BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. K R K N1 E U W S. Letteren en Kunst, Sociale Berichten. in de klauwen van een nierziekte. OVERZICHT. DE ENGELSCHE SPOORWEGSTA KING is nu een van de 'ernstigste onderwer ken in de buitenlandsdie gebeurtenissen. In Londen gaat het ïioga.1 met de staking, ftoewel het verkeer er evenwel gebrekkig gaat. maar in het Noorden eri Het Westen pan Engeland loopt geen ienkele trein meer'! Minister Churchill gaf gisteren in Het La ic erhuis een lang rapport, waarin hij Ver telde, dat er in verband daarmee verschil lende pogingen w rden gedaan tot sabotage op spoorweg-eigendommen, met het doel alle verkeer op 'V lijnen stop te zetten. Het is van groot belang, dat ieder weet, dat zulke handelingen ernstige misdaden zijn, straf baar met dwangarbeid. Het is nog te vroeg om den omvang van de spoorwegstaking te schatten. De regeering neemt alle mogelijke 'maatregelen, en zal die blijven nemen dm te Voorkomen, dat het vervoer van graan en kndere levensmiddelen op spoorweglijïien of In de havens wordt tegengehouden, en zal feorg blijven dragen, dat de dienst, die voor Ie gemeenschap noodzakelijk is, zal worden waargenomen. De regeering doet dit niet, omdat zij aan de zijde staat van de werkgevers of van de werklieden, maar, omdat zij verplicht is met al de te liarer beschikking staande mid delen het publiek voor gevaar en ellende te behoeden, dat door 'een algameene stilstaind van de industrie zou ontstaain. Een groot aantal lieden uit de armere volksklassen zou zelfs hongersnood lijden. -De regeering gelooft, dat 'de maatregelen, genomen om de voortzetting van den spoor wegdienst te verzekeren en de orde te haind- haven voldoende en afdoende zullen zijn, maar, wanneer dit niet 'hlet geval mocht blij ken, dan zullen andere .maatregelen üp groo- ter schaal terstond worden genomen. Men moge wel begrijpen, dat deze dingen niet genegeerd kunnen worden en daar zij de voorziening van levensmiddelen van het volk en de veiligheid des lands in gevaar brengen, zijn zij Oneindig veel belangrijker dan wat ook. Tenslotte verklaarde minister Churchill, dat mededelingen omtrent de onderhande lingen, betreffende de spoorwegstaking, op dit oogenblik niet anders zouden doen, dan ide zaak schaden. Men ziet hetde toestand is ernstig. En het Lagerhuis blijft dan ook vooreerst bijeen: in verband mtet het feit, dat vastge steld was, dat het Huis gisteren tot 24 Oc tober a_s. op reces zou gaan, verklaarde Lloyd George, dat. met het oog op de ern stige toestand in de industrie, hij het niet wenschelijk achtte de zittingen van het Huis te verdagen, voor ien aleer men beter weet welke kansen er bestaan op het bijleggen van de geschillen in de arbeiderswereld. De minister deelde derhalve mede, dat het Huis maar tot Dinsdag a.s. zou verdaagd worden In Londen zijn verschillende stations ge sloten soldaten bewaken de andere en de lijnen. De lissinger mailtrein van gisteren avond liephad enkel 20 minuten vertraging. Het conflict tusschen D U ITS O ïIL AND en FRANKRIJK over de Marokkokwestie is nu duidelijk: de onderhandelingen zijn tijdelijk gc-'aakt omdat men niet tot overeenstem ming kon komen. De „Norddeutsehe Allgemeine Zeitung" schrijft: Naar wij vernemen is de Fransche gezant te Berlijn, de heer Camhon, voorne mens binnen enkele dagen naar Parijs te ver trekken om zijn regeering op de hoogte te stellen van 't verloop der tot nu toe ge voerde onderhandelingen in zake de Marok- kaansche kwestie. Na zijn terugkeer zullen de onderhandelingen weer heropend worden. De onderhandelingen zijn dus gestaakt, in naam voor een tiental dagen. Von Kiderlen is naar Mariënbad via Vilhelmshöhe, waar hij vandaag door den keizer in gehoor ontvan gen wordt. Dat is het nieuwste nieuws aangaande de Berlijnsehe besprekingen, waarvatn de laatste, die gisteren plaats had, .niets aan den toe stand heeft veranderd," gelijk het officieuze Havas-conamuniqué luidt, een communiqué in de Fransche avondbladen onmiddellijk ge volgd door deze eene officieuze mededeeling „De heer Caillaux, voorzitter van den mi nisterraad. had vanmorgen in het ministerie van Binnenlandsche Zaken, een langdurig onderhoud met de Selves, minister van Bui- tenlandsehe Zaken, Delcassé, minister van Marine en Messimy, minister van Oorlog." De strekking van dit laatste, in onberispe lijk s oberen toon gehouden communiqué is onmiskenbaar: „Wij houden ons voorbereid Op alle gebeurlijkheden." Kei Portugecsch episcopaat aan den Paus. Op de encycliek, die de Paus aan het episco paat der gansehe wereld gericht heeft over de vervolging der katholieke Kerk in Portugal, heb ben de Porlugeesche bisschoppen met eeu schrij ven geantwoord. De bisschoppen wijzen er op, op welke hei- ligschennende wijze de goederen der Kerk gestolen zijn door de regecring ca aan. de Kerk de be voegdheid is ontnomen in de toekomst goede ren te verwerven. Het zal nog zoo ver komen, zeggen de bis schoppen, dat de Kerk niet meer de middelen heeft, om de Godshuizen waardig te versieren, de bedienaren te betalen en de werken van liefde te verrichten, waartoe groote legaten der geioovigen geholpen hebben. Maar van nog ern stiger aard en veel weerzinwekkender is de wet, die de Kerk het recht ontneemt, zich zelf te leiden en te besturen, zooals Christus zelf dat heeft ingesteld. Die wet treedt de heiligste rech ten der Kerk met voeten. Zoo matigt zich de regeering het recht aan, de seminaries zelf te besturen, hun aantal te bepalen, de rectoren en pro'essoren te benoemen, én het leerplan vast te stellen, dat de jonge geestelijken heb ben te volgen. Het toppunt der weerzinwekkendheid bereikt de wet, waar ze zich het recht aanmatigt te oordeelen over de be rekkingen der Poilugeerche bis '-hoppen lot den Paus. Op deze wijze wordt net recht der Kerk met voeten getreden, en daar egen protesteert onze bedroefde ziel met allen nadruk. Wat nog meer verwondering verwekt, is, dat zulk een wet van tweedracht allen burgers van Portugal de grootste gewetensvrijheid belooft en uitdrukkelijk vaststelt, dat de Portugeesche re publiek niets meer gemeen heeft met den katho lieken eeredienst TOELATING RAADSLID. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben uitspraak gedaan op de bezwaren van P. de Bruin en anderen tegen de toelating van mr. "M. J. C. M. Kavelaars, griffier bij bet kanton gerecht, en mr. J. O. van Briel Sasse, kanton rechter te Schiedam, als leden van den raad dier gemeente. Zij hebben beslist, dat mr. Kavelaars, die geregeld te Rotterdam het middagmaal gaat gebruiken en daar overnacht, niet als ingezete ne van Schiedam kan worden beschouwd en dus ten onrechte als raadslid werd toegelaten, en dat mr. Van Briel Sasse, die wel te Nieuwveen een woning heeft en daar veelvuldig verblijft, maar toch geregeld van Maandag tot Donder dag te Schiedam vertoeft en nachtverblijf houdt, wel als ingezetene van laatstgenoemde gemeente is te beschouwen en dus terecht is toegelaten als raadslid. DE BRAND TE STAMBOEL. Er heeft zich te Amsterdam een comité ge vormd tot inzameling van gelden voor de slacht offers van den grooten brand in Stambonl op 2324 Juli j.l. TIMOR. Het ligt in het voornemen der regeering, binnenkort een Oranjeboek té doen verschijnen, waarin de voorvallen op Timor en de onder handelingen met Portugal volledig zullen wor den weergegeven. Sluiting van het 2de Internationale Congres van Katholieke Esperantisten. V an onzen bijzonderen verslaggever.) Met vuur en enthousiasme begonnen, met ijver en toewijding gehouden, is „Nia Dua" gisterenavond onder overgroote belangstelling gesloten. Plechtig kan ik niet zeggen, men be gon laat en eindigde vroeg, zoo kostbaar scheen de tijd zelfs, dat den afgevaardigden, die even nog wilden spreken, slechts een enkel woordje werd toegestaan. Onder de binnenkomenden merkte ik vele bekende gezichten op, de later gekomen Ame rikanen, kon ik evenwel niet vinden. Het Italiaansche priesterke echter wel en du ik aan hem denk, moet ik even iets vertel len. Eergisteren hebben de Congressisten een uit stapje gemaakt naar Marken. In Volendam gekomen werden allen natuurlijk nieuwsgierig aangegaapt' door de jongere generatie. Maar nauwelijks ontdekt het zwijgend troepje het donker gezicht onder den harigen hoed van pastro Bianctimi, of ze worden bang en verle gen. Eén der Congressisten een Nederlander zegt hen evenwel, dat het een pastoor is uit het land van den Paus, en wanneer ze willen knielen, zij misschien wel den zegen krijgen. De kleinen knielen en pastro schenkt zijn ze gen en weg is alle vrees. Kapelaan Poell opent de laatste vergadering en geeft het woord aan den Franschman Co- las, die vlug de besluiten der verschillende ver gaderingen hekend maakt, waarover evenwel een afzonderlijk rapport zal uit gegeven wor den. Tevens werd bekend gemaakt, dat „Espero katolika" als officiéél orgaan erkend zal wor den, waaraan onze Nederlatidsche dokter Smul ders als administrateur zal verbonden worden. Onder teekenen van dankbaarheid en groote waardeering worden nog enkele telegrammen voorgelezen, waarvan het eerste van Z. H. den Paus. De voorzitter dankt nu op de eerste plaats den nog krassen, maar niet meer jongen abbé Richardson, de verschillende leden van alle Comite's de Eerw. Broeders van Yincentius voor hunne gastvrijheid en maakt ten slotte bekend, dat het insigne van ons tweede con gres zal blijven het insigne voor alle volgende Int, Kath. congressen. Monseigneur Gieswein uit Hongarije, voor zitter van het volgende congres, dat in 1912 te Buda-Pest zal gehouden worden, spreekt nu enkele woorden voor de toekomst, er op wijzen de, dat „Nia Dua" de leerschool is voor „Nia Tria". Ter voldoening aan verschillende verzoeken van buitenlanders om iets te weten, omtrent de historie van de school der Broeders, geeft Lut- kie biervan een beknopt overzicht van de op komst tot den stand heden ten dage. Door nog enkelen wordt een kort woord ge sproken, o.a. ook door abbé Richardson, die eindigt met „Vivu Jesu Kristo" nog de hymne van kapelaan Yan der Wall en het 2de Int. Esp. Congres behoort tot de historie. Ook m'et do aansluitingen te Nieuwesehans met don Oldenburgschen trein laat het veel te wenschen over, daar ook het watergebrek voor dié machines der treinen zich geducht laat ge voelen Doodgeschoten. Te Uithuizerpolder (Gr.), is Donderdag bet zoontje van den werkman Frikkema met een geladen geweer gevallen, Het kind schoot zich daardoor in de borst en viel dood neer. De Erfgooiers. Men deelt mede, dat de nieuwe partij der erfgooiers de actie weder om zal beginnen, omdat zij het talmen met het nemen van een beslissing moede is. Men wil beginnen in bet najaar de meenten te verbete ren, in het bijzonder de Naardenschè meent, daar deze zich in zeer slechten staat bevindt en veel meer zou kunnen opbrengen. Inbraak. Donderdagochtend is bij een fir ma aan de N. Z. Voorburgwal te Amsterdam, bezoek gebracht door inbrekers. In het kantoor staat een kastje, waarvan het slot verbroken werd en waaruit een kistje, inhoudende imita- tie-paarlen en saffieren, ter waarde van 1200, werd ontvreemd. Vervolgens begaf men zich naar een" belendend vertrek, waar uit een hangkast tien kistjes sigaren werden meegeno men. Met dezen buit en met 7 uit de kleine kas ging men er van door. Verzekering dekt de schade. Treurig ongeval. De milicien-soldaat W., te Nijmegen, had I Jnli op het exercitieterrein een kogel in het oog gekregen, waarmede, bij een oefening met losse patronen, op onbegrij pelijke wijze het geweer van een anderen sol daat geladen was. Gisteren is W. in het mili tair hospitaal te Utrecht overleden. Brandieu. Te Culemborg is gisternacht het huis van G. Wiamnies, op de Fontein, dat eigen lijk is van het Elisabeth Weeshuis, geheel af gebrand. De bewoners konden zich met moeite redden. Mede gingen verloren eenige mijlen hooi en stroo, eenige kippen en een paar konijnen. Oorzaak onbek-cud. Alles is verzekerd. Gistermorgen zijn te Winterswijk drie wo ningen aan dear Groeuloo-chen Weg afgebrand. Alles was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Woensdagavond zijn t© Nieuw-Schoone- beek (Dr.) twee huizen, bewoond door Tallen en Vinke, totaal afgebrand. De brandspuit kon geen dienst doen wegens gebrek aan water. In de Maanderbuurt onder Ede is de boe renhofstede, bewoond door Luttikhuizen en ei gendom van J v Voorst, gehee..l afgebrand. Het vee is gered. De brand is in een hooiberg be gonnen. Verzekering dekt de schade. Gistermiddag zijn te Ambt-Almelo twee wo ningen, staande in de Sligte, geheel uitgebrand. Alles was verzekerd. Opnieuw is brand uitgebroken in de .ve nen In het westen der gemeente Dalen. Brand. Gisternacht is brand ontslaan in den sigarenwinkel van G. C. Bevelander aan den Crooswijkschéweg 151b te Rotterdam. Het vuur tastte snel om zich heeïi en winkel en kamer waren spoedig eeii prooi der vlammen. De bewoners konden zich slechts redden, door aan de achterzijde over een schutting te klimmen. Daar de geveltop van het pand voor het ver keer gevaar bood, is hij van het huis gister morgen verwijderd. Inbraak te Leiden. De dieven dié ten huize van den heer J. C. van Voofthuijzen, burger meester van Koudekerk, wonende in het Plant soen te Leiden hebben ingebroken, heben slechts weinig van hun gading gevonden. De familie uit Katwijk aan Zee overgekomen, waar zij sedert geruimen tijd verblijf houden, deelde mede dat slechts een bedrag van f 1.20 is ontvreemd. Een zilveren medaille en enkele andere voorwerpen van waarde, die men in het huis had achtergelaten zijn niet meegenomen, vermoedelijk uit vrees voor ontdekking. De inbraak heeft na Maandag 1.1. plaatsgehad toen had een der hui :gcnooten de woning nog geïnspecteerd. Er is aan kasten en bureaux nog al eenige schade berokkend doordat de dieven ruiv hebben huisgehouden^ Bene koene vrouw. Gistermorgen viel in het Smidswater te 's-Gravenhage, een jongetje. Er was geen hulp in den omtrek en ongetwij feld zou het ventje verdronken zijn. Op de fiets aangereden kwam een dame. Geen oogenblik bedacht ze zich. Zij wierp de fiets neer, sprong te water en smaakte het genoe gen het kind te redden. Een woord van lof aan deze kranige zwem ster. 1 Gebrek aan wafer Het groote gebrek aan water doet zich ook gevoelen bij den geregel- den dienst op het spoorwegnet in' de provincie Groningen. Veie treinen hebben vertraging, doordat er onvoldoende (en dan nog vuilach'.ig) water voor de locomotieven is genomen. Het geelkoper der machines ziet er daarom zoo zwart uit Dikwijls maakt een nierziekte zich geheel van een lijder meester, vpordat deze er zich in het minst iets van bewust is. Jarenlang heeft deze ziekte zich misschien reeds kunnen ont wikkelen, terwijl hij er een geheel andere oorzaak voor zocht en er een verkeerd geneesmiddel tegen gebruikte. Dan leidt zijn kwaal plotseling tot niersteen, waterzucht, lendenjicht en martelende urinestoornissen. Zijn nieren worden gaandeweg cel na cel ver nietigd en verliezen hun kracht om het bloed te filtreeren en wanneer het bloed niet be hoorlijk gefiltreerd wordt, dan wordt het ge- heele lichaam langzamerhand vergiftigd. Indien gij een nier- of blaasaandoening hebt, staat gij met een ellendig gevoel in uw rug- op, uw oogen zijn opgeblazen, uw enkels ge zwollen. Bij slecht weer gevoelt gij u prikkel baar, terneergeslagen en afgemat, en krijgt gij rheumatische pijnen in de spieren en gewrich ten. Alleen een geneesmiddel, uitsluitend voor de nieren, kan do nieren genezen. Foster's Rug pijn Nieren Pillen zijn uitsluitend voor nier en blaasziekten. Zij werken rechtstreeks op de nieren en komen deze op een zachte wijze te liulp. Zjj heelen de nieren en geven bun gaan deweg de kracht terug om de ziekte-aanbren gende stoffen uit het bloed te verwijderen. De naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen staat voluit op iedere doos. Zij zijn te Haar lem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppin- ger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één, of 10 voor zes doozen Het natuurlijke Franz Josef-laxeerwater ver dient bijzonder de aandacht, omdat liet den darm niet verzwakt, zooals dat bij de meeste pillen, tabletten, tincturen enz., waarvan lee- ken zich tot hun groot nadeel bedienen, bet geval pleegt te zijn. Wijlen prof. Stokvis ven schetste bet als „volkomen betrouwbaar Kardinaal Moran. t Engelsche bladen melden_het overlijden van Z.Em. kardinaal Moran, aartsbisschop van Sydney. Woensdagmorgen werd Z.Em. door een be roerte getroffen. Men vond hem liggende op den vloer van zijn slaapkamer. De dood volgde spoedig. Patrick Francis Maron studeerde t.e Rome, waarheen hij reeds op den jeugdigen leeftijd vi'. n twaalf jaren vertrok. Als student, profes sor en vice-rectjor van het Iersch college te Ro me, verbleef hij een kwarteeuw in de Eeuwige Stad. Naar Ierland teruggekeerd, werd hij in 1884 bisschop van Ossory, tot hij tot primaat van Australië werd benoemd en tevens kardi naal werd gecreëerd. Als Ier bleef de kardinaal veel belangstelling, koesteren in zijn land en vooral in de Iersche politiek. Ie Sydney was Z.Em. een zeer geziene fi guur. vSoral onder het volk zeer geliefd. Hij was daarbij een geducht polemist, die steeds gereed stond, waar het den strijd gold voor de godsdienst ge of sociale belangen van het volk. Ook was hij een man van groote en veelomvat tende wetenschap, een beroemd kenner van Grieksch en Hebieeuwsch. Vooral de studie der cuds Iersche kerkgeschiedenis trok den kardi naal ten zeerste aan. Kardinaal Moran werd geboren te Leiglin- bri.lge in Ierland den 17en September 1830 8n 1871 werd hij bisschop van Ossory en in 1884 aartsbisschop van Sydney Het volgonde jaar werd hij tot het kardinalaat verheven. De dood van kardinaal Moran brengt het aantal vacatures in het H. College op 23. PERSONALIA. Voor het examen Hoogduitseh L. O. is te 's Gravenliage geslaagd mej. A. A. A. Ra telband, alhier. Mej. G. Steensma, alhier, is op de aanbe veling geplaatst voor de benoeming van een leerares in de Duitsche taal en letterkunde aan de Middelbare school voor meisjes te Leeuwar den. ZANGWEDSTRIJD KWiARTETi „LORELEY" i IWij ontvingen Het teksthbehje van 'don Grooten Nationalen Zalngwedstrijd voor in'a,n- nenkwartetten, dubbel gemengde kwartetten en dubbel m'annehkwarttetiten ter Herdenking van het 25-jarig bestala.n Van Het kwartet „Loreley" te Houden oip 3, 9 en 10 Sept. 'a.s. Het b'oiekje ziet er keurig Uit; den inhoud hebben wij door veelvuldige en uitgebreide berichten onzen lezers al reeds doen kennen, doch den geit celen gang der festiviteiten, de lange reeks van Uitmuntende xangviereenigin- gen, die zullen mededingen, de keus van lie deren, die ten gohoora zullen worden ge bracht, dit alles eens nai 'te lezlen in dit han dige boekje, 'dotet de 'zekerheid ontstaan dart- deze wedstrijd vteel te genieten zal bieden, en. gezien die krachtige leiding, een succes zal worden. [Wij wenschen Ha'atrltem's muziek liefhebbers dan ook geluk, m'et het feit dat hun in September benige dagen van waiar kunstgenot zullen worden geschonken. STAMKAPITAAL LIGHALEONDS. Men verzoekt ons te melden: Uit het busje geplaatst ten kantore van den heer H. S. C. Christiaan, Collecteur der Staatsloterij, werd de vorige week in dank baarheid ontvangen een gift voor het lighal- fonds ten bedrage van ƒ4.25, opbrengst van verkochte trekkingsplanngn der Staatsloterij. VOETBAL EN ATHLETIEK. In aansluiting aan de eerste vergadering op Zaterdag 5 Augustus j.l. in café „Brinkmann", zal hedenavond te 8 uur een 2de bijeenkomst worden gehouden in café „T>e Korenbeurs" (bovenzaal), Spaarne bij de Damstraat, tenein de over te gaan tot de definitieve oprich ting van een Athletiek-vereeniging. Dertig per sonen hebben thans in principe hunne mede werking toegezegd, zoodat succes verzekerd is. KEGELEN. Bij den te Amsterdam gehouden korpswed- slrijd werd „De Prins" alhier, no. 17 met 245 punten. Deze club dingt ook mede in den eere wedstrijd, welke zal gehouden worden op he den, Zondag 20 en Maandag 21 Aug. BADEN. In het Douchebadhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week 725 en in dat aan het Leidsehe Plein 815 baden genomen. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. De textielverzameling van het Museum van Kunstnijverheid alhier, werd onlangs uitge breid met een groot aantal weefwerken uit den Indischeü Archipel, waaronder zieh de meest zeldzame exemplaren bevinden. Ook Ikati-weef- sels van Biliton, Palembang, Bali, Timor, Koe- tei en andere gewesten zijn in deze verzameling opgenomen. Bij" de reorganisatie van het Museum zal een afzonderlijke afdeeling voor de textielkunst worden ingericht, waarin weefwerken van ver schillende landen plaatsing fhllen vinden. Morgen is de toegang tot het Museum koste loos. ONZE INDUSTRIE. Aan de firma Haverschmidt en Klaje is ver gunning verleend tot uitbreiding van de stof- fenververij, chemische wasscherij en drogerij in de perceelen aan de Brouwersvaart nos. 74, 76 en 80, door bijtTekking en inrichting tot stof- fenververij van de perceelen aan de Brou wersvaart nos. 80 I, J, K en L. „DE, EENDRACHT"- -n Cl I nbevat, de 'afdrukten van de statuten betèeffendb de Coöperatieve Broödbakkerij en Verbrmksytereeiugmg „D,e Eendracht" alhier. BEËEDIGD. Door den kantonrechter, alhier, is als bui tengewoon onbezoldigd gemeente-veldwach ter beëedigd de klerk bij de politie G. J. P. .Verschoon'. VERDACHT. Te*ongeveer half twee hedennacht werdén in de Zijlstraat door een inspecteur van po litie, twee bekende individuen aangehouden, die blijkbaar' niet veel goeds in den zin hadden. Bij fouilleering, op biet politiebu reau, werd echter niets verdachts op hen bevonden. .,v,, Door een waker van den nachtveiligmei dienst echter werd hedenn'aoht tegen een in de iWilhelmina,straat een revolver g den, geladen met zes scherpe, PatrT1 V boksijzers en e?n blauwe doekm sleutels. Moet er verband tusseb feiten gezocht worden NIET GESLOIEN. Gisteravond te ruim 10 uur'.zo* dm war ker van den naehtveiligheidsdienst, da,t m perceel 25 Aelbertsbergstraat, een voordeur- raampje open stond, waiarboven de aankondi ging „Niet thuis" prijkte. De deur was re- makkelijk door dezte qptening te ontsluiten- JJe bewoners wanen sinds Maandag afwe zig. Na zich Overtuigd!te hebban dat niemand ^antwoordde, waarschuwde de waiter de po litie. De recherche stelde een onderzoek in.' en bevond, da,t binnenshuis niets bijzonders was voorgevallen, i Dat het hier de voorbereiding tot inbraak' gold, is>niet iutgesloten, 'doeh door de waak- zaa-niliG id van den -naclitwcikgr wiBrd zij V(>or- konten. Het verteakte heel wat opschudding in deze landers zoo stille straat STA A LEAD. De drinkhal der staalwaterb'rönnian is gis teren bezocht door 56 'ptersonen. HET HONDERDSTE CONCERT IN DUIN EN DAAL'. Dinsdagavond heeft in Hotel Duin ten Daal het honderdste concert plaats. Mr. Jaiger Gerlmgs schreef onlangs ovar deze concer ten zeer waard,eerand in ons blad: en ook uit eigen ervaring kunnen we zeggen dati i1 ®r'1in, verrukkelijk© omgeving van liet duinlandseiiap oip z 11 mooist-, iets wordt go- boden dat „boven de 'gewone maat," is. Een warme aanbeveling .voor wie er nog niet' kwam, mag bij 'deze gelegenheid biet ontbre ken, dunkt .onsi i 1 CONCERT IN DEN HOUT. Vah 't concert, op Zondag 20 dezer, 'snam'. half drie uur, ^te geven 'door Haairlemschl Muziekkorps luidt het programma: 1. Generalissimus Marsch, Lincke; .2. Ou verture zuïn Namens! age Kaiser Franz, Bieef- hoven3. Prélude uit 'de Engelsche, Goring opera Nadeshdaj, Thomas; 4. Fantaisie diaj 1'opéra l'Ombre JJlotow; 5_. Ouverture bp thema's vau Mozarfc, Suppé6. Tanzmusik ai. d. oper Die Verkaufte (Braub Hmetana7.: Fantaisie a, d. operette Der Feldprediger, Mill beker.- BEEEDIGING. Hedenmorgen half lien werden op het cava- lerie-terrein alhier voor het front der troepen de nieuw benoemde tweede luitenants bij het 10de Reg. Infanterie alhier, beëedigd. Na afloop werd het- vaandel teruggebracht na,ar de kazerne, waarna de geheele troep, een march maakte naar huiten onder begeleiding vap de militaire mUziek. GEVONDEN VOOItWEEPEN. P. van Erp, Turfmarkt 24i, een koperen! dop; N. Boogaard, Rustenburger laan 61, esn' rozenkransL. Zonneveld, Oranjestraat 90, een muilkorf; J. A. Piccardt, IIarselaarstr. 10, een speldje, met steentjes erdp; Bureau va'n politie een lot Paleis voor .Volksvlijt en een dames-mantel. BURGERLIJKE STAND- Geboren: 17 Aug- z- van A. iW ij klui zenBouman- I8 Aug. d. van G. van BavelJansen. 19 Ang. d. van G. Blak van Delft. Overleden: 17. Aug. J. C. Delneij, 51 j.f Leidschevaart 18 Aug. A. Thomas, 82 i. Jansstraat. H., 13 m., z. van H. Kol der iet, Papenlorenvest. R., II., 8 m., z. van P. Ree- in er, Rollandstraat. Adam ia Ballingschap. Gisteren is voor de eerste maal Adam in Ballingschap opgevoerd in de open lucht door het tooneelgezelsehap van W. Rooyaards. Deze eerste openluchtvoorstelling op Ond- Kranenburg te Bergen bij Alkmaar, is uitmun tend geslaagd. Of de vertooning van een kome diestuk in een decor van natuurlijk groen wel door den beugel kan eener ongerepte stijlzui verheid, daarover zou te redetwisten zijn. Maar Adam in Ballingschap heeft in het natuurdecor prachtig voldaan. Het werk leent er zich toe niet alleen, dunkt mij, omdat er de eenheid van plaats in wordt gehandhaafd of omdat die plaats een landschap heeft voor te stellen, maar ook omdat Vondel zoo hij uitstek lyrisch en wat hij aan handeling geeft zoo sober en groot van lijn is. De voor het tooneel uitgekozen plek i i de bossehen van den heer Van Reen en leende zich' voor het doel uitnemend, het eigenlijke speel- tooneel, door laag hout omgeven, waaruit hier en daar slanke berkeboomen hunne zilveren stammen en de lijsterbes met zijne gloeiende vruchten zich losmaakten, gaf door zijn geacci denteerd karakter alle gelegenheid tot mooie groepering en het achterliggende oude eiken bosch gaf aan het geheel een gewenschte afslui ting. Wat mij opmerkelijk voorkwam, is, dat het immers in zich zelf boeiende landschap, de aan dacht niet afleidde van de vertooning. Dit pleit voor het arrangement van het tooneel, waar bij de klip der gezochtheid vermeden was, zoo- dat ook de op den voorgrond geplante appel boom, noch het gegraven watertje, voorstel lende de Euphraat, hinderden. Het toeschouw ruim was amphitheatersge- wljs opgehoogd en met 1400 stoelen bezet, waar van er niet één onbezet is gebleven. Behalve uit de plaatsen Bergen en Bergen aan Zee zelve was liet publiek tot zelfs uit Rotterdam naar deze openluchtvoorstelling opgegaan. De Sobriëtasbloem. Men meldt ons: In bijna alle plaatsen, waar een Manaver- eeniging bestaat, ia deze thans bezig of al ge reed met de samenstelling van een plaatselijk comité voor 't organiseeren vaii den bloemen dag op 24 September a.s. Om aan bet publiek een goed inzicht omtrent het doel dezer beweging bij te brengen, heefl het Nationaal Bloemencomité een pakkend vliegend blaadje gratis verkrijgbaar gesteld. De plaatselijke comité's kunnen aan de secre- taiesse-penningmeesteresse van hun diocesaan sub-comité opgeven, hoeveel exemplaren zij var. dit blaadje verlangen om in de week voor den bloemendag te verspreiden. Het getal bloempjes, dat thans reeds besteld is, heefl verre de verwachting overtroffen zoo dat het Nationaal Comité den aanvankelijk be paalden voorraad aanzienlijk heeft moeten ver meerderen. Om teleurstelling te voorkomen, zullen de plaatselijke bloemencomité's goed doen, hun bestelling van bloempjes zoo sooe- di<y dig gelijk op te gevGP

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2