lilwIlT BEKlïïll BUITENLAND. BINNEN LAND. H M. de Koningin in Brussel. CVEEZ1GHT. Er is een beetje ontspanning gekomen in den Europeesehen toestand. De ENGELSCHE regeering is wel hard ofpgetreden, maar Drdtscthland schijnt er geen vijandigen toen in te zien. De „Voös. Zeitung" noemt zelfs de rede van Asquith. een vredesspeech, otmdat twee maal verzekerd werd, dat Engeland oprecht wenscht. dat er tussdhen Dnitschland en Frankrijk een vredelievend 'vergelijk toft stand komt, eervol voor heide partijen, en dat dit vergelijk mogelijk is zonder dat te!%ert gedaan weidt aan de Britsche be langen „De heer Asquith. heeft Engeland ge zuiverd van de verdenking, dat Eet in Europeesche conflicten steeds erop bedacht is de tertium gaudens te zijn. Stellig heeft Engeland in den loop van de lange histori sche periode vastgehouden aan de over levering voordeel te trekken uit- de oneenig- keid van anderen. De redevoering van den heer Asquith breekt met deze gewoonte en wij hebben geen reden de woorden te wan trouwen, die een gentleman in een zoo bij uitnemendheid ernstig oogenblik ten over staan van de geheel© beschaafde wereld, in het openbaar gesproken heeft." De radicale „Berl. Morgenpost" consta teert met voldoening, dat Asquith "de mate van moreelen steun, dien Engeland den Fransehen bondgenoot meent schuldig te zijn, iets duidelijker omschreven heeft dan in zijn verklaring van 6 Juli. Al zal de verklaring van gisteren bijdragen tot ver betering van den kritieken toestand, toch is het te optimistisch te denken, dat de moei lijkheid van hét Marokkoprobleem thans uit den weg geruimd is. De „Berl. Börsencourier" is van oordeel, dat de houding der En ge 1st he regeering, be kend gemaakt in de verklaring, naar den vorm althans correct is. Of dit ook tegen over Duitschland zoo blijven zal, wanneer de onderhandelingen tusschen Duitschland en Frankrijk afgeloopen zijn, of wanneer zij tot geen resultaat leiden, zal men moe ten afwachten. Duitschland zal goed doen niet te veel vertrouwen te schenken, zegt dit blad. De „Figaro" ontvangt uit Berlijn ©en tele gram, volgens hetwelk de keizer als zijn overtuiging uitgesproken heeft, dat de kwestie tusschen Frankrijk en Duitschland op vriendschappelijke wijze geregeld kan worden. i Teekenend voor den invloed die aan zijn groote persoonlijkheid wordt toegeschreven is i'ntussehen wel de algemeene verwachting dat de terugkeer van Keizer (Wilhelm tot vergemakkelijking der onderhandelingen zal bijdragen. De Keizer wordt blijkbaar als veel meer gematigd beschouwd dan zijn 'di plomaten Maar wat hiervajn zij: Frankrijk neemt Hu óók al zijn voorzorgen. De „Figaro" meldt dat, ofschoon de buitenlandsehe toestand niet onmiddellijk aanleiding geeft tot ongerust heid, 'de Franscihe regeering toüh. de gewone voorzorgïnaatregelen heeft genomen, die bij daling van dén internationalen barometer noodig zijn. Zelfstandige ruiterij wordt gereed gehou den om op het éérst© teeken in het veld te komen; 'de Oostelijke forten 'zijn door 'ge heime nachttreinen van proviand voorzien greinstroepen, die naar Champagne gezonden waren, 'Zijn in hun garnizoenen teruggekeerd. Drié treinen met soldaten zijn in den nacht van (Woensdag op Donderdag van het Ooster- statiou vertrokken Volgens 'de Matin" heeft von Kiderlen- (Wachter 'zijn eischen betreffende de Congo gewijzigd, maar het voorstel is nog te be zwarend dan dat men 't kan aanvaarden, of schoon heide partijen tot een oplossing zoe ken te komen. De correspondent van de „Edhio de Paris" te Londen gelooft dat indien de onderhan delingen niet mochten slagen. Engeland een beroep zal doen 'op alle onderteekénaars van de Acte van Algeciras. Sprekend Over het bezwaar van de ^arbei derspartij, dat de Engelsche regeering in het openhaar verklaringen aflegde in stede van haar opmerkingen langs, diplomattieken weg ter kennis te "brengen, merkt de correspon dent op. dat een diplomatieke verklaring te Berlijn werd gedaan dadelijk na, het ge beurde te Agadir. maar dat deze geen resul taat had. De D ui bribe bladtin geven de be doelingen van Engeland onjuist weer en dat maakte een openbare uiteenzetting door mi nister Asquith. noodig. Ook de Oostenrijksche Monarchie heeft nu op officieuze wijze van haar standpunt blijk gegeven: De „Wiener Allgemeine Zeitmig" betoogt, dat de andere mogendheden, die de acte van Algeciras hebben onderteekend. in geval van wijziging van die acte onafhan kelijk van Frankrijk, Engeland en Duitsch land, moeten onderzoeken of hun belangen niet .geschaad zijn en zoo ja, schadeloosstel ling moeten vragen! Ten slotte: Frankrijk en Spanje zijn ver zoend OanaJojas heeft medegedeeld, dat Garcia Prieto de Spaansehe minister Van buitenland- eche zaken, en Geoffray, de Fransche am bassadeur, te Madrid gisterenmorgen een on derhoud hebben gehad, om definitief de strekking van een „motdus vivendi" vast te stellen. Er zijn onmiddellijk "daarna instructies ge geven aan de Spaansehe troepen en de Ma- rokkaa.nsch© regeer in" is over den „modus vivendi" ingelicht. De terugkeer van Mohammed Ali. De ;om JUBqqfqq qqnj 9tzj9<j uba qnfg aaoSeo.iA een sterke troepenafdeeling op naar Teheran. Voorloopig zijn noch tegen hem noch tegen Salar ed Dauleh, die zich te Kermansjah be vindt, uit Teheran troepen gezonden, zoo meldt een telegram nit Teheran aan de Köln. Ztg. Waar en wanneer de eerste botsingen zullen plaats hebben, kan men niet zeggen. Het parlement moet met Sardar Assad zoo wel als met andere hoofden in verbinding staan. De Prins-Regent van Beieren. Volgens sommige Duitsche bladen zou de gezondheid van den prins-regent van Beieren, die op het oogenblik te Hohenschwangau vertoeft, re den tot bezorgdheid geven. De oude negenti ger zou den 24sten dezer een flauwte gehad hebben. Inderdaad schijnt de buitengewone warmte den vorst slecht te bekomen, want bij heeft er het bezoek aan zijn zuster te Wil- denwarth om uitgesteld. Tegen deze berich ten pleit, dat zijn dokter naar Münclien is teruggekeerd. De sabotage in Frankrijk. Mededeelin- gen omtrent sabotage op de spoorlijnen be ginnen langzamerhand een vaste rubriek in de Fransche bladen te vormen. En het treu rigste is dat de bedrijvers van de vermelde wandaden bijna steeds onontdekt blijven. Het is echter ditmaal eens aan de justitie gelukt de hand te leggen op een der sabo teurs. De vorige week was nl. een signaal- arm te Barentin vernield, terwijl de roode glasschijf 's anderen daags, met een vinger afdruk erop, gevonden werd, in een boschje. De wisselwachter Legoas had onmiddellijk zijn superieuren gewaarschuwd. Daar deze beambte echter een der heftigste drijvers was geweest bij de -jongste staking en die plotse linge dienstijver der autoriteiten wel wat verdacht voorkwam, waarschuwden zij den rechter Hatte, die afdrukken van de vingers van den verdachte nam en deze met de gla zen plaat aan Bertillen opzond. Deze verge leek de vingerafdrukken en seinde daarop, dat Legoas de schuldige moest zijn. Hij werd gearresteerd en viel hij het ver hoor al spoedig door de mand. Hii verklaarde echter, dat het geenszins zijn bedoeling was geweest een ongeluk te veroorzaken, maar dat hii door de waarschuwing de aandacht zijner superieuren op zich had willen vesti gen en de reeds lang gewensclite bevordering te verkrijgen. De taptoe, die Donderdagavond ter eere van H. M. de Koningin te Brussel gegeven werd, is in één woord overweldigend ge weest Een correspondent schrijft hierover: Duizenden stonden er bij het vallen van den avond in de lange statige lanen van het Park. Het voorplein voor het Paleis was ge heel ledig, maar het gejoel uit de verte be wees dat daar dichte drommen in het Park samengestroomd waren. Tegen negen uur kwamen langs het plein tusschen Park en Paleis een menigte troepen aangeniarcheerd op de muziek van een vroo- 1 ijken militairen marsch. Het waren de vijf muziekkorpsen van de te Brussel gedetacheerde troepeu en van elk Brusselsch regiment vijftig man man met fakkels en helder verlichte lampions, waar op di wapens zijn geschilderd der Belgische provinciën. Als niet één tooverslag wordt opeens het groote middenbalcon van het Koninklijk Pa leis verlicht door de electrische lampen, die er tusschen de kolonnades hangen en tegelijk gaan ook lichtlijnen gloeiend langs den ge vel van het paleis der Akademie. En in den helderen schijn van dat vele licht is nu ook duidelijk de menschenmassa van duizenden en duizenden te zien, die daar in het Park dicht opeengehoopt staan. Gejuich weerklinkt, want op het balcon zijn verschenen onze Koningin en Prins Hen drik, Koning Albert en Koningin Elisabeth met hun oudsten zoon, den tien jarigen kroon prins, den Hertog van Brabant. Op hetzelfde oogenblik vangt de taptoe aan. Eerst klaroengeschal en tromgeroffel en dan krachtig een flinke militaire marsch, het ook ons welbekende „turf in je ransel". De muziekkorpsen staan opgesteld op het ruime plein, en in een wijden kring daarom heen de toortsdragers en de troepen met het geweer bjj den voet. „Présentez arnies!" klinkt een heldere com mandostem en meteen hoft het corps der Guides in plechtig langzaam tempo het Wil helmus aan. Het geluid zwelt aan in bracht. Alle muziekkorpsen hebben de statige oude melodie overgenomen en overweldigend klinkt het oude Prinsenlied door het Park. Er wordt gejuicht ter eere van de Konin gin der Nederlanden, die daar hoog en voor naam troont op het schitterend verlicht bal con. De Brusselaars brengen onze Koningin hun bartelijken groet, om haar te toonen welk een gaarne geziene gast zij hier is. De rosse gloed van Bengaalseh vuur wolkt op in het Park en verlicht de duistere lanen met een wonder mooi schijnsel. De vijf muziekkorpsen tezamen, onder lei ding van Lecail, den inspecteur van de mu ziekkorpsen van het Belgische leger, voeren een kort program uit. Zij spelen den marsch nit de cantate van Artevelde, herinnerend aan 'tons bekend „Wie gaat er mee over zee, hou het roer recht"! Vervolgens spelen de corpsen nog „Le cortège anx flambeaux" en ten slotte het Wieu Neêrlandsj Bloed. Wederom klinkt het krachtig gejuich. Onze Koningin applaudisseert- mede en de kapel meester dankt met een militair saluut en een diepe buiging. Een half uur ongeveer heeft de uitvoering geduurd. Dan begint de afmarsch. Tot laat in den nacht trekken zingende groepen feestgangers nog de stad door, en op den boulevard zittende kon men wanen midden in Amsterdam te zijn, want men hoorde telkens zingen van „Oranje Boven, Oranje boven, leve Wilhelmien" en ook het Wicn Neerlands Bloed hoorde men meer dan eens aanheffen. Over den dag van gisteren schrijft de „Hbld."-eorrespondent als volgt: Aan een egaal blauwen hemel prijkt ook heden, den laatsten dag van het Koninklijk 'bezoek te Brussel, de Julizon in volle ma jesteit. Geen windje bracht eenige luwte, zoodat reeds tegen tienen de hitte schier on dragelijk werd. ïtuim tien uur kwamen de a la daumont bespannen rijtuigen voor; de vorstelijke per sonen en hun gevolg gingen een rijtoer on dernemen en ook de Belgische prinsen en het prinsesje gingen nu mede. In het eerste rijtuig nam de achtjarige kroonprins Leo pold, een ferme blonde knaap met fijn be sneden uiterlijk, tegenover onze Koningin en zijn vader, koning Albert, plaats. Hare Majesteit droeg een wit toilet met grooten lioed en witte veereu. Prins Charles en prinses Marie José reden in het tweede rijtuig met koningin Elisa beth en Prins Hendrik mede. Langs de buiten boulevards bereikte de stoet de Avenue Louise, de breede en trot- sche laan n»ar het Kamcenbosch- Langs de groote buitenlaan werd, nu eens stapvoets rijdend, dan weer in matigen draf, een toertje door het bosch gemaakt, om daarna, langs de Avenue Louise teruggekeerd, via de Rue de Quatre Bas langs het Paleis van Justitie te rijden, waar men tevens zulk een heerlijk en imponeerend gezicht op de benedenstad verkrijgt. Door de Rue de la Regence rijdend, langs de gildenbeeldjes, langs bet Koninklijk Museum en via de Place Royale, waar een afdeeling grenadiers te paard de sabels pre senteerde, keerde de stoet te ruim elf uur in het Koninklijk Paleis terug. Langs heel den langen weg, waar elke af zetting ook thans achterwege gelaten was, stonden vele menschen ter weerszijden, die vriendelijk groetten, met zakdoeken wuifden en hier en daar en enthousiast: „Vive la Reine!" of, als het landgenooten waren, een „Leve de Koningin" deden klinken. Tegen half een reed men opnieuw uit, nu naar het Nederlandsche legatiegebouw, waar bij onzen gezant jonkheer Yan der Stael van Piershil de lunch gebruikt werd. Deze droeg een intiem karakter. Te twee uur vertrok men uit het legatie- gebouw naar het Paleis. Het program was hiermede afgeloopen. Tegen drie uur reden opnieuw de rijtuigen voor, stelden zich thans ook de militaire eere-escortes op en even later reden onze Yorstin en Prins Hendrik, van het Belgische Koningspaar en groot gevolg vergezeld, tot vertrek naar de spoorlial van het Leopold- kwartier, het Luxemburgstation. Een eere- wacbt bewees de honneurs; de muziek speel de het „Wilhelmus". Toen volgde een zeer hartelijk afscheid tusschen de vorstelijke echtparen, waarhij de Koninginnen elkaar omhelsden. Drie uur precies, onder de tonen van ons volkslied, zette de Koninklijke trein zich in beweging om Koningin Wilhelmina terug te brengen naar Nederland, waar zij zeker, zooals Hare Majesteit het trouwens gisteren op het stad huis uitsprak, terug zal keeren met de beste herinnering aan dit -bezoek, dat zeldzaam goed geslaagd mag heeten. Trouwens ik ver neem, dat Koningin Wilhelmina daarover hij herhaling zich in zeer vriendelijke woorden heeft uitgelaten tegenover koning Albert en dat de Belgische monarch zijnerzijds zich aangenaam getroffen toont door de hartelijk heid waarmee zijn volk de hooge gast heeft ontvangen. Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik ontvingen de Belgische souvereinen aan het Nederlandsche Gezantschapsgebouw. Konin gin Wilhelmina en Kening Albert waren ge zeten tegenover Koningin Elisabeth en Prins Hendrik. De eetzaal en de tafel waren schit terend met bloemen versierd. Aan het dejeu ner namen verder deel de Nederlandsche ge zant te Brussel, de Belgische gezant te 's Gra- venkage, de opperhofmaarschalk, de minis ter van buitenlandsehe zaken, de minister van staat Favereau, het gevolg van de Ne derlandsche Koningin enz. De Indépendance Beige, schrijvende over de toespraak van Koningin Wilhelmina, uit de meening, dat deze woorden, die zeker weerklank vinden in beide landen, een groo- tere waarde bézitten dan men gewoonlijk aan officieele redevoeringen toekent. Een eenigszins eigenaardige houding neemt de Voss. Ztg. aan tegenover liet tiezoels van koningin Wilhelmina aan Brussel en het Belgische Koningspaar. In een op 25 Juli in het blad verschenen hoofdartikel, waarin de geschidenis onzer verhouding tot België in hoofdzaak juist wordt weergegeven, werd liet natuurlijk genoemd dat die verhouding thans zoo goed mogelijk is, en verklaard dat Duitschland een nauwere verbinding tus schen Nederland en België slechts gunstig gezind kon zijn. De Duitsckers komen in hei de landen slechts op voor economische be langen. H. M. Koningin Wilhelmina heeft aan Prins Karei een prachtigen pic-nickoffer ten geschenke gegeven enaan de Prinses een volledige kleedei'-eollectie voor haar poppen- kamer. Behalve het geschenk aan Koningin Eli sabeth en hare kinderen gaf Koningin Wil- helmina nog aan Koning Albert een zeer schoone, origineele oud-Hollandsche arre- sleue met lichtgroen bebloemde paneelen, af gezet door verguld ornament, met donker groene vullingen. Het is een buitengewoon fraai type van de Nederlandsche nationale oude slede. Koningin Wilhelmina heeft aan Koningin Elisabeth een fraaien waaier geschonken, die door Steelink beschilderd en in Parijs ge monteerd is. H. M. de Koningin en Prins Hendrik met gevolg zijn gisterenavond om 7 uur 5 aan de halte Soestdjjk teruggekeerd van hun bezoek aan de koninklijke familie te Brussel. De burgemeester van Soest was ter verwelko ming aan het station aanwezig. In drie auto mobielen werd naar het paleis gereden, al waar H. M. de Koningin-Moeder hare kinde ren op het hordes ontving. „LEiO-BOND" DER VEREPNIGTNGEN G. EN M IN NEDERLAND. (Woensdag '2G Juli 1.1. hield de Leo-Bond zijn 5e J&arL Vergadering te .Utrecht, on der voorzitterschap van den ZeerEerw. Par ter F. Hendricks S. J. Do secretaris F. de Gruijter gel' een jaatr- lijksch overzicht van het "Verken van den Bond. De Voorzitter wees er nog ,oip da.t maar zoo weinig! Vereenigingen G. en Wj. FiliHen stichten der Amsterdamsche Boekerij. H«t jaarverslag vah 'den .penningmeester bleet achterweg©, 'daar de functionaris w>cQns nn- gesteldheid afwezig was. Voor wie is de lading. Te Zaandam is gisteren een Zwecdsch stoomschip „Minnaar Bo!" genaamd binnengeloop en, waarvan de kapi tein niet weet, voor welke firma de Lading be stemd is. Daaróm werden bij bekkenslag de houders der cognossementen voor deze lading opgeroepen. Poging tot moord. Donderdagmiddag heeft te Biervliet de 23-jarige "landbouwersknecht J. D, een poging tot moord gepleegd op zijn broe der A. D., door op hem met scherp te schieten, zonder hem te tre'ien. De dader is door de ma rechaussee gearresteerd. Nog em poging lot moord. Donderdögna- middiag heeft M. B., uit Btesdijke (Fr.), die te Loser bij een oom logeerde, op zijn meisje A. R., die de Delden logeerde, op den straatweg tusschen Hengelo, en Delden. een revolverschot gelost. Hij trof haar in den arm. B. had met zijn meisje twist gekregen, nadat zij hem mee deelde, dat zij op verlangen van haar ouders hun verloving wou verbreken. Bi heeft daarop zich zelf niet levensgevaar lijk door een schot in. den mond verwond. Na verbonden te zijn, is hij door de gemeentepolitie naar Almelo overge bracht. Doodslag. Donderdagavond na afloop van een schoolfeest aam de bijzondere school te Sur- huizumerheide, ontstond inde herberg van w;ed. Post ma ruzie tusschen eenige feestgangers. Het mes werd gebruikt en II. J. Postma, te Harkema- Opeinde, werd door zijn dorpsgenoot T. Nicolai zoodanig gestoken, dat hij terstond dood neer viel. D© dader is gearresteerd en heeft bekend. Moordaanslag. In een café in de Wes terstraat te Rotterdam heeft gisteravond een zeeman een moordaanslag gepleegd op zijn gewezen meisje, dat aldaar buffetjuffrouw is. De dader bracht zijn slachtoffer drie le vensgevaarlijke messteken toe. In hopeloozen toestand werd zij naar het Ziekenhuis ver voerd. De moordenaar werd spoedig gevat. Wilde zwijnen. In de omstreken van Ede vertoonen zich in den Laatsten tijd wilde Zwij nen dia de aardappelvelden soms beschadigen. In de onmiddellijke nabijheid van het dorp wer den er 2 gezien. Ook te Bennekom vertoonden ze zich. Inbrpnk. Gisternacht is er inbraak gepleegd op het Oude Hof ten huize van de familie Van Reenen, te Bergen. Om ongeveer 3 uur wérd er onnaad ontdekt en een dei" bewoners begaf zich maar beneden- Hij keerde evenwel halverwege terug. Later kwam men tot de ontdekking dat er 100 was ontvreemd. De dief of dieven hebben zich toeging ver schaft door een ruit die er Donderdag Was in- geplp.at.st en waarvan dé stopverf nog slap was, zoodpt ze er gemakkelijk kon worden afgehaald. Een tweede inbraak had plaats bij den heer jhr. W. P. Wannaart, wonende in de nabijheid van den Franschman aan den weg naar Egniond. Diaar heeft men zich toegang weten te ver schaffen door .openschuiving van. het raam en heeft men negen gouden, tientjes, twee gouden armbanden, en, naar vermoed wordt, ook nog een horloge ontvreemd. Deze inbraak werd eerst Om ongeveer 8 uur ontdekt. De politie heeft direct een onderzoek ingesteld, terwijl gistermiddag de officier vpn justitie en de recti ter-commissaris uit Alkmaar hier kwamen teneinde een onderzoek iu loco in te stellen. Vergiftiging te Wognum. Het vergiftig de vleesch, dat door een slager te Wadwaij (gemeente Wognum) als worst aan verschei dene personen was verkocht, was gekookt in een niet geëmailleerde pan, welke ook ge bruikt werd om aardappelen voor varkens in te koken. Of de vergiftiging nu ontstaan is door het kookgereedsehap, of doordat het vleesch bedorven was, moet nog uitgemaakt worden. In elk geval was de werking zeer sterk, want zelfs personen, die vier plakjes gebruikten, zijn ongesteld geweest. Van de twaalf personen, die van 't vleesch nuttigden, zijn er 10 vrijwel hersteld. Te water! Te Zuid-Scharwoude (N.-H.) waren twee mannen bezig een jong paard voor een rijtuig te leeren. Het dier schrikte voor do tram en sprong met een forsehen sprong midden in de breede en diepe vaart langs den rijweg. Het rijtuig kwam hoven op het paard terecht, dat spoedig verdronk, om dat het niet mogelijk was het uit zijn be nauwden toestand te redden. Het rijtuig was erg beschadigd. De personen die er op zaten, wisten zich bijtijds te redden. Twee miliciens verdronken. Bij liet hou den van oefeningen door de cavalerie van Venlo, nabij Neer, zijn de miliciens-huzaren Hien uit Klinge (Zeeland) en van Rooy, uit Utrecht, alsmede een paard hij het overtrek ken van de Maas verdronken. Branden. De groote boerderij van B. K. de Jong te Oldehoon is gistemiddag afge brand. De oorzaak is vermoedlijk te wijten aan hooibroei. Te Krommeniedijk (gemeente Krommenie) sloeg gisteravond 7 uur hij een hevig onweer de bliksem in de boerenplaats van den heer J. Boekei, staande nabij bet fort Krommenie dijk. De boerderij brandde tot den grond af. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Alles was verzekerd. Te Grijpskerk (Grom) is afgebrand de boerderij 'bewoond door Y. Poortinga, eigen dom van de wed. A. de Boer. De inboedel is grootendeels gered; veel hooi en graan ging verloren. Verzekering dekt de schade. Te Oldekerk (Gron.) is afgebrand de groote schuur van „Café Londen". Veel boe rengereedschap, boerenwagens, zeven biggen en eenige kippen verbrandden. Verbrand. De vrouw van H. R-> in kra- merijen, aan de Voorstraat te Dordrecht, heeft Donderdagavond ernstige brandwonden aan het bovenlijf gekregen door het uiteen slaan van een petroleumlamp. Gisternamid dag was, naar de D. Crt. meldt, haar toe stand hoogst zorgelijk. Door een zonnesteek getroffen. Te huls hout, hij Waalwijk, is de landbouwer O. de K. gisternamiddag door een zonnesteek ge troffen en kort daarna aan de gevolgen over leden. De man laat een vrouw en 5 kinderen .werf» slachtoffer to hl.» vian deze week overleed gister plotseling te Roo sendaal een zekere v. Reusel. Nog werd in 'den namiddag de spoorweg arbeider Van L. door een zonnesteek getrof fen, waaraan hij kort daarop ovjerleed. SCHOTEN. Gemeenteraad. Gisterenmiddag vergaderde de raad dezer ge meente. Afwezig was de heer Nelis. Ingekomen stukken waren er ditmaal geene bijzondere, weshalve dadelijk werd overgegaan tot het benoemen eener commissie, die de ge loofsbrieven zal hebben te onderzoeken van de nieuw gekozen leden voor den gemeenteraad. In deze commissie werden benoemd de heeren De Graaff, Oobelens en De Braai. Terwijl de heeren de hun opgelegde taak ver vullen, wordt de vergadering geschorst. Na her opening der vergadering brengt de heer De Graaff rapport uit van de bevindingen der com missie en adviseert tot toelating der nieuw- gekozen leden. Hiertoe wordt zonder hoofdelij ke stemming besloten. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna, had de aanbieding plaats van de r«* kemng der gemeente en van het Burgerl. Arm bestuur over het jaar 1910. Om deze rekenin-> gen te onderzoeken wordt eene Oommissie be noemd, bestaande uit de Heeren De Braai en J. Oobelens. Een verzoekschrift is ingekomen van 'den ambtenaar A. A. J. de Jong, en den beambte A. Heertjes, om alsnog het dienstjaar 1911 in de bepaling van hun jaarwedde in rekening te brengen. B. en W. adviseeren dit verzoek schrift van de hand te wijzen. De* heeren De Graaff en Hooy zijn het met de redeneering' van B. en W. om afwijzend op het verzoek te beschikken niet eens." De Voorzitter zet de zaak nader uiteen, waarop de heer Hooy voorstelt eene raadscom missie te benoemen om de zaak te onderzoeken of het punt aan te houden tot een volgende vergadering, want de zaak is hem nog niet helder. De Voorzitter heldert de zaak nog eens op. Het voorstel-Hooy wordt niet ondersteund en het voorstel van B. en W. aangenomen. Het voorstel van B. en W. om het wegje ten Noorden der lighal, loopende naar den Midden weg, te bestraten en te rioleeren, wordt toege staan en aan B. en W. daarvoor een crediet van 550 verleend. Dit bedrag zal worden gevonden uit een leening, die gesloten zal wor den om ocer te kunnen gaan tot demping der Schalkburgergraeht, waartoe besloten werd door aanneming van het volgende voorstel op do agenda. Een leening zal daartoe moeten worden gesloten, groot ten hoogste ƒ25.000. Een gedeelte van het door demping verkre gen terrein zal worden bestemd voor speelter rein, een ander gedeelte tot bouwterrein. De heer Hooy wil uit het voorstel lichten dat een gedeelte van het terrein tot speelter rein zal worden ingericht, omdat daaraan in onze gemeente geen gebrek is, wijl de kinderen er geen gebruik van zullen maken en zij bin nen twee minuten buiten de gemeente zijn, ook zou spr. uit het voorestel willen lichten de prijs van het te verkoopen bouwterrein. De heer De Braai sluit zich bij het betoog des heeren Hooy aan. De Voor. zegt dat de prijs van f 5.50 p. M2 be paald is „ten minste"; B. en W. kunnen den prijs verhoogen. Voorts acht de Voorzitter een speelterrein wel gewenscht. Er is tot in den treure om geroepen. Is de raad echter van een ander gevoelen, dan kan de Voorzitter er zich met alle pleizier bij neerleggen. B. enW. nemen de wijziging, aangegeven door den heer Hooy, wat betreft het speelter rein, over. De heer Hooy kan genoegen nemen met de woorden „ten minste", die bij de bepa ling van den prijs zijn gesteld. Aldus wordt het voorstel aangenomen. Een herziening van de strafverordeningen wordt goedgekeurd. Verder werd goedgekeurd een aanvulling van het raadsbesluit tot het aan gaan eener geldleening, ter voorziening in de behoefte van kasgeld. Onder zekere voorwaarden wordt aan de ge- gemeente Haarlem toestemming verleend tot het leggen en hebben van een waterleiding buis in de Gen. de Wetstraat. De gemeente Haarlem zal twee lantaarns moeten plaatsen aan het begin der Gen. de Wetstraat. De Voor zitter hoopt dat Haarlem daarin wel zal toe stemmen. De verhouding tusschen de gemeen ten is tegenwoordig heel wat rooskleuriger dan vroeger. B. en W. stellen daarna voor een gemeente werkman aan te stellen voor timmer- en met selwerk, op een weekloon van ten hoogste 16. Deze zal de kleine karweitjes opknappen, die in de gemeente te doen zijn. Wordt aangeno men. Aan den heer G. Vrij, wordt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het- Werk- loozenfonds. Door den raad wordt dank gezegd voor hetgeen de heer Vrij in het belang van het Werkloozenfonds heeft gepraesteerd. Omtrent de gunning der onderhoudswerken der gemeentegebouwen wordt aan B. en W. op gedragen de werken voorloopig te gunnen en de aanbesteding zal nader aan de goedkeuring van den Raad worden onderworpen. Op een drietal verzoekschriften omtrent bouwvergunning, wordt goedgunstig beschikt. De heer De Braai verzoekt om in het ver volg de raadsvergaderingen op een ander tijd stip te doen plaats hebben. De Voorzitter zegt dat het des avonds dik wijls wel wat laat werd, vooral omdat sommi gen reeds des morgens om 4 uur weer moeten melken. Intussehen wil de Voorzitter de zaak nog wel eens onderzoeken. De heer Hooy stelt voor des avonds wat vroeger te beginnen en de agenda niet te overladen. Op eenige verzoekschriften omtrent bouw< vergunning wordt goedgunstig beschikt. Niets meer aan de orde zijnde, werd de open bare vergadering gesloten. Burgerl. Stand. Ondertrouwd: H. A. Langendorff en E. Bruinenberg. Getrouwd: D. H. Smit en T. Stend. Geboren: z. van A. J. VeenSchrier. BLOEMEND AAL. Burgerlijke Stand. Gehot ren'; d. van J. Noorman—Heslinga. Qverleden: G. Bosi, 74 jaar. HEEMSTEDE. Goed afgeloopen. De tram, die ongeveer 4 uur in Haarlem aankomt, reed aan de gevaarlijke kruising bjj „Leeuw en Hoofd" aan den Bron- Steêweg, een wagen van „De Sierkan" aan. Drie personen die op den wagen zaten, kwamen ongedeerd in het gras te vallen, zoodat geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. Alleen de wagen werd eenigszins beschadigd. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: O. van Dobben, Utrecht, 2 p. E. ten Gate, Almelo, 2 p. J. Fro- wein, Arnhem, 2 p. M. Reuchlin, Botterdam, 1 p. G. Appelgren, Helsingfort, 1^ P- R. van Go- hen, Wiesbaden, 4 p. W. O. A. Eilma, Amster dam, 1 p. L. Elias, id., 1 p. F. van Epthoven, id., 2 p. E. Wierdels, id„ 2 p. Roelvink, id., 1 p. W. A. Jansen, Medan, 1 p. R. Meijer, Parijs, 2 p. P. K. J. Perk, Hilversum, 2 p. H. Kramer, Mal um, 2 p. A. H. W. Crommelin, Amsterdam, 1 P- J. van Konijnenburg. Hoek van Holland. 1 D.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2