BIUTENLAND. SPAARNE-BANK. Verhuurt loketten in hare brand- en inbraakvrije kluis BINNENLAND. NIEUWS UIT OEN OMTREK. NIEUWE GRACHT 98. Telefoon 2088. HAARLEM, Kapitaal 500,000. Geplaatst en volgestort f 250,000,- COMMISSAR1SSEN i Sociale Berichten. Gewisselde stukken. RAAD VAN TOEZICHT i Directeurs G. F. H. PASTOOR. Rekening-Courant, Credieten, Coupons, Effecten, Deposito's Incasseeringen, Wissels, Prolongation enz. enz. hofberichten. OVERZICHT. De algemeene spoorwegstaking .is in ENGELAND afgekondigd. Maar behalve in Liverpool, waar de toe stand ernstig -is en blijft, is de algemeen heid van de staking niet groot! Daarenboven heeft een verklaring van Lloyd George in het Lagerhuis eenig licht geworpen in de duisternis. De minister gaf n.l. een overzicht' van wat er in de verschillende conferenties met spoorwegbesturen ien arbeiders .is verhan deld. Hij legde er den nadruk op, dat de door de regaering voorgestelde commissie van onderzoek zou bestaan uit drie leden, een de arbeiders vertegenwoordigende, de twee anderen de werkgevers. Er was niet bedoeld, dat de commissie de zaak op de lange baan zon schuiven, maar om te handelen. Hij moest wel denken, dat de werknemers het voorstel in geest, bedoeling en uitwerking niet ten volle begrepen hadden. Hij was verheugd te kunnen zeggen, dat de onderhandelingen heropend waren. De minister deled een beroep op de leden en de pers om leen zeer groote beperking in het kritieke uur der onderhandelingen te oefenen. Er is een misverstand geweest ten aanzien van het voorstel der regeering en hij zeide vol vertrouwen te zijn op leen bevredigende regeling, als de arbeiders het doel der com missie begrepenindien zij niet tevreden waren met haar adviezien dan konden zij nog- altijd gebruik maken van het machtige wapen der staking. Ramsay Macdonald zeide, dat er in alle opzichten misverstand was geweest en hi] hoopte dat de heropening der zaak tojfc een .oplossing zou leiden. De mededeeling van Lloyd George veroor zaakte, zoo seint Reuter, een algemeene op luchting, daar zij be teekent, dat het gevaar voor een algemeene staking tijdelijk is af gewend, als het niet heelemaal uit den weg geruimd is. De plaatselijke spoorwegstakingen zullen waarschijnlijk nog eenïgen tijd aanhouden, maar de beweging zal waarschijnlijk gaande weg uitsterven, wanneer^ pogingen gedaan worden om aan hun grieven tegemoet te komen. tij Niettegenstaande de verklaring vajn Lloyd George zijn echter toch de militaire toebe reidselen niet ingetrokken en nog ineer troe pen zijn gedurende den nacht Londen binnen getrokken. Er zijn ook troepen naar andere plaatsen gezonden. Aan het gisternamiddag uitgegeven sta- kingsmanifest is op de Londensche stations slechts matig gevolg gegeven, 500 goederen- dragers aan het St. Pancras-station staken, maar de witkielen weigeren zich hij hen aan te sluiten. Niemand staakt er aan Euston- station en slechts 25 aan het Kings Cros- station. i De regeering heeft de krachtigste maat regelen genomensoldaten zijn overal op geroepen en al mochten ook 75 pet. van de spoorwegarbeiders staken, dan nog zouden de maatschappijen bij machte zijn leen b-epeik- ten maar toch doeltref tonden. treinenloop te verzekeren, ongeveer gelijk aan den dienst op Zondag. Daartoe zal de spoorwegdienst in het geheele land samengetrokken worden, alsof alle treinen tot een maatschappij be hoorden. De correspondent van de „Daily Gromde te Liverpool hangt een schrikbeeld van den toestand daar op: De o-eheele bevolking van Liverpool is den hongersnood nabij. De winkeliers hebben geen voorraden van levensmiddelen meer. Zelfs brood is haast ni$t te krijgen. Gebrek aan meel en aan steenkolen dwingen de meel fabrieken tot stilstand. De nijpende honger heeft ongetwijfeld talrijke plunderingen van winkels ten gevolge gehad, maar da winker liers duchten, dat de straks uitbrekende hon gersnood plundering op nog veel grootere schaal ten gevolge zal hebben. Er dreigt ook een ziekta onder liet volk uit te breken, omdat de hongerige menigte allerlei ondeug delijke eetwaren en half bedorven viscin enz. verorbert. De gegoeden koopen een groote hoeveelheid blikjes op, alsof zij een beleg tegemoetzien. Het trampersoneel dreigt ook met staking. i J- De toestand te Manchester is bijna eender als die te Liverpool....... De socialistische opruiers ruïneeren ook hier het volk! Tusschen DUITSCHLAND en FRANKRIJK is het weer critiek. De onderhandelingen staan op een dood- punt, zeggen de Fransche bladen, die weer aandringen op een internationale conferentie. En de Duitschers geven het eerste officieus bericht in de „Kölmsehe zegt bijv. heel diplomatiek: „Meu mag aannemen, dat èr tusschen den Keizer en zijn kanselier volle overeenstem ming bestaat, niet alleen betreffende de eco nomische eischen, die voor Marokko zelf te vorderen zijn, maar ook voor al die verdere aanspraken, die buiten Marokko liggen. Wat de eerste betreft, zoo is dikwijls in het licht gesteld, dat bij den beslist beschermenden geest der Franschen, die hun een tweede na tuur is geworden, ook de nauwkeurigste bij verd?ag vastgestelde bepalingen door de par tijdigheid en de chicanes van het bestuur practisch krachteloos zullen gemaakt worden en daardoor waardeloos. Met bet oog op zm'j° Fransche neigingen is «onder twijfel moenijK een formule voor een onder alle omstandighe den zeker werkende overeenkomst te verkrij gen. Van Duitschen kant doet men moeite een zoodanige formule te vinden, die den Duitschen handel evengoed zal beschermen, als zij die Duitsche ondernemingen in Marok ko, die deels reeds zijn uitgevoerd, deels nog in uitvoering of voorbereiding zijn, een zekere bescherming zal verleenen. In boeverre deze moeilijke taak gelukt is, zal men eerst aan de hand van de bepalingen der overeenkomst kunnen beoordeelen. Zoolang die niet bekend zijn, is bet ook onmogelijk ze aan een kriti sche beschouwing te onderwerpen". Men ziet bet: de Duitschers zijn zeer gere serveerd. Gunstig ziet het er niet uit! J. W. A. BEIJNES, Industrieel, te Haarlem, Voorzitter. E. H. VAN WICHEN, Lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal en Pro vinciale Staten van Zuid-Holland en Burgemeester van Alkemade, te Alkemade. W. J. C. PASSTOORS, Lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal en Burge meester van Ginneken, te Ginneken. Db. E. A. M. DBOOG, Arts, te Heemstede, Secretaris. Mb. J. N. J. E. HEERKENS THIJSSEN, Voorzitter van den Raad van Beroep ^Ongevallen-verzekering), Lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland en van den Gemeenteraad van Haarlem, te Haarlem. THEOD. JANZEN Hzn., Koopman te Haarlem. J. J. BEIJNES, Industrieel, te Haarlem. THEOD. JANZEN Hzn., te Haarlem. J. II. W. ERANCKEN, te Haarlem. B. J. V. VAN HEES, te Haarlem. Wie wordt er president Sn Portugal? Uit Lissabon wordt aan de Kölnische Zeitung ge mind. dat eisteren in een vergadering van de partij der Camacho Braamcamp, de president der Constiluinte, met een meerderheid van 47 stemmen candidaat voor het presidentschap der republiek gesteld is. Emile Rostand. Rostand heeft een ongeluk met zijn automobiel gehad. Rijdend op den weg van St. Jean de Luz naar Biarritz is de auto omgeslagen. De chauffeur en een mechanicien zijn er met lichte verwondingen afgekomen doch de dichter is ernstig gekwetst. Met veel moeitte hebben Ier hulp gesnelde dorpelingen hem onder den wagen vandaan, gehaald. Rostand is naar Aragona gebracht en wordt daar verpleegd. Hoe wel ernstig gekwetst is 's dichters toestand toch niet gevaarlijk. I Een Fransch-Duitsch incident. De Matin van gisteren had een sensatietelegram uit Aix- les-Bains, volgens hetwelk twee officieren, te Nancy in garnizoen, toen ze uit een restaurant een Duitsche vlag zagen wapperen, die vlag heb ben afgerukt en den vlaggeslok gebroken, onder toejuichingen van het publiek. Intusschen is het berichtonjuist. Vol gens een mededeling van het ministerie van binnenlandsche zaken, is in het gebeurde te Aix les Bains geen enkel officier betrokken. De Duit sche vlag is eenvoudig op verzoek van een (bur ger weggenomen. Nieitemiu blijft dit feit toch een teeken van de spanning, die er tusschen Frankrijk en Duitschland bestaat I Graaf Passy, de uitbreker. De beruchte zwendelaar en falsaris Max Schiemangk, die onder den naam „Graaf Marcell de Passy" allerbrutaalste oplichterijen pleegde en tot aanzienlijke gevangenis- en tuchthuisstraf fen is veroordeeld, is uit het buis van bewa ring te Heilbronn ontvlucht. Er is niet de minste twijfel aan, of Schie mangk, die met een zware voetketen aan den muur van zijn cel was vast gemaakt, moet kans hebben gezien, zich met medeplichtigen buiten de gevangenis in verbinding te stellen. Dit blijkt overvloedig uit een brief, dien hij aan zijn zoogenaamden „secretaris" schreef en die door de politie is onderschept. De helpers zijn van een naburig huis, dat juist verbouwd werd en dus leeg stond, over een planken schutting op de binnenplaats dei- gevangenis gekomen. Van daar bereikten zij 't trappenhuis, door de paneelen uit de bui tendeur te zagen en langs dit trappenhuis kwamen zij in de cel, waar Passy was opge sloten. De geheimzinnige, nachtelijke bevrijders staken met een looper de celdeur open en vijl den vlug Passy's ketenen door. Langs den zelfden weg keerden zij weder terug. Het touw, waaraan zij zich lieten neerzak ken, hing des morgens uit het venster, Het was de hoogste tijd, dat de sluwe op lichter bevrijd werd, want op 4 September zou zijn proces zijn begonnen. Men redeneert er thans druk over, hoe het mogelijk was, dat de gevangene zich met de buitenwereld in verbinding kon stellen. De „graaf" was bij zijn vlucht slechts met een hemd en pantoffels bekleed. Op bevel der justitie werd zijn andere kleeding sinds zijn eerste ontvluchting des nachts uit zijn cel ver wijderd. De uitkomst heeft bewezen, dat de „graaf" zich om dergelijke kinderachtigheden al heel weinig bekommerde. De brutaliteit van den heer „graaf" is on gehoord. De redactie vei het „Berliner Tage- blatt" ontving gisteren een brief, geteekend M. graaf de Passy-Sehiemangk, en afgezon den uit Charlottenburg. Een vergelijking met andere brieven van den oplichter heeft aan getoond, dat de brief echt is en werkelijk door Schiemangk geschreven. De brief luidt in hoofdzaak als volgt: „Om allerlei onware geruchten en onjuiste vermoedens tegen te spreken, veroorloof ik mij, u mede te deelen, dat ik mijn vlucht heb kunnen volbrengen met behulp van een mij ner bekenden, hoewel ik dag en nacht door 2 beambten bewaakt werd en bovendien nog sinds maanden aan een ketting lag. Mijn rechter van instructie heeft my onbewust hulp gegeven om te kunnen ontsnappen. Ik heb niets misdaan, dan dat ik vroeger hier veel met menschen van de politie en het (ge recht omging. Ik heb zoolang geduld gehad tot ik zag, dat men mij bepaald wilde veroor- deelen: men heeft mijn onschuldbewijzen en die van mijn verdediger eenvoudig geweigerd. Niemand ter wereld kan mijn in het buiten land rechtmatig verworven titel van graaf de Passy in twijfel trekken". De graaf deelt dan verder mede, dat hij spoedig een relaas van zijn avonturen zal pu- bliceeren, waarvan de wereld versteld zal staan. Hij dankt dan verder de politie en de rechterlijke macht, die zooveel reclame voor zijn persoon gemaakt hebben en excuseert zich ten slotte tegenover de redactie van het „Tageblatt" over zijn haastig en vluchtig briefje. Eenige dagen geleden heeft de redactie van het „Tageblatt" nog een brief ontvangen van een vriend van den graaf de Passy. In dezen brief wordt eveneens beweerd, dat de graven titel hem rechtmatig toekomt: Schiemangk werd geadopteerd door een hooggeplaatst persoon aan het hof van Dom Pedro van Bra zilië. Z. K. H. Prins Hendrik, die gisteren op Het Loo zou terugkomen, heeft de reis daarheen tot Zaterdag a.s. uitgesteld, Wegens het over lijden te Ludwigslust van ©en van ?s Prinsen f ami 1-eted-en, i Prins Hendrik XVIII van Reuss, gehuwd met H. H. Hertogin Charlotte van Meck lenburg. i UIT DE STAATSCOURANT Bij K. B. is aan luit. t. z. 2de kl. .W. J. H. 'van S traaten, op verzoek, met ingang van 20 Aug., in O.-Indië eervol ontslag uit den zee dienst verleend. 1 Bij K. B. is aan mr. W1. H. J. Roijaards, Utrecht, op verzoek, eervol ontslag verleend als hoogheemraad van het hoogheemraadschap van den° Lekdijk Bienedendams en van den IJssel- dam. SMEDENPATROONS. Hoewel de algemeene vergadering van den Bond van smedenpatroons in Nederland reeds Woensdag is geopend werd de agenda eerst gis teren behandeld. De Woensdag is besteed aan een huishoudelijke bijeenkomst van het bondsbe- st-uur en een feestelijk samenzijn der afgevaa-r digden. Te 10 uur opende de voorzitter de heer L. E. Duport de goed bezochte vergadering, daarbij in gevoelvolle woorden herdenkende wij len den heer A. den Held Jr., lid der afd. Rot terdam, aan wiens werken vooral het opnieuw organiseeren der smedenpatroons te Rotterdam te danken is De rekening en verantwoording, die in ont vangsten f 3935.221/2 en in uitgaven f 3923.19 bedraagt, werd goedgekeurd. Aangenom-en. -werd stel van de atd. Li; stuur wende zich tot de regeering om subsidie te verkrijgen voor de opleiding van leerlingen in werkplaatsen o.iv» - c en gewijzigd voor- Lisse, luidende: het bondshe-' „Schjevmutsc-ling" aan d© grens. Schrik niet van die schermutseling 1 zegt de „Geld." De Duitschers staan nog niet aau de grens. Maar er ia toch gevochten tusschen Hollanders en Duitschers 1 De strijd had Maandagnacht plaats aan 'de grens bij Dinxperlo. Het ging er warmpjes toe tusschen een vijftigtal jongens uit Dinxperlo (Holl.) en Suderwick (Duitschl.), die het niet met elkaar kunnen vinden. Beide partijen waren van ijzeren en houten wapens voorzien onr „slag" te leveren. Er werden geducht klappen uitge deeld, doch de D-inxperlosehe en rijkspolitie was spoedig op de been en wist beide groepen van elkaar te scheiden. Ben trouwpartij per motorboot. De kijlc- Iustigen, die eiken trouwdag voor het stadhuis plegen samen te scholen, hadden, gistermorgen, te Amsterdam iets bijzonders te zien. Een mo torboot meerde in de nabijheid van het stad huis en er stapten bruid en bruidegom, getuigen en wie er verder bij de plechtigheid behoorden uit. Na in het huwelijksbootje te zijn gestapt, namen man en vrouw en hun gezelschap weer in het motorbootje plaats, in welks kajuit een gramophoon de feeststemming verhoogde. Inbraak. Terwijl de bewoners buiten waren, is ten huize van den heer Voorlhuyzen,, burge meester van Koudekerk, wonende in het Plant soen te Leiden, ingebroken. De zoon, die heden thuis kwam, vond kasten geopend en alles onderst boven gehaald. Men weet nog niet wat en hoeveel er vermist wordt. Aangehouden. De kantoorbediende uit Hoorn die zich 11 Juli had schuldig gemaakt aan de verduistering van 2500 gulden en daarna was ontvlucht, is gisteren to Bordeaux aangehouden, waar hij verblijf hield in hotel Jeanne d'Arc. Zijn uitlevering is aangevraagd. De Lutina. Het bergingssloomschip „Lyons" is gisterenmorgen van Terschelling naar Am sterdam vertrokken, om een der zuigbuizen. te laten herstellen, alsmede om enkele machin-e- dieelen te Laten repareeren. De „Lyons" heeft in den laatstem tijd gei e- geld op de „Lutine" gewerkt en ruim 200 Spaansche matten opgehaald, hoofdzakelijk met den beeldenaar van Filips IIII van Spanje en het jaartal 1798. (In 1799 fe de „Lutine" ver in de onmetelijke ruimte een helder wit licht, dat zich een weinig boven den horizon vertoont, een tiental seconden schijnt, om daarna, naar omlaag vervloeiend in duizend Iichtspetterimgen, te verdwijnen. Het schijnt, alsof heet in de verte een reu- zen-magnesiumvlam voor een oogenblik een ge deelte van den hemel helder wit verlicht. Vrijdagavond vertoonde zich 't vuurschijnsel, dat „Laurentius' tranen" genoemd wordt, ver schillende malen en ongemeen schoon. Aanrijding! Gistermorgen werd op den. Jis- plerweg in den Deemster door de stoomtram Amsterdam—Alkmaar aangereden de groentewa gen van den heer D. Roèt. Het paard sloeg| ©enige malen over den kop, doch bleef onge deerd. De wagen werd totaal vernield en de locomotief kreeg eenige beschadiging. De heer Roet was er erger aan toe: hij geraakte (onder het paard en werd bewusteloos opgenomen. Reddingboot omgeslagen. Men meldt uit Schiermonnikoog: De reddingboot is bij een oefening in de bran ding omgeslagen; een roeier is verdronken. Verdronken. Gistermiddag is een man, ver moedelijk uit 's-Gravenhage, (bij het baden in zee, ten noorden van Scheveningen, voorbij de kanonslukken, verdroniken. Kort nadat de man nog badende was gezien, is hij in bewusteloo- zen toestand op het strand gespoeld. Vermoed wordt, dat hij in zee door een toeval werd getroffen. Verdronken. Het 5-jarig zoontje van een schipper, die met zijn schuit aan het IJ te Am sterdam ligt, is gisteravond vau de loopplank te water gevallen en levenloos opgehaald. Brand. In de buurt van het station Weelde, vlak aan de grens bij Baarle Nassau, woedt (se dert eenige dagen een groote heidebrand. Op de grens van Venraay en Bakel, boven de ontginningen van Rips en B-iestenveld, brandt" de heide reeds sedert Zaterdagmiddag. Bij de ontginningen der Ned. Heidemaat schappij onder Geniert en Bakel, werd het vuur gekeerd. Brandpn. Woensdagavond is le Riiamsdonk- veer afgebrand het woonhuis met schuur van den. landbouwer P. Broekmans. Niets kon gered wor den. Alles was laag verzekerd. Gistermorgen zijn woning en schuur van den landbouwer M. Bonne, te West Souburg, geheel verbrand. Vier geilen kwamen in de vlam men om. Verzekering dekt de schade. Heidebrand. Over den brand in de Peel schrijft men uit Gemert aan de ,,'s-ITert. Ct.": In wijden omtrek is voorzeker de brand ge zien, die al een paar dagen in de Peel woedt en waarvan de rosse gloed des avonds den gezichteinder als in lichter laaie zet. We kun nen daaromtrent het volgende, mededeelen: De brand is Zaterdagmiddag ontstaan op de grens van Venraaij en Bakel boven de ont ginningen van Rips en Beestenveld. Om jonge heide te krijgen, schijnt een schaapherder de hei te hebben aangestoken. Meer dan gegronde vermoedens heeft men echter in deze niet. Ui termate droog als alles is, vond het vuur in de dorre heide overvloedig voedsel, breidde zich spoedig naar alle zijden breed uit, brandde een vlakte kaal van ongeveer duizend hectare en naderde zoo met snelheid de ontginningen der Ned. Heidemaatschappij onder Gemert en Ba kel. Als het vtiur in <le welige onoverzienbare lossohon dezer houtvesterij zou overslaan, zou de schade niet meer te overzien zijn. Geen won der dus, dat alle krachten werden ingespannen om de ramp te keeren. En men heeft ze gekeerd. Onder de oordeelkundige leiding van den heer Yeenhuizen, opzichter in dienst der Heide maatschappij, zijn Zaterdag, Zondag en Maan dag voortdurend een lOO-lal arbeiders, niette- genslaande de bijna ondragelijke hitte, dag en nacht werkzaam geweest om door tegenbran- den en door het omploegen van breede stroo- ken heide de bosschen der houtvesterij te be veiligen. Dank zij mede den goeden geest van het werkvolk en het voorbeeld door den heer Veenhuizen aan allen gegeven, heeft men door dit krachtdadig samenwerken het gevaar, op het kantje af, gekeerd gekregen en heeft het vernielend element tot heden geen noemens waardige schade aangericht. Alleen een 150-tal bijenkorven, aan verschillende eigenaars be- hoorende,zijn vernield. Op het oogenblik woedt het vuur nog in de veengronden der Bakelsche Peel, waar het, bij deze geweldige droogte, ongetwijfeld veel scha de zal aanrichten in die droge veenlagen, in dien er niet spoedig regen komt opzetten, die aan het steeds voortsmeulend element een ein de maakt. Tot zoo lang blijft er ook altijd nog ©enigszins gevaar bestaan voor de bosschen. dei- houtvesterij, want al is liet vuur nu eenmaal aan eene zijde gekeerd, door verandering van Windrichting zou het van ©en anderen kant weer kunnen komen opdagen. Men blijft den gevaar lijken vijand dan ook voortdurend in het oog houden. Op het oogenblik, Dinsdagmorgen, staat in de Houtvesterij een schuur in lichte laaio Al de daar aanwezige landbouwgereedschappen, een zeug met 16 biggen en 4 varkens zijn in de vlammen omgekomen. Deze brand staat in geen verband met den grooten heidebrand en i3 ont staand oor uit den schoorsteen vliegende vonken. Door het krachtig optreden van den bedrijfs- boer J. Bellemakers, is het woonhuis en de nieuwe veestal gespaard gebleven. Handel heeft zicli (ernstig 'de vraag gesteld'! o4 de t lid reeds is gekomen om ide stof welke] thans geheel tier regeling aan een algemee-, nen maatregel va,n bfestuur is overgelaten] althans vojor een deel in een wet vast te leg gen. liij meent diez-e vraag .ontkennend 'uv moJeten boajntwoordisn. Mitsdien wordt voorgesteld den bestaan- den toes<ta,nd voorshands te 'bestendigen. in tusschen zal in het pog moeten worden gehouden dat uit een principieel oogpunt regeling hij de wot is te verkiezen. Door aft. 9 al. 2 te doen luiden, zoo-als in hjafc' wetsontwerp is aangegeven, wordt ver ze- k-erd, dat na een betrekkelijk kort tijdsver loop de Regeering weder 'zal (hebben te over wegen in hoeverre alsdan eene regeling bij do wet zal kunnen worden vastgesteld en zij aan de Staten-Generaal b-ekrachtiging zal hebben te vragen .van het standpunt, dait zij op grond van -die 'overweging alsdan meent te mogen innemen. Vau de regeling in 'het Mijnreglement 1909 neergelegd, kan in het algeoneen woorden ge- zegd, dat Zij in de prac-tijk heeft voldaan- De t oepassing heeft geen© ernstige moeilijk heden opgeleverd, gewichtige leemten zijn niet aan den dag gekomen. Intusschen is -aau een algemeene herziening de hand geslagen.! Het staatstoezicht op de Mijnjen heeft be reids zijne voorst-ellen ingediend en door de belanghebbenden zijn op .uitno-o-diging van den Minister hun ,wenscihten kenbalar ge maakt. De grootere gasrijkdom van 'de mijnen en g-edeelten van mijnen, welke in de naaste toekomst- in exploitatie zullen worden ga- nom-en, maakt, dat de 'herziening althans op .enkele punten binnen niet 'langen tijd haar beslag .behoort te krijgen. De stukken w01 den in handen gesteld van ee-ne commis sie waarin, behalve Benig-© ambtenaren, zit ting zuilen hebben verteg-einwaordig-ers van de jMijndirecties en van de .Mijnw-erkersbon- den, welke Cotmtoissie van advies zal die nen in za-ke de in het Reglement aan te brengen wijzigingen. Aap deze commissie wordt verzocht het eerst ,die gedeelten in behandeling te ne men, waar van wijziging min of meer urgent is te achten. Staking zandlossers opgeheven te Amsterdam. Het bestuur der Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders meldt d.(l. 16 Aug.: De zaudlossersstaking is gistermiddag op geheven. 1 September a.s. krijgen de zandlos sers^ een loonsverhooging van 0.25 en 1 Maart 1912 nog eens eenzelfde loonsverhoo ging. De staking heeft vijf weken geduurd. gaan). D-e heer H. Duyf alhier heeft photogra- phische opnamen van de Spaansche maften ge maakt, welke, naar men zegt, zullen worden gezonden aan de aandeelhouders van de ber gingsmaatschappij, die de schatten van de „Lu tine" naar boven wil brengen. Goud is tot nu toe niet gevonden, wel een stuk roestig ijzer, waarin blijkbaar een goud staaf gezeten had. Veilen zonder notaris. Gisteren heeft te Naarden de „veiling zonder notaris" plaats ge had, in tegenwoordigheid van. vele makelaars en eenige bekende notabelen. De makelaar G. L. Bolwidt kocht het perceel in de veiling voor f 11.801, en verkocht het daarna onmiddellijk onderhands voor 12,000. „Laurpntiius' tranen". Men schrijft uit Groes- beek aan de „Geld.": i 1 1 Ongewoon lich(geschitter aan den noord-ööstei- lijken hemel trekt de aandacht van den laten, eenzamen wandelaar. Telkens en telkens ziet hij I [WIJZIGING MIJNWETGEVING', E-en wetsontwerp is ingfediend tot wijzi ging vap art. 9 d-er wet van 27 April 1904 (Staatsblad 11a 73), houdende nadere bepa lingen betreffende de (mijnontginning der wet van 21 April 1810 (Bulletin des Loiis, no. 285). Blijkens de memorie van toelichting 1* bo de totstandkoming van boiveugen-olamde- w-jto naar aiatnl-eiding vatn de opmerking in y morie van Antwoord op het Vo-orloopig slag dm Tweede Kamer dat te» aanzien van den mij nar be id hier te lande nogriet voldoende ervafing bastond ©m! een wette lijke regeling te ontwerpen ter bescherming van de belangen vialn hen die by dit bedrijf werkzaam zijn, betoogd dat- in meer normale 'omstandigheden de regeling van den wetge ver zo|u moeten; uit-gaan. -Tlenemda hieraan uitdrukking te gaven is hlet tweede lid aan artikel 9 der wet totegevoegd. De Minister van Landbouw, Nijverheid en HALFWEG. Onderscheiding. Bij de te Purmerend ge houden harddraverij behaalde de heer J. W. Lijnkamp alhier den 4den prijs met den brui nen ruin Clariinont B., berijder de eigenaar. ALKMAAR. Burg. Stand. Geboren: 17 Aug. d. van J. Kooger en M. Pool. Getrouwd: 17 Aug. B. Tou en A. Helder man. W. Bouman en I. Strooker. V, Pranger en J. W. Engel. HIILEGOM. ^Bieurs. Gisteren werd de beurs bezocht door 175 personen. D-e handel i-n Narcissen en Cro cus, alsmede Hyaci-nthen (bedding en miniatuur) was ©r zeer vlug... Het artikel tulpen bleef c-on-i stant. Drinkwatervoorziening. Het voorloopig comité voor verbetering van de drinkwater voorziening in het gebied, dat omvat het wes telijk deel van de provincie Utrecht, het noord-oostelijk deel van de provincie Zuid- Holland en het zuidelijk deel der provinch Noord-Holland, heeft de raden van de betrok ken gemeenten uitgenoodigd, zich te doen vertegenwoordigen op Donderdag 14 Septem ber hij de bezichtiging van de uitkomsten eener boring (onder leiding van den heer W. Hanegraaff, kapitein, eerst aanwezend inge nieur, te Naarden), in aan het Rijk behooren- de terreinstrooken, langs het Merwedekanaal, tusschen Breukelen en Nieuwersluis, en op een vergadering op dien dag te Breukelen- Nijenrode, ter bespreking van de vraag, of de gezamenlijke gemeenten zullen trachten een waterleiding tot stand te breengen. NOORD WIJKERHOUT. E-en vreemd e koemelker. Reeds mng meenden die Gebr. Vos, dat öein hun ner koeien niet zooveel melk meer gaf, als zij van het beest- 'giewoon waren. Dikwijls hadd-en zij reeds naar die .oorzaak gezocht, steeds zonder resultaat. Gisteren zag ©en spoorwegarbeider, dat die koe werd ge-molken door eenstekelvarken van verbazende grootte. De man waarschuwde de G-ebr. Vos, die nu ziilen tra-ohten liet dier onschadelijk te maken. i Raadsvergadering. Gisteravond vergaderde de Raad deze-r gemeente, onder voorzitterschap van den heler J. P. JM- Sw-e-ens, Burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden na- voorlezing .goedgekeurd. Ingekomen is een missive van het bestuur van den Grooten Zilkerpolder^ waarin dit mededeelt, dat zü de wegen in dien pol der niet langer zal ondierhoude-n, daar dit d-e zaak van de gemeente is. -Wordt medegedeelda-, d-e verhuring van losplaatsen aan Schippersloo-tb. de goed keuring van het raadsbesluit waarbij a-an J3. en iW- de bevoegdheid wordt verleend, het opnemen 'der boeken em kas aan een lid van hun college op- te dragon, c, de goed keuring der kohieren H. O. en soho-olgeld. Hierna, worden door de lieer-en H. Oo-stdam en H. Heemskerk de geloofsbrieven der nieuw benoemde led-en onderzocht, waarna, de Raad besluit tot- toelating van d-e heer-en J- Warmerdam, P, Verdegaal len L. M, van Noort De rekening over het'dienstjaar 1910 wordt aangeboden sluitende in ontvangst met f 30052.52 en in uitgaaf met f 27463.97. Ba tig saldoi dus f 2588.55. Deze rekening zal worden onderzocht door een commissie- be staande uit de hoeren J- Warmerdam, H- Heemskerk ten G. Bouwmeester, waarna de- .Raad in besloten vergadering oVergaut.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2