BLAD ill Het geheim van den Kieeuwentoren. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Sokken* Landbouw en Visscherij. Rechtzaken. m ËLDügS, Sport en Wedstrijden Haarlem—Brussel. Sakken. Mn Bon Hor»ché NOYONS DINSDAG II JULI 1911. I HG EZ ON D Eü. Qliesnarkf. Waterstand. 99 FEUILLETON f - HET BEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN, AAN BELGIE EN DE VLAAMSCHE TAAL KWESTIE. 1 i Hierover schrijft een Belgische correspondent. Het programma der feestelijkheden ten Hove is nog niet afgemaakt. Het Nederlandsche Hof, ■te druk Bezig met de ontvangst van. President Fallières, gaf tot nog toe geen antwoord op 2e voorstellen van het Bielgisch protocol. Maar onderwijl worden de Vlamingen onrus tig. Gij weet hoe Breed de Vlaamsche Beweging 'sich ia den laatsten tijd heeft uitgezet!. Toen >erleden jaar, koning Albert de Hollandsche Vor stin bezocht, hadden, zich de Vlamnii ngcn: 'een heelen Boel van zulk bezoek voorgesteld. Zij werden teleurgesteld. Thans koesteren zij nieuwe hoopi De 5,Vlaamsche Gazet,'-' van Brussel schrijft hieromtrent een artikel, dat met de Beste bedoe lingen een Begrijpelijke zorg verraadt om'nieuwe .teleurstellingen te voorkomen. Koningin Wilhel mina heeft Fransch gesproken omdat „tot dus ver de diplomatieke taal aan het Nederlandsche Hof het Fransch is, hiervan nooit i zelfs met Bij het begroeten' van den. Duitschen keizer wordt afgeweken, en Bovendien, het gebl'uiik Van het Nederlandsch zou kunnen opgevat worden als een inmenging in den taalstrijd van Bielgië." Zoo luidt de officieele nota. De „Vlaamsche Gazet- doet met recht opmerken dat „niemand er ooit aan gedacht heelt een staatshoofd in den, taalstrijd te mengen, omdat er gevraagd werd dat vorsten, wier land het Nederlandsch als officieele taal voert, in die gemeenschappelijke taal het woord zouden voeren. Overigens had de burgemeester van Amsterdam het a IS een plicht beschouwd te luisteren naar den wensch, uitge drukt door de Nederlandsche pers." Hij sprak Nederlandsch inderdaad en. de Belgische vorst antwoordde in het Nederlandsch. j De „Vlaamsche Gazel'-' vraagt nu:' 1 „Hoe zal alles diimaat te Brussel toegaan De Vlaamsche bevolking der hoofdstad bewees ■met hoeveel hartelijkheid zij den President van de Fransche Republiek heeft willen ontvangen. Niemand moet eraan denken dat sommige 'Vla mingen het Bezoek van Koningin Wilhelmina zouden willen beschouwen als èene gelegenheid voor Vlaamsche beloogingcn. Wanneer de Vla mingen wenschen. dat de Nederiandsche taal bij deze gelegenheid niet als een Asschepoelser zou :Behandeld worden, dan is het enkel en alleen pmdat zij zulks „heel natuurlijk" vinden..."; Het mag waarlijk „natuurlijk" heeten dat een Vlaamsche vorst en eene Nederlandsche Konin gin eene taal spreken die evengoed in België als in Nederland de officieele is. Moest de pro- tocolaire taal Engclsch wezen wat zij met meer recht dan de Franselie kon worden. dan 'zoude het ook en alleszins „natuurlijk" zijn, 'dat bij het bezoek van M. Fallières de Belgi sche Koning en de Fransche President de ge meenschappelijke Fransche sprake bezigen, die eemderiijk zoowel in Bielgië als in Nederland de officieele is. Belgë is een tweetalig land en beide talen zijn regeeringstalen. Zoude Koningin Wilhelmina den ouden presi dent Kruger in het Fransch begroet hebben, rundat „tot dusver de diplomatieke taal aan het Nederlandsche hof het Fransch is geweest?" Zoo ja, dan ware zulke behandeling op zijn minst een grove nonsens te heeten. 1 Bovendien, er bestaat feitelijk geen „diploma tieke taal" meer. De Duitsche Keizer spreekt Duiisch wanneer hij Koning Albert bezoekt, en Edward VII sprak Engelsch wanneer hij Presi dent Roosevelt ontmoette. Theoretische overwe gingen als die, waaruit de Haagsche nota ver deden jaar hare schijnbare redelijkheid putte, Veranderen niets aan deze zich opdringende wer kelijkheid en kunnen alleen, wanneer, zij 't ont slaan van dergelijke nota's wekken, een volk kleineeren dat strijdt voor de taal van alloNe- ';derlanders. Maar het kwaad is bedreven. ,Wat nu? Ik weet zeker dat Koning Albert niet i.i hc-t Nederlandsch de Nederlandsche bezoekster zal verwelkomen. De reden ishij moet het voor beeld van Hare Majesteit volgen en haar in. net Fransch te woord staan, zooals zij hem ten harent (e woord stond. VLaamsch spreken, zoude klinken als eene les, e:i ik kan me best inbeel den dat Koning Albert voor Koningin Wilhel mina de les niet lezen wil. Ik weet wel dat sommige Vlamingen zich dat op eene andere manier voorstellen en een request van het Al gemeen Nederlandsch Verbond verzoekt den Koning dringend, spijt het gestichte voorgaande, (och Vlaamsch ie spreken... Helaas! 't is boter aan de galg! De Belgische vorst mag en zal niet anders doen dan wat de Nederlandsche Vorstin deed, cfie ik hoop tiat men in Den Haag op slot van rekening niet heel goed weet waarom! het Betreurens waardige misverstand deed1 Ontstaan, j 1 I I Maar er is eene prachtige gelegenheid olm' alles weer goed te maken, en ik vrees niet dat het strengste protocol de mooie kans verijdelen kan. Laat de Koning der Belgen zijn welkom' zeg gen in het Fransch en laat de Koningin van Nederland antwoorden in eigen taal... Dat hopen nu de Vlamingen I Dat hopen zij met gretigheid, terwijl zij zich bereiden om met geestdrift de gracieuse majesteit toe te jui chen, die heerscht over de taalbroeders vian het Noorden DE EETLUST. VAN. ONZE KONINGIN, p De „MsbV schrijft: i 1 In' de dagen van het Bezoek van Fallières deden natuurlijk de meest Belachelijke berichten om- treint onze Koningin en ons Koninklijk Huis in de Fransche pers de ronde: Het volgende is echter te koddig om het niet in z'n geheel over te nemen: l „Faillières, thaös de gast van het Hollandsche Hof, gaat voor een' stevig eter door; Koningin Wilhelmina kan hem echter hieraan, nog wel ?n lesje geven. Hare gracieuze Majesleit höudt geregeld zes maaltijden per dag. Biij het ontwaken botert zij groote sneden 5,pumpernikel'-' (zwart Brood), waarbij zij zeer veel koffie m'et melk gebruikt. Om tien uur, discht men haar kaas, warme koe ken en Bourgogne op. Bij den maaltijd van Iwee uur, zeer overvloedig, komt altijd een schapen bout of een Engelsche biefstuk op tafel. De Rus sische thee met sandwiches wordt om half vijf gehouden, ten slotte, om half tien uur 's avonds neemt de Koningin eene collatie van wijn en beschuiten'. De Prins waakt met een bijzondere zorg voor den aanvoer in de kelders van champagne, port wijnen, Tok aye i' en Bordeaux, vn de beste mer ken." Commentaar, overbodig. ESPERANTO. PR OPA G AND A-FEE ST< Men schrijft ons omtrent het feest van Zendag j.l, waarover wij gisteren reeds be richtten, van geachte zijde het volgende: Onder groote belangstelling', met vele me dewerking1 werd Zondag! 'de groote pro- pagan da-tocht gehouden, georganiseerd door de afdeelingt „Haarlem"- van de Ned. Esp. Vereenigingv „La Eistonto estas nia."- Reeds vroeg? brachten treinen uit alle rich tingen vurige propagandisten aan, allen ge tooid. met de groene ster. Aan het station ontvangen door Haarl. Esp ei-anti sten kenbaar aan een zelfde in signe ging men naai- het Brongebouw waar hun in hartelijke woorden het welkom' werd toegeroepen door den heer Sevenhuysen, en het bonveno hun werd toegezongen door een gemengd koor onder leiding Van den Haar lemsehen componist Hcogeveen. Ten slotte zongen leerlingen der Rijks- leerschool onder den heer Sevenhuysen eeni- go aardige Esperanto liedjes. De heer Romein, voorzitter van het Hoofd bestuur dankte voor de verrassende, harte lijke ontvangst, waarna 'de propaga.nda.tociht werd begonnen. Getooid met sterren en vlaggen' alles in de kleur der hope ging men naar het tramstation vanwaar in gereserveerde wa,- gens naar Zandvoort gereisd werd. Had men onderweg dóór te zingen van Es peranto! liederen veler aandacht getrokken, daar in Zandvoort langs strand en door dorpsstraat aangegaapt en nageoogd door vreemdeling en visschersman was het een genot die vurige ijveraars te zien, zeker van hun zaak, zeker van de toekomst, die zich echter niet komt geven, doch gewonnen moet worden. Gemeenschappelijk werd het 2de ontbijt in de glazen koepel aan het strand van Ho tel Driehuizen gebruikt. 'Meerdere propaganda moest gemaakt wor den en omstreeks 2 uur stapte men weer m den trein naar Overveen. Een wandeling naar Duin en Daal met- be zoek aan Eet „Kopje" was het volgend punt van het program. Overal op de heerlijke duinwandeling, die nieuwsgierig luisterenden, naar die vreemd klinkende gesprekken, overal die stil staande wandelaars, vreemd kijkende naar die groene vlaggen en sterren. Op het Kopje werd vooral door de vreem de Esperantisten genoten van het heerlijke fcosch- en duin-panorama, een enkel Espe- ra'ntöi liedje werd gezongen1, totdat eindelijk Hotel Duin en Daal als rustpunt in het program bereikt was. i Een heerlijk ritje op Kef terras en spoedig ging' .de 'geheele club naaf? dé tram, welke allen weer naaf Haarlem 'terugvoerde. ,Van het station werd dwars door de stad gewandeld naar het Brongebouw, waar ge meenschappelijk onder pittige toastjes ge dineerd werdI J Gedurende Ket doneert in den' tuiiï had men plaats genomen op het terras, vanwaar in de pauze een enkel lied werd gezongen, dat echter door v|ele Bronh'ezockers met geest driftig applaus beloond werd! Nog een enkel uur en de groote propagan- dadag was Voorbij.' Zeker is het dat' 'de afd. Haarlem van E. E. N- vele vruchten zal oogsten van haar werk. Te hopen is het dat ook de Ka tholieke Esperanto-vereeniging voor hare me dewerking een enkel jvruchtige rol moge oogsten.' Naar wij' Vernemen bestaat Het' plan meer zulke propa gan da-tochten te houden Dat zij' succes hebben DE LOTING. Door de vereeniging „Onderling Belang" al hier is aan' de autoriteiten een request verzon den met het verzoek de data van de loting der nat. militie later te willen stellen met; het oog hierop, dat deze op de Laatste dageh' dei- kermis vailetn en de vergunninghouders in de nabijheid der Doelen hiervan, veel schade zullen ondervinden daar zii veroiicht zijn. op die 'dagen te sluiten. IIoo helpen wij onze koeien snel door het mond- en klauwzeer heen? Het is ons een genoegen te kunnen berichten, dat de heer ,W. Bijlmer, Singel 159, te Amster dam, een geneesmiddel heett weten samen te stellen,, waardoor de runderen, die aan, mond en klauwzeer lijden, spoedig door deze riekte heen zijn. Zelf hebben wij het middel met succes zien aanwenden, doch hebben met mededeei'ng daarvan gewacht, lot anderen, en daaronder mar- men met naam in den landbouw, daarmede er varingen hadden opgedaan. Nu die ervaringen er zijn, maken wij er melding van. Niemand minder dan de heer G. Kruseman, landbouwer ie Houtrijk en Polanen, lid van 't hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en bovendien bekleedemdc nog tal van andere funetiën ia den landbouw, schrot het volgende: „De ondergeieekende verklaart, dat het genees middel van den heer W. Bijlmer, te Amster dam, voor mond- en klauwzeer hem zeer goed is bevallen. De bekken der koeien waren na tweemaal behandelen genezen en geen der 25 koeien is kreupel geworden, noch hebben zij losse schoenen, gehad. „De tongblaar is den 2 Juni bij de eerste koe uitgebroken en heden, 28 Juni, is er zoo goed als niets meer van te bemerken, zcll's niet bij do laatst aangetaste dieren. Ook voor de spenen werkt het uitnemend. „Gaarne geef ik u vrijheid deze verklaring te gebruiken, daar ik nog nooit een geneesmid del heb gehad, dat dien naam verdiende." Andere landbouwers schrijven en spreken in gelijken zin. Omvat de tongblaar thans zoo'n kwaadaardig karakter heeft en zoovele dieren daaraan nog dagelijks sterven, waardoor duizenden en. dui zenden guldens schade wordt geleden, meenen wij goed te doen op dit geneesmiddel ie vijzen. Het helpt de dieren snel door de ziekte heen en voorkomt ook nog de naweeën, die soms nog maandenlang zich doen gevoelen, en mees!.: j ook uii'.oopen op schade voor den veehouder, Het middel is eenvoudig aan te wenden en kost Weinig. De Noordwjjksebe «Landkwestie. Voor den Leidschen kantonrechter stonden gisteren een aantal Noordwijksche jongelui te recht, die op het afgesloten deel van het strand zouden hebben gezeten en dat niet zou den hebben willen vrijlaten. -De zaak wercl al op zeer curieuze wijze be recht. Na eeu langdurig getuigenverhoor, waaruit niet veel bijzonders bleek, kwam de ambtenaar van het O. M. met zijn requisitoir. Daarbij stelde het O. AT. dat in twee geval len het feit was bewezen, maar in dit stadium der zaak wilde het O. M. toch geen straf nog vorderen, daar z. i. het eigendomsrecht van de Maatschappij inzake de strandreep voor den strafrechter niet is vast te stellen, te meer, omdat de borden er niet altijd staan. Daar nu vermoedelijk bij civiele actie zal worden uit gemaakt wie er recht heeft, vroeg het O. M. op grond van art. 6 van het Wetboek van Strafrecht, schorsing van deze zaak, tot de eerste zitting van het jaar 1913, dus voor den tijd van anderhalf jaar. De verdediger van alle beklaagden, mr. Hermans, te Leiden, zou indien deze zaak op 26 Juni ware behandeld geworden, misschien hetzelfde gevraagd hebben wat thans de amb tenaar vraagt. Evenals de kantonrechter heeft ook hij de zaak in loco onderzocht en nu meent hij aldus op grond van de strandverorde- ning van 19 Mei 1910 waarvan art. 6 uit drukkelijk verbiedt op het strand het verkeer door palen, versperringen enz. te belemmeren. Deze verordening is nog van kracht,' dus meent hij, dat afgescheiden van de vraag om trent eigendomsrecht de politie deze belem mering niet had mogen dulden. Zoodoende is hij van oordeel, dat deze versperringen er ten onrechte staan en men er zich niet op kan beroepen als men meent het publiek te weren. Verder is hij met schrijvers van naam van oordeel, dat de strandreep zich verder uit strekt dan hier is aangegeven, zijnde de grens waar bij normale vloeden in Maart het zeewa ter komt. Daarom meent hij dat al deze jongelieden vrij uitgaan. Ten slotte meent spr. nog ter vergoelijking van deze beklaagden te moeten aanvoeren dat hét sinds jaren gewoonte is dat de bewoners van Noordwijk-Binnen des Zondags zich op het strand vermaken. Dat zij daarin nu werden verhinderd heeft hun gemoederen geprikkeld, en bij de jonge ren heeft zich dit misschien op eenigsizins luidruchtige wijze geopenbaard, wat pleiter- verklaarbaar acht. De uitspraak werd bepaald over 14 dagen. De kantonrechter te Leiden Veroordeelde: [Wegens 1 nopen op verboden grond H'. [Wl tot f 2 of 2 dagen, O. R. tot f 2 of 2 dagen, allen te N oord wijkN. D„ te Noordwijker- liout, tot f 2 of 2 d., L. B. tot 1 of 1 dag. [Wegens straatschenderijMl Plug, te Noordwijk-aan-Zee, tot f 3 of 3 dagen. [Wegens visschen in gesloten visehtijd, Th. V. B„ te [Warmond, tot f 1 of 1 d. [Wegens rijden met rijwiel zonder licht, A. Er, te Voorhout, tot f 2 of 2 d. [Wegens a,ls bestuurder van een rijwiel geen signaal geven, wanneer de veiligheid zulks vordert, G. G„ te [Warmond, tof f 2 of 2 d. Vrijgesproken werd, beklaagd van het in een aangewezen gemeente een kalf Vervoe ren D. L., te Lisse. [Wegens overtreding ,van het prov. regle ment op de wegen en voetpaden: A. Q. v. R-, te Noordwijk-aan-Zee, tot tweemaal f 2 of tweemaal 1 dag. [Wegens te Noord wijk zonder vergunning van B. en [Ws. langs de huizen venten J. H„ zonder domicilie, tot f 1 of 1 dag. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 5 Juli. G. van dei' Meu- len, jaloezieënfabrikant, Sneek. 6 Juli. L. J. Jeurgens, huisschilder en hout draaier, Gemert. 7 Juli. J. Scholtens, koopman, Groningen. A. Sperling, winkelier, Leeuwarden.' S. Fabcr, winkelier en schoenmaker, Ivollum. Geëindigd, door het verbindend worden der uitdeelingslijst, de faillissementenB. ten Ha ken, timmerman en aannemer, Winterswijk; B. Buma, schilder, Franeker; J. J. Toethuis, poelier, Amsterdam; H. Betten, Donkerbroek. NOG EEN VLIEGER. De vroegere schaatsenrijder en nu aviateur S. Koning uit Groningen, heeft dezer dagen van Juvisy naar IslyJes-Mpulineux, met zijn mecanicien als passagier gevlogen. Koning vloog over een gedeelte van Parijs en de forten. Den volgenden dag bezocht hij het vliegkamp te Etampes (60 KM.). Naar de „Leeuw. Ct. bericht zal Koning met drie andere aviateurs tijdens de tweede Leeuwarder vliegweek aldaar vliegen. EEN GEVAARLIJKE VLUCHT. Dé vlieger Herrmann, die te Nordhausen opsteeg om in den Harz te vliegen, heeft een gevaarlijken tocht achter den rug. Hij steeg met kalm .weder op en )üeld eerst goeden koers. Toen hij in de nabijheid van de Pop- penberg kwam, bemerkte hij, dat de motor niet goed werkte. Hoffmann probeerde daar om om, .den berg te vliegen, doch geraakte daarbij in diepe, nauwe dalen, waarin hij ten slotte verdwaalde. Eindelijk steeg Hofff- mann, nadat hij bijna twee uren lang hoven de uitgestrekte wouden had gevlogen, op een hoogte Van 1200 M., om een gunstige lan dingsplaats te vinden. Intusschen kwam er avonddauw en de vlieger zag niets meer van den onderliggenden grond, zoodat hij radeloos werd en vreesde elk oogenblik te pletter te vliegen. Eindelijk ontdekte hij een klein veld, waar op hij kon dalen. Hij ging in „vol plané"- naar beneden, maar een der wielen geraakte in een kuil, zoodat de linkervleugel brak. Voor den inhoud dezer rnbriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst wordt de copy den Inzender niet teruggegeven. Herstemming te Haarlemmerliede cjs. Hooggeachte Redactie. Verleen mij s.v.p. wat plaatsruimte, waar voor reeds bij voorbaat mijn dank! Wij worden per advertentie tot eene alge- meene vergadering opgeroepen niet door ons geacht bestuur, maar door een vijftal kiezers. Ik hoop, dat die heeren alsnog hun onbe raden stap zullen inzien, alsmede de zeer onheusche bejegening, welke ons Bestuur daardoor ondergaat van hpn kant. Mijns inziens heeft ons Bestuur allerminst ons volle vertrouwen in zijne leiding ver beurd: integendeel! Welnu, indien men als ordelievend Katho liek wil optreden en men ackte eene algeinee- ne vergadering gewenscht of zelfs noodzake lijk, dan vrage men dit bij het Bestuur aan en men bega tegen hetzelve geen onbe leefdheid, door die heeren voorbij te gaan, want dan wendt elk net en tuchtlievend Ka tholiek van zulke „wilden" zich af. Ik hoop dan ook en verzoek vriendelijk en dringend aan al mijne medeleden van onze R.-K. Kiesvereeniging om als eerlijke leden die vergadering van 12 Juli NIET bij te wo nen en het eenmaal genomen besluit EER LIJK te handhaven en uit te voeren door het met algemeene stemmen kiezen van den heer Mesman, den wettigen candidaat van onze Katholieke partij! Moge de heer Vriesekoop zelf de wettigheid van die candidatuur openlijk erkennen dooi van verdere mededinging vrijwillig af te zien! Elk weldenkend Katholiek zou hem daarvoor ongetwijfeld des te hooger eeren. Zoo zij het! N. N. Amsterdam, 10 Juli. Olieno teeringen per 100 K,G. Raapolie Vliegend In de stad Juli Ang Sept.Dec. Lijnolie Vliegend In de stad Juli Aug. Sept.Dec. Jan. A pril 10 Juli 331/2 33i/4 82 32 46 45'/, 45 «BV* 4/s US/< 39 l( 7 Juli. 33l/n 33% 32 31VS 45'/? 45 443*8 43i/s 39 43V4 Plaatsen: in 24 uur iicog. laap AmsTeMam Lobit Nijmegen Arnhem Vreeswijk Kampen Grave StAndr.Maas Keerlv 10.8S 8,52 8,59 1.62 0.02 5,03 1.89 38.32 0.— 0.- 0.- 0.- 0.— 0,- 0.- 0,— Kanaalw. 8 u. 0,88 MAP 12u, 0,38 Stadswater. 8u 0.38 MAP, 12 u!038 Zuiderzeew. 8u.0,09 MAP 99 (Naar het Fransch 41.) Dit laatste stuk keek ik na- Mijnheer Gijjas werd benoemd tot eenig erigenaam van atie bezittingen van cien heer de Loriaquéz. Neen, mijnheer de graaf, zei ik spottend, ge zult geen pleizier hebben van dat fortuin tje. De som die uw peetoom u gisterenavond gegeven hebt zal uw eenigste erfenis zijn. Ik maakte twee gedeelten van.de waarden. De nominale bleven in de secretaire bij de fa miliepapieren; de bewijzen aan toonder, het goud en het testament sloot ik in een kistje en ik gmg nog eens naar het ondergrondscli gewelf om alles in de ijzeren kast te plaat sen. Ik legde er ook het door den overledene nagelaten handschrift in, dit schrift be hoefde in niemands handen te komen, wie 't ook was. Toen ik naar hoven ging zorgde ik er voor de ijzeren staaf weg te nemen, die diende'om de tiende trede van de trap vast te maken. Zooveel te slechter voor hem, die bij toeval de schatkamer van den „Put der Schatten" T20U ontdekken! Het zou tot zijn ongeluk zijn, zooals het in het klaaglied luidde. Het perkament verschafte mij de noodige aanwijzingen om den koffer op zijn plaats te netten. Iedereen mocht nu in de groote zaal komen: geen enkele aanwijzing zou aangege ven wat er dien nacht gebeurd was. Toen ik bij mijnheer de Loriaqucz terug kwam, borstelde ik zijn kleeren af om het stof te verwijderen, dat hij in zijn.val had opgeloopen, en vervolgens legde ik het lijk bij de tafel in de houding vau iemand, die door een plotselingen dood was overvallen. Met behulp van eenige ruwe instrumenten rukte ik het slot van de secretaire er half af en nam dc sleutel weg. Do morgenstond naderde, grijs en mistig, de ko l °3 de ^a,nl5 en opende, ondanks halen"*!' 1,et A0J'.ster cm eens rustig adem te mii -/ion oKkans zoo meende ik, kon kasteel waren allen, mees te.., m uu.u.o, a, rost j hai dorp zijn met ge wc on op dit uur hierheen te komen Toch stak ik mijn hoofd heel voorzichtig uit het raam en m ueed er geed aan. Daa? was iemand beneden by den loren: de oude Fantik. Tr 1 Wat deed zij daar» Had zij verdenking? kwam zij mij' bespkmneeren? Maar welke aanleidrug? Ik sloot het venster en ging naar mijn ka mer terug. Tot op dat oogenblik had ik ei genlijk gehandeld zonder na te denken, ik was rustig, mijn geweten scheen te slapen, liet ontwaakte in de rust van mijn kamer. Terwijl ik in tegenwoordigheid van den dm- geen vrees had gekend scheen hij nu voortdn- de geen vrees had gekend, scheen hij nu voort- dnrdurend voor mijn oogen te staan en mii mijn misdaad te verwijten. Want het is een misdaad, daar is geen twij fel aan. Ik ben wel geen dief in den gewonen zin van het woord, want van alles watdk ge nomen heb, heb ik mijzelven geen stukje toe geëigend en toch heb ik den graaf Gildas van zijn wettig eigendom beroofd.de aebt- ting en toegenegenheid der zijnen, de erfenis van zijnen peter, zijn vaderlijk erfdeel, zijn eigen naam, dat alles heb ik hem ontnomen. E11 hij had 't recht gehad, de doode, te schreeuwen: „Dief! Dief van iemands eer!" Die hallucinatie herhaalde zich voortdu rend, maar dat zal wel overgaan en ik zal in allen gevalle geen aandacht er aan schenken. Tegen den middag kwam Caticke. Ik was er, mijn hart klopte geweldig. Zij riep verscheidene malen, vervolgens stormde zij vreeselijk jammerend de trap af. Ik kwam de deur uit om te vragen wat er te doen was. De oude beer is dood, ten minste waar schijnlijk, zeide zij. Hij geeft geen antwoord en ik hoor niets binnen. Ga eens naar bo ven.... de sleutel zit op zijn deur, ge kunt eins naar binnen. Ik ging naar hoven, riep, maar wilde niet in zijn kamer gaan. Ik ging met Catiche naar het kasteel om mijnheer den markies te waarschuwen. Alles ging zooals ik wel gedacht had. Toen hij zijn neef op den vloer zag liggen, met wat bloed aan zijn wang, was het eerste woord van den markies: Dat is een moord. Na een soort verhoor, deed ik alle moeite hem van het tegendeel te overtuigen. Maar kijk dan toch! riep hij uit, de se cretaire is geforceerd, er is diefstal gepleegd. Hoe is men hier kunnen binnendringen? Hebt ge niets gehoord of gezien? Ik gaf hem een ontwijkend antwoord. Wij hadden Caticlie weggezonden en gezegd, dat zij moest zwijgen. De geneesheer bevestigde betgeen ik gezegd had: Mijnheer de Loria quéz was bezweken aa een hartverlamming en doordat hij zich aau de tafel gestooten had, had hij een wondje aan het hoofd ge kregen. Maar toch wees hij op de blauwe plekken bij het lijk, die hij niet kon verkla ren. Mijnheer de Lorinaquez is gister van de trap gevallen, zeide ik. Ik kwam toeloopen om hem te helpen, maar hij was reeds opge staan en riep mij toe, dat hij geen hulp 1100- dig had. Dat verwondert mij niets, zeide mijn heer de markies. Hij was zoo zonderling". Toen we op het kasteel waren, zeioe mijn meester tot mij: Mijn neef is een natuurlijken dood ge storven, zooals we gehoord hebben, maar er is diefstal gepleegd. Wij moeten den schuldi ge zien op te sporen. Mijnheer de markies, stamelde ik, meng toch de justitie niet in deze zaak. Er was iets in mijne stem, dat hem onge rust maakte. Hij keek me scherp aan en zag mij sidderen, mijn gelaat was doodsbleek.... en waarlijk, op dat beslissende oogenblik be hoefde ik geen ontroering te veinzen. Wat bedoelt ge? zeide Jiij. Niets, mompelde ik, maar ik streek mijnheer den markies... bij de liefde Gods, verdenk niemand. Ik zag dat een doodelijke bleekheid zijn gelaat overtooghet vreefclijke vermoe- den kwam bij hem op. Do poort van den Toren is altijd op slot, zeide hij langzaam en een inklimming is on- j mogeiijk. De schuldige moet dus een beken de zijn... Graaf Gildas, gij en Catiche kon- den alleen bij mijnheer de Loriaquéz binnen- 1 komenCatiche heeft geen kracht ge noeg Ik wierp mij op de knieën. Ach, mijnheer de markies, ga niet ver der, smeekte ik met gedempte stem. Ik ver lang het liefste dat hij mij voor den schul dige houdt. De markies wendde het hoofd af en hield zich vast aan een meubelstuk om niet te val len. Is mijn zoon gisteren bij zijn peetoom ge weest'? Antwoord, ik eisck het. Mijnheer de graaf is er gisterenavond omstreeks acht uur geweest. En toenhebt gij toen leven gehoord in de kamer van mijnheer de Loriaquéz? Niets. Het is genoeg, zeide de markies met een diepen zucht. Judicaël gij zijt een trouw die naar gij zult bet geheim bewaren. Ik zweer het u,stamelde ik. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5