I BUITENLAND. BINNENLAND. Sociale Berichten. OVERZICHT. Het Engelsche Hoogerhuis. De constitutioneels crisis in ENGELAND is uit! Na veel gepraat is gisteravond met 131 tegen 124 stemm'en, een kleine meerderheid dus, de „Vetowet" aanga no men. Het Engelsche Hoogierhuis verliest daar mee dus de beslissende stem in het Engelsche Staatsrecht, die wordt overgebracht naar het Huis der gemeenten Inderdaad een Staatsrechtelijke hervor ming van het hoogste belang, die jaren en jaren strijd heeft gekost. De unionisten zijn verdeeldhun meer derheid heeft gezwicht voor de bedreiging van de regeering, een 500 liberale Lords te benoemen.... en het is gebleken dat die meer derheid zóó groot was, dat de Kiegeering het middel niet behoefde te gebruiken. Engeland is nu die crisis achter den rug, en de dag van gisteren zal een dag van be- teekenis blijven in de historie van het ver- eenigd koninkrijk! Maar nu deze parlementaire crisis achter den rug is, komt een andere, economische crisis opzetten, die al even gezellig is. De staking. Te Londen en be Liverpool ligt aan de schie pen all& werk stiL Ernstige ongeregeldheden zijn er uitgebroken, tienduizend man troe pen zijn naar Liverpool en ernstige gebeur tenissen kunnen worden verwacht. Dat is een andere crisis, die veel zorg baat En daarenbetven, naast de gebeurtenissen die eiken dag zich afspelen, komen de schrik kelijke gevolgen. Enorme voorraden voedsel blijven o-nuit- geladen in de schepen of liggen aan de kade te rotten. Londen wordt nu wel is waar voor het oogenblik nog niet door hongersnood be dreigd, maar de prijzen van het voedsel, vooral van vleesch, boter ten vruchten, zijn reeds belangrijk gestegen. De „Daily Express" voorspelt, dat, wan neer de toestand tien dagen blijft zooals thans, Londen voor den ondergang staat: er zal hongersnood heerschen, want "bij ge brek aan Argentijnsch vleesch stijgen de prij zen van het binnenlandsche vleesch tot on bereikbare hoogtie; de stad zal in duister nis gehuld zijn, want er zullen geen steen kolen meer zijn om de electrischlioht-ma- chines te drijven; water, gas, tram, trei nende dienst van alles wordt gestoord, zoodra er geen steenkolen worden aange voerd. En zoo zal Londens .bevolking voor een niet te overziene ramp komen te staap, wan neer het niet lukt de staking opgeheven of den aanvoer van goederen op andere wijze gedaan te krijgen. ,L»e .onderhandelingen tusschen werklieden- ra patroons-vertegenwoordigers, onder lei ding van den vertegenwoordiger der regee ring, den heer Askwitch (niet te verwar ren met den premier), worden ijverig voort gezet; maar voor het oogenblik schijnt er nog geen uitzicht op vrede te bestaan. DUITSCHLAND houdt in de Marokko- zaak zijn houding vol! De officieel© correspondent van de „Köln. Ztg." te Berlijn meldt aan zijn blad naar aanleiding van verschillende sensaitiebierich- ten het volgende: „Van verschillende zijden is men er voort durend op uit om de meening ingang te doen vinden, alsof er tusschen keizer en zijn ver antwoordelijke raadgevers, wat betreft de behandeling der Marokkaansehe kwestie mee- ningsv'erschil bestaat. Vooral tracht men den toestand zoo voor te stellen, alsof de staats secretaris v. Kiderben Waechter eerst zeer vérgaande eisehen aan Frankrijk gestold zou hebben en deze daarna tengevolge va,n het ingrijpen van den keizier weer erg heeft moe ten terugtrekken. „Zulke willekeurig verzonnen praatjes zijn niet patriotistiscih, daar zij de taak van de Duitsohe onderhandelaars bemoeielijben en hun positie tegenover het buitenland ver zwakken. Hetzelfde geldt, van de voort durende pogingen om ziekere eisehen, die door eenige schreeuwers en politieke heethoof den zijn opgezet, voor te stellen als eisehen welke de Duitscbe rageering aanvankelijk zelf heeft gesteld, maar later weer ander den druk van het buitenland hieeft terug getrokken." GeFusilleerd. Woensdag in de vroegte zijn te Toulon twee matrozen gefusilleerd. Het wa ren de beide matrozen Gieguen en Lemaréchal, die in Januari een kameraad nabij Ajaccio met een mes op gruwelijke wijze afmaakten om hem te bestelen. Hun buit bedroeg vijftien centimes! Groote brand te Antwerpen. Door een ontzaglijken brand is te Antwerpen een hout zagerij in de Biekorfstraat vernield. Volgens het Antwerpsche „Handelsblad" komt de om vang van deze ramp die van de vernieling der entrepots en den brand in de bouthaven nabij. Het blad geeft de volgende beschrijving: „Het is eene overgroote uitgestrektheid terrein, be dekt met loodsen, houtmagazijnen, stapels, ma chines, enz. Kond half 2 is 't vuur begonnen in de stookkamer, naast het magazijn, en we gens de groote droogte door de hitte der laat ste weken ontstaan, ontvlamde alles dadelijk ge lijk papier. Om half 4 was heel de houtzagerij slechts één vlammenzee, waarvan de vurige gol ven zich boog in de lueht verhieven. De aan grenzende mostaard- en picklesfabriek „De Beste Waren" werd eveneens aangetast door het vuur. En het vuur greep nog steeds meer en meer om zich heen. De hooizolder en den paar denstal van bet kolenmagazijn werden de prooi der vlammen. Bijna het geheele brandweer korps bevond zich ter plaatse. Met een volledig materieel en twee stoompompen bekampten zij aan alle kanten de vlammenzee. Er was een ontzaglijke menigte in den omtrek aanwezig. In het begin van den brand was er in de buurt geen druppel water voorbanden. Men had her stellingswerken te verrichten en de burgers waren 's morgens verwittigd geworden, dat zij eerst in den namiddag weer water zouden heb ben. Terwijl de brand begon te half 2, konden de blusschingswerken eerst te half 3 aanvan buurt dientengevolge en al de inwoners der aan grenzende huizen namen de vlucht. In den be ginne heeft men met emmers water, van de pomp gehaald, getracht het vuur tegen te hou den, doch spoedig gaf men het op. En de brand- wachts hebben drie kwart uurs moeten toezien, hoe de vlammenzee voortdurend uitbreiding nam, alvorens te kunnen werken." Uit de nieuwbakken r bliek! Te Lissa bon is groot opzien verwekt door de arrestatie van een aantal onderofficieren, die op hoogen toon het recht voor zich hadden opgeëischt, in plaat3 van den korten sabel den sleepsabel te dragen. Na langdurige beraadslagingen der be voegde autoriteiten is den sergeants-mojoor dit rechttoegestaan! Dergelijke incidenten werpen wel een eigenaardig-licht op de tucht in het Portugeesche leger. Uit I'erzië. Men weet dat de Perzische re geering een groote prijs heeft gesteld op het lioofd van den ex-Sjah. Duitsche bladen verne men nu uit Teheran, dat er al een poging is gedaan om dat geld te verdienen. Zeven Arme niërs, die zich verkleed hadden om onopgemerkt in de nabijheid van Mohamemd Ali te kunnen komen, werden ontdekt. Zij zijn al terechtge steld ook. In Teheran bestaat groote ongerust heid over de houding van de Perzische kozak- kenbrigade. Deze schijnt op de hand te zijn van den ex-Sjah, en nu vreest men in Teheran, dat de kozakken zich plotseling tegen de huidige regeering zullen keeren. Luguber! De doodbidders in Parijs kla gen in de kranten dat ze allemaal overwerkt ra ken. Ze kunnen eenvoudig het werk niet meer af, zóóveel begrafenissen als er iederen dag zijnDe secretaris van de doodbidderrvakver- eeniging beweert niet minder dan dat het aan tal sterfgevallen per week in Parijs sinds een dag of veertien het ongekende getal van 200 tct 250 bereikt heeft. Maandag zijn er zelfs 250 sterfgevallen aangegeven, terwijl er in normale Juli- en Augustus-maanden gemiddeld niet meer dan 175 sterfgevallen per week voor komen. De groote sterfte heerscht vooral onder kinderen die nog geen twee jaar oud zijn. Zij sterven aan ingewandsaandoeningen. Er zijn, klaagde de secretaris van de vakvereeniging van doodbidders verder, geen bidders genoeg om al de begrafenissen te bedienen. Eiken dag moeten er zoo maar vijftig of zestig man ge huurd worden om te helpen. Van de vaste bid ders is meer dan het zevende gedeelte ziek. De warmte in dezen buitengewonen zon- nezomer is weer toegenomen en van alle kan ten komen weder berichten over hooge tempe raturen, watergebrek, ziekte- en sterfgevallen, schade en allerlei ellende, door de warmte ver oorzaakt. Te rarljs, waar de thermometer van den St. Jacques-toren gisteren weder 95 gr. F. aanwees, kwamen in de laatste twee weken 1159 en 1029 sterfgevallen voor, terwijl het gemiddelde week- cijfer in dit seizien 800 bedraagt. In Duitschland en elders hier te lande helaas ook is het sterftecijfer alsmede aan merkelijk gestegen door de warmte. Op vele plaatsen o.a. ook te Manchester dreigt watergebrek en wordt de toevoer van de waterleiding beperkt. Te Kew was het warmer dan het nog ooit is geweest sinds den tijd dat men begon geregeld de temperatuur op te nemen. In Pruisen (te Berlijn, Potsdam, Charlotten- burg, Breslau, Frankfort, enz.) waar men een temperatuur heeft tusschen 87 en 90 gr. F. hebben nu de schoolkinderen vrijaf wegens de warmte; maar in vele plaatsen moeten zij eiken morgen voor het schoolgebouw komen hooren, of er les zal worden gegeven of niet. In sommige plaatsen zijn de bureelen ten stad- huize na 2 uur 's middags gesloten wegens de warmte. Prins George van Servië. Uit Belgrado wordt aan de „Deutsche Tageszeitung" ge seind: Naar achteraf bekend wordt, is er on langs een geheime familieraad gehouden met koning Peter als voorzitter, om te beraadslagen over de maatregelen, die genomen moeten wor den om den weerbarstigen prins George tot rede te brengen. De balsturige prins gaat na melijk voort met tegen zijn vader en zijn broe der te stoken. Onlangs stond in het hier ver schijnende „Nowoje Wremja" een artikel, dat blijkens het onderzoek der politie van prins George afkomstig was. De schrijver ging zich aan de scherpste uitvallen tegen den Koning te buiten. De officier van justitie legde beslag op het nummer in kwestie, en stelde tegen de verantwoordelijke redacteuren van het blad een vervolging wegens majesteitsschennis in. Naar men nu uit ingewijde kringen verneemt, zou aan prins George worden medegedeeld, dat hij, in geval van herhaling, van alle titels en waar digheden vervallen verklaard, uit het konings huis verstooten en voor eeuwig uit het rijk ver bannen zal worden. Van het besliste optreden des konings tegenover zijn onbehouwen zoon is prins Arntzenius de aanstoker, die over zijn neef, prins George, zeer slecht te spreken is. NIEUWE FOTO'S VAN HET PRINSESJE. De firma Guy de Coral zal einde dezer maand, waarschijnlijk ter gelegenheid van den verjaardag onzer Vorstinne, een tweetal nieu we foto's van Prinses Juliana in den handel brengen. De eerste foto geeft het Prinsesje weer ter wijl de kleine met haar handjes den kop van een reuzenzwaan vasthoudt, welke President Fallières haar ten geschenke gaf. Rondom de zen zwaan zijn al de presentjes, als velerlei pop pen enz., opgestapeld. Deze foto werd op verlan gen van H. M. gemaakt om ze aan den Presi dent ten geschenke te geven. Op de andere foto zit het Prinsesje met een pop in heur arm. Beide foto's werden genomen in de tuinen van 't Loo. MR. J. C. DE MAREZ O YENS. Omtrent den vermisten oud-minister, mr. J. O. de Marez Oyens, is steeds niet de minste tij- om eenig spoor te zoeken, keerde zonder resul taat te Partenkirchen terug. De pogingen wor den heden met nog meer kracht herhaald. INT. TENTOONSTELLING BANKET BAKKERIJ. In de Buitensociëteit te Arnhem is gisteren middag de Internationale Tentoonstelling van Banketbakkerij, Kokerij en aanverwante vakken geopend door den heer W. C. van Breda, voor zitter der Nederlandsche Banketbakkersvereeni- gïng, nadat de heer A. F. Boele, voorzitter van het Uitvoerend Comité, een woord van welkom had gesproken. Tegenwoordig waren het dage- lijksch bestuur der gemeente, Raadsleden en vele genoodigden. HET LITURGISCH CONGRES. Het Bestuur van het Liturgisch Congres ver zoekt ons mede te deelen, dat, als de verkoop van kaarten voortduurt als tot nu toe, op de dagen van het Congres (16 en 17 Aug.) de beste plaatsen verkocht zullen zijn. De kaarten zijn genummerd en worden op volgorde uitgegeven. Het Bestuur hoopt, daar de vergaderingen in de ruime zaal van den St. Josephkring zullen gehouden worden, dat er voor alle belangstel lenden, zelfs voor hen, die op het laatste oogen blik komen, plaats zal zijn, maar gezien het getal kaarten, dat nu reeds is verkocht, moet het, om teleurstellingen te voorkomen, er op aandringen, dat men zoo spoedig mogelijk dooi het bestellen van een kaart bij den WelEerw. heer C. Oomen Roosendaal, zich van een plaats verzekere. ZENUWACHTIGHEID BIJ OORLOG. Naar wij vernemen, is de artillerie in Den Helder nog steeds gemobiliseerd op de forten „Kijkduin" en „Erfprins". 31 Juli is het bevel daartoe afgekomen. De infanterie ligt al die dagen lang in de duinen te wachten op een vijand, die niet komt. De officieren kunnen geen verlof krijgen en de manschappen mogen slechts van 4 tot 10 uur de forten verlaten, om zich in Den Helder te vertieren. Zóó is men door zenuwachtigheid van streek, dat, toen een paar dagen geleden een oorlogs schip in zicht kwam, een ware regen van tele grammen werd gewisseld over dezen Duitschen kruiser, die.... onze eigen „Kortenaer" bleek. Ook te IJmuiden heerscht dezelfde 'zenuwach tige spanning. (Av.p.) TIMOR. De correspondent van de „N. R. Ct." te Lis sabon seint: Bernardino Machado heeft in de Constituante bij de verdediging van zijn buitenlandsche poli tiek, officiéél het volgende gezegd: Onlangs veroorzaakte de overijling van den Hollandschen gouverneur can Timor gewelddadigheden tegen een Portugeesche vesting. Machado reclameer de onmiddellijk rechtstreeks in Den Haag en had het genoegen te zien, dat Holland alle ge noegdoening gaf, verontschuldigingen maakte en het bevel gaf den status quo te herstellen. Deze uiteenzetting van het gebeurde op Ti- mor is volkomen in strijd met het officiëele communiqué door de Indische regeering aan de bladen verstrekt, meldende dat de Portvigee- zen zich vrijwillig uit de voormalige betwiste gebieden teruggetrokken en daar eenige ver sterkingen geslecht hadden. Met „gouverneur van Timor" zal bedoeld zijn de resident van Ti- mor en onderhoorigheden. men. Inlusschen woedde het vuur in de den- neabossdien voort tot met toegesnelde hulp cir ca half twaalf des nachts het vuur bedwongen was. Woensdag brak het vuur in de bosschen weer .opnieuw uit en was gisteravond nog aan 't voortwoeden. De afgebrande bosschen zullen een oppervlakte van circa 60 Hectaren beslaan. De oorzaak van den brand is onbekend. De huizing met inboedels van F. en W. Ileilen, de korenmijlen van S. Drost en gedeeltelijk ook de dennenbosschen zijn verbrand. Woensdagmiddag ontstond brand in een wa gon stroo te Venlo op het emplacement der S. S.de vlammen sloegen over op eeix wagon, beladen met s teigerhout. Beide wagons brand den geheel uit. Oorzaak onbekend. Heidebrand. Onder Hilversum nabij het Loosdrechtsche bosch zijn gisteren ongeveer 10 heciaren heide verbrand. Door den vrij hevigen wind en de groote droogte liet de brand zich ernstig aanzien en liepen, de uitgestrekte spar- renbosschen iu de nabijheid van het verbrande terrein eenigen tijd groot gevaar en waren dan de gevolgen niet te overzien geweest. Met ongelooflijke krachtinspanning wisten de brandweer en politie dit gevaar echter te be zeren. Do hitte. Te Udenhout is een diensbode die werkzaamheden op het veld verrichtte, door de hitte dood gebleven. De burgemeester van Winterswijk heeft de ingezetenen verzocht om aan de straatzijde bij hun woning wegens de droogte geregeld aan wezig te hebben een. kuip of ton met water, ten einde deze bij het uitbreken van brand direct te kunnen gebruiken. Bij het baden verdronken. Gisteren zijn te Kaatsheuvel twee kinderen van ongeveer 10 jaar bij hel baden verdronken. Eien nieuwe fabriek in de Zaanstreek. Door de firma P. Molenaar en Co., fabrikan ten van het zoo bekende Moieniaar's kindermeel, werden wij in de gelegenheid gesteld, de door deze firma te Westzaan nieuw gebouwde fa briek, die dezer dagen voor het eerst in ge bruik genomen werd, te bezichtigen. Vroeger had de heer P. Mootenaar alleen een tarwe en roggemaalderij, in 1885 begon hij, zeer iu het klein, een kindervoedsel te fabriceeren, dat aan alle eisehen voldeed, getuige de dui zenden attesten, die wij ter inzage kregen, zoodat de gestadige uibreiding, den bouw eeuer groote fabriek noodzakelijk maakte. Naar men ons mededeelde worden thans jaarlijks circa anderhalf millioen pakken kindermeel naar alle deelen der wereld verzonden. Op een voor het doel uitstekend geschikt, aan groot vaarwater gelegen terrein, is thans ©en gebouw verrezen, dat een oppervlakte be slaat van 325 viierk. M. en .drie verdiepingen hoog is. Die heer P. Molenlaar, die ons welwil lend rondgeleid de loonde ons op elke verdie ping een groot aantal machineriën, van de aller nieuwste constructie voor het zuiveren, malen, builen einz. der prima kwaliteit grondstoffen. Hygiëne wordt hier in de eerste plaats be tracht, terwijl het transport van en naar de verschillende afdeelingen, steeds machinaal door gegalvaniseerde buizen plaats heeft, zoodat geen enkele onreinheid van buiten af met het pro duct in aanraking kan komen. Als wij nu nog zoggen dat dit alles in beweging wordt gebracht door een stoommachine van. 80 paardenkracht ten dat de firma Molenaar, wat betreft veilig- hcid, lucht, licht en water, op uitstekende wijze voor haar personeel heeft gezorgd, dan kunnen wij veilig zeggen, dat de Zaanstreek een mo- delfabriek rijker is geworden. DE KETELONTPLOFFIN G VAN DE „GUTENBERG" TE ROTTERDAM: we hebben uitvoerig melding gemaakt van het ongeluk, aan het stoomschip „Gutenberg" te Rotterdam overko men. Onze foto geeft een staaltje van de ontzettende kracht der ontploffing: zij doet den mantel zien van den stoomketel, door het schip heen en over de huizen in een aangrenzende straat geslingerd. gen. Er heersehte een ware paniek in deding vernomen. De tweede brigade, die uittoog Brutale inbraak. Woensdagavond werd bij de weid. H. A. C. aan de Nieuwe Leliestraat no. 131 te Amsterdam een bedrag gestolen van f 365. Dit geld behoorde toe aan haar zoon, die onlangs zijn plechtige eerste H. Mis mocht opdragen, en binnenkort zal vertrekken naar den Congo als missionaris van de orde der E.E.P.P. van het Onbevlekte Hart van Maria. Zooals ge woon had ook hij, alvorens naar den vreemde te gaan, bij verschillende Kab. ingezetenen be zoeken afgelegd, teneinde geldelijken steun voor de noodlijdende missie te bekomen. Den. ïjvei- vollen medelijdenden missionaris was bet mo gen gelukken een bedrag van ongeveer f 460 to dat doei bijeen te zamelen, waaronder zich mede een bedrag van f 40 bevond tot het lezen van verschillende H. Missen. Vechtersbazen. Woensdagavond heeft er op het bolwerk te Rotterdam een hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij een druk gebruik van mes sen is gemaakt. Een sleepbootkapitein en een schippersknecht zijn met sleek- en sndjwonden in het hoofd, en de beenen in het Ziekenhuis opgenomen. Twee broers zijn als de daders naar het politiebureau gebracht. Zij hebben zelf ook steekwonden opgeloopen. Gevaarlijk is geen van de verwondingen. Brandon. Dinsdagavond ontstond brand in do woning bewoond door Heiien nabij de Bel- gische grenzen onder het gehucht Altweert. In een minimum van tijd was het huis met in boedel1 en eene vaars en de oogst een prooi der vlammen. Een koe en eenig huisraad van. Heiien kon gered worden. Van daar sloeg o brand over op een demienbosch en op cto Ko- renmijlen van de pachthoeve „Linaenhof. iNe gen korenmijten werden een prooi der vlam- Brand. In de meubelfabriek van den heer Sphilfe te IJsselstein is, naar ons gisterenavond een groote uitslaan e r broken. De Utrechtsche brandweer is met haai autospuit te hulp gesneld. Mariabond in het Bisdom Haarlem. In het gebouw St. Jozef te Amsterdam hield Dinsdag de Mariabond in het bisdom van Haar lem zijn derde jaarvergadering. Nadat gezamenlijk het Sobriëtas-Ued was ge zongen, heette de presidente, mevr. J. H. Burck- senWtels van Rotterdam, de aanwezigen wel kom en wees in een korte redo op de nood zakelijkheid van drankbestrijding door de vrouw. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mej. A. Kokshoorn van Den Haag bleek, dal thans zijn aangesloten 40 Mariavereenigingen met leden, tegen verleden jaar 28 Mariavereenigmg met gezamenlijk 2669 leden. Alzoo ®en. den gang .van 12 vereienigingen me nie; Het .verslag van de pennmgm PJl0m. W. v. d. Dungen van 1 °l00 een batig ste f 454,87, uitgaven f 374.09/;, a o ^BeidllnLr wmden hartelijk bedankt voor ha ren ijver voor den Bond. Bij de periodieke bestuursverkiezing werden ida drie aftredenden, de dames W. v. d. Dungen, Rotterdam, N. Kruisman, Haarlem, en A. H. C. Mooijman, Delft, bij acclamatie herkozen ver klaard. 1 De secretaresse deelde vervolgens mede, dat j vertegenwoordigd waren 26 aiaeeiingen met 60 afgevaardigden. Van o aideelingen was bericht van verhindering ingekomen. De presidente deed mededeelingeu over hel Internationaal: Congres tegen het alcoholisme te Scheveningende nationale acüe voor het Dr Ariënsfonds (bloemencomilé); de uitgave dooi den Bond van de brochure „Wenken voor de jonge moeder." Betreffende „eenheid in insigne" werd betoogd, dat het secretariaat van Sóbriëtas daartoe niet kan medewerken, wijl het met de andere zou blijven zitten. Voor ons bisdom spoorde de pre sidente aan tot het dragen van het insigne kruis met ring. Aangenomen werd vervolgens een voorstel van de af deeling Leiden, waarbij het Hoofdbestuur werd opgedragen pogingen te doen om iu ons bisdom in het leerprogram der R.K. Meisjcs- kveetkscholen, normaalscholen en patronaten te te doen opnemen het onderricht in het alcohol vraagstuk. Per molie had <fe afdeeling Den Haag ver- zocht punt 13c te behandelen, vóór punt 10 het geen werd goedgevonden. Dit punt hield in. dat voor dit jaar het Rijkssubsidie geheel aan de Bonclskas blijve, wegens den slechten toestand der kas en de vele werkzaamheden die nog op het program staan. Wijl bij verdeeling van do subsidie dit voor de afdeelingen toch een zeer gering bedrag is, werd het voorstel van het hoofd bestuur aangenomen, nadat de afdeeling Alk maar had aangeraden eik jaar de subsidie ge heet in de bondskas te storten. De afdeeling Watergraafsmeer had voorgesteld dat jaarlijks een spreker of spreekster kan aan gevraagd worden door de aangeslolen M. V. voor rekening van de bondskas. Wegens den slechten toes land der kas- moest het hoofdbestuur, hoe- v el vóór het voorstel zijnde, aanneming voor dit jaar ontraden. De vergadering was het met het hoofdbesluui eens, zoodat het voorstel werd ver worpen. Het voorstel van de afdeeling—Den Haag be- treïende de bevordering onder de leden der ge stolen retraiten, werd uitvoerig toegelicht door den geestelijken adviseur van den Bond, den Zeer- eerw. heer L. J. Schalke, die wees op het groote nut dier retraiten. Het voorstel werd goedge keurd. De afd. Haarlem wilde aangegeven zien tot welken leef lijd de kinderen in de St. Annaver- eeniging behooren te blijven., wijl door de ver vroeging van dein leeftijd voor de eerste H. Communie de beslaande leeftijdsgrens was ver vallen. Een bepaalde leeftijdsgrens werd niet vastgesteld, doch daarin werden de Mariaver-, ©emigingen vrijgeialen, omdat deze grens ver band houdt met plaatselijke toestanden. Het hoofdbestuur verzoekt machtiging om stap pen t© doen bij de congregaties om in de inter nalen het „bier aan tafel" voor de internen tot 16-jarigen leeftijd afgeschaft te krijgen, claai- de drankbestrijding, voorgelicht door de medische wetenschap, het er meer en meer over eens is, dat de geheelonthouding voor de jeugd minstens tot 16 jaar moet worden toegepast. Een der afgevaardigden wensehte den leeftijd van 16 jaar Ie zien vervallen, en er alle internen onder be grijpen. In dien geest gewijzigd werd het voorstel goedgekeurd. Ter betere regeling van de inning der geld middelen, werd op voorstel van het hoofdbestuur wijziging gebracht in art. 7, 1© alinea van het hui.sh. reglement, waardoor voortaan de jaar- lijkiche contributie aan de bondskas wordt be paald op 3 ©t. per lid en per jaar, berekend naar het aantal leden op 1 Januari. De afdeeling Alkmaar verzocht het hoofdbe stuur stappen te doen om in overleg met den Dioc. Bond van R.K. Drankbeslrijdersvereeiu- gingen in het Bisdom Haarlem te verkrijgen, dat de kosten van 'de St. Annavereeriigingen gelijkelijk worden gedragen door de plaatselij ke afdeelingen van Kruisverband en Maria ver een iging. Het hoofdbestuur zag hierin gsen bondsbe- lajig, doch eein plaatselijk1 Het was van mee- ning, dat, wanneer de kosten hoofdelijk werden omgeslagen het Kruisverbond de St. Anna ver een iging ook mede moet besturen en volgens het hoofdbestuur moeten de Mariavereenigingen de eer van dit mooie werk niet uit de handen, geven. Beslist werd dat deze aangelegenheid moet worden overgelaten aan de plaatselijke af deelingen. Tot slot der vergadering werd door pater II- de.'onsus O. C. uit Helmond een rede gehouden over „Meisjesbonden", waarin hij eenige prao- tische wenken gaf en. toelichtte aangaande de inrichting, werkwijze, leiding enz. K. K. Middenstandsvereen. te Rijswijk. Te Rijswijk (Z.-H.) is een afd. opgericht vai „De Hanze'Donderdagavond werd een ver gadering gehouden. Deze bijeenkomst was te zamen geroepen door een voorloopig comité, waarvan de heer G. C. Wubbe, voorzitter en H. Meeuws secre taris was. Behalve een talrijke menigte be langstellenden werd de vergadering bijge woond door den Zeereerw. heer pastoor P. B. F. Mobr en de Eerw. heeren kapelaans Leu- sen en Woestenburg. De voorzitter begroette in zijn Welkomst woord bijzonder den Weleerw. Heer Hoose- mans en den heer Verbeek, Bondsvoorzitter, beiden uit Rotterdam. Na het openingswoord verkreeg de Bonds voorzitter het woord. Daarna werd de vereeniging opgericht ver klaard en traden 48 leden toe. Na de zeeliedenstaking. Na vele weken staken is dan eindelijk Woensdagavond bet besluit gevallen tot op heffing der staking door de zeeheden. •tHad iets tragisch e eener ver gadering van zevenhonderd stoere kerels te moeten hooren: wij fev®° llet op' )v« kunnen nipt meer Want het stond er zelfs duidelijk ?n de gebruikelijke motie, waarin men ge woon is zulk een onprettige zaak dan nog met eenige fraaiigheden te bemantelen, dat zelfs niet kon gewacht worden op de bemiddelings pogingen van een ter elfder ure niet bijzon der gelukkig saamgekomen verzoeningscom missie. Alvorens te wijzen schrijft de „Msb." op de onverantwoordelijke manier, waarop een aantal werklieden gemeend hebben te kunnen optreden, om hunne eisehen ingewil ligd te krijgen, willen wij, om allen schijn zelfs van partijdigheid te vermijden, gaarne toegeven, dat ons in de oorspronkelijke vra gen van de zeelieden zelf, vooral wat voechng en huisvesting aan boord betreft, heel veel redelijks schijnt. Dat verder de wijze.waarop de Amsterdamsche reeders de bemiddeling van Minister Talrna hebben afgewezen ons ero- oud-liberaal en onsympathiek schijnt. Te meer, daar ons niet van stakerskant, maar van meer bevoegde en onpartijdige zijde ter

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2