binnenland. BUITENLAND. NIEUWS UT DEI IMTREK. fenBSae,S)'oop«.PraCll'ie: ïeSlaas"'8 ver«a- OVERZICHT. Het internationaal Esperantisten Congres te Antwerpen. ^X. 397ste Staatsloterij. Het is duidelijk, dat eiken dag, die de diplomaten niet confereeran, méér gevaar brengt voor een gewelddadige botsing tus schen DUITSCHLAND en FRANKRIJK. De couranten van die beide landen, de lei ders der publieke opinie «enerzijds, maar anderzijds ook de volgers >m uitdrukkers der openbare m'eening, worden met den dag scherper. i Niet dat de taal oorlogszuchtiger wordt, maar de geest van volkseer die in het spel komt waarover we gisteren spraken spreekt zich duidelijker uit. Zoo bijvoorbeeld in een artikel van den Earijsehen „Matin" Van gisterochtend, die vooreerst mededeelt, dat Jules Cambon, Frankrijk's gezant te Berlijn, Pa.ul Cambon, de gezant te Rome» Frankrijk's drie voor naamste en bekwaamste diplomaten, thans de Fransche gezant te Londen, en Barrère, alle drie te Parijs zijn <en reeds met de Sel ves en Caillaux geconfereerd hebben. Dit bericht op zich zelf is al geschikt om indruk te maken, maar nóg meer wat dain volgt. De „Matin" zegt namelijk: „Frankrijk is in gunstige positie".; het leger was nooit in beter staat; de marine is, dank zij het bewonderenswaardig streven van Delcassé, ontzaglijk vooruitgegaande stemming .van het volk is uitstekend. „Frankrijk wil een eervolle en redelijke overeenkomst met Duitschland. Het is be reid met breeden blik het punt der conces sies aan Duitschland onder de oogen te zien, maar daarvoor is noodig, dat in die overeen komst, in termen, die geen onzekerheid of twijfel meer toelaten, vastgesteld wordt, dat Frankrijk de handen vrij hoeft in Marok ko." Aan het slot van het artikel werkt de „Matin," wiens offieieuse betrekkingen men kent, dit begrip van de handen vrij hebben uit, op een wijze, die zeker zeer de aandacht zal trekken en scherpe uitlatingen van de Duitsche en de Spaanscbe pers zal uitlok ken. De Matin" zegt namelijk woordelijk: „Duitschland moet ditmaal zonder omwe gen, zonder restricties verklaren, dat Fralnk- rijk Marokko zal kunnen bezetben, er zijn protectoraat vestigen, indien het dat wil, zonder dat Duitschland voortaan ook maar een schaduw van een protest zal kunnen op werpen. Zonder dteze voorwaarde zal noch de Fransche, noch. de Europeesche openbare meening begrijpen waarom Frankrijk conces sies aan Duitschland doen zou."- Als dit werkelijk de Fransche eiscnen zijn, dan kan men er zeker van zijn dat Duitschland die niet kan aanvaarden En dan Het gaat met de beëindiging der grootte staking in ENGELAND, die officieel heet opgeheven, nog niet heelemaal naar wensch. Vooral doen zieh moeilijkheden voor bij de is orth-Eastern en Midland-maatschappij- en, die beide bezwaren hadden tegen een on middellijke weder in diens ts telling van het.ge- heele personeel. In de schikking van den Board of Shade getroffen staat dat dé wedermdienstneming moet geschieden „at the earliest practica ble moment", en over de uitlegging van deze woorden bestaat nu verschil van meening tusschen de directies en de arbeidersleiders. Gisteravond kwam het bericht dat poen het aan den North-Eastern over deze kwes tie eens was geworden, maar een later tele gram meldde, dat het personeel het aanbod der maatschappij weigerde te aanvaarden. Zoo duurt dus, zij het dan ook slechts in enkele plaatsen en aan enkele lijnen, het conflict nog voort en zeer zeker zal de tus- sg hen komst der regeering hier nog noodig zijn, om tot een oplossing te komen, zal niet de geheele pas gesloten vrede weer in gevaar worden gebracht. Ernstiger teleurstelling nög js het bericht dat er te Liverpool weer een kink in den kabel is gekomen. Terwijl de eerste berich ten luidden, dat het geschil in het transport bedrijf was bijgelegd, zoodat dokwerkers, karrevoerders en kolenlossers onmiddellijk den arbeid zouden hervatten, wordt nu ge seind, dat het stakingscomité tot voortzet ting van de staking heeft besloten. SVielke moeilijkheden zich nu hier weer hebben voor gedaan is nog niet bekend, maar voor het zoo geteisterde Liverpool is dit bericht ze ker wel een hevige teleurstelling. De hoofdoorzaak is, dat er moeilijkheden is met het weer in dienst treden van het per soneel van de gemeentelijke tram dat heeft gestaakt. Volgens een telegram uit Swansea heeft het spoorwegpersoneel ook daar weer de star king uitgeroepen. Zij beweren, dat de Mid- Iandspoor van de 300 man er slechts 60 weer in dienst heeft, genomen. Aan de har vens staat het bedrijf weer stil. Gisteren is de kwestie in het Lagerhuis dat t ot 24 October toe is uiteengegaan ter sprake gekomen. De socialisten vielen heftig de regeering aan, omdat ze troepen had gezonden, doch Churchill en later ook Lloyd George bewezen, dat het uitzenden van troepen tegen de opgeruide en door de socialisten tot allerlei sabotage opgezette star kers wel degelijk noodig was geweest. Zoo oordeelde de groote meerderheid van het Lagerhuis ten slotte óókJ De telegrammen meldden ons hedenmorgen dat aan den Midland- en den Great-Western - spi i weg de geschillen zijn bijgelegd en het void aan den arbeid gaat. Het ni-quws uit Perziö is weer verward. Men vraagt zich vergeefs af waar de oud-Sjah Ls ei moet zich behelpen met geruchten. Hefl gerucht, dat hij vermoord zou zijn, schijnt ge heel ongegrond te zijn. Menschen, die uit Bakoe le Teheran zijn aangekomen, zeggen dat Moham med Ali verblijf houdt op een schip in de buurt van Karleroesj. Bij die plaats moeten zijn troe ven een groote nederlaag hebben geleden. Ook meldt een bericht uit Teheran van gisterenmid dag dat Hamadan door de Baktiaren genomen is, terwijl Barleroesj door de regeeringstroepen veroverd zou zijn. Vele Koerden en Toci kmenen zouden de vlucht hebben genomen, en. de oud- Sjah zou zijn omsingeld. Groote brand in Oostenrijk. In het markt vlek Nassensuss in de Reneden-Krain heeft een geweldige bi-and gewoed. 43 Woonhuizen en 110 stallen en schuren zijn verbrand. De schade wordt op 2.000.000 kronen geschat. De brand- weeren, die uit de nabijgelegen plaatsen te hulp zijn gesneld, slaan machteloos tegenover het vuur daar er groot gebrek aan water heerscht. Een duistere kwestie. De oude kerk van SS. Nero aan de via di Porta S. Sebastiano te Rome (van welke kerk kardinaal Fischer titulair- bisschop is) wordt, naar de „Germania" verneemt door de directie van schoone kunsten en het kunstfonds van den I.taliaanschen Staat opgevor derd om in een museum te worden veranderd. De over deze kerk aangestelde rector weigerde echter de sleutels der kerk over te geven. In middels heeft kardinaal Fischer tegen de inbe slagname geprotesteerd. De Fransche vloot. Verscheidene bladen ver nemen uit Cherbourg dat den arbeiders aan 'de werven is medegedeeld, dat zij met het oog jop onmiddellijke voltooiing van onderzeesche én tor- pedoboolen zullen moeten overwerken. Tegelij kertijd kregen vier onderzeesche booten, die in de haven van Cherbourg manoeuvres hielden, he vel zich onmiddellijk naar de haven Galais terug le begeven. Men brengt natuurlijk deze- maatregel in verband met den tegenwoordigen politieken toestand en geeft de noodige 'commentaren. Zelfs al staat h ij daarmede in verband, dan kan men hem nog altijd beschouwen als een voorzorgs maatregel, die geen onrust behoeft te wekken. Uit Toulon wordt gemeld, dat de minister van Marine heeft bevel gegeven, dat de op 4 Septem ber bepaalde groote vlootrevue op de reede Des Vignettes zal plaats hebben, omdat de reede van Toulon niet voldoende is. President Faliières zal de revue aan boord van het pantserschip „Amiral Pothnau" bijwonen. De Fransche kerkvervolging. Op bevel van den burgemeester van Cherbourg is de kerk in de lage stad, een wijk met ongeveer 10.000 zie len, gesloten. Deze beslissing is genomen, op advies van den stadsarchitect, in verband met den bouwvalligea toestand, waarin het dak zich bevindt. De pastoor had reeds geruimen tijd geleden de overheid gewaarschuwd en haar ver zocht de noodige herstellingen te laten doen, daar reeds eenige brokstukken muur naar beneden waren gevallen en er werkelijk ernstig gevaar besfond voor de kerkgangers. De gemeenteraad had dit verzoek gesteld in handen der betrok ken commissie; deze had echter tot nu toe geen maatregelen genomen. Na het sluiten van het kerkgebouw heeft de pastoor zich onmiddellijk' naar Goutances begeven om verslag uit te bren gen aan den bisschop. Het gebeurde heelt bij Ide bevolking groote opgewondenheid gewekt. De Duitscher Richter. Aan de „Lokal-An- zeiger" wordt uit Konstantinopel geseind, dat het Duitsche consulaat zich in directe verbinding heeft gesteld met de roovers, die den Duitschen ingenieur Richter ontvoerden. Men verwacht dat Richter nu spoedig bevrijd zal zijn. Een meesterdoek van Da Vinei gestolen. Groote opgewondenheid heerscht te Parijs bij ont dekking dat een der meesterwerken van Leonar do da Vinei, „La Gioconda" het prachtige vrou wenportret, uit het Louvre verdwenen is 1 Het museum is gesloten door den prelect van' politie, maar van het gestolen schilderij is geen spoor te ontdekken. Men laat bekend maken dat men denkt aan een „grap", die dan zou op touw gezet zijn om eenste; laten zien hoe onvoldoende de bewakingsdienst is van het Museum. Doch van die grap geloovên we met veel. Het schil- derij is milUoenen waard doch wié wit heti- koopen Spoorwegongeluk in Frankrijk. De sneltrein Parijs—Toulouse is èergistermorgen om 6 uur tusschen Granaat en Assier uit het spoor gelote pen. De geheele trein, de locomotief en al de waggons, zijn gederailleerd. Gelukkig zijn er geemi ernstige ongelukken bij voorgekomen. "Men zal wel eenige dagen werk hebben voordat de dienst op de lijn hervat kan worden. De oorzaak was' een gebrek aan de lijn. Beter dan bij ons! Hoe streng de En- Igelsche rechter belemmering van de vrijheid van. arbeid straft, blijkt wet uit het volgende: Een winkelbediende te Londen, die zich bij de sta kers had aangesloten, verscheen dezer dagen .voor den rechter onder beschuldiging werkwilligen te hebben bedreigd. De magistraat sprak hem aldus toe: „Gij hebt u gedragen op een wijze, die in geen enkel beschaafd land geduld zou kunnen worden. Gij hebt niet het recht uwen makker te bedreigen, wanneer hij aan het werk wil: blijven. Teneinde u dit behoorlijk in te prenten^ veroordeel ik u, omdat het uw eerste misdrijf is, tot twee maanden dwangarbeid." Bij ons Iaat men de Terroristen vrij loopen! Graaf de Mnn over de hedendaagscke arbeiders beweging. De bekende Fransche socioloog Graaf de Mun heeft een interessante ontboezeming geschreven naar aanleiding van het terrorisme en de sabo tage in de jongste arbeidsgeschillen. Hij vroeg zich af: doe ik wel goed in dezen tijd, de arbeidersbeweging te steunen? En dan zegt hij: „Een. openbaring is vanzelf tot mij gekomen. Een vriend van mij liet een huis bouwen. lederen morgen ging hij het werk bezoeken, met de werklieden spreken. Den dag, waarop de staking werd afgekondigd, begaf hij zich, als naar gewoonte, naar het werk. De arbeiders vertrokken. Hij ondervoeg hen: „Waarom staakt gij. O! wij doen het niet met pleizierwij verdienen fr. 0.90 per uur; en wij werken 10 uur. Dat brengt ons dus per dag 9 francs op. Wij vragen niets meer. Welnu? Er heerschle stilte en een der werklieden hernam: „Mijnheer, ik ben getrouwd, ik heb kinderen: ik hen hang voor 't mes. Bang voor ?t mes! Ziedaar wat er geworden is van het denk beeld der solidariteit, het berooit van christelijke denkbeelden, die alleen zijn hooge en. rijke be- (eekenis kunnen geven. Het ontpopt zich als een brufale ondergeschiktheid, ingeboezemd door vrees. Hoe te midden van deze barbaarschheid te spreken over stakingsrecht, met een koel hoofd de eischen te onderzoeken, hoe te trachten recht vaardig te zijn en zich te doen hooren. Ja het zijn uren van beproeving en angst, waarin men deze dingen verneemt. Gedurende eenigen tijd brengen mij iederen morgen de kranten gewelddadigheden. En als ik dan denk aan dit jaar met algemeenen strijd, van vurige polemieken, heb ik mij-zelf angstig afgevraagd: Zal het dus altijd noodig zijn zich te onthouden? Is het voor immer noodzakelijk de volkszaak prijs te geven, omdat de misdaad haar onteert en om zich niet in gevaar te bren gen met hen, die haar voorlsleepen naar de laagheid der sabotagemisdaden, en haar over geven in handen van politici, die haar verraden, of het hoofd te buigen in een bekentenis wan vernederde onmacht? Dit is de onophoudelijke kwelling der men schen van de daad. Dit is mijne levenskwellingI Gebonden aan de verdediging tot behoud van het goede door den noodzakelijken strijd tegen de regeeringen, die allé maatschappelijke grond slagen verwoesten, gedreven tot het volk door al de krachten van mijn gedachte, 'door al ide ingevingen van mijn geloof, verdeeld tusschen de denkbeelden, die opkomen en onder die, welke verdwijnen, zal ik tot den. laatsten snik in mij voelen strijden die twee helften der zie! welke Melchior de Vogué in Silvanus ontdekte, de eene vastgehouden door het verledene, de andere meegesleept door de toekomst. Ik heb bemind en bemin nög hartstochtelijk de volkszaak, omdat ik voel, dat in haar is belichaamd veel onverdiend lijden, en'ik hoor, o bittere smart! onder dezen stroom van bar baarschheid onrechtvaardige en blinde beschul digingen tegen haar opgaan niet mindere smart! Ik hoor tegen „mijn illusie's, mijn dwalingen, mijn medeplichtigheden," de beschimpingen, de beleedigingen, die mij uitfluiten, de bespottingen die den doodsteek willen geven! Ik hoor!.... En toch, néén, ik erken mij nog niet overwonnen! In het'diepstTriijrier ziel hoor ik als het ware de vermaarde woorden opklin ken „E pur si inuove! En toeh beweegt zij zich." i De zaak der arbeiders beweegt, gaat vooruit! Zij beweegt de wereld!En in deze algemeene schókking verschijnt een enkele kracht, heviger dan de stormen, die zij ontketent, de kracht van het Christendomniet van een woord Chris tendom, altijd gereed om zijn beloften te ver breken, maar van een werkzaam Chvig.ten.dom, oprecht getrouw aan zijne leer; van een Christen dom even streng jegens dé menschen der' zelf zucht ais jegens die van den toorn, omdat hij den mensch maakt niét'' tot- blind 'werktuig van belang of hartstocht, dóch tot Goddelijk schep sel, onderworpen aan de wel van liefde en gerechtigheid. Dit Christendom zal zegevieren, of de. menschheid zal tcrugkeeren tot de heiden- sche slavernij, verdeeld tusschen de slavernij en. den opstand. Het geloof ondersteunt mijn moed en versterkt mijn ziel. BEZOEK KONINGIN-MOEDER AAN HET HERSTELLINGSOORD TREIN 8.28. De Beschermvrouw der vereeniging,,Her stellingsoord. Trein 8;28", H. M. de Konin gin-Moeder, bracht gisteren een bezoek aan 't herstellingsoord dier vier. te Soest. Precies óp den aangekondigdeïi tijd, tie kwart over 4 uur, kwam de Hooge Bezoekster met Ha,ar gevolg, door 'het 'grocfte jhisk, het p ark binnen rijden, waar voor den grooten ingang van bet gebouw K. 'M'. door het dageiijkseli be stuur der vereeniging, de hoeren H. F. van Reysen, Hl. J. van Zanten, L. van [Wjeeren en B. Israël, werd ontvangen. De voorzitter, de liber H. F. van Reysen sprak enkele woorden van welkom tot de Hooge Beschermvrouw, ian op ,Hr. Ms, ver zoek werden de 'aanwezige bestuurderen, even als de geneesheer der inrichting, dr. J. H. A. Rupert, de direetricfe,.zuster 0. Niesten, en den architect van,-feat gebouw, de heer Adr. Moen. aan H. M- ./door hem voorgesteld. geïnformeerd naar eb resultaten der reeds vertrokken verpleegden, hoeveel dit jaar reeds uitgezonden waren, ten hoeveel nog na de thans ver blij ven do 40.0 kinderen zuilen komen. Met groote ingenomendheid vpraam H, M., da,t bij bestuurdere het ernstige voor nemen bestaak zoo mogelijk nog dezen win ter het herstellingsoord open te stellen voor die patiënten, waarvoor H.H. medici iaën verblijf gedurende de wintermaanden noodig achten. Hierna begon de rondgang door het ge bouw. Bij het binnentreden der groote eet zaal stonden de kinderen rondom de tafels en zongen H. M:. een kort toepasselijk lied toe, waarna twee der jongste verpleegden naar voren traden an het meisje Lena, Levy met haar helder kinderstemmetje H. M. nar mens alle verpleegden dank zegde voor Ha,ar bezoek en hut meisje Sarab Polak een bou quet Overhandigde, wtelke hulde door H. M. welwillend werd aanvaard. Gedurende dezen rondgang betuigde H. M. Haar bijzondere tevredenheid over de doel matige inrichting van het gebouw. Na zieh nog met de directrice over de voeding, rusturen en de verdere dagverdee- ling te hebben onderhouden, betrad H. M. weder de eetzaal. Na den kinderen goedendag te hebben ge zegd, behaagde het H. AI. Haren naam in een daarvoor bestemd boek te schrijven en overhandigde Zij de directrice «en enveloppe met inhoud, om hiervoor de kinderen te ont halen, waarna de rijtuigen werden bestegen en de terugtocht onder luid gejuich der kin deren aanvaard. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Min. van Bin- nenl. Zaken zal Zaterdag 26 dezer niet, wor den verleend. j UIT DE STAATS-C'OURANT. Bij.K. B. is, met ing. van den dag waar op hij de sub b genoemde betrekking zal aanvaarden: a- aan O. Ph. Moer lands eer vol ontsl,ag_verleend als Leraar a,an de Rijks- tuinbouwwin herschool te Boskoop, en is sub. b benoemd tot, id. id. té Lisse. Bij K1. B. is aan' E. [Weasels 'Boer, op verzoek, met ingang van 1 Stepte ontslag verleend als kantonr.-plaatsy. u kanton Ter borg, onder dankbetuiging oor de als zoodanig bewo.z'èn diensten. Bij K. B. is aan mr. N. 0. M". A'. van den Dries met ing. van 10 Stept., op ver zoek, eervol ontslag vterloend als kantonr.- plaatsv. in het kanton Sittard, onder dank betuiging voor de a,ls zoodanig bewezen diensten. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Bij K. B. is machtiging verleend aah dien Commissaris der Koningin in de prov. Zuid- Holland tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone zitting op Dinsdag 29 Aug., ten einde alsdaln aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamter der Staten-Generaial, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. J. C. dia M&Xéz Oyens in leven lid van die Kamer. I Buitengewoon! Bij Gebrs. Versteeg aan den Muider-Binnenweg te Weasp hééft een koe drie flinke voldragen kalveren ter wereld gebracht. De verduistering van diamanten. De com pagnon van. den diamantbewerker, die onlangs werd aangehouden wegens het doen van een valscho aangifte en verduistering van diamanten, in Zaterdag uit de preventieve hechtenis ontsla gen, evenals de goudsmid die mede in verband met deze zaak ter beschikking der justitie was gesteld. Terecht. In den nacht van 11 op 12 Augus tus, omstreeks halt twee, kwam een familie woonachtig aan de N. Prinsengracht te Amster dam van haar reis naar Parijs terug. Biij haar thuiskomst kwam zij tot de ontdekknig, dat een handt,aschje welks inhoud een groote waarde vertegenwoordigende, verdwenen was. i 1 Bij de politie werd van de vermissing aangifte gedaan. Men kan zieh de vreugde der familie S. voorstellen toen zij Maandag op het politie bureau werd ontboden en daar haar eigendom terug ontving. Door een heer die na deze fa milie van hetzelfde rijtuig gebruik maakte, werd het taschje onder een bank gevonden, en bij Ide polilie gedeponeerd. Een onder-olisje! In het feestgebouw te Winterswijk is een reuzenbruiioft gehouden van de familie te Kat schot aldaar. Er waren niet minder dan 585 gezinnen hij de bruiloftspartij genoodigd. In de feestzaal waren ruim 2000 per sonen aanwezig! Een huiselijk feestje dus!? Vloer ingezakt. In perceel Oostenburger Mid denstraat. .49 te Amsterdam, dat onbewoonbaar is verklaard en gesloopt wordt,, is gisteren een bezoeker, die naar eenige oude tegeltjes kwam zien, met den vloer in den kelder gestort. Hij kreeg bovendien een bimienmuurtje, dat mede ineenvie!, op h et lijf, en werd met een gebroken arm naar het Israëlieiiscli Ziekenhuis vervoerd. Verdronken. Op de rivier tegenover de Wilhelminakade le Rplierdam raakte gisteren- ochlend de sleeplijn, waaraan een roeiboot door de sleepboot Furness I gesleept werd, onder die roeiboot verward, met het gevolg, dat de boot omsloeg. De werklieden B. de R., uit de Tol- huisstraaf,, en J. van B., uit de Hillelaan al daar, die in de roeiboot gezeten waren, raakten, ie water. Eerstgenoemde greep een lijn, die. hem toegeworpen werd en werd gered, delaatste verdween in de diepte en verdronk. Zijn. lijk is nog niet gevonden. Branden. Op Zorgvliet te 's-Gravenhage is gisteren ongeveer 25.000 vierkante meter helm en laag struikgewas afgebrand. Het eigenlijke Zorg- vlielbosch bleef behouden. Met drie slangen van de brandweer is het vuur gebluscht. (Van onzen bijzonderen berichtgever). Antwerpen, 24 Augustus. Do openingszitting van. het Congres in de groote zaal van den Dierentuin is een der meest groótsche manifestatiën geweest die ik ooit heb bijgewoond. Treffend was het al, toen er Zondag onder de H. Mis in de prachtige Kathedraal in het Esperanto voor ons gepreekt werd, maar op. andere wijze treffend was 't ook, toen wij den grondlegger van het Esperanto. Dr. Za- IJeX-ongreèzitfi^ cloör 'cfen voorzitter, den heer van der Biest Andelhof, die na een hartelijk welkom, en de mededee- ling dat een zevenhonderd congresleden wa ren ingeschreven, het woord gaf aan burge meester De Vos, die een zeer waardeerende rede hield in pittig Vlaamsch. Toen stond Dr. Zamenhof op! Hij bracht vooreerst dank aan Koning Albert, die het eerevoorzitterschap van het congres had aanvaard en aan het gemeentebestuur voor den verleenden steun. Op zijn voorstel werd besloten een telegram van hulde te zenden aan den Koning. Daarna huldigde Dr. Zamenhof in zeer warme woorden de groote verdiensten van Mgr. Schleyer, den samensteller van het Vo- lapiik, dien hij noemde .den vader der inter nationale taalbeweging. In de taalverwar ring, die er heersehte, was hij de eerste, die niet bleef droomen, doch krachtig aanpakte. Zijn Volapük is niet overwonnen door het Esperanto; het is niet ondergaan door zijn vreemde klank of vreemde samenstelling, het is ondergegaan, omdat het miste de na tuurlijke evolutie, zooals een boom sterven zal, welken men beletten zou nieuwe takken uit te schieten. Die vergissing echter ver kleint geenszins de verdiensten van Mgr. Schleyer. Dr. Zamenhof zette verder uitvoerig uit een, dat er in het Esperantisten-kamp kwes ties zijn, die niet opgelost kunnen worden door afzonderlijke personen, noch door na ties, doch door het Taalhestuur van de Espe- rantobeweging, doch waarover de geheele taalbeweging heslissen moet. Dr. Zamenhof zeide gaarne te zien, dat ieder jaar zouden worden opgelost, hij vriend schappelijke besprekingen, alle twijfelpunten ea aile disputen, die in 't Esperantisten-kamp mochten zijn gerezen. Bij het einde van deze luid toegejuichte rede stond de zaal als een man recht en riep: „Viva Zamenhof!" De secretaris bracht nu de telegrafische Belukwenschcn over "it Sofia, Triest, IV ledo Saratof, enz. enz. Ook het Katholieke Congres, dat in Den Haag bijgewoond werd door 300 afgevaardig den van 13 naties, zond een telegram van gelukwensch. Onder enorm gejuich deelde hij daarna me de, dat de regeeringen van 12 landen offiei- eele vertegenwoordigers zond, welke verte genwoordigers achtereenvolgens het woord voerden. Na de offieieele afgevaardigden der regee ringen voerden nog afgevaardigden van Es- peranto-vereenigingen uit verschillende lan den het woord. Voor Nederland sprak uw stadgenoot, de heer Sevenhuijsen, die een zeer toegejuichte rede hield en er o. m. op wees, dat Nederland al door de stichting va het Vredespaleis als een middelpunt ei schillende natiën is geworden! Opmerkenswaardig was ook den Spaanscken regeeringsvertegenwoordi- ger, kapitein Perogardo, die aan Dr. Zamen hof het Commandeurskruis aanbood van de Orde van S. Isabella, hem door Z. M. Alfon so verleend. Onder geestdriftig gejuich legde de afgevaardigde den sympathieken Doctor zelf het lint der orde om den hals. Besloten werd het Congres van 1912 te Ko- pennagen te houden, en daarna was, onaer het zmgen van ons Internationaal volkslied 3e Klasse. 3e Lijst. HOOGE PRIJZEN. No. 810 f 5000. 't i No. 5380 f 1500. No. 14205 f 400. No. 17652 en 20103 ieder f 200, No. 2159 9577 en 10744 ieder f 100. Prijzen van t 45. 16 65 78 87 105 130 210 269, 332 364 395 440 452 471 503 509 532 545 658 681 730 739 746 iiri iip?82 993 996 1005 1025 108C 1H8 1139 ïinv li,? ï223 1251 I253 1331 I370 1383 1400 1«S1 1881 188? 11?59 1593 1725 1762 1802 1851: £4 2238 p 2081 2079 2122 2215- 2,112, 2200 2201. 2272 2380 2477 2517 '953Q 2565 2578 2600 2603 2646 2650 2816 2835 2844 2917 2970 3008 3035 3092 3131 3196 3230 3301' 3303' 3312 3322 3493 3524 3586 3625 3626 3637; 373j 3781 3833 3930 3964 3984 4024 4095 4117 4139 4181 4200 4202 4227 4236 4252 4314 4394 4425 4465 4185 4528 4590 4625 4633 4683 4716 4723 4752 4779 4829 4842 4844 4931 5004 5110 5173 5228 5308 5309 5324 5364 5465 5480 5504 5570 5576 5592 5669 57i2 5718 5789 5901 5978' 6011 6043 6ÏÜ0 6142 6138 6267 6278 6279 6338 '6343; 6373 6399 6489 6520 6524 6532 6616 6622 6627 6629 6641 6681 6727 6773 6839 6867 6908 7001 7008 7040 7063 7064 7089 7185 7216 7229 7236 7237 7264 7298 7355 7377 7447 7465 7488 7492 7553 7551 7584 7611 7618 7638 7663 7667 7828 /808 7864 7881 7880 7936 8053 8185 8253 8272 8321 8375 8389 8417 8472 8519 8526 8535 8569, 8586 8683 8693 8702 8711 8716 8780 §848 8850 8979 9053 9059 9065 9131 9172 9174 9233 9066 9303 9368 9379 9398 9418 9503 9565 9568 9636' 9631 9634 9687 9599 9740 9890 9928 9997 10008 10099 10135 10194 10215 10232 10372 10397 10480 10482 10491 10505 10565 10608 10697 10716 107211 10734 10746 10777 10824 10868 11075 11125 11151' 11129 11319 11330 11408 11449 11458 11603 11840, 11888 11949 12005 12074 12086 12101 12131 12141, 12199 12277 12279 12332 12350 12371 12442 12451 12464 12597 12617 12648 12657 12678 12717 12724; 12763 12886 12933 13053 13101 13123 13151 13214 13271 13275 13352 13449 13491 1360D 13619 13752 13700 13/87 13867 13924 13910 13942 13943 13970 13974 14088 14241 11262 14308 14321 1.1375 14426: 14626 14629 14647 14719 14742 14809 14871 14904 14975 15032 15060 15101 15235 15267 15280 15304 15312 15475 15496 15520 15559 15563 15595 15599 15774 15829 15838 15856 15913 15918 15927 16089, 16144 16153 16162 16164 16174 16282 16320 16385, 16439 16461 16510 16558 16018 16682 16789 I688I1 16892 16951 16972 17016 17089 17119 17284 17321, 17346 17392 17404 17487 17518 17574 17600 17641, 17663 17664 17743 17779 17>94 17813 17816 17911 17960 17994 18000 18008 18040 18069 18097 18187, 18220 18344 18348 18350 18385 18399 18417 18427, 18436 18492 18773 18782 18848 18865 18918 18960, 18988 19022 19028 19114 19165 19167. 19340 19352 19394 19178 19499 19575 19579 19594 19600 19635, 19640 19342 19363 19683 19725 19770 19785 19863, 19878 19901 19946 19954 19974 20143 20190 20207 20223 20254 20256.20341 23349 20384 20395 20U3 20423 20433 20438 20482 20070 20676 20712 20800 20838,29076 Sé Klasse* 2e Lijst: 4-556 m;z: 456613382 miz' 13282! SCHOTEN. Burg. Stand. Getrouwd: N. C. Vink en C A. Nelis. Geboren: d. van M. OosterbaanKroon. Overleden: H. G. de Ruyter, 4 maanden. HEEMSTEDE. Schieten. Bij de gisteren te iWo'estduin gehouden schietwedstrijd van politié-bea,nib- ten uit de omliggende gemeentein is door R, Kroon, gemeente-veldwachter alhier, de eereprijs behaald, zijnde een gouden remon toir horloge, geschonken door Mtevr. Visser van Hazerswoude. SPAARNDAM. Burgerlijke, Stand. Geboren; d. van C. Nau- ta— Geel. VELSEN. Inbraak. In deu nacht van Zaterdag op Zondag heeft alhier weer 'n inbraak plaats ge had. Ditmaal was als operatie-teiTein geko zen een winkeltje aan de Corverslaan, waar een tamelijke hoeveelheid eet- en snoepwa- ren werd buitgemaakt. Dit is later grooten- deels in het bosch teruggevonden. Verdacht wordt zekere W„ een zwervende jonge man, die zich meestentijds in de bosscben schuil houdt. Daar hij ook onder verdenking staat van verschillende hoonendiefstajlen, vindt de politie bij haar opsporing ook steun bij het ïiubliek. Dit gaf Maandagavond nog aanlei ding tot een vergissing toen men in zekere P. den verdachte meende te herkennen. Na heel wat gedraaf bemerkte men deil verkeer- de voor te lichben. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen. H. Palm, Utrecht, Quisisana, 5 pers.; U. Uges, Wil der va tik, idem, 5 p.; B. Gerzon, Rotterdam; idem, 1 p.; F. Rich ter, Calaitte, idem, 1 p.; W. Peltzer, Crelcld,. idem, 4 p.; W. ter Meer, idem, idem, 1 p.; J. Maijer Peipers, Gladbord, idem, l P-H. van Haersolte, Arnhem, idem, 1 p-T' Moltze, Amsterdam, idem, 5 p.; J- Prl"s> 'dem, ideg, 1 idem, idem, lp.; A. Ilassig, -.i Rimrni, ke, Amsterdam, w, ucutc^ Groot,Badhuis 1 P->. L)'; rraenkel, Hamburg, idem 2 p-i A. Kiaaij, atergraafsnieer, idem, 1 p.;'c. Rebel, Hilversum, idem, 2 p.; van Wee- de, Uircchf, idem, 1 p.; M. Heijden, Duren, idem, 1 P3 E. van Ilall, Amsterdam, idem, 1, p.Mevr. Lenderink, idem, idem, 1 p.G. Boisse- vain, Londen, item, 1 p.; Leenard, Keulen, Bel védère, lp.; O. Si Leb Ier, Broslau, L'Cceaan, 3, p.; W. A. Wahsenfeld, Erpel, klem, 2 p.; J., Puncke, Bussum, idem, 2 p.; L. DLkmann, Bör- beck, idem, 7 p.; K. E. Mosier, Berlijn, idem,; 3 p.; Dr. J. Schwrz, idem, idem, 2 p; E.. Fried.-. laender, idem, idem, 1 p. Concert. Hedenavond is door het Harmonie-C gezelschap onder afdeeling van de werkliedenj vereeniging Onderlrig Hulpbe'.oon eene uitvoe-i riqg gegeven in de Bodega van het Hotel .Drier, huizen °Dit concert werd door velen hij gewoond! en de Strandweg bood eene gezellige drukte.,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1911 | | pagina 2