TWEEDE BLAD binnenland. B UITENLAND. NIEUWS Uil DEN OMTREK. Haarlem—Brussel. Met gsheim van den leeuwentoren. Sport en Wedstrijden. &@kk©n. ê.m Har5©!!© OYOÜS Sokken ¥R8JDAG 14 JULB 89H* li» FEUILLETON Maart- NIEUWE 1.1 i HOE MÉN IN CHINA DE KLEINE KIN DEEEN BEHANDELT,; (Wij ontleenen het volgende aan een "brief va» Mgr Bermyn, Apos tobach Vic'aii s van (Mongolië, die in de Fatrioie selirijlt Het werk der heilige .Kindsheid heeft lit' jaar een buitengewone ontwikkeling; ge kregen. {Wij hebben thans iii de weeshuizen 'en hij opvoeders ruim 2200 kinderen, die door hunne ouders te vondeling gelegd zijn. lederen dag" worden weer andere weesjes 'aangebracht, die verminkt zijn door de hon den of zwijnen, die overal vrij' rondloopen. In liet dorp Abbataï, waar Pater Benoni de [Wilde een nieuwe Christengemeente ge sticht heeft, zijn in den loop ,van een paar dagen, vier kinderen gevonden, die onder de tanden der varkens geweest waren. De ivrOuw van Kaö-pamjutal van de Christen gemeente van Fologai en die opi weg was [naar [Weingensi (25 minuten ver,) hoorde 5geschrei op het veld en ging' er heen: Vree- gelijk tafereel! Twee groote honden nari jden een klein meisje te pakken, de eene pij haar arm, de andere bij haar heen. De lin kerwang was reeds ten deele verdwenen. De Christin, wier moederhart begon te spre ken wierp zich op de honden, die een oogen- hlik verschrikt, hun, prooi loslieten. De vrouw' wikkelde het kind 'in haar mantel en, liep naar Pater Zeeh, terwijl de honden haai" dreigend vervolgden. Men, begraaft ook vele kinderen levend. Te Folagai hebben de Christenen nog tij dig enkelen aati de aarde kunnen ontruk ken. Soms smeert men hen ook vol olie en stelt hen dan bloot aan de zonnestralen1. De kindermoord is hier een algemeen kwaad de mandarijnen straffen deze misdaad nooit. Dó bekeerde vrouwen bekennen altijd' vol berouw haar vroegere blindheid. Het gebeurt veel, dat men, de kinderen der heidenen hoort zeggen: „Mijn, vader heeft1 mijn z'usje aan onzen hond voorgeworpen om opgegeten te wor den.'' i „Mijn moeder heeft gezegd, dat ik bin nenkort weer een broertje of z'usje krijg. Als het een broertje is zal zij' hem opvoe den, maar als 't een z'usje is, gooit zij het weg." Niemand breekt zich daarover het [hoofd. 1 Het leven van een kind is niets waard. In onz'e streek ontdoet' men zich' ook van jongens, wanneer iemand er reeds twee of drie heeft. Somtijds breekt men eerst hun boenen voordat men hen aan hun' lot over laat. Onlangis had een 'Christen van Folagai een, kind 'gevonden. Toen 'de vader dit ver in o men had, kwam hij hem zeggen: JWerp dat kind 'maar gauw weg, want hif_zal izijh g'eheelen leven ongelukkig" zijn: ik neb zijn beenen gebroken." Als wij onze opnemingshuizen konden ver- grooien, zouden we nog veel meer kinde ren kunnen bedden, want men brengt ons 1de kinderen van niet verder dan twee of drie mijlen. De grijsaards, die den leeftijd vati 60 jaar bereikt hebben, worden ook dik wijls door hunne familie in den steek' gela ten. IWiÜ hebben 'er meer dan 500 opgeno men."- Pater Bothy, van, de missionarissenvan Scheut, die dezen brief aan de „Patiote" Itjoez'ond, voegt er het volgende nog aan toe Terwijl het den Hemel behaagd heeft de hnissie der 'Orfos '(iWëst-Mongolië) tb treffen met holigersnood' en rouw, is zij: ook gelijke lijk' op nog meer merkwaardige wijze b'e- IgUnstigd door 'duizende hekeeringen. Daar, waar nauwelijks tien jaar geleden [priesters en geloovigen werden vermoord jof verjaagd, begroeten, we nu vol vreugde 'de hekeeringi van „duizende" huisgezinnen. Dat is 'de prij's voor 't vergoten bloed. HET PORTUGËESCHE GOUVERNE MENT EN 'BE KATHOLIEKEN. Merkwaardige en curieuze dingen hooren WO geregeld uit Portugal Zoo vertelt nu de Portugecsche corres pondent aan „De Maasbode" weer Over de inventarisatie .'schreef ik reeds, lat zij zonder de geringste tegenwerking' ran de zijde 'der bevolking werd tot stand febracht; een gelukkig feit .voorwaar in o oogen van 'allen, die van' orde houden, alhoewel niet ontkend kan worden, da,t wat tegenstand toch als een hoopvoller toeken tou geleken hebben. De sehoonc bewoon sters van het Ilha Graeiosai, een der Azo- ren, hebben in deze het goede voorbeeld igegeven. Toen men 'den pastoor verboden had [de klokken te luiden, hehhen'zijn vrou welijke parochianen het zelf gedaan en ik hen er bijna overtuigd, dat het IIha Gra- eios'a door deze 'daad. niets minder gracieus zal worden. De 'commissie, die de schatten van de kathedraal hier ter stede moest in schrijven, vond die taak' blijkbaar zóó inte ressant, dat ze het noodig gea.cht heeft, zich gedurende haar bezigheden te laten fotografeeren. De heeren zijn nu, vereeu wigd, zittende achter 'een tafel, beladen met monstransen, kelken, kruisbeelden, enz'. Voor waar, een blijk 'van buitengewone kieseti- heid en van goeden smaak. j Met de bemoeiingen 'omtrent de kleedirig der priesters heeft het gouvernement een leelijke flater geslagen. Het is n.l. er op uit gedraaid, dat Portiigeesehe burgers geen toog mogen dragen en vreemdelingen wel. [Want hoe gaarne men liet den laats ten ook verboden zou hebben men heeft niet gekund en niet gedurfd. Die fout moest na.- tuurlijk hersteld worden 'en 'du,s zond Ber nardino1 Maehado, dis minister Van' Justitie ad interim is, een circulaire de wereld in, waaruit ik de volgende zinsneden licht: „Laat ons daarom hopen, dat de Katholie ke priestérs zich binnen weinig tijd van den' ultramcntaansehe invloed zullen bevrijden, waardoor ze zoolang werden getyranniseerd opdat zij het vaderland de patriottisch» lief de kunnen bewijzen, die alle g'oede Por- tugeezen het toedragen, en in staaf zullen zijn de openbare vrijheid en de, republikein- Sehe instellingen naar waarde te schaften'. Dan zullen de toog'en vanzelf ophouden a,ls een soort uniform van den vijand beschouwd te worden en 'zal de wet er opnieuw! toe kunnen overgaan het dragen er van toe te laten,.zonder gevaar 'voor de publieke orde of de persoonlijke vrijheid." De circulaire eindigt met te verklaren, dat van nu af reeds liet dragen van' alle klee ding door de liturgie voorgeschreven, moet worden toegestaan. 1 Men meet de 'zaak natuurlijk' goed hegrij pen. Het voorloopig bewind wordt geenszins plotseling bestookt door 'een geest van ver draagzaamheid en vergevingsgezindheid integendeel, het 'heeft een grove fout gemaakt en moet hu in deze aangelegenheid voor een oog'enblik naar de pijpen van liet buitenland dansen. Maar 'zeer zeker Zal het den dag van revanche, die cla'n natuurlijk1 weer op de Katholieken genomen moet' wor den, niet ongebruikt laten voorbijgaan. Een eigenaardig werjk. De Eerw. pater Kutten te Gent heeft een eigenaardig „werk" gesticht, dat Veritas heet en het volgende bé deelt: i De s'echte drukpers te bestrijden evenals alle slechte of pornographisehe schriften. 2. De leer van Malthus te dwarsboomen en eindelijk 3. Zonder meedoogen den strijd te voeren te gen do bandeloosheid der "Cinema's, danszalen en café's-conccrf. Cm lid te zijn van liet werk betaalt men minstens 50 centtmenzoo men meer wit, is H nog beier. Dit geld dient om het hoogergemcld doel te betrachten. Een priester moet bestuurder zijn van het werk, bijgestaan door een wereldlijk comité uit alle klassen der maatschappij, uitgekozen in alle steden. Bij „Veritas" is ook het noodzakelijk^ werk bijgevoegd zoogenaamd „der tweede lezing". .Wat hier te lande op sommige plaatsen bestaat onder den naam „geestelijk brokkenwerk". Dit bestaat hierin 1. Personen van goeden, wit zenden het 'dag blad, weekblad of tjjdschrift, waarop ze geabon neerd zijn, aan huisgezinnen door den Bestuur der van ?t werk aangenomen. 2. De bestuurder duidt de huizen aan van pas kwam. flauwe christenen, waar een goed dagblad vian 3. Men vraagt de katholieke bladen te zen den in alio herbergen of caié's, bij de barbiers, op de werkwinkels van kleermakers, schrijn werkers, smeden, ja zelfs in de fabriek. Men zendt de godvruchtige Revues in de vockskv anieren, bijzonder deze waar veel platen in staan. Een werkelijk mooie propaganda, met gelezen bladen en tijdschiiften, die nog te weinig wordt gevoerd. Bekeeringen hrf het Katholicisme in Bus- land. De St. Petersbuvgsehe „Wjedómosti" klaagt in haar laatste nummer zeer over het groote getal personen, die van den. staatsgodsdienst tot het Katholicisme, zijn overgegaan. Maar toch laat zij niet af, dén Russischen orthodoxen' cle rus eenige waarheden te zéggen. Na de afkondiging yan heit tolerantie'-edict zijn in drie jaar tijd meer dan 400.000, orthodoxen tot het Katholicisme overgegaan. Er gaat thans géén dag voorbij, dat het orthodoxe 'consistorie in' Minsk zich niet met overgangen moet bezig houden. „Wij willen," schrijft het Petersburgsche blad verder, „de schuld daarvan niet op Rome wer pen.-' Wij z«lf hebben het volk niet voldoende met de orthodoxe leer vertrouwd gemaakt eri hebben het dus niet die leer kunnen doen aan hangen. Welke leerstellingen immers hebben de orthodoxe geestelijken den bekeerden(I) Uniten onderwezen? Waarom .werden de unitische ker ken gesloten en staan ze heden nog leeg? De orthodoxe geestelijkheid is er geheel onver schillig onder, dat ze in Sj el-mee meer dan 200.000 parochianen verloren heeft, Haar hare inkomsten volstrekt niet verminderen, ja, hare landerijen zelfs vergroot zijn. Neen, zulk' een geestelijkheid kan niet aan 'de spits staan der orthodoxe geloovigen! Tevens berooven wij de Grazen en de Moldaviers van hun geloof, daar wij hun verbieden in hun moedertaal te bidden. De orthodoxe kringen in dé gouvernementen Wilna en Kowno zijn wei het meest bedreigd. In het eerste zijn meer dan 34 pCt. van. de Witruihenen tot het Katholieke geloof overge gaan" (In werkelijkheid bedraagt dit aantal 48 pCt.) Om^ dit dreigende gevaar af te wenden, dringt de St. Petersburgsche j,W(eclpmpsti" aan' op hét spoedig bouwen van meer orthodoxe kerken. Alsof dit middel wat helpen kont Reeds thans hebben de orthodoxen in bovengenoemde gou vernementen viermaal zooveel kerken, als de Katholieken. Mjaar wat voor nul hébben de orthodoxen van die kerken, als ze leegstaan? OP, SOCIALISTISCHE BANEN'. De Algemeenc Nederlandsche Typografen bond beeft zijn neutraal 'standpunt vaarwel gezegd. m Dat wil zeggende neutrale theorie. In de praktijk voerde bij1 al lang niet een be langenstrijd, maar. een klassenstrijd: Zij» neutrale theorie beeft bijl er tb ai) s oioK aan gegeven, toe» bij' mét 49 tegen 37 stemmen besloet zich bij het Neder- lan'dscb Vakverbond a,ain te sluiten. Van verschillende zijden (werd ernstig te gen die aansluiting gewaarschuwd.; Enkelé sprekers zeiden zelfs onomwonden, dat de ,beste krachten uit hun afdeeling wegens dit besluit den Bond zouden vaarwel zeg gen. Het kon 'den socdalistischen stroom riiet keeren. De viscli- en Vleesch-politiek bad den mees- ten al verdroten. Zelfs het klemmtend betoog! van Rotterdam, dat daardoor in de kaart der ChristelijkeH wordt gespeeld, mocht niet baten; i f' hi Dé Algiemeene NederlancTselie TypiOgraE&n- bond is dan sociaal-democratisch geworden. Geen enkel katholiek mag derhalve langer lid van dien! bond 'zijn. Het thaüs gévallen besluit leert ook weer duidelijk, wat: wij aan de zoogenaamd neu trale bonden hebben'. De naam: neutraliteit' is gis de zegen, waar door iéder toetredende wordt geabsolveerd. In het béstuur nemen 'zitting do grootsts la waaimakers, die, zonderling', altijd socialis ten zijn. Geleidelijk en langzaam, bijna; 'on merkbaar, treedt ook de socialistische idee op den voorgrond, totdat op een goeden dag het masker wordt ^afgeworpen en rondweg gezegd: ziez'oo, wij zijn nu 'doodgewone so cialisten. En tal van g'oed-meen ende néutraliteits- mannen zien dan eindelijk in, dat zij' om den' tuin geleid zijn- [Wij hebben het altijd gezegd: Arbeiüs- neutraliteit. is verkapt socialismedé ver kapping1 wordt met den dag doorzichtiger. (Gelderlander). VELSEN. Gemeenteraad. (Vervolg. Bij punt 2, Verordening op het Gasbedrijf, stelden de heeren de Bos en. Schuitemaker voor te bepalen dat zoodra het reservefonds f 50.(XX) bedraagt, de stortingen in dit fonds zullen wor den gestaakt en binnen drie maanden zal worden, overgegaan tot verlaging van den. gasprijs. Ook zonder dat dit maximum bereikt is, kan de Raad tot verandering in den gasprijs besluiten. B. en iW. geven in overweging het bedrag van het Reservefonds ie bepalen op f 20.000. Dit wordt aangenomen, doch het voorstel De Boer-Schuitemiaker verworpen, diaar de redactie door B. en W. voorgesteld, beter geoordeeld woridt. Punt 3. Behandeling van het Reglement voor de Burgerlijke Armbesturen. Bij besluit van den gemeenteraad van 16 Mei j.I. zijn de concept-reglementen voor de burger lijke armbesturen, samengesteld door den heer W, baron van Tuijll van Serooskerken en door B!. en W. gesteld in handen van. eene com missie bestaande uit de heeren C. P. van der Does, M. J. Schuitenmaker en J. Falk. Deze commissie heeft tot leiddraad genomen het door R. en W'. ingediend concept, en hierop verschillende wijzigingen en toevoegingen voor gesteld, goeddeels ontleend aan het ontwerp van den heer van Tuijll. De heer Zeegel pleitte voor aanhouding van dit punt tot een volgende vergadering. De heer Koelemeij wil het advies nog eens inwinnen van de Armbesturen omtrent de aangebrachte wijzigingen. Besloten wordt het Reglement thans te behandelen. Onder de aangebrachte wijzigingen was er een bepalende dat als regel geen onderstand wordt gegeven aan "hen, die een uitkéering genieten uit werk'oozenkassen. Het geheele Reglement wordt daarna goed gekeurd alsook de Instructie van deu Admini strateur der Armbesturen. De heer R. de Boer stelt voor: Ten einde te verzoeken of op het daarvoor door de Ge meente aangekochte terrein goed en vol doende water te verkrijgen is, hetwelk het stichten eener Gemeentelijke Waterleiding wet tigt, draagt de Raad der Gemeente Velsen B. en W'. op, onverwijld over te gaan tot het ver richten van de noodigc boringen. B. en W. kunnen in verband met het voor gestelde mededeelen, dat door den deskundige der Gemeente den heer D. Droest tot het doen van eenige proelboringen,. waarvan één op liet Gemeenteterrein bij de Hooge Berg, geraden is. Deze proefboringen zullen zoo spoedig moge lijk worden uitgevoerd. De Voorzitter zegt dat zoo spoédig mogelijk met het doen van boringen zal worden begonnen. De heer de Bpesr trekt zijn voorstel in, 1 B. en Wl stellen voor eene geldleenmg aan te gaan' gröot ten hoogsle f 100.000 tegen een rente van' ten hoogste 4i/a pCt. ?s jaars, af te lossen in 25 gelijke jaarlijksehe termijnen, de renten en aflossingen te vinden uit de gewone inkomsten der Gemeente en met bevoegdheid der Gemeente om de leening binnen .voormeld tijdsbestek af te lossen. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor-den gemcentetimmerman op te nemen onder de pensioen,gerechtigden, en hot tijdstip van ingang van. het pensioenrecht voor den gemeentetimmerman H. Alink te bepa len op 1 Januari 1911. Goedgekeurd. B. 'en W. stellen voor de Wilhclmïnasiraat en het verlengde daarvan tot aan den Rijksstraat weg bij de Èlectrische Centrale, van. een rij iepenboomen t e voorzalen. Aanbeveling verdient het den geheel en weg ineens te beplanten. De heer Zeegel vraagt of deze be planting, die mooie rij iepenboomen, nu geen schrille tegenstelling maakt met den warboel, die daar op dien weg heerscht. Aan de H. IJ. S. M. zal gevraagd worden, dien boel in orde tc brengen. De heer Tuijll vraagt om de nieuwe boomen van boombéschermers te voorzien. De heer Vermeulen zegt dat dit f 700 zou kosten. Dan kan men beter nog eens wat nieu we boompjes planten. De heer Zeeget kan dat niet vinden. Voor een f 50 zou men klaar, zijn. De heer Vermeulen zegt dat zulke be schermers niet tegen de balddadigheid voor de jeugd bestand zijn. De post wordt goedgekeurd. B. en W!. stellen den gemeenteraad voor, de financieele posilie van den administrateur voor het gasbedrijf definitief te regelen en te bepa-i ten, dat de jaarwedde van den Administrateur; van het gasbedrijf zal bedragen f 1200 met 3 vierjaarlijke verhoogingen van f 100 als voor andere ambtenaren geldt, tot een maximum van f 1500. Tevens stellen B. en .W1. voor een persoon aan te stellen, belast met het innen van kwi tanties en het opnemen der gasmeters, tegen, een bezoldiging van f 14 per week, met pen sioenrecht. H. Kramer, te Bloemendaal, protesteert tegen de plaatsing van gemeentewege van een urinoir op zijn gronden te Santpoort. Adressant verzoekt den Raad om een onder zoek le willen gelasten of het urinoir te willen doen verwijderen. B1. en W. zijn van meening, dat waar de Staat meent het eigendomsrecht van den grond te bezitten, adressant* zal' moeten bewijzen dat ide grond aan hem toebehoort, alvorens in eenige onderhandeling met hem kan worden gelreden. .Wordt voor kennisgeving aangenomen. Tjepke de Vries, commies ter secretarie te Wonncrveer, aan wlen 8 Mei j.I. eervol ontsiag werd verleend, als adjunct-commies Ier secre tarie alhier, .verzocht resljfulie geheel of gedeel telijk van de door hem gedurende zzijn dienst tijd in de gemeente betaalde premie van f88.70 in het pensioenfonds voor gemeente ambtenaren. De heer De Boer pleit voor teruggave van pensioen-premie en laakt het praeadvies van B. en W. De heer de Boer wil het verzoek van Tj. de Vries aanhouden, omdat s,pr. weldra met voorstellen wenscht te komen bij den Raad om trent deze terugbetaling van pensioen-premie. De Voorzitter zegt dat het niet aangaat om dezen ambtenaar, met de thans vigeerende verordening in de hand, de betaalde premie ierug te betalen. .Wat de Raad later wil bepa len, omtrent deze aangelegenheid, moet hij weten. Op het verzoek wordt afwijzend beschikt. Aanbieding Rekening van Gemeente, Armbe- bestuur en gecontracteerde wegen. De rekeningen bedragen: der Gemeente: ont vangst f 242176.11, uilgaaf f 230751.45, batig slot f 11414.66; der Armbesturen: van het Schaal- armbestuur: onlv. f 6988.760(4, uitg. t 6990.77(4, nadeelig slot f 2.07; van het R.K. Armbestuur j ontvangst f 7939.60(4, uitgaaf f 7598.30, voordee- lig slot f 341.30(4; der gecontracteerde wegen: ontvangst f 0.12, uitgaafslot f 0.12. De rekeningen zullen overeenkomstig de voor schriften ter secretarie ter inzage worden ne- dergelgd. B. en W'. stellen voor een Commissie tc be noemen van drie leden van. den Gemeenteraad voor het onderzoek der rekeningen. Aldus wordt besloten. In de commissie van onderzoek worden be noemd de heeren Tuijll van Serooskerken, Brok en J. Mulder. Goedgekeurd werden eenige af- en overschrij- vingen, suppletoire begrooting en onvoorziene uitgaven. De Kanaalstraat 1e IJmuiden zal verbeterd worden en het trottoir zal vernieuwd worden. Planneu beslaan om proeven te nemen het trot toir met cementtegels te bevloeren. Voor de uitvoering van die werken wordt een bedrag I uitgetrokken van f 2500. De gemeentebode, te- vens buitengewoon gemeente-veldwachter, ^G. v. Schinkel, wordt in de nieuwe regeling betrok- ken,- vasfgesteld ten opzichte van de uniform- kleeding der politiebeambten. Voofls had de aanbieding plaats van het ver slag betreffende de gemeentelijke burgeravond- schoot cursus 19101912. Bij de rondvraag vroeg de heer v. R h ij n of het den burgemeester bekend was, dat er mensehen, die verpleegd worden in de zieken barak op het strand te IJmuiden, daar in het zand begraven worden. De heer v. d. Does zegt dat er werkelijk in 'de nabijheid van deze barakken een strook grond is, door het Rijk gekocht, en behoorlijk afgerasterd, waar reeds vijf oi zes mensehen. zijn begraven. Dit wordt hij gelegenheid zeer plechtig gedaan, Niels meer aan de ortde zijnde, sloot de voor zitter do vergadering. VLIEGEN TE LEEU|WARDEN. Het Vliege.omité kan met voldoening op den eersten dag der vliegweek terugzien. |Wel woei er den ganscten dag een vrij krachtige wind en moest het talrijk opge komen publiek tot den avond wachten, voor dat er aan vliegen gedacht- kon worden; in den laatsten avond echter luwde de wind en om tien minuten voor achten werd de mono plan van Max Olieslagers onder ge juich der omstanders nit de hangar naar het vliegterrein gebracht. Te 8 uur 2 steeg de eigenaar prachtig om hoog", vloog in een wijden boog om net ter rein en daalde na een vlucht van 4 minuten, onder het gejuich der menigte, kalm neer. De baan was gebroken. Al verklaarde Max het koud te hebben gehad, dit verhinderde piet, dat daarop achtereenvolgens zijn drie tnedei-ayiateurs door het comité geëngageerd, ook de lucht ingingen. 99 (Naar het Fransch.) 44 De twee vrienden hebben elkaar dus terug gevonden! Misschien hadden zij nimmer hun correspondentie gestaakt. Mijnheer Gildas is boekhouder bij het huis Liortaineen mar kies van Kerbanhir!Maar wie zou ook Ren markies van Kerbaoliir zoeken in den eenvoucljgen beambte Claude Brisson? Hier uitte Madeleine een kreet.. Claude Bresson en Gilclas van Kerbanhir waren dus een en dezelfde^persoon! De voorafgaande regelen hadue bet haar reeds doen vermoe denNu was er geen twijfel meer" zij had de droeve geschiedenis gelezen van haar eigen vader. Zij was een Kerbanhir; het kind dat daar lag to slapen was haar eigen neef, biina baai- broeder. Maar zij keerde met haar gedachten spoe dig tot haren vader terug. Zij zag hem voor zich, groot en voornaam, met een eenigs- zjiis droeven glimlach en goedig uiterlijk. Zij vroeg zich af of haar- moedei" geweten bad... of haar grootmoeder wist... Neen.... in dat geval zou moeder Germar't niet zooveel er onder geleden hebben, (.at Madeleine als onderwijzeres de woning van hare voorouders betrad. Daartegenover kende mijnheer Liortain 't verleden van dengene, die zijn ondergeschik te en zijn vriend was. Welk doel had hij voor oogen toen hij er voor zorgde, dat Madeleine de betrekking van onderwijzeres op Kerban hir verkreeg? Zonder twijfel had bij het welzijn beoogd van het meisje en van de gelieele familie van of a.m' 'Aschieii was hij voornemens den een makeiÉnw^?® (le kasteelbewoners bekend te zen, maar Madeleine w PT gedachte zich bekend te maken. Oildfs^vS Kerbanhir had vol trots de veroordeelimr o-e- dragen waardoor li!.: tot de hallingsehap°ver- oordeeld was, zijne kinderen zouden betzelf de doen. Madeleine zou zoo spoedig mogelijk het kasteel verlaten, want (Judieaël had het haar gezegd) zij had er nooit moeten komen. Judieaël! Als zij aan dien ongelukkige dacht, voelde zij haar bloed koken. Zou zy hem ooit vergiffenis kunnen schenken Zij moest eenigen tijd wachten voor zy naar kalmte had teruggekregen en zij de lezing kon voortzetten van het handschrift, dat ai- dus voortging: December. Dezen morgen hield freule Olivette den kleinen markies in hare armen. Hij was schoon als een engeltje. Toen hij zicli tot mij wendde, glimlachte hij tegen mij en roofde I aanstonds mijn hart. Ik, die tot heden nooit iemand bemind heb, ik voel, dat ik van dit j kind verbazend veel zal houden. Mei. Hij wordt grooter en zal weldra twee jaar oud zijn. Zal men hem groot kunnen brengen? De dames hebben zieh dit tot taak gesteld, hij is alles voor haar... alles voor mij. Hij houdt van mij; mijn barsch uiterlijk boezemt hem geen vrees in. Als ik zijne lippen op mijne wang voel, schijn ik 'n ander mensch te zijn. De liefkoozingeu van dat kind verjeugdigen mij, brengen mij tot bedaren en louteren mij. Juli. Mijnheer Gildas is dood. Zijn vader en hij hebben elkander daarboven weergezien. Wat zouden zij tot elkander gezegd hebben? Ach! wat rust er een vloek op mijn hoofd! Juli. Zijn eehtgenoote is liem spoedig in het graf gevolgd. Wat zal er van de weezen werden? Hun 'grootmoeder van moederszijde zorgt voor ben; maar hoe zal zij rondkomen met zulke schaarscho inkomsten? Als ik hen eens hielp... Ik heb geld, wat hun toebehoort, want het was van mijnheer de Loriaguez. Het kapitaal is ieder jaar aangegroeid door rente op rente. Dat alles zal voor mijn kleinen markies zijn (ik zal er wel voor zor gen, dat hij deu Put der Schatten ontdekt, nadat ik dit schrift vernietigd heb). Intus- selien kan ik er een gedeelte afnemen voor de familie Bresson. Augustus. Ik ben naar Parijs gegaan en heb van daar zeshonderd francs aan mevrouw Germart ge zonden. Ieder jaar, totdat de kinderen groot genoeg zyn, zal ik zulk een som zenden. Weer liet Madeleine het schrift vallen. Wat! Die rvonderbare hulp, die lien in staat stelde te leven, kwam van Judieaël, hen dreef de onbeschaamdheid zoover, dat bij zijn slachtoffers een aalmoes schonk! Zij las verder: Sinds aent jaar bijna heb ik niet meer in dit schrift geschreven. Waarvoor ook? Maar heden dreig ik te stikken; ik heb behoefte mijn smart nit te schreeuwen. Ik wist, dat de dames van plan waren een onderwijzeres aan te stellen voor den kleinen markies, in plaats van den leermeester die niet voldeed. Maar had ik kunnen gissen, dat zij van plan den rand ia te winnen van mijidieei Liortain? Had ik kunnen veronderstellen, dat hij juffrouw Bresson zou aanbevelen? Ja, zij, zij de dochter van mijnheer Gildas! Het is om gek te worden. En morgen zal zij komenen ik moet mij goed houden. Zij is te K&banhir! Ach! ik doorzie het plan van mijnheer Liortain. Hij wil door haar de kinderen uit hun balling schap weer onder het dak van hun voorouders brengen. Maar ik zal zijn plannen dwarsboo men; zij moet vertrekken. Als de kleine mar kies maar een afschrik van haar zal. krijgen! Maart. Helaas! Hij zal van haar houden. Zij is schoon, zacht en energiek tegelijk; zij weet zich te doen gehoorzamen. Ik voorzie, dat zij mijn invloed op het kind zal te niet doen.... en zij zal zich niet bang laten ma- ken. Ik sidder soms in haar tegenwoordigheid. Haar openhartige blik herinnert mij dien van graaf Gildas. Juli. Ik heb een ongelukkige poging gewaagd. Zij heeft me gezegd: .Waarom zijt gij mijn vijand?" Ik heb haar gezegd, dat zij zieh vergist/Ik zou haar willen verwijderen, maar haar haten is me onmogelijk. Dank aan haar is mijn lieve kleine markies sterk en vroolijk geworden. O! als zij niet was, die zij is, wat zou ik haar zegenen! September. Haar broertjes en zusjes zijn hier. Er ont breekt er slechts een. Zou hij ook komen? Ik kan nu alles vreezen. September. Ik beu overwonnen. Mijnheer Guy, teerbe mind kind, dat ik nu niet meer mijn kleinen markies kan noemen ik zou zoo gaarne mijn leven geven om het uwe te reddeu. „God eischt nog meer. Ik moet mij beschul digen, mij vernederen, mij huigen onder de vervloeking van allen. Welnu! bet zij zoo. Ik zal den beker der versmading tot den laat sten druppel ledigen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5