BUITENLAND. BINNENLAND. Sociale Berichten. OVERZICHT. De TURKSOHE Ministerraad beraad slaagde gisteren over dis Malissor enkwestie. waar voHedige afdoening alsnog belemmerd wordt door de omstandigheid, dat bij Tousi een groot aantal Majissoren door de troe pen geheel omsingeld zijn. En de Turks ene regeering is niet geneigd, dezen opstande lingen dezelfde voorwaarden toe te staan als den vrijwillig ,uit Montenegro terugge keerden. Evenmin kan de regeering er toe besluiten, in te gaan op de eisehen. welke voor de Mu- sulmansehe of Zuid-Albaneezen de a,an de Malissoren toegestane uitzonderingsbepalin gen opvorderen. De ministerraad. plaatst zich nierbij op het standpunt dat er, geen aanleiding is, om aan de bezitters van vruchtbare lande rijen dezelfde materieele voorrechten toe te kennen als aan de arme, door bitteren nood tót afstand gedreven herders der Malissia. Thans worden de berichten in buitenland- sche bladen, volgens welkie Montenegro scha deloosstelling zou hebben verlangd voor het herbergen der uitgeweken Maliss-oren. te Cet- tinje officieel als onjuist gekenmerkt. Montenegro heet het, zou zelfs ieder aan bod, strekkende om het land schadeloos te stellen, „met verontwaardiging van de hand wijzen." Met- de inwilliging van de ei sok en der Ma lissoren is echter de opstand in Albanië vol strekt nog niet tot een einde gekomen. De bevolking van Zuid-Albanië namelijk en wel de Christelijke zoowel als de Mohamedaain- sche, eiseht thans dezelfde concessies en hare houding is op enkele plaatsen zoo beslist, dat de regeering er binnenkort weer troepen heen za,l zenden. Op de reservisten is vol gens ambtelijke rapporten niet meer te ver trouwen. Velen van ben zijn op de vlucht gegaan. Uit verscheidene streken komen berichten over bloedige gevechten tusschen troepen en opstandelingen en er zijn nog meer gevech- ten te verwachten, als de regeering de ei- scben der Zuid-Albaneezen niet spoedig in willigt. In de gisteren gehouden zitting van bet ENGELSCHE Lagerhuis leidde de bespre king van de amendementen dei- lords op de parliament-bill tot een heftig debat, in den loop waarvan nu en dan eenige opschud ding ontstond, maar geen enkel, ernstig in cident plaats had. Churchill gaf de houding der regeering tegenover de amendementen der lords aan, en zeide dat feitelijk alle amendementen zul len worden verworpen, maar dat de regeering voornemens is, een amendement in te dienen, waarin bepaald wordt dat de speaker, al vorens te beslissen, of een wet zuiver fi nancieel is 9if niet, den „deputy-speaker" zal raadplegen, die altijd aanhanger moet zijn van de regceringspartij, en den voor zitter van de algemeene rekenkamer, (com mittee of public accounts"), die altijd een lid moet zijn van de oppositie. De regeering is ook van plan een amendement in to die nen, waarin bepaald wordt, da,t dé duur v;ah de zitting van het parlement niet uitgebreid kon worden door een wet. die is aangenomen, terwijl de parliament-bill van kracht was. Ka heftige discussie werden de amende menten der lords betreffende de financiëele wetten met 291 tegen 146 stemmen verwor pen. Het amendement dier regeering betreffende het eansulteeren door den speaker van eenige leden werd 'aangenomen met wijzigingen, waarin de regeering .toestemde. La het Hoogerhuis diende Qurzon een mo tie van afkeuring in de regeering in, iden tiek met die van Balfoiur, en deed ieen hef- tdgen aanval op wat hij noemde het onver gefelijk mi&brnik van de ministers, waar het hun plicht gold tegenover den koning, parlement en hét volk. Crewe hield den redevoering in de lijn van Asquith's speech en het debat werd door andere peers voortgezet. Ten slotte werd de motie van afkeuring in die regeering met 282 tegen 68 stemmen aan genomen. Zulk een motie in het Hoogerhuis brengt natuurlijk «reen politieke gevolgen met zich mede. Het vragen-instituut in 't Engelsche La gerhuis. Maandag j.l. richtte de liberale afge vaardigde Mason in het Engelsche Lagerhuis tot de regeering de vraag, of wel indachtig was aan de verantwoordelijkheid, die op Enge land, als een der voornaamste onderteekenaars van de Akte van Algeciras, rust en of zij, om een einde te maken aan de thans heerschende onzekerheid voor handel en krediet, in het le ven geroepen door het jongste optreden van Duitschland in Marokko, maatregelen wilde ne men op grond van art. 9 van de Akte van Alge ciras om door middel van de diplomatie ophel deringen te verkrijgen omtrent gemeld optre den. Sir Edward Grey, minister van buitenland- sche zaken, gaf daarop het volgende lakonieke antwoord: „Tk moet den heer Mason verzoeken zich tevreden te stellen met de verklaring, die de eerste minister Asquith te dezer zake aan het Huis heeft gedaan." Een ander afgevaardigde vroeg, of het aan Asquith bekend was, dat de president van het pas gekozen Oostenrijksche parlement zijn land- genooten dezer dagen in een redevoering had geraden zich nauwer aan te sluiten bij Italië en Frankrijk, teneinde Engelands macht te fnuiken en of de minister-president het niet raadzaam achtte, dat er weder een vredescon ferentie werd bijeen geroepen, teneinde de oor logszuchtige regeerders van deze vredelievende volken de grondbeginselen van den vrede in te prenten. Daarop antwoordde minister Grey: „Ik heb een bericht over die rede gelezen. Als dit be richt juist is, dan was de spreker zeer slecht Ingelicht. Het gaat echter niet aan wegens zulk soort redevoeringen een conferentie te ver langen, want dan waren de conferenties niet van de lucht." Dc negerrepnbliek Haiti heeft weder een nresident. Generaal Leconte is n.l. als zooda nig uitgeroepen en heeft zijn intrek genomen in het paleis. Zijn mededinger Firmin zal vermoe delijk echter nog wel een poging wagen om Le- c~r te van het kussen te werpen maar deze Heeft, volgens berichten uit Port-au-Prinee, reeds maatregelen genomen om de ontscheping van Firrcin te beletten. Gok is er reeds een nieuw ministerie ge vormd. De staking te Liverpool. Blijkens een uit Liverpool ontvangen mededeeling zijn er geen vooruitzichten, dat de spoorwegstaking aldaar zal eindigen. De toestand kreeg een ernstiger aanzien, doordat vele kruiers zich bij de sta kers hebben aangesloten. Men schat het aantal arbeiders, dat thans in staking is, op vierdui zend. De meeste goederen aan de stations kun nen niet verzonden worden. De kruiers, die so lidair zijn met de stakers, weigeren de goederen aan de stations te transporteeren. De vischhan- delaren kunnen de bestellingen hunner klanten niet uitvoeren. Een waarde aan fruit, die dui zenden bedraagt, staat te rotten. Kruitmagazijn ontploft. De „Temps" ont ving een telegram uit Rome, meldende dat daar het gerucht loopt, dat het kruitmagazijn der marine te Tarente gisterennacht in de lucht gevlogen is, waardoor talrijke slachtoffers wer den gemaakt onder de matrozen van de wacht. Nadere bijzonderheden ontbi*eken. De ouJ-sjah van Perzië. De „Times" ver neemt uit Teheran, dat de vroegere sjah zich met tweeduizend volgelingen tusschen Sari en Baafroesj bevindt. Hij moet de Toerkmenen afgedankt hebben, wier plunderingen zijn zaak benadeelden. Een andere troepen-afdeeling van den vroeger sjah, uit Toerkmenen bestaande, be vindt zich hij de bergvesting Damghan, waar vermoedelijk de beslissende strijd gestreden zal worden. De gouverneur van Fars weigert het bevel uit Teheran, waarbij hij wordt afgezet, te erkennen. De Spaansche muiters. Volgens een schrij ven van een officier der „Numaneia" zou de muiterij aan boord van dit vaartuig het karak ter van een opstand hebben gedragen. Er na men 80 matrozen aan deel onder de kreten van: „Leve de Republiek". Melkoorlog! Uit Keulen wordt aan de „Lo- kal-Anzeiger" gemeldDe melkproducenten zijn voornemens de melkprijzen voor geheel West-Duitschland te verhoogen. Daar men in verschillende steden een verhooging der melk prijzen heeft kunnen- doorzetten, besloot de Sjereeniging tot bevordering van de belangen er melkproducenten van het Rijnsch Westfaal- sehe nijverheidsgebied tot een prijsverhooging niet 2 pfennig. Daar de verbruikers weigeren hoogere prijzen te 1 stalen, zal het waarschijn lijk tot een uitgebreiden melkoorlog komen. -Een verdiende les. Een schilder, een advo caat en een geneesheer waren omstreeks 6 uur 's avonds van Dijon vertrokken, om zich per auto naar Chalon-sur-Saone te begeven. Onder weg werd de schilder in de volle borst getroffen door een zwaren steen, die door een auto-vijan- digen hoer stomweg, zonder de minste uittar ting, naar den wageu was geslingerd. De auto stopte en de reizigers zetten, den vlxieivtenden boer SëhtfeïWitjiBêntêVge vo1 g,' "aat zij Hem spoe dig te pakken kregen. De steenwerper werd in den wagen geheschen, en zijn slachtoffers na men hem zonder drift zijn horloge, zijn papie ren, zijn geld en zijn mouwvest af, terwijl de auto met groote snelheid voortreed. Zoo werden 50 kilometer afgelegd. De reizigers lieten nu den boer, die wit van nijd zag, uitstappen en een hunner sprak hem ongeveer in dezer voege nan„Yader, nu moet je 50 kilometer tippelen om weer thuis te komen, zonder een centime in je zak en dat is niet heel aangenaam met deze warmte. Maar 't is toch nog altijd heter dan aan de gendarmen te worden overgeleverd. Ont houd nu tenminste, dat 't je soms leelijk kan opbreken als je menschen, die je niets gedaan hebben lafhartig aanvalt." Waarop de auto wegstoof. Het spreekt vanzelf, dat de reizïger3 bij hun aankomst te Chalin-sus-Saone alles we der aan den rechtmatigen bezitter toestuur den, wat zij hem hadden afgenomen. Hulp aan drenkelingen. In de laatste jaren werden door de Maatschappij Zeebad Scheveningen verschillende hervormingen ingevoerd, niet alleen om aan 't toenemend badgebruik het hoofd te kunnen bieden, maar in de eerste plaats werd gelet op wat de vei ligheid van het hadend publiek kan bevor deren. Aan deze zorgen knoopte zich vast het heb ben van een goed ingerichte gelegenheid om hij onverhoopte ongevallen op spoedige en doeltreffende wijze eerste hulp te kunnen verleenen. Tot nu toe werden strandpatiën- ten in tot draagbaren ingerichte manden, hetzij naar het inhalatorium, of naar één der hotels_ vervoerd, in den regel omstuwd door een nieuwsgierige menigte. Thans is ook in dat opzicht verbetering ingevoerd. De patiën ten kunnen in een wagen, welke veel over eenkomt met een zeer ruime, luchtige had koets, terstond worden opgenomen en de in middels ontboden geneesheer de noodige hulp verleenen, zonder stoornis van anderen te ondervinden. In dien wagen zijn alle noodige middelen voorhanden. De patiënt ligt daarin zeer ge makkelijk op het bekende ziekenraam van dr. De Mooy, dat in alle raderharen van de politie en in de anto's tot vervoer van zieken past en dat zonder schade voor den patiënt door allerlei nauwe doorgangen of langs steile trappen kan gedragen worden. Zoo noodig kan de patiënt met dien transport wagen naar zijn woning worden vervoerd. Het voertuig kan door eén, twee en drie paar den worden getrokken. Het geheel is ruim en luchtig. Het verplaatsbaar asyl voor eerste hulp hij ongevallen in zee is vervaardigd naar het ontwerp van en in overleg met den genees heer-inspecteur der baden, den heer D. F. van Duyl, arts. Z. H. DE PAUS. De berichten in de verschillende bladen over den toestand van Z. H. den Paus zijn verontrus tend. „Y'ooreest is de jicht zeer gevorderd en heeft de levensorganen aangetast. Bovendien lijdt de Paus aan een vergevorderde slagaderverkalking, zoodat de werkzaamheid van het hart niet meer is opgèwassen tegen een koorts. „Al de kleine flauwten, waarvan melding gemaakt is, kunnen het ernstigste ten gevolge hebben. „De Paus heeft, dank zij zqn matigheid en zijn sterk gestel, alle crisissen steeds overwon nen, doch het zou dwaas zijn den tegenwoordi- gen toestand niet bedenkelijk te noemen." Zoo zjjn de berichten. De officieel^ berichten spreken van beter schap, echter heeft nu ook de „Köln. Volkszei- tung" mededeelingen van bovenstaanden aard, die er op wijzen dat in de hooge kringen van het Vaticaan ongerustheid heerscht. HOFBERICHTEN. H.M. de Koningin is voornemens aanstaan den Maandag 14 Augustus, des morgens 10 uur, met Prinses Juliana van Soestdijk naar Het Loo terug te keeren. DE OUD-MINISTER DE MAREZ O YENS VERMIST. Ook heden waren hij de familie te 'sGra- venhage nog geen berichten ingekomen om trent de uitkómsten van de nasporingen naar den vermiste. Het Departement van Buitenlandsche Za ken hier te lande is na het bekend worden van de vermissing van den oud-Minister De Marez Oyens onmiddellijk opgetreden met maatregelen ter bevordering zoo mogelijk van de opsporing van den vermiste. Dien tengevolge heeft Hr. Ms. gezant te Berlijn de tusschenkomst der Beijersehe regeering ingeroepen tot het doen der noodige stappen, die tot het terugvinden van den heer De Ma rez Oyens kunnen leiden. INTERN. MIDDENSTANDSCONGRES. Tot afgevaardigden naar het in Septem ber te Mechelen te honden Internationaal Middenstandscongres heeft de regeering be noemd de heeren J. S. Menwsen, voorzitter van den Nederlandschen Middenstandshond te Amsterdam, en nar. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer te Leiden. DE PORTUGEEZEN OP TIMOR. Blijkens een uit Ned.-Indië ontvangen tele gram hebben de Portugeezen zich uit de voor malige betwiste gebieden op liet eiland Ti- mor vrijwillig teruggetrokken en er eenige versterkingen geslecht. DE VERDRONKEN HUZAREN. Naar De Tijd verneemt, werden op last van den auditeur-militair uit Den Bosch de lij ken van de in de Maas verdronken huzaren uit Venlo, gerechtelijk geschouwd, vóór zij werden hegraven. Niet onmogelijk dat deze treurige zaak nog aanleiding geeft tot eene interpellatie in de Tweede Kamer. PADVINDERS OP 'T VERKEERDE PAD. „Land en Volk" wijst op een uitwas der padvindersbeweging. Het blad schrijft: „In een veelbezocht ontspanningsoord aan den Leidschen straatweg werden de bezoe kers door een paar daar van hun rijwiel ge- Daarin stond te lezen, dat eenige padvinders van een bepaalde afdeeling in ons land, op een rondreis waren gegaan, geheel zon der geld en door het verkoopen van sluit- zegels voor enveloppen in hun onderhoud moesten voorzien. Aan de beleefdheid der koopers werd overgelaten te geven, wat men voor het sluitzegel wilde missen. Men kent het zeer onsympathieke type der „reizigers om de wereld", die door het ver koopen van prentkaartèn hun kost verdienen. Een eerste „wereldwandelaar" was interes sant, maar spoedig werd het een sport van lager allooi. Moet de padvinderij nu ook al-tot derge lijke buitensporigheden leiden? Moet daar vermomde bedelarij toegelaten worden, uit geoefend door jongens van goeden huize, ge lijk de padvinders in den regel zijn? Moet op die manier karakterbederf in de hand worden gewerkt? Wij wenschen tegen dezen uitwas van de padvindersbeweging ernstig jte waarschuwen. Deze beweging mag de padvinderij niet nit, wil zij aanspraak blijven maken op de sym pathie, die zij zich, blijkens de mime deel name, heeft verworven". NOG EEN „ZONDAAR". Ook het Haagsche sociaal-democratische raadslid Helsdingen blijkt te nebben „mis dreven": hij heeft hij het bezoek van Presi dent Fallières aan Den Haak op de officieele tribune, gereserveerd voor de leden van den gemeenteraad, plaats genomen. De heer W. C. Snel, in Den Haag, leest hem daarover in een ingezonden stuk in Het Volk de les: „Hoe kan een afgevaardigde van de ar beiders, wiens plicht het is, in parlement en raad te protesteeren tegen dergelijke vertoo ningen, het voor zich en voor zijn partij, hoe kan hij het voor z'n socialistisch beginsel verantwoorden, zulke vertooningen als afge vaardigde van de arbeiderspartij hij te wonen en door zijn aanwezigheid als in zijn kwa liteit van afgevaardigde als 'tware namens de arbeiders de inhuldiging van de vertegen woordigers der burgerlijke maatschappij de voor die huldiging noodige ge c tioneeren?" Een belangrijke aanhouding. Te Utrecht is een vreemdeling aangehouden, door wiens arrestatie de Fransche justitie hoogstwaar schijnlijk op het spoor is gekomen van een dievenbende, die in de buurt van Parijs een zestal inbraken heeft gepleegd, waarbij ef fecten werden gestolen. Het „U. D." vertelt omtrent deze zaak o.a. het volgende: In Maart van dit jaar vervoegde zich hij een hekend bankiershuis te Utrecht een Fransche dame, die effecten wilde heieenen. Daar de firma de zaak niet geheel vertrouw de, vroeg zij bij de politie of do effecten soms van diefstal afkomstig konden zijn. De heer Dammers, commissaris der eerste afdee ling, vond geen der effecten op de lijst der gesignaleerde geldswaardige papieren. De firma betaalde daarop 600 aan de dame, die daarvoor een accept teekende. De politie ging echter de gangen der dame na, die met twee heeren in pension woonde en een dag daar na afreisde. Zij vond evenwel geen aanleiding het drietal verder na te gaan. Intusschen waren de effecten naar Amsterdam gezonden en vandaar geretourneerd als staande op de lijst van gestolen papieren en derhalve waar deloos. Drie maanden later, tijdens de lustrum feesten, kwam op hetzelfde bankierskantoor een Franschman om effecten te heieenen. Het waren van dezelfde soort als indertijd door de dame heleend. De man werd aan de praat gehouden en de politie gewaarschuwd. De heer Dammers kwam op 't bankierskan toor en nam den vreemdeling, die Walter Dubois zeide te heeten, in arrest. Hoe hij aan de effecten, die een waarde van 20,000 ver tegenwoordigde, kwam, wilde hij niet zeggen. Hij protesteerde tegen zijn arrestatie. Later werd hij herkend als een der heide heeren, die met de Fransche dame in Maart in Utrecht had vertoefd. Hij bleef echter per tinent ontkennen ooit in Utrecht te zijn ge weest. Bij zijn verhoor deed hij telkens tegen strijdige verhalen. De effecten werden nu naar de fa. De Clercq en Boon Hartsinek gezonden, die later opgaf, dat ook deze op de lijst van gestolen papieren voorkwamen: De vreemdeling werd gebertillioneerd en het dossier van zijn verhoor naar Parijs ver zonden. Weldra arriveerde een inspecteur der ge heime politie uit Frankrijk, die met de Utrechtsche politie de zaak verder onder zocht. Dubois werd herkend als een zekere Hoat, die reeds 20 jaar had gezeten. Uit een portret van zijn vrouw werd de dame her kend, die in Maart de effecten beleende. Uit een nader onderzoek bleek, dat Dubois of Hoat ook te Rotterdam is geweest met zijn vrouw en een derde is eveneens in Den Haag, waar de derde, een zekere Anthonis, de ef fecten heeft trachten te heieenen. De Fransche regeering heeft de uitlevering van den gearresteerde gevraagd. De andere medeplichtigen is men op het spoor. Een onwaar bericht. Het Volk van Maan dagavond bracht het volgende bericht: Gevangen miliciens. Door een on zer lezers wordt ons medegedeeld, dat het hem met zekerheid hekend is, dat zich sinds eenige weken in de Oranje Nassau-kazerne een 5-tal miliciens in arrest bevinden, om dat zii geweigerd zouden hebben te schie ten tijdens de gebeurtenissen in de haven buurten. Vandaag zouden de arrestanten naar Haarlem worden overgebracht, om daar voor den Krijgsraad terecht te staan. Wij hebben ter bevoegde plaatse naar de juistheid dezer mededeeling informaties in gewonnen en vernamen niet alleen dat het geheele bericht onjuist is, doch ook dat er zelfs niets is voorgevallen, wat aanleiding zon kunnen geven tot zulk een gerucht. Niet alleen is de geest onder de troepen tijdens hun verblijf in Amsterdam uitmun tend geweest, maar ook is van ter beschik king stellen van een Krijgsraad van mili ciens, om welk feit dan oolc, niets hekend. Kinderarbeid. De heeren P. J. Albers en G. Frederiks, tabakshandelaren te Druten, hebben besloten voortaan geen tabak meer ter stripping te geven aan gezinnen, waar kinderen heneden de 7 jaar of schoolkinde ren vóór schooltijd of 's avonds laat strippen. Zij beoogen door dezen maatregel het over matig werken van kinderen tegen te gaan. xiootoA. X>«. Koo» X? CL." TlólgS, cAiïorppwi bjj hef Nederlandsche loodswezen, schrijft in de Vliss. Crt., dat hij op zijn jongste reis in de Noordzee verscheidene haaien heeft ge zien, welke volgens hem door de tropische hitte hierheen kunnen verdwaald zijn. De heer Baljé ziet daarom echter geen ge vaar in het baden nabij het strand, doch wèl waarschuwt hij zeelieden om niet in volle zee een had te nemen. Beter wat meer last van de hitte dan „voor de haaien" te zijn. Het verdwijnen van twee ringen. Maandag avond heeft een dame uit 's-Gravehhage, die te Edam een hotel bezocht, na het diner een paar gouden ringen op de waschtafel laten, liggen. Toen zij de voorwerpen wilde terughalen wa ren ze verdwenen. Daar juist een paar vreemdelingen (een heer en dame) het hotel hadden verlaten, om per spoor te vertrekken, werd de politie te Edam pier lelephoon gewaarschuwd. De veldwachter Rexwinkel hield hen aan, eai vond één ring in den zak van den vreemden heer. Bij fouilleering werd de tweede ring in een schoen van denzelfden man gevonden. De vreemdelingen zijn ter beschikking van de justitie gesteld. ïte aanhouding te Utrecht. Omtrent de b'e- leening van gestolen effecten te Utrecht wordt nog gemeld: De Utrechtsche kassierstirma, bij wie de be wuste Franqaise de effecten heeft beleend, hééft zich, naar het „U. D." bericht, gewend tot den oorspronkelijken eigenaar der gestolen effecten, wonende bij Parijs, onder mededeeling dat hij de papieren tegen betaling van de beleemings- som ad f 6000 terug kan bekomen. Op dat schrijven had het bankiershuis gisteren nog geen antwoord'Ontvangen. Gesteld dat die eige naar z'n effecten voor deze som niet terug ver langt wat haast ondenkbaar is toch hebben een waarde van d'opposi- het beslag op de W^.f'en zijii de effecten dooTdi kassierstirma aanstonds te verkoopen als eigen bezit. Een Haagsche moordenaar gevat. Wjj hebben onlangs meegedeeld, dat de moorde naar van den Haagsehen winkelier Moerad hei in Griekenland was ontdekt. De „Lokal- Anz." meldt thans, dat de moordenaar, Georg Andrelos, die te Missoloughi op het oogen- blik zijn dienstplicht vervult, in hechtenis is genomen. Bij de arrestatie verleenden Ne derlandsche politiebeambten hun hulp. An drelos was na den moord naar Berlijn ge vlucht. Eerst toen hij van hier vertrokken was, kwam het verzoek der Haagsche politie in om hem te arresteeren. De Berlijnsche re cherche intusschen slaagde erin de }'e^jand plaats van den moordenaar in Grieke te ontdekken. xrnvpmber Diefstal van f 2400. Toen >n November 1907 de stormloop plaats ^a£rXot te Rot bant aan de Gedempte gJgftS'eraldaar terdam, ging ook een K01' zijn spaarpenningen opvrag droeg hij zijn spaarduitjes, tot een hediag van Win een sigarenkoker bqzich. Woensdagavond is hq „uit geweest en heeft men hem alles ontfutseld. Afpersing. Omtrent de poging tot afper sing in de vorige week te Bergen-op-Zoom, meïdt mep ons nader: De heer L., bankier te Bergen-op-Zoom, ont ving een brief, waarin zijn vrouw met den dood werd bedreigd, indien hij niet op een bepaald uur op een aShgegeven plaats buiten de staii zeker bedrag aan geld bracht. De heer L. gaf de zaak in handen val marechaussee. De districts-commandant, kapitein G. I A. Thomson, te Breda, liet op het bepaalde stip eenige manschappen in politiek in den trek van de aangegeven plaats patrouille op een wijze, die bij den schrijver van den 1 geen argwaan kon wakken. Hijzelf liet zich grimeeren, zoodat hij ui lijk groote overeenkomst vertoonde met heer L., van wien hij ook een costuum aanl Zoo vermomd, begaf hij zich met een p<* feuille onder den arm naar de aangeg'f plaats. Onderweg ontmoette hij een pers die daar ronddrentelde en tegen wien de pitein reeds dadelijk achterdocht opvatte. I Op de plaats zelve gekomen, vond de Thomson er niemand; wel lag er een st( bordpapier, waarop geschreven stond: li in de haag. Eerst vermoedde kapitein Thomson, da' man zich daar zou bevinden, doch dit l' niet waar. De bedoeling scheen te zijn, dat in de haag het geld moest worden neergtde- De kapitein stelde zich verdekt op en sf dig daarna verscheen de man, dién hij vroe al was tegengekomen. Juist op dat oogen' verscheen er ook een marechaussee in pe)i op de plek. Deze wilde zijn kapitein nog na1! instructies vragen. Onder deze omstandigheden bleef er niet' anders over dan dadelijk de arrestatie te werkstelligen. Aanvankelijk ontkende de arrestant iets 1 een dreigbrief te weten, maar na een stt' verhoor bekende hij ten slotte. De man, B. geheeten, is afkomstig uit D en van goede familie. Hij zeide uit armoede zijn daad te zijn gekomen. B. is thans in voorloopige hecht mis en voor de rechtbank te Breda terechtstaan. Aanhouding. Te Edam is een Amerik aangehouden, die van een waschtafel in 1 hotel te Volendam twee gouden ringen iï hebben gestolen. Eén ring werd te Edam een van zijn schoenen gehaald.V Gepakt. Te Nieuweschans zijn drie serteurs van het instructie-bataljon te Kj pen door de Duitsche politie aan de Nes landsche politie uitgeleverd. Zij waren Bremerhaven gevat. In burgerkleeding 1 ren ze daarheen gefietst op rijwielen, die in de kazerne te Kampen zich hadden geëigend. Gisteren werden ze naar Kaïn! teruggebracht. 'tZijn jongens van ongef 17 jaar. Treinbotsing. Te Twello had Maand middag te 4 uur een hotsing plaats tussc' den van Deventer naar Apeldoorn vertf kenden locaaltrein en een goederentrein- oorzaak moet gezocht worden in verkeer' wisselstand. Verscheidene personen, in c locaaltrein gezeten, bekwamen kwetsiE hoewel niet van ernstigen aard. Enke moesten worden verhonden. De machine den locaaltrein heiiep veel schade. Niet weerbaar! Te Huizen heeft C. v P., lid van een weerbaarheidsvereenighig', het schoonmaken van smn otti-caoo» con in defi bovenarm gekregen. Op een "hoi# kar vqn een kaas ven ter werd de jonge s» die veel pijn leed, naar een ziekenhuis Utrecht vervoerd. Ernstig ongeluk. Gisterenmiddag omslA haft één had aan ©en machinefabriek aal overzijde van het IJ, nabij het Tolhuis, een geluk plaats, dat aan een der werklieden lieven kostte. Ongeveer 9 personen zaten nl. in dé heid van een stapel ijzeren, staven, die pi"' ling, door een tot dusverre onbekende ooiA kantelde. Zeven van de negen werklieden v ten zich spoedig uit de voeten te maken, andere twee echter, waaronder de 28-jarige bert van der Meuten, gehuwd en vader van t' jeugdige kinderen, werden onder de vaile" ijzerstaven bedolven. In allerijl werden de gelukkigen per motorboot naar het Binnen-# huis vervoerd, alwaar bleek, dat v. d. M. moedeiijk zijn ruggegraat gebroken heeft. andere slachtoffer was bij aankomst reeds OT leden. Een grijsaard verbrand. Men meldt 1 Groessen aan de „Geld.- Zondagmiddag zat een man van 85 jaar V de deur van zijn woning een pijpje "te root' terwijl er niemand thuis was. Een voorbijgart bemerkte, dat zijn kteeren in brand stond' IJIings riep hij den zoon van den ouden W* die in de nabijheid de koe hoedde, doch huLp kwam te laat. De kleeren waren den j gelukkige letterlijk van het lijf gebrand. Jj bracht hem in huis, haalde vlug geneeskunv hulp, doch weldra gat de ongelukkige den gc Hoe het ongeluk zich toegedragen heelt is T te zeggen. Waarschijnlijk Z1J11 e kleeren d vuur uit de pijp in brand §eraak en hce(' grijsaard zich zelf mot kunnen helpen. Verdronken. Gistermorgen omstreek uur is de 23-jarige Cornells Blom, schippf' knecht aan boord van de Rudolf Otto> Lobith overhoord gevallen en verdrong De man laat een vrouw met twee kinde achter. Uit het raam gevallen. Een bewoner de Haarlemmerdijk te Amsterdam is in 1 afgeloopen nacht uit het raam van zqn de 3e verdieping gelegen sla»pk®™ef op ,i binnenplaats gevallen. Bü ??n mst in Binnengasthuis, waarhee" ij per auto- kenwagen werd vervoe eek de mai zijn overleden. De zeeliedenstaking te Amsterdam. Men verneemt opnieuw van de directies bij de zeeliedenstaking betrokken ptooxnva1. Maatschappijen dat van de bemiddeling"' gingen niets kan komen. Verzocht werd mede te deelen, dat, lio ook de goede bedoelingen der commissie^' en van den samensteller der commissie V»' deeren, zij niet bereid zijn op eenige hen' deling in te gaan. Op de gisterenmiddag gehouden verg' ring van het verzoeningscomité, heeft de Beerends, die als bemiddelaar en samen» Ier optrad, zijn taak neergelegd. De commissie heeft zich nu als volgv constitüeerd: mr. Levy, voorzitter; Fruin, secretaris. Vereder waren nog wezig pof. van Hamel, mr. Polenaar, Smeenge, de heeren Vorstenherg, Ket" Wibaut en Snoeck Henkemans

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2