BUITENLAND. SP A ARN E-B ANK. Verhuurt loketten in hare brand- en inbraakvrije kluis BINNENLAND. NIEUWE CRACHT 98. Telefoon 2088. HAARLEM, OVERZICHT. Kapitaal t SQO.OOO. Geplaatst en volgestort ff 250,000,- COIHfAISSARISSEN i RAAEI VAN TOEZICHTi DirecteurG. F. H. PASTOOR. Rekening-Courant, Credieten, Coupons, Effecten, Deposito's incasseeringen, Wissels, Pi*olongatiën enz. enz. VERBETERING VAN HET NOORDZEE KANAAL. De DUITSCH-ERANSCHE spanning houdt aan. Cambon is gisteren in Parijs aangekomen en er met weelbete© kenend gejuich der be volking .ontvangen. En de Keizer confereert nog immer met Kiderlen en den Rijkskanselier. De pessimisten zleggener hangt een breuk in de lucht tusschen de beide mogend heden, en opgemerkt wordt dat de stemming in Dutischland nog heftiger is tegen Enge land dan tegen Frankrijk. De optimisten echter zeggen, dat heel Mar rokko geen enkelen Duitschen grenadier waard is, dus dat men het nooit op een bot sing zal laten aankomen. Dat kan, maar er is toch nog ook zoo iets als volkseer en patriottisme! Intusschen is bekend gemaakt, da,t in be gin September de onderhandelingen te Ber lijn weer zullen hervat worden. Als Engeland zich afzijdig houdt, is er wel kans op over eenstemming, doch de Duitscher kan van Albion niets velen, dus wanneer Lloyd George en Asquith zich nóg eens mochten mengen in de Dui tsch-Franscha besprekin gen, is een uitbarsting van het Duitscae volk tegen den gehaten verdediger op de wereldmarkt volstrekt niet onmogelijk! De „Temps" verneemt uit goede Russische bron, dat een mondelinge overeenkomst (ac cord verbale) het Russisch-Duitsche verdrag zal aanvullen. Deze zou inhouden, dat geen van beide lan den zal deelnemen aain een vereeniging tegen een van beide gericht; dat de twee landen zich met elkaar zullen verstaan over de hand having van het statu quo op den Balkan, welke zijde het ook bedreigd worde; dat Duitschland geen plannen van Turkije in Perzië zal steunen. Ook schijnt Duitschland bereid te zijn, aan Rusland zijn concessies voor de scheepvaart op het meer Oer mi a af te staan. De spoorwegstaking jn ENGE LAP D is werkelijk op bevel der leiders geëindigd. Alleen in het Noorden en Noordwesten heeft men den oproep der leiders om aan het werk te gaan, niet willen volgen, doch de latere berichten melden, dat ook hier verbetering komt. Te Liverpool, waar het brandpunt was van het onverzoenlijk verzet, is de toestand óók veel verbeterd, doordat de commissie van reeders en de commissie van de stakers sa men beslaten dat de stakers in de haven van Liverpool het werk zullen hervatten op de op 3^dezer overeengekomen voorwaarden. Lord St. Aldwyn wordt algemeen genoemd als de_ voorzitter van de nieuwe verzoenings commissie. Intusschen kamen hier ten daar nog ernsti ge botsingen voor. Een telegram uit Londen meldt b.v. Er komt tijding van ernstige onlusten tie Darlington en Bishop Auckland, beiden aan de Noordwester Spoor. Er zijn troepen heen. Voorts is een ernstige ontploffing gebeurd te Llanelly doordat de menigte, bij wie zich mijnwerkers hadden gevoegd, een wagon met- ontplofbare stoffen (voor de mijnen in brand had gestoken. Volgens de bladen was het een bandelooze en dronken troep mannen, die aan het plun deren en brandstichten waren geslagen. De militaire overheid heeft- gerapporteerd, da:t het stakend spoorwegpersoneel aan deze wan daden geen schuld had. Naar wij lezen, is te Liverpool de elek trische centrale, nadat de werklui er aan het staken waren gegaan, althans gedeelte lijk aan den gang gehouden, doordat allerlei burgers er het grove werk gingen verrichten. Een dominee, een advokaat enz. schepten kolen en zorgden voor de vuren. Een troep vakmannen, ander leiding van ©en scheeps kapitein, deden het meer technische werk. Zoo kon er tenminste ©enig licht in de stad branden en hoefden niet alle trams-stil te staan! Het plan is, dat het Lagerhuis heden tot in October zal uiteengaan. Asquith zal heden over de staking spreken. Nu Zaterdag de termijn afgieloopen is van het bestuur van den tiegenwoordigem hoogen commissaris van KRETA, Laimis, heeft de Kretenzer kwestie opeens weer een actueel karakter gekregen en een meer bijzondere beteekenis. Men weet, dat de Porte met het oog op dien da him reeds een nota gezonden heeft aan aan de beschermende mogendheden, waar in zij in voor haar doen vrij energieke ter- op een regeling van de Kretenzer kwestie aandrong en tevens kennis gaf, dat ze niet langer in den hangenden toestand van het ©ogenblik berusten zou. Mag men de berichten uit Constajitinopel gelooven, dan zou zij zelfs nog verder zijn gegaan en het besluit genomen hebben om de vloot naar de Kretenzer wateren te stu ren om in de havens van Kassas en Karpar thee het anker te laten vallen. Of zou men hier alleen maar met een „quos ego" een 6aort dreigement te doen hebben, om de be schermende mogendheden nog eens extra te prikkelen Veel zal de Parte daarmede echter met bereiken. (Want de beschermende mogend heden schijnen niet veel plan te hebben een hand in het gevaarlijk wespennest., dat die kwestie is, te steken. Zij zullen het zaakje liever zoo maar laten zooals het is, daar iedere verandering ernstige gevolgen kan hebben...,. Volgens berichten moet minister Grey als antwoord op de nota reeds te Constalntino» pel hebben doten weben, dat een aan de or de stellen van de Kretenzer-kwestie niet op portuun is!...... In OOSTENRIJK gaan stemmen op voor een krachtiger koloniale politiek. De „Wéenor „Reichspost", die met den troonopvolger in nauwe connectie staats naar het heet, schrijft o.m. het volgende: „Door de uitbreiding van de Oostenrijksche vloot worden wij eindelijk in staat gesteld p.nal en perk te stellen aan de drukkende Middel- landsche Zee-politiek van Frankrijk en En geland. sWij zijn lifet moe als ©en „quant!té üégligeable" beschouwd te worden en steeds achter het net te visschen door de onbei- kwaamheid van opze diplomaten. Jn Duitsek- J. W. A. BEIJNES, Industrieel, te Haarlem, Voorzitter. F. H. VAN WICHEN, Lid der Tweede Kamer der Btaten-Generaal en Pro vinciale Staten van Zuid-Holland en Burgemeester van Alkemade, te Alkemade. W. J. C, PAS8T00RS, Lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal en Burge meester van Ginneken, te Ginneken. He. E. A. M. DROOG, Arts, te Heemstede, Secretaris. Mb. J. N. J. E. HEERKENS THIJSSEN, Voorzitter van den Raad van Beroep Ongevallen-verzekering), Lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland en vaD den Gemeenteraad van Haarlem, te Haarlem. THEOD. JANZEN Hzn., Koopman te Haarlem. J. J. BEIJNES, Industrieel, te Haarlem. THEOD. JANZEN Hzn., te Haarlem. J. H, W. FRANCKEN, te Haarlem. B. J. V. VAN HEES, te Haarlem. laud zal meu onze koloniale aspiraties met vreugde begroeten" In overweging wordtge- namen of Portugal niet een gedeelte van zijn Afrikaansche koloniën wil afstaan. Oos tenrijk zou zeer gaarne een nieuwe verdee ling van Afrika zien. Het blad meent, dat het voor Oostenrijk absoluut noodzakelijk is een nieuw, afzetgebied voor zijn overpro ductie te zoeken. De gezondheidstoestand van den Pans. De correspondent van de „Croix." meldt het volgen de van 's Pausen toestand „Vanmorgen heeft de Paus, evenals gisteren, de Mis in zijn particuliere kapel bijgewoond. De dokiers h adden hem aangeraden zelf de H. Mis nog niet te lezen, om zich niet al te zeer te vermoeien. De Paus ontzegt zich zelf anders alle gemakken, die hij zoo welwillend toestaat aan andere zieken. Zelfs bleei bij voor de H. Communie, ondanks zijn zwakte, loch nuchter. De algemeene gezondheidstoestand van den H. Vader is overigens zeer bevredigend. Morgen, als het weer goed blijft, zal de Paus een wande ling in den tuiir gaan maken. Hij iheeft de melk spijzen van de vorige dagen uitstekend verdra gen; nu maakt hij gebruik van krachtiger voed sel. Langzamerhand hervat hij ook zijn bezighe den; hedenmorgen werkte hij met zijn staats secretaris. Gedurende zijn ziekte heeft de Paus overigens niet geheel gerust; hij bleef altijd in het groote gevoel van verantwoordelijkheid, met de ioopende zaken bezig." Nege^verVo^ing iu Amerika. In de stad Jakins, in Georgië, is een negervervolging op touw gezet. Zes negers werden gedood, honder den gegeeseld en. vervolgens uit de stad. gejaagd. Hunne kerkeii yïcho'.en en. woonhuizen werden verbrand. Alle negers zijn uit de stad gevlucht. Volgens een later telegram, is de haat van de blanke bevolking tegen de negers in blinde dweepzucht ontaard Onder .de negers van Do- nalsonville hoer>cht dientengevolge groote opwin ding en angst, daar de blanken hebben gezworen wraflt te nemen over de vermoording van den politie-agent Newberry uit Jakins door een neger prediker. Bij benden trekken opgewonden pach ters door het land en schieten de negers neder, waar zij hen aantreffen. Kerken en scholen van negers worden in brand gestoken. Sedert Woens- avond zijn 6 negers gedood en 5 herbergen, 6 kerken en 4 scholen in de asch gelegd. Hon derden negers zijn tot bloedens toe gegeeseld. De moordenaar van den agent Newberry is voortvluchtig. De negers vluchten bij heele troe pen tegelijk. In hun razende uitroeiingswoede willen de blanken de geheele landstreek van het gehate zwarte ras zuiveren, zoodat na verloop van een week in de geheele streek geen neger meer te vinden zou zijn. Groote brand in Duitschland. Te Riissels- heim, een plaatsje tusschen Frankfort a. d. Main, en Mainz, dat bijna geheel van de groote fabrie ken van Opel bestaat, is Zaterdagavond laat brand uiige' roken. in de vernikkelinriehting van die fabrieken. Door de kokers van die liften verspreidden de vlammen zich met ongeloof lijke snelheid. Twaalf uur is men bezig geweest met den brand te blusschen, maar toen het ge vaar eindelijk voorbij was, was er een schade van tusschen de 3.5 en 4 millioen mk'. aange richt. Er zijn alleen 20.000 rijwielen en 30.000 naaimachines verbrand, maar de afdeeling voor automobielen is onbeschadigd gebleven en kan door blijven werken. Van de 4000 werklui in de fabriek zulten er voorloopig 1500 tot 2000 buiten werk zijn. De firma Opel zal echter al haar best doen, om hen in tenten en loodsen zoo spoedig mogelijk weer aau het werk te zetten*. De brandweer had sterk te kampen mét gebrek aan water. De brandweren uit Frankfort en Mainz en een aantal andere omliggende plaatsen verleenden krachtige hulp. De twee eerste kon den met behulp van hunne lange slangen "water uit den Main halen. Achtentwintig menschen hebben bij het redden verwondingen opgeloopen. D*e Parij che Lombard. De Parijsche „berg van barmhartigheid", heeft zijn balans over 1910 opgemaakt, en daaruit blijkt, dat in dit jaar 910.118 leeatngen. werden aangegaan, voor een bedrag van 38.598.529 francss. Van deze belee- ningen waren er 3897. die meer dan. duizend francs groot waren. Op 397.327 juweelen, werd een som van 25.827.069 francs beleend, dat is 60 francs 60 centimes op elk stuk. Op matrassen, en bedden werd gemiddeld 11 francs 50 centimes voorschot gegeven. Als de socialisten baas zijn! Het orgaan der socialistische organisatie van Slagersge zellen in Duitschland klaagt steen en been over de toestanden in de socialistische coö peratie „Produktion" te Hamburg. „Jammer lijk, schrijft genoemd orgaan, is het machts misbruik al te zeer bij vele bestuursleden (van de coöperatie) ingeworteld en schijnen dezen vergeten te hebben, dat zij vroeger ook slechts gewone arbeiders waren. Ontslag we gens geringe fouten, die meestal aan iets anders dan aan eigen schuld van den arbei der zijn te wijten, of ontslag omdat de man „niet geschikt is voor zijn betrekking" komt inderdaad niet zelden voor. In particuliere bedrijven, nl. in het slagersvak, wordt niet zoo schern opgetreden al» daar". Laat die socialistische slagersgezellen zich troosten met de zekerheid, dat het in de so cialistische coöperaties van Oostenrijk nog wel tienmaal zoo erg is! In deze inrichtingen wordt 12 tot 16 uur per dag voor de laagste loonen gewerkt! Op 't oogenhlik is ook weer een ernstig conflict uitgebroken in de drukkerij van de sociaal-democratische „Essener Arbeiterzei- tung", waar de arbeidsvoorwaarden door de leiders van den socialistischen Boekdruk kers allerellendigst worden genoemd. Ja, als de heeren van de theorie eens zelf de practijk moesten maken, dan ziet men waar het op uitloopt! De stakings-koorts! In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het personeel van de trams van den Londensehen graafschaps- raad vergaderd. Het personeel had den raad verzocht een afvaardiging te willen ontvan gen om de grieven van het personeel te hoo- ren,maar de raad had geweigerd. De verga dering nam nu een besluit om een stemming te houden over de vraag of men staken zon teneinde herstel van grieven te verkrijgen. Eindelijk! De Portugeesche regeering heeft bekend gemaakt, dat de Nationale Ver gadering Donderdag a.s. zal overgaan tot de verkiezing van een president der republiek. AUDIËNTIES. Vrijdag 25 Augustus zal de minister van Marine geen audiëntie verleenen. PROVINCIALE STATEN. "De verkiezing (candidaatstelling) van een lid der Prov. Staten -thn "Noord-TToïland in het kiesdistrict Amsterdam VII, ter vervulling der vacature ontstaan door de aftreding van den heer D. van Eyk, zal geschieden op Dinsdag 5 September a.s.; de stemming en de herstemming zullen plaats hebben respectievelijk op Donder dag 14 September en Vrijdag 22 September a.s. DE HAAGSCHE VERKIEZINGSKWESTIE. De heer J. Schaafsma, verzoekt het „Vad." het volgende mede te deelen: Van bevriende zijde wordt mij in de vacan- tiedagen toegezonden het nummer van uw blad van Dinsdag 15 Augustus. Daarin lees ik een stuk, overgenomen uit het socialistische dagblad „Het Volk", waarin wordt beweerd, dat bij de onregelmatigheden bij de telling der stembiljetten aan de Storten bekerstraat niet aan vergissing maar aan boos opzet moet worden gedacht. Als secretaris der antirev. kiesvereeniging in district I zou ik zelfs gepoogd hebben in vloed uit te oefenen op de samenstelling van het stembureau aan genoemde bus. Hoewel het mogelijk noch wensehelijk is alle valsche berichten, die door de correspondenten van socialistische bladen worden verspreid, te gen te spreken, wil ik u toch even melden, dat wat omtrent mijne bemoeiingen wordt medege deeld, totaal uit de lucht gegrepen is. Den heer Steenbergen, voorzitter van het be wuste stembureau, heb ik voor den dag der her stemming nooit ontmoet. Deze behoort trou wens niet tot de antirey. partij, is althans geen lid onzer kiesvereeniging. Ook de andere hee ren stemopnemers behooren niet tot een der coalitie-partijen. Met deze mededeelingen vervallen alsmede de conclusiën o.a. door „Het Handelsblad" getrok ken. Naar vernomen wordt, heeft de staatscom missie voor het Noordzeekanaal bij den minister van Waterstaat een eerste rapport ingediend omtrent de wenschelijkheid van het nemen van maatregelen, om op den duur een geregelden toegang tot Nederland door het Noordzeeka naal te verzekeren, mede rekening houdend met de in de toekomst te verwachten grootere sche- Dit rapport, een omvangrijk boekje, voorzien van verscheidene teekeningen en kaarten, bevat alleen een bespreking van de vraag, of de be staande toestand verbetering behoeft en in wel ken zin er maatregelen genomen dienen te wor den. De conclusie luidt, dat te IJmuiden een sluistoegang noodig is van 30.meter breedte en 13 meter diepte. In verband daarmede zal ook een verandering van de buitenhaven te IJmuiden noodig zijn. Zij zal uitgediept moeten worden tot 13 meter en de havenhoofden moeten worden verplaatst en verlengd. Een moeilijkheid levert daarbij op het fort op het Noordelijk havenhoofd. Daar omtrent is een geheim rapport gezonden aan den minister van Oorlog. De verruiming van den sluistoegang zal allicht ook een uitdieping van het Noordzeekanaal text 13 meter ten ge volge moeten hebben, doch dit zal zonder be zwaar kunnen geschieden. Qeen onteigening zal noodig zijn en de uitdieping zal zelfs kunnen geschieden zonder verplaatsing van de oevers. De staatscommissie acht voorziening noo dig met het oog op de in de toekomst te ver wachten grootere schepen; maar er is nog een andere reden, waarom zij haar vrij urgent acht. Op het oogepblik is n.l. de kleine sluis te klein, om de groote schepen, welke van Amsterdam komen of daarheen gaan, zooals b.v. de groote schepen van den Kon. Holl. Lloyd, door te la ten. Alleen door de groote sluis kunnen deze passeeren. Mocht die sluis dus defect geraken dan zou de toegang tot Amsterdam voor zulke schepen geheel afgesloten worden. Dit is een onhoudbare toestand, waaraan zoo spoedig mo gelijk een einde gemaakt dient te worden. ZooaH wij reeds zeiden, bevat dit rapport al leen de bespreking van de wenschelijkheid van 't nemen van maatregelen en wordt daarin al leen uiteengezet in welken zin maatregelen noodig zouden zijn. Bepaalde voorstellen tot verbetering bevat 't echter niet. Daaraan zal een tweede rapport ge- wijd zijn, dat de staatscommissie binnenkort denkt in te dienen. Op het oogenblik zijn een drietal plannen tot verbetering der sluizen in overweging, n.l. een bijbouwen van een groote sluis, een tot vergroo ting van de kleine sluis en een tot vergrooting van de groote sluis. Een keuze tusschen die drie plannen is nog niet gedaan. EEN PAAR VOOR,TREKKERS. In Maart Vain 'dit jaar Vertrokken aan drie tal boeren - arbei d1 ar s uit de Haarlemmermeer naar Znid-Afrika,. Om te gaian werken op die plaats valn onzen oud-landgenoot Dir. A. Jurriaanse, in de nabijheid vain Ermelo. Van deze emigranten was er één, A. Roos, ge huwd, ide beide anderen, B:. Roos en P. Bier, waren vrijgezellen. Na een voorspoedige reis werden zij op lhret dorp Errnolo namens Dr. A. Jurriaanse, hun toeko'mstigen patroiota, met een rijtuig met acht paarden afgehaald en paar de plaats gebracht; walar de eigenaar voor het echtpaar RoOs en hun kinderen ©en huis had laten bouwen. „Je kan in Holland niet mooier wonen", sebrleef B. Roos aap de Zuid-Afrikaiansche Vöorschotkas, die 'de zen eipigranten aap het geld had geholpen opt paar Zpid-Afrikai te 'g'aaP, „een goed huis. met vier khmers, ©n ejen flinkem oven om brood te hakken." 'Op de plaats werden zij door hun patroon voorzien VaP pi, w,ajt zij gedurende de perste dagen noodig konden hebben. 'Overigens be vonden onze vrienden alles te zijn, zooals in het contract staPt." Dit contract maakt voorziening voor de vrije woning voor den gehuwden arbeider, Oen loon van zestig 'gul den in den maand Voor elk vol wassen man (waarvan niets afgaat voor vergoeding v'an reiskoeten) jen vrij© kost, voor zoover de plaats zelve Voedingsmiddelen opbrengt. Vat dit laatste betreft schrijft B. Roos: „Er is van alles vol-op", en „daarvan kun nen wij naar h artelust gebruiken". „Bet leven is hier v©el duurder dan in Holland en goed weten doe ik hot nog .Piet, miaar ik meen, dat ik zoowat de htelft van mijn geld lean >vc;rliovhdenduts dat is nog ïiiiat zoo slecht." Green wonder oofc', dat' hij zijn mededeelingen besluit met deze woor den: „Ik ben u (d.w.z. het Bestuur van de ZuidAfrikaansche - Voorschoikais, Damrak 95, Amsterdam, waar nadere inlichtingen steeds zijn te verkrijgen) ten hoogste dank baar, da.t U mij ook hebt la,tién gaan Uit Hól land,- want daiar kan een boerenarbeider niet vooruitkomen, al wil hlj_ nog zoo graag. Ma,ar hier kap iemapd, die wil, vooruitko men, en iedere golede air beider, die hier naar streeft; Snoet dan doen als wij gedaan heb- ben en Holland verin tien 6ii Tiaar Ziu.d-A.fri- ka koimen. Ik hoop dat U. dezen brief aian veel Hollanders laait lezen en dafCwi] spoe dig hulp zullen krijgen." Aldus beaaipt hij wat zijn broeder schroef, namens zich' ztelf en zijn gezin: „[VVij hebben hét biest Paar onzen zin op de boerderij. Verdnisteiring. De meesterknecht van den heer Otto de Waal te Alkmaar, E., heeft zich aan verduistering schuldig gemaakt door zich wederrechtelijk platen uit boeken en tijdschriften toe te eigenen. Hoewel de politie op aangifte van den heer De W. reeds lang naar den dader zocht, mocht het haar eerst voor een paar dagen gelukken* dezen te vinden in den gearresteerde. Bij de daarna ingestelde huiszoeking werden nog vele andere ontvreemde voorwerpen gevon den die tot zijn arres|tatië leidden. E. is. naar het huis van bewaring overgebracht. Inbraak. Zondagavond thuis komende, ontdekte de winkelier in aardappelen, groen, ten en fruit, W. van G., Nieuwen Binnenweg no. 363 te Rotterdam, dat bij hem was inge broken. De daders, die zich met een valsehen sleutel toegang hebben verschaft, hebben uit verschillende hier en daar geborgen doosjes een bedrag van 30 ontvreemd. Een bedrag van 1000, dat in een lade lag, hebben zy over het hoofd gezien. Een ontrouwe penaingme^ter. Te Rotter dam hebben Zondag rechercheurs m de Aert van Nesstraat aangehouden een kleermaker uit Groningen. Hij wordt verdacht zich in die ge meente te hebben schuldig gemaakt aan verduis tering van f 500 ten. nadeele van een kleerma kers vereeniging, waarvan hij penningmeester was. Hij is gevankelijk naar Groningen overgebracht. liet voorgevallene te Jutfaas. Naar de „St. C|t." verneemt, heeft de weduwe van den in de vorige week op. zoo droeve wijze overreden Hillebrand, naar aanleiding van het voorgeval lene, bij den officier van Justitie een klacht ingediend tegen den betrokken gemeentef-veld- wachler van Jutphaas, Oosterkamp. De ingezetenen zuilen er thans bij vernieu wing bij de regeering op aandringen, den burge meester te verplichten in de gemeente te w0~ ^ot recht begrip van het bovenshmnde zij onzen lezers medegedeeld, dat setter 25 jaar de burgemeester van Jutphaas de heei W F Smits ie Utrecht woont en slechts een paar uur per' dag in de gemeente-doorbrengt De veldwachter Oosterkamp, bekend uit het geval Hillebrand, fungeert tijdens zijn afwezig heid aLs hoofd der politie. i Op oen havendpm gestrand. Men. meldt uit Enkhuizen: Toen Zondagnamiddag het Relgi:che stoom jacht „Val-Duchess-e" alhier de spoorhaven wil de binnenkomen, liep dit, tengevolge van den sterk-ep stroom, met geweld op een der haven- dammen. Met behulp van een der sloom non [en. van den .Veerdienst, werd het vaartuig weer vlot gebracht. Het jacht had aan den boeg nog al belangrijke schade opgeloopen. Ontploffing in eein beerput. Zaterdagnamid dag had te Maastricht ia ©en beerput van de fa briek de Sphinx, eene ontploffing plaats. Om twee uur bevonden zich in het gebouwtje waar in een zestal gesepareerde privaten benevens' urinoirs zijn aangebracht, de 14-jarige Polder vaart, benevens Petrus Kampsteui, wonende te Pietersbeim (Laneaken). Hoogstwaarschijnlijk heeft Poldervaart eene nog brandende lucifer, waarmede hij eene siga ret had aangestoken, weggeworpen en moet de lucifer terecht zijn gekomen door een privaat- trechter in den beerput. De uitwerking was verschrikkelijk. Ooggetui gen zagen plotseling eene huizeniiooge blauw kleurig vlam opstijgen, terwijl er een ontplof fing plaats had, welker knal zelfs door bewoners van het Lindenkruis werd gehoord Het geheele gebouw werd uit elkaar gerukt* het glazen dak, de muren, vloer en de private*, vielen in den put. Poldervaart en Kamps tem kwamen ook in den. put terecht. Onmiddellijk snelde het werkvolk van allen kant toe. Kampstein zag men zitten bekneld tusschen het dak; een. ladder werd door het dak gestoken, en Kampstein werd toegeroepen een touw, dat hem toegeworpen werd, om het middel te binden. Met de uiterste krachtsinspan ning gelukte het Kampstein vrij spoedig uit zijn netelige positie te bevrijden. Hem werd een voor loopig verband gelegd en hij werd per rijtuig naar Calvariënberg gebracht. Hij bekwam en kele onbeduidende hoofdwonden; ook had hij de linkerknicschijf gebroken. Men wist niet, of er nog meerdere personen zich in den put zouden bevinden. Op bevel ider directie, die aanstonds op de plaats der ramp was, werd in alle afdeelingen appél gehouden. Hieruit bleek, dat Poldervaart absent was, dcch er kon niet bepaald worden waar hij zich be vond. Inmiddels kwam een werkman vertellen, dat hij Poldervaart naar het privaat had zien gaan. De beerstoffen werden met twee pompen veirwijderd, terwijl het puin en houtwerk even eens uit den put gehaald werd. Ongeveer acht uur was de knaap opgehaald. Dr. Nyst consta teerde den dood van den jongen, die door de vergiftige dampen moet gestikt zijn. Het lijk werd per brancard naar Calvariënberg overgebracht. Geen speelgoed! Te Heiligerlee, gemeen te Scheemda, waren Zondagmiddag de twin tigjarige Klaas Hut van Drieborg en de ze ventienjarige Andries Mein, een zenuwlij der, samen bij den smid Saathof. Mein stoei de met een buks en werd gewaarschuwd dat het schot licht afging, doch hij meende, dat de buks niet geladen was. Plotseling ging het schot af entrof Hut boven het_ linkeroog, dat sterk opzwol. De kogel bleek in de hersenen te zijn gedrongen; de getroffene is stervende, Eene overreding en hare gevolgen. De 12-jarige Th. Veen, wonende in de Lelieber- gerstraat te Hilversum, kwam eergisteren avond aan 't begin van den Vaartweg aldaar met fiets en al onder een wagen, met het ge volg, dat hij verscheidene vrij ernstige ver wondingen aan 't hoofd, rug en polsen op liep. In de apotheek van den heer Heems kerk Diiker verbonden door dr. Beuken, liet deze hem per rijtuig naar huis brengen. De gevolgen van deze overrijding waren: le. het paard ging op hol en werd eerst op den Kerkbrink gegrepen, na nog eene fiet sende dame te hebben omvergeworpen; 2e. de koetsier viel van den bok en liep ook eenige verwondingen op, gelukkig geen ern stige; 3e. de kar raakte een der palen van de Pha- roslampen en door den 6chok viel de groote ballon met kletterend geraas op de straat. Overlqdcn. In het ziekenhuis aan den Berg weg le Rotterdam is ovèrleden aan de verwon dingen, bij de ontploffing aan boord van de stoomboot „Gutenberg" bekomen, de monteur J. Extel. Heden wordt het per spoor naar Dusseldorf vervoerd om daar ter aarde besteld le worden. Brand. Ruim 9 uur Zondagavond i8 ©r brand ontdekt inveengrond, gelegen langs 't kanaal aan den Spiegelnisserweg te Rotter dam. Over een lengte van ongeveer 50 meter stond dit veen in brand. Aanvankelijk onder de leiding van den brandmeester, den heer K. Kley, later onder die van den hoofdman, den heer H. van Dam, is de brand door de werking van de spuiten 47 en 48 in een paai uur gebluscht. De spuitgast J. B. is tijdens den brand hij het springen over een sloot, aan den Ter- bergschen weg, met de horst op een schoeiing aan de overzijde van de sloot gevallen. In wendig gekwetst is hij naar zijn woning ge bracht. Het Internationaal Esperantistencongres te Antwerpen. Onze bijzondere berichtgever naar het Ze vende Wereldcongres der Esperantisten te Antwerpen meldt ons Antwerpen, 21 Aug. Het wereldcongres der wereldtaal, waarbij uit alle landen een 1500 vertegenwoordigers aanwezig zjjn, is hier te Antwerpen begonnen. En het laat zich nu reeds aanzien, dat hier van een reuzensucces voor onze hulptaal kan ge sproken worden. Zaterdagmiddag begon bet Congres met de feestelijke ontvangst van Dr. Zamenhof, den schepper der wereldhulpta» e a ve Zamen- hof werden in het stadhuis ontvangen zijne eehtgenoote, het permanente congres-comité, de academie van Esperanto en het huidig eon- A. van der Biest stelde de heeren voor, die door burgemeester De Vos hartelijk werden ontvangen, terwijl daarna de eerewijn werd aangeboden, en aan Dr. Zamenhof een eerebokaal werd-.vereerd. In zijn hotel „Hotel Terminus" teruggekeerd, werd aan Zamenhof daar door de vereenigds Esperantisten nog eene spontane hulde ge bracht. Zondagmiddag woonden vele congressisten de beroemde en schitterende processie van de H. Maagd bij, welke door de stad trok. Aan onze Katholieke Esperantisten werd een eereplaats aangewezen. Onmiddellijk achter bet baldakijn, waaronder het H. Sacrament werd gedragen, wapperde de vlag der n ern. at Esperantisten-Vereeniging en meer dan vijftig Katholieke Esperantisten van verschillende na tionaliteit volgden achter hun prachtige baJ nier. In de kerk teruggekeerd, werd een Espe-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2