BUITENLAND. SPAARNE-BANK. BINNENLAND. STADSNIEUWS. NIEUWE GRACHT 98. Telefoon 2088. HAARLEM, Verhuurt loketten in hare brand- en inbraakvrije kluis De Kermis. OVERZICHT. Kapitaal 500,000. Geplaatst en volgestort f 250,000,- COMMISSARISSENi RAAD VAN TOEZICHT Directeurs G. F. H. PASTOOR. Rekening-Courant, Credieten, Coupons, Effecten, Deposito's Encasseeringen, Wissels, Proionga&iën enz. enz. hébben (Woensdag, 15 Aug. a.s. in café .Bui SOCiaie PeriUIICU. De DUITSCHE diplomatie legt het in die Marokko zaak af, dat is vast! De Keizer schijnt inderdaad geen scherp optraden meer te willen. Uit Londen laat de „Matin" zich seinen: „De compensatie, die gevoerd heeft tot het vergelijk tusschen Frankrijk en Duitsch- land, betreft de grenzen van-Kameroen en Fransch Congo. Bijna de gansehe kust za.l Fransch blijven en het Belgische Congo-ge bied zal dat van Duitschland niet raken. Deze overeenkomst zal bij geen enkele vreemde mogendheid tegenspraak verwekken, en toch het voorstel bezitten een belangrijke schadeloosstelling te zijn voor Duitschland. Er is geen sprake van dat Duitschland Togo aan Frankrijk zal afstaan. Duitschland verlangt geen andere land-compensatie, ook niet zooals vermoed werd in Tahiti. De moei lijkste punten der onderhandelingen blijven echter hot toestaan van economische voor deden aan Duitschland in Marokko. Enge land bezit in Marokko even zoo groote belan gen en zal dezelfde eiseben stellen." De „Times" laat zich uit Berlijn seinen, dat niet de Congo-kust, maar het achterland van de Fr an se he Congo als compensatie-ge bied aan Duitschland gegeven zal worden. Hoe dit alles zij en uit Berlijn worden deze inlichtingen bevestigd de Duitsche bladen begrijpen allen, dat Duitschland in deze zaak een diplomatieke nederlaag heeft geleden. De „Vossische Zeitung" b.v. zegt. Zonder diplomatieke praatjes of verbloe mingen bekent Duitschland, dat het zich nimmer meer met interne Marokkaansebe aangelegenheden in zal laten, en dus Frank rijk in dit land de baas laat. Voorts blijkt: Dat Duitschland waarborgen vordert, dat de open deur in Marokko geen doode letter is. Dat zijn economische rechten vol komen dezelfde zijn, als die van Frankrijk en er geen hinderpalen in den weg gelegd worden, noch aan den Duitschen handel en industrie, noch aan land- of mijnbezit van Duitschialnd. Dat er geen beschermende rechten mogen geheven worden en geen chicanes op de Fran- sche douanekantoren voor Duitsche produc ten meer zullen voorkomen. Over de koloniale compensaties zegt dit blad uitdrukkelijk, dat niemand er iets posi tief over zeggen kan en dat alle veronder stellingen eenvoudig uitgebroed worden in de Londensche en Parijscbe redactiebureaux. De „Vossische" meent dat mien tevreden kan zijn, dat er ten slotte een vergelijk ge troffen werd; maar.... de Duitschers heb ben er geen enkele aanleiding toe, om met- dit resultaat tevreden te zijn De vraag blijft: zal Frankrijk na dit goe de resultaat nu ook eindelijk eens ophouden Duitschland overal in de wereld, waar het zich beweegt, hinderpalen in den weg te leggen. Na deondervindingen, die wij 40 jaar lang meemaakten, valt het ons zwajar dit te ge Loo ven, zegt het blad. Daaromvoor de Duitschers zal het. ten Slotte geen slechte compensatie zijn, wan neer zij deze toegift kregen op de niet zeer belangrijke schadeloosstellingen. J. W. A. BEIJNES, Industrieel, te Haarlem, Voorzitter. E. H. VAN WIOHEN, Lid der Tweede Earner der Staten-Generaal en Pro vinciale Staten van Zuid-Holland en Burgemeester van Alkemade, te Alkemade. YV. J. C. PAS8TOOBS, Lid der Tweede Earner der Staten-Generaal en Burge meester van Ginneken, te Ginneken. De. E. A. M. DEOOG, Arts, te Heemstede, Secretaris. Mb. J. N. J. E. HEEKKENS THIJSSEN, Voorzitter van den Eaad van Beroep ^Ongevallen-verzekering), Lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland en vaD den Gemeenteraad van Haarlem, te Haarlem. THEOD. JANZEN Hzn., Eoopman te Haarlem. J. J. BEIJNES, Industrieel, te Haarlem. THEOD. JANZEN Hzn,, te Haarlem. J. M. W. FBANCEEN, te Haarlem. B. J. V. VAN HEES, te Haarlem. Engeland en Portugal. Mgr. Bourne, de aartsbisschop van Westminster, heeft hij de opening van den Katholiekendag te New castle gewaagd van de vervolgingen, aan welke de roomscbe priesters en kloosterlin gen in Portugal bloot staan. Die vervolgin gen wekken, zeide hij, in Engeland veel min der verzet en sympathie op dan indien de vervolgden Armeniërs of Albaneezen waren. De aartsbisschop sprak het vertrouwen uit, dat de Engelsche regeering krachtig tus- schenbeide zou komen voor de Engelsche on derdanen onder de vervolgde geestelijken! Het arbitrageverdrag. De teekening der Amerikaansch-Britsche en Amerikaansch- Fransche arbitrageverdragen in het Witte Huis te Washington is met plechtigheid ge schied in aanwezigheid vant allooze verslag gevers. Toevallig woedde er juist terzelfder tijd een geweldig onweer boven de stad. Pre sident Taft was in een goede bui en zei jo viaal: „Kijk heeren, de atmosfeer is reeds ge zuiverd". Na afloop der plechtigheid bood minister Knox Taft de gouden pen aan, waarmee de verdragen geteekend waren. Taft antwoord de, dat hij de pen alleen dón wilde aanne men, wanner Knox vóór zonsondergang een partij golf met hem speelde. Zwaar weer. Uit verschillende streken van Europa komen nog steeds berichten van hooge temperatuur, zware onweders en groote branden. Vooral in Duitschland komen tal rijke ongelukken voor. In Hongarije is in de stad Nagy, door een eenvoudig schoorsteen brandje een brand ontstaan, die de meeste buizen der stad in de asch legde. In de Bol- howina dondert en regent het zonder ophou den. De rivieren zijn nit hun oevers ge treden, de landwegen onbegaanbaar en een groot gedeelte van de streek is overstroomd. Muiterij op een Spaansch oorlogsschip. Aan boord van de kruiser „Numancia", op de reede van Tanger, brak, naar Reuter bericht, muiterij uit, die echter onderdrukt werd. Een tweetal matrozen, die aan het muiten waren geslagen, werd gearresteerd. De rest van de bemanning betuigde haar spijt en afkeuring over de houding der muitelingen. De kruiser is naar Cadix teruggekeerd. De minister van Marine begaf zich aan boord om een onder zoek in te stellen. De zaak heeft direct noch indirect iets met politiek te maken. Een geweldige ontploffing heeft in de Hanburgsche voorstad Hinschenfelde, tus- scben Wandsbeck en Hamburg, groote ver woesting en verlies van menschenlevens ver oorzaakt. Daar is door een stoomketel-ontploffing de hardsteenfabriek van Wulff en Stavenow in de lucht gevlogen. De stukken van den 16 meter langen ketel Bloegen het groote fabrieksgebouw in tweeën en vlogen tot 150 meter ver over de straat, Een huis aan de overzijde werd geheel ver nield; een gedeelte ligt in puin en het andere Btaat op instorten. Een arbeider, die op een. rijwiel langs de fabriek reed, werd door een stuk ijzer aan het hoofd getroffen en gedood. De arbeiders in de fabriek en de bewoners der naburige huizen namen doodelijk ver schrikt de vlucht. De brandweer kwam spoedig ter plaatse en men begon terstond met onderzoeken en weg ruimen van het puin. Maar dat werk gaat moeilijk, omdat dikwijls groote brokken steen en ijzer eerst klein gemaakt moeten worden. Er werden twee dooden onder het puin ge vonden en zes zwaar gewonde arbeiders, van wie reeds twee kort na bun aankomst in het ziekenhuis stierven. Voorts liggen er, naar men vreest, nog ver scheidene slachtoffers onder het puin. Boete! Te Chicago werd eenige dagen geleden een eenvoudige vrouw, die zich Ca therine Porter noemde, en als dienstbode in betrekking was, door een automobiel overre den. Bij de gerechtelijke schouwing van het lijk bleek echter, dat de zoogenaamde Cathe rine Porter eigenlijk mrs. Catherine Edgar heette en eens een zeer schooue en voorname vrouw, echtgenoote van den staalkoning en multi-millionnair Selvyn-Edgar, van St. Louis geweest was. Eenige jaren geleden behoorde zij nog tot de toonaangevende kringen van Chicgo. Een opzienbarend eehtscheidings- proces ontbond haar huwelijk. Na de uit spraak was mrs. Edgar plotseling verdwe nen en sinds dien tijd kon niemand een spoor meer van haar vinden. Eindelijk, door haar gewelddadigen dood, ontdekte men haar weer. De vrouw des huizes, hij wie zij in dienst was, verklaarde, dat zij altijd een ijverige en oppassende dienstbode geweest was. Een dievendorp is het dorp Ziegenhals hij Berlijn gebleken, waar de politie ontdekt heeft dat de heele bevolking debet was aan de groote juweliers-diefstallen te Berlijn. Honderd rechercheurs gingen Zaterdagmor gen in het dichte woud op den loer liggen en het dorp werd omsingeld, zoodat er nie mand in of uit het plaatsje kon. Daarop drongen de beambten, met het Browning pistool in de vuist, alle huizen binnen en hielden overal huiszoeking. Een groot aan- tal horloges en kostbaarheden, afkomstig van de inbraken in Potsdamerstrasse, werden in beslag genomen. Twintig bewoners werden gearresteerd! BU liet worstelen gedood. Op de kermis te Maagdenburg was ook een worsteltent, waar, zooals ób onze Haarlemsche kermis, athleten proeven van hun kracht gaven en de liefhebbers uit het publiek uitdaagden zich met hen te meten. Een arbeider uit Maagdenburg, een sterk gebouwde man, wil de, tuk op de uitgeloofde premie, een kansje wagen en trad in het worstelperk. Het scheen wel dat hij zon winnen, maar toen paste de beroepsworstelaar den gevaarlijken halsgreep toe, om aldus zijn tegenstander te noodzaken los te laten. Deze hield vol, waardoor echter zijn hoofd hoe langer hoe verder omgedraaid werd. Plotseling brak hij den nek en stortte dood op den grond. Onder de toeschouwers ontstond een paniek. De politie liet onmiddel lijk de tent sluiten en stelde een onderzoek in. Een kattenbelasting. De gemeenteraad te Mnnchen heeft in Juni in beginsel beslo ten tot een voor Duitschland geheel nieuw soort van belasting: een kattenbelasting. Het voorstel daartoe is uitgegaan van dr. Krüche. Bij het hekend worden van het voorstel ont stond eerst groote vroolijkheid, welke echter spoed5 g in welwillende'h ernst en ten slotte in bij..a algemeene instemming veranderde, toen de voorsteller zijn nieuwe belasting toe lichtte. Hij wees er op, dat op grond van me dische ervaringen, katten niet alleen alle schaduwzijden van honden bezitten, maar ook door het dooden van zangvogels, rupsenpla- gen en bladziekten in de hand werkten. Zeer vele kattenvrienden onder zijn patiënten had den den dokter de verzekering gegven, dat zij met de belasting zéér ingenomen zonden zijn, want een kat, waarvoor belasting betaald wordt, zou beter verzorgd worden, dan de nu veelal zonder meester rondzwervende. Ook de veredeling der kattenrassen zon door de be lasting en de daarmede gepaarde verdwij ning der wilde katten gemakkelijker kunnen geschieden. De grootste moeilijkheid bij de belasting is echter het aanbrengen van de belastingpen ning. Eed penning aan een halsband zou voor de kat, gewoon aan het klimmen, zeer onaan genaam en zelfs gevaarlijk zijn. Echter, men merkt tegenwoordig wel palingen en trekvo gels, het merken der katten zal dan ook wel geen onoverkomelijke moeilijkheden haren. Gelijk gezegd, de gemeenteraad nam het beginsel met overgroote meerderheid aan. Men zal nu inlichtingen inwinnen hij Fran- sche steden, alwaar een zoodanige belasting reeds ingevoerd schijnt, en bovendien deskun digen advies vragen, hoe men op de humaan ste wijze een merk kan aanbrengen. op Let bordes bevonden, liet H. M- de Ko ningin door een kamer dienaar vragen of de kinderen wilden zingen„Al is otns Prinses je noig ,zoo klein'omdat het Prinsesje de melodie van dat liedje zoo graag hoort. Dat aan 'dezen wensch van de Koningin door de schoolkinderen onmiddellijk werd voldaan, spreekt vanzelfen lief klonken in de morgenuren de kinderstemmetjeiS, die nu eens extra werden uitgezet om toch, voor al te zorgen dat de Prinses dit lecht viader- Landsch liedje goéd kon hooren. Nadat twee coupletten wanen geziongen, wuifde het Prinsesje vriendelijk met haar zakdoekje naar de schoolkinderen, die daar op een daverend gejuich aanhieven. Z. K. II. DE PRINS TE UTRECHT. Zaterdagmiddag te kwart oiver drie kwam zPoals wij aankondigden Z. K. IT. de prins per automobiel van Soestdijk aan de vee artsenijschool te Utrecht- aan. ten einde het aangekondigde bezoek te brengen. Prins Hendrik was vergezeld van zijn adjudant jhr. O. Hooft Graafland en den heer L. |J®. Groeneveldt, intendant van bet paleis te Soestdijk. Z. K- TI. werd ontvangen door prof. ÖV- O. Schimmel, die in .de directeurskamer aller eerst de aanwezige leeraren voorstelde en ver volgens een toespraak .hield waarin hij er aan herinnerde, dat dit het twleede vórstelijke bezoek was vanaf de oprichting van net ge bouw. Eerst was het in 1821. Z. M. Wil lem I, vergezeld van disn prins van Hóssen Darmstadt en van prins Frederik' der Ne derlanden, die de school bezocht. In Decem ber 1821 werden de colleges geopend 'door den toenmaligen prof. Van Lith. de Juiide. Na de toespraak werd de school bezich tigd. Vijf minuten voor zes uur vertrok de Prins weder naar Soos^ijh:. R. K. VEJREENIGING VOOR DEN .VOLKSZANG IN HET AARTSBISDOM. Voorloopig Runnen we reeds miaedeelen, j dat de stichtings-vergadering van de R. K. vereeniging voor den Volkszang zal plaats- CnninJp Rpfichtpn daws^te half^Suur. 'U"tieCÏlts mid' !DE ZEELIEDEN STAKING TE AMSTERDAM. Het Volledig .program zullen we spoedig] Zooals wij reeds meldden, steld de heer Bee- meedeekn. rends pogingen in het werk om nu de di- De stichtin-gis-verg-adering is toegankelijk recties i der Stoomvaartmaatschappijen reeds Ramp te Brakel. Een commissie van in gezetenen van Brakel, hel door den grooten brand onlangs zoo zwaar bezochte dorp, tracht geld bijeen te brengen om voor hen die niet verzekerd waren de gevolgen van den brand 10 verzachten. Zij wordt gesteund o.a. door den commissaris der Koningin in Gelderland en een commissie uit het D. B. van den bond „Het Oranje-kruis'-'. Slecht weer in aantocht? In het Hoorn- sche Hop worden lot zeer dicht onder den wal bijzonder veel bruinvissehen aangetroffen. De schippers zien hierin een aankondiging van slecht weer. Hoe tweebeen met één been omsprong. Het gebeurde in Den Haag zoo schrijft het „Vad." op den hoek van de Schoolstraat, vlak bij (de Vischbanken, dat een jonge man juist op een druk oogenbliik daar passeerde, onbewust van hetgeen hem stond te gebeuren. Plots hoorde men: krak-krak en voor iemand het wist, zeeg hij ter aarde. Omstanders schoten toe, wilden hem weer op de been helpen, mannen van de Reiniging probeerden hetzelfde, niets mocht ba ten. De -stumperd had zijn been gebroken. Kalm droeg hij zijn lot, geen zucht ontvlood zijn borst, alleen een zenuwachtig lachje plooide zijn lip pen, 'n gevoel van een niet onherstelbaar ver lies leekende zich af op zijn gezicht, want de stukken bewezen het het been was van hout. Over en weer werd beraadslaagd wat met hem aan te vangen, tot men op het idee kwam de politie in den arm te nemen. De voor het bureau geposteerde agent werd gewaarschuwd en om raad gevraagd, 'hoe mei den man te han delen. Deze, zich niet lang bezinnende, pakte éénbeen. op, en droeg hem naar het bureau van politie, waarbij men het komische geval kon aanschouwen, dat tweebeen éénheen droeg, wel ke op zijn beurt een half been in den arm had. Ongelukken. In den IJsel, nabij den Hout wal bij Voorst, is Zaterdagmorgen door een vis- scher en zijn knecht drij\Wde gevonden het lijk van een verpleegde uit het krankzinnigen- sticht te Zutphen; het is naar Zutphen over gebracht. Van het paard gevallen. Te Leiderdorp is gis lerennam iddag een 16-jarige jongen van een paard gevallen door het stoeien met een ande ren jongen. Kort daarop gevoelde hij zich onwel en de geneesheer achtte overbrenging naar het Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk. De knaap is aldaar aan de gevolgen over leden. Treurig ongeval. Bij den landbouwer J. Middelveld, te Ten Arlo, nabij de D-rentsche gemeente De Wijk, is diens zestienjarige oudste zoon Dirk in aanraking gekomen met den drijf riem van de in werking zijnde stoom-dorschma- chine, met het noodlottig gevolg dat hij werd rondgeslingerd en binnen weinig oogenblikken bezweek. Een zonnesteek. Te Herike, gemeente Mar- keloo, is Zaterdag een boerendochter aan de gevolgen van een zonnesteek bezweken. Overreden. Zaterdagmorgen werd, naar het „Vad." meldt, op den Rijswijkschea weg bij Den Haag een bejaarde man, die op de rails liep, door de stoomtram overreden. De wielen gin gen hem over beide beeaen, zoodat zij van het lichaam werden gescheiden. Per brancard werd hij naar het Gemeente-Ziekenhuis in Den Haag gebracht. Aan de gevolgen overleden. De 23-jarige J. G., die Zondagavond te Helden (Limb. )door m ormK-ken wercl verwomT, Is gisteren aan de de gevolgen overleden. De vermoedelijke daders F. v. M. en H. P., beiden uit Helden, zijn ge arresteerd. behalve voor de afgevaardigden pol-c voor belangstellenden vo-or z'opvter er plaats is. M AL IS ONS PRINSESJE NOG ZOO. KLEIN! Men schrijft .uit Soiestdijk' a:au het „N. V. d. D.": Toen op den Verjaardag1 van H. M. de Ko ningin-moeder een aantal sello olkindaren van elders in de morgenuren vóór liet hek van het paleis te Soiestdijk, na vooraf bi;komen toestemming enkelp liedieren zongen en 'de beide Koninginnen zich met Prinsjes Juliana Moord' of zelfmoord? Vrijdag is onder de gemeente Herpten gevonden het lijk van den reeds 12 dagen vermisten V. aldaar. De haLs was afgesneden en tevens vertoonde een der polsen een groote wond. Het lijk was bijna geheel ontkleed, de klee- ren werden ernaast gevonden. Ernstige vechtpartij. Een ernstige echtpartij, die waarschijnlijk een slachto.fer zal eischen, heeft gisteren in den namiddag plaats gehad in de Binriien-Dommerslraat, nabij de Haarlem merdijk te Amsterdam. Een 30-jarig bootwerker F. Vonk was er niet erg pver in zijn schik, dat hij naast een werk willige moest werken, terwijl hij zich bij de actie had aangesloten, gestaakt had en na de staking weer aan het werk was gegaan. Op, het werk was- het echter niet mogelijk, den werkwillige te spreken te krijgen om het strenge toezicht dat wordt uitgeoefend. Dus begaf hij zich gisteren middag, na een borrel te hebben gedronken, naar de woning van den werkwillige in de Bin nen Dommerslraat. De vrouw deed open en V. Osommeerde den werkwillige uit het huis te ko men. Op dit gezegde verscheen plotseling de werk willige, gewapend met een groot broodmes. Deze stormde op den bootwerker af, doch deze wist hem af te weren met een kopstoot. De iwerk- witLige sprong weer op den bootwerker to-e en bracht hem daarop eenige diepe steken in de borst toe. De bootwerker F. Vonk zeeg daarop neer. Onmiddellijk was er politie ter plaatse, die den dader arresteerde. Het slachtoffer wcr in den. houten, brancard naar het Binnen Gast huis gebracht. Zijn toestand bleek zeer zorge lijk. Men vreest voor zijn leven. Het publiek had intusscljeii Par'Ü getrokken voor het slachtoffer. Men was fel gebeten op den steker en van alle kanten wilde men den man te lijf. Dit snelle recht kon de politie niet gedoogen en daarom frok men de sabel, ten einde den dader tegen de aanvallen van het publiek te beschermen. Herhaaldelijk werd van de sabel gebruik gemaakt, wat echter niet be lette, dat de man toch eenige malen van het publiek flinke klappen kreeg. In de Willem straat vluchtte men met den arrestant in een café. En vandaar werd uit het bureau Wester straat hulp gehaald. Met 7. agenten werd de man daarop naar het bureau gebracht. Treinbotsing. Door verkeerden wisselstand is Zaterdagnacht te Hoek van Holland een ran geier trein pp den juist binnengekomen Zuid-ex pres trein gereden. Een wagon 1ste en 2de klasse, een restauratiewagen en een goederen wagen jyerden zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. voorshands geweigerd hebben met het bemidde lingscomité te onderhandelen. thans de com missarissen dier lichamen te bewegen hun in vloed aan te wenden. De reeders verklaren ook van deze pogingen niets te verwachten. Het meer end eel der commissarissen, deelt, Ovolgens .hou, geheel de meening van de directies wat de staking betreft. Verder wat zullen de maatschappijen zich van de staking aantrekken. Deze bestaat voor hen niet meer, daar de dienst zijn geregelden loop heeft en zich reeds, gelijk' we reeds (meld den, verschillende mannen van het oud personeel opnieuw aanmeldden. Ook deelde men ons mee, dat op Rotterdam- sche booten thans Amsterdamsche stakende zee lieden varen, tegen minder loon, wat de zee lieden te Amsterdam echter beslist.tegenspreken. Prof mr. J. A. van Hamel, heeft zich even zeer bereid verklaard, zitting te nemen in het bemiddelingscomitinzake de zeeliedenstaking. Zij is er weer voor een week, in al haar schreeuwende en veelkleurige prac t, met vee goudglans en zilverschittering, en spiegels en kralen en met bonte tafereelen beklodderde planken en zeildoek. Vanaf den ouden St. Baaftoren en door uit gelaten kwajongens in de straten is zij heden middag begroet, het oude vrouwtje, bepoeierd en opgesmukt om toch nog frisch en van onzen tijd te schijnen, met hare door moderne kracht gedreven stoomdraaimolens, glijbanen en cake walks, -doch dit alles vermag niet de eeuwen oude rimpels uit het voorhoofd te wisschen. Neen, zij hoort niet meer thuis in onzen tijd, zij is als een kale plek in een grazig weiland, en toch heeft zij, ook voor anderen, men weet niet wat, dat tot vroolijkheid stemt en aangename herineringen aanroept. Wat de kermisvermakelijkheden betreft T9S dit jaar, zou men zeggen, als men over de^k ve heenziet met al 't wel en wee, wee vo°r,| dat zij niet weg is geweest sinds ver ten jaar, zoo staan alle tenten en salon s en pa.ci- zen(!) weer behoudens een klein® ui zone ermg, op dezelfde plaats. Eenige venna vt ijkheden missen wij. Zoo de luchtschommels, waarvan er verleden jaar twee waren, en nog enkele an- dere van die soort. Dit hebben wij te danken aan ons gemeentebestuur, dat liever die din gen niet ziet, dan avond aan avond de brancards te döen gereed houden om eventueel menschen met gebroken ribben, armen of beenen naar bet ziekenhuis te vervoeren. Nu er is weinig fcpeel mede verloren voor de kermisgangers, wanl Sing- pret, als men het pret wil noemen, is er genoeg f te maken. j Het brandpunt der feestelijkheden zal we derom de Botermarkt zijn. Daar staat heel ge heimzinnig een niet al te groot tentje met een reusacktig-groot opschrift, dat u doet rillen Moderne Dwaaltuin, in de advertenties nadei uiteengezet als het lachspiegel-doolhof. Zie, dat is nog eens ouderwetseh en men herinnert zich hoe gaarne de kermisgangers bij de juffrouw van zoo'n geheimzinnig ding hun obool offerden. Nu, er iets voor voelen doen wij wel en moeten wij dan toch ergens in óp de kermis, dan zal dat het eerste zijn. Daarnaast verheft zich weder de reeds bekende tobogan, meer officiéél, im mers het staat op het voorfront te lezen: Mo- I derne tire-bouchon, moderne kurkentrekker; 't I heeft er wel wat van weg, en daarnaast het 1 Betooverde Slot, dat verleden jaar op de Oude Gracht stond en daar niet zelden de passage I stremde, verder een draaimolen, een heel ge- I vvone, met een groot, zeer groot, lawaaierig or gel, en een oliebollenkraam. Dat zal wel weer het brandpunt van de kermis zijn. De Ge dempte Oude Gracht ziet zich wederom afge sloten door den stoomcaroussel van Piet Xhaf- laire (hoe komt de man aan zoo'n naam?) Ver der de echte tenten met speelgoed, kermisboe ken, pepermuntspijpen, oliebollenkramen en poffertjesrestaurants, waar wij als jongens snuivend van genot voorbijslenterden, ze ven maal per dag. Naar de Zijlstraat toe weer tenten met grootsche opschriften en tableaux op het front om griezelig van te worden. Op de Oude Gracht is het aantal tenten blijkbaar wat ingekrompen. Stonden verleden jaar de ten ten aan beide zijden van de Gracht, tot nu toe staan er slechts aan eene zijde. Op de Gracht naar liet Spaarne is het precies als verleden jaar, alleen in het begin staat de nougatkraam van J. Stuvé op de plaats van Willem Stuvé en omgekeerd. Ook op de Groote Markt is het idem idem als verleden jaar. Naast „Trou" een stoomcaroussel, daarnaast een wafelkraam, vóór Brinkman een „Foto in de auto", zooals men kan lezen, blijkbaar een fotografische inrich ting, waar men portretten van zich kan laten maken, die niet lijken, 't Tir de salon van Bone- fang, de bekende schiettent, nog 'n wafelkraam, de onontbeerlijke cake-walk, en een griezelig, vies, vunzig tentje, pompeus aangekondigd met de woorden: Steffen's dochter is weer gearri veerd met haar geheel nieuw en n> >dern geres taureerde salon, en geheimzinnige spiegel, of iets van dien aard. Ook aan ander vermaak ontbreekt het niet. Stoel en Spree op de Parklaan zijn er met hun „Jan Smees, of de kinderen van het fort Sja koo", Solser en Hesse zijn in de Bronwij ho pen van harte dat deze twee uienfirma's hun fatsoen houden, dan krijgen zij ook van ons nog een pluimpje. Van degelijke pret zijn wij geeD tegenstanders, van onzin en schunnigheid wel. De Schouwburgebezoekers krijgen voorloo pig „Sara Burgerhart" te genieten; in de Soe. VereQjriging tapt Henri ter Hall moppen met zjjn revue: „Zie je ze vliegen??" Nog andere voorstellingen zijn aangekondigd, doch daar ha len wij onzen neus voor op, overtuigd dal onze lezers hetzelfde doen. Verder muziek, na tuurlijk veel muziek, zoo wat overal in de stad In Sint Bavo. Gisterenavond zijn in eenige zalen de ver makelijkheden reeds aangevangen. En dan noe men wij allereerst de Bioscope-voorstelling in het gebouw St. Bavo, aan de Smedestraat. De ze voorstelling kunnen wij onzen lezers ten zeer ste aanbevelen. Wat wij te zien kregen, houdt hoog op den roem, waarin de exploitant, met recht hier in Haarlem groot mag gaan. Het programma is zeldzaam keurig samengesteld en iedereen krijgt er wat dat hem lijkt. Kunst liefhebbers krijgen er prachtige tafereelen uit Binnen- en Buitenland te zien, sportsmen kun nen genieten van scherp geteekende projecties van wedstrijden en sportfeesten, terwijl dit al les zeer'aardig is afgewisseld door drama's en niet te vergeten komische stukken, eenig in hun soort. De zaal was gisterenavond com pleet uitverkocht, dit bewijst meer dan alle lof die wij zouden kunnen neerschrijven. Alberts frères. Alberts frères, zou een kermis in de laat ste jaren kunnen worden gedacht zonder bios cope-voorstellingen van Alberts frères? draait haar films af in de schouwburgzaal van De Kroon. Een programma om een tweeden keer te gaan zien. De zaal was ook hier uitver kocht en hoezeer de verschillende nummers in den smaak waren gevallen werd het best bewe zen door de woorden, die wij bij het uitgaan hoorden: „Dat verveelt nooit, ze hadden nog best door kunnen gaan, wat mij betreft." En inderdaad ook wij zijn het eens hiermede. Wij kunnen onzen lezers een avondje bij Alberts frè res best aanbevelen. Doch kan de heer Alberts voor geen programma's zorgen? Of stelt bij zich voor om bij elke voorstelling iets nieuw» te geven, dan vervalt deze vraag natuurlijk, döch dan voegen wij er den wensch «at bet programma even a&ntrekkeli3v D11Jtt al" gisterenavond. PPiIESTEBjüBÏLEA-. Op 15 Augustusa,s' zal de ZeerEerw. Heer D F W^Uichot, pastoor van St. Jan alhier ziin 25-iari® Priesterfeest vieren; ter- 5l z^Eerw' Heer J. A. van Leeuwen, emeritus Putoor, die in het Gesticht vian ht. Jan d° De0 aPHer verblijf houdt, op dien dag zyu 40-jarig Priesterfeest herdenkt. Op 18 September a.s. zal de WelEerw. Heer H. A. J. M. Quant, kapelaan van St. Jan, die wegens herstel van gezondheid nog altijd te Gouda verblijft bij zijn familie, zijn 12E-jang priesterfeest vieren. VEREENIGING ..KONINGINNEDAG" IN HET SCHOTERKWARTIER. Deze vereeniging hield Vrijdagavond baar gewone jaarlijksche vergadering m liet lo kaal van den heer Tromp, LoUerstraat no. 4 Zij was deze keer druk bezocht. Ofscboo er door het bestuur en eemge led(® Schoten ren gemaakt om dit jaar nu e feest te vieren, werd er door de leden beslo ten een boottocht te houden op 31 Aug, dezen keer eens naar Leiden. Aldaar zal dan een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2