BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UIT DÉN OMTflEU. H M. de Koningin in Brussel. Sociale Berichten. G'JERZiCHT. De DUITSCHE; Keizier is terug van zijn reis in Noorwegen. In Frankrijk meent men, dat de onderhan delingen over Marokko daarmee een nieuw stadium zullen intreden, een vredelievender stadium natuurlijk. Maar in Duitsohland wordt dajt sterk ont kend: de keizei- is het met de minister vol maakt eens, zegt men. lVVc zullen afwachtende doorgaans goed- ingelichte „Temps" ze.gt, da,t hij den tegen- woordigen stand der Fransch-Duitsehe onder handelingen, die nog over zeer algemeene kwesties gaan, de hoofdvraag is, te bepalen, welke gedeelte van Gahon Frankrijk aan Duitschland wil afstaan in ruil voor de vrije hand in Marokko en andere territoriale voor deden in Afrika, hui ten Marokko. Hoe dit zij, en wat ook het onderwerp der onderhandelingen zijn zal, er is ontspanning merkbaar! De Fransche bladen spréken dan ook de hoop uit, dat de onderhandelingen wél- dra zullen slagen. De Berlijnsehe correspon dent van „Paris-Journal" seint dat een nieu we conventie aanstaande week zal worden ge sloten, maar het algemeen gevoelen is niette min, dat een regeling der kwestie langdurig en sleepend zal zijn. Sedert den terugkeer van den keizier ech ter, die volgens de Berlijnsehe corresponden ten niet alleen een billijke maar ook een vriendschappelijke regeling wenscht, twijfelt men minder aan de bedoelingen van Duitsch land. 4 Alleen het „Journal" gaat voort met de pogingen om de onrechtmatgheiid te bewij zen van het verwijt dat Frankrijk niet de medewerking der Duitsche industrieelen in Marokko zou hebben gezocht. De Berlijnsehe correspondent van de „Echo de Paris" zegt, dat de regeling over drie punten zal loopen: de reorganisatie in militair en administratief opzicht van Ma rokko door Frankrijk; de waarborging Van de economische belangen der andere volken door een centraal internationaal comité in Marokkode ruil van het Duitsche Togoge- bied tegen een deel van Fransch-Congo. De moeilijkheid is nog de aanwijzing van grootte en ligging der af te stane gebieden, maar zoo zegt de correspondent, in het algemeen schijnen de Duitsche eisehen redelijker te zijn geworden. Naar ed „Temps" nader uiteenzet, zou Duitschland een rectificatie der grenzen van Kameroen verkrijgen, waarbij het Togo zou afstaan tegen een gedeelde van Gabon. Frank rijk blijft i,n het bezit van een gedeelte der Atlantische kust-, zoodat het den vrijen toe gang behoudt tot dat gedeelte van den Cóngo, dat grenst aan den Belgischen Congostaat. De vrije ontginning en economische ontwik keling van deze landstreek, die voor Frank rijk behouden blijt, is hierdoor verzekerd. In FBANKEIJK heeft men intusschen een militaire maatregel v:an gewicht genomen, de regeering heeft het opperbevel van het leger in oorlogstijd geregeld, dat voortaan zal waargenomen worden door den chef van den generalen staf. Generaal Joffre is Zaterdag benoemd tot chef van den generalen staf en generalissi mus. Generaal Joffre is in 1852 geboren in Oost-Frankrijk. Bij' het uitbreken van den Fransch-Duitschen oorlog, was hij leerling op de militaire polytechnische school. Hij werd onmiddellijk benoemd tot tweeden luitenant en werkzaam gesteld in het genie-comman- dement Parijs. In 1885 ging hij scheep naar de koloniën, waar hij een zeer groot gedeelte van zijn diensttijd doorbracht. Sinds 1901 bevorderd tot opperofficier en werkzaam gesteld aan het departement van oorlog, werd. hij in 1906 benoemd tot lid van den C-'onseil supé rieur de la guerre. Generaal Joffre kan zijn nieuwe functie nog zes jaar vervullen, voordat hij over moet gaan tot de reserve. De aangewezen persoon voor opperbevel hebber was generaal Pau, maar het schijnt dat deze niet anti-derica.a,l genoeg was.... De militaire overheden ziin over deze pas seering zeer ontstemd. .Vrijdag is het een groote dag in ENGE LAND. Dan hoopt men dat de wet, die het H oogerhuis voorgoed alle macht zal ontne men, in het Staatsblad zal Verschijnen. De dag waarop de wet in het Lagerhuis zal ko men voor de bespreking, en verwerping, der Lords-amendementen is nog niet vastgesteld maar het zal waarschijnlijk ,Voensdag zijn. Men kan den dag eerst nu vaststellen daar thfl-n.s eerst Lord Lansdowne's succes in het zich verzekeren van een voldoenden steun voor de wet zonder de amendementen in het Hoogerhuis vast staat. iWant Lord Lansdowne heeft nu 330 vol gers onder de unionisten, en de aanneming der wet zander pairsbenoeming is derhalve zeker. Blijkbaar wordt dit ook algemeen aan genomen, want na een kort onderhoud met Asquith is de Koning naar Cowes vertrok ken. Dat zou niet geschied zijn, wanneer ea* nog sprake was van pairsbenoemuig. Mohammed Ali vogelvrij. Het Perzische parlement heeft met algemeene stemmen een door een groep parlementsleden indediend wetsontwerp aangenomen, waarbij op het hoofd van den gewezen sjah een belooning van honderdduizend thomans, en op de hoof den vau zijn broeders Salai-ed-Dauleh en Sjoa-es-Saltaneh belooningen van 25,000 tho mans worden gezet. De toestand in Albanië. De Wiener AJ1- gemeine Zeitung vernam uit betrouwbare bron, dat men goede reden heeft om te ge- looven, dat de vrede tusschen Turkije en de Malissoren nog vóór 1 Augustus gesloten zou zijn. Dat zou dus vandaag moeten zijn! De nasporingen naar Richter. Uit Salo- niki wordt gemeld, dat men de laatste dagen in de grootste spanning gewacht heeft op den uitslag der nasporingen door de autoriteiten, naar den ontvoerden Duitschen ingénieur, Richter, in de meest verschillende richtingen werden patrouilles uitgezonden, doch men mocht er niet in slagen ook maar de gering ste aanwijzing omtrent Richter's verblijf te ontdekken en de sporen, waarvan men meen de, dat zij tot het gewenschte resultaat zou den leiden, zijn bedriegelijk gebleken. De roovers hebben de autoriteiten om den tuin geleid en Vel met zooveel overleg, dat ver der militaire optreden onnut is geworden. Dnitschland's militaire waakzaamheid. Aan de „Patrie" ontleenen wij eenige mede- deelingen omtrent militaire bewegingen in Duitschland, welke wij natuurlijk geheel voor rekening van genoemd blad laten. „Alle reservetroepen aldus de „Patrie" -- zijn opgeroepen en de gegradueerden heb ben het bevel ontvangen zich tot 18 Novem ber ter beschikking van de militaire overheid te stellen. Dit besluit moet om de een of an dere reden genomen zijn en het is niet on mogelijk dat men, in geval van strijd, ge bruik wil maken van een spoedig op touw gezette wintereampagne, op het oogenblik, dat onze cavalerie door het naar huis gaan van een deel harer troepen, niet georgani seerd is. Er zijn nog andere teekenende fei ten. Een Duitsche jongeman, die in Frank rijk studeert en van den militairen dienst is vrijgesteld, doch in oorlogstijd moet opko men, vervoegde zich dezer dagen ter bevoeg de plaatse, om zijn bewijs van vrijstelling te laten zien. „Wij kunnen u geen bewijs voor langer dan acht dagen geven", kreeg hij daar te hooren. Te Ribeauville heeft men een post van de telegraphie zonder draad opgericht. Het fort Mutzig, hetwelk de lijn van Saint-Dié-Saales beheerscht, heeft artillerie gekregen inplaats van infanterie, die zich in het schieten is gaan oefenen. Twaalf honderd man zijn naar het gebergte van Saverne vertrokken. De ge nerale staf heeft een nauwkeurig onderzoek ingesteld aan de grens van Altkirch naar Thionville, waar een afdeeling is gebleven. (De Duitschers veronderstellen, en niet zon der grond, dat de oorlogsvelden van een aan staanden oorlog dezelfde zullen zijn als die van 1870). Een commissie, die onder haar leden Zorn von Bnlaeh telt, trekt op het oogenblik door Elzas-Lotliaringen, om een berekening op te maken van de paarden, die de tijd van oorlog zullen kunnen gebruikt worden. Er hadden dezer dagen op de spoorlijn van Miilhausen groote manoeuvres plaats. Het is trouwens overal hetzelfde, zoowel in Metz als in Straatsburg. Overal ziet men meer solda ten dan burgers. Bij deze tropische hitte eischt men van de troepen de groote krachts inspanning. De drie honderd patronen welke zij moeten mededragen, zijn vervangen door zakken zand van eenzelfde gewicht. Branden te Parijs. Een brand verwoestte gisteren een groot magazijn van de Noorder spoorwegmaatschappij te Saint-Ouen, dat een groote boeveelheid telefoontoestellen bevatte. Volgens de dagbladen zou de aangerichte schade een millioen francs bedragen. Bijna terzelfder tijd brak een brand uit aan den an deren oever van de Seine, op een timmer werf. Hier werd een schade van tienduizend francs aangericht) Hare Majesteit Wilhelmina is vertrokken, zoo schrijft men, onder de stikheete zomer zon, die al de feestelijkheden met eene over vloedige straling heeft omhangen. Het pu- \iliek was blijkbaar bij baar vertrek vermoeid en was niet meer dan tot een matig enthou siasme bekwaam. De indruk, dien de hooge bezoekster in de Belgische hoofdstad nalaat, is uiterst gun stig en zal zeker de vriendelijke betrekkin gen, die tussehen Noord en Zuid bestaan, nauwer toehalen. Het algemeen gevoel alhier is dat het be langrijkste oogpnblik van de verschillende protocolaire gebeurtenissen de ontvangst was der Hollandsch-Belgische commissie, die, zooals ge weet, dadelijk na het Diplomatieke Corps in verhoor bij de Koningin werd toe gelaten. De beer Minister van State Beer- naert is over het onthaal zeer tevreden. Hare Majesteit sprak in ondubbelzinnige woorden hare ingenomenheid uit met de ijverige wer king der commissie en liet onderstellen dat zij elke vordering van het Hollandsch-Bel- gisck streven in de toekomst met welwillend heid steunen zou. De ontvangst zal de uitkomst van de han gende verdragen ten minste bespoedigd heb ben, en van nu af aan kan men voor zeker houden, dat de unificatie der posttarieven en eene billijke herziening van de lieerschen- de tolreglementatie niet heel lang meer uit blijven zullen. Ook ziet men niet af van bet plan om, na grondige studie, eene militaire verdedigingsentente op te zetten, zoodat eene op oeconomiscke gemeenschappelijke belan gen berustende verstapdkouding mag inge zien worden. Over bet algemeen denkt men, in bevoeg de kringen, dat het goede verloop van het koninklijk bezoek de oplossing van al deze vraagstukken verhaasten zal. Althans is mij na een gesprek met den heer Engène Baie, se cretaris van de Hollandsch-Belgische Com missie, de impressie bijgebleven dat thans meer dan ooit gewerkt zal worden en dat reeds vele voorafgaande hinderpalen, die som mige debatten ongenaakbaar maakten, uit den weg zijn geruimd. Uit een flamingantiseh standpunt be schouwd, was natuurlijk het koninklijk be zoek eene groote teleurstelling. De Nederlan ders mogen het weten; hadde Koningin Wil helmina Nederlandsch gesproken, nooit zou eene ovatie zoo grootsck geweest zijn als die, welke baar duizenden en duizenden uit alle boeken van Vlaanderen opgekomen Vlamin gen zouden hebben gebracht. De Vlamingen voeren hier een strijd, die de taalgrenzen waarborgt en de Nederlan ders daar om ten goede komt. Het is zoo spijtig, zoo diep jammer, dat in de omgeving van Hare Majesteit geen raad gevende stem is opgegaan om toch maar de moedige, voor Nederland zelf zoo nuttig en kloek optrdWende Taalbroeders van Vlaande ren te erkennen! Een dreigbriefschrijver aangehouden. Een van de aanzienlijkste ingezetenen van Bergen-op-Zoom had dezer dagen een dreig brief ontvangen, waarin van hem een aan zienlijk bedrag geëischt werd, op een nader aangeduide plaats tusschen Bergen-op-Zoom en Wouw neer te leggen. De maréekaussée beeft, naar aanleiding hiervan, de hand gelegd op een bij de politie welbekend persoon, die reeds bekend heeft. Geldgebrek had hem tot het schrijven van den dreigbrief gebracht. Uit den trein gevallen. Tussehen Schie dam en Delft is Vrijdagavond de 18-jarige W. H„ te Hilversum woonachtig, uit een in volle vaart zijnden trein gevallen. Een weg werker vond hem langs den spoorweg liggen en heeft het jongemensch, dat bewusteloos was, met een volgenden trein naar het sta tion D. P. te Rotterdam doen vervoeren. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toe stand is ernstig. Het tragisch geval te Wormeiweer. Om trent het tragisch geval te Wormerveer deelt men nog het volgende mede: Het dochtertje van dr. F. G.van Asperen maakt het heel goed. Ook met juffrouw Bruin gaat het voor uit. Naar aanleiding van een Zaterdag ge houden conferentie met dr. Van Deventer, inspecteur van het krankzinnigenwezen, dr. P. C. Korteweg en dr. A. L. Smith, beiden te Wormerveer, is door dr. Smith een ver klaring afgelegd, dat juffrouw Bruin de door haar gepleegde daad heeft verricht in een toestand van krankzinnigheid. Op bevel van der, burgemeester zou zij beden worden ver voerd, om in een der krankzinnigengestich ten te worden opgenomen. Droogte en watergebrek. Men schrijft uit Twente. De ontzettend droge hitte der laatste we ken heeft in de oostelijke provincie groot ge brek aan water en drinkwater voor menschen en vee doen ontstaan. Wel tracht men in-de verschroeide weilanden door liet graven van diepe kuilen water aan 'tvee te verschaffen, maar liet gelukt bijna nergens in den zoo drogen bodem op die wijze water op te spo ren. De kleine riviertjes en beken zijn over 't algemeen totaal uitgedroogd en tal van waterputten bij de boerenwoningen eveneens. Als er niet spoedig verandering komt, zal er overal gebrek aan water lieerschen. Huis ingestort. Zaterdagmiddag tegen 3 uur is een in aanbouw zijnd huis aan de Ma rien burgstraat te Nijmegen, waarin ook tij dens den herbouw een Tapperij werd uitge- cefeud, ingestort. Van de zes aanwezige werk lieden, die, dank zij het onmiddellijk optreden dc-r koloniale reserve, met veel moeite zijn gered behoefde er slechts één per brancard naar het ziekenhuis te worden vervoerd. Al leen het kindje yan den vergunninghouder zelf zal waarschijnlijk aan de bekomen ver wondingen bezwijken. Goed afgeloopen. Te Dordrecht in de Voorstraat woont een gezin; het hoofd hier van ging gaarne naar de kroeg; zijn eclitge- noote zag dit minder graag en verzette zich nu en dan energiek tegen zijn gewoonte. Op een avond echter was de vrouw over haar krantje ingedommeld, en had haar man van deze gelegenheid gebruik gemaakt om naar de herberg te ontsnappen; voor alle ze kerheid deed hij de deur achter zich op slot. Toen de vrouw ontwaakte wilde zij de pe troleumlamp uitblazen, zonder die neer te draaien, met het gevolg, dat de vlam in de peer sloeg, die met een harden slag ontplofte. De kleeren van de vrouw en de tafel vat ten hierdoor vlam. Zij trachtte door de denr te ontkomen en toen zij-deze gesloten vond, snelde zij naar het raam en sloeg de ruiten in. De buren, die inmiddels waren toegescho ten, hielpen haar om naar buiten te komen. Met groote tegenwoordigheid van geest wist de vrouw, door zich op straat te rollen, de vlammen van haar kleeren te dooven. Twee kinderen, die naast de brandende ka- nier sliepen, "werden door do bnren uit liet huis gehaald en daarna begon men het brand je te blusschen. De brandweer behoefde er niet aan te pas komen, dank zij liet flinke en verstandige optreden van de omstanders. De vrouw was met brandwonden overdekt en moest onmiddellijk naar het gasthuis wor den vervoerd. Onweer. Men meldt ons uit Leiden: Gisterenmiddag om kwart over 6 is bij het station te Leiden, vergezeld door een hevigen knal, de bliksem in een seinpaal geslagen, zoodat deze in brand geraakte. De reizigers van den op het punt van vertrek staanden trein naar Amsterdam, verlieten deze in al lerijl in de meening verkeerende, dat een der wagens in brand stond. Warmte, onweer, brand, verdrinken. Het aantal berichten, dat ons bereikt over bet bezwijken van mensehen en dieren aan de ontzettende hitte, over het uitbreken van brand, deels door het, treffen van den blik sem, of door bet vuur vatten der meer dan kurkdrooge huizen, heiden en velden, en niet minder dat van onvoorzichtige zwemmers, die verdrinken, is legio. Wij zouden er ko lommen mede kunnen vullen. Wij volstaan met enkele mededeelingen. De Koninklijke Stearine-kaarsen fabriek „Gouda", te Gouda, is Vrijdag wegens de warmte stop gezet. Vrijdagmiddag is de ar beider J. van der Valk op die fabriek door de warmte bevangen, en wel zoodanig, dat hij naar zijne woning moest worden vervoerd en geneeskundige hulp werd ingeroepen. Zijn toestand is zeer zorgelijk. In de buurtschap Hemden, bij Dinxper- lo, is Vrijdag de landbouwer Scheurs bij het roggemaaien door een zonnesteek getroffen; hij was onmiddellijk dood. Vrijdagmiddag is onder Eist (Bet.) de 14-jarige P. G., bezig zijnde met tarwebinden, door den bliksem gedood. Vrijdagavond half zes sloeg, tijdens een hevig onweer, de bliksem in een blok arbei derswoningen op de steenfabriek van den heer B. Mijnlieff te Vianen. Alle 12 wonin gen gingen in de vlammen op. Slechts weinig huisraad kon worden gered. Bijna niets is verzekerd. Geen persoonlijke ongelukken had den plaats. Boeken en bescheiden van het eveneens verbrande fabriekskantoor zijn gered. Te Roosendaal (N.-Br.) is een 19-jarige spoorwegarbeider door een zonnesteek ge troffen en kort daarna overleden. Te Hardenberg is door den bliksem af gebrand de boerderij van O. P. de Haar. De vrouw des buizes werd gedood, de man en de zoon geraakten bewusteloos. V oorts kwamen 5 koeien, paarden en varkens om. Te Hoogkerk is in het Hoendiep bij het zwemmen verdronken de 45-jarige werkman G. van der Heide uit Surhuisterveen. Hij laat een weduwe en negen kinderen na. Brand. Gisteren, ongeveer 11 uur 's mor gens, toen in alle kerken dienst was, werd te Zaandam eensklaps de brandklok geluid. Het bleek, dat bet vuur woedde in een woonhuis aan de Ooievaarstraat, toebehoorende aap den heer H. Russelman aldaar, en bewoond door den heer J. Engelander. Het brandje was spoedig gebluscht. In bijna alle kerken veroorzaakte deze brand stoornis. Bij een brand, die Zaterdag aan de Boompjes te Almelo gewoed heeft, greep het vuur zoo snel om zich heen, dat aan het red den van huisraad niet viel te denken. Alleen de bewoners S. en B. mocht het gelukken eenige meubels in veiligheid te brengen. Acht woningen en het godsdienstlokaal van een Broedergemeente zijn totaal uitgebrand. Om trent de oorzaak van den brand is niets be kend. De huizen en inboedels waren verze kerd, met uitvondering van die van S. en B. Te Veendam is een kindje van mevr. de wed. van Z. door de warmte bezweken. Donderdag en Vrijdag zijn in de gem. Smallingerland 4 arbeiders ten gevolge van de 'warmte bezweken. Gedurende een brand, die Zaterdagnacht gewoed heeft in de bakkerij van den beer Stork in de Korte Houtstraat 9 te Amster dam, is eeu 78-jarige weduwe, die eenige hui zen verder woonde, zóó door den schrik be vangen, dat zij is overleden. Te Buntschoten sloeg bij het hevig on- weder van Vrijdagavond de bliksem in een in aanbouw zijnde woning. Het werkvolk had het werk neergelegd en was binnen zoo goed mogelijk gaan schuilen. Twee metselaarsknechts werden getroffen. De een was bijna onmiddellijk dood, de an dere is gedeeltelijk verlamd en hoopt men te benouden. De ontstane brand kon spoedig worden gebluscht. Te Kerkrade (Z. L). brak Vrijdagmorgen ruim 8 uur een groote brand uit. De brand- weer deed baar best om den voortgang vau het vuur te stuiten, doch tevergeefs. Het vuur sprong als het ware van bet eene huis op het andere. Toen in den namiddag de blus- scliers meester waren van het terrein, lagen 8 huizen en schuren in asch. De sfeliade aan inboedels is groot. Ook werd een groot deel van den oogst, die in de schu ren was opgeborgen, vernield. De staking te Amsterdam. Zaterdagmorgen zijn, naar de directie me dedeelt, bij de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij een paar honderd Bootwerkers „bestoken". Onder ben waren een aantal vroegere contractarbeiders, die echter niet bet eerst „bestoken" werden. Naar het bestuur van den Alg. Ned. Zee mansbond mededeelde, zou aan de stoom vaartmaatschappij „Oceaan" bericht worden gezonden, dat de staking voor haar opge heven is, indien zij zich houdt aau de ovei'- eenkomst, die met haar getroffen is geduren de de staking, zijnde voorloopig inwilliging van den Jooneisch met toezegging om over de andere eisehen te onderhandelen. De directie van de maatschappij „Oceaan" deelde naar aanleiding van bovenstaande bet volgende mede: Bij het begin der staking werd door haar geconfereerd met het bestuur vau den Zeemansbond. De directie deelde toen mede, dat zij den looneisch inwilligde en zelfs meer gaf, dan de zeelieden vroegen. Om trent de andere eisclien konden, naar nadruk kelijk verklaard werd, geenerlei toezeggin gen gedaan worden. Bovendien werd er op gewezen, dat de maatschappij zelve geen bootwerkers in haar dienst heeft; dezen zijn feitelijk in dienst van het Oranje-Nassau- veem. Niettemin werd ook voor deze maat schappij de zeeliedenstaking geproclameerd, roolang de "V>oolwerKerssttttzi Tl p; clnnrcle. De directie van de „Oceaan" vindt in deze houding aanleiding, niet verder met den Zee mansbond te onderhandelen. Bovendien is zij de 'opvatting toegedaan, dat er eigenlijk van een zeeliedenstaking geen sprake meer is. Haar vier booten, die met Hollandsche be manning varen, bobben alle volledige equi page en het duurt uog geruimen tijd, eer een dier booten hier aankomt. Do stoomvaartmaatschappij „Nederland", de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot maatschappij, de Koninklijke Hollandsche Lloyd, de Koninklijke West,-Indische Mail dienst, de Hollandsche Stoomboot-Maat- schappij en de Vereeniging van Werkgevers op Scheepvaartgebied brengen per adverten tie ter kennis van de havenarbeiders van Amsterdam, dat, indien de terugkeer van den normalen toestand in de haven duurzaam blijkt, met ingang van 1 October a.s. bet uur- ieon wordt verhoogd tot 271-4 cent, en tot 40 cent voor nacht- en Zondagsarbeid. Deze loonsverhooging houdt verband met de toezegging der reeders aan minister Tal- ma, dat na. opheffing der staking loonsver hooging zou overwogen worden. Naar liet N. v. N. niet betrekking tot het gebeurde op den Zeedijk en de beschieting van de „Alster" verneemt, zijn de stukken, met. de uitspraak van den auditeur-militair, op het regimentsbureau te Amsterdam ge deponeerd. Deze uitspraak luidt dat de militairen in beide gevallen niet anders hadden kunnen handelen, dan zij gedaan hebben, dat zij vol komen hun plicht hebben gedaan, dat hun in geen enkel opzicht eenige blaam treft. De uitspraak besluit met de conclusie, dat do auditeur-generaal geen termen aanwezig vindt om de betrokken militairen gerechte lijk, d.w.z. door den krijgsraad, te laten ver- volgen. Dit stuk zal, meldt het blad, met alle bij- behoorende rapporten, aan den burgemeester worden toegezonden, die de bevoegdheid beeft om indien hij bezwaar heeft tegen de conclu sie, alsnog aan te sturen op een strafvervol ging van de betrokken militairen opdat in hoogste instantie beslist wordt over de juist heid van den auditeur-militair. R.K. HANDELSREIZIGERS-VEREENIGING. Gisteren werd te Alkmaar de Algemeene Ver gadering gehouden van bovengenoemde Vereeni ging. Wegens plaatsgebrek echter moet het ver slag eor van tot Later bliiven Liggeo. VEI,SEN. Uitbreiding van het perso neel der Gemeentepolitie. Voorgesteld wordt bet aantal politieagenten met twee te vermeerderen*èn de jaarwedde van den veldwachter W. de Ruijter met ƒ50.) te verboogen. Het ligt in de bedoeling één geheel te maken met den politiepost in IJmuiden en A^elseroord. Ondejjfoud Ond-Komerweg. B- eu W. stellen den Raad voor ben te mach' tigen voor de verharding van een gedeelte van den Ond-Romerweg zorg te dragen, indien de gemeente Beverwijk de helft der kosten wil dra gen. Interpellatie. De heer R. de Boer, lid van den Raad ver zoekt in de eerstvolgende zitting van den Ge meenteraad eene interpellatie te mogen houden omtrent het ontslag van den agent van politie Wagenaar, hem gegeven door den heer Burge meester van Velsen, bij schrijven dato 25 .Tuil 1911. Tentoonstelling. Naar wij vernemen zal in loop dezer week een tentoonstelling gehouden worden van de voorwerpen voor de v -loting ten bate van de R. K. School te Driehuis. Burgerl. Stand. (Opgave van 21 tot en met 27 Juli 1911.) Geboren: d. van L Schmidt Alders, d. van G. StamMaarleveld. z. van F. M. de VoortBeringen, z. van M. O. Fer- werdavan Dam. z. van C. C. BöhmDe Wit. d. van W. BaasDikken, d. van A. A. Sloot Zeegers. d. van M. BrouwerVan Riessen. d. v. W. A. J. DekkerDe Nobel. d. van W. P. O. HandgraafMaas. z. van G. LijnbaehOlden burg. d. van H. A. WettemanMooiman. z. v. A. VoorhoutVerver, z. van A. O. Hamers Numan. d van N. P. Goudavan der Wiele. d. van D. J. AltingOremer. Ondertrouwd: W. M. Pons en G. Hof man. R. List en M. van der Wiele. Overleden: E. C. Zandbergen, vr. v. F. Spreeuw, 31 j. O. P. van den Bosch, 5 d. H. van de Winkel, m. v.' J. van Schinkel, 62 j. J. Schoonwagen, wed. van W. Vons, 72 j. IJMUIDEN. Opzichter. De heer O. van der Plas, alhier, is door den Minister van Waterstaat benoemd tot buitengewoon opzichter bij het maken van een kantoorgebouw met havenknechtswoning aan de N.-O.zijde van de vissckershaven alhier, en bij het bouwen van drie woningen voor perso neel bij de genoemde haven. Desertie. Van het uitgaande Duitsche stoom schip „Ingridhorn", zijn in de groote Oude- sluis twee te Zaandam aangemonsterde ma trozen langs de voortrossen van het stoomschip ontvlucht. Nader wordt hieromtrent nog gemeld: Het Duitsche stoomschip „Ingridhorn" is met drie uur vertraging van hier vertrokken met achterlating der twee Hollandsche deser teurs. Hun op de vlucht mede genomen goede ren werden onder politietoezicht weder aan boord gebracht. HEILOO,. De bliksem. In de weide van W. Swart, al hier, is een koe door den bliksem gedood UITGEEST. Haiddravt jy. Ter gelegenheid van de kermis mewerd alhier op 26 Juli de tweede jaarlijksche harddraverij gehouden door paarden uit de ge meen e. De prijz en werden behaald als volgt: Istr prijs Jb. Bus (een stel lantaarns en een zweep); 2e prijs, G. Polle (een hoofdstel); 3de prijs, J. Apeldoorn (een rijdeken); le troostprijs W. IJf (een kastje); 2de troostprijs, W. A. de WJdt (bloementafeltje). Algemeene Kolf- en Biljartwedstrijden ter gelegenheid der kermis. Kolven 18 deelnemers. Prijzen als volgt: J. Wagenaar, Hensbroek, 1ste prijs, 120 punten; J. v. d. Weiden, Haarlem, 2de jrijs, 117 p.; Hms. Zonjeé Cornz., 3e pr., 113 p.; D. Pijppe, 102 p.; Serie prijs, Jb. Balder, 47 punten. Biljarten. 8 deelnemers. H. Zurlolie, le pr. O. Zonjeé Hmzn., 2e pr.; D. Pijppe, 3e pr.; S. Wagenaar, 4e pr. ALKMAAR. Burgerl. Stand. Geboren: 29 Juli. d. van C. Plas en Engeltje Bakker. HÏLLEGOM. Uitslag aanbesteding. Uitslag van de door 11. en W. gehouden aanbesteding tot het ver richten van- wit- en sauswerken in de O. L. S. alhier en de buitenverfwerken van die school in 2 perceelen of in massa. Perc. 1 J. A. Gerritsen, 425; wed. H. Kroon 325. Perc. 2. P. v. d. Jagt, ƒ345; wed. H. Kroon ƒ245; J. M. Philippo, ƒ215; G. v. d. Jagt, 195; M. Methorst, 172.50. Perc. 1 en 2 in massa. Wed. H. Kroon 550. Perc. 1 is ge gund aan de wed. H. Kroon, perc. 2 aan M. Metliorst. LISSK. Personalia. Mej. G- O. Mansvelt, alhier, slaagde te Amsterdam voor het examen hoofd akte. f SASSENHEIM. Burgerl. Stand. Geboren: z. van P- L. Rotteveel en J. Waasdorp. WARMOND. Burgerl. Stand. Geboren: z. van J. Th, Bader en J. M. van Leeuwen, z. van J- f5. van Leeuwen en J. J. van Noort. d. van J- ilbrink en W. Nolet. Ondertrouwd: Nic. de Bl'uin en H. v. Eoxtel. O v e rl e d e nB. Bergsman, 21 j. NOORD WIJK. Lawn-tennis. Donderdag zijn alhier deze wed- strijden, begonnen, doch er wift nog weinig ani- mo_ Vrijdag werd er, in eeu tropische hitte, flink gespeeld; er waren zelfs spelers, die onge veer 100 games speelden. De warmte deed veel afbreuk aan het spel, wat vooral in den wed strijd-Van der FeenKramp uitkwam; het spel was veel langzamer, dan men van deze goe de spelers gewoon is. HAARLEMMERMEER. Do warmte. In den Haarlemmermeerpolder hebben meerdere arbeiders Vrijdag en Zater dag den veldarbeid moeten opgeven. Enkele ge vallen van bewusteloosheid kwamen voor. Aan sommige hofsteden is de middagrust tijd uitgebreid van 11 tot 3 uur en werkt men avonds en 's morgens een uur vroeger en later. Burgerl. Stand. Getrouwd: W. van der Star en A. Sehuiteman.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2