BUITENLAND. BINNENLAND. hcitous Het geheim van den ffieeuwentoren. ileesusteedsolis woningtoestanden vóór en na de foepasgiog der Woningwet. Sport en Wedstrijden. Haarlem—Brussel. feuilleton Bosi ffiandschoenon. P'1* V''2. Qliemarkt. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Onder dezen titel schrijft dc heer Di. Droog ten interessant artikel in bet „Kath. Sociaal W'eckblad", dat aan artikSlen van deze soort inderdaad eenige behoefte heeft om zijn terecht iooggeroemde aantrekkelijkheid en interesse te iehouden. Dr. Droog behandelt in dat stuk de wonin gen der onzen lezers bekende woningvereeni- jging „Berkenrode", die in dit blad in woord f n beeld reeds eenige malen zijn beschreven. Na de schildering van een krotwoning, zoo bis in 1908 door den ïïeemsteedschen Raad (en Jioogelijk terecht!) werd afgekeurd voor bewo ning, geeft Dr. Droog dan een omstandige be schrijving van een paar woningen van ver schillend type, door „Berkenrode" gebouwd, en 'wij moeten ons wegens onze beperkte plaats- tuimte vergenoegen, om slechts enkele gedeel- ten van deze beschrijving, die onzen lezers niet geheel nieuw is, doch toch interessant Ocnoeg is, hier over te nemen. Ren paar héél opmerkenswaardige, typische bijzonderheden mogen echter de aandacht voor bet artikel-zelve levendig maken. Over de keuken b.v., in het type „zuinig- beid met overleg" schrijft Dr. Droog: „De keuken is niet groot en slechts an- Jerhalven meter breed, zelfs niet breeder dan de gang; want zij mag niet als woonkamer ge bezigd wordenmaar ze is wel degelijk voor den van een gootsteen, die elders zoo dikwijls ontbreekt en dan de achterzijde van de huizen tot eeuwigdurende modderpoelen maakt (het menagewater moet toch ergens blijven) en er is ook een ruimte voor het fornuis onder den schoorsteen. Daarnaast bevindt zich een vaten- kast met glazen deuren; waaronder nog gele genheid tot berging van andere zaken, die in de keuken thuis behooren. „Aan de aehterijde van de keuken bevinden Zich nog een deur en een raam, op den tuin uit ziende en zoodanig ingericht, dat ook hier ver dichting en ventilatie tot haar recht komen. „Op een interessante kleinigheid in de keu ken wil ik nog even uw aandacht vestigen. Ge xiet er namelijk nog een waterleidingkraan jJHeemstede verheugt zich sedert een paar ja- Sen in een waterleiding) maar die kraan be- jvindt zich niet boven den gootsteen. De bedoe ling van deze schijnbare fout is om het verspil- jjicn van water te verhinderen. Want wordt nu jdo kraan niet tijdig en behoorlijk dichtgedraaid, Bar. loopt de keuken onder water en volgt on middellijk de straf op de nalatigheid. Hadden We dezen maatregel niet genomen, dan ware 't jvoor de gemeente niet mogelijk geweest het prater zoo goedkoop aan ons te leveren (tegen p.0 cents per week) als nn geschiedt." i Het bovenstaande kan dienen als bewijs van Ven smakelijken, frisschen toon waarop Dr. Droog van zijn lievelingsplan (want „Berken rode" is voor het grootste deel Dr. Droog's Stichting!) vertelt. Het slot van het artikel nemen wij geheel jDver „De helft van al onze huizen kost met inbe grip van waterleiding ni^; meer dan ƒ1.90 2.10 per week, en dat kan overal, waar dc "y;rond nog niet duur is (b.v. niet meer dan 1.50 per Meter) en de fundeeringen door wee- -ten ondergrond geen extra-onkosten veroorza ken. „De meubileering van een dergelijk thuisje hangt natuurlijk grootendeels af van den jvelstand en den smaak van den bewoner. Xn tie vroegere arbeiderswoningen was de huis kamer dikwerf bezaaid met oude, half versie- Ven kleedjes, die de met den huiszwam door trokken houten vloer of steenen bodem bedek ken. 't Spreekt vanzelf, dat één karpet midden (j>p den vloer of een' zeil veel beter aan de hy giënische eischen voldoet. Als men gang en keuken niet van tegels of granietvloer voor liet, kan men ook daar den houten vloer met linoleum bedekken. Oud-Hollandsche meubelen, Uie men tegenwoordig ook goedkoop en toch Vmaakvol kan betrekken van verschillende fa brieken, doen in die omgeving zeer goed en de gn fine-taille vorm geplooide gordijntjes zijn Ivoor de glazen en de bovenlichten der binnen- en buitendeuren als 't ware geknipt. „Op de kamerwanden prijkt een donkerrood g>{ geel behangsel, ter wering van ongedierte jen voor de goedkoopte direkt op den muur aan gebracht. Geverfde muren vallen bij onze be woners niet in den smaak.. „De tuin, meestal 10 bij 5 Meter, is groot genoeg om er wat bloemen of iets anders in te 4elen en aan het schuurtje plaats tc verleenen, benevens aan het privaat dat door een korten apen gang met afdak aan 't huis verbonden is ,en tussclien schuurtje en keukendeur ligt, maar 'toch is die tuin weer klem genoeg om van uit de huiskamer toezicht op de spelende kinderen tc houden (een arbeidersvrouw houdt er meeest- al geen dienstbode op na om naar 't kleine volkje te.zien) en te beletten, dat varkens hokken en andere rommel er in worden ge plaatst. Paaltjes met gegalvaniseerd draad, waarlangs een of andere klimplant kan op groeien, vormen de afscheiding van de nabu rige tuintjes en van het pad, dat achter de tuin tjes loopt en waarop ze een uitgang hebben, die de gelegenheid opent om steenkolen, aardap pelen etc. niet door voordeur en gang te moe ten binnenloozen. Een kleine, maar goed ven- tileerbare kelder geeft berging voor deze benoodigdheden en is ook geschikt om de melk der kleinen koel te houden. Het dak is met roo- de pannen bedektzoolang we nog niet alge meen huizen van gewapend beton bouwen, zal dat wel de meest duurzame en geschikte bedek king blijven; mogelijk dat het platte dak van het betonhuis der heeren Harms Hana (te Santpoord) nog wel eens passend blijkt in groo- te steden om er het gebrek aan tuin te ver goeden. „Laat ik eindigen met te zeggen, dat de be woners zonder uitzondering met hun huisjes, èn wat doelmatigheid èn wat comfort betreft, bijzonder zijn ingenomen. „Als duidelijk blijk van waaraeermg onzer zijds, geven we aan de nette bewoners, als ze hun huur geregeld betaald hebben, op 't einde van het huurjaar een week huur cadeau. En de heilzame invloed, door den bouw dezer woningen op de verdere woningtoestanden in onze gemeente uitgeoefend, valt al evenmin te miskennen. Bij al de bezwaren van liever lede tegen de toepassing der woningwet inge bracht en waaronder, ik erken het gaarne, ook redelijke zijn, maar waarvan toch het groot ste deel terugvalt op ongeschikte bouwverorde ningen, die-men zonder tegenspraak met de wet geheel anders kan inrichten, bij al die bezwa ren meen ik er toch wel eens op te mogen wij zen, hoeveel blijvend en steeds aangroeiend voordeel deze wet voor ongelooflijk slechte toe standen heeft aangebracht. Want sedert den korten tijd, dat onze nieuwe, hygiënische wo ningen bestaan, zijn, zelfs zonder onbewoon baarverklaring tallooze krotten opgeruimd en verbeterd. Niet alleen de concurrentie dwong daartoe; maar ook de aanschouwing van het goede, dat was voortgebracht, bracht verschei dene huieigenaren tot het inzicht, dat het toch zoo niet meer ging. En als bijkomend voor deel mag zeker worden aangemerkt, dat ook aan de bouwbedrijven ruimschoots werk werd verschaft. „Ook het zoogenaamde „opsehuivingssys- teem" faalde hier in zijn werking niet. Zoo kende ik een buurtje, waar overigens zeer net te huisgezinnen, maar onbewust van de waar de en ook door het gebrek aan comfortabele woningen in de gemeente, in bepaald armzali ge huisjes, al jaren hadden gewoond. Door het afbreken van een paar krotten, kwam plotse ling, toen een dier huisjes open stond, een zeer onfrissche familie daar als een vreemde eend in de bijt tusschen vallen. Het gevolg was, dat de nette bewoners nu allen uit de arm zalige huisjes vertrokken en zich in onze nieu we woningen gingen vestigen. Zoo zou ik meer ervaringen kunnen hoekenmaar 't is reeds voldoende om aan te toonen, dat hier althans theorie en practijk in gelukkige overeenstem ming hebben gewerkt." EEN KRANIG VEDUjWMENSCH. De te Moskou verschijnende- bladen be vatten uitvoerige berichten over de Kozak- leenvrouw Alexandra Kudasehewa, die een reis te paard ondernomen heeft van Cliar- bin, in Siberië, naar Sint-Petersburg-, en thans in de oude Kremlin-stad is aange komen. Mevrouw Kuda-schewa is 36 jaar oud. Aij is afkomstig .uit Turk ons tan, waar haar Idat1*! Kozakkenofficier is geweest. Toen in 1904 haar man gestorven was, begaf zij zich naar het Verve Oosten, waar zij sedert dien heeft gewoioi/d. In jen iaa,tsten tijd was zij bofökhoudscer baj dèn Dessoeri-spoorweg. Me vrouw Kudaschewa draagt een volledige Ko- zakken-uitrusting.- Je Moskou heeft de be velhebber der Don-Kozakken voor de kranige dame een kamer in de Kozakkenka,zerne ter beschikking gesteld- Over haar rit van Gharbin na,ar Moskou verhaalt mevrouw Kudasehewa, liet vol gende „Den 13den Mei 1910 reed ik van Ohar- bin weg. Ik reed onafgebroken door, zomer en winter, meestal op den grooten, ouden M.oskousehen weg, die dikwijls, bijvoorbeeld te Irkoetsk en te Tobolsk, zich op 160 a 240 kilometer van den spoorweg verwijdert. De geheele afstand bedraagt ongeveer 17.500 kilometer. „Do leelijkste reistijd was de winter. Zoo reed ik eens 250 kilometer bij een koude van 42 graden, waarbij mijn linkerwang en mijn vingers bevroren. Overigens bén ik zeer te vreden over mijn reis en voel mij zeer wel. Avonturen heb ik in grooten getale be leefd. Te Irkoetsk werd ik voor een door Üe regeering uitgezonden geheime politiebe ambte gehouden De boeren omsingelden liet huis, waarin ik 'logeerde, en ik kon hen slechts hierdoor verdrijven, dat ik verschei dene revolverschoten in de lucht loste._ Te Tobolsk hield men mij 'zelfs v'oor donAn tichrist. Dat ik een vrouw wa-s, wilde nie mand gelooven. Te Orenburg verspreidde zich het merkwaardig gerucht, dat mijn paard, waarmee ik 's nachts de kamer deelde. Duitseh kon spreken. Er versche nen kooplieden, die mij een gewéldig lio-ot- gen prijs v'oor het „sprekende paard" bo den. In vele steden werd ik plechtig Ont vangen. Gedurende de veertien maanden, da,t ik op reis ben, heb ik ongeveer '7000 gulden uitgegeven. Mijn paard „M'ongolik" is zeer klein; ik voeder en Poskaïn het zelf. Het doel van mijn reis is,- te bewijzen', dat de Kozakkenvrouwen evengroot 'uithon- dings- en weerstandsvermogen bezitten 'als do mannen, en dat 'zij even gemakkelijk al lerlei. ontberingen kunnen verduren. Hel meisje met den lasso. Miss Janc Lit- mar, een 18-jarig meisje was alleen in den uildragerswinke', dien haar broeder in de Derde Avenue te New-York drijft, toen een forsch ge bouwde, breedgeschouderde man binnenkwam, met een zak op den rug, die bleek stukken zink, looden pijpen, hamers, tangen en verder gereedschap te bevatten, hetgeen hij haar te koop aanbood. Miss Janc wilde er niets van hebben, vermoedend, dat het gestolen goed was, welk vermoeden zekerheid werd, toen zij het gereed schap wat nader bekeek en zij het herkende, als uit den winkel van haar broeder afkomstig. Zij zei-de het den man zonder omwegen, maar deze ontkende en. pakte alles weer in den zak. Terwijl hij daar mee bezig was, had miss Jane ongemerkt een lang, dun stevig koord gegrepen, dat in den winkel' werd gebruik!, om pokken bijeen te binden en toen de dief, met zijn ge stolen goed weer op den rug, den winkel wilde verlalen, wierp het meisje hem met groote be hendigheid den lasso om den nek en trok dien zoo sterk aan, dat hij bijna stikte en zich niet kon verweren. Daarna, telefoneerde zij aan de politie, die sinjeur inrekende. Uit den dood opgestaan. In het Bosnische dorp Zvornik was de landbouwer Ljubomir Ra-, kic op 40-jarigcn leeftijd aan een longziekte overleden. Dc doode lag in zijn kist en de we duwe had met andere vrouwen bij hem gebeden. Zij verliet daarop de sterfkamer en liet dc zocksters uit. Kort daarop teruggekeerd, zag zij tot haar ontsteltenis, dat de doodkist ledig was en het lijk nergens meer te vinden. De vrouw riep de buren en doorzocht het huis en tuin, totdat zij den doode ten slotte in den moestuin vonden liggen. Zijn oogen, die gesloten war on geweest, had hij nu wijd open, maar verder gaf hij geen teeken van 'teven. De dokter, die geroepen werd, constateerde ten tweede male den dood. Wegens den doorgesta renen schrik ligi nu de weduwe ernstig ziek. 'Een cycloon heeft over Phiiip-popel ge woed. Gedurende een half uur was de lucht pikzwart en de temperatuur werd zoo ondraag lijk, dat ver chebdenc mensdhen het bewustzijn verloren. Weldra viel er- oen regen ats van een wolkbreuk en tegelijkertijd stak een hevige storm op. Tal van telegraaf palen werden, omver ge worpen, boonten ontworteld en. door de 1: ebt geslingerd. Op de omliggende velden werd de oogst verwoest. Verscheidene in aanbouw zijnde huizen stortten, in en ook bestaande gebouwen werden bc chadigd. Wagens met paarden werden opgenomen en eenige meiers ver geworpen. Ze ven vrouwen, die over de brud van de Ma- ritza gingen, werden in hei water gesleurd en verdronken. Ook zijn verscheidene menschen verwond door vallende schoorsteenen enz. Het groote lot! Eenigen tijd gelsden heeft de eigenaar van sen Japan, ch warenhuis een loterij op touw gezet met als hoofdprijs een echtgenoot. De Amerikanen, die in alles willen concurreeren niet dc Japanners, leveren thans het pendant van deze vinding door een andere loterij te organiseeren, waar de hoofdprijs een gemalin is. Voor een weeshuis te Pittsburg zal binnenkort een feest plaats hebben, waar de clou is de verloting van. een mooie twintig jarige jonge doms, die zich bereid beeft ver klaard, den winnaar naar het altaar te volgen. De gelukkige, die het groote lot trekt, krijgt dus voor 50 ct. zijn bruid, verder gratis de bruiloft, de huwelijksreis en uitzet. Er moet reeds een groote aanvraag zijn om loten, het comité heelt bijna geen tijd al de vragen te beantwoorden. Of de jongedame nog eein moe der heeft, oi zij blond is of donker, of zij goed koken enz. Maar het comité is voorziehtig en bederft de verrassing niet, alleen is bekend, dat de toe komstige bruid goudblond haar heeft. Do geiorcoerde brandkast, 't Is te Hilver sum gebeurd in een kantoor. Een der beide patroons had de brandkast geopend en er een en ander uitgehaald. Hij wild© de kas weer sluiten, dooh het ging niet. Vergeefs duwde en drukte hij met alle kracht, de deur bood tegenstand. Toevallig was er een vriend aanwezig, die zich beschikbaar stelde om de deur tot reden te brengen. Hij wrong, draai de, peuterde en knoeide, dcch schoot niets op. Er scheen iets geheimzinnigs gebeurd te zijn. Daarom ging men de deur en het slot eens aan een nauwkeurig on-depzoek onderwerpen. En jawel'hoor! Daar werden krassen, gleuven en andere onregelmatgihden oreklekt, die er al ja ren in waren, doch die nu reden tot ernstige argwaan boden. Slot-conclusiewas clan ook: er is ingebroken. Toen dat eenmaal vaststond, concludeerde men verder, dat de ingringers in hun arbeid moesten gestoord zijn, daar er niets vermist werd. Het geheele kanloor werd nu van links en rechts bekeken en steeds meende men meer sporen van inbrekers te ontwaren. Intusschen moest voor het oogenbtik allereerst de gefor ceerde deur worden gerepareerd. Men requireer- de dus eèn smid. Deze bekeek de deur met verbaasde blikken aan alle kanten, krabde zich wijsgeerig achter het oor en verzekerde zich aan dit meubel niet te wagen. Zijn nader advies klonk: laat een vakman komen. De raad werd goed geoordeeld en een vak man was weldra aanwezig, gewapend met vij len,' boren, tangen en allerlei ander tuig. Een en ander werd door den. man neerge legd waarop hij de deur van top tot teen be keek. Daarop sloeg hij een blik in de kast en een iron'rch g'imlachje deed zijn neusvleugels ietwat trillen. Patroon, vriend en bedienden stonden nieuws gierig toe te kijken, tot de vakman fckoniek zeide: „Cch mijnheer, zoudt u misschien even dat postzegeldoosje daar op de bovenste plank, uit de kast willen halen. De patroon haastte zich aan het verzoek te voldoen, de vakman drukte nu even tegen de deur en... en klaar was Kees! Wat was het geval? De andere patroon had, terwij! de kast open stond, het bewuste doosje op de bovenste plank gezel. Het donsje stak een weinig te vee! naar voren, waardoor een van de ijzeren blokken van de deur bij het sluiten tegen het doosje aansliei, zoodat bet onmogelijk werd de deur te sluiten. Het onnooze'.e doosje, was het er dan ook al een ;,van de bovenste plank" was dus de oorzaak van al dc inbrekersfantasie. Men zegt, dal de vakman, met de vijlen, boren ent angen. in de hand en een breeden grijnslach op het gelaat naar zijn baas is weer gekeerd. En dal de baas om de merkwaardige vakkarwei van zijn knecht smakelijk heeft ge lachen. Do Propagandist. Anion Zeegers, huisvader van middelbaren leeftijd, is in een der drukste voLksbuurtcn ge vestigd ais mr. barbier en coi'ieur. 'i Staat in derdaad op zijn ruit te lezen: barbier en coif feur. Vermoedelijk kan men dus bij Anton Zcc- ders op z'n Hollandsch en op z'n Fransch be diend worden. Niettegenstaande heeft Zeegers dc renommee van de buurt. Door de weeks, dat wil in 't barbiersbelrijf zeggen op alle dagen behalve Zaterdag, kan Zeegers de klandizie best alleen af, maar Zaterdags komt 'r een bleakneu- zig jongetje assistccren. Het jongetje zeept in, wasèht 'de bakjes en de kwasten uit, de patroon scheert én tapt moppen. Dc moppen zijn salon- fahig soms. Ze zijn pikant meestal. Zee gers' barbiers- en coi ieurssalon is befaamd van wege de moppen, die cr getapt worden. Heiaas. het bovenstaande behoorde in den voltooid ver leden tijd geschreven, te zijn: De moppen zijn sa'.on'ahig geveest. De moppen zijn pikant ge weest. Zeegers' salon is befaamd geweest. De boel is verlcopen. Er komt nauwelijks meer een enkele klant. Het is een gekke geschiedenis. Zeegers, in alle opzichten vooruitstrevend' was op zekeren avond uit geweest. Niet, zooals ge woonlijk, naar het Brongebouw of De Kroon, maar op aandringen van een zijner bestte klan ten naar een godsdienstige samenkomst. Groolendeels alles, wat bij daar gehoord en gezien had, was geheel nieuw voor hem geweest en had een zeer diepen indruk op hem gemaakt. Bij dien éénen keer was het niet gebleven. Zeegers werd een trouw bezoeker van de bijeen komsten. En nu had hij er behoefte aan, om met anderen le spreken over de onderwerpen, die op die bijeenkomsten behandeld werden. In de eerste plaats kwam daarvoor in aanmer king zijn echtgenoote, maar aangezien Zeegers van bedoelde dame nooit of te nimmer gelijk kreeg, zag hij weldra 't hopelooze van derge- gelijko debatten in en deed zelfs geen tweede poging. In de tweede plaats... zijn klanten. En zoo is hel dan .Zaterdagavond geworden. De „salon" is druk bezet, het bleekneuzige jon getje zeept in, Zeegers scheert en... zwijgt. Zeegers is in gepeins. Hij zal van de gelegen heid gebruik maken om te propageeren voor de schoone zaak, waaraan hij zich wijden wil. O. wat zou hei niet heerlijk zijn, als deze mannen morgen aan den dag eens allen op de bijeen komst kwamen! Hoe ze daar echter toe te brengen-» Zeegers scheert, zwijgt en peinst. Hoe is 't Zeegers? vraagt een der ra nen, wat is de nieuwste mop? Maar de barbier schudt ernstig het hoofd. De klanten kijken hem vol verbazing aam Opeens, terwijl hij zich naar den volgen:!.:, pas ingezecplen klant begeeft, voelt hij ais L intuïtie een goed aanvangspunt. Hij zet zü:: scheermes op den riem aan, houdt het dan waarschuwend omhoog en vraagt dan plerh aan den man in den scheerstoel: Jansen, ben je bereid te sterven? Een geweldige paniek volgde op deze woorden. Jansen vloog verschrikt overeind en holde m een zeepgezicht dc straat op, onmiddellijk ge volgd door de anderen En aan een ieder Na telde hij, dat barbier Zeegers stapelgek was geworden, hij had met een scheermes gedreigd en gevraagd, of hij. bereid was tc sterven! Sinds dien Zaterdagavond is de zaak verht; pen. Of Zeegers daarna nog méér propaganda - maakt heeft, meldt de geschiedenis niet. DE VLIEGjWEEK TF LEEUjW ARDEN. Ook den laatsten dag duurde het tot cl-n avond, voordat gevlogen werd. Om halt' n-..- g-en steeg .Cozic op en daalde na 5 minu ten, wegens de (Westenwind, ongeveer au derhalven kilometer ten wésten van hef rein. Het was nu negen uur geworden en li' wel het comité het hem afried, Koning y. - niet te houden: hij moest en zon vlieg--n, hoewel 't reeds tamelijk donker was. Ondei een oorverdoovend gejuich deze aviate.:: was reeds van zijn eerste opstijging ai dc- favoriet van het publiek geworden nam hij plaats in zijn „Goupy" en maakte - n mooie vlucht, waarbij hij tweemaal over f terrein vloog. Na de tweede maal sloeg zijn motor over, hij wilde toen eerst met een korten hoog naar het terrein terug, doch begreep, dat hij dan in het daar staande publiek zou terecht komen. Daarom nam hij zijn draai langer, kwam zoo achter de liet verst van het publiek verwijderde zijde, boog toen om naar het oosten en streek op hei terrein neer. Hij kreeg echter een rukwind achter zich, vloog op en liep daardoor met vaart langs' het terrein, .vlak op de zich daar bevindende toeschouwers toe. Koning- sprong op een afstand van plm.. 40 meter van den voorkant van de voorzijde van her terrein uit de machine, na vooraf het roer omgeworpen te hebben. Het bedreigde publiek, dat reeds zoo snel mogelijk aehteruit was geweken, liep nu geen gevaar meer: de machine reed nu naar rechts op het terrein voor de hangars en veroorzaak te daar eenigen schrik onder dc leden var het comité, reporters, enz., die zich daar bevonden, doc-h die voldoenden tijd hadden zich te bergen. De aviateur was ongedeerd en de machine onbeschadigd. Vap Brussel wenschte wegens den te ster ken wind niet te vliegen. Omtrent den toestand van de Donderdag jl. op het vliegveld gewonde dames kan wor den gemeld, dat mevrouw (WinkelGroot huis voorgaande is; mevrouw (Winkel— Van Tarel's toestand is dezelfde, haar her stel is slechts een kwestie van rust; van mej. Faber Reits-ma is de rechterarm geam puteerd haar toestand is betrekkelijk goed, Mevrouw (WeidemaVosman gaat goed. NOG EEN.' James Mare, een in Amerika bekende --.n koen aviateur, is te Erie doodgevallen. Op een hoogte van meer dan honderd meter raak te hij het stuur van £ijn biplan kwijt en plofte als een stoen naar omlaag. DE VLUCHT DOOR BELGIË. Van 5 tot 15 Augustus organiseert de Belgische „Aeroclub" een rondvlucht door België. Er is honderdduizend francs aan prijzen uitgeloofd. De koning heeft een beker be schikbaar gesteld. Amsterdam, 17 Juli, Olienoteeringen per 100 K.ti. Raapolie Vliegend In de stad Juli Aug. Sept.Dec. Lijnolie Vliegend In de stad Juli Aug. Sept.Dec. Jan. A pril 17 Juli 33Vj 331/i 811/1 31 P 451/4 45 44% 44V- 43 38'// 14 Juli. 33% 88/, 31% 31% 45/4 45 F 44% 43 38% 441 4 42s'. 44'/ 99 (Naar het Fransch.) :47,). Gildas vroeg- om Guy te mogen zien. De lieve kleine wacht u met ongeduld, reide freule Olivette. Hij heeft vanmorgen al reeds twintig maal gevraagd of ge nog niet bijna kwaamt. O! hij maakt het veel beter, zeide me vrouw de Trézec triomfantelijk. Wij wilden het eerst niet gelooven, toen hij zeide, dat de goede God hem zou genezen, maar de dokter was lieden ook zeer tevreden. De koorts is aanmerkelijk mmder en hij heeft hoop, zegt hij. Wij hopen niet slechts meer.... wij zijn er ,van overtuigd, dat we ons geliefd kind zullen behouden. Guy ontving den jongen man met zijn lief sten glimlach. ,ZUR voortaan den naam van Kerfcan- hir moeten dragen, neef Gildas, zeide hij, hem omhel[ze d. Die iast was te zwaar v00r rn ij, begrijpt ge. Ik zal me nu geheel aan mijn schoone roeping wyden Een ander wachtte met smarteHjk ongeduld op de komst van Gildas: dat was Jndieaël. Hij wilde den zoon van zijn slachtoffer zien, van hem vergiffenis ontvangen. Dat was, zoo dacht hij, de eenige reden waarom hij nog leefde. De jonge man ging naar de eerste verdie ping van den Toren. Judicaël, die met meer spreken kon, keek hem smeekend aan. In naam van mijn vader en van alle Kerbanliirs, die door uw schuld geleden heb- I hen, Judicaël, vergeef ik u... zeide Gildas. De ruwe trekken werden door een straal van vreugde verlicht. De rector, die aan het hoofdeinde hij Judic stond, liet hem het kruisbeeld kussen en zeide: Ga in vrede, mijn zoon. En de rouwmoedige zondaar ontsliep zacht en kalm. Terzelfder tijd zeide Guy met een bekoor lijke guitigheid tot moeder Germart: Ik heb nooit een grootmoeder gekend. Wilt gij de mijne zijn, evenals van mijn neven en nichtjes? Nu! of ik dat wil, zeide de oude dame, die terstond voor hem ingenomen was, en zooals billijk is, zult gij mijn benjamin zijn In de salon zeiden de dames tot den heer Liortain: Beken nu maar, dat ge Madeleine hier heen gezonden hebt om deze ontknooping voor te bereiden. Dat wil ik volgaarne bekennen. Geuige als ik was van het onverdiende lijden van Gildas, zocht ik reeds jarenlang naar een middel 0111 hem weer in 't bezit te stellen van zijn eigendom, dat hem ontnomen was. Wat hem zelf betreft, hij had er met een bewonde renswaardige gelatenheid voorgoed afstand van gedaan. Ik, die toch zijn vertrouweling was, heb hem nooit een hitter woord hooren uiten tegen degenen, waarover hij zich met reden kon beklagen. Na zijn dood gaf ik dc hoop op, zijne kinderen weder in 't bezit te zien .van hun wettige rechten; maar de tiid vloog heen en ik gevoelde me steeds onmach tig. Om goed te begrijpen hoezeer me dit .eed deed, moet ge u maar berii>neren, dames, dat de edelmoedigheid van Gildas ten opzichte van mijnen broeder de eerste oorzaak was van al zijn ellende. Felix had aan onzen vriend die geleende twaalf duizend francs terug kunnen geven, door voortdurende tegenslag ging deze som hij een l'inantieele crisis geheel verloren; maar kon hij hem ooit teruggeven, wat hij om die twaalf duizend francs verloren had? Bij zijn sterven nu liet Felix die groote schuld ter afbetaling 11a. Toen ik vernam, dat gij ecu onderwijzeres zocht, scheen het mij toe, dat de Voorzienigheid mij het middel aanbood, en ik haastte mij er gebruik van te maken. Maar vertel ons eens hoe Gildas kon trouwen onder een valschen naam. Ook hierbij is God op een bijna tastbare wijze tussclienbeide gekomen. Toen hij Ker- banhir verlaten had, had Gildas zich inge scheept 0111 naar New-York te vertrekken. Op dezelfde hoot was een jongeling van zijn leeftijd, Claude Bresson. Het was een wees zonder eenige familie. Gildas sloot vriendschap met hem en of schoon hij hem niet in vertrouwen nam, be greep Claude toch ten deele zijn toestand. Te New-York vertrokken zij, heiden even arm, dezelfde kamer. Claude was een teringlijder. Toen hij ge voelde, dat hij niet lang meer zou leven, zeide hij op zekeren dag tot Gildas: Mijn vriend, neem deze papieren en maak er gebruik van, zoovee) het u te pas kan te men. Slot volgt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5