BINNENLAND. BUITENLAND. NIEUWS UIT DEN Hf REK. Soeïaie vSlSvln1 m eGne gezonde streek te OVERZICHT. Hoe de STAKING IN ENGELAND zal af- loopen is moeilijk te zeggen op het oogenblik. Vast schijnt evenwel te staan, dat aan de on lusten te Liverpool van Maandagavond niet al te groote beteekenis moet worden gehecht, omdat zij plaats had in een distriet, waar on geregeldheden en opstootjes chronisch zijn en waar bij elke buitengewone gelegenheid vecht partijen en onlusten uitbreken. Het doel van de oproermakers hier was uitsluitend een aanval op de politie. Tegen acht uur des avonds begon nen de ongeregeldheden, maar eerst na half 12 werden de troepen te hulp geroepen. Politie en soldaten werkten voortreffelijk samen en slaagden er in tegen half drie des nachts de orde te herstellen. De troepen hadden slechts weinig schoten gelost en dan alleen in de rich ting van daken en vensters, van waar met steenen werd geworpen. Uit een verslag aan de „Daily Mail" ont leend, blijkt ook dat het. oproer te Liverpool in hoofdzaak veroorzaakt is door de misdadige en vagebondeerende elementen, die in alle groote steden, maar vooral in de groote haven stad van Engeland's westkust, zich eoncentree- ren. Maar zooals de „Times" opmerkt, men mag daarom toch niet de verantwoordelijkheid van het gebeurde geheel van de stakers afwente len, want zij hebben door hun gewelddaden te gen arbeidswilligen, het grauw van de grootë stad, de hooligans, tot optreden tegen de poli tie aangespoord. Veel ernstiger voor de stad en hare bevol king is daarentegen het voortduren en de .uit breiding der staking die de voorziening met levensmiddelen ernstig bedreigd en han<iel en verkeer geheel dreigt te verlammen. Tal van transatlantische stoomschepen liggen stil in de haven. Ofschoon het werk aan de haven te Londen gisteren nog niet wa3 hervat, scheen er rede lijk uitzicht op te wezen, dat het heden zou gebeuren. Over de toestand aan de sporen worden er een reeks bijeenkomsten gehouden tussehen re geering, spoorwegmaatschappijen en personeel. Te Manchester staat het vervoer van goede ren en reizigers nagenoeg stil. Te Glasgow weigeren de bootwerkers stoom schepen te lossen, die het daar inplaats van te Liverpool hoopten gedaan te krijgen. Te Liverpool is nog een man overleden, die van de troepen èen schot had gekregen. Na een bespreking, die het ministerie van handel en de spoorwegmaatschappijen gehou den hebben, gaf men te kennen, dat men den toestand donker inzag. Men vreest, dat de spoorwegstaking op han den is, daar de spoorwegmaatschappijen op het oogenblik besloten zijn, om niet toe te ge ven aan den eiscb der beambten om een recht- streeksche samenkomst te houden De reusachtige betooging in BELGIë is blijkbaar een tamelijk fiasco geweest, al wokdt door de anti-katholieke bladen boog op gegeven van de prachtige resultaten. Een enkel voorbeeld: Te Antwerpen had men acht bijzondere treinen besteld: een stuk of drie zijn niet ver trokken, bü 't afreizen of bij 't weerkeeren. De andere trokken met 100 en 200* betoogers, driekwart ledig dus!! De Antwerpsche cartelpers had 30,000 Ant- werpsche betoogers aangekondigd, en er zijn eergisteren geen 3000 man naar Brussel ver trokken. Het ten grave brengen der liberale partij, dat is de groote beteekenis van 15 Ang. Het was schier al rood wat de betooging mee bracht. Op tien vaandels waren er minstens negen roode. En daar moesten de liberalen achter stap pen. Ze liepen met den kop naar den grond, gelijk veroordeelden die ter strafplaats wor den geleid. Velen schenen beschaamd en liepen eer ne vens dan in den stoet. Ge ziet van hier dat geestdrift zoo raar was als de malscbe regen bui, waar heel de bevolking sedert weken naar snakt. Kortom, gisteren hielden de socialisten en andere revolutionnairen wapenschouwing. Zij hebben eens en voor goed bevestigd dat zij voortaan de leiders zijn der anti-katholieke actie; dat hnnne partij aan het spits staat van het anti-katholieke leger en dat de libe ralen, willen ze nog iets zijn of wordeD, maar achteraan te komen hebben, zelfs niet als bondgenooten, maar als overwonnen vijanden. tls dus overal hetzelfde liedje! Het nieuwe onderhoud, dat de Duitsche mi nister van Kiderlen Wachter met den Fran- schen gezant Jules Cambon heeft gehad over de MAROKKAANSCHE QUAESTIE, wordt in Duitsche kringen als bijzonder belangrijk beschouwd, omdat de minister even te voren een onderhoud had met den Rijkskanselier. Voorts wordt verzekerd, dat minister Kider len Wachter over eenige dagen naar Wilhelms- höhe zal gaan, om den Keizer persoonlijk ver slag te geven van de onderhandelingen. Een en ander beschouwt men als een tee- ken, dat de onderhandelingen teu einde loo- pen en een schikking op handen is. In diploma tieke kringen te Berlijn gelooft men, dat Duitsehland's prestige door den uitslag der onderhandelingen zal worden verhoogd, al worden ook niet al de verlangde voordeelen verkregen. Van Fransehe zijde ziet men echter de zaken heel anders in. Volgens een mededeeling van Havas is er vooreerst geen kans op een ver gelijk. lonas is ten slotte verryitt met een som van 270,360. Een voorbeeldige „graaf". Uit Weenen wordt gemeld, dat een Italiaansche graaf, met name Spiridon Cavada, te Orsova, aan boord van een Rumeensehe boot is gearres teerd. Deze afstammeling uit een groot ge slacht was het hoofd van een bende valsche munters, die een zeer verkwistend leven leidde. Zij deden vooral in valsche Ameri- kaansche bankbiljetten. In zijn bagage heeft men echter veel, tamelijk slecht nagemaakte biljetten en 100 kronen gevonden. Oneerlijke officieren. Tot de Russische officieren van de intendance, die weldra voor den rechter zullen verschijnen wegens onre gelmatigheden, behooren 9 kolonels en 8 ka- pteins. Zij hebben staatsgelden verduisterd ten bedrage van bijna een millioen roebel. Pas 6 weken geleden zijn 66 andere officie ren en ambtenaren van de administratie we gens oneerlijk beheer van gelden veroordeeld. Reusachtig tekort. Sedert het midden van de vorige week is Philipp Adam, boek houder van de spaar- eu leenbank te Nieder- modau in het Odenwald, afwezig. Een Zondag bijeengeroepen algemeene vergadering van de leden ontdekte, dat er een tekort van 800,000 Mk. was. De raad van toezicht is bereid, 300,000 Mk. bij te passen, maar voor bet dan nog ontbrekende halve millioen zullen de le den moeten opdokken. Geen desertie. In sommige buitenland- sche bladen werd het gerucht vermeld, dat de „Panther" te Vlissingen moest blijven lig gen, wijl de helft der equipage gedeserteerd was. Dit bericht is onjuist, er is niemand ge deserteerd. Wie zal de baas worden? Nu de Consti tuante van Portugal het voorstel heeft ver worpen, waarhij bepaald werd, dat geen der leden van het Voorloopig Bewind tot presi dent der Republiek mocht worden verkozen zijn de kansen voor Bernardino Machado, den minister van buitenlandsche zaken, zeer ge stegen. Zijn gevaarlijkste mededingers schijnen te zijn de oude republikein Manoel de Arriago, procureur-gen er aal van de republiek en Ma- galhaes Lima- Men verwacht spoedig aanneming van het geheele Grondwetsontwerp. Drie dagen na de eindstemming daarover moet de presidents keuze plaats hebben. Cholera. De eholera-epidemie te Konstan- tinopel neemt in omvang toe; zij breidt zich uit over alle wijken der stad en begint ook reeds slachtoffers te maken in de meer be middelde kringen, die alle mogelijke voor zorgsmaatregelen nemen. Er zijn twee gevallen voorgekomen in het Duitsche ziekenhuis en één in de Russische ambassade in Boejoekdere. Er heerscht groo te ongerustheid onder de bevolking. De nieuwe stadsprefect beeft krachtige maatregelen genomen tot bestrijding der epi demie. Richter. Berichten uit Konstantinopel zeggen dat de onderhandelingen met de roo- vers over de uitlevering van Richter op het punt zijn van te slagen. Uit Larissa wordt ge meld dat de bende, die Richter ontvoerd heeft, zich niet op Griekscli grondgebied be vindt. Over het algemeen begint men zich over het lot van Richter minder ongerust te maken. Hendrik XVIII von Heuss. Prins Hen drik: XVIII von Beuss jonge linie is Dinsdag avond in den trein tussehen Schweinfurt en Würzburg door een beroerte getroffen. Hij was dadelijk dood. De prins was in 1886 gehuwd met Charlotte hertogin van Mecklenburg-Schwerin en woon de op het kasteel Ludwigslust, waar onze Ko ningin en Prins Hendrik hem dikwijls be zocht hebben. Diefstal op het ministerie van financiën. Een geheimzinnige diefstal in het Duitsche ministerie van financiën, geeft de Berlijn- sche politie veel stof tot onderzoek. Dinsdag middag werd in het ministerie van financiën een man gezien, die zich door zijn optreden verdacht maakte. Toen men hem vroeg, wat hij wilde, verklaarde de onbekende, dat hij in dienst van de firma Israël was en over een geleverd tapijt kwam sjreken. Hierop liet men hem gaan. Later bleek echter, dat men met een dief te doen had, want de deur der schatkamer was opengebroken. In een tegen over liggende kamer was 120 mark gestolen. Uit de schatkamer wordt echter nietsver mist. Duitschers gevangen genomen. Op acht dezer heeft de stam der Haonras na verschei dene gevechten, twee Duitsche beambten van de gebroeders Mannesman n, die te Tarudant wonen, gevangen genomen. Van het lot der Duitschers is nog niets be kend. De Passiespelen. Het gemeentebestuur fan Oberammergau heeft bekend gemaakt, dat de Passiespelen van het vorig jaar heb ben opgebracht (verkoop van plaatsen, tek sten en foto's) na aftrek der uitgaven 872,267. Van deze som is 6000 gestort in de armen kas. De tooneeldirecteur, de orkestleider, de kashouder en de spelers der rollen Jezus, Herodes, Pilatus, Caïplias kregen ieder 2500. De overige medewerkenden (865 in 't geheel) ontvingen honoraria in verhouding tot het gewicht hunner rollen, ook de figu ranten en de schoolkinderen. Het reserve- UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit is met ingang van heden benoemd tot lid van de afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur mr. J. Oppenheim, lid van dien Raad. De heer Oppenheim heeft krachtens dit be sluit in de gisteren gehouden openbare verga dering van genoemde afdeeling van den Raad van State zitting genomen. MR. J. F. ENGELBRECHT. t Hier te lande is bericht ontvangen van het overlijden van den heer mr. J. F. Engelbrecht, raadsheer in het hooggerechtshof van Neder- landsch-Indië. DE BEGRAFENIS VAN EEN GROOT MAN. F(rits) L(apodith) schrijft in de „N. Ct." over de begrafenis van Jozef Israëls een stukje, dat niet alleen toepasselijk is op de begrafenis van den grooten kunstenaar, doch als gemeen plaats zou kunnen dienen bij alle begrafenis sen van groote mannen. „En die allen, in bonte mengeling', wachtten en wachttenHelaas! wij hebben een zoo ergerlijke manier om onze groote dooden weg te brengen. Tussehen die vereerders, ernstig en stil, groeide al maar aan de troep nieuwsgie rige vrouwen en kinderen en mannelijke lan terfanters, die op het kerkhof waren gekomen alléén omdat er wat te doen was. Allengs ver drongen zij de belangstellenden. Vrouwelijke hartelobzen in bonte pakken en met hoeden, die I een kakelbonte kaketoe voor een verwante hou den zou, ginsren op de zerken zitten of vouwden haar stranastoeiijes open en oegonuon een Dao- beltje. Hier en daar, werd een boterham voor den dag gehaald, een meisje liep spelend rond met twee strandschoppen, vreeselijke voorwer pen hier op deze plek! Het monument voor Sam Verveer werd be klommen door een fotograaf, die er zijn toe stel op plantte en nu en dan slungelden wat agenten van politie door de menigte, waar niet veel orde in te brengen was door hen. Op den muur aan de Timorstraat, zaten en stonden nieuwsgierige boodschappers van bakkers, sla- Kenuuiis zöuüieiu giscergcniena een man en ecu vrouw begraven moeten worden. Het stoffelijk overschot van de vrouw, hetwelk het eerst ter aarde zou worden besteld, werd op de gebruike lijke wijze uitgedragen, de familieleden stegen in de rijtuigen, de stoet werd geformeerd en zoo w.erd in de richting van de Muiderpoort gereden. W ie beschrijft de verbazing der familie leden toen in de Middenlaan gekomen, de lijk koets plotseling tot staan werd gebracht en be volen werd rechts om keert te maken Wat toch was gebeurd. Aan het etiquet het welk vanwege de administratie van het zieken gers, magazijnhouders,Ze hadden hun rij- j huis bij dergelijke begrafenissen wordt gebezigd, wielen tegen den muur geleund en waren er had men plotseling bemerkt, dat men'niet het «t/lf f ol Ül» nvrnu rtL. /-»f- .x J - - X.1 TT ,X met behulp daarvan op geklommen. De agenten vonden dit blijkbaar volstrekt niet storend voor de plechtigheid. Toen eindelijk de stoet de begraafplaats op kwam, geleek deze meer op een pic-nic-veld dan op een doodenakker. Dat is onze manier, onze allergrootste, onze wereldberoemde mannen te eeren. Geen teeken van rouw en diepgevoelde stoffelijk overschot van de overleden vrouw doch dat van den man had uitgedragen. Er zat nu niets anders op dan dat men zoo snel mo gelijk terugkeerde en opnieuw den, tocht aan vaarde, thans met liet juiste lijk. Na de staking. Na de onrust der stakings dagen zijn de kalmte -en bezonnenheid in de Amsterdam scha haven toch nog niet ten volle weergekeerd. Er heerscht bij hen die hun plaat- hulde was er van gemeentewege aangebracht sen door anderen ingenomen zien, nog een geest langs den weg, dien de stoet van Koningmne- van verbittering, die •zich maar al te vaak in gracht tot Scheveningschen weg had te vol gen. Er was bij 't sterfhuis veel volks te hoop geloopen om de deftige begrafenis te zien. Meer valt niet te zeggen. Wij, nederige bewonderaars van Israël's ge- ruwe daden uit. Zoo- deelt het „Nws." mede, dat drie boot- Werkers op het Kattenburgerplein door een der tigtal zeelieden lastig gevallen werden, waarbij een hunner lot bloedens toe in het gelaat is nie, konden de groeve niet naderen, waarom- £esla8'en'. ZlJ' moesten onder politiegeleide naar heen, de stoet der volgers werd gehinderd dooi' l'en.'f*n va:n de Hollandsche Stoomboot-Maat schappij worden gebracht. Op de Handelskade werden twee bootwerkers zoodanig door eau troep vroegere stakers in het nauw gedreven, dat zij beiden uit hun revolver die zij voor éigen veiligheid bij zich droegen' een schot in de lucht losten. Gelukkig werd (nie-' mand getroffen. De politie heeft de vuurwapens in beslag genomen en vermoedelijk zullen, dë beide personen zich te verantwoorden hebben wegens overtreding van de Wapenwet. Tot hun verontschuldiging voeren zij aan, dat diazelfde troep stakers eeuigem van hun kameraden te lijf was gegaan, die daarbij geduchte klanpen hadden gekregen. Vloed! Donderdagmiddag liep op de aan wassen van dan Dollard een zeer hooge vloed waardoor veel droog kweldergras wegdreef of bedorven werd. Sinds verleden herfst was het zeewater niet op d e aanwassen geweest. Daar- konden d© muizen zich ongestoord voortplanten. Wegens de droogte I Op verzoek van het btestuur van het polderdistrict Tielerwaard zijn gisteren de sluizen van het inundatiekanaal te 1 iel geopend. Daardoor worden de polders van, Versch water voorzien. Ongeval. In eene pannenfabriek nabij den Duivelsberg (Wyler) zou een jonkman een oven deur dichtmaken. Ongelukkig viel op dat oogen blik ;eein gewicht van 240 pond, dat losgeraakt was door het breken van een ketting van een hoogtie van zeven meter op hem neer, waardoor hij zoodanig Verwond werd, dat hij weldra aan die gevolgen overleed. Ongjelukkig. De werkman E. Doets, le Deemster, is bij den landman F. K. aldaar, van, den zolder gevallen en kort daarna overleden, juist op zijn 70slen verjaardag. Vloer iögostort. Gistermorgen werd te Wjeesp de inboiedel van wijlen pastoor Juffermans in die pasiarie g-eveild. Middelerwijl stortte de vioter iai van. h.e>t ver trekwaarin de verkopt plaats' votnd; Gfölukkig hadden geen'persoonlijke den nachtdienst aangevoerde bezwaren, en'de ongelukken plaats, slechts een gedeelte, van het. mogelijkheid van het geveii van een toelage g'as" «Q aardewerk werd gebroken. De veiling voor nachtdienst, werd in een ander vertrek voortgezet. Ons is toen gebleken, dat de tegen den Twee meisjes verdronken. Gisternacht is nachtdienst ingebrachte bedenkingen zeer op de Merwede onder de gemeente Papendrecht overdreven zijn en dat onoverkomelijke prae- het schip Vertrouwen, Van J. van der Linden, tische bezwaren zich verzetten tegen het ge- van Hasselt, die met 3 kindereu aan boord was, ven van de gevraagde toelage. gezonken. De schipper en een jongen van 16 In deze, onze overtuiging, is sedert geen jaar konden zich redden, maar twee meisjes, wijziging gekomen en ook Uw schrijven heeft van 12 en 19 jaar, zijn verdronken, daarin geen verandering gebracht, zooaat aan Het schip was niet verzekerd. De oorzaak van uw verzoek geen gevolg gegeven zal kunnen het ongeluk is niet bekend. Het schip was met de volstrekt gevoelloos-nieuwsgierige menigte van vrouwen en kinderen, die op een pretje uit waren. Wat daar gesproken werd, hopen wij in onze courant te lezen. Wij waren naar de begraafplaats gedreven door de behoefte deel te nemen aan de treffende eereiiioüie. En we gingen heen, heel stil, hepl droef Buiten de kerkliofp.oort stonden landauers volgepropt met bloemstukken, palmtakken, lau werkransen. Ze waren, naar 't scheen, volstrekt onbeheerd voor het oogenblik. Vele menschen klommen op de treden, bevoelden de bloemen, lazen de kaartjes en briefjeg) die aan de bloem stukken, kransen, lauwertakken hingen, erg blij, dat ze nu toch alles van de begrafenis had den gezien...." HOLLANDSCHE STAMDAG IN AMERIKA. De Hollanders in Amerika en de Ameri kanen van Hollandschen stam maken groote toebereidselen voor den Neder landschen stamdag, die den 26sten dezer in een park bij Paterson zal worden gehouden. Vele duizen den zullen daar uiting geven aan het Neder- landsch stambewustzijn. De agent der Neder landen te Washington en prof. dr. A. V. C. P. Huizinga, de bekende Amerikaanscke wijs geer-theoloog, zijn door het bestuur uitgenoo- digd om de feestreden bij deze gelegenheid uit te spreken. NACHTDIENST BIJ DE H.IJ.S.M. In antwoord op een aan de directie der H. IJ. S. M. door de Vereeniging van Adsisten- ten voor den Buitendienst der H. IJ. S. M. ge richt schrijven om toelage voor nachtdienst is het volgende antwoord ingekomen: „Uw schrijven beantwoordende, deeleu wij U mede, dat wij in 1907 naar aanleiding van een door een aantal groepsvertegenwoordi- gers ingediend verzoelc», een onderzoek heb- k>BTi \ngestel tl naar tie gWgrön (Th ei U er t'ègëTl worden. Altaar ingestort. Men, schrijft uit Vinkeveen: Verschillende personen, waren gistermorgen, die na de vro-eg-Mis nog wat waren blijven (na- bidden in de R.K. kerk, getuigen van een groot ong-eluk. Eensklaps hoorde men een luid gekraak1, wat aan een instorting deed denken. Tegelijker tijd zag mien een Misdienaar, die nog op een biidsloel voor het hoogaltaar was gezeten, geheel verschrikt zijn plaats veriaten en zich zoo vlug mogelijk terugtrekken tot aan de Communiebank. Die weleerw. heer kapelaan had juist het altaar verlaten en bevond zich in de sacristie. De in de kerk aanwezigen spoedden zich oj* dit geluid naar voren en zajsa. tot hun ontstentenis, dafi het geheele altaar was verzakt, door het breken van een der kluizen waarop het is geplaatst. Daar men elk oogenblik vreesde dat het ge heele altaar zou omvallen, was het ondoenlijk met eenig resultaat iets te verrichten. Rondom het altaar was alles verzakt tot op een dieptje van pl.m. 2 Meier. De bidstoel, waarop nog zooeven de Misdienaar had gezeten, zoo groot was de opening was naar berieden gevallen. Gelukkig kond-en. door den weleerw. heer kape laan de cibories nog uit het tabernakel worden gehaald en werden de versierselen n.iet zonder gevaar van het altaar genomen. Te ongeveer 9 uur werd er een Ladder tegen het altaar geplaatst, waarop zich een paar on verschrokken mannen begavën, om met het uit elkander nemen aan te vangen. Nauwelijks wa ren echter eenige stukken weggenomen en be vond J. Barends zich nog boven op de ladder, to-en de voet geheel onderuit schoof en het al taar met een doffen slag naar beneden plofte. Ademlooze stilte heerschte op dit moment onder die weinige aanwezigen, daar allen in het onze kere verkeerden omtrent het lot van Barrpls. Wonder boven wonder was hij, die men ten dood© had opgeschreven, nog geheel ongedeerd. Bedroevend is de aanblik van dit schoon e altaar dat in 1898 werd geplaatst en waar-, voor menigeen zich een qpo.feiing heeft ge troost, zoo aan splinters gevallen in de kerk te zien neder liggen. Berouw? Eenige dagen geleden werd ten huize ©ener weduwe, wonende rfi de Nieuwe Leliestraat te Amsterdam ingebroken. Er werd daarbij een bedrag van ruim f $0 gestolen, toe- behoorende aan den zoon der Weduwe, een R.K. missionaris. Naar de „Maasbode" verneemt, ont ving de missionaris een ongeteekend briefje met een bankbiljet van f 3-00. Op het briefje stond: „Hierbij terug wat nog over is; de rest is opgemaakt." Het schrijven werd in handen der politie ge steld, die gisteren den dader nog niet hacf gearresteerd. - Een zonderlinge vergissing. Een zeer merk waardige vergissing heeft gisterochtend te Am sterdam plaats gehad. Uiit het Ned. Israël. Zie- ste-enen geladen, kwam van, Nijmegen en was bestemd voor Vrijenban. Veenbrand. Nog altijd zit aan den Valthër- dijk, tussehen Valthe en Vallherveen, het vuur. Over een op-pervlakte van ongeveer 5 H.A. is het vuur reeds heengeloopen. Wel heeft men er van verschillende zijden krachtig "aan gearbeid en het terrein, althans voor een déet, met eeri sloot omtrokken, zoodat thans het vuur tot een kleine' oppervlakte is beperkt, ma-ar nu ook, wordt eiJ zoo goed als niets meer aan gedaan. Draalt' .de wind meer westelijk, dari zal bij deze droog te groot g-evaar voor hoeveelheden turf en voor de huiz-enreeks le Valthermond ontstaan. 1 Braad. Gisteravond halftwaalf brak te Rot terdam brand uit in het confectiemagazijn van den heer A. Roode aan de"Hoogstraat 250 tegen over net stadhuis. Zoowel aan de zijde van de Hoogstraat als aan d(e achterzijde sloegen de vlammen naar builen. Vooral het bovenhuis had' veel van het vuur te lijden. i j Brand. Dinsdagavond. ongeVeer half 11 is er een felle brand ontstaan, in het huis, be woond door de wed. F. en staande in de kom der gemeente Stolwijk, slechts door een enkele woning gescheiden van. het raadhuis. Met groote krachtsinspanning heeft men den brand kunnen beperken tot het eerstgenoemde huis, dat geheel uitbrandde. De oorzaak van den brand is on bekend. De inboedel van de weduwe was laag verzekerd. Staking te Rotterdam. De directie van den Ned. Sleepbootdienst van P. Smit Jr., te Rotterdam, had tegen Dinsdagmiddag de kapiteins en machinisten zijner maatschappij uitgenoodigd tot een sa menkomst in het Notarishuis, ten einde eeni ge besprekingen te houden. De heeren Kerkhoff en Heijkoop, de leiders der beweging, rieden dat den machinisten en kapiteins ten sterkste af, en belegden op betzelfde uur een vergadering om bun de ge legenheid te ontnemen met hunne directie het een en ander te bespreken. Desniettegenstaan de gaven de kapiteins gehoor aan de uitnoo- diging der directie en verschenen allen ter vergadering. Op deze conferentie werd hun medegeaem dat, indien de dienst hervat werd, zy commissie nit hun midden konden atv. gen om hunne grieven te Bespreken. Ook werd den kapiteins verzocht oen ma chinisten mede te deelen, dat bqaldien zp zich niet vóór Woensdagmorgen 6 uur by hun ka piteins of hij de directie hadden aangemeld, zü als ontslagen worden beschouwd, en dat als eenigen van hen later in dienst worden genomen, hnnne vorige dienstjaren niet meer in aanmerking komen. SCHOTEN. Burgerl. Stand. Getrouwd: J. Janssen en E. M. Christians. B. Smallegange en J. Schoenmaker. Geboren: z. van H. Van der Velde—De Keqzer. z. van M. van SantenWehnes. Overleden: G. Zomerdijk, 9 m. C. Zwit ser, 3 jaar. E. Wolff, 4 m. A. M. de Boer, 40 j. BLOEMEND AAL. Vakantiekolonies. De Staatscourant van he- ^etvat de statuten van de vereeniging: Aldeelmg „Gemeente Bloemendaal" van het li™*1 Genootschap voor Kinderberstel- nngs- en Vaeantiekolonies, te Bloemendaal. vereemging stelt zich ten doel het li chamelijk en zedelijk welzijn van kinderen te bevorderen, door hen in de gelegenheid te Zij tracht dit doel te hereiken door: a het uitzenden, geheel of gedeeltelijk voor reke ning der vereeniging, van door het bestuur aan te wyzen kinderen naar eene gezond- heidskolonie; b. het bijeenbrengen der daar voor benoodigde gelden; c. het gezamenlijk met de kolonies der vereeniging uitzenden van kinderen voor rekening van derden, VELSEN. Gepeentcgaarisvergaderiug. De Gemeenteraad van Vels-en zal op Dinsdag 22 Augustus 1911,' nam kwa-tr. over 1 ©en npmbnrc vergadering' houden. De agenda vermeldt de volgende punten: t- Ingekomen stukken. 2. Stemming geloofs brief ,W. Laud©w-eercL 3. B-eëedigiüg van J. R. Mees als plaatsvervangend gemeente-secretaris. 4. Jaarwedde administrateur Armbesturen. 5. Ze kerheidstelling administrateur gasbedrijf, Wij ziging reglement van orde gemeenteraad. 7. Vast stelling der rekeningen over 1910: a. va-n de gemeente niet bijlagen, b. van de armbesturen, c. van de gecontracteerde wegen. 8. Adressen: a. van G. K. Koch óm teruggave van schoolgeld' Middelbaar Onderwijs Haarlem; b. in zake uit breiding leerplan school E te Santpoort. 9. Ver slagen herhalingsond-erwijs. 10. Benoeming on derwijzend personeel. IJMUIDEN. Brand in de lading. Volgens alhier nit Stralsiinö ontvangen bericht is de Nederl. zeetjalk „Onderneming", kapitein de Groot] van Stettin naar Augustenburg met een la ding briquetten, aldaar binnengesleept met brand in de lading. De brand is door de Stralsunder brandweer gebluscht. De schade kan eerst na lossing worden vastgesteld. Onbestelbare stukken gedurende de eerste helft der maand Augustus 1911: Brief: P. J. Vroon, Durgerdam. Briefkaarten: Vermeulen, Amsterdam; J. W. v. Capele, idem; Mej. C. Loftens, idem; ten Hoeve, idem; P. van Dijk, Utrecht; Kra mer, Wormer; Mej. Meijer, Zandvoort; Mad. Duboi, Roclin I nord franee. ALKMAAR. Bnrg. Stand. Getrouwd: 16 Aug. G. Kraaije- veld en A. E. Hensij. J. Wiese en S. G. AJgra. J. L. Geers en MJ. AlHenneke. P. J. B. Schaap en J. Breek. J. M. Louw en G. E. de Boer. LISSE. Dure mélk. Tengevolge van de aanhouden de droogte heerscht alhier groot schaarsehte in de melk. Het gevolg hiervan is, dat de melkboeren zicli genoodzaakt hebben gezien den melkprijs met een cent per liter te ver- hoogen, terwijl, als de toestand zoo blijft, een nog hoogere prijs te wachten is. Ook de bo- terpvijzen zijn gestegen. VIONHEIM. Burg. Stand. Geboren: d. van J. Franken en G. van Velzen, z. van A. v. d. Berg en H. P, Brama. z. van H. Noordermeer en P. de Haas. Ondertrouwd: L. O. Aklouchet, 30 jaar, van Leiden, en-P. Koster, 21 jaar. WARMOND. Jubileum van Mgr. N. J. Smeulders. Dooi' de feestcommissie ter gelegenheid van het 50-jarig priesterfeest van onzen Pastoor was het volgende telegram aan Z. H den Paus gezonden Aan Z. H. den Pans van Rome. „De Parochianen van Warmond, vie rend het 50-jarig priesterfeest van hun „Herder en Deken, N. J. Smeulders, be- „tuigen Uwe Heiligheid diepen eerbied „en onderdanige hulde, en biddende dat „God U de gezondheid moge wedergeven, „vrageri wij nederig Uw Apostolisch en „Zegen". Op den feestavond in de R..-K. school werd hierop het volgende antwoord van Z. H. aan Mgr. Smeulders ontvangen en voorgelezen: De H. Vader zendt u van harte Zijnen Apostolische zegen, afgebeden door Uw Parochianen, als onderpand voor de over vloedige gunsten van God ter gelegenheid van Uw gouden Priesterfeest en bedankt de parochianen voor hun kinderlijke dankbaarheid, en geeft ook hun zijn Va derlijken zegen. (w. g.) Card. MERRY DEL VAD. Na voorlezing hiervan nam de jubilaris het woord tot het honden van een korte toespraak oin daarna de aanwezigen den Pauselijken zegen te geven. NOORDWIJK. Reu vs. De Beurs in calé b'oia werd giste-1 ren bezocht door 80 personen, waarvan. 24 es;' porleurs De handel in Spaansche Irissen ken-' merkt zich als bijzonder levendig Hooge prijzen! werden voor dit artikel besteed. Hetzelfde gold ook voor Gladiolus Nanus in soorten. De overige' soorten bolgewa-ss£n gingen eveneens vlug van' de hand LEIDEN. Drijvend bioscope-theater. Gisteravond heeft alhier de eerste voorstelling in Europa's eer ste drijvend bioscope-theater plaats gehad voor een groote schare van genoodigden. Een op zijn minst even groote schaar van onge- noodigden stond op den wal en gaapte het drijvende lustslot aan, dat in den geheimzm- uigen Leidsclien avondschemer in de nauwe Heerengracht de vormen aannam van een Super-dreadnought met zijn geelgeverfd laag oprijzend karkas. HAARLEMMERMEER. Burg. Stand. Geboren: z. van C. Visser-* Cornelis. m i Overdeden: W. A. Kluyt, 5 mud,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2