De zwarte Bedelaar. BUITENLAND. BINNENLAND. De 53ste Katholiekendag te Mainz. cKousQti Jlu cSo/i (J}tarc/id Letteren en Kunst, ÜQekiaeoopgleeSircga. fc^PMons' xffaarlem-ciïrussel. SoMen FEUILLETON NIEUWE HflflRLEMSCHE COURANT [Wij geven hier een overzicht' Van den Duitschei) Katholiekendag!, due groote Ka tholieke demonstratie, waan de voormannen op Katholiek gebied zonder schaamte open lijk hun christengeloof heli]den aan de gte- heele wlsreld. W&nt wat is het anders dan een openlijke geloofsbelijdenis, zulk een hij- eenkomst van Katholieken, die daar samen komen alleen omdat zij Roomsdhl Katholiek zijn ien zich 'techier aaneen sluiten om al dus krachtiger aan alle aanvallen wieerstand to kunnen bieden. Graaf .vt Galen opende die eerste algemee^ ne vergadering met den grdet, Geloofd zij Jezus Christus". De president begon met te herinneren aan het woord van dr. Pfeiffer, plaatsvervan gend burgemeester van Mainz, iji® op den laatsten Katholiekendag .zieide_„iWiapneer de Katholiekendag weer in Maan* gehouden wordt, kimt gij op (dezelfde goede ontvangst ^Mainz heeft woord gehouden. Dan weidt spr. uit over hetgeen Duitschland aan Maanz tie danken heeft aan St. Bpnifaitus en Kek teler, vooral ook' daardoor, dat Mainz: de wieg' is v'an de Katholiekendagen. Voor 63 jaar heeft Mainz het knüsvaandiel over de Katholiekendagen uitgehangen, ook wij staian onder dat teeken, waarin wij overwinnen. Het voorbeeld v'an die manken, die a,a,n da wieg 'der Katholiekendagen stonden, moet opk ons als spoorslag [dienendie mannen, zij zijn groot, omdat zij Katholiek zijn. De tegen standers hegrijpen niets van die mannen, evenmin als van de Kathol rekendagen, wijl zij niet weten, hoe tolerant men zijn moet, als uien in liet volle hiezit der waarheid is. Ook deze Katholiekendag moet nog meier daar toe dienen, de Katli. idee tot uitdruk king te brengen. [Wjij zullen weer vragen oan blnze rechten, weer eisehen dat men ons geve vrijheid Van religie, vrijheid Van uitoefe ning .van den godsdienst. Hebben wij dan niet alle mogelijke vrijheden Nadat de opvolger van Mgr. vap Ketteler, Mgr. Krishstein een woord tot de vergade ring gericht had betrad onder donderend api- plaus Freiherr v. Hertling hiet podium, om de Kettelerrecfo te honden. Spreker begint met te wijzjen op de groo te moeilijkheid ©en rede te houden op mgr. V. Ketteler, ten toch mag hij niet achter wege blijven, want spreken ptyer V. Kette- lier is voor hem den plicht van dankbaar heid. Mgr. v. Ketitelisr was in den vollen zin des w*oords een apostolisch man; 'dit is hij gewerden door Gods genade, door zijn op- v'oed ing. In breede trekken schildert de sym pathieke redenaar het beeld v;an den jongen Ketteler, in wiens 'ziel een groote strijd werd uitgevochten. Tenslotte behaalde de Genade Gods de overwinning en hij wlerd priester. Langzamerhand werd de algfemeene opmerk zaamheid tot hem! getrokken en zoo werd de al'giemeisne opnuerkza ainjieid tob hem; ge- trokte®. cn z>oa werd Jiij foissuiho-p- A. lliasi, alles was hem nu dienstbaar voor zijn ïn- higgeHefde Kerk; hij was en bleef ziel zorger in den vollen zin des woords. Zijn onvermoeid werken er zijn eenvoud zijn ons allen bekend. Vroegtijdig stond bij op, dikwijls ging. hij in biecht stoel ,011 op den kansel. Hij' was een man van boogie afkomst, doch eenvoudig in den iechten zin des woords. ÏWlal was hij van nature een weinig hartstochtelijk, doch zijn hart hield daarmede gelijken tred. Holezeer beminde hij zijn familie de kinderen. 0Vat mgr. v. Ketteler gedaan heeft voor 'zijn diöciees kan slechts hij beoordoelen, die met hem. heeft moogielecf*d. Het seminarie de priester-retraites, de religieus© Orden, al lee, all«s vond pla&te in het groote Wart van den bisschop'. Zijn vormreizen wanen als mis sies voor het gehate diocees. In breede trek ken schildert Frh. Vidn Hertling den bisschop aJiö redenaax. VervioiLgtèns steltcfe s*pxe»k)ex mgr. v. Ketteler voor als strijder yoor de Klerk; OVeral in brochures en couranten trail Ketteler pp ,v'oor de goede zaak: de boe ken die mgr. geschreven heeft, passeeren nu de revue. Met bewejgen stem bespreekt Frhr. v'. Hert ling het öponthoUd Van Mgr. in Homehoe hard mag' het voor v. KJettelier gewiaest zijn tie handelen, gelijk hij 'gedaan heefthij dacht slechte a,an Duitschland, waar men niet allies zido ZOU begrijpen, als Wet- v'an Paus leu bis schoppen gemeend was. Vm-volgens bespreekt Frlir. v. Hertling de sociale betieehenis v'an Mgr. v. Ketteler; vooral wijst hij op den verziendien blik Van den groioten bisschop^ 'die reeds jaren te Vo ren de eigenlijke kwalen en nood vlajn het volk' zag', en het middel, het juiste middel aangaf, n.l. datgene wat Palus Pi us bedoelt otnder dé leus: ;Omnia instantane in Christo; telkjens en telkens ,weer komt hij' terug op het redmiddel, dat slechts het geloof geven kan. De Duitsiehe wetgeving heeft 'zich' gevormd naar de ideeën vlan v. Ketteler; Jiai, in Vele opzichten is zij' uitgegajan boven 'de ideeën vian v. Ketteler. Of 'die bisschop daaraan zou meegedaan hébbén is! 'niet 'te zeggen. Zijn verdienste is en blijft hiet dat liij de eerste wals, die öp de sociale noioden wees.. In 1877 ging y. Ketteler nog ©em? nalar Eiome. op 'zijn terugreis werd hij ziek' in Btughausiftn 'waar 'hij den 13en' Juli stierf een heiligen 'dood. Dab was 'de man ter wiens leere wij hier zijn vergaderd, de man met hot groote hart voor zijn Kerk', een apostel 'der Duitsehers in do 19e eeuw. Oiok in. on zie tijden 'ziet het uit als ten tijde va,n v'. Ketteler, doch met V- Ketteler z'egt spr.twee 'dingen 'staian vast, Vooreerst de Katholieke Kerk en ten tweede de 'man nen die hun levlen 'aan de Kerk hebben glewijd en die steeds en overal voor de Kerk opkoi- men. Een donderend applaus volgt op de magistrale rede. Nadat nog ©enige sprelfers het woord ge- vöierd hadden, sloot de 'voorzitter graaf van Galen, neef van Mgr. van Kiet-teler deze be langrijke vergadering. tWoan sdaghiorgen vergadering van de Kath Volksvereem., die thans 700.000(!) telt. In het afgeloopen jaar zijn er 50,000 toege treden Hier spraken onder enthousiast applaus van de vergadering die bisschop van Mainz en de Eijk|sdag|sa.f@ev:aa|rdigde Gröber, of .be ter nog „onze" Gröber, zooals de Duitsche katholieken zeggen. Ook 'in de vergadering: van de Missionsver- €in. ijSpraken volo man non yaii naiaiiu $11 daad op Missiegebied, 'die de aanwezigen opwek ten lid te worden van deze krachtige, zegen rijke organisatie. Die vergadering werd, gesloten door Dr. Donders (Munster in W) die het thema be handelde de katholieken in 'de Diaspora! en de Bonifatiusvereeniging. De HL Bonifatius is nog niet gestorven, riep spr. uit, maar hij lieeft. Er zijn graven, die eigenlijk bronnen des levens mogen genoemd worden, en zulk eene is het Boiniflatiusigraf te Fuida, (ap plaus). Hij blijft ook leven in d'e St. Bonifa- tdnsivereeniging, dis in die afgelegen streken meer priesters wil zenden, meer kerken en sicho'lem [wil bouwen. Het is 'n nationale daajd deze vereeoiigiugi tei steunen, want haar ar beid komt het gansche volk ten goede (lang durige toejuichingen). De rede van Dr. Donders was wel het hoogtepunt der tweede algemeene vergade ring. Japan's militaire luchtvloot. Naar nit Tokio aan den Londenscken „Standard" wordt bericht, heeft zich thans ook Japan krachtig aan het scheppen eener uitgebreide lucht vloot gezet. Op bet oogenblik wordt er ge bouwd aan een luchtschip, dat in grootte zelfs de befaamde Zeppeliu's zal overtreffen. Een ander luchtmonster, dat reeds klaar is, maar in gezaghebbende kringen niet voldaan heeft, moet 500 voet lang zijn. Het thans m aanbouw zijnde luchtschip krijgt een lengte van 600 voet en is dus 30 voet langer dan de Engelsclie luchtkruiscr. Het luchtschip heeft een doorsnede van 50 voet en wordt uitgerust met 6 motoreu van 120 paardekracht ieder. In Tokio wordt be weerd, dat het met behulp dier krachtige mo toren mogelijk zal zijn, het luchtschip een snelheid van niet minder dan 70 mijlen of bijna 110 K.M.per uur te verleenen, zoodat de ballon ook tijdens een orkaan tegen den wind kan optornen. Dit luchtschip zou bij een aanvallenden oorlog in gebruik worden genomen, zegt bet bericht verder. Aan boord kunnen 20 vaten benzine wor den meegenomen. Zoodoende zal het lucht monster zonder te landen een week lang in de lucht kunnen blijven. Als geschut krijgt liet een kanon mee, dat met samengeperste lucht wordt afgeschoten. Denkelijk wordt bet te Yokotuko gestationneerd. I11 dien de proeven met dit kolossale lucht schip gunstig uitvallen, denkt Japan er zoo een paar dozijn te bouwen. Na warmte koude. Na de warmteperiode is een tijdperk van koude in Noord-Amerika begonnen. Te Bay City (Michigan) is er in den nacht van 25 Juli gedurende 5 minuten sneeuw gevallen. Dat is de eerste maal voor zoover men weet, dat zulks in de maand Juli in deze streek gebeurde. Te Eindlay (Ohio) moet het den 25en van dezelfde maand ook gesneeuwd hebben, evenals in den omtrek van Pittsburg. In deze laatste stad was het op 25 Juli zóó koud, dat de trammaatschappij op hare lijnen verschillende open rij tui ge v door gesloten wagens heeft moeten vervan gen. Ook te Ottowa heef t't op 25 Juli licht ge sneeuwd. De temperatuur is overal zeer ge daald. Edison. Met de „Mauretania" is te Li verpool uit New-York aangekomen de be kende uitvinder Edison. Naar bij vertelde had hij voor 'teerst van z'n leven, op aan drang van zijn vrouw, „vrijaf" genomen om in Engeland en "Wales wat auto-tochten te gaan maken. Maar eigenlijk begon hem het niets doen nu al te vervelen, zoodat hij er nu al naar verlangde, weer in zijn laboratorium te wezen. Veel vertelde hij nog van nieuwe onderzoe kingen in den laatsten tijd door hem inge steld en de uitvindingen door hem gedaan. Binnenkort zou de wereld verrast worden door een cinefonograaf, een in perfectie wer kende combinatie van cinema en fonograaf. Verder was hij nog bezig met een nieuwe soort accumulator voor auto's, schepen en treinen, die heel wat gemak en voordeel bie den zou en dergelijke dingen meer. Voor uit vindingen op vlieggebied scheen hij niet veel te voelen; daar had hij nooit ook succes mee gehad. Het heilig College. Door het overlijden van den vorst-aartsbisschop Kardinaal Grus- cha is het aantal leden van het Heilig Col lege, waarvan de overledene de oudste was, tot 48 gedaald. Van deze is er één, kardinaal Oregla di Santo Stefano, nog door Pius IX benoemd, 32 hebben het purper van Leo XIII ontvangen en 15 van dezen Paus. Volgens de rangorde is de Senaat van de Boomsehe Kerk nu samengesteld uit 5 (Ita- liaansehe) kardinaal-bisschoppen, 39 kardi naal-priesters (20 Italiaanscke en 10 buiten- landsche) en 4 kardinaal-diakens (3 Italiaan- sclie en 1 buitenlandsche) terwijl 8 jaar gele den bij de keuze van Pius X 6 (Italiaanscke kardinaal-bisschoppen), 49 kardinaal-pries ters (26 Italiaanscke en 23 buitenlandsche), tezamen dus 63 personen, het purper droegen. Dertig van dezen zijn onder het pontificaat, van Pius X overleden, terwijl en slechts 17 nieuwe kardinalen zijn aangesteld, van wie er ook weer twee gestorven zijn. Er zijn dus nog 22 vacante kardinaals-zetels. Zooals bekend is heeft het laatste consis torie den 16den December 1907 plaats gehad. Een schutterij-historie. Het Journal de Liège verhaalt de volgende prachthistorie, die ons te meer doet bejammeren, dat het edele instituut der schutterij hier te lande is afgeschaft, omdat dergelijke staaltjes van krijgshaftige humoristiek nu niet meer voor komen. V001- den krijgsraad der schutterij ver scheen de schutter Leon B., uit Huy, wegens lijntrekken en ontbreken op de voorgeschre ven wapenoefeningen. De beklaagde ver weerde zich evenwel door te wijzen op zijn groote corpulentie, waardoor op het gansche magazijn geen koppel voor zijn buik te vinden is. Achttien maanden lang wacht hij nu op dien koppel. Hij wil niet zonder koppel hij de oefeningen komen, omdat hij dat beneden zijn krijgsmanseer vindt. Hot verweer van den braven en dapperen, edoch alleen te cprpulenten schutter Leon, maakte zooveel indruk op de leden van den gestrengen krijgsraad, dat de auditeur-mili tair vrijspraak vroeg. De krijgsraad wees dienovereenkomstig het volgende vonnis: De schutter B. verklaart niet uit losheid öf onachtzaamheid gehandeld te hebben, in tegendeel het is altijd zijn vurige wensch ge weest als schutter^ het vaderland te mogen dienen. Hoewel hij nu eenerzijds verzekert, dat hij, zooals het elk goed goed burger-be taamt, heldenmoed m het lijf heeft, zoo klaagt hij er aan den anderen kant bitter oyer, dat dit lijf zoo dik is, dat hij, trots zijn rechtvaardig verlangen, geen koppel kan krijgen en dus de oefeningen niet kan bijwo nen. De krijgsraad laat zich bij zijn oordeel over het wegblijven van voornoemden schut ter bovendien leiden door de overweging, dat, aangezien de algemeene aesthetiek der schut terij eisclit, dat de troepen goed gericht staan, de figuur van schutter B. aan die aestlietieke voorwaarde voor goede tucht en orde, te kort doet. De krijgsraad besluit daarom den delin quent vrij te spreken. NEDERLAND EN PORTUGAL. Men herinnert jrfch, dat |ettel|ijkie' weken gieteden een Eieuter-telegram de verrassen de tijding! biraclht, dat op het eiland Timor (hetwelk half Nederlandse!], half Portu- geeseh is) de Portugeezen Nederlandsch ge bied hadden geschonden. Uit een door jd© Indisieife regjeering ver strekt Communiqué blijkt, dat het geschil ten deefe is voortgesproten uit oneenigheid betreffende de uitmeting van het wederzijd- sche gebied, vastgesteld bij het tractaat tus- séhen Nederland en Portugal vian 1 Oct. 1904. In zloovterre heeft men dus te doen met moeilijkheden welke, indien zij niet langs dipilloinatieken weg: op te lossen mochten zijn, dioor scheidsrechterlijke beslissing Lesleeiht zouden kunnen worden. Een lander deel van hét geschil echter spruit v|oort uit de positieve schéodiirgi van sedert de bekrachtiging van genoemd trac taat mbetwisthaiar Nederlandsch grondge bied (Lakmaras en Bikomi), waarop door de Portugeesehe autoriteit bestuursdaden zijn uitgeoefend, ja Zelfs versterkingen opgericht. Deze daden gaven de Indische regeering aan leiding tot het opmaken (in een buitengewone vergadering van den Baad van Jndië) van een ultimatum, dat Donderdag 13 Juli 'door de Hertog Hendrik naar Timor zou wordien Ovtergébraoht en tot het voorbereiden van krachtige militaire maatregelen. Een vrachtprijsaanwüzer. Het is altijd een moeilijk op te lossen probleem geweest om op behoorlijke wijze te voldoen aan de be staande voorschriften, welke in het Algem. Reglement voor bet vervoer op de spoorwe gen zijn gegeven, nl. dat de prijzen der plaats- kaarten welke door een station worden iiit- gegeven op voor bet publiek duidelijk zicht bare wijze worden opgehangen. Meestal ge schiedt dit in groote tabellen welke achter glas, in schilderij-vorm worden gehangen of op groote geschilderde borden, die veel ruim te innemen. Zelfs beeft men het een tijdlang o.a. in Duitschland geprobeerd met het be schikbaarstellen van boekjes waarin de prij zen zijn opgenomen, doch deze worden zeer spoedig vuil en zijn ook uit hygiënische over wegingen uit den booze. Vandaar dat men er in Duitschland op uit is geweest in deze leemte te voorzien en heeft men een „vraeht- prijsaanwijzer" uitgevonden, die niet allc-en goed voldoet, doch reeds op verschillende sta tions in Duitschland als Dautzig, Mariën- burg, Bremburg, Halle en Königsberg zijn ingevoerd. De inrichting bestaat uit een kast van 2 M. hoogte en 90 cM. breedte. De De bovenste helft bestaat uit een glasruit, waarop het opschrift: „Vrachtprijzen van bv. Amsterdam naar station A—Z". Daaronder het gewone formuiier-indeeling naar de klas sen enz., met de gebruiksaanwijzing. Aan de onderzijde der ruit bevindt zich de volgende aanduiding: „Naar stations, waarvan de vrachtprijzen met rooden inkt zijn onderstreept, worden biljetten uitgegeven die direct te verkrijgen zijn, voor de niet onderstreepte stations wor den passe-partoutkaarten afgegeven. Hij die deze laatste biljetten noodig heeft moet deze tijdig nemen, zoo niet, dan kan op tijdige af gifte niet gerekend worden. Voor hen, die niet veel met de spoorwegen te maken hebben, verdient dit wel eenige toe lichting. Ieder station heeft niet altijd gedrukte kaarten voor alle bestemmingen. Voor wei nig voorkomende bestemmingen en voor bijv. militaire biljetten komt het wel voor, dat deze nog geschreven moeten worden, nadat de aanvrager ze vraagt. Wanneer men nu kan zien, welke biljetten men direct kan krij gen en voor welke men eenigszins tijdig aan wezig moet zijn, is dit een groot voordeel. De verdere inrichting is betrekkelijk eenvoudig en bestaat uit twee walzen, welke met een ketting verbonden zijn en dienen tot het op nemen van den vrachtprijsaanduider, die op linnen is geplakt en van de eene wals op de andere wordt voortbewogen. Een paar kleine walzen zorgen er voor dat het formulier di rect achter de ruit op steeds denzelfden af stand wordt langs geschoven. Een andere wals zorgt voor het strak honden van den vrachtprijs-aanduider, terwijl de onderste hoofdwals hol is en eene inrichting beeft om het aantal omdraaiingen te beperken en het verscheuren of onklaar worden van den vrachtprijsaanduider verhindert. Jn het mid den is een kruk aangebracht, welke men moet draaien om den achter het glas aanwezigen vrachtprijs-aanduider in beweging te doen komen. Dit is door een kort opschrif( aange geven. Er is verder nog een inrichting noodig bij eventueele reparaties, prijsveranderingen, enz., terwijl men het toestel ook kan gebrui ken om dienstregelingen in op te hangen, iD welk geval het echter breeder moet zijn. Om een bewijs te geven dat het toestel in de praktijk voldoet diene dat te Hamburg Dammtor een toestel in gebruik is, waarop de vrachtprijsaanduider 5000 relaties aangeeft. Het ongeluk op (le Gutenberg. Tc Rotter dam is men gisterochtend ook begonnen met behulp van takels het groote stuk van den bin tenketel te lichten dat door het dak van de cartonnagefabriek van den heer Hoimans is ge slagen, een werk dat met veel gevaar gepaard gaat, vooral daar ook de muren van het gebouw daar ter plaatse veel geleden hebben en groote sclieuren vertoont. Het lijk van den stoker Geil was hedenmor gen nog niet gevonden. Intussehen is het dui- kerswerk voorloopig gestaakt totdat het watei weder laag zal zijn. Dal lijk moet z'eh naar alle waarschijnlijkheid nog in het schip bevin den. Ook het dochtertje van de omgekomen juffrouw Van Beek is nog steeds niet gevonden. Verdronken. In het Noordhollandsch Ka naal, onder Amsterdam, is Woensdagavond een jongetje van de schuit, waarop het thuis be hoorde ,'e water geraakt en verdronken. Verbrand! Te Wageningen hebben een jonge moeder en haar driejarig kind eergisleren avond ernstige brandwonden gekregen, doordat het kind ,op moeders school gezeten, een pe troleumstel omver trok. Het kindie is gisteren overleden. Gedood. Woensdagnamiddag is de 16-;arige v. M., te Leerdam, werkzaam op de houtzagerij van de firma Varsseveid en Co, aldaar, door een drijfriem, die op de schijf stuk sloeg, gc- Iroffen, De jongen was dadelijk dood. Ca'a'ogus van goede looaeelstuk- ken en voordrachten. J. YinkPzn. Beverwijk. De heer J. Vink Pzn., boekhandelaar le Be verwijk, zendt ons zijn catalogus van goede loo- neel.stukken enz., waarvan nu de derde drub is verrekenen. Deze derde druk is naar aanleiding van eeni ge besprekingen en vragen, door verschillenden gedaan, geheel omgewerkt en biedt nu een, we zouden zeggen, volledige keuze aan voor R.K. Tooneelvereeni ringen, Pensionaten, Patronaten, Gezetlenvereenigingen enz. van alie soort loo- nee'stukken die voor deze kunnen te pas ko men. Daar met groote zorg alles geweerd is wat voor Katholieken niet te pas komt de uitgever staat daarvoor in is deze catalogus ook een veilige leiddraad. En daarenboven zijn de meeste slukken ook bij den uilgever ter inzage verkrijgbaar, zelfs die welke de uilgevers niet anders dan voor rekening of op zeer be zwarende condities. Alles te samen genomen, biedt de heer Vink, die langzamerhand op dit gebied de Nederland- sche specialiteit is geworden, aan de R.K. (en anderejt ooneelgezelschappen of vereonigingen of ook particuliere personen (voor bruiloften b.v.) alles aan wat maar kén worden aangeboden. En zijn catalogus is dan ook eenvoudig onmis baar! uscAjiuuitkSMJwatin 19, De drommel hale mij als ik ooit met den heer de Rumbrye op reis ga, gromde hij. Op mijn woord van eer, mevrouw, ik beu met op mijn gemak in zijn gezelschap; hy ver veelt mij. De markiezin maakte van den nood een deugd, en beval Carral in te stappen- Het rijtuig zette zich in beweging. Uit de koetspoort komende, ontwaarden Carral en mevroiiw de Rumbrye gelijktijdig den zwar ten bedelaar, wiens vurig oog in den wagen blikte. Alweder die man, prevelde de markie zin zonder eene vage gewaarwording van angst. Er schuilt iets in de volharding van dien schavuit, dat ik niet begrijp, dacht Carral van zijn kant. Wat den jongen Alfred Lefebvre des Val- lées betreft, hij vergenoegde zich met glim lachend te mompelen: Als John maar twee jaar ouder geweest was, had ik hem met dien neger laten bok sen, zonder gekheid. Toen liij de postwagen zag vertrekken, was Neptunus naar een huurrijtuig gesneld. Hij fluisterde den koetsier een paar woorden toe, stopte hem een louis in de hand, en het logge voertuig reed de postkoets achterna. Om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn, had Neptunus des morgeus voor hij zijn kamertje verliet, veel geld bij zich gestoken. Zoolang men binnen Parijs bleef, kostte het de fiacre niet veel moeite het postrij- tuig bij te blijven. Zij zat het zelfs dicht op de hielen en over de brug Lodewijk XV gaan de,^ kwam de huurkoets de postpaarden op De bedelaar beva1 onmiddellijk den koet sier het postrijtuig voor te laten gaan. Dit was een overbodig hevel, want nauwe lijks was de postcliais op het effen der Lhamps-Eiysees gekomen, of zij liet het huur rijtuig steeds verder achter zich. 001 uit, riep de bedelaar door het por tier. Geen nood, mijnheer, antwoordde de koetsier, wij zullen ze aan de klimming weer gemakkelijk inhalen. Inderdaad, op de klimming voor de Bar rière de l'Etoile, herwon de fiacre het ver loren terrein. Zij was bespannen met twee stevige, maar onde paarden, wie de hellin gen sterk afmatten. Op een mijl voorbij de harrier keerde de koetsier zich op den hok om. Zeg eens, mijnheer vroeg liij, waar gaan wij eigenlijk heen? Neptunus wees op het postrijtuig. Zeg liet maar, antwoordde de koetsier. Wij gaan, waarheen zij gaan; maar waarheen gaan zij? r trzi g se.» Rijdt maar voort, riep Neptunus onge- du hijg, gij zult wel goed betaald worden. De koetsier legde zijn zweep over de paar den en knoopte het gesprek weder aan Dat is allemaal goed en wel, mijnheer, hernam hy, maar ik heb twee goede paarden, die ik bezig hen dood te rijden, en met uw verlof, gij ziet er met naar uit 0111 mij Neptunus haalde een handvol Napoleons uit zijn zak en toonde ze den koetsier. Deze 1 liet terstond met geestdrift zijne zweep klap pen. Te drommel, mompelde hij, naar het schijnt, moet het goed wat opleveren, een neger té ijn. Te Saint-Germain-en-Laye hield de post koets op om van paarden te wisselen. De fi acre haalde ze voor en kreeg een voorsprong dien zij echter spoedig weder moest verlie zen. De beide paarden begonnen beangstigend te blazen. Hun geheele lichaam dampte en dikke zweetdroppels rolden langs hunne zij den. Zullen zij het nog wel twee pleisterplaat sen zoo volhouden? vroeg Neptunus bekom merd. Twee pleisterplaatsen? antwoordde de koetsier; ik sta er niet voor in, mijnheer, al gaaft gij mij al de geeltjes, die gij mij hebt laten zien. Rijdt maar voort, beval de neger zijne teleurstelling verbergende. Het met versehe paarden bespannen rijtuig vlóóg op dat oogenblik eene helling afgaan- j de, dé huurkoets als een wervelwind voorbij. Voorwaarts, riep Neptunus. De koetsier sloeg onbarmhartig op de paar den los en deze hernamen een hortenden en vertwijfelenden galop. Bij de klimming, die daarna volgde, her wonnen zij een weinig terrein, maar naar mate men verder kwam, werd de afstand al grooter en grooter. De bedelaar bleef geen minuut zitten; hij scheen door zijne heftige bewegingen groo- tere vaart aan het rijtuig te willen geven. Vooruit, riep hij telkens; hij uw leven, verlies ze niet uit het oog. De koetsier deed zijn best, maar de die ren raakten zichtbaar op. Het oogenblik kwam, dat Neptunus, uit het portieir gebo gen, het postrijtuig niet meer voor zich uit Wees niet bevreesd, sprak de koetsier bemoedigend. Bij de kromming van 1 en v. eg zullen wij het weder zien. De kromming werd bereikt, maar de bede laar zag niets. Tien louis, indien gy ze inhaalt, riep Neptunus met stokkende stem. Twee honderd francs, mompelde de koet sier. Zijn zweep maakte bloedige striemen op de huid zijner uitgeputte dieren. De pijn deed ze voorthollen; doch weldra verflauwden zij weder in hun vaart. De koetsier sloeg er onbarmhartig op los. Door een soort van woedende vertwijfeling aangegrepen, renden de paarden met den kop tusschen de p00typ, dampende neusgaten en telkens struikelende voort, maar zij liepen toch en de koetsier bleef voortgaan met slaan. Neptunus, uit het portier voorover gebo gen, als een jockey, over de manen van zijn renner bij een wedstrijd, hijgde en riep werk tuigelijk: Voort, voort! Het werd donker. Neptunus meende op den top van een verwijderde steilte de donkere schaduw van de postkoets zich op den hori zon te zien afteekenen. Te gelijker tijd ver toonden zich rij aan rij, amphiteatersgewyze de lichten der huizen van Meulan. De bedelaar slaakte een laatsten kreet vau aanmoediging en viel uitgeput op de kus sens neer. Eenige minuten daarna voeide hy een ge weldigen schok: de beide paarden waren ge lijktijdig nedergestort. Maar men was te Meulan en tien passen verder verwisselde de stilstaande postkoets van paarden. Neptunus sprong uit de fiacre, wierp den koetsier tien louis toe en snelde naar het postrijtuig. Op dit oogenblik sprong hij op het achterplankje, hlemde zich aan de veeren vast en vertrok met degenen, die hij ver volgde. De postmeester riep den postiljon toe om op te houden, doch de wielen ratelden met zooveel geraas over de puntige keien van Meulan, dat het geluid zijner stem verloren ging. Na eene minuut van angstige spanning was de bedelaar van zijn vrees ontheven, den tocht niet te zullen medemaken. In galop zetten de paarden den tocht voort. Na verloop van een uur verliet het rijtuig den straatweg, om eene lange, breede laan DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende: PLATEN: Jhr. Mr. Victor de Stoers; Lage waterstand v;an de Maas; Het bezoek van Prins Hendrik aan Harderwijk (3)Mgr. Dr. P. Mapnens; Pastoor B. J. J. Harpe- rink; Pastoor A. J. iWilïemse; Koninklijk bezoek aan de hoofdstad van het Sticht (meerdere foto's); De hitte, de- droogte en /hief. oïiwederDe Nederlandsche ridders van .•Malta (2)De St. Pieterskerk te Eom 'v'an) binnen; De Niagara-Waterval (2); De ken P. O. (Wijtenburg; Ed. M. M. Alber- dingk ThijmDe kerk te Haaren afgebrand Rebus. Tekst: Victor de Stoers Meioffers; Het verdwenen bankbiljetEen hoed van veertig guldenBapge dagenTien cent per stuk Het geheimzinnige jacht; De Souvereine or de va,n Malta Hereenigd; De Niagara-.Wa- tervajl; Bij onze platen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 5