nette Jongens I MoortzettSny wegens VERBOUWING bij G. W. LAMPE, Gierstraat 29. SPOTPRIJZEN. Automobiel OPENBARE VERKOOPING. Bioemendaalsch Verkooplokaal. Openbare Verkooping DOELSTRAAT 31, bij de gierstraat utslichi „Meerenfaerg" Crediel- en Deposito-Bank Haariemsche Bankvereeniging Nog een gropte partij lappen. F. J. Bcnekaert, BOUW- en WEILAND Op Dinsdag 11 mh|. 1911 Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij BINNENLAND. Sport* en wedstrijden. Kerknieuws. Marktnièuws. Openbaar Aanbesteden: Het bouwen van twee blokken van vier eengezins woningen ten behoeve van haar personeel op een ter rein gelegen aan den Mee. renbergschen weg in de üemeente Bloemendaal. Donderdag 24 Augustus 1911 Tafelzilver A. KREUITER Co., Ter drukkerij der Nieuwe Haariemsche Courant kunnen terstond eenige geplaatst worden. Afslag. Openbare Verkooping op Zaterdag 26 Augustus 1911, van de D3H9ER9Als 21 SEPÏEM3E4 1911 des veirmiildags ééts uur, HAARLEM-KEVEL AAR. Dinsdag 5 September Theo D. Smit, Gemeentelijke Arbeidsbëü^ Nieuwe Gracht 3. - Telefoon 1170, Station SantpoortMeerenberg, De Commissie van Toezicht over het Pro finciaal Gesticht voor Krank zinnigen „Meerenberg" zal op VRIJ DAG 8 SEPTEMBER 1911 des na middags te half twee uur in een der lokalen van het Gesticht in hel MEES en R1TSEMA. HaarlemIJmuiden. AalsmeerHoofddorp. Rente-Depöti Bewaarinrichting ^^eHenkasien. Mevr. Wed. F. SPRONK. De kijkdag zal gehouden worden op Dinsdag 22 Aug. e k van 10 lot 4 ure in het perceel Schagchelstraat No 44 rood te Haarlem. Bank- Effecten/aak. Haarlem, Jansstraat 29 Hillegorn Hoofdstraat oh. Postkantoor Deposito-rente Effecten, Coupons, Prolongatiën Incasso's, Vreemd geld, Buitenl. Wissels Rekening courant Hypothe ken, Assurantiën. G-feB. LUOTIt, riaterstr. 18-21 TELEFOON 721. Roode en Witte Port 96 cent per flesch. Firma TED1NG VAN BERKHOUT DE CLERCQ Vette Varkenslappen 25 cent per 5 ons. Doorregen Varkenslappen 30 cent per 5 ons. J, VAN OER SLU1JS, Botermarkt 19. Tel. 2133. Notaris C A. J0EKES, 1 Jacobijnestraat 23. TELEFOON 2215 Hffln. C, J. BOEBLASE, Notaris te Heemstede zal op BloemerasSaalsefceweg 17. Bloemendaal. van Antiquitei en, Meubelen en Kunstvoorwerpen. De plechtige Fs*ocessie naai" KeveSaar ventrekt op Zie Biljetten in de Kerken en Programma's. P. A. F. ROYAK KERS. Pastoor-Directeur, K NDERHU1SSINGEL 68, HAARLEM. Wegens uitbreiding wordt de van Oebr. SMIHK, thans Lange Annastraat 36, VERPLAATST naar HET EXGELSCHË VOORBEELD. Onder dezen tilel wordt in de „N. Ll.f een vergelijking gemaakt tusschen de spraakzaam heid van het Hollandsche en het Engelselie par lement. Het blad wijst op de hoogst gewichtige beraadslaging over de vote oi censure. „Men lelte wel op, dat dit debat Hep o<, cr een onderwerp van de grootste constitutioneele beleekenis. Balfour's beschuldiging was, dat de regeering haar rechten als raadgever Tan de Kroon ernstig had misbruikt, dat zij gehandeld had zonder precedent en op een wijze mat alle consliluüoneele tradities in strijd; dat zij dit gedaan had louter om de belangen harer meer derheid te dienen en met miskenning van de rechten Jer kiezers. Het debat over zulk een onderwerp loopt in één enkele vergadering van nog geen 'cht uren af. De leider der opposite spreekt en de pre mier spreekt; verder zwijgen beiden. Geen re plieken. De overige sprekers beantwoorden ge deeltelijk Baliour, gedeeltelijk Asquith, gedeel telijk elkaar en als aan de vrijheid van debat behoorlijk voldaan is, wordt het gesloten on der niet meer dan een formeel protest van de oppositie. lit! i Men stelle zich zoo iets een? voor bij onsÈ op het Binnenhof, waar soms drie dagen wor den volgepraat over het ontslag van een spoor wegbeambte of het adres van een niet bevor derd officier. Eerst de heer Troelstra, minstens drie uren. Dan de heer Heemskerk, ongeveer twee. Dan de heer Troelstra anderhalf uur. De» heer Heemskerk een half uur. Vervolgens ver daging „aangezien nog verscheidene sprekers zijn ingeschreve De nacht doet het spiekerslijstje aanzwellen; den volgenden dag voeren tenminste twaalf leien het woord. Den derden dag re pliek Heemskerk, Replieken van ten minste de helft der twaalf. Kan nu de heer Troelstra zwijgen? neen een uur. Het laatste woord behoort aan den Minister te zijn. de heer Heeskerk, een kwar tier. Het onderwerp doodgepraat sluiting. En wee, als iemand het hart heeft in den loop van 't debat sluiting voor to stellen. Verkorting van de vrijheid van het woord! Standjes lus- schcn de heeren Lohman en Schaper. Algo- meenc herrie. Verwerping of aanneming van het voorstel lot sluiting van het debat maar in elk geval voortzetting! DiO Belgische rondvlucht. Donderdagavond te 6 uur 27. kwam Tyck als •eerste te Antwerpen aau. Parriot was tweede te 7 uur 35. De overige deelnemers waren nog on derweg. Een ernstig ongeluk. Donderdagavond is op het vliegveld van Cha- teaufort, dicht bij Versailles, een ernstig on geluk gebeurd. De aviateur Deletang werd door •een valwind gegrepen en stortte van een hoogte van 40 M. omlaag. Hij werd ernslig gewond aan armen en beenen, terwijl zijn voorhoofd een diepe snede vertoonde. Zijn toestand is beden kelijk. 'Kjetraitcn van hat St. Cleniensliuis te Noord- wij ke rhout. Naar wij vernemen zuilen in het St. Clemens- huis te Noordwijkerhout o.a. de volgende re- Iraïten gehouden worden: 4—7 September voor Heeren uit den Middenstand; 1115 Septem ber voor Gehuwde Dames liit den Middenstand; 18—22 September voor Jonge Dames uit den Middenstand; 25—29 September voor Jonge Da mes uit den deftigen stand; 2428 October voor Meisjes uit den burgerstand; 30 Oct.—2 Nov. voor Mannen en Jongelingen der H. H. Familie; 58 Nov. Mannen en Jongelingen. 1 Degenen, die aan een dezer Relraiten wen- schen deel te nemen, worden verzocht zich liefst zoo spoedig mogelijk op te geven aan den Wel- Ecrw. Pater A. Philippona, St. Clemenshuis, te Noordwijkerhoul, bij wien ook alle nadere in lichtingen te bekomen zijn. HOOFDDORP. Graanbeurs. Noteeringen van 17 dezer: Nieuwe witte tarwe 7.70 A 7.90 per 80 K.G.; Essen-tarwe 8.— a 8.20 per 80 K.G.; haver ƒ7.60 a ƒ8.— per 100 K.G.; rogge ƒ5.25 a ƒ5.50 per 75 K.G.; win tergerst ƒ5.25 ft 5.40 per 65 K.G.; Wijker vale erwten 15. a ƒ16.25; Groene erwten 14 a 15 per 85 K.G.; Bruine boonen 16 A 16.50 per H.L. en Karwei zaad 11.50 a 12.per 50 K.G. inel. SCHIEDAM, 17 Aug. Moutwijn ƒ10.50. Je never ƒ14.50. Commissie ƒ10. Stemming wil lig.Spoeling ƒ1.80. Graan spiritus 14.50-15, Melasse 13.25—13.75. Ruwe Spiritus ƒ7.25. Ingeschreven: 6 timmerlieden. 1 machi nale houtbewerkers, wagenmakers, 3 meu belmakers, modelmakers, 2 metselaars, 6 opperlieden. 1 stucadoors, 2 witters, 4 ma chinebankwerkers, 1 monteurs, 7 grofbank- werkers, 1 metaaldraaiers 2 vuurwerkers 2 ketelmakers, 5 burgersmeden, 4 machinisten, 6 stokers, 2 eieetriciens, instrumentmakers, 1 koperbankwerkers, 1 koperslagers, 5 lood gieters, 1 schoenmakers, zadelmakers, 4 kleermakers, 10 schilders, 2 behangers, 2 stoffeerders, 3 bloemisten, 4 tuinlieden, 10 grondwerkers, 3 bakkers, 1 banketbakkers 1 slagers, 2 kruideniersbedienden, 2 kellners 12 magazijnknechts, 14 loopknechts, 1 huis knechts, 1 sigarenmakers, 5 kantoorbedien den, 1 boekdrukkers, 3 letterzetters, 1 lithogra- T1 fenders, 16 losse werklieden. 1 dienstboden, 9 werksters, 3 naaisters 2 kook sters, 3 huishoudsters, 4 viouweliike kantoor bedienden, 3 koet ners en voerlieden. 2 boe- renarbeiders. NABIJ O Het bestek met teekening is tegen betaling van een gulden vijftig cent (f 1.50) te verkrijgen aan het Bureau van den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat van Noord- Holland te Haarlem (Jansstraat 46). Aanwijzing ter plaatse zal geschieden op Dirsdag 29 Aug, 1911, des voor middags te 11 ncr. Inlicht ngen kunnen verkregen wor den aan het Bureau van voornoemden Hoofdingenieur op 5 en 6 September 3911, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur. Namens de Commissie voornoemd. Mr. W. M. SCHELTEMA Jzn. lo. Secretaris. HOLLANDSCHE Zonder opzegging (chéque-rekeniug). 1'/? ü/0 Met 3 dagen opzegging. l3/i 1 maand vast prolongatiekoers. Met een jaar opzegging. 4 °/c EFFECTEN. - COUPONS. PROLONGAT1ËN. VREEMD GELD. WISSELS. DISCON TEERINGEN. REISWI8SELS. Makelaar, zal wegens sterfgeval ten overstaan van den deurwaarder LOUIS A. GLASER op des morgens te 10 ure in het vei- kooplokaal Bakenessergracht 13 te Haarlem, publiek verkoopen: den keurig net onderhouden inboedel na gelaten door wijlen te Haarlem, bestaande uit: linnenkast, bonheur du jour, penantkast, tafels, stoelen, canapé's, fauteuils, Speel, werk en bloemtafeltj es, Salonspiegels, Schil derijen, prenten in verschillende lijsten, klokken, pendules m et candelabrer, lam pen, kleeden en karpetten, vitrage, rol- en overgordijnen, ledikanten met ma trassen, goed gevulde bedden, wollen en katoenen dekens, wasch- ennachtta- feltj es, tafel, lijf- m bedlinnen, vrouwen kleren, kachels, fornuis, turf- en kolen bakken, kristal, glas, porcelein, nikkel, koper en aardewerk enz, verder: en meerdere gouden en zilveren voor werpen. Nadere inlichtingen bij den makelaar Telefoon 812. Dag. opeischb. 21/:01 boven f 50Ü metéén dag opz. 1 maand vast Prolongatiekoers. 1 jaar vast 4°/n Haarlem—HillegornLisse en Haarlemmermeer (Hoofddorp). De Depotrente is met ingang van 25 Mei 1911 Depót dagelijks opeisohbaar l1/2°/o voor een maand 2 9/0 voor een maand in bedragen van af f 1000,- prolongatie-voorwaar den. Depót voor drie maanden 21/4% voor een jaar in bewijzen van coupons voorzien voor bedragen tot f 5000.- 34/aP/o voor hoogere bedragen 4 Bewaarinrichting te Haarlem. Verhuur van Loketten Het in bewaarneming van gelden. des namiddags na 5 uren in het ver kooplokaal „DE GOUDEN LEEUW", in de Kromme Elleboogsteeg te Haarlem: Ten overstaan van van de navolgende perceelen te Haarlem, als: 1. Een HUIS, ERF en TUIN aa» de Ripperdasteeg, No. 4, Kadaster Sectie B no. 1551, groote 1.68 aren. 2. Een HUIS en ERF aan de Pa- peutorensvest No. 32, Kadaster Sectie D No. 4559, groot 46 centiaren. 3. Een HUIS en ERF aan de Pa- oentorenvest No. 32, Kadaster Sectie D No. 6007, groot 17 centiaren. 4. Een HUIS en ERF aan de Pa- pentorenvest No. 6, Kadaster Sectie D No. 5156, groot 27 centiaren, naast het vorige perceel. Breeder bij billetten omschreven. De perceelen zijn te bezichtigen op den dag van verkoop des morgens van 10 tot 12 en des middags van 2 tot 4 uren. Nadere inlichtingen zijn te beko men ten kantore van genoemden no taris, Jansweg No. 52. UITVERKOOP 'vS?-. 1 te huur, goed ioopende wagen voor 7 personen, met inbegrip van geëxa mineerd chauffeur, 40 gulden per dag van 10 uur. in het koffiehuis BEUHS" te Hofïfdifor'p, in het openbaar verkoopen: de kapitale hafstede genaamd BOTER- BLOEfVI," bestaande uit goed onderhouden bouwmanswoning, met steenen schuur, erven, werf, tuin en diverse perceelen uitmuntend ec zeer vruchtbaar samen groot pi. m. 39 Hectaren, 33 aren, gunstig gelegen in de gemeente Haarlemmermeer afd. Beins- dorp, aan den Hootdweg nabij Nieuw-Vennep. Te veilen in 3 perceelen, combinatie i en massa. Verhuurd aan den Heer D. HOUTKOOPER tot blootschoot en Kerstmis 1912 en 1 Mei 1913. Betaling der kooppenningen 21 Dec. 1911. Notitiëu en kaarten verkrijgbaar ten kantore van voornoemden. Notaris BOERLAGE en mede ten kantore van den Notaris G. VAN HOLK te Zaandam. des morgens BO us«r in bovengenoemd lokaal ten overstaan van den Notaris J. H. WIL0ERVANCK DE BLËCQURT te Bloemendaal, door den Vendumeester A, DVERAKKER, mede aldaar. Er zullen o.a. worden verkocht: Staand horiogö, vete antieke Meubelen, waarbijKabinet, Glazenkasten, Ladetafels, Kasten, enz. Antiek porcelein, Schilderijen, Gravures, Aqua rellen, Miniaturen, Koper en Tinwerk, enz, Moderne Meubelen als Eet kamerameublement, Boekenkasten, Schrijf bureaux, Stoelen, Tafels, Pen dules, Spiegels, Kleeden, Karpetten, Loopers, Beddegoed, enz. Voorts eene traaie collectie Zilverwerk, collier, patrien en een piano Pleyel Catalogus verkrijgbaar. Bezichtiging Zaterdag 19 Augustus particulier en Zondag en Maan dag 20 en 21 Augustus publiek. fHVTilTTTfH CL ft a Verhuren Safe-Loketten met trommels in 2 versohil- hr Killil I Af IjO 'en(l werkende sloten, in hare vo'komcn-brand- en UI iluw J v*. vVi inbraakvrije ondergrondsche kluis h f6.per jaar, terwijl zij bovendien voor huurders van Loketten, wanneer zij op reis gaan, gratis kostbaarheden in bewaring neemt. waar men ver in 't vruchtbare schoone laud zag; bij deze woorden breidde zij de armen uit, als wilde zij van de borstwering, op welke zij rustte, wegvliegen, ver en steeds verder uit hare gehate omgeving weg. Arm kind! dacht Hugo, welken strijd zal dit zoo prikkelbare meisje nog te doorstaan hebben! Zie 't leven niet zoo donker in en neem uw verwanten zooals zij zijn, vermaande hij. Bedenk ook, dat er buiten Moosburg ook onaangename menschen zijn, dat het dus licht gebeuren kon, dat de huisvrouw, die ge zoudt moeten steunen, een serpent was, èn de kin deren, welke ge zoudt moeten leeren gehoor zamen, brutale rakkers. Van mijn soort! zei ze onder lachen en ween en. Brr! schrikkelijk! Dan zouden wij elkan der opeten en de wereld zou eenige betoove- rende menschenexemplaren armer zijn. Zij was nog als een onschuldig kind; regen of zonneschijn verdonkerde of verlichte af wisselend haar gelaat. -- Dezen tragischen afloop willen we niet werschen, schertste Hugo. Houdt 't liever uit huwt later een uwer broeders, neem dan hij hem uw intrek. Eer mijn broeders trouwen, ben ik een korzelige, oude jongejuffrouw geworden, die niemand meer lijden mag. In elk geval duurt dat nog laug...zoo lang. zuchtte zij met het ongeduld der jeugd, voor welker vurigen zin de wereld schijnt stil te staan, zoo niet de eene gebeurtenis de an dere verdringt. Let maar eens op, hoe snel de tijd zal voor bijvliegen, zoo trachtte Hugo haar gerust té «tellen. Meent gij? Meent gij dat werkelijk? Ach, ik geloof 'tniet. Doch, niet waar, die van 't slot zegt ge niets van mijne jammerklachten? daarbij keek ze hem met hare kinderlijke oogen vol vertrouwen aan. Zie ik er dan uit als een verklikker....? vro egliij met voorgewende verontwaardiging. Neen, dat blijft onder ons. Ik weet zelf niet, hoe ik niijn hart zoo heb kunnen uitstorten, praatte zij verder met een blik in zijn eerlijk gelaat, welks vriende lijkheid de beste verklaring van haar vertrou wen gaf en haar met iedere opwelling van zijne pedanterie verzoende. V at geschied is, is echter geschied, en ge weet nu minstens juist, wat mij mankeert. Niet waar, ge helpt me toch, wanneer go kunt? Zeker, ik wil dat, voegde hij erbij. Maar neem nu ook goeden raad aan; traelit de betere zijden der mensehen, met welken ge leeft, te ontdekken; ieder heeft er, ik geef echter toe, dat 't vaak moeilijk valt, ze te vin den. Dat meen ik ook! Of ik op die ontdek kingsreis ooit Malwine's goede zijden zal vin den? Spottend vertrok zij den mond. Als wees heeft ze in elk geval recht op sympathie, antwoordde hij, om hare grimas sen lachende. Malwine eene wees! Haar moeder leeft immers nog; ze is evenwel niet voornaam ge noeg voor de hooggeboren juffrouw. Wat ge zegt: Leeft deze moeder in Moos- dorf? Dat ware te dicht bij de treden des troons. Zij leeft als rentenierster ergens in een land-' stadje. Zoo, zoo. Maar, kleine deugniet, wanneer tante Regina werkelijk haar bloedverwanten wilde verloochenen, zou zij de nicht zeker niet in huis nemen. Tlierese kleurde. Dit is juist, erkende zij. Tante Regina verloochent hare verwanten niet, wel stelt ze deze graag als voorname lieden voor. Malwine evenwel.... Ik zie reeds, dat deze jonge dame 't voor werp van uw bijzonderen afkeer is. Jonge dame! Therese trok de neus op, trotseh op hare achttien jaren. Gij zult die toch niet jong meer noemen! Overoud is zij. O! Wat noemt zoo'n jong dametje wel overoud? Zoo ongeveer achtentwintig, dertig jaren. Hm! Piepjong is dat zeker niet maar opgepast, Therese, opgepast. Hoe snel volgt de eene dag den anderen, 'teene jaar op het andere; wij wórden oud en weten niet, hoe 'tis gekomen! Gij zijt toch niet oud? Ik ben op weg' 't zoetjes aan te worden en ook u staat dat lot eens te wachten. Vroolijk neuriede hij een spottend liedje. Therese klapte iri de handen; zij had slechts naar de welluidende stem geluisterd; de spot ternij had ze vergeten. Hoe mooi! riep ze uit. Heerlijk, dat ge zingen kunt, dat is eene aanwinst voor onze muziekavonden? Oom en tante willen dage lijks muziek hooren en Malwine en ik kunnen 't over de keus der stukk. i nooit eens worden. G;j zult de scheidsrechter zijn en ook mee werken. Vroolijk pratend traden ze 'thuis binnen zonder te gissen, dat juffrouw Malwine's oogen hen een iijd lang van achter het raam hadden gevolgd met een zeci eigenaardige uitdrukking. Er lag iets hatelijks in den blik» dien zij op den jongen man vestigde, en oolc Therese ontving geen vriendelijken. Ooms uiting over de leliën, waartoe Therese zou behooren, had haar onaangenaam gestemd. Achtte hij haar, Malwine, misschien me s meer waard dan een gewone keulc P Zij had h...IS w°ooriOT nog IV. Zonder een acsthetisch genot te Hebben ge smaakt, kan ik niet gaan slapen, had tante Regina op liare pretentieuze wijze na het avondeten tot haren neef gezegd en daarbij hare nichten erop gewezen, dat zij goed haar best moesten doen hij de huidige muzikale productie, want Hugo was een kenner van muziek, en het zou beschamend zijn, voor hem fiasco te maken. Na deze vermaning te hebben geuit, zette zij zich zoo gemakkelijk mogelijk met eenig werk in den schoot en tijdschriften in de hand op cenigen afstand van baar insgelijks leze - den man in een leunstoel en de jongel"1 gonnen met hunne voorbereidingen 7S moest een weinig werk gaan om beide meisjes te 1 s,1,../elfde meening waren, absoluut nooit van dezeuu T, waarbij dan Malwine met waardigheid ihe- M rmp-ewonden haar standpunt ver- detligde Toen men eindelijk met de keuze der stukken klaar was, bleek dat Hugo's schoone tenor zeer goed harmonieerde m mrese's zachte, hoewel schoone alt en niet Malwine's scherpe, maar dan ook uiterst beschaafde so praan. Nu en dau echter hoorde men een zon derling geluid tusschen de melodische tonen, dat uit den hoek kwam, waar de tante zat. Dan vertrok Therese steeds moedwillig haar mond tot een glimlach, terwijl Malwine een onverstoorbare kalmte bewaarde. Lange ge woonte had haar sinds lang ongevoelig ge maakt voor de hebbelijkheid der oude dame, die hierin bestond, dat zij insluimerde, wan neer haar een der zoo vurig verlangde genie tingen geboden werd om 'teven, of zij in mnziek of lectuur bestond. De jongelui hadden juist een trio ten einde gezongen toen Therese uitriep: üriilaut was 't niet! We hebben maat gehouden en maar wei nig valscli gezongen dat is echter ook alles. Ik denk hierbij terug aan iets heel anders hij nana die een groot muziekkenner was en vaak muziekavonden gaf. Als voorbeelden kunnen onze uitvoerin gen zeker niet gelden, meende Hugo; wij ver langen immers ook niet, dat men ze bewon dert. Wie evenwel werkelijke vreugde schept in de muziek, komt ertoe, zich in de schoon heid der compositie te verdiepen en de ge breken der uitvoering over 't hoofd te zien; was hij ooit in de gelegenheid haar door een kunstenaar te hooren uitvoeren, zoo roept liij zich die oogenblikken in den geest terug en vergeet daardoor de tegenwoordige. Malwine, die als 'tbeeld van gekrenkte, ijdelheid bij Therese's verkleinende opmer-< king geërgerd voor zich uitkeek, wendde zich, hij deze woorden tot Hugo met eene levendig-.' heid, die hij niet van haar verwacht had. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 6