ingelaten en zonder licht naar boven te bed gegaan. De vader had de zoon zelfs nog toegeroepen dat er brand was. Tot Zondag had bij de familie Hey _een ^eisiö gelogeerd. Haar vertrek was dus juist bijtijds, want anders was ook rii zeker het slachtoffer geworden. Een b&njietbakkersknecht van den heer Dil, omtrent wien geruchten van vermis sing liepen, is terecht en hoewel verschrikt, heel g°e- EMml0 dames, echtgenooten der be woners van de verbrande perceelen, zijn nog steeds vreeselijk zenuwachtig. De nog flauw rookende puinhoopen worden door een enkelen straal nat gehouden. Gisterenmiddag zijn nog verschillende gedeelten muren omgetrokken. Van heinde en ver komt men de ruine zien. 't Ié bij het terrein van den brand zeer druk. De staking der zeelieden. Gisterenochtend is voor de firma Van Driel te ROTTERDAM de werkstaking voor de stokers geproclameerd. Het stokersperso- neel had een loonsverhooging van 16 gulden gevraagd. De firma was wel bereid deze ver hooging toe te staan maar niet een 6-tal sto kers die bet werk hadden neergelegd weer in dienst te nemen. Met deze uitsluiting kon de organisatie zich niet vereenigen, waarop al*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2