BUITENLAND. SPAARNE-BANK. NIEUWE CRACHT 98. Telefoon 2088. HAARLEM, Verhuurt loketten in hare brand- en inbraakvrije kluis BINNENLAND. De gezondheidstoestand van Z. H. den Paus. NIEUWS UIT DEN OMTREK. OVERZICHT. Kapitaal 500.000Geplaatst en volgestort ff 250,000,- COmmiSSARISSENi RAAD VAN TOEZICHT Directeur: G..F. H. PASTOOR. Rekening-Courant, Credieten, Coupons; Effecten, Deposito's Incasseeringen, Wissels, Prolongatiën Jaarvergadering van den Ned. R K. Esperantisten Bond, Wat er eigenlijk in PERZIë gebeurt, is niet recht duidelijk; zij, die er de-beste in lichtingen van kunnen geven, de Russen, heb ben er belang bij niet al te veel licht te laten schijnen op wat er voorvalt. Zeker is slechts, dat Mohammed Ali, de ex-sjah, bij zijn poging om de tegenwoordige regeering omver te werpen en zijn oude des- potenheerschappij weer in te voeren, door de beste wenselien van Rusland vergezeld wordt. Voor het overige liggen de gebeurtenissen in Noord-Perzië vrijwel in het duister; men weet niet eens, waar de ex-sjah zich ophoudt. De toestand is nog verscherpt door de ge schillen tusschen de gezantschappen en de regeering wegens finaneieele aangelegenhe den. De Amerikaansche directeur der fian- ciën Shuster, die de Perzische regeering en het parlement achter zich heeft, verlangt dat alle betalingen door het onder zijn leiding staand ministerie van buitenlandsehe zaken zullen geschieden, terwijl de gezantschappen aan don kant van de Belgische douane-be ambten staan, die zich niet aan de finan eieele leiding van Shuster willen onderwer pen.' Tusschen Rusland en Engeland is voorts een zekere spanning ontstaau door de benoe ming van den Engelschen militairen attaché in Teheran, Stokes, tot organisatie van de Perzische douanengenclarmerie. De Russen schijnen bang te zijn dat majoor Stokes de regeeringstroepen tegen den voor waarts dringenden ex-sjah zou kunnen orga- niseeren. In het Engelsehe parlement heeft de regeering echter verklaard, dat, indien de benoeming van Stokes op Noord-Perzië, de Russische invloedsfeer, betrekking had, zij daar niet mee accoord kon gaan. Eenige ENGELSCHE pers-stemmen over de belangrijke gebeurtenis der vorige week in zake het Hoogerhuis: De „Times" betuigt haar voldoening, dat het Hoogerhuis voor het schandaal van de peersbenoeming bewaard is gebleven. Enge- lands rang in de wereld zou er door in ge vaar zijn gebracht. Het Hoogerhuis wordt door de veto-wet zeker een eind achteruit ge zet, maar met de nieuwe peers zou het erger geweest zijn. Het Huis verliest veel, maar met de hoop en het vooruitzicht binnen niet te langen tijd het ergste kwaad goed te ma ken en een degelijke grondwet te geven in- plaats van de carieatuur van de tegenwoor dige raadgevers van Z. M. De meeste conservatieve bladen zijn feller. Een enkel staaltje: De „Morning Post" schrijft: „Het land is thans overgeleverd aan de genade van een enkele Kamer, beheerscht door een man, wiens eerzucht zijn geheele leven bet Veree- nigd Koninkrijk heeft omvergeworpen. Alle waarborgen welke dit land behoeden tegen den ondergang van verbrokkeling zijn ver nield. De liberale bladen zijn natuurlijk voldaan. De „Morning Leader" schrijft: „De kracht van het Hoogerhuis is thans gebroken en over de puinhoopen gaan wij voorwaarts om voor de landen van het Vereenigd Konink rijk het tijdperk van nieuwe vrijheid in te wijden" J. W. A. BEIJNES, Industrieel, te Haarlem, Voorzitter, E. H, VAN WICHEN, Lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal en Pro vinciale Staten van Zuid-Holland en Burgemeester van Alkemade, te Alkemade. W. J. C, PAS8T00RS, Lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal en Burge meester van Ginneken, te Ginneken. Db. E. A. M. DROOG, Arts, te Heemstede, Secretaris. Mb, J. N, J. E. HI^ERKENS THUS8EN, Voorzitter van den Raad van Beroep ^Ongevallen-verzekering), Lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland en van den Gemeenteraad van Haarlem, te Haarlem. THEOD. JANZEN Hzn., Koopman te Haarlem. J. J. BEIJNES, Industrieel, te Haarlem. THEOD, JANZEN Hzn., te Haarlem, J. M. W. FRANCKEN, te Haarlem. B. J. V. VAN HEES, te Haarlem. enz. enz. De groote brand te Antwerpen. Omtrent den grooten brand iu de dokkeu le Antwerpen, waarvan reeds korlelijk werd bericht, deelt het „Handelsblad van Antwerpen" de volgende bij zonderheden mede: f Door eene onbekende oorzaak, zeer waar schijnlijk door zelfontbranding, is brand ontstaan in eend er magazijnen der Cie. des Magasins Ge il eraux et Entrepots Libres d'Anvers, die om zoo te zeggen het geheele terrein, gelegen tus schen de Kaitendijkdok en Kempische dok, be slaan. Deze magazijnen zijn verschillende gebou wen, die onderling verdeeld zijn in de maga zijnen Auslralia, A'rica, Europa, India, enz. De brand is uilgebroken iu de magazijnen Auslralia, die een enkel blok uitmaken, gelegen tusschen de Napelslraat, Rigastraat, Cadixstraat en Kempische dok, Westkaai. Deze magazijnen, of be er gezegd dit magazijn, is een gebouw be staande alleenlijk uit vier muren, zonder ver dieping en waarvan het dak bestaat uit eene reeks puntdaken, waarvan het schuinste gedeel te uit zink bestaat en het bijna rechtstaande gedeelte uit glas. Op de geheele uitgestrektheid van het magazijn, dat 100 meters lang is op 100 breed, 't is te zeggen ééne heklaar, wordt het dak ondersteund door ijzeren kolommen en ijzeren dwarsliggers. De brand brak 's nachts om 2 uur uit, maar het vuur moet uren te voren gesmeuld hebben. Om 11 uur toch reeds werd er een brand lucht geroken door werklieden van de stadsrei niging. Die gingen terstond aan 't zoeken; maar zij konden niet ontdekken waar de brand was, evenmin als de brandweer, die zij er bij riepen. Eerst om 2 uur brak de brand uit en nu had de brandweer handen vol werk. Reeds had de brand eene groote uitbreiding genomen, toen de pompiers hunne batterijen legen het vernielend element oprichtten: En, slechts enkele minuten zijn voldoende geweest aan het vuur om het geheele blok in beslag te nemen. Het was waarlijk vreeselijk om aan te zien met welke snelheid het vuur langs de da ken voortliep. Het eene dak vloog na het andere aan en vooraleer een kwart uurs verloopen was stond het uitgestrekte gebouw op eene opper vlakte van één hektaar in volle vlam. Het was, een prachtig, maar ook droevig schouwspel. De vlammen sloegen zeer hcog in de lucht, gaven, een massa rook, die in een breede kolom de hooge insteeg en, door den wind voortgedreven, in de richting van het Westen, verdween. Nagenoeg de geheele stad was verlicht door het schijnsel der vlammen, welker gloed tot op verren afstand zichtbaar was. De brandweer had terstond wel ingezien, dat de geheele blok aan het vuur was prijs gegeven. Het groote gevaar bestond voor de omliggende hoogergenoemde magazijnen, evenals de sla Hin gen der Vlaainalie, gelegen in de Rigastraat, eene houtzagerij gelegen in de Cadixstraat, waar ook de houtbeurs is. t Zoo werd het vuur van alle kanten aange vallen en na een uur werkens kon men nog niet zeggen wat er nog zou kunnen gebeuren. De hitte was ondragelijk en daar het gevaar bleef aanhouden, vluchtten de bewoners der enkele omliggende huizen, met al wat ze maar dragen konden, de s'.raat op. Geen enkel durfde meer in huis blijven. Het zag er maar erg uit ook, want de kroonlijsten der huizen begonnen reeds te branden.' p lOm 3 uur werd de toestand nog veel kritie ken Op den hoek der Kempische dok en Riga- slraat was het magazijn gevuld met sodanitraat. Dit hoekje was tot nu toe min of meer gevrij waard gebleven, maar het vuur had dit nu ook geheel in bezit genomen. Het was toen eeu gekiskas en een geknetter als geweervuur. De ontploffingen veroorzaakt door de nitraat bleven aanhouden en verschil lende pompiers en anderen werden licht ver brand aan handen en aangezicht door de weg springende brandende nitraat. Eenige oogenblikken later deed zich eene ge weldige ontploffing voor, gelijkende aan een ka nonschol. Het nitraatwater dat al kokende in de riolen loopt, was daar ontploft en veroor zaakte langs de Kempische dok eene grondin zakking van een paar meters groot. Bijzondere maatregelen werden dadelijk ge nomen voor het nieuwe gevaar. Gedurende drie kwart uurs bleven die ontploffingen voortduren. 'Pen kwart voor 4 uur was er nog eene gewel dige ontploffing in de Rigastraat. Het was eene ontploffing, di'e tot in het midden der stad ge hoord werd. Zoo geweldig was het, dat de ruiten van de nabij gelegen herberg „In de Ton", aan stukken vlogen. De ontplo'fing had in 't midden van den straatweg plaats gehad. Kasseien en eene kolom water met vuil vermengd werd tot op eene hoogie van 15 M. in de lucht geslin gerd. Men kan denken welke sauve qui pent er heersehte. Het was een oogenblik van pa niek, dat een aardige wending had kunnen ne men. Gelukkig was de kalmte weer spoedig her steld. In de straat had de ontploffing eenen diepen put gemaakt, waarbij nog de gasbuis op twee verschillende plaatsen werd gebroken. Eindelijk ten 4 ure mocht men zeggen, dat onze wakkere pompiers hun moedig en onver moeibaar werken beloond zagen. Zij hadden 't vuur overwonnen en gevaar voor uitbreiding was lotaal gew-eken De schade wordt geschat op 2 niillioen frank. De vernielde waren behooreu aan 100 of meer kooplieden. Men vermoedt, dat het nog wel veertien dia gen zal duren, eer de nog voorlsmeulénde brand geheel gehluscht zal zijn. f Russische padvinders. De Czaar heeft de Russische padvinders geïnspecteerd op het Mars- vel d. H Was een prachtig gezicht. Het groote Marsv'eld schitterde van de roode, groene, wille en khaki-uni'ormen der Padvinders, wier werk zaamheden door een ontzaglijke menigte wer den gadegeslagen en bewonderd. Toen de Czaar langs de gelederen reed, riepen de jongens, vol gens de gewoonte der Russi che soldaien: „Wij wenschem Uwe Majesieit een goede gezondheid". Het wgren mooie manoeuvres, die de jongens uitvoerden. Een voetbal-elftal trapte den bal on der het gevolg van den Czaar, waarover deze hartelijk lachte; kleine brandweer-padvinders blurchten papieren huizen. Er waren 6000 jon gens. Een was er 5 jaar oud! Er was een miniatuur-ambulance, getrokken door een ezeltje. De Padvindersbeweging bloeit zeer in Rusland. Weldra zullen er 200.000 Padvinders zijn. fMarokko. De rubriek „Marokko" schijnt zoo goed ais verdwenen te zijn uit de kolom men der Franscbe en Duitsche bladen. HetFran- sche ministerie van Buitenlandsehe Zaken heeft de pers doen weten, dat er vooreerst geenerlei mededeelingen omtrent de gehouden beraadsla gingen tusschen von Kiderlen Wachter en Cam- bon zou worden gedaan. i Do stakingen in Louden. In Liverpool heb ben Zaterdag weder zeer ernstige stakingsonlus ten plaats gehad. Winkels werden niet steeaen gebombardeerd en geplunderd. De poli! ie char geerde met den wapenstok, waarbij velen wer den gekwetst. Om middernacht eerst was de rust hersteld. De werkstaking iu Engeland. Een Reuter- telegram van gisteren meldt: Hevige vechtpar tijen hebben te Liverpool plaats gevonden in verband met een demonstratie, waaraan hon derdduizend transporiiarbcilers deelnamen en die groote opwinding veroorzaakte. De poli ie werd gerequireerd om de straten schoon le vegen, doch werd krachtig aangevallen en met steencn geworpen. De bereden politie deed herhaaldelijk charges en vocht geweldig. De troepen sommeerden de menigte uiteen le gaan en hielden zich gereed te vuren, waarna langzamerhand de orde hcrs.eld werd. hoewel hier en daar de schermutselingen voortduurden. Dagbladbureaux werden bedreigd. Een' politie agent werd gedood. Het station en St. Georges Hall zijn lot hospitaal ingericht. Het volgende is de waarheid: Op 20 Juli, na de Requiem-Mis voor Leo Kill z.g'. heeft Z. H. een aanyal gehad van tracheo bronchitis met betrekkelijk hooge koorts, zoodat Z. H. drie dagen te bed bleef. Hiervan in zoo verre genezen, dat de Paus zijn morgentochtje in de Vaticaansche tuinen hervatten kon, werd Z. H. Zondag 6 Augustus geplaagd door een hevigen jïchtaanval. De rechterknie had boven dien veel last van de warmte, die op het Vati- 'caan altijd, wegens de ligging nog erger is dan in hoogere stadsgedeelten. Daarom was vóór 1870 het Quirinaal zomerpaleis van den Paus. Er werd toen besloten de bibliotheekzaal van den Paus tot slaapkamer in te richten, daar de gewone slaapkamer op de 3de étage klein en zeer warm is. De Paus ging per lift naar bene den, liep zelfs zonder steun door de vertrekken die aan zijn studeerkamer voorafgaan. De zwelling van de knie is nu geheel verdwe nen, de pijnen zijn veel minder, de tempera- tuursverhooging is opgehouden. Zoowel gister, 10 Augustus, als heden, 11 Augustus, zat de Pau3 nu en dan op en hield zich met lezen bezig. Z. H. passeerde een goeden, rustigen nacht en de medici zijn zeer tevreden. Noch van slag aderbreuk, noch van mephritis, noch van bron chitis is het minste waar. Mgr. Bisleti was he den een uur by den Paus, die door zijn beide secretarissen wordt opgepast. B. T. P. W. v. S. Onze correspondente te Rome, mevr. de baro nesse Waaeklewicz van Schilfgaarde, schrijft ons dato 11 'dezer (Vrijdagavond) het volgende opatrent den toestand van Z. H. den Paus: De onrustbarende berichten omtrent den ge zondheidstoestand van Z. H. den Paus, zelfs al worden die door Katholieke bladen als de „Köln. Volksz." medegedeeld, zijn naar ik u nit de allerbeste bron kan mededeelen, absoluut onwaar. Mr. J. O. DE MAREZ OYENjS.. t De sedert hiat vinden van heb lijlc van den ond-ministier mr. X>« ^vTareZ OyiTÏLS lil U©ïl Haag ontvangen berichten bevestigen het vermoeden, dat bij op .een hoogte van het landschap, da,t hij voor- zijn wandeling haid uitgekozen, door aan beroerte of jboev(ail is getroffen en toen in de diepte gevallen. Mevrouw De Marez Oyans en de sedert de droevige vermissing bij haar vier toeven de far milieleden zijn in Den Haag aangekomen. Het stoffelijk overschot van dtan oud-mi nister zat weldra naar de residentie worden overgebracht om op Eik en Duinen te worden ter aarde besteld. De begrafenis zal vermoedelijk in het laatst van deze waak plaats he;bbfen. Van onzen bijzonderen verslaggever. Den Haag, 13 Augustus. Een jaarvergadering anctar tropische hitte ziedaar een Zondagsmianu, dat niet een iedere bak oren zou! En toch wachtte' dit de talrijke Katholieks Esperantisten uit alle streken das lancte, die reeds in het vroe ge morgenuur naar Den Haag spoordfan, om hunne jaarvergadering tie houden. Reeds om 9 uur woonden Malen de H. Mis met preek in Esperanto bij, gehouden door den Bonds-voorzitter kapelaan Potall uit Til burg. Kort en krachtig niet diepia ernst wer den alle Katholieka Esperantisten ér op ge wezen, dat zij zelf niets ver-mogen, maar dat ook voor hun werk, Godshulp onmisbaar is. Om half één vereenigdan zich allen in het gebouw der Etarw. Broeders yap St. Vin- centius. Ook waren reeds lankele buitenlandsehe Es perantisten aanwezig, als zoovele voorloo- pers van den stroom van vreemde taalbroe ders, welk het 2e Internationaal Kaïth. "Con gres naar den Haaig zal trekken. Onder hen vieltan vooral 2 Hongaren op, die zelfs den rais uit Buda-Pest hadden on dernomen, om het C'ongnes te kunnen bij- wotien. Het waren leen oude en een jonge, die beiden voor ons Nediarianders zeer duidelijk en zeer bagrijpelijk spraken, vooraf de oude sprak zelfs heel vlot. Biaide gelooifshrpeiders waren getooid met de. groene ster versierd met de pauselijka kleuren. Tot aller blijdschap was ook' aanwezig' Prof. vlan Poppel uit Rolduc, die hoewel voortdurend in Berlijn werkzaam, gaarne eenige dagen opoffert om het Congres bij te wonen Naast deze namen achter de bestuurstafel plaats behalve de voorzitter, kapelaan Poell prof. Linnenbank, majoor Nies ten, kapitein van Erp en van Zwat. De tijd is daar, de voorzitter verheft zicih en met den Christ, grciat wordt de vergade ring geopend ean hartelijk welkom, no tulen jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester ian de verschillende voorstellen komen na een kortte pauze in behandeling „LWais het verslag van den secreatris één lange triumphkreet, otviar den gr noten voor uitgang en gestadige stijging van hiat le dental, dat van den penningmeester was één diepe jammerklacht otver hot groot nadaelig saldov dat hij boeken moest. Geen wonder dan ook, dat een voorstel zij het na eenig wrijvlan, spartellen en wijzigen van contributie verhooging wiard aangenomen. i jWiegems voortdurend verblijf in het bui tenland van prof. van Poppel werd in dienS plaats gekozien dia heer Schendeler, hoofd eener tehooh In beginsel werd besloten, dat door het Hoofdbestuur zal worden gehouden een on' derzoek naar den toestand vjan Esperanto alan de inrichtingen van middelbaar- ian han delsonderwijs en h)at daar zooveel nioglelijk kail propagfecren Het Esperanto examen kwam ook ter spra ke en getraéht zal wordan, daar eenige wij ziging in te brengen. Aangezien, gedurende het Congres den Pa,us een huldebetuiging gestuurd zal wor den, was dit nu vrijwel overbodig. Ten slotte besluit men de lijst van spie kers voor de propaganda vergaderingen uit te breiden. Tot aller vreugde was hat einde nabij. Gedwongen door de vialie waaiertjes en wui vende zakdoeken, was het sluTtïngiswoord kort; daarin werd gewezian op den vrucht baren tijd voor propaganda, den winter na het Congres. Daarna vereenigida men zicih aan een ge meen,schappelijk diner, terwijl een heerlijk ttochtje naar Schevteninglan den dag besloot. Vandaag opening yan het Congres, dat iaën groot succes voor de Katte Esp. beweging belooft te worden, alleen uit Frankrijk zul len een vijftigtal Esperantisten het bijwo nen. ;We 'zullen zien. Hoe de Koningin groote gezinnen eert. Dezer dagen werd bij den schoenmaker G. de Laat le Moergestel, de zevende zoon geboren. Hij gaf Hare Majesteit kennis dat hij uil eer bied voor ons Vorstenhuis dezen zoon den naam Hendrik had gegeven. Hare Majesteit betuigde haren dank en schonk aan den kinderrijken vader tevens een milde gift. Die Haan aangebonden. Men seint uit 's Her- togenbosch Door de Belgische en Hollandsche polilie is Donderdag De Haan, een der vier uitbrekers uit de gevangenis te 's-Hertogenbosch, in de Offerandes,Iraat te Antwerpen gearresteerd. Met hem is in hechtenis genomen een uitbreker van de gevangenis te Gastricum, zekere Vermeulen, zich noemende Van Boom. Aan de ,,'s-H. C." ontleenen wij nog. Hoewel wij, op grond van vorige inlichlingen ook, geen oogenblik aan de juistheid van dit telegram te twijfelen hadden, hebben wij voor alle zekerheid het hoofdcommissariaat van politie ons het bericht der arrestatie bevestigde. De hoofdcommissaris voegde daaraan toe, dat De Haan thans in het gevang is opgesloten, in afwachting van het verzoek tot uitlevering, waar over nog wel eenige dagen zouden heengaan. Iniusschen was ook deze berichtgever op ver der onderzoek uilgegaan en zond hij ons per draad uit Antwerp-en. het volgende bericht: Ik kan nu het bericht omtrent de arrestatie van Do Haan met alle beslistheid bevestigen. Toen ik deze week reeds zijn vermoedelijke arrestatie seinde, was deze, naar nu blijkt, nog wel niet geschied, doch ieder oogenblik te wach ten. Het spoor dat ik volgde, blijkt nu het goede te zijn geweest. De Hoilandsche politie was naar Antwerpen overaekonaein» oitlcIeU zij envstige vermoedens had, dat twee ontsnapte uitbrekers, zich nier zouden ophouden. Hoe goed haar onderzoek ook was, zij vermocht niet hen op te sporen. Daarop is onze opsporingshrigade aan het werk geto gen en Vrijdagmorgen is zij er in ge slaagd de twee gevaarlijke Hollandsche kwaad doeners le arresteeren. In een huis in de Of ferandes Iraat werd J. de Haan gesnapt. Een makker van hem, die in dat huis verbleef on der den vahchen naam van Botpn en die in wer kelijkheid J. Vermeulen bleek te heelen, werd eveneens gevangen genomen. Deze Laatste ban diet is opk een gevaarlijke inbreker, die uit een. zinnetopzengesIicli 1 in Holland is ontsnapt, tk kon ni-et te welen komen uit weik krankzuuü- gengesiicht dit is geweest. Beide boosdoeners zullen aan de Hollandsche jusliiie worden uit geleverd. Ook een afscheid! In een gehouden Raads-, vergadering van een Drenisciie gemeente sprak de voorzitter eeu der vertrekkende leden als volgt toe: Mijnheer X! Gij zijt nog maar kort lid van den Raad. In dien lijd waart ge ook (nog dikwijls niet op de vergaderingen aanwezig en op de vergaderingen wercl door u niet veel gesproken. Ik heb u evenwel leeren kennen als een goed m-ensch. Ik hoop dat het u welga. Val .che aangifte. Een bewoner van Wa tergraafsmeer deed in September 1910 aangifte dat hem in „Palais Royal" uit een zijner jas zakkeu voor een waarde van f 11.000 aau dia mant en voor f 400 aau bankpapier was ont stolen. Naar wij vernemen hee.l hij zich than-s bij de poli ie aangemeld met de inededeeiing, dat hij destijds een valsche aangifte had gedaan en dat hij een en ander had verduisterd. Een arrestant overleden» Men schrijft uit Jutfaas aan de „Stichtsche Courant": Vrijdagavond omstreeks vijf uur werd door den cemeente-veld wachter Oosterkamp gearresteerd wegens „dronkenschap" zekere Hitlebrand, schipper van beroep. Naar men in het dorp verzekerde, was IIi 1- lebrand iemand die nocit gebruik maakte van sterken drank; eene verzekering die ook door zijn patroon, den heer Willems, bevestigd werd. Een broeder van den .gearresteerde met een zoontje van hem kwamen circa 7 uur op het Gemeentehuis vragen of de gearresteerde Hille- brand niet vrijgelaten kon worden. De veld wachter Jacobs die deze 2 menschen te woord stond, verzekerde dat dit niet kon, daar hij niet wilde ingrijpen in de handelingen van zijn college Oosterkamp. Toen daarop veldwachter Jacobs in het eachot ging kijken naar den ge arresteerde, dacht hij dat deze sliep, doch bij nadere beschouwing bleek dat Hiliebrand was overleden. Dr. Idanburg, direct geroepen, kon niet anders dan den dood constateeren. i De overledene stond als zeer oppassend be kend en iaat een vrouw na met acht kinderen. Ingerekend. De polilie te Arnhem hee.it aan gehouden den'gérant van het Kurhaus-hotel te H-oclsum, die er van door was gegaan met.de kas (ruim f 500). De Amhenxsche poli ie heeït hem overgebracht naar Hcclsum. Een onverantwoordelijke daad. De „Prov. Groninger Ct." verneem1, dat Vrijdagnacht 40 boeren hebben gelraeht den dijk vati het Rijt- diep bij de „Paddepocl" door le graven om Wa ter in de slooiea hunner weilanden te krijgen. De marechaussee ontdekte den aanslag toen reeds een groot gat gegraven was. Drie landbouwers zijn gearrasteerd- Benarde positie! Terwijl gistermiddag te. gen half vier zich duizenden langs het strand ie Seheveningen bewogen, werd ongeveer 250 meter in zee opgemerkt een cano, die door een plotseling opkomenden Oostenwind en den vloed, met den inzittenden passagier, was om geslagen. Twee pleizierbooten vertrokken dade lijk naar zee en bevrijden den zeiier uit zijn hachelijke positie. Ook aan de haven had men hel ongeval waargenomen en een bootje ter redding uitgezonden. Ongelukken. Gisteren, is in de Waai voor Tiel drijvende gevonden hel lijkje van den 4- jarigen Theodor Lenz, die Donderdag van de sleepboot Niederrhem III tusschen Dodewaard en Dm ten overboord gevallen was. - Ongelukken. Een zoontje van den pioeg- neervallend paalwerk geraaht en aan de gevol- baas Evers te Winschotc-rzijl is heden onder gen overleden. Gistel-namiddag is door onbekende oorzaak een gedeelte van de in aanbouw zijnde fabriek van de firma B. W. en K. ter Kuite, te En schede, besiemd voor katoenpakhuis, ingestort. In dit gedaelle, evenals de overige in aanbouw zijnde deelea van de spinnerij, van gewapend belon opgetrokken, waren, toon het ongeval voor viel, geen arbeiders aanwezig. - Door een zonnesteek get rollen. Gisteren werd E. v. d. M. te Udenhout, in liet veld, zon der hoofddeksel, werkzaam zijnde, plotseling door. een zonnesteek getroffen en viel dood neer. De dokter constateerde dat de hersenen ge heel gesmolten waren. - Een geweldige brand. In ëenige Holland sche bladen deed dezer dagen een bericht de ron de, dat een ernstige brand in een viertal pak huizen te Amsterdam had gewoed, met het ge volg, dat ze een prooi der vlammen werden. In buitenlandsehe bladen heeft dat bericht thans ook zijn weg gevonden. Volgens die bladen is een groot gedeelte van de opslagplaatsen onzer haven verbrand en. bedraagt de seliade nie+ minder dan.... twee millioen gulden! Wel een geweldige brand dus. We lazen nog niet, of de brandweer het vuut reeds meester is. Uit verre streken is het gemakkelijk liegen! Zaterdagavond te ongeveer 9 uur, onte stond te Oud-Loosdreeht brand in het hotel Dolman". De vlammen grepen zoo snel om zicli heen, dat er aan blusschen niet meer te denken viel. De brandweer was spoedig ter plaatse, en werkte hard, doch kon niet verhin deren, dat het hotel tot den grond toe afbrand de. De inboedel kon niet gered worden, even min als de goederen der gasten van den eige naar verbrandde 700 a 800 aan bankpapier. De brand ontstond doordat de dienstbode eer brandende lamp liet vallen. Alles was laag ver zekerd. Brandien. Door onbekende oorzaak is te Hoek van Holland brand in het duin ontstaan nabij het paviljoen, welke zich al spoedig zeer. ernstig liet aanzien zoodal er gevaar voor de ge bouwen op het oude gedeelte ontstond. De geheele bezetting van het fort en een groot aan- lal werklieden der firma Volker en Bos nikten uit en slaagden er na eenige uren in den brand, te blusschen. Het duin is over een afstand vaD ruim 100 meier geheel kaalgebrand. j Branden. Te Onstwedde (Gr.) is afge- brfuid eeai UuLs van.. H. Sm.it en Hilgetlga. Het blusschirigswerk was uiterst' moeilijk. Een paard en vier koeien verbrandden. Terwijl J. Bos era zijn vrouw te Nieuw- Dordrecht Dr.) in het land werkten, ontdek ten ze dat hun woning waarin 2 kinderen te bed lagen, in brand Siond. Spoedig snelden ze ■er heen en konden nog met moeite de kinderen redden. Alies ging verloren ook de pas binnen gehaalde rogge. Niets was verzekerd. Te Tolbert is de behuizing van den manu- facturier G. H. Deelman afgebrand. Er kon wei nig worden gered. Verzekering dekt de schade. Te Leeuwarden is Zaterdagavond de boe renplaats van S. Boonstra afgebrand. Vier run deren zijn in de vlammen omgekomen en een groote hoeveelheid geperst hooi ging verloren. Dugelukkciii. Te Doorn is gisteren een 2y2- jarig meisje onder een rijtuig geraakt en aan de bekomen verwondingen overleden. ZANDVOORT. Bnrgerl. Stand. Ondertrouwd: C. T. de Vogel en Gr. van Berloo. Getrouwd: G. P. Wijdeman en A. J Barnhoorn. Geboren: d. van L. van Duivenboden— Schuiten, d. van S. FelgerDe Metz. d. van K van der Mijevan der Mije. d. van J. P. Draye) De Roode. HILLEGOM. Verdronken. Zaterdagmiddag is het 7-jari4 zoontje van N.. Biickens, aan de Haven alhiei spetende te water geraakt en verdronken. VOORHOUT. Brand, Zaterdagmiddag ontstond brand in een hooischelf van den heer Dijsselbloem. Aan vankelijk liet deze brand zich ernstig aanzien, doch met behulp van de brandspuit wist men den voortgang van het vuur te stuiten. Bij deze gelegenheid bleek hoe goed dn gemeenteraad ei aan gedaan heeft, eenige Nortonpijpen te slaan voor de brandspuit, -want nu alle sloten in de omgeving uitgedrobgd liggen, was een dergelij ke pijp in stapt om ruim voldoende water voor de spuit te leveren. NOORDWI.IKERHOUT. „Eclio der Duinen". In den Zondag te Lei den in „Zomerzorg" gehouden kwartetwedstrijd behaalde ons fanfarekorps „Eclio der Duinen' den 3en prijs met het verplichte nummer „Va riations" van J. Haydn en het nummer naa? eigen keuze „Ave Verum" van Mozart. De prjjzen en diploma's door het korps t» Oud-Beierland behaald, liggen uitgestald in df etalage van den heer H. van Leeuwen. Boschbraud. Gisterenmiddag omstreeks hall vier ontstond er door onbekende oorzaak bram in het eiken hakhout van de firma Guldemom tusschen Gooiweg en Sehilpweg. Het vuu.' greep snel om zich heen, zoodat men na eei paar uren eerst het vuur had bedwongen. Ongeveer 2 bunder bosch en duin gingen b vlammen op. HAARLEMMERMEER. Burg. Stand. Geboren: d. van J. Bus-Bon d. van C. C. Berhee—van der Heyden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2