BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Sociale Berichten. Kerknieuws. Aanbestedingen. OVERZICHT. AAN TE BESTEDEN» MOORD EN TOCH GEEN MOORD. De STAKING IN ENGELAND, ziedaar op het octgenblik het belangrijkste, dat da pennen in be waging zet. Da toestand is dan ook wel ernstig" .en in de hoogste mate on rustig, zoodat het niet te zeggen is, waar hat 'alles op uit moet loopen. Ta Liverpool is het tot botsingen tussehen politie en stakers ge komen op het groot© plein voor het Limia Street Station, waarbij een pa:ar honderd sta kers en politiemannen werden 'gewond. Een paar politie-inspecteurs werden zóó ernstig toegetakeld dat hun leven niet bui ten gevaar is. Te Manchester hebben de ar beiders bij de goederendepóts der spoorwe gen besloten geen goederen te behandelen, die met Liverpool in varband staan en te Londen is in een druk bezochte vergadering van wisselwachters, machinisten en kruiers bij de Great Central, de Midland en Metropo litan Railways besloten a,s. Zaterdag om twaalf uur te stoken, wanneer men niet voor dien tijd tot overeenstemming met de direc tie gekomen is. Bij de spoorwegen gaat het minder over de quaestie van loonsverhooging, ook al meenen vele mannen, dat zij veel te laag worden betaald, doch gaat het geschil over de ver zoeningsraden. Van die in 1907 ingestelde verzoeningsra den heeft mien zich heel veel goeds voorge steld, doch het bestuur der Society heeft me degedeeld, dat de mannen bij de spoorwegen reeds maanden lang ontevreden zijn over de wijze, waarop door de directies aan de beslui ten dier raden gevolg wordt gegeven. Dit beeft erg kwaad bloed gezet en vele spoorwegarbeiders zijn van mjeening dat ©en algemeen© werkstaking het eenige middel zal wezen om die verzoeningsraden inderdaad zóó ingericht te krijgen, dat zij werkelijk doeltreffend zullen zijn. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben verschillende oploopen plaats gehad, die ontstonden in een der slechte befaamde wijken van de stad bij de arrestatie van een man, die een© vrouw had aangevallen. De vrienden van den gearresteerde poogden hem te ontzetten, waarop dé geheele buurt op eens op de been kwam. Toen te middernacht Verschillende open bare gebouwen >en bakkerijen waren geplun derd, werden 200 man infanterie opgeroepen. Alle straten waren in diepe duisternis ge huld. In stegen 'en gangen werd de politie uit de ramen met gröote stosnen gebombar deerd. De trolepen met de bajonet op het geweer rukten met korte tusschenpoozen vooruit, de menigte voor zich uit drijvénde. De orde was niet hersteld vóór twee uur in den morgen. De trolepen gaven twee salvo's in de lucht olm het volk' schrik aan te jagen Twee soldaten werden zwaar gewond, vóel Soldaten en oproermakers gekwetst. Een officieel© proef Van de proclamatie zegt, dat de algemeen© staking zal uitbre ken wanneer d© spoorwegen niet binnen 24 Uur een onderhond aannemen met da Verte genwoordigers der stakers om de grievien te bespreken. Een gemengd© Vereeniging van spoorweg personeel te Liverpool bieeft in een vergade ring de algememe spoorwegstaking afgekon digd door het gebade land binnen 24 uur, wanneer niet sommige eisehen zijn toege staan. Bijna het gebade scinp-ersoneel van het district Sheffield heeft het werk neergelegd. Des avonds heeft mien zich verzekerd Van de hulp van andere districten, maar de trainx- dienst moest ernstig gestoord zijn. In MAROKKO is het schijnbaar ook nog niet geheel in otrde. De officieuze Petit Parisien zegt ten minste, dat Volgens inlichtingen, dia, zoowel te Parijs als te Berlijn, uit de best© bron 'geput zijn, het volkomen onjuist is, dat d© Fransch-Duitsche onderhandelingen bijna af- 'geloopen zijn en dat ér nog slechts schikkin gen betreffende ondcrdeelen getroffen moeten worden, die door deskundigen in koloniale aangelegenheden geregeld zullen kunnen worden. „In werkelijkheid heeft de gedaclitenwis- aeling van den heer Oa.mbon met den heer von Kiderlen-AVachter in die laatste drie we ken de onderhandelingen niet merkbaar Voor uit gebrachter is niets of zoo goed als niets Veranderd. _J J_i_ Dat is alVast om op te schietenI jij; Ook uit PORTUGAL weer eens berich ten over ongeregeldheden. In het noorden is de bevolking opgewon den over de schai d i ngswe ttenTe Regua heb ben ongeregeldheden plaats gehad, waarbij twee menschen gedood en vfele gewond wer den. Te Guimaraes zijn dö soldaten door Let volk aangevallen ondför den -uitroep: Le- ve het Koningschap! In het gevecht zijn velen gewond én gevangen genomen. Te Lis sabon is heden ean smokkelbezending van vijftig geweren, ©n tweeduizend kogels in beslag genomen. ,i_j I. admiraal werd niet gedood, maar wel èen oifb eter, die hem vergezelde. De aanvallers werden door begeleiders van den admiraal gedood. Be spionaage-kwestie. De „Magdeburger Zei ltuig" ontvangt uit Bremen berichten, die den indruk wekken, dat de gearresteerde Engelsche reserve-officier Steward zeer ernstig verdacht is; het moet n.l. gebleken zijn, dat Steward door zijn lastgevers met bepaalde opdrachten voor zien was, en over zeer nauwkeurig aangegeven punten verslag moest uitbrengen. Voordat Steward's zaak behandeld zal worden, komt die van den Engelschexi spion Schultz voor; deze is een betaalde agent der Engelsche regeering en maakte zich schuldig aan pogingen om Duitsche ambtenaren en onderhoorigen om te koopen en lot landverraad over te halen. Be sociaal-liberale betooging in Brussel. Gisteren heeft in de Belgische hoofdstad de groo te belooging plaats van het sociaal-liberale bloc tegen de schoolwet tegen het clericalisme, voor het algemeen kiesrecht. Tussclien vijf en negen uur zijn niet minder dan 150 extra treinen te Brussel binnengeloo- pen. Het Katholieke blad „De Patriote" heeft een op rood papier gedrukte oplage lalen verschij nen, waarin het blad den spot drijft toet de be tooging en de antielericale politiek in heltige bewoordingen laakt. De ministerpresident De Broqueviile heeftin een interview verklaard, dat de mani estatie geen zin meer had, nu de regeling met de beruchte sehoolbon is te.uggenomen. Tegelijkertijd kon digde de premier in bedekte termen eeu nieuw schoolwe'.ontwerp aan, waarin het beginsel van de gelijkheid van subsidie aan openbare eu par ticuliere (d.w.z. klooster-scholen) zal worden ge handhaafd. f Groote brand bij Hamburg. In de on middellijke nabijheid van Hamburg, te Buxte- hude, heeft een geweldige brand gewoed. Niet minder dan 30 huizen, het raadhuis en 't hos pitaal zijn totaal verwoest., Een aantal personen zijn gewond. Be Fransche wijnboeren. Het proces tegen de wijnboeren van Maine over de plunderingen te Ay etn Dizy voor het hof der gezworenen te Douai is eergis terennacht geëindigd. Op de ban ken der beschuldigden zaten 34 personen, waar onder 2 vrouwen, 5 wijnboeren en 1 vrouw zijn schuldig verklaard en veroordeeld tot gevangenis straffen van een maand tot vier jaar. Het zwaarst zijn zij gestraft, die tot plundering hebben aan gezet. De vrouw werd wegens beleediging van het leger tot een maand gevangenisstraf veroor deeld. i i In de vroeger behandelde gevallen, waar het opstootjes van minder belang gold, zijn allen op een na vrijgesproken. ME. J. G. DE MAREZ O YENS, 'de sympathieke oud-Minister, die op zóó tragische wijze nabij het Beiersche vlek Partenkirchen om het leven kwam. Hij was een der voormannen der anti-revolutionaire Staatspartij. tand en deputatiën uit talrijke kerkgenoot schappen. De zoon van den overledene bedankte voor de deelneming, allereerst van H. M. de Ko ningin en van allen hier aanwezig en zeide daarbij, dat zijn vader naar krachten God, Koningin en Vaderland had gediend. De lijkkist daalde in de groeve, bedekt met een krans van de familie en van H. M. de Koningin. DE BEGRAFENIS VAN JOZEF ISRAëLS. Gisteren is Jozef Israëls grafwaarts gedra gen. Honderden en honderden wachtten den langen stoet aan de Israëlietische Begraaf plaats aan den Scheveningsehen weg op. Ontzaglijk was de belangstelling bij deze plechtigheid aan den dag gelegd; drie rijtui gen heiaden met bloemen volgden de lijk koets; op de begraafplaats zelve bewogen zich onder de menschenmenigte vele autoriteiten en bekende persoonlijkheden op kunstgebied. In een hofrijtuig gezeten kwam even vóór de aankomst van den rouwstoet de vertegen woordiger van H. M.de Koningin, jhr. mr. W. Roëll, kamerheer i. b. d., die in het lijken huis de stoet wachtte. Onder de talloozen, op den doodenakker en onder hen, die in den stoet waren, werden op gemerkt: jhr. mr. de Marees van Swinderen, minister van Buitenlandsche Zaken; Zijn Exc. Talma, minister Landbouw, Nijverheid en Handel; jhr. de Ranitz, voorzitter van de commissie van de Koninklijke subsidiën aan jeugdige kunstschilders; de heer Brummel- kamp, lid van de Tweede Kamer; jhr. mr. dr. van jtarnebeek, burgemeester der residentie, met den gemeente-secretaris, den heer Evers, enz. Te Groningen, de geboortestad van Is raëls, wordt al het plan geopperd om een standbeeld op te richten in de Jozef Israëls- straat. De voornaamste kunsthandelaren in den lande brengen in hun uitstalkasten of expo sitiezalen op passendé en smaakvolle wijze hulde aan de nagedachtenis van den urooten doode. STAATSCOMMISSIE VOOR ELECTRICI- TEITSV OORZIENING. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft gisterenmiddag 2 uur aan zijn Departement de Staatscommissie voor Elec- triciteitsvoorziening geïnstalleerd. EEN ONREGELMATIGHEID BIJ DE LOTING. Een bericht uit „Het Volk" omtrent de on regelmatigheid bij de loting te Amsterdam, is, naar de militie-commissaris, de gepension- neerde kolonel S. A.Lutz verzekerde, geheel voorbarig. Een feit is alleen, dat het lotingsregister, waarin door een onderofficier de door de lo- telingen getrokken nummers geboekt worden, tweemaal eenzelfde nummer, nl. 3548, voor komt. In het register, door den militie-com missaris zelf bijgehouden en waarin deze de nummers boekt onmiddellijk bij de trekking, komt dit nummer slechts eenmaal voor en bo vendien het nummer 5348, hetwelk in het re gister van den onderofficier ontbreekt, De militie-commissaris vermoedt dus, dat de sergeant zich bij de inschrijving vergist heeft en eenmaal 3548 in plaats van 5348 heeft ingeschreven. Intusschen zal nog een nader onderzoek "Worden ingesteld. In het ergste geval echter, nl. dat inder daad tweemaal het nummer 3548 uij; de bus zou zijn gekomen, zou nog geen vernietiging der geheele loting het gevolg zijn. Alleen zou den de beiden, die betzelfde nummer trok ken, nogmaals moeten loten. .Ll Z. H. da Paus. De berichten over den gezondheidstoestand van den Paus blijven gun stig. Volgens een bericht van gisterenavond was temperatuur van den patiënt iets gedaald en vo-elt de Paus zich wat opgewekter. De Paus moet thans geheel koortsvrij zijn, doch mag voorloopig slechts vloeibare spijs gebruiken. Eindelijk I Prins George van Griekenland heeft in een telegram uit Kopenhagen teh stel ligste het bericht tegengesproken omtrent het kwaad, dat hij van Venizelos zou hebben ge zegd. Sinds zijn vertrek uit Kreta, zegt hij, be moeit hij zich niet meer met politiek en zijn eenige wensch is, niet gestoord te worden in zijn rustig leven als particulier. Bloedige wraak. In Coatsville in Pennsyl vania heeft een bende gemaskerdeu een neger, dia in een strijd met een agent dezen had ge dood, maar daarbij zelf ernstig was gewond, zoodat hij naar het hospitaal moest worden ge bracht, met bed en al uit het ziekenhuis _gei- haak], en op de markt levend verbrand. Te Dn rant in. Oklahama is een neger, die een blanke vrouw had aangerand, door een woe dende menigte doodgeschoten. Gevaarlijke Chineozen. Uit Kanton wordt óeriehf, dat drie Chineezen zonder staart (d. W.z. vrijzinnigen) een moordaanslag hebben ge pleegd op den Chineesdien admiraal Lisjoen, wien zij een bom voor de voeten wierpen. De EERSTE STEENLEGGING. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden zal op Zaterdag 19 dezer des namiddags 3 uur den eersten steen leggen van het Te Huis te Wolfhezen voor alleenstaande blinden van alle gezindten. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit van 12 Augustus 1911 no. 42 is, met ingang van dien datum, benoetnd tot districtsveearts dr. A. ten Sande jr., te 's Gravenbage, onder gelijktijdige toe kenning van eervol ontslag als buitengewoon districtsveearts, als tijdelijk assistent en plaatsvei'vanger van den districtsveearts voor Zxxid-Holland benoorden Maas en Lek en als gouvernementsveearts in algeineenefi dienst en is aan dr. D. G. Ubbels, te Haarlem, eer vol ontslag verleend als buitengewoon dis trictsveearts. Bij Kern. besl. van 31 Juli 1911 no. 64 is be noemd tot ridder in de orde van OraDje-Nas- sau, de Hoogeerw. Heer N. J, Smeuluers, de ken en pastoor te Warmond. BEGRAFENIS Mr. MAREZ OYENS. De deelneming in het noodlottig overlijden van den ond-minister De Marz Oyens open baarde zich gisteren bij de begrafenis op Oud Eik en Duinen te 's Gravenbage door de tegenwoordigheid van een groote schare uit alle kringen, iu de eerste plaats uit die betreffende den ambtelijken werkkring van den overledene. Behalve de vertegenwoordi ger van de Koningin waren in den stoet, naast de treurende weduwe, de ministers uit het kabinet-Kuyper, Loeff, Harte en Ellis; het tegenwoordig ministerie was vertegen woordigd door minister Kolkman, waarne mend voorzitter van den Ministerraad en mi nister De Waal Malefijt, terwijl de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog hadden afgevaardigd de secretarissen-gene raal van hunne departementen, de heeren mr. Kan en deBruyn. Yerderwarenaanwezig vele leden van de Eerste Kamer, van hooge colle- giën, hoofd- en andere ambtenaren van de Departementen van Koloniën en Waterstaat de Commissaris der Koningin in Zuid-Hol- Gestoken. Op den Maresingel te Leiden, ontstond Zondag tegen deu avond eexxe heftige woordenwisseling tus chen twee miliciens yan het aldaar ingarnizoen, liggende vierde regi ment infanterie ,niaar aanleiding van een liefdes historie. Ongevraagd mengde zich in den twist een schippersknecht, die in een der jeugdige mi litairen een zijner kameraden herkende en voor deze partij trok. Met een knipmes bracht hij den anderen milicien twee steken toe in den rug. In zorgelijken toestand werd deze over bracht naar het militair ziekenhuis. De dader w,erd in arrest gesteld. Ben arrestant overleden. Het „U. D." ver volgende bijzonderheden omtrent het geval van nam, van den burgemeester van Jutphaas de den overleden arrestant: i Vrijdagmiddag kwam op dien straatweg vóór het dorp eeai man aanzwaaien, die op redereen. den indruk maakte van beschonken te zijn. Bij den tol viel de man op den grond, om na eenige teilen weer op te staan en zwaaiende zijn weg te vervolgen. De veldwachter, die juist aan kwam, kende hem goed en sprak hem aan, zeggende„Heb jij soms iets gedronken V" waar op dje aangesprokene zeide: „Ja". Het be vreemdde den veldwachter wel dat de man dron ken was, want men had hem nooit onbekwaam gezien, maar bij deze hitte was het niet onmo gelijk dat de man inderdaad wat te veel had gebruikt. Ook de omstanders hadden volkomen de overtuiging, dat de man beschonken was, zooals door hen bij verhoor werd bevestigd. De man in kwestie is daarop door den veld wachter meegenomen naar het gemeentehuis, waar hij werd opgeborgen. Dat wil zeggen: niet in het gewone cachot, waarin men gewoonlijk dronkaards opsluit, maar in een ander ver trekje, juist met het oog op het feit, hier niet had te doen met iemand die wel meer beschonken werd aangetroffen. De veldwachter hielp den man schoenen en jas uittrekken en legde hem daarna op een soort bed. Om hem het liggen nog wat gemakkelijker tie maken, rolde de veldwachter de jas van den man bij wijze van kussen op en legde dit onder diens hoofd. Toen is de veldwachter heen gegaan; ©enigen lijd later vond men den man dood. D© veldwachter is dus totaal zonder eenige schuld; niet alleen hij, maar ook ooggetuigen, waren allen volkomen ixx de meening, dat de bewuste persoon beschonken was. Was de man niet door de politie meegenomen, dan zou hij vermoedelijk wederom op straat zijn gevallen en dood gebleven zijn, bevangen als hij was door de hitte, zooals nader is gebleken. Men heeft te doen gehad met een ongeluk- kigen samenloop van omstandigheden. Moord te Vuchf. Adrianus Ruth, 23 jaar, arbeider, wonende te Vueht, en Adriana van Roosmalen, wonende eveneens te Vuchf, tegen over eerstgenoemde, in de Vlasmeer (beter he kend onder den naam van „Piekehoek"), had den samen verkeering. De 17-jarige Adriana wil de niets meer van Adrianus weten, hetgeen voor heixï aanieatilxig scheen te zijn om haar maar uit den weg teruimen. Tot dat doel waditte hij in zijn woning, totdat hij Maandagmorgen den vader van Adriana omstreeks kwart over kes naar zijn werk zag gaan. Toen deze het huis had verlaten, ging Adrianus Ruüi mar binnen, greep het meisje aan, sleurde het op; den grond en sneed het met een broodmes den hals af. Hierna verliet hij, of er niets gebeurd was, zeer kalm het armoedige huisje, ging rechtstreeks naar de Fórtgracht daar in de buurt en trachtte zich door verdrinking het leven te benemen. Inmiddels waren de buren, die hadden hoo- ren gillen, nadat Ruth was vertrokken, naar binnen gegaan en vonden zij op den vloer voor de kast het meisje dood liggen met afgesneden hals, badende in haar bloed. Anderen hadden, den moordenaar uit den gracht gehaald, die ten. tweede male trachtte zich te verdrinken Doch ook dit getukte hem niet, de mengite leverde toen den moordenaar over aan de ter plaatse verschenen politie, die hem in het cachot zette na hem van zijn kleeren te hebben ontdaan, ten einde te voorkomen dat hij zich zou op hangen. De moordenaar heeft Maandagmiddag, toen men op weg was om hem met het lijk te eon- frronteeren, een volledige bekentenis afgelegd. Men heeft hem daarna zonder confrontatie weer naar het Raadhuis te Vucht overgebracht. Hier was het parket uit 's-Hertogenbosch aanwezig. De moordenaar is naar de gevangenis te 's-Her togenbosch overgebracht, hij toont niet het minste berouw over zijn daad te hebben, integendeel verklaarde hij, dat, wanneer hij nogmaals de kans had, hij het weer zou doen. Moord. Maandag in den vroegen ochtend, kort na het aanbreken van den dag, heeft zich zooals wij reeds meldden, in een woning aan het Huygenspark in Den Haag een bloedig dra ma afgespeeld. In een huisje, genummerd 49, woonde een jonge vrouw, gescheiden van haar man, eax ont ving daar meermalen een student van de Tech nische Hoogescliool te Delft. Te kwarlier voor vijven klonken uit die wo ning twee revolverschoten, gevolgd door gekreun. Toen de politie zich door het raam toegang had verschaft, vond zij in een bovexikamer te bed liggen den bovenbedoelden student met een schotwond in de borst, nabij de hartstreek en de vrouw met een schotwond in het rechter oog. De jongeman was reeds dood; doch de vrouw, die een revolver naast zich had liggen, ademde nog, doch gaf weldra den geest. Blijkbaar heeft de vrouw eerst den jonge man gedood en daarna de revolver op zich zelf gericht. Omtrent de motieven tot de daad is nog niets gebleken. De lijken zijn overgebracht naar het lijken huis pp de Algemeene Begraafplaats. Uit het door de poli'ie ingestelde onderzoek is gebleken, dat de jongeman geen student aan de Technische Hoogesehool te Delft was, doch een kantoorbediende uit die gemeente. Geen diefstal! Naar men zich herinnert, werd 10 September 1910 door een diamantbe werker uit .Watergraafsmeer bij de politie te Amsterdamg aangifte gedaan, dat, terwijl hij in het „Palais Royal" biljart speelde, uit den zak van zijn jas, die hij had opgehangen, vpor een waarde van f 11.000 aan diamanten en voor een bedrag van 400 aan bankpapier wareai. ge- stoten. EXsn. «eet flea- cLIanianten was "zijn eigen dom; het overige, toteen waarde van f 4000, had lxij in commissie van een Amsterdamsdxen koopman. Van het vermiste werd sedert niets meer teruggevonden. Zaterdag echter heeft de diamantbewerker zich bij de politie aangemeld met de mededeeling, dat hij een valscüe aangifte liad gedaan en de diamanten, welke hij in commissie liad, had verduisterd in vereeniging met zijn compagnon en nog een derde -n goudsmid te Amsterdam. Volgens den diamantbewerker moet er door net drietal een vooraf beraamd plan zijn gemaakt, om de diamanten te verduisteren. De goud smid zou, einde Augustus van het voilge jaaG den benadeelden diamanuhraadelaar bij „Kras in kennis hebben gebracht met den diamantbe werker en hem hebben aangeraden, aaxx dezen (den diamantbewerker) diamanten in commissie te geven. Den 5ein September dus vijf dagen vóór de aangifte zou daarop de diamanthandelaar aan (den diamantbewerker, in diens woning te Watergraafsmeer, de diamanten, tot een waarde van f 4000, hebben ter hand gesteld. De com pagnon zou ze toen in de voorvork van zijn rijwiel verborgen hebben exx de fiets tijdelijk hebben gestald bij een rijwielhandelaar te Water graafsmeer. Eenige dagen na de aangifte dei- beweerde vermissing werd de fiets teruggehaald en twee maanden later, werden, de diamanten in Duilschland verkocht voor f 2400. Van de op brengst zou de goudsmid f 800 genoten hebben en de compagnon het overige. De diamantbewer ker ontving, volgens zijn verklaring, niets van den buit. Om hierover wraak te nemen, heeft hij zich Zaterdag bij de politie aangemeld. De compagnon erf de goudsmid ontkennen ten stel ligste iets van de zaak af te weten. Heden werden, de drie verdachten ter beschik king der justitie gesteld. Een lagei streek. De hulpkerk van den. H. Lamberius t'e Maastricht, die Zondag wei gewijd, is den voorgaanden nacht aan verschil lende zijden met faeces verontremxgd: deuren, trappen en een schilderij van den H. Lamber ius. De politie doet een gestreng onderzoek. De verontwaardiging is algemeen. Zedenpolitie. Te Rotterdam wordt de uit voering van. de Zedelijkheids-wetten met kracht aangevat. In het Huis van Bewaring aldaar zitten reeds negen souteneurs, in afwachting van hunne ver oordeeling tot opzending naar de werkinrichting ie Hoorn, wijl te Veenhuizen de kans op ont vluchting te groot is. De ramp van de Gutenberg. Op de op de helling staande stoomboot Gutenberg is nu nog een "been van een meascih gevonden. Dit been is van een van de door de - ontploffing gedoode stokers. t it o er- Na de staking. Gelijk te verwachten was, herstelt de too stand in de Amsterdamsehe haven zich lang» merhand na de opheffing der staking. Op het kantoor van den waterschout loopt het af en toe storm; er zijn dan ook al heel wat gewezen stakers „weggemonsterd". Het laat zich aan zien, dat verreweg het grootste gedeelte van de zeelieden, die van elders hierheen ziju ge haald om de verlaten schepen te bemannen, ge leidelijk weder zullen verdwijnen. Bij de reede- rijen blijkt niet in het minst de bedoeling te bestaan om slachtoffers te maken. Alleen de Holl. Stoombootmij. weigert om gewezen sta kers in haar dienst te nemen; zij haudelt hier mede volgens een door haar reeds lang gevolgd beginsel, om geen leden van den Zeemansbond aan te nemen. Er zullen vermoedelijk eenige maanden m© de gemoeid zijn, eer de toestand weder geheel normaal zal zijn. Staking te Rotterdaik Nadat Zondagmiddag een vergadering belegd was, is Maandagochtend de algemeene staking uitgebroken onder de machinisten en stokers van alle Rotterdamsohe sleepdiensten, wat ont zaglijke stagnatie veroorzaakt in de Rotterdam- sehe haven. De staking omvat de firma's Vol harding, P. Smit Jr., de Internationale, L. Gi "Vuijk, verschillende kantoren en alle particu liere sleepdiensten. De eisehen zijn 16 per week, arbeidstij'd 6 tot 6 uur en overwerk 25 ets en 20 ets per uur. Alleen het personeel der firma L. Smit Co. is nog buiten de staking. Aan het personeel van de sleepboot „Tele foon werd inwilliging van de eisehen toege zegd. De staking omvat een 120-tal sleepboo- ten. In den stand der staking onder de machinis ten en stokers van de riviersleepbooten te Rot terdam is nog geen verandering gekomen. Al les ligt nog stil; slechts een hoogst enkele par ticuliere firma heeft aan den looneisch toege geven en kan dus varen. De grootere sleepboot» reederijen zullen overwegen wat haar te doen staat. Intusschen is voor 't oogenblik geen sleepbootje te bekomen wat een groote stagna tie voor den handel verwekt, daar tal van zee schepen niet kunnen lossen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft op den Feestdag van O. L. Vr. Hemelvaart in de Kathedrale Kerk te Haarlem het H. Dia conaat toegediend aan de Eerw. Heeren: G Boos, H. J. F. M. van den Heuvel, L. J. M. Jansen Schmidt, O. H. A. Kroft en Th. A. Vis, en de H. P r i e s t e r wij d i n g aan de Eerw heeren W. J. v. d. Berg, O. F. J. Berkemeijer, M. M. v. d. Eem, J. B. A. M. Filbry, A. F. J. Goossens, H. van Kan, J. J. Chr. M. Looijaard, A. G. M. v. d. Oord, P. J. Simons en J- M. v. d. f vlij n. Het heeft Z. H. den Paus behaagd te benoe men tot Zijne Eere-Kamerheeren de ZeerEerw. heeren N. J. Smeulders, Deken en Pastoor te Warmond en H. L. Sloots, rustend Pastoor te Velsen (Driehuis). Donderdag, 17 Augustus. SASSENHEIM -ten Itaadhuize B. W. 11 uur a. het maken van schoeiingwerken langs dei) Zandslootweg. b. het maken van schoeiingwerken voor de Vuilnisbelt. c. het verlengen van een bestaande sehoeiing voor perceel Van der Hulst. Hevige brand to- Weert. Te Weert bij mond zijn gisterennacht zeven' huizen en bidkapel door brand vernield. Zeven gezn. ziju dakloos. Het vée kon worden geren, maar eenge iikippen en biggen zijn verbia.ru. erze- kertag dekt de schade. De oorzaak van den brancl is onbekend. Brand. Gisterenmiddag omstreeks 4 uur is door onbekende oorzaak biatid ontslaan in een blok van vier woningen aan de Nieuw- straat te Ambt-AImelo. De brand nam zoo snel toe dat er van de inboedels niets gered kon worden. De buizen brandden geheel uit. PERSONALIA, Vöor het' examen hoofdact© is te Amst©r- daxp-'geslaa^d de lieér A. G. O, Meyer, al hier. T© -'s-Gravenbage plaagden voor ixet examen handtoxltenen II 0. o. m. de heeren A. A. J. van R&altes J. J- Vorrink, O. ,de [Wolff en A. P'. 'Zuurendonk, allen alhier. DE KERMIS. In alle stilte, de rustige kermisweek, die wij dit jaar medemaakten ten volle waardig, is Maandagnacht 12 uur de kermis geëindigd. Wel trachtten enkele troepjes hossende en zingende jongelui op de Groote Markt er de stemming in te brengen, doch het lukte niet: de groote menigte, die nog aanwezig was, deed niet mede. Een flinke politiemacht was aanwezig om eventueel aan alle relletjes een einde te maken. Een jolige kermisganger, die aan een trompet schrikkelijke geluiden ontlokte en er bijna in geslaagd was, de ker mispret op te doen leven, werd handig door de politie ingepikt en in verzekerde bewa ring gesteld. Het traditioneele „Metje hegra ven" viel zoodoende vrywel in het water. In den Schouwburg werd des avonds nog opgevoerd: „°P h°0P van Zegen", dat zeer veel succes oogstte, terwijl ook Jan Smees op den laateten avond nog druk bezocht was. Maandagavond 7 uur werd het geheele poli tiekorps in rep en roer gebracht door de tele grafische mededeeling dat een moord was ge pleegd. De getroffene, hij was nog niet dood volgens de verklaring van den persoon aan de telefoon, was binnengebracht in een woonhuis aan den Zijlweg. Dadelijk werd het geheele korps in actie ge zet. Inspecteurs, recherche, agenten, allen to gen er op uit om den moordenaar te vatten. De agenten, die op de kermis surveilleerden,.kre gen de tijding: er was een moord gepleegd, en het consigne: de moordenaar aanhouden, he signalement zou wel volgen. Een sterke politiemacht toog naar den Zin-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2